Nederland. Stadsberichten. KAMER van KOOPHANDEL en FABRIEKEN, mocht besluiten over te gaan tot de heffing van zestig centen na al hetgeen door den Raad in de laatste jaren gedaan en uieeengezet is. Dit zon een ongewenscht en een onnoodig besluit zijn. Het zon in strijd met 's Raads waardigheid zijn: het zou een erkenning zijn, dat zijn steeds volge houden gevoelen, dat eene heffing laatstelijk tot f 0,65 per 100 P., niet in strijd was met art. 254 der ge meentewet, onjuist was. Laat de Raad de beslissing der Wetgevende Macht kalm afwachten. Op die beslissing wil de commissie niet vooruitloopen. De commissie deelt het gevoelen, dat eene heffing tot een bedrag van zestig centen wenschelijk is. De Raad zelf heeft in een brief aan den minister van binnenlandsche zaken te kennen gegevendat hij te zijner tijd daartoe zal overgaan. Doch een besluit in dien geest op dit oogenblik, brengt noodzakolijk mede het vragen van eene uitzonderingswet hen het vragen dier uitzonderingswet zou eene onwaardig onding zijn, ook tegenover het koninklijk gezag, dat ope voorstel der vorige regeering de verordening goedkeurde. Op hetgeen verder zal geschieden behoeft niet vooruit te worden geloopen. Te zijner tijd zullen daartoe voor stellen worden gedaan. De heer A. P. de Lange bestrijdt het gevoelen van den heer Kraakman. Wat kan de Raad winnen met het aannemen van de door de commissie aangegeven houding Naar zijn inzien niets. En hij ziet niets vernederends voor den Raad in het nemen van een besluitals de beeren Stoel en Janssen voorstellen. Wat is er toch gebeurd Er heeft zich een nieuw feit voorgedaan, dat vroeger niet bestond. Tot voor korten tijd was tusschen de mededingende marktplaatsen Hoorn, Purmerend en Edam eenstemmigheid. De besturen dier gemeenten komen echter op hun vroeger besluit terug en gaan over tot de heffing van zestig centen. En wan neer nu de Raad in dat besluit aanleiding vindt ook zestig centen te heffen, als van oordeel, dat Alkmaar's belang medebrengtdat voorbeeld te volgen want dat de bloei van zijn marktwezen daardoor bet meest bevorderd wordtdan ligt daarin volstrekt niet opgosloton de er kenning dat de raad in iets terugkomt op zijne vroegere houding, dat hij, als 't ware, excuus vraagt voor hetgeen hij vroeger deed. Hij zou dus thans alleen willen be sluiten tot de heffing van zestig centen per 100 P. over te gaan en dit besluit ter goedkeuring willen opzenden Nu is het mogelijk zelfs waarschijnlijk hij stemt dit den heer Kraakman toe dat de minister zal ant woorden die goedkeuring kan niet verleend worden zon der uitzonderingswet: doch geschiedt dit, dan is de Raad aan het eindedan moet hij zwichton voor de harde handen der regeering, dan moet hij bukken voor de wet. Met 10 tegen 5 stemmen van de heeren Stoel J. de Lange, Boelmans ter Spil, A. P. de Lange en Janssen werd besloten de tot heden gevolgde houding te handhaven en den loop der zaken af te wachten. Van vorige vergaderingen. 39. Adres van den heer Jan Holland om voorloopige concessie voor een stoomtram Alkmaar-Bergen. Aangehouden tot eene volgende vergadering, in verband met eene heden ingekomen mededeeling, dat hij de door den Raad verlangde stukken alsnog wil inzenden. 40. Rapport van burg. en weth. in zake de aanslui ting van het politiebureau en de gemeente-gasfabriek aan de telefoon op de door den heer J. Pot aangegeven voor waarden. Met 12 tegen 2 stemmen van de heeren Janssen en Goede, terwijl de heer Stoel op grond van art. 45 der gemeentewet buiten stemming bleef, het voorstel van burg. en weth. tot aansluiting op de door den heer Pot voorgestelde wijze aangenomen. De heer Kraakman verklaarde vóór te zullen stemmen in de verwachting, dat burg. en weth. de onderhandelingen met den heer Pot mogen voortzetten, opdat zooveel mogelijk verbeteringen kunnen worden verkregen. Alle belangen, ook die van den heer Pot zelven, brengen zulks mede. Hoogst wen schelijk zou bij voorbeeld zijn, dat aanslniting met de politie gedurende den nacht kon worden verkregen. De heer Goede, die van de aansluiting zelve voor stander was, kan zich niet vereenigen met de thans door den lieer Pot gevorderde betaling van f 30 voor iedere aansluitingen zal dus nu tegenstemmen. Indertijd heeft de heer Pot als een voordêel voor de go meente aangeboden kostelooze bediening van twee of drie aansluitingen. Men schijnt elkaar toen niet goed begrepen te hebben. Doch dit in het midden latende zoo is het thans zeker dat de heer Potdie, met het oog op dat aan de gemeente aangeboden voordeelgeene recognitie betaaltthans de gemeente voor iedere aan slniting 30 laat betalen, eene som, die hij ook door particulieren laat betalen. Zelfs is die som nog hooger, dan wel eens door particulieren schijnt betaald te wor den, want hij is wel eens in de gelegenheid gesteld ge worden, zich voor 15 aan te sluiten. Die handelwijze kan hij niet goedkeuren. 41. Ontwerp verordening op het brandwezen. Wegens het vergevorderde uur tot eene volgende ver gadering aangehouden. 42. Is overgegaan tot het benoemen van a. een onderwijzer aan de openbare 2e tusschenschool, in verband met het genomen besluit om met 1 Mei a s., aanvang van den nieuwen cursus, een einde to maken aan den ongeregelden toestand der laatste jaren, dat een deel der leerlingen van de eerste tusschenschool door gebrek aan ruimte gezeten was in een lokaal der tweede tusschenschool. Daardoor behoeft de aan de eerste tusschenschool opengevallen plaats van onderwijzeres niet vervuld te worden. Op de voordracht zijn geplaatst 1°. J. K. Westenbrink, van Hilversum; 2°. J. Faber, van Marken; 3°. L. Kiers, van Medemblik. Met 15 stemmen benoemd J. K. Westenbriuk. b. een stads-horlogemakerin plaats van wijlen P. E. Krijt. Het voorstel strekt de benoeming te doen plaats hebben voor 3 jaren. Op de aanbeveling zijn geplaatst in alphabetiscke ,ivolgorde 1°. D. van der Bijl; 2°. P. C. van Eijk 3°. Th. van der Klei. Bij de eerste stemming bekomt D. van der Bijl 7, Th. van der Klei 4P. C. van Eijk 3 stemmen en C. Kaindl 1 stem. De tweede vrije stemming beeft denzelfden uitslag. Bij de herstemming tusschen D. van der Bijl en Th. van der Klei bekomt eerstgenoemde 8, laatstgenoemde 7 stemmen. Alzoo benoemd D. van der Bijl. 43. Gaat de vergadering over in eene zitting met gesloten deurenter behandeling van een rapport der vaste commissie van financiën omtrent bezwaarschriften zake plaatselijke directe belastingna heropening waarvan de vergadering gesloten wordtdaar geen der leden iets in het midden had te brengen. te ALKH14R. VEBdAUEIUlVt) op Woensdag, den 7 Febr. 1894des avonds ten half acht uur, ten Stadshuize. Afwezig, wegens ziekte, de heer T..L. Koorn. Voorzitter de heer A. Prins Az. De Voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. 1. Ingekomen zijn weekbladen van de kamer van koophandel te Londenconsulaire verslagen, douanen- bulletin statistiek van in-, uit- en doorvoer. Voor kennisgeving aangenomen. 2. Aanvullingsblad van de lijst der onderscheidings seinen der nederl. oorlogs- en koopvaardijschepen, toege zonden door het ministerie van W. H. en N. Voor kennisgeving aangenomen. 3. Circulaire van het Comité tot voorbereiding van het 6e Internationale Congres voor de binnenscheepvaart, waarbij de geldelijke steun der Kamer wordt verzocht. Voor kennisgeving aangenomen. 4. Circulaire van de Kamer van Koophandel te Milaan waarbij wordt berichtdat in de maand Mei van dit jaar te Milaan verschillende partiëele tentoonstellingen zullen worden gehouden, die minstens een half jaar ge opend zullen zijn. Onder deze tentoonstellingen wordt de aandacht der Kamer gevestigd op de internationale ten toonstelling van werktuigen, machineriën en voortbreng selen van den wijnbouw en de olie-distillatie, de interna tionale tentoonstelling van den arbeid, de publiciteit en het journalisme. Aan de Kamer wordt verzocht zich tot de verschillende producenten in haar district te wenden. Voor kennisgeving aangenomen. 5. Afdruk van een verzoekschrift door de Vereoniging van en voor Nederlandsche Industriëelen te 's-Graven- hage op 1 Februari j,l. gericht aan H. M. de Koningin Weduwe Regentes, waarin wordt aangedrongen op eene herziening van de heffing der invoerrechten en openbaar making van het rapport van de commissie van April— Mei 1891. Zal bij de leden circuleeren. 6. Weg naar Akersloot, langs do westzijde van bet Noordhollandsch kanaal. De gemeente heeft zich bereid verklaard tot een bjj- drage van f 1000 en de gemeente Akersloot tot een gelijke bijdrage van f 1000 in de kosten van boharding. Van Regeeringswege is de toezegging ontvangen dat tot beharding van den weg zal worden overgegaan indien de belanghebbende gemeenten gezamenljjk ,/3 in de kosten dragen en ook de provincie 1/3 wil bijdragen. Blijkens ontvangen bericht van den Commissaris der Koningin zijn de kosten geraamd op f 9,900,en is dus het door de belanghebbende gemeenten te guarandeeren derde deel f 3300,Aan de w:\arborging van Alkmaar en Akersloot ontbreekt dus nog 1300,zoolang dit bedrag niet is gevondenmaken Gedep. Staten bezwaar aan de Prov. Staten voor te stellen de gevraagde guarantie te verleenen. Na uitvoerige bespreking wordt besloten, dat de kamer zich zal wenden tot het gemeentebestuur van Akerslootmet verzoek om de bijdrage dier gemeente te verhoogenals zijnde de inwoners van Akersloot de meest belanghebbenden bij de tot stand koming van de verbetering van den weg langs de westzijde van het Noordhollandsch Kanaal. 7. Brief van de heeren v. d. Bosch Zoon, betreffende de dienstregeling op de spoorwegen. Besloten wordt adressanten te antwoorden, dat de Kamer geene vrijheid vindt aan hun verzoek te voldoen. 8. Verslag over 1893. Vastgesteld. 9. De vergadering wordt gesloten. Bij kon. besluit van den 3 is, met ingang van 1 Maart a. s., den schout bij nacht titulair G. P. J. Mossel op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het Hoog Militair Gerechtshof, onder dankbetuiging voor zijne langdurige en goede diensten en deze vlag-offieier krachtens art. 36 der wet van 28 Aug. 1851 opnieuw op pensioen gesteld onder toekenning van een pensioen van 2100 's jaars, ingevolge art 1 c der wet van 1 April 1875. Bij kon. besluit van dezelfde dagteekening is hij benoemd tot ridder in de orde van den Neder- landschen Leeuw. De gemeenteraad van 's-Gravenhage heeft den 6 met 30 tegen 3 stemmen besloten het gemeente-zieken huis c. a. electrisch te verlichten, waardoor jaarlijks op de gasverlichting, welke 11000 kostte, 6000 bespaard zal worden. Amsterdam. Den 6 zijn vier leerlingen der Tuin bouwschool Amsterdam onder Watergraafsmeer in hechte nis genomen, onder verdenking den brand te hebben ver oorzaakt, waardoor den 31 Januari des nachts het school lokaal dier inrichting verwoest is. Deze leerlingen dei- beide laagste klassen, 16 a 17 jaren oud, vonden dien dag toevallig den sleutel van het turfhok hetgeen bij hen de gedachte deed ontstaan, om hunnen leeraar W. Boom kamp, die des morgens wegens ziekte niet verschenen was, maar des namiddags verwacht werd, beet te nemen. In de kachel werd vuur gemaakt en daarop een hoop turfmolm gelegd met de bedoeling, dat alles vol rook zou staan bij zijne komst. Dit was gedaan in den vrjjen tijd vóór de middaglessen. Vóór hun vertrek schijnen do jongens het vuur wel uitgemaakt te hebben maar een paar in het turfhok geworpen turven schijnen niet ge heel uitgedoofd te zijn. Van de rook werd niets bemerkt, daar genoemde leeraar dien middag niet kwam en be doeld schoollokaal dus ongebruikt bleef. Aan deze oor zaak wordt het ontstaan van den brand toegeschreven die door den wind zeer aangewakkerd werd. Bij de op den 6 gehouden verkiezing vau een lid dor prov. staten werden 4973 stemmen uitgebracht, waarvan 92 van onwaarde. Herstemming tusschen de heeren mr. L. H. Povel, kath., met 1677 en de heer mr. C. N. J. Moltzer JEzn., lib., met 1401 stemmen. De heer mr. D. P. D. Fabius, a.r., bekwam 912 en de heer mr. B. E. Asscher, candidaat van Burgerplicht, 825 stemmen. Voor lid van den gemeenteraad werden 5013 stemmen uitgebracht, waarvan 65 van onwaarde. Herstemming tusschen de heeren mr. J. P. A. N. Caroli, r.k., met 1443 en mr. L. Zegors Veeckens, lib met 1353 stemm. De heer K. Kater, a.r., bekwam 1267 en G. A. Loeff 852 stemmen. Den 6 zijn nog twee slachtoffers van den mist van 28 December uit het water gehaalddat van een bak kersknecht uit het van Lennep-Kanaal en dat van eene 22jarige jonge vrouw uit de Buitensingelgracht bij de Kinkerbrug. Den 6 is eene vrouw in de Ten Katestraat van de trap gevallen en aan de gevolgen overleden. Valsche Bankbiljetten. Krausse schijnt niet alleen in betrekking gestaan te hebben tot eene bordeelhoudster op de Achtergracht, maar de eigenares eener dergelijke inrichting zou hem zelfs f 4000 verschaft hebben tot inrichting zijner werkplaats Eene andere vrouw op de Zieseniskade ontving een biljet van f 300, waarvan Krausse f 30 had verteerd. Zij gaf hem f 270 terug. Te Rotterdam zijn twee valsche bankbiljetton van f 100 aangehouden te 's-Gravenhage één. Omtrent den makelaar Sinnige, die alle medeplichtigheid ontkentis geblekendan ook hij valsch papier heeft uitgegeven. Aan een duitscher, voor wien hij in de Ival- verstraat een huis zou koopen en van wien hij in voor schot op zijn provisie f 200 ter leen bad gekregen, heeft hij deze som in twee valsche bankbiljetten van f 100 terug betaald. Deze duitscher was met dit geld naar Berlijn vertrokken doch had hot daar niet gewis seld, omdat hij het voornemen had eerlang weder naar Amsterdam terug te keereu. Toen hij den 3 in het Pool- sche Koffiehuis, waar hij logeerde, een dier biljetten in betaling aanbood, bleek aldaar, dat het valsch was. Schoorl. Den 5 is in de duinen een aanvang gemaakt met het ontgraven van den grond tot het plan ton van dennen. Ri.iP- In den morgen van deD 7, omstreeks 2 uren, brak in de woning, bewoond door P. Wognum, brand uit. Het huisje benevens nog eene daarnaast staande arbeiderswoning, waarin twee gezinnen huisverblijf hadden, werden in korten tijd in de asch gelegd. In weerwil van den hevigen wind mocht het do drie spuiten gelukken het vuur te beperken tot deze twee perceelen en de be lendende gebouwen te bewaren. ^chermeer. Den 21 zal de Verkiezing plaats hebben van drié hoofdingelanden voor dit waterschap ten huize van M. Hos, in plaats van de heeren Jb. GoversF. Spaan en M. Grootdie op den laatsten April dezes jaars moeten aftreden. Benoemd tot onderwijzeres te Noordschermer, gemeente Oterleekmejuffrouw J. E. Lindeboomte Wolvega. Winkel. Den 7, 's morgens 11 uren, brak eei\ hevige brand uit in de woning van Klaas Krap. Aan gewakkerd door een krachtigen wind, brandde alles tot den grond afeen aangrenzende schuur vol turf kon door het flink optreden der vrijwillige brandweer behouden blijven. De wind was aflandig en het huis stond even buiten de bewoonde buurt, anders ware het gevaar voor uitbrei ding van het vuur bij den feilen wind groot geweest. De draaimolen, waarmede Krap de kormissen bezocht, is ook eene prooi dor vlammen geworden. Naar men ver neemt, is alles tegen brandschade verzekerd. Zijpe. In de zitting van den gemeenteraad vau den 6 was afwezig de heer P. Waijboer met kennisgeving van verhindering. Na opening der vergadering en goed keuring der notulen, na een kleine wijziging, werd be noemd tot lid der schoolcommissie, tengevolge van het bedanken van den heer A. Zjjp, uit de door b. en w. opgemaakte voordracht van de heeren H. Bakker en A. Schermer, eerstgenoemde met 7 stemmen. Op de heer Schermer werd 1 stem uitgebracht, terwijl 2 brief jes in blanco werden gelaten. Een door het dage- lijkseh bestuur gedaan voorstel, om zoo mogelijk, over eenkomstig den wensch van Ged. Staten, met de om liggende gemeenten Wieringorwaard, Anna Paulowna en Callantsoog eene overeenkomst te sluiten, omtrent het schoolgaan van kinderen uit die gemeenten op de ge meente-scholen alhier, werd met aigemeene stemmen goed gekeurd met de bepaling, dat voor ieder schoolgaand kind eene vergoeding worde betaald van f 15 per jaar, en dat hierop bericht wordt ingewachtvoor den 1 Maart a.s., zullende bij gebreke eener overeenkomst ;de kinderen met don 1 Mei van de scholen worden verwijderd. Tot onder wijzer te St. Maartensbrug werd benoemd de heer D. Groenendijk van Schagerbrng. Met den benoemde stonden op de voordracht de heeren H. T. B. Schadee, Oostzaan W. IJlstra, Balk, en J. Lourens, Bussum. Op voorstel van den voorzitter werd besloten aan den jachtopziener P. J. Deijs eene gratificatie te verleenen van 25. Daarna werd nog gelezeu een brief van den heer J. de Moor, waarbij hij bedankt als lid der school commissie, waarna de vergadering gesloten werd. Vergadering onderofficieren. Zondag, den 18, zal er, teu koffiehnize Het vergalde paartje'' aan de Neude, te Utrecht, oene vergadering van onderofficieren van alle wapenen plaats hebben. Het doel dier vergadering is te trachten een fonds tot uitkee- riug van een zekere som gelds bij pensionueering of overlijden op te richten. De oproeping tor vergadering gaat uit van een onderofficier, die zijn naam achter den pseudoniem Hipoor" verbergt. In eene vergadering, met dames, van het hier ge vestigde departement der lUantschappy tot nut van het algemeen, op vrijdag, den 9, in het Café Cen tral, zal optreden de hoer J. F. Iilssone van Amsterdammet hot onderwerp1. Schetsen uit het tegenwoordig Amerika 2. Onze goede Amsterdammers op reis. De rijke ervaring van landen en volken die de heer Lissone op zijne veie reizen opdeed, stelt hem ongetwijfeld in staat tot eene belangwekkende causerie.

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 3