Waar moet liet geld vamlaau komen? Zes en Negentigste Jaargang. 1894. ZONDAG 4 FEBRUARI. Gemeenteraad van Alkmaar. Buiten la Ti d. Telegrafische Berichten. KAMER yan KOOPHANDEL en FABRIEKEN, Vergadering Woensdag 7 Februari 1894, NO. 15. Kerste blad. M.KMAARSCIIE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele rijk J 1, De 8 nummers f 0,06. Telefoonnummer3. Pr||s der gewone Advertentlön: Per regel j O,IA. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. te ALHHA4R. VERtxADERIN© op Woensdag, den Eebr. 1*94 des avonds ten half acht uur, ten Stadshuize. De Secretaris Mr. W. C. BOSMAN. des namiddags I83'4 uur. Punten van behandeling. Verzoek van mej. M. M. Cloeck om eervol ontslag als onderwijzeres aan de openb. eerste tusschensehool. Van de commissie van financiën. Rapport rekening Kamer van koophandel en fabrieken over 1893. Rapport rekening bad- en zweminrichting over 1893 omtrent het schrijven van regenten van het burgerweeshuis in zake het aan den vader en de moeder in dat gesticht verleende eervol ontslag en hetgeen daar aau voorafgegaan is. Van burg. eu weth. Ontwerp-besluit tot vaststelling van het bedrag, waar naar de pensioeus-bjjdrage van eenige leeraren aan de burgeravondschool moet worden berekend. Rapport omtrent het schrijven van den auditeur bij I den schuttersraad der dienstdoende schutterij betrekke lijk de door burg. en weth. geweigerde goedkeuring tot toepassing van provoost-arrest op schuttersdie niet de hun opgelegde boete voldoen. Rapport op het schrijven der commissie van toezicht op het lager onderwijs betrekkelijk de toelating van leerlingen tot de openbare school voor meisjes en de openbare burgerschool. Voorstel om goedkeuring te verleenen aan de aangenomen wijziging van art. 5 laatste alineader statuten van de Maatschappij tot exploitatie van waterleidingen in Nederland. Voorste] van burg. en weth. en de commissie voor de wik- en weegloonen omtrent de heffing dier loonen. Van vorige vergaderingen. Adres van den heer Jan Hollandbetrekkelijk eene voorloopige concessie voor een stoomtram Alkmaar- Bergen. Voorstel van burg. en weth. betrekkelijk de aansluiting van het politie-bureau en de gasfabriek aan de telefoon. Ontwerp-verordeniug op het brandwezeu. Benoeming van een ouderwijzer aan de tweede open bare tnsschenschool. Benoeming van een stads-horlogemaker. Vergadering met gesloten deuren ter behandeling van twee bezwaarschriften tegen den aanslag in de pi. dir. belasting, dienst 1893. Namens den Voorzitter van den Raad, Alkmaar, De Secretaris, 3 Februari 1894. NUHOUT VAN DER VEEN. KADARTHR. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter algemeene kennisdat bij Ier secretarie dier ge meente, gedurende 30 dagen, ter inzage van belangheb benden heeft nedergelegd eene opgave van uit komsten bedoeld in de artikelen 1523 en 43 der wet van 26 Mei 1870 (Stbl. no. 82), waarvan, ter vol doening aan art. 15, 2e lid dier wet, bij deze af kondigng geschiedt. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd, 2 Februari 1894. A. MACLAINE PONT. Verlicht toch den belastingdruk voor den middenstand en voor de miugegoeden Bevrijd het grondbezit en den landbouw van de nog daarop drakkendo lasten. Schaf de grondbelasting af en tevens de belasting op het geslacht. Verhoog de jaarwedden der onderwijzers en van de lagere ambtenaren. Hef de rjkstollen op van onze wegen en vaarten. Laat het Rijk de kosten voor politie, armenzorg en onderwijs geheel voor zijn rekening nemen Onderstenu, nit 's Rijks kas, de ambachtscholen, de vakscholen voor landbouwonderwijs en de winter- enrsnssen, maar vooral den aanleg van stoomtramwegen en kanalen, in de streken die van onze spoorwegen en groote rijks-kanalen weinig of geen genot hebben. Maak Jet pensioneeren van werklieden mogelijk door een rnime bijdrage nit de staatskas Ziedaar eenige artikelen van een programdat wij schier dagelijks hooren verkondigen. Wie zon er niet gaarne toe medewerken Velen is daarenboven dehooge belasting op het gedistilleerd een doorn in het oog anderen achten de winst voor het Rijk nit de staatsloterij 'n strijd met alle beginselen van zedelijkheid weer anderen rneenon dat de financieëlo toestand van vele gemeenten onhoudbaar zal blijven of worden, zoo niet de staat de eene of andere rijksbelasting aan de gemeen ten afstaatdie voor het Rijk ongeveer vier millioen opbrengt. Is er voor al die plannen niet iots te zeggen, voor het een wat meer, voor het ander wat minder, voor sommige zelfs zeer veel? Zijn het geen goede zaken Zijn sommige zelfs niet dringend noodig V Wij willen het niet ontkennen maar wij zouden toch, voordat men zich op het een of ander te veel belast maakt of de verlanglijst nog met enkele nummers gaat aanvullen, de nuchtere vraag willen stellen Waar moet hot geld van daan komen Het is nu eenmaal een treurige waarheid, dat alles geld kost, voor het rjjk, de provincieën en de gemeenten zoowel als voor particulieren. Een tweede treurige waarheid is dat de Staat slechts zeer luttele eigen inkomsten geeftmaar wel een tameljjk groote schuld waarvan de rente betaald eu geregeld een zeker bedrag afgelost moet worden. Bijna alles wat de staat uitgeeftmoet dus iu den vorm van belastingen door de ingezetenen worden opgebracht. Trouwens dit zijn zaken die iedereen weet. Toch schijnt het niet geheel onnoodig er van tijd tot tijd aau te herinneren en eens te zien hoe de rekening staat. De rekening nu staat, helaas, niet best. Wij komen te kortwel niet heel veelmaar wij komen toch te kort. Daarbij komt, dat er geen tak van den staatsdienst is, waarop eeuigo belangrijke bezuiniging kan worden te gemoet geziou. Men zal tevreden mogen zijnzoo de gewone klimming der uitgaven de regelmatige stijging van de opbrengst der bestaande belastingen niet overtreft. Wijziging van ons belastingstelsel, ofschoon om andere redenen gewenschtheeft niet altijd vermeerdering van inkomsten ten gevolge. De opbrengst dor vermogensbe lasting b. v. valt f 1.800.000 uit de hand. Reeds moeten verhooging van den saikeraccjns en betere verzekering van de heffing der invoerrechten diauen om het tekort aan te zuiveren. Onze Minister van Financiën heeft de atschaffing van de rijkstollep op da wegen en vaarten toegezegd eu is bezig deze niet zoo heel eonvoudige zaak voor te bereiden en te onderhandelen mot de rechtheb benden op de opbrengsten van tolloa, die verbon len zijn voor de rente eu de aflossing van geldleeningen waar mede sommige wegen zijn bezwaard. Hij hoopt het daar heen te leiden dat de afschaffing der tollen tot stand komtmaar verzoekt ons tevens niet te vergeten dat de gelden nog niet zijn gevonden waarmee het verlies moet worden vergoed, dat het Rijk door die afschaffing zal lijden. Intnsschen heeft de Minister reeds een wetsontwerp ingediend om te voldoen aan oen andere belofte. Zoo wol bij de behandeling der vermogensbelasting als bij die der bedrijfsbelasting is hot bezwaar geopperd, dat bij den aanslag in dio belastingen geen rekoniug is gehouden met de talrijkheid vau het gezin, zoodat van de inkom sten waarvan een gezin van vijf of zes personen moet levenevenveel gevorderd wordt als van de inkomsten van een gezin van twee of drie personen of van een alleen levend persoon. De Minister heeft toen geantwoord, dat zijns inziens een billijke verlichting naar gelang van de talrijkheid van het gezin het best zou kunnen worden aangebracht door wijziging vau de personeele belasting en dat hij daartoe een voorstel zon doen. Dat wetsvoorstel is thans ingediend. De volledige herziening der personeelo belasting, die de Minister noodig acht en waaraan hij werkzaam is blijkt echter meer en meer een werk van grooten omvang eu zeer tijdroovend te zijn. Daarom be paalt de Minister zich thans tot een gedeeltelijke, een voorloopige herziening, die spoedig tot stand kan worden gebracht. Het voorstel strekt in de eerste plaats om de personeelo belasting naar de huurwaarde der woning te verminderen voor alle woonhuizen mot een huurwaarde beneden f 700 te Amsterdam, Rotterdam, 's-Gravenhage, Utrecbt en Groningen, beneden f 600 te Arnhem, Leiden en Haarlem en beneden f 500 in alle andere gemeenten. Voor woon huizen met eene hoogere huurwaarde zal geen vermin dering worden toegestaan. De vermindering zal bedragen 12'/j percent voor elk inwonend lid van het gezin, waartoe gerekend worden de echtgenoot van den belastingplichtige, zju bij hom inwonende kinderen, kleinkinderen, ouders, grootouders, broeders, zusters, ooms, tautes, uoven, nich ten en pupillen en de eeuige vrouwelijke dienstbode van een weduwnaar of een weduwe. Een gehuwd man b.v. met drie inwonende kinderen zal dan slechts de helft van de hoofdsom der belasting behoeven te betalenwanneer hij vijf inwonende kinderen heeftzal van hem Diet meer worden gevorderd dan eeu kwart van het tegenwoordige bedrag. De opcenten voor de provincie eu de gemeente zullen echter in deze vermindering niet deelon. Het is bekend dat -van de woningen met zeer geringe huurwaarde in 't geheel geen personeele belasting naar huurwaardedenren en vensters en haardsteden is ver schuldigd eu dat van de laagste klasse der belaste woningen slechts een derde van het bedragvan de volgende klasse slechts twee derde gedeelten wordou geheven. Voor deze woningen wil de Minister de be lasting wegens deuren en vensters geheel afschaffen. Daarenboven wordt voorgesteldvoor de laagste klassen der woningen die tegenwoordig voor de belasting naar het mobilair iu aanmerking komen ook deze belasting af te schaffenen haar daarentegen voor alle overige woningen met 15 percent te verhoogen. Door deze maatregelen zou voor 263.680 belastingplichtigen de be lasting op deuren en vensters, en voor 60.903 de belas ting op het mobilair verdwijnen. De opbrengst van de personeele belasting zou door deze wijzigingen met ruim 1.350.000 verminderen. Dit tekort wil de Minister dekken door een wijziging van het recht vau successie en van overgang vooral ten laste komende van erfenissen van den echtgenoot zonder kinderen van broeders en zusters en bloedver wanten iu verdere graden en van de onroerende goederen hier te lande die door buitenlanders worden nagelaten. Op deze wijze stelt zich de Minister voor het even wicht tusschen de inkomsten en de uitgaven van den Staat te herstellen. Van verdere belastingvermindering zal dus vooreerst wel geen sprake kunuen zijn; eu indien men tot eeuigen nieuwen maatregel mocht besluiten die een niet onboduidende vermeerdering van uitgaven ten gevolge moet hebben zal menhoe nattig de maatregel overigens moge zijuwel verplicht wezen zich te geljker tijd de vraag te stellen: waar moet het geld vaudaan komen REIjUIE. Tusschen Namen en Charleroi heorscht een cholera-epidemie tot den 30 waren 50 ziekte- en 32 sterfgevallen voorgekomen. In het najaar werden sommige zaken nit de kamers van lijders aan cholera te Charleroi in de rivier de Sambre geworpen en daaraan wordt het uitbreken dezer apidemie toegeschroven. FttANKKIJH. De minister van marine ontving den 2 een telegram van geueraal Doddsden 1 nit Kotonow verzonden inhoudende dat Behanzin zich onvoorwaardelijk heeft onderworpen eu te Goho gevan gen is. Kamer. Den 1 werd de beraadslaging over den toestand der marine voortgezetin verband met de vol gende door don heer Lockroy ingediende motie De Kamer noodigt den minister van marine uit om haar tegeljk met de aanstaande begrooting de maatre gelen voor te stellen die hij noodig zal oordeelen tot verdediging der kusteu draagt aan de parlementaire commissie dor marine opeen onderzoek in te stellen naar den toestand der fransche marine." De minister van marine, admiraal Lefèvre, erkende, dat ernstige hervormingen moeten ingevoerd worden. Tot dat einde bad de regeoring oen extra-parlementaire commissie ingesteld, die de bevoegdheid zon hebben eener commissie van enqnöte. Hy geloofde niet, dat de fransche marine zoo veel te wenschen overliet als de interpellaut Lockroy had boweord wat betreft de pantserschepen kruisers en torpedobooten. De misrekeningen bij de approviandeering zijn het gevolg van het stelsel van aanbesteding, dat bj de marine in zwang is. De minister van oorlog, generaal Mercier, verklaarde, dat de fransche kusten niet zonder verdedigingswerken zjn zooals beweerd is het is goed dit tegenover het buitenland te doeu uitkomen. (Toejuichingen.) Hij deelde verder mede dat h j zich bezig hield met een besluitwaarbj de bevoegdheden van den minister van oorlog en den minister van marine worden geregeld, ten einde in tjd van oorlog beide departementen onder één commando te brengen. De geheele strjdkracht bestemd tot verdediging der fransche kustbedraagt meer dan 200.000 man de mobiele strjdkrachten daar onder niet begrepen. De minister-president Casimir Perier verklaarde dat de regeeriag niet aarzelde te erkenuen, dat hervormingen noodig zjn. De regeering zal haar best doen do taak der ingestelde commissie zoo veel mogelijk te verlichten. Do republikeiuscho afgevaardigde De la Batnt stelde de volgende motie voor: »De Kamer, vertrouwen stel lende in de samenwerking van do verschillende takken van openbaren dienst, om de feiten te staven en de noodige hervormingen tot stand te brengen gaat over tot de orde van den dag." Deze motie, door Casimir Perier aanvaard, werd met 356 tegen 160 stemmen aangenomen. OOSTENRIJK-HOST© ARI JE. Te beginnen met 1 April wordt het effectief der infanterie op voet van vrede gebracht op 148 regimenten en 8 bataljons (thans 113 regimenten en 2 bataljons). RUSLAND. Bj non storm in de Zwarte Zee op den 30 zjn vorscheidene kustvaartuigen en 2 stoomschepen verongelukt, waarbj 38 personen omgekomen zjn. De berichten omtrent den toestand des Keizers bijven gunstig luiden. Het uitgeven van bulletins is gestaakt. 's-GRAVENHAGE 3 Febr. Eerste Kamer. De onteigeningswet voor de verbindingsbaan tusschen de stations te Rotterdam werd na een uitvoerig debat waarin de minister en de heer van Gennep tegenover den heer Fokker het algemeen belaug der verbinding vol hielden, aangenomen met 25 tegen 14 stemmen. De Kamer is uiteengegaan.

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 1