f. f t d !)t n I 01 3( i d i r I 1 1 Onlangs was er verschil gerezen tnsschen den arrond. schoolopziener te Beetsterzwaag en den districtschoolop ziener te Heerenveen over de vraag, of bij tijdelijke waar neming eener onderwijzersbetrekking het bezit wordt vereischt van het getuigschrift van zedelijk gedrag, afgege ven overeenkomstig art. 27 der wet op het lager onderwijs. De minister van binnenl. zaken, aan wiens oordeel de zaak was onderworpenheeft zich, in overeenstemming met het gevoelen van den districtschoolopzienor, op grond van de algemeene bewoordingen van art. 6 van genoemde wet, voor eene toestemmende beantwoording der vraag verklaard. Den 1 is te Wijhe de aan de erven Pruimers te Zwolle behoorende boerenerve »het kleine Lint" geheel afge brand, waarbij een paard, twee pinken, een kalf, een varken, een geit en ruim 30 kippen in de vlammen omkwamen. Den 3 des nachts is te Beerta eene boerenplaats afgebrand, waarbij 12 koeien en 2 paarden in de vlam men omkwamen. Bij kon. besluit van den 3 is met ingang van 1 April a.s.1°. de kolonel jhr. W. L. van Spengler, van den grooten staf, adjudant van H. M. de Koningin, op zijne aanvrage op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op f 2100 'sjaars; 2°. dien hoofd officier de rang verleend van generaal-majoor en benoemd tot adjudant in buitengewonen dienst van H. M Bij kon. besluit van den 3 zijn met ingang van 1 April a. s.1°. benoemd bij den grooten staf, tot ad judant in gewonen dienst van H. M. de Koningin, de ritmeester jhr. A. S. E. van Tets, instructeur bij het 2e regt. huzaren en tot ordonnans-officier van H. M., de eerste-luit. F. W. J. Loudon, van het regt. gren. en jagers, die beidenin verband daarmede, in hun rang worden overgeplaatst bij den grooten staf; 2°. eervol ontheven uit zijne betrekking van ordonnans-officier van H. M., de ritmeester J. G. baron van Sjjtzama, van den grooten staf, dio, in verband daarmede, wordt terugge plaatst bij het wapen der cavalerie en wel bij het 2e reg huzaren. Don 5 is in werking getreden het door den inspec teur der infanterie, generaal Hennus, uitgevaardigde ver bod voor do militairen tot het dragen van buitenmodel kleeding. De minister van oorlog heeft ter kennis van be langhebbenden gebracht, dat op 1 October als volontair kunnen worden toegelaten a. bij den artillerie-cursus te Delft 9 en b. bij den voorbereidenden practischen cursus der militaire school te Haarlem 20 jongelieden, en er de aandacht op gevestigd, dat dit jaar voor het laatst jon gelieden als volontair tot deze inrichtingen van militair onderwijs toegelaten worden. De Staatscourant van den 3 bevat de verdere bijzonderheden. Gedurende Januari is aan den regenmeter der Rijkslandbouwschool te Wageningen 39 streep regenwater afgetapt tegen 47 in Januari 1893. Te 's-Gravezande zijn in bijna 14 dagen 33 gevallen van pokken voorgekomenwaarvan 6 met doodelijken afloop. Deze snelle vermeerdering wordt toegeschreven aan liet gebrek aan voorzorgsmaatregelen o. a. om de besmettelijke gezinnen in afzondering te houden. Te Didam zijn alle scholen gesloten wegens de heerschende diphtheritiswaaraan reeds verscheidene kinderen overleden zijn. Op de begrooting der schutterij voor 1894 te Bolsward was 1900 uitgetrokken voor den aanleg eener schiotbaan, welke post door den gemeenteraad geschrapt werd. Gedeputeerde Staten stelden de begrooting echter met dien post van f 1900 vast en verzochten den ge meenteraad, de gemeente-begrooting daarmede in over eenstemming te brengen. Deze heeft echter met 10 tegen 3 stemmen beslotenaan dit verzoek niet te voldoen. De Twentseho Stoombleekerij te Goor keert over 1893 11 pet. dividend uit tegen 12 pet. over 1892. Bij kon. besluit van den 5 is op verzook eervol ontslagen de heer L. W. F. Oudenhoven, als eerste luite nant bij de dienstdoende schutterij te Helder en de heer E. F. M. Dekker als tweede luitenant bij die te Enkhuizen. hi x >dat hij zijne broeder uit den weg geruimd heeft, om diens erfgenaam te worden inuwe gunstof liefde of hoe gij het noemen wilt." »Mevrouwwat heeft Albrecht u misdaandat gij hem zooverder kon het meisje niet spreken, zoozeer overmeesterden haar hare ontroering en veront waardiging. »Wat gaat het u aan, wat graaf Albrecht mij gedaan heeft 1'' zei de abdis op hoogon toon en mot eene snelle beweging van haren stoel opstaande. Wèl weet ik wat hij u gedaan heefthij heeft den eenige, die u ooit waar achtig en oprecht heeft liefgehad, opzettelijk en met voor bedachten rade den dood te gomoet gezonden »Dat is eene leugen!" schreeuwde Oda, geheel buiten zich zeiven. Een schel en gillend gelach was Jutta's antwoord. Daar deden zich in het voorportaal zware schreden hooren en bijna tegelijk met de hem aandienende kamer vrouw, trad graaf Albrecht het vertrek binnen, in volledige wapenrusting met helm en zwaard. Oda ijlde hem te gemoet. Albrechtzij zegt, dat gij Siegfried met opzet in den dood gezonden hebtriep zij hartstochtelijk uit, terwijl de tranen haar over de wangen rolden. Daar stond Albrecht midden tusschen de beide vrouwen, aan wie hij zijne vrijheid verschuldigd was. De abdis met eenen donkeren blik van het hoofd tot de voeten metend, sprak hij trotsch en bedaard »Wie u dat gezegd beeft, mevrouw, is »Uw broeder Bernhard," viel zij hem met zegevierend gebaar in de rede. »Neen Dat heeft graaf Bernhard niet gezegd en ook niet bedoeld verklaarde Oda zeer beslist. »Ik was er bij, toen hij u den dood van Siegfried mededeelde." De naam was echter uitgesproken en had den graaf in 't hart getroffen als een pijl uit eenen vijandelijken boog, »Ik zal Bernhard terstond vragen, wat zijne bedoeling is geweest," antwoordde hij zeer ernstig, »maur thans vraag ik umevrouw, en besef wel het gewicht van uw antwoord gelooft g ij het Wordt vervolgd. De bevolking der gemeente Groningen bedraagt 58553. Amsterdam. Voor lid der Provincale Staten zijn nog candidaat gesteld door de anti-rev. kiesvereeniging >Nederland en Oranje" prof. mr. D. P. D. Fabius; door de Grondwet" en de kiesvereeniging »Amstels Burgerij" de heer C. N. J. Moltzer J.Ezn., oud-lid van den Raad door »de Grondwet" de heer G. A. Loeff, door »Amstels Burgerij" de heer mr, L. Zegers Veeckens. Den 2 werd voor de arr. rechtbank behandeld de zaak n A. van Emmenesbeschuldigd van opruiing tot strafbare feiten in een op 14 Nov. in Maison Stroucken alhier gehouden openbare vergadering. Het Openbaar Ministerie eischte tegen hem twee jaar gevangenisstraf. Uitspraak den 9. Den 4 des avonds is een in de eerste Tuindwarsstraat in een manufactuurwinkel uitgebroken brand, spoedig gebluscht, kunnen worden. De winkel met de daarachter gelegen woonkamer en de voorkamer op de eerste ver dieping brandde geheel uit. Den 4 zijn nog de lijken opgehaald van drie personen, die sedert den avond van den zwaren mist, 28 Decem ber 1.1., vermist werden. Valsche Bankbiljetten. De hoofd-agent van de Münchener Löwenbrau Com pagnie Joseph Freij die den 3 des nachts gevangen werd genomen heeft bekend bij de zaak der valsche bankbiljetten betrokken te zijn geweest. De te Utrecht door do justitie in beslag genomen koffer bleek voor onge- voer f 200.000 aan valsch bankpapier te bevatten. Te Amsterdam werden nog een vriend van KrausseB. Sinnige, een man en vrouw, de tapper Keese en de vronw van een zekeren Lafleur, als medeplichtigen aangehouden. Den 3 werd aan de Associatiekas een valsch bankbiljet van f 300 en een van 100 bij de Nederlandsche Bank aangeboden en ingehouden. Den 3 des avonds om 8 uur is de veehandelaar B. Gompertz, een welgesteld man, in zijne woning aan de Gedempte Oudegracht te Haarlem aangehou den, als verdacht van medeplichtigheid aan het verspreiden van valsche biljetten. Deze heeft zich in do gevangenis opge hangen. In het geheel zijn thans nog acht verdachten in hech tenis. Den 5 heeft de justitie in tegenwoordigheid van vier medeplichtigou een onderzoek ingesteld in de werkplaats van Krausse aan de Heerenmarkt. De verschillende ma- chineriëeu werden in beslag genomen. Dien dag heeft aan het hoofdbureau van politie gelegenheid bestaan de valsche biljetten te zion. In die biljetten ontbreokt het eijfer- watermork aan de kanten, de druk is harder en het papier een weinig blauw getintterwijl het watermerk in het midden zoer onduidelijk is. De politie te Rotterdam vraagt aanhouding van oen duitscher, 30 a 40 jaren oud, die deu 27 Januari aldaar een valsch bankbiljet van f 100 heeft uitgegeven. Ook te Brussel en te Parijs moeten valsche biljetten uitgegeven zijn. Te Haarlem heeft den 4 iemand in den hout poging tot zelfmoord gepleegdhij verwondde zich door een pistoolschot in de keel. Het publiek gerucht brengt deze daad ook in verband met de uitgifte dezer biljetten. lonkhuizen. Den 1 werd alhier de 31e alge meene vergadoring der Schippersvereeniging Sehuttevaer gehouden waar 38 afgevaardigden 21 afdeelingen ver tegenwoordigden terwijl 40 leden en genoodigden aan wezig waren. Voor zooveel Noordholland betreft, werden de volgende voorstellen aangenomen Van de a/deeling Alkmaarnogmaals te verzoeken verdieping van de haven te Kolhorn: afschaffing of verlaging van het schatgeld aan de Oude Sluis te Zijpe van de af deeling Amsterdamnogmaals te verzoeken het lossen en laden vóór en in de schutsluis te Zaandam te verbieden, en den steiger te verlengen; van de af deeling Enkhuizen aan te vragen een tele- graphische of telephonische verbinding van het eiland Urk met den vasten wal; opruiming van de vlakte bij Enkhuizen pogingen aan te wenden, dat de bestaande witte ton nen op de Zuiderzee voorzien worden van een rooden kop; v an de af deeling Haarlemaan de administratie der Hollandscho Spoorweg-Maatschappij te verzoeken, de brug over het N. Spaarne bij nacht te verlichten door een rood licht, als de brug gesloten, en door een groen licht, als de brug geopend is en tevens dat voor zoover de treinonloop dit toelaatde brug des nachts steeds ge opend blij ve; aan het gemeentebestuur van Haarlem te verzoeken de remraingswerken aan de Lange Brug te verlengen of due d'alven te plaatsen; verlichting van de Stierupper ton op het Alkmaardermeer; van de afdeeling leiden Bij het gemeentebestuur van Zaandam aandringen om een aanlegsteiger te doen maken van minstens 500 el lengte aan de brug aldaar; van de afdeeling Wieringen uitdiepen van »het Slijk" te Enkhuizen-, te verzoeken verlenging van het remmingwerk aan de schutsluis te Nauerna te maken van de afdeeling Zwartsluis: aan het gemeentebestuur van Amsterdam vermindering van havengeld verzoeken voor schepon welke buiten de stad aanleggen zonder te laden of te lossen. root schermer. De heer R. Schaaff, beroepen predikant alhier, van Tjerkwerd c. a.. zal den 11 zijn intree-rede houden. Haarlem. Bij kon. besluit van den 2 is de heer A. Tadema candidaat-notaris alhier benoemd tot no taris te St. Jacobi-Parochie ('t Bildt). Hoogkarspel. De onderwijzer A. Starreveld alhier is als zoodanig benoemd te Jisp. Hoorn, Beroepen bij de doopsgezinde gemeente de heer Uiterdijk, predikant te Wolvega. Den 1 is te Utrecht aan den onderwjjzer aan de tweede burgerschool voor jongens en meisjes H. Plas een diploma toegekend als onderwijzer in den zang door de examen commissie van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst. Den 3 des avonds, bij de repetitie van een paar tooueel- stukjes, door de Vereeniging voor Volksvermakelijkheden den 4 des avonds in het Park op te voeren, kwam ook o. a. het afschieten van een pistool voor. Men wist niet beter of het was met los kruit geladen. In plaats daar van bleek het met hagel geladen te zijn en werd een heerdie in de zaal wasin het dijbeen getroffen. Dr. Aghina, die aanwezig was, verleende geneeskundige hulp. De hagel kon echter niet verwijderd worden en de gewonde was niet geheel buiten gevaar. Oudorp. De heer ds. H. L. Kniphuisen is beroe pen te Nieuwenhoorn bij Brielle. Rijp- De heer J. H. Bögeholtzevang. lutherseh predikant, heeft voor het beroep te Pekela bedankt. Scliagen. De gymnastiekvereniging »Lycurgus" denkt den 18 Maart a.s. haar löjarig bestaan met eene gemeenschappelijke uitvoering te vieren. Eene nitnoodi- ging zal daartoe tot verschillende vereenigingen in den omtrek geschieden. Westgraftdijk. Den 4 hield de rederijkerskamer »Oefening volmaakt", hare 3e openbare vergadering in dit seizoen. Opgevoerd werden »Marie Jeanne", of de vrouw uit de volksklasse tooneelspel in 6 tafereelen en het kluchtspel: »Kort van memorie", door A. A. van der Stempel. Daar men dezen keer aan gehuwde lieden uit den werkenden stand vrijen toegang gegeven had, werden deze stukken voor een talrijk publiek opgevoerd. Trseni. Sedert de mazelen-epidemie van den vorigen zomer, was de gezondheidstoestand der school jeugd uitmuntend thans echter zijn enkelen genoodzaakt binnen te blijvendaar zij door de bof geplaagd worden. Wester-Blokker. Alhier zijn twee koeien aan miltvuur gestorven. Worinerveer. De gemeenteraad heeft be sloten tot het aangaan eener 3 '/2 pet. geldleeninggroot 26000, voor schoolbouw en tot het verhoogen van den te heffen hoofdelijken omslag van f 30000 tot f 35000. Zaandijk. Eene bij de ingezetenen gehouden in zameling van gelden voor den landman Fonteyn, die onlangs drie koeien aan miltvuur verloor, heeft f 365 opgebracht. Vijfde Rationale Schietwedstrijd. De volgende beginselen waarnaar het wedstrijd-pro gramma voor 1894 zal worden entworpen, werden onlangs door het bestuur der Vereeniging van nederlandsche scherp schutters, aangenomen I. Er zal geschoten worden op slechts één afstand n.rn. 250 ellen, met gebruikmaking van de schijf »Sche- veningen". II. De schutters zullen moeten kiezen of zij wen- schen deel te nemen aan de personeele- en korpswed- strijden voor het modelrijksgeweer en rijksmunitie dan aan die voor geweer en munitie naar keuze. Behalve de vrije banen, zullen de wedstrijd-afdeelingen in beide categoriën nagenoeg gelijk zijn. III. In elke categorie zal de personeele wedstrijd be staan uit een geluksbaan (om het beste schot, zooals in 1893) en een kunstbaan (om het hoogste aantal punten in één serie van 5 schoten). IV. Aan de personeele wedstrijden zal alleen door leden der Vereeniging mogen worden deelgenomen. V. Zoowel ia de categorie voor rijksgeweer en rijks- munitie als in die voor geweer en munitie naar keuze zullen twee korpswedstrijden plaats hebben, te weten éën in het individueel juistheidschot en één in het salvo- vuur. Deelneming kosteloos voor de afgevaardigden van marine en leger en de afgevaardigden die lid zijn der Vereeniging van Nederlandsche scherpschutters niet-leden 50 cent. Gaarne nemen wij het volgende over: Nieuwjaar met al zijn heilwenschen in verschillende vormen is weder voorbij en voor velen onder onze ge goede burgerij ja zelfs voor de minder bevoorrechten onder hen, is dit weder een gelegenheid goweest om een blijk van een goed hart te geven. Vele anderen die hunne wenschen in verschillende vormen hebben aangeboden mochten weer zien op een flinke gave, welke zeer zeker hunne huisgezinnen in den winterdag zal te stade komen. Niet alzoo onze brief- en telegrambestellers. Hun toch werd door een missive van den directeur-ge neraal ton strengste verboden, onder welken vorm ook, hun heilwensch aan te bieden. Dat dit voor die ijverigen een hard gelag is, wie zal dat ontkennen Weliswaar wordt het ongevraagd aannemen van fooien niet verboden en zeer zeker zijn er velen onder de burgerij onzer stad, welke toch evengoed als andere jaren, ofschoon on gevraagd, hun fooi gegeven hebben, waarvoor zeer zeker de brief- en telegrambestellers zeer dankbaar zijn, maar toch is over het geheel genomen deze bepaling zeer scha delijk voor hen. En menig postjetot welks aankoop was besloten van dit geld te zullen doen, moet nu achter wege blijven tot teleurstelling van vrouw en kinderen. Dit is zeer treurig voor de betrokkenen, het is dan ook nu maar te hopen dat de directeur-generaal spoedig de brief- en telegrambestellers op een andere wijze schadeloos stelt voor dit verlies, hetzij door een gratificatie of door een verhooging van tractement. Weliswaar is het maxi mum der tractementen 800, maar dit wordt eerst be reikt na een diensttijd van 20, zegge twintig jaren, dus op een tijd dat de zwaarste zorgen voor het huisgezin voorbij zijn. Maar de jongeren, en dus verreweg de meesten, staan op een tractement van f 500 en 550, en als men hiervan aftrekt de stortingen voor pensioenfondsen, dan blijft er over 9 of 10 per week, en dat voor een rijksambtenaar, die toch niet in een slop of gangetje kan gaan wonen en steeds knap voor den dag moet komen en bovendien zooveel voor schoenreparatie noodig heeft. Enfin, laat ons hopen, dat de directeur-generaal, die door alle brief- en telegrambestellers hoog geroemd wordt, als hebbende zeer veel met hen op, spoedig, zeer spoedig in dit geval helpt, dan zullen zeer zeker alle brief- en telegrambestellers hem dank weten dat hij hen van dat bedelen, want anders is het toch niet, heeft afgeholpen. Tweede Kamer. Kiesreeht. De minister vau binnenl. zaken beeft zijne wijzigingen ingediend. Ze betreffen uitsluitend de artt. 3, 4, 5 en 1 van de wet tot regeling voor de kiesbevoegdheid, die thans aldus luiden Artikel 3. Deze wet houdt voor kenteeken van geschikt heid en voor kenteeken van maatschappelijken welstand, het voorzien in eigen onderhoud en in dat van het huisgezin. Artikel 4. Zij acht het bezit daarvan aanwezig bij hem. die gedurende de drie laatstverloopen maanden in eene zelfde woning is gehuisvest geweest, of, gedurende het laatstverloopen burgerlijk jaar, hoogstens eenmaal van woning is veranderd

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 2