DE ROOFRIDDER. No. 14. Zes en Negentigste Jaargang. 1894. y RIJD AO 2 FEBBUABI. Onbestelbare IBrieven, Buitenland. FEUILLETON. Nederland. ALKIAAUSCHE COURANT. Doze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar O,SOfranco door het geheele rijk J 1, De 3 nummers 0,06. Telefoonnummer3. Prys der gewone Advertentiën: Per regel f 0,16. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Schrijver aan de Waag. Zij die in aanmerking willen komen voor s c h r ij- ver aan de Waag op f ÏOO,jaarwedde, worden uitgenoodigd, zich vóór 6 Februari 1894 aan te melden bij den President-Waagmeester, den heer H. de Rover. verzonden gedurende de le helft van Januari 1893 B. Boon den Haag Wed. Boots, Hilversum H. Lijn bach Nijmegen. Briefkaarten: J. J. Wentink Wed. Freije allen Amsterdam J. Corporaal Brieven; Fran k rijk: M. LaretParijs. I u d i e Chr. Gelderman, Koetei. Hilders A. Steenmoijer Vreeswjjk. EARKHLUSD. In 1893 zijn iu het Vereenigde Ko ninkrijk volgens eene officiöele opgave 1056 sterfge vallen veroorzaakt door ongelukken in en bij kolenmijnen tegen 1016 over 1892. Hoogerhttis. Den 29 is de wijziging, door het Lager huis gebracht in het wetsontwerp betreffende de verant woordelijkheid der werkgevers bij ongevallen van werklieden, met 125 tegen 22 stemmen verworpen en de bepaling aangaande de bevoegdheid van werklieden om bniten de wet om overeenkomsten met hunne patroons te sluiten zooals die eerst door het Hoogerhuis was aan genomen behoudens eene kleine wijziging hersteld. VKANURMIii Te Auxerre is een bodelaar over leden, in wiens woning voor 910.000 fres. aan effecten gevonden werden, waarvan nog voor 140.000 fres. aan rente te innen was. In den kei dhr waren 400 flesschen Bordeaux van 1790 die hij van zijne ouders geërfd en waarvan hij geen enkele gebruikt had. Zijne woning was in 50 jaren niet schoongemaakt. Thivrier is tot voorzitter in eene vergadering van soci alisten te Ronbaix benoemd en naar Montlucon ver trokken om aan zijne kiezers rekenschap te geven van hetgeen hij in de Kamer gedaan heeft. ■TAIilE. De regeering heeft aan Frankrijk f 15000 vergoeding uitbetaald voor schade, aan franschen te Rome, Genua en Napels veroorzaakt tijdens de ongeregeldheden in Augustus 18°3. Den 28 des nachts is te Rome ingebroken in de woning van den amerikaanschen gezant. De dieven braken de brandkast en verschillende lessenaars open maar vonden geen geldswaarde. Zij sloegen alles kort en klein en verbrandden het archief. Eenige schilderijen van waarde en eene groote verzameling oude munten werden echter ROD A A VAN JULIUS WOLFF. Naar hot hoogdnitsch. 78) o ACHT EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Reeds waren alle kloosterlingen van het slot tot het houden van den gemeenschappelijken oehtondmaaltijd bijeen, toen Oda nog ontbrak en zich zelfs tamelijk lang wachten liet, en daar het, als het laatst tot de orde toe getreden, vooralsnog hare taak was het gebed uit te spreken, moest er natuurlijk op haar gewacht worden. Men was van Oda eene dergelijke ongeregeldheid niet gewend en derhalve zond de abdis jonkvrouw van Hake- boru naar boven, met den last, om te gaan zien wat de oorzaak mocht zijn van Oda's weg blijven. Jonkvrouw Hedwig kwam weldra terug met de mededeeling, dat Oda zoo dadelijk verschijnou zou en op eene vraag der abdis voegde zij er veelbeteekenend bij: Florencins was bij haar.'' •Florencins?'' herhaalde Jutta verbaasd. •In dit vroege morgenuur reeds riep de proostin uit. •En onder vier oogeu natuurlijk?" voegde de dekanesse Of vrageud bij. •Neen, hare kamenier was bij haar," verzekerde jonk vrouw van Hakeborn. Kort daarop verscheen Oda in de zaal, verontschul- h'gde zich over haar te laat komen, nam hare plaats in 611 deed toen het gebed zooals gewoonlijk. Maar voor 'oder was het duidelijk merkbaar, dat zij het ditmaal juteprak met eene verstrooidheid en eeue haastwelke duidelijk verriedendat hare gedachten niet bij hare Woordeu waren zoodattoen het gebed ten einde was Tan alle kanten verwonderde en vragende blikken op onaangeroerd gelaten. Men vermoedt, daarom dat het meer te doen was om de vernietiging van belangrijke papieren, dan om zich te verrijken. RUSIjAMD. Overeenkomstig de voorstellen van den minister van financiën heeft de ministerraad den 30 besloten, den spoorweg Orel-Witob.-k door den Staat te naasten. BUIiWARIJE. Den 30 werd uitspraak gedaan in het proces der gebroeders Iwanoff beschuldigd van eene samenzwering tegen het leven van prins Ferdinand te hebben gesmeed. Louka werd veroordeeld tot 15 jaar, Stojan tot 3 jaar gevangenisstraf. Eerste Runier. Mtaatsbegrootlng 1§94. Den 31 besprak de heer Melvill van Lijnden bij de voortgezette behandeling van de begrooting van justitie voor 1894 drie punten de regeling van de toe lating tot het kostelooze rechtgeding, de leden van de rechtbank, in het bijzonder te Amsterdam, en de bouw der nieuwe gevangenissen. De heer vau Geunep besprak uitvoerig het toenemend aantal kinderen vooral iu de groote handelssteden, die zich aan allerlei straatschen derijen en overtredingen schuldig maken. De heer Kist vereenigde zich met den aandrang tot een spoedige aanzienlijke vermeerdering van het aantal cellen. Het denkbeeld tot vermeerdering der rechters aan de rechtbanken kon hij niet beamen. De minister van justitie gaf' in zijn antwoord niet veel anders te kennen, dan dat hij alles overwegen zou. Hij verzekerde voor enkele denkbeelden wel iets te gevoelen, zooals voor eene betere kinderbestraffing. Met algemeeue stemmen werd de begrooting aange nomen evenals de onteigeningswet voor Groningen en voor de nieuwe straat te Amsterdam. Daarna was aan de orde het unteigoningsontwerp voor de duinwaterleiding van Haarlem, waartegen de heer Pijnappel twee bezwaren hadn.l. de verbinding van Haarlem en Amsterdam, en de wijze waarop de ontei gening plaats heelt,waarom hij tegen zou stemmen. Het wetsontwerp werd ten slotte aangenomen met 35 tegen 10 stemmen Deu 1 vangt de behandeling van binnenlandsche za, ken aan. Tweede Kamer. Muntwezen. Overeenkomstig vroegere beloften heeft de minister van financiën ingediend voorstellen1°. tot geleidelijke intrekking van die zilveren munten, welke zoozeer zijn afgesleten dat zij voor verderen omloop ongeschikt zijn te achten 2°. tot beperking van den omloop van vreemde zilveren muntspeciën in den geest van dienopens de nikkelen bronzen of koperen pasmunt reeds bestaande. haar waren gericht. Gedurende den maaltijd, welken de dames, wegens den grooten overvloed van ledigen tijd, dien zij hadden, gaarne zoo lang mogelijk rekten, scheen Oda een geheel auder mensch te zijn dan te voren. Nu eens zat zij droomend voor zich uit te staren, dan wéér gaf zij zich, in de plaats van aan hare gewone in zieh zelve gekeerde stilzwijgendheid aan eene luidruchtigheid en welbespraaktheid overzooals men zelden en zeker niet iu de laatste dagen van haar ge woon was. Het viel allen op on allen waren het daarover us, dat er in den afgeloopen nacht eene zeldzame ver andering iu haar bad plaats gegrepen er moest iets bij zonders, iets buitengewoons met haar gebeurd zijn. »'t Was toch niet aan te nemen, dat zij zich over het verlies van Siegfried door Florencins zou laten troosten Zoo dachten sommigen, eu wéér anderen meenden »Zij verhangt zich over do teleurstelling en den toorn der abdis, wie zij waarlijk niet veel reden heeft, om lief te hebben maar wat kan er toch geschied zijn, waardoor deze verandering in doeu en laten van het anders zoo zedige en stemmige jonge meisje zich zoo plotseling en onverwacht lucht geeft en openbaart De in het oog vallende verandering in Oda's doen en laten kwam, hoe kon het andersaan de abdis niet weinig verdacht voor eu zij droeg hare vriendin Adelheid en Hedwig, die zich op reis naar het keizerlijk hof, nauwer aan de abdis had aangesloten, benevens hare ka menier zeer uitdrukkelijk op, Oda overal op den voet te volgen en haar van de minste harer handelingen en gangen nauwkeurig op de hoogte te stellen. Niemand vermoedde de ware reden van Oda's vreugde, want niemand, behalve de vier ingewijden, wist iets van het gewichtig besluit, in den afgeloopen nacht door graaf Albrecht. genomen. Deze liet reeds vroeg in den ochtend den burgemeester verzoeken, onverwijld bij hem te komen, daar hij hem over gewichtige aangelegenheden verlangde te spreken. Hij verscheen onmiddellijk en graaf Albrecht verklaarde zonder omwegeu bereid te zijn de keizerlijke voorwaarden aan te nemen en daarmede zjjn vrijheid te koopen, daarbij Personeele belasting. Het verschenen wetsontwerp tot wijziging van eenige artikelen der wet op de personeele belasting draagtin afwachting eener volledige herzieningeen voorloopig karakter met handhaving van de grondslagen der be staande belasting. De plaatselijke financiën blijven voor het oogenblik ongedeerdzoodat in de eerste plaats wordt voorgesteld aftrek wegens talrjjkheid van het gezin in dier voege te verleen en dat het totaal van den aan slag" op het kohier de opcenten daaronder begrepen met een zekere som verminderd wordt. De maatregel zal alieen worden toegepast op huur waarden beneden f 500welk cijfer slechts in de drie gemeenten met eene kom van 36000 tot 48 000 zielen (Arnhem, Leiden en Haarlem), tot 600, en in de vijf gemeenten met eene kom van 48000 zielen en meer (Amsterdam Rotterdam 's-Gravenhage, Utrecht en Gro ningen) tot f 700 stijgt. Als leden van het gezin komen in aanmerking- de echtgenoot van den belastingplichtige, de personen, sedert een vol jaar met hem samenwonende en hem of zijne echtgenoote in den eersten, tweeden of derden graad van verwantschap bestaande de pupillensedert een vol jaar bij hem inwonendede eenige inwonende vrouwelijke dienstbode van deu belastingplichtigeindien hij (of zij) weduwnaar of weduwe is. De vermindering zal 12*/a pet. per hoofd bedragen behoudens het hierna te noemen maximum. Dientenge volge *zal eeu gehuwd man mot 5 inwonende kinderen een aftrek genieten van 75 pet. vau hetgeen hij in hoofd som wegens de grondslag der hnurwaatde verschuldigd is. De korting zal dus bedragen bij een huurwaarde vau 100 3,75 f 200 7,50 f 300 11,25 J 400 15 500 f 18 75, en bij een huurwaarde van ƒ600 ƒ22,50. Daardoor zal de schatkist eeu offer brongen van j 1.468.000. Voor do vermindering zullen niet meer dan 6 leden van het gezin in aanmerking komen. Blijkt het maximum minder dan 5 te zijn dan zal het wellicht mogelijk wezen, de maximum bepaliug te doou vervallen. De belasting op denren en vensters zal worden afge schaft voor de aanslagen waaraan onder de bestaande wet eene remissie van 2 of '/3 wordt toegekend. Zoo doende zou de belasting op deuren en vensters verdwij nen voor 263680 belastingplichtigen vau welke thans 149771 twee-, 1L3909 één derde remissie genieten. Eu voorts wordt bepaald, dat de woningen, die eene huur waarde hebben waarop voor de berekening der waarde van het meubilair de factor van vermenigvuldiging van toepassing is, van den vierden grondslag (meubilair) zullen worden ontheven. Deze voorgestelde vermindering zal ten goedo komen aan 60,903 personen. De som die het Rijk door een en ander zal missen bedraagt te zamen f 1.766.000, (nl. het straks genoemde cijfer van 1.468.000, deuren en vensters f 265.000 eu meubilair 33.000.) Hiervan gaat nog f 109.000 af, naar reden van de thaus reeds toegekende ontheffingen. Het verlies wordt dus 1.657.000 Tot dekking van dat verlies wordt in hoofdzaak voor- uitdrukkelijk op den voorgrond stellende, dat men hem, nadat hij de vereischte stukken geteekend en de verlangde eoden afgelegd zou hebben, diunzelfdon avond, zoodra de duisternis inviel, nit de gevangenis zou ontslaan, daarbjj echter het stellig beding makendedat zijne loslating tot deu volgenden dag geheim zou worden gehonden. Nikolaas van Bekheim beloofde den gevangene de vervulling zijner wenschen, liet onverwijld de leden van den raad iu alle stilte tot eene geheime zitting bijeen roepen en in dien tusschentijd met allen spoed het con cept eener oirkonde opstellen, behelzende den afstand door don graaf van het beschermheerschap over de stad, benevens do verdere verplichtingen, waaraan de graaf zich zon hebben te onderwerpon. De zitting verliep kalm eu waardig in tegenwoordig heid van den gevangene. Aangezien er den raad bijzonder veel aan de inwilliging zijner eischen door den graaf ge legen was werd deze door al de heereu met uit gezochte beleefdheid en groote welwillendheid bejegend. De diep vernederde man sprak geen woord meer dan strikt uoodig was en verwaardigde de vergaderde heeren mot geenen eukolen blik. De burgemeester las de oir konde met luider stemme voor, de graaf onderteekende haar mot vaste hand eu bezwoer vervolgens, bij God en de Heiligen, de aangegane verplichtingen getrouw en eerlijk te znllen nakomen Daarna werd hem, bij monde van <leu burgemeester, met groote plechtigheid zijne vrijheid aangezegd en hem daarenboven, overeenkomstig zijn verlangen, de verzekering gegeven, dat zijn ontslag nit de gevangenis tot den volgenden dag een diep geheim zon olijven. Iu do kamer van den burgemeester wachtte hij de schemeriug af en verliet toen, als vrij man, de gehata stad, wier machtige beschermheer hij zoolang geweest was. Zijn zwaard harnas eu helm waren hem teruggegeven en daarmede voorzien en in eenen langen mantel gehnld, sloeg hij in de duisternis den welbekenden weg in naar het klooster van St. Wipertieenzaam en alleen als een vergeten burger. Het was in het laatst van October de frissche lucht en een fijne koude motregen die hom

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 1