DE ROOFRIDDER No. 11. Zes en TVegentigste Jaargang. 1894. Y 11 IJ DAG 2<> JANUARI. Stads-horloge maker. Kadaster. Fabrieken. PARIJSCHE BRIEVEN. FEUILLETON. Hl. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per S maanden voor Alkmaar f O,SO; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers ©,O0. Telefoonnummer3 Prijs der gewone Advertentlën Per regel 0,13. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Zijdie in aanmerking wenscheu te komen voor Stads horlogemaker te ALKMAAR, in plaats van P. E. Krijt den 20 Januari 1.1. overleden, op f 400, jaarwedde worden verzochtzich vóór 1 Februari a.s. bij op zegel geschreven verzoekschrift te wenden tot don Gemeenteraad. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter kennis van de ingezetenen dat de landmeter van het kadaster, de heer C. KOOIJMAN KLOTS voornemens is den 1 Februari a.s. een aanvang te ma ken met het opnemen der kadastrale veranderin gen voor het dientjaar 1895, in deze gemeente. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd 24 Januari 1894. A MACLAINE PONT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR geven bij deze kennis aan het publiek, dat bij beschik king van Heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie in dato 17 Januari 1894, no. 33, aan hun College en hunne rechtverkrijgenden vergunning is verleend tot het plaatsen van een nieuwen stoomketel in de gemeentelijke Gasfabriek staande aan de Paardenmarkt, wijk B no. 9. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. MACLAINE PONT. Alkmaar, De Secretaris, 24 Januari 1894. NUHOUT VAN DER VEEN. I)e volgende personen worden dringend uitgenoodigd zich binnen drie dagen ter gemeente-secretarie alhier aantemelden Jacob Rras Jecob Denijs Nicolaas Dekker, Matthijs Dekker, Cornelis Hoogland, Jan de Jong, Abraham Krui- ten, Dirk Leegwater, Joannes Josephus Marie Ooijevaar, Dirk Poelman, Wilhelmus Louis Schouw, Jacobus Johan nes Petrus Spruijt, Willem Schipper, Willem Dirk Nicolaas Snooij Henri Bastiaan Unterborst, Jan Ver- kroost en Jacob Vleoschhouwer. Parijs, 21 Januari 1894. 12 Jan. Heden brachten wij een bezoek aan de Cycle- tentoonstelling, de eerste welke in dit artikel te Parijs werd geopend. Het wielrijden is hier zoozeer in de mode gekomen nit alle landen znllen dezen zomer de beste kampioenen aan de frausche wedstrijden deelnemen en daarom is het niet te verwonderen, dat men eindelijk RAHAW VAN JULIUS WOLFF. Naar het hoogdnitsch. 75) o Toch was in deze moeielijke en bange nren van verne dering en gevaar deze diep in zijn hart gewortelde liefde zijn eenige troost, zijn alles; zij verkorfte hem de einde loos lange aren en wierpen eenen vriendelijken zonnestraal in zijnen ellendigen kerker. Ach, kon hij slechts bij haar zijn, om haar te troosten Kon hij met haar vluchten, ver, ver weg, haar moed inspreken en beschermen Hij zon niets van haar willen vragen dan alleen, om bij en met. haar te zijn, om met haar te keuvelen en te schertsen nis eerlang op die eenzame rotsbank op Regenstein. Op hare liefde mocht hij niet meer hopen, al ware hij ook vrij geweest, maar ook zonder dat zou hij haar zijn leven willen wijden, indien hij daarover nog te beschikken had. Haatte zij hem evenwel, vorafschuwde zij hem, om den wille van hetgeen hij met ziju jongeren broeder, haren Siegfried, had gedaan, dan was hem ook aan vrijheid en leven verder niets meer gelegen. Vaak zwoefde ook Jutta's bekoorlijke gestalte aan zijn geestesoog voorbij, in lange slapelooze nachten, maar zon der inwendig verlangen naar haar; alleen met hartelijke dankbaarheid vermocht hij aan haar te denken. Ten aanhoore van het gansche vorstengericht had zij met open vizier voor hem gestreden, eerlijk en opeu zijne partij gekozen, zonder zich te bekommeren om den boosaardigen glim lach van den bisschop en de vewonderde blikken der overige leden der aanzienlijke vergadering, aan wie zij, door de hartstochtelijkheid, waarmede zij hem verdedigde ®n voorsprak, duidelijk genoeg bare bijzondere neiging Wor zijn persoon verried. Zij hoopte nog altijd op zijne eene tentoonstelling of salon du cycle heeft gekregen zooals Londen er elk jaar twee beeft. Wij bevinden ons dan vlak bij den Are de Triomphe iu de Salie Wagram, en wijzen er in don zomertuiu op de verschillende fabri katen als die van het huis «Gladiator" met een «qua- drnplette", dat is eeu tweewiel waarop vier personen kunnen plaats nemen, met een „triplette" machine voor drie personeu en eindelijk met vele tandems en bicy- clettes. Vervolgens noemen wij do firma Rudge Cie., wier tweewielen vooral bekend zijn geworden door den wiolrijder Charles Terront, die eerst daarmede een wed strijd wou van 1000 kilometers on daarna eene reis maakte van St. Petersburg naar Parijs. In do uitstalling van Scellier on Manger bewonderen wij o.a. een kinder- twoewielwaarop een kleiue jongen van even vijf jaar 108 kilometer in minder dan acht uur aflegde. Over het geheel genomen zien wij bier zoovele voortreffelijke machines alle van eerste fabrieken dat wij werkelijk niet weten aan welke de voorkeur te geven, en daar wij ze ook niet alle kuunen noemen zoo wijzen wij nog slechts op het tweewiel vau de fabriek Phébus, waarmode onlangs Stephane de overwinning behaalde; op de firma Raleigh, vooral bekend geworden door den eersten wiel rijder der wereld den Amerikaan Zimmerman op de firma Hurtu, wier machine bereden werd door den over winnaar Williams enz. enz. Is het reeds moeilijk eene keuze te doen uit de verscliillendo machinesde eene nog fraaier en voortreffelijker dan de andere nog moeilijker schijnt ons het een bepaald oordeel te vellen over de bijzondere banden in caoutchoucgenaamd „pneumatiques", waaronder do «Iuexplosible", do «Nivet" en vooral de «Clincher", welke laatste zelfs dient voor een rijtuig waarin vier personen kunnen plaats nemen ja men beweertdat in Engeland omnibussen voor tien personen voorzien zijn van den pneumatique-Clincher. Wij stippen hiermede af van don Salon du Cycle en zullen nog wol eens gelegenheid hebben op het wielrijden terug te komen. Het Petit Jouraal organiseerde reeds éénmaal een wedstrijd voor vélocipèdes van Parijs naar Brost en terug, daarna een te voet van Parijs naar Belfort. Dit jaar krijgen wij een anderen, wellicht z -er nnttigon wedstrijd, n.l dien tusschan rij- en voertuigen, voortbewogen, hetzij door electriciteit, door stoom, door lncht of wat dan ook, mits niet door paarden. Op het eind dezer eeuw, welke reeds van zooveel voornitgang getuige was, wordt het werkelijk tijd, dat men eeu eigen rijtuig kunne bezitten zonder te vervallen inde kosten van paarden en koet sier, Deze wedstrijd is uitgeschreven voor den 1 -Juni van dit jaaren reeds hebben 35 mededingersuitvinders of eigenaars van zulke rijtnigeu, zich aangemeld ter deel neming. 15 Jan. Heden is het de gouden dag voor de eigenaars der huizen het is de «terme". Deze komt h!er iedere drie maanden terug. Gelukkig ziju de huurders die den termijn knnuen betalen doch tegenwoordig gebeurt het maar al te vaak dat velen zich verplicht zien een uit stel te vragen Dit was ook hot geval met de familie Caubetbestaande uit vader moeder en eene groote redding en had zich zeiven, vastbesloten en zonder aar zeling, de, voor eene vrouw moeilijke, taak opgelegd, te trachten den keizer ten gunste van haren beschermeling te stemmen; blijkbaar hoopte zij nog op hem hij moest 't zich zeiven tot zijne droefheid bekennen. Ach, gaarne zon bij haar hebben toegeroepen, zooals zij daar zat op haren zetel onder de breedgetakte linde: «Bespaar u dien moeilijken gang naar den keizer en verspil geene woorden meer om mij al gelukt 't u ook mij te redden, ik ben en blijf toch voor u verloren 1" Jutta verstond de kunst om zich eene gunst te doen toestaan. Zij had eene manier van vragen, waaraan het on mogelijk was te woderstaan, al ware ook het mannelijk hart, waartoe de bede was gericht, drievoudig ompaut- serd, eu keizer Lodewijk de Beier was blind noch doof voor smeekend opgeslagen vionwenoogen of een vlei- enden vrouwenmond. Mocht Albrecht echter, alles in aanmerking genomenzijne vrijheid wel aannemen nit Jutta's handen eu haar dan afschepen met eene koude, vormelijke dankbe.uiging voor hare toewijding en hnlp? Terwijl hij daarover peinsde nacht on dag, was de abdis reeds op reis naar de Wartbnrg. Daar wilde zij hare machtige beschermster, de landgravin Mathilde van Thüringen. om een gehoor bij haren vader, den keizer, smeeken, teueindo zeker te zijn van eene genadige en welwillende ontvangst. Zij vertrouwde op de bekende grootmoedigheid vau den ridderlijken keizer, waarvan, niet lang geledeu, een zijuer eigen gevangenen de be wijzen had ondervonden. Den vriend zijner jeugd en lateien tegenkoning, Frederik den Schooue van Oostenrijk, dien de schitterende overwinning op de Amsinger heide in zijne handen leverde, had hij immers ten slotte uit jaren lange gevangenschap ontslagen, als broeder iu do armen gesloten, eu tot mederegent benoemd Van deze grootheid van hart hoopte en verwachtte Jutta thans een beslissend keizerlijk bevel ten gnnste van den ongelukkigen, maar fleren gevangene van de stad Quedlinburg. Op de Wartbnrg, waar zij bij hare voormalige gebied ster de vriendelijkste ontvangst geuoot, vernam zij, dat de keizer op hot slot Frausnitz bij Landshut in Beieren dochter vau drie en twintig jaardie algemeen geacht werd in het kwartier van de rne des Martyrs, waar ze reeds 24 jaar lang hetzelfde huis bewoonde. De vader was voorhoen makelaar in assurantiën doch ziekte be lette hem uit te gaan de moeder werd toen op hare beurt «courtière" en wel in brillanton, een vak, waarin voor jaren geleden de makelaars te Parijs rijk huu brood haddendoch hetwelk tegenwoordig niet veel meer op levert. Dit beroep brengt echter mede dat men op goeden stand eu eenigszins grooten voet leeft, men moet den schijn hebben niet arm te zijn anders durft men den makelaar niet zooveel waarde toevertrouwen. De jonge dame had ook eene goedeartistieke opvoeding genoten, en gaf daarom pianolessen. Niemand in de buurt wist, dat deze familie, in plaats vau gegoed te zijn, integendeel in het geheim fatsoenlijke armoede, leed, men noemt dithier «la misère dorée." De zaken gingenslap, pianolessen eener jonge dame leveren ook niet veel op en zoodoende was de heer Caubet in October j.l ge noodzaakt, misschien voor de eerste maal in zijn leven uitstel te vragen voor het betalen van zjjne huurpen ningen. Inderdaad was de armoede nog zoo groot niet eu niemand die het den onden man lastig maakte, maar langzaam aan kwam de «géne", en dat is een ding waar vele mensc'nen nog minder tegen kunnen dan tegen ware armoede. Hoe het zijer waren schulden wel had mevrouw Caubet een rijkeren broer, doch men weet nog niet recht of dezo wel voldoende bijsprong en het gevolg was, dat de geheele familie zich gisterenavond van kant maakte. Wat zal men er veel over schrijven men mag zjchzelven niet dooden eu vooral is het vreeselijk, eou meisje van 23 jaar op te offeren toch heeft in de geheele buurt het medelijden de bovenhand en zal de begrafenis bekostigd worden door eeue collecte te ver zamelen bij alle huizon. Nader vernemen wij nogdat de bl oeder van madame Caubet nog vijf honderd fraucs had gezonden doch toen was het te laatdo familie wilde die niet meer aannemen omdat bij haar het besluit vast stond een einde aan te maken. Zoo wij bij dit drama s' I taan dan is het omdat het hoewel zeldzaam tocb cht parijsch is voor de armen wordt anders vee' gedaan, wijzen wij slechts op den heer Ruet, eigenaar van een grooten bazar eu tevens lid van den parijschen gemeenteraadvan wion men zegtdat hij zelfs in zijne jeugd doodarm was en die thans iederen winter eene som van honderddnizend francs afzondert voor den aankoop van warmo kleederen, welke onder de behoeftigen verdeeld worden behalve deze som gaf hij dezer dageu weder tienduizend francs voor het aankoopen van brandstof. 21 Jan. Tot veel geschrijf gaf dezer dagen aanleiding het vaandel van het le regiment der oude Warde van Keizer Napoleon 1. Dit vaandel heeft alle veldslagen van het Groote Leger medegemaakt en werd door Napoleon gekost toen hij te Fontainoblean voor altijd van zijne getrouwen afscheid nam. Het werd toen bewaard door generaal Petit, die het naliet aau zjjnen zoon, eveneens een generaal Petit. Deze laatste is thans overleden het vaandel is echter nog steeds in goede handen n.l. in tijdelijk verblijf hield, en na eenige dagen vervolgde de koene vrouw, voorziën van eene eigenhandig geschreveu aanbeveling van de landgravin, hare moeielijke reis. Haar gevolg bestoud uit hare leerlinge jonkvrouw Hedwig von Hakeborn, haren hnisraaarschalk Gerhard van Ditfurt, eenen jongen edelman van haar huis, eene kamervrouw en zes zwaargewapende ruiterknechten, die ieder een of twee beladen pakpaarden aan don tengel met zich voerden. De gravin Adolheid van Hallermund had weliswaar de abdis dringend verzocht haar op de reis te rnogon ver gezellen, doch Jutta, die, gedurende hare afwezigheid, het bestnur van het stift aan do proostin Knnigunde van Woldonberg moest overlaten, had, vóór haar vertrek, den uitdrukkelijken wensch geuit, dat hare vriendin Adelheid de andere een weinig op de vingers zon zien en zich verzetten zou tegen mogelijke onbesuisde of ver keerde maatregelen van de weinig voor haren moeielijken post geschikte proostin, tot welk doel zich hare vriendin voor onverhoopte gevallen met eene geheime volmacht, had voorzien. Eéne der kloosterlingen moest de abdis evenwel als gezelschap medenemen, en daartoe koos zij met opzet de mooie, vroolijke en niet al te prentsche kloosterlinge Hedwig van Hakeborn, die, zooals Jutta bij ervaring wist, or den slag van zou hebben en ook zeker den goeden wil, om de heeren aan het keizerlijke hof de hoofden eeu weinig op hol te brengen, en haar op die manier het uit den weg ruimen der tallooze moeie- lijkheden, welke haar aau het hof te wachten stonden, zoodoende te helpen overwinnen. Het waren geen vroolijke dagen, welke Oda sleet op het slot, want de abdis, in wie, na de ter aarde bestel ling van Siegfried, de jaloesie met verdubbelde kracht, ontwaakt was, hield het arme kind onder de strengste opzicht. Dit alles verviel van zelf want ieder, aan wien of wie de het klooster eenen hekel had, kon door de hartstochtelijke proostin, uit zuivere lief hebberij om de abdis te wederstreven en togen te werken, met onderscheiding, zachtheid en voor komendheid behandeld te worden, en om die reden deed tucht en voortdurend met Jutta's vertrek, strenge meesteres in er vast op rekenen,

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 1