Ingezonden stukken. 344ste Staatsloterij. Stadsberichten. Arrondissements-Reclitbank te Alkmaar. B URGE RL IJ K E STAND. Nr. 19836, 1000; nr. 12718, ƒ400; nrs. 4023, 7644, 10888, 12289 eu 15108, f 200: nrs. 822, 2397, 3151, 5088, 5101, 9216, 10035, 10362, 12384, 16990, 18354 en 20601, 100. worden gegeven tot het afleggen van examen voor huis- en schoolonderwijs in de gymnastiek, welk examen op een nader te bepalen dag in October zal aanvangen. Het rijdstip waarop en de autoiiteit bij wie zij die, zich aan deze examens wenschen te onderwerpen zich daartoe behooren aan te molden, zullen nader, overeen komstig de voor deze examens bestaande voorschriften, worden bekend gemaakt. - Haarlem. Door burg. en weth. is tot tijdelijk ieeraar m de wiskunde aan de Hoogere Burgerschool met öjangen cursus benoemd de heer P. M. Verhoeckx, werk- uigkundig-ingenieur te Delft. oor de alhier te bouwen kathedraal is aangekocht het buitenverblijf van jhr. van der Poll, aan den Zijlwog. iqÖq v",s<er,,am- De rechtbank alhier heeft in 1893 215 faillissementen uitgesproken tegen 212 in 1892. Tn die 215 faillissementen kwamen 51 accoorden tot stand, namelijk 28 van 1—5 pet., 15 van 10 pet., 6 van pot., 1 tot 40 pet en 1 van 100 pet. In de overige 104 werd insolventverklaring uitgesproken of kon geeue afdoening plaats hebben. De eerste gegadigde naar grond van de terreinen der gemeente achter het Rijksmuseum heeft zich aangemeld, n.l, de heer mr. H. A. Elias. Burg. en woth. stellen den Raad voor, den in koop gevraagden grondgroot 510 vierk. el af te staau tegen f 40 per vierk. elonder voorwaarde dat do grond binnen 3 jaar na de dagtee- kening van het raadsbesluit worde bebouwd en aange- legd als villa en tuin volgens door burg. en weth. goed te keuren plannen. Den 24 zal te Huil het nieuwe stoomschip »Amster- datn van stapel loopen dat dienst zal doen op de lijn Hoek van Holland—Harwich. Tien van de raadsleden, die allon uitgenoodigd waren tot bijwoning dezer plech tigheid, maken van die nitnoodiging gebruik. Een groot feestmaal wordt hun aangeboden. itocdijk. Den 21 had de jaarlijksche algemeene vergadering plaats van do vereeniging tot bevordering van getrouw schoolbezoek. In allen deele bleek de ver eeniging vooruit te gaan. Het ledental vermeerderde tot 160, het schoolverzuim was uiterst gering en aan 17 leerlingen die in 1893 de school verlietenwerd oen getuigschrift, uitgereikt voor getrouw schoolbezoek. Ook de schoolspaarbauk bloeithet aantal inleggers verdub belde in den loop van 1893 en bedraagt thans 91 van de pl.m. 117 leerlingen. Er word in bet afgeloopen jaar ingelegd f 277,36 en terugbetaald f 183,97. Wij wen schen van harte dat de vereeniging steeds zoo tevreden moge zijn over haren arbeid als zij over dien in het oude jaar kou wezen. Hccrhagowaard. Zondagden 21 hield de heer S. Brugman voor een talrijk opgekomen publiek in de koltbaan van den hoer K. van der Oordeene openbare les met zijne leerlingen van den cursus voor de vrije en ordooefeningen in de gymnastiek. Alle kin deren de kleine zoowel als de grootetoonden over tuigend dat de leider der oefeningen uitstekend voor zijne moeielijke en afmattende taak berekend is. De aan- wezigon gaven dan ook telkens luidklinkende bewijzen van bewondering voor hetgeen zij zagen en hoorden. Flink en ferm juist en netjes werden de oefeningen uitgevoerd. Ook de zang en voordrachten vielen zeer in den smaak van het publiek en werden dan ook luide toegejuicht. Den heer J. van Looncandidaat tot den heiligen dienst, die zondag, den 21, den dienst vervulde, werd na het einde der godsdiensoefeuing toezegging van beroep gegeven. Worniervecr. Tot ambtenaar ter secretarie is be noemd do hper J de Vrieze, thans als zoodanig werk zaam te Wildervank. Sch igen. Den 21 trad in het lokaal-Floor do heei F. Domela Nieuwenhuis op met het onderwerp Wie en waar zijn de dieven Het kleine zaaltje was goed bozot. Een groot gedeelte van des sprekers rede was eene herhaling van de bekende stellingen der socia listen de rjjken zijn de dieven of eigenaars van door hunne voorvaderen gestolen geld en goed. Den arme wordt onthouden wat hem als arbeiderals mensch toekomt. De heer Nieuwenhuis haalde de namen van vele heiligen aandie reeds vóór spreker vóór de socialisten haddon geleeraard, wat nu de socialisteu ver kondigen. Die heiligen, herinnerde de heer Nieuwenhuis, zeiden nog duidelijker wat Proudbon in 1848 zeide «eigendom is diefstal." Ook Duitschland's groote dichter Gothe werd als getuige aangehaald, en niet te vergeton, Luther, die geschreven heeft: »wie een brood steelt uit nood is geen dief." Eeuige artikelen uit onze neder- landsche wetboeken van strafrecht en het burgerlijk wetboek meende spreker niet anders te mogen uitleggen dan als eene bevestiging van het door hem beweerde eigendom is diefstal en diefstal wordt beschermd door de tegenwoordige maatschappij. Na nog het eeu en ander in het midden te hebben gebracht van wat dr. A. Kuiper en do 'neer Wormser hadden gezegd en geschreven, dat koren was op de molen der socialisten betoogde spreker dat het privaatbezit moest afgeschaft worden. Deze louze moest oigenlijk het oind zijn van elke socia listische rede. Zeide Cato te Rome voor eeuwen bij het eindigen van elke rede: »en buitendien meen ik, dat arthago moet verwoest worden een echt socialist moest, volgens spreker, elk zijner redevoeringen eindigen met: »on buitendien meen ik, dat het privaatbezit moet afgeschaft worden." Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik ge maakt. Eene, tijdens de pauze, gehouden inzameling voor bet gezin van deu socialist Bosdio gevangen is gezet bracht p m./"Sop. Na afloop van de vergadering werdon door eenige aanwezigen oen paar socialistische liederen gezongen. Den^ 21 hield in htt lokaal »De roode leeuw", de ïereeuiging tot ondersteuning bij ziektehare jaar vergadering. 22 Leden woonden haar bij. Uit het jaar verslag bleek, dat de vereeniging tegenwoordig 50 leden telt, n.l. 25 gezinnen en 25 personen,* terwijl het aantal donateurs van 35 tot 29 verminderd is. De ontvangsten bedroegen in 1893 478,64, de uitgaven f 425,71 een batig saldo alzoo van 52,92s. In de.plaats van den heer dr. P. de Boer, die Schagen heeft verlaten, zal dr. Melchior de zieken behandelen. Voor de vertrokken bestuursleden, de heeren mr. C. H. Beels, C. Plomp en L- Nieuwenhuis, werden gekozen de heeren S. Keet, J. Rog geveen en L. Roggeveen, terwijl de heer Roep als be stuurslid werd herkozen. Besloten werd de koninklijke goedkeuring op de statuten aan te vragen. Uit de voordracht voor onderwijzer met akte fransch 1. G. Zijlstra, Franeker 2. A. van Leersum, Ruurloo, 3. J. van Wagens veld Lexmond werd den 23 no. 1 benoemd. Egmonden. Den 19 hield de omnibus-vereeni- ging »de drie Egmondeu" eene vergadering met aandeel houders in bet koffiehuis van den heer Borst te Eg mond aan den Hoef. waarin rekening en verantwoording werd gedaan over het afgeloopen jaar. Tot aller teleur stelling word medegedeeld, dat deze onderneming minder gunstige uitkomsten had opgeleverd dan het vorig jaar, niettegenstaande het bestuur alles had gedaan tot bevor dering van dén bloei dezer vennootschap. Zou dat waar zijn wordt misschien door enkelen gedacht. Dat de aan wezige aandeelhouders ook niet van oordeel waren dat de onderneming geen recht van bestaan had, werd be wezen door het eenparige besluit, om vooralsnog niet tot likwidatie over te gaan. Het bestuur onderging eene verandering met meerderheid van stemmen werden gekozen de heeren J. Groot, J. Koeman, G. Ruigewaard, G. de Groot en P. Pranger, welke staande de vorgade- rmg, behalve den heer Pranger die afwezig was, zich deze benoeming lieten welgevallen. Mej. E. Bieren, onderwijzeres te Egmond aan Zee staat u° 1 op de voordracht voor dergelijke betrekking aan school u" 43 (hoofd: de heer van Dalfsen) te Am sterdam. Ongeveer eene maand geleden heeft deze onder wijzeres reeds eervol ontslag gevraagd, tegen primo Maart, niettegenstaande hare benoeming nog moet volgen, en zij ook gaarne baren cursus ten einde wilde brengen (1 April) en wel, op dringend verlangen van genoemd hoofd. Molliorn. Den 2t zal voor het Nutsdepartement optreden de heer mr. H. Smeongelid van het hoofdbe- tunr der Maatschappij en spreken over De beteekenis en waarde der Maatschappij tot nut van het algemeen in onze dagen en opwekking om als lid toe te treden. Ln verband hiermede zijn een aantal bewoners dezer ge- meente en uit de omstreken uitgenoodigd, de vergadering met eene of meer dames bij te wonen. M|tanbroek. Den 21 werd een schaakwedstrijd gehoudeu waaraan werd deelgenomen door 7 personen Den eersten prijs behaalde de heer P. Schipper, Oterleek en den tweeden de heer C. Zijp Jz,, Lambertschaag. Bjj den tegelijkertijd gehouden biljartwedstrijd werd de eerste prijs gewonnen door den heer J. GrootWadwaijen de i weede door den heer A. Rood Hoogwoud. Uergen. De zangvoreeuiging »Arion", van Alk maar, gaf den 21, voor eeu vrij talrijk publiek, in de koltbaan van den heer W. Veeuhuijsen, eene uitvoering. Hierbij bleek, dat het koor onder de leiding van zijnen directeur, den heer Mühren, goed geoefend had, al waren hier eu daar ook enkele onzuiverheden op te merken. Dit koor toonde in de forto's kracht in groote mate te kunnen outwikkelenwat zich in de zaal van den heer Veenhuijsen evenwel soms minder als verdienste deed kennen daar sommige gedeelten hierdoor wat scherp werden. De solo's en ook vooral het duet, door de heeren Mtihren en Lieshout voorgedragen, voldeden goed. De heer IJpma bewees, dat het piano-accompagnement in goede handen was Het departement Alkmaar der Maatschappij lot nuf van 't algemeen heeft den heer dr. Joh Dysennck uitgenoodigd op vrijdag, den 20, hier op te treden in eene vergadering met dames. Het te behande- ou onderwerp is Rembrandt, zijn leven en zijne werken. Repioductiën van schilderijen etsen en teekeningeu van den beroemden schilder zullen het gesprokene kunnen toelichten Hetzelfde departement zond dezer dagen aan hare leden het belangwekkende geschrift van Martine Wittop Koning, over »Hnishoudonderwijs", dat ongetwijfeld veol belang stelling zal wekken. Het boekje bedoelt den lezer te doordringen van de overtuigingdat het noodzakelijk is, de opleiding van meisjes voor den arbeidenden stand tot flinke huisvrouwen ter hand te nemen. Zitting van 23 Januari. W. Alkmaar, bedelarjj en mishandeling, 12 dagen hecht, on 1 maand gev. B. H. H., Alkmaar, openbare schennis der oerbaarheid, 1 maand gev. M. f>,, Bergen beleediging cn mishandeling, 6 weken gev. K. S., Castricnm diefstal14 dagon gev. G. M., Helder, wederspanuigheid 14 dagen gev. J. G., Noordscharwoude verduistering 4 weken gev. C. L., Aartswoud diefstal2 jaar gev. W. F., Akersloot, jachtwetovertreding, 5 dagon gev. GETROUWD. 21 Jan. Lodewijk Jansen eu JanLetje Hogetoorn. GEBOREN. 20 Jan. Catharina Maria, d. van Jozef Johannes Hofstee en Elisabet Happe. 21 1 etronella Johanna, d. van Reijer Roos eu Jansje Koster. 22 Petrus, z. van Panlus de Moei en Maria de Nijs. Adèle Geertruida Johanna, d. van Samuel Wille- brands en Adèle Geertruida Johanna Volkersz. 23 Leonardus Theodoras, z. van Cornelis van Etten en Catharina Wester. OVERLEDEN. 20 Jan. Piebe Ernst Krijt, 76 j. en 8 m. 22 Petrus Josephus Franciscus Langeree, 69 j. en bijna 9 m. Tot heden was het onbekend of de verkoop van brief kaarten van 21/2 ets. postzegel voorzien, aan de hulp kantoren geoorloofd kon heeten. De brievengaarders dachten hieromtrent verschillend maar kwamen, na aan biedingen van uitgevers rot de gevolgtrekkingdat het verkoopen van eeue briefkaart of van een briefomslag waarvan ook eene rijksuitgave bestaat, vrijwel gelijk stond. Thans is den brievengaarders en depothouders aangeschreven dat zij slechts rijksbriefkaarien mogen vet koopenzoodat deze onzekerheid nu is opgeheven. 5e Klasse, 9e lijst, 23 Jan. 't Alkmaarsche kwartiertje. Mijnheer de redacteur. Het zal wel geen betoog behoeven dat alle aanwe zigen bij de opvoering van het Ned. Tooneel op donder- dag j'l- genoten hebben maar dat genot zou nog grooter zijn, en de aandacht nog meer onverdeeld, wan neer niet na het uur van opening be^iekors waren komen opdagen. In plaats nu van het einde van het bedrijf achter in de zaal af te wachten, begeven de laatkomers zich vee la; terstond naar hunne zitplaatsen en wordt er dientengevolge ondor het spelen geloopeu gefluisterd en met stoelen geschuifeldof staan zij door het niot kunnen vinden hunner zitplaatsen anderen in het gezicht, alle maal dingen die best kunnen vermedeu worden. Hot is mijn doel door het schrijven dezer regelen die laatkomers, uit naam van zeer velen, te verzoeken tijdig te komen óf wanneer zij dit niet willen of kunnen alsdan ten minste het einde van het bedrijf achter in de zaal aftewachten en zich eerst dan naar hnnne zitplaatsen te begeven. Met de opname dezer regelen zult u mij zeer verplich ten met dankbetuiging voor de plaatsing'hiervan. Hoogachtend UEd. dw. dienaar. Alkmaar, 21 Jan. 1893. X. Bij kon. besluit van den 18 is aan uen heer mr. D. 1. van Leeuwen op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als voorzitter van het college van regenten over de gevangenissen alhier, onder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten eu als zoo° danig beuoomd de heer mr. F. F. Karseboom officier van justitie bij de arr. rechtbank, lid van het college. In de week van den 14 tot den 20 zijn in het badhuis van >Het Witte Kruis" genomen 38 kuip baden 68 regenbaden le klasse en 50 regenbaden 2e klasse, samen 156. De uitvoering van de Alkmaarsche Turnclub cn V lugheid", die onder leiding staat van uen heer W. F. Slinger, op maandag, den 22, liep flink van stapel en is ongetwijfeld weder bevorderlijk geweest aan het doel dor Vereeniging, om onze stadgènooten waar noodig te doordringen van het grooto nutdat geregelde en goed geleide lichaamsoefening op beiderlei kunne uitoefenen kan. Wat de heer J. Eits o. a. met zijne, jammer en onbegrijpelijk genoeg, weinig sterke meisjes- klasso den toeschouwers deed zien was in hooge mate aantrekkelijk. Vlugbevallig en met flinke houding bewoog zich het zestal meisjes over het tooneel stipt gehoorzaam aan het woord van deu leider. Zij gaven aan anderen van hare kunne een good voorbeelddat veelzijdig navolging moge vinden. Ook de jongens moch ten voor don dag komen. Wat meer stramheid kon echter geen kwaad. Gelijae opmerking moet ook gelden voor de meeste leden der lurnclnb zelve. Aac do brug zagen wij eenige werkzaamheden met kromme knieën en gespreide beenen verrichten dat »oude vader Jahn eene rilling had ge kregen, als hij er bij tegenwoordig had kunnen zijn. Zij bezitten anders in den hoer Slinger eeu uitmuntend voor werker die zelf onberispelijk de bewegingen uitvoert. Een bal besloot den avond. Het onderhonden van de brandspuiten en ver dere brandbluschmlddelen van deze gemeente van af lti Februari 1894 tot 16 Februari 1897 is gegund aan den laagsten inschrijver, A de la Grange, alhier, voor f 225 per jaar. AL KM AAR 22 Jan. Aangevoerd 10 koeien en ossen f 160 a 230, 59 vette kalv. f 40 a 90 per P. f 0,80 a 0,90, 17 nncht. dito f 8 a 15. 7 vette schapen f 18 a 36, 160 vette varkons, per P. f 0,40 a 0,51, 30 magere dito f 16 a 18, - Bok f -. AJ/.s7 KRDAM 22 Jan. Friesche Dokkumrnor Jammen f 2,— a 2,25, dito Franeker f 1,90 a 2,—, dito Zaaiers f 1,60 a 1,75, Zeeuwsche Sp. Jammen 2.— a 2,25, dito Blauwe f 1,90 a 2,15, dito Flak, f 1,80 a 2,—, Geld. dito f 1,40 a 1,70. Aanvoer - ladingen. Handel matig. AMSTERDAM 22 Jan. 419 rnndcen f 0,52 a f 0,72 p. P., 120 melk- en kalfkoeien f 120 a f230,45 nuc'ht. kalv. f 6 a f 9 355 vette varkens f-0,38 a 0,44 per P. ED AAI 20 Jan. Aangevoerd 3 stapels kaas wegende 720 P. Hoogste prijs f 26, HAARLEM 22 Jan. Witte tarwe f 6,a f 5,60 rode tarwe f k 0,-, haver f 3,62s 5 3,50, Rogge f 4,75, duivenboonen f 6,10 a 6,—, Br. booneu f 7.—. Paar- denbooneu f 5,60 a 5,25, Gr. erwten f 8, HAARLEM 22 Jan. Aangevoerd 192 P. boter f 1,40 a 1,50 per pond, 137 biggen f 7 a 14,—93 schrammen f 14 a 24,—, 67 mud appelen f 3,— a 4,50, 38 mud peren f 3 a 4, 183 mud aardappelen f 1,60 a 2,50. LEIDEN 20 Jan. Boter per vat le soort f 54,— 1 60, per P. f 1,35 a 1,50, 2e soort f 46 a 52 per P. f 1,05 a 1,30. Aangevoeld 5470 P. KAMPEN 22 Jan. Aangevoerd 156 stukken Boter van 20 P. 26,a 30,—40 stukken van 10 P. ƒ13,a 15,—, 300 stukken van pond, p. K. J 1,10 a 1,20, Samen 4370 P. RIN DEN 22 Jan. Aangeveerd 1600 runderen 2.4-4.8. 11000 schapen en lammeren 3.2-5.6, kalveren-, 20 varkens 3.6-4.6. PEK TKLKORAAr. PURMEREND 23 Jan. 92 Rnnderen, f0,55a0,72, vette stug, geldekoeien matig, - Stier, 64 vette kalveren f 0,70 a 0,90 per P. handel matig, 89 nuchtere dito f 8 a 20 handel matig, 10 paarden, 555 schapen, lager prijshoudend, handel matig, 169 vette varkeus 42 a 49 ct., handel matig, 75 magere dito f 12 a 30 handel matig, 166 biggen 1 7,a 12,handel matig, 25 gan zen f 3,25. Kleine kaas ƒ31,—aangevoerd 89 stapels. Boter f 1,30 a 1,40 per K.G., aangevoerd 682 K.G Kipeieren f 4,a 5,

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 3