DE ROOFRIDDER. No. 19. Zes en TVegentigste Jaargang. 1894. WOENSDAG 14 FEBRUARI. Onbestelbare Brieven, Buitenla 11 d. FEUILLETON. N ederland. ALKMAARSCHE COURANT Deze Courant wordt Dlasdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,8©franco door het geheele rijk J 1 De 3 nummers f ©,©6. ifiif Telefoonnummer: 3. Pr«s der gewone Advertentlën: Per regel j ©,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. verzonden gedurende de 2e helft van Januari 1893 S. Jarcinis Breda; J. Dekker, Nieuweramstel Mevr. Kalkoen Nijmegen A. Kooij Westwoud D. Veen Zuidscharwonde. Van Scherinerhorn: N. PasmaZijpe. Van Zuidscharwon de: NanningHoorn. Briefkaarten: C. de Boer, Wed. Schoonhoven, Boldering, Amsterdam. Brieven: Amerika: A. Bregman 1)11 TM' II I.A VII. Den 6 des avonds tegen 10 uren stond de sneltrein aan het station te Bonn gereed om naar Keulen te vertrekkentoen de stoomketel der nieuwe locomotief sprong. De machinist werd op den goederenwagen geslingerd en viel daarna gekwetst op het perron neer. Een stoker en een conducteur werden mede gewond. In de wachtkamer kwamen groote staken ijzer terecht, zonder iemand te kwetsen. Uit den tekst van het met Rusland gesloten handels verdrag blijktdat het verdrag 20 Maart a.s. of zoo mogelijk eerder in werking treden en tot 31 December 1903 van kracht blijven zal. Mevrouw Niemann-Seebach, de bekende tooneelspeelster, wilde den 9 te Berlijn een tramwagen verlaten terwijl die nog in beweging was. Zij viel en kwam daarbij onder de wielen van een voorbijkomenden wagen, zwaar geladen met steenkolen waardoor beide beenen ernstig gekneusd werden. De berichten omtrent haren toestand luiden niet gunstig. Pruisen. Het Huis van Afgevaardigden heeft den 8 het wetsontwerp tot instelling van Kamers van landbouw naar eene commissie van 28 leden verwezen. KNGEIiAND. Gladstone is den 10 des morgens te Londen terng gekeerd en zag er gezond eu opgewekt uit. FRANKRIJK. Den 20 October schoot de anarchist Villisse een revolver op de menigte afwelke bij de Militaire Club te Parijs de rnssiscbe zeeofficieren toe juichte. Den 8 heeft hij daarvoor terecht gestaan voor het Hof der Seine dat hem tot 5 jaar opsluiting ver oordeelde. Bij de behandeling dezer zaak bleek, dat hij tengevolge van allerlei wederwaardigheden in hooge mate prikkelbaar en opgewonden was en ook evenals Vaillant in betrekking gestaan had met den anarchistischen inge nieur Paul Reclus. Den 9, des avonds te 7 uren, is baron de Soubeijran, directeur van de Discontobank te Parijs 64 jaren oud in het gebouw dier instelling ia hechtenis genomen. Deze heer was sedert dertig jaren bij alle groote gelde lijke ondernemingen betrokken geweest en heeft in dien 83) ROMAN VAN JULIUS WOLFF. Naar het hoogdnitsch. o In eene gemakkelijke houding in den molligen armstoel leunende, bad de bisschop de in hartstochtelijke opge wondenheid sprekende jonge vrouw aangehoord, waarbij hij haar onafgebroken in het aangezicht was blijven zien. Toen Jntta eindelijk had uitgasproken kuchte hij een paar malen en begon toen met een lachje om zijnen breeden mond »Uwe woorden stree- len werkelijk mijne ooren als gezang en snarenspel. Hoe hadde ik ook ooit kunnen droomen, dat de eenzame gravin Jntta vau Kranichteld nog eens in zak en assche zon zitten nit pnre bezorgdheid voor mijn leven, zoo arm aan liefde en deelneming. Ik dank n daarvoor uit de volheid van mijn diep geroerd gemoed, schoone vriendin Maar zoudt gij misschien ook goeden raad kunnen geven, hoe een dergelijk akelig noodlot, als gij mij daar afschildert, nog bijtijds te bezweren?'' Met eene heftige beweging, die haren tegenzin te kennen moest geven, omdat hij haar zoo verkeerd wilde begrijpen, stond zij van haren stoel op. »Als gij dat niet weet,'' zeide zij met ijskoude onverschilligheid, »weet ik het in t geheel niet." Na deze woorden begon zij in heftige ge moedsbeweging het vertrek op en neder te loopen. De bisschop stond insgelijks op, trad haar in den weg en zei »Zeg het maar liever ronduit, gravin Jntta, wat verlangt gij eigenlijk van mij Eenige oogen blikken slechts hield zij zjjnen scherpen spotachtigen blik nit, doch spoedig wendde zij het hoofd af en zeide als bedacht zij zich nog tijdig op hetgeen tijd medegewerkt tot het oprichten van allerlei banken en vereenigingeu. Hij was officier vau het Legioen van Eeroud-afgevaardigde en bad een bekenden stal van renpaarden. Hij was eeuigen tijd verbonden aan het Crédit Foncier, dat hij moest verlaten om zijne gewaagde speculatiën. De beheerder der t.Vereeniging voor onroe rende goederen" had van de Discontobank de onverwijlde uitbetaling der haar volgens rekening-courant verschul digde 34 milloen francs geëischt. Daarop besloot de Raad van beheer der Rank haar balans neder te leggen om gerechtelijke likwidatie te kannen verkrijgen. De voor zitter der rechtbank van koophandel belastte oen des - kundige inet een onderzoek en het bleek, dat een deel der gelden door de Vereeniging voor onroerende goederen bij de Bank in bewaring gegeven verdwenen en voor beursspeculatiën van deu directeur de Soubeijran gebruikt was. De heer Clerc de directeur van genoemde Ver eeniging, welke ook door baron de Soubeijran opgericht was is mede in hechtenis genomen. De ministerraad heeft deu 9 kennis genomen van een telegram van den 7 uit Senegambië, waarin gezegd werd, dat eene fransehe colonne cavalerie in de buurt van Tumboectoe door de Toearegs overvallen was. Te Marseille is eene bende van negen valsche munters gevangen genomen, die met verrassende juistheid gouden en zilveren muntstukken namaakten. De student Breton te Parijs die in een socialistisch blad geschreven had, dat, als president Carnot geen gratie aan Vaillant verleende niemand het betreuren zou als men met een bom zijn honterig lijf in stukken deed vliegen is veroordeeld tot 2 jaar gevangenis en 1000 frs. boete. Den 12 des avonds om 9 uren heeft een jonge man in het koffiehuis Terminus een bom in den vorm van een sardineblikje geworpen. Door de ontploffing werd 1 persoon gedood en werden 12 anderen, waaronder drie kellnersvrij ernstig gewond. De materieele schade is niet groot. Op het oogenblik dor ontploffing ontstond eene onbeschrijfelijke verwarrngterwijl het koffiehuis geheel gevuld was met een groenachtigen rook. De dader vluchtte, door de menigte op de straat achtervolgd, die gilde »Siaat hem dood In de Rue de Rome word de dader gegrepen door een agent; bij de daarop ge volgde worsteling greep hij zijn revolver en schoot op den agent en de hem omringende menigte. De agent trok zijn sabel en gaf hem een houw over zijn gezicht. Men zegt, dat eene dame doodolijk getroffen werd. Aan het politiebureau, waarheen hij gebrachc werd, verklaarde hij 30 jaren oud te zijn en Breton te heeten. Hij was anarchist en wilde Vaillant wreken. Deze aanslag wekte algemeene verontwaardiging. Kamer. Den 10 heeft de minister-president Casimir Perier, in antwoord op eene vraag van den heer Conchard, mededeelingen gedaan omtrent de gebeurtenissen te Tum boectoe. De vraag ter zijde latende of er gehandeld was ten gevolge van buitensporigen moed dan wel uit onvoorzichtigheid herinnerde hij dat de regeering den 24 Januari reeds den gouverneur van Soedan bad gete- zij voornemens was geweest te antwoorden: »Niets, bis schop, volstrekt niets Toen greep de kerkvorst in den zak van zijn lang violetkleurig fluweelen gewaad, haalde een papier er uit te voorschijnvouwde het open en las met bijzonderen nadruk op elk woord Wreek mij en eisch van mij wat n goeddunkt Daarna zag hij haar weder vra gend aan. »Geef hier!" riep zij uit en deed eenen snellen, doch vergeefschen greep naar den brief. »Jn het vuur er mede, het was eene dwaasheid van mij Gij zijt dezelfde niet meer, die gij verleden zomer waart." »Neen dat gaat zóó niet, mevrouwtje!" antwoordde hij met eenen hatelijken lach, terwijl hij het papier mot de grootste bedaardheid weder bij zich stak. »Ik ben volkomen bereid, om het geringste uwer bevelen ten uit voer te leggen, maar daartoe is 't toch in de eerste plaats noodig, dat ik ze ken, niet waar?" Met een verachtelijk gebaar wierp zij het hoofd in den nek en sprak trotsch en nit de hoogte«Ik heb u niets te bevelen. Zie zelf, boe gij 't. met uwen doodvijand klaar speelt't gaat mij niet aan en ik bemoei mij er verder niet mede." »Graaf Albrecht heeft op 't oogenblik wel wat anders te doen dan zich het hoofd te breken over de wijze, waarop hij mjj aan het lijf kan komenhernam de bisschop, en om de abdisdie hij in al hare bewegingen met zijne oogen had gevolgd in hare zwakste zijde aan te tasten, ging hij fluisterend voort, met eene indringende vertrouwelijkheid »In zijne armen rust op 't oogenblik zijn jong mooi en gelukkig vrouwtjehij kust het be koorlijke schepseltje de bleeke wangen rood en fluistert haar de zoetste woordjes in de gretig luisterende ooren, en als dan »Maak mij niet razend bisschop schreeuwde Jutta. »Nu ja, 't is niet prettig voor n, maar trek het u niet aan ik doe het ook niet. Wij kunnen toch niet verhinderen, dat hij gelnkkig is met zjjn lief wijfje dat hij »Er zal een einde aan komen! Hij mag niet langer legrapheerd om kolonel Bonnier terng te roepen en de krijgsbewegingen te doen staken. Vervolgens las hij de depêches voor en voegde hij er bij, dat de regeering den 9 bevel gegeven had om versterkingen te zenden. Indien het noodig bleek zouden er versterkingen gezonden worden nit Algerië. Er kon geen sprake van zijn Tumboectoe te ontruimen (Toejuichingen) en hij hoopte, dat na de verklaringen der regeeriug de Kamer zich van verdere bespreking zou onthouden. De heer Couehard trok daarop zijne interpellatie in. ©©STENRIJK-HONGAKIJE. In het hongaar- sche Huis van Afgevaardigden zeide dr. Wekerle den 10, dat de regeering haar program zal handhaven; zoo lang de regeering de meerderheid bezitzou zij een lafheid begaan als zij het gezag neerlegde. In antwoord op do interpellatie over de vestiging eener zelfstandige Hongaarsche Bank, verklaarde hij, dat de Oostenrijksch- Hongaarsche Bank aan alle behoeften beantwoordde. Het Hnis nam met groote meerderheid akte van de verklaringen der regeering. Op de agenda voor de volgende zitting komt het wets ontwerp tot invoering van het burgerlijk huwelijk voor. De hoogeschool te Graz is op bevel van dea minister van onderwijs gesloten omdat de studenten weigerden hunne verontschuldigingen aan te bieden voor hot uit geven eener brochure, waarin de hoogleeraren en de vorige rector heftig aangevallen werden wegens hunne houding tegenover de bekende studentenbewegingin het leven geroepen door het verbod voor reserve-officieren om lid te zij» van studentenverenigingen. MAROKKO. Voor de schadeloosstelling, welke aan Spanje gegeven zal moeten wordenzal volgens besluit van den vertegenwoordiger des Sultans in de Riffprovincie een hoofdelijke omslag worden geheven van de inwoners, omdat dit bedrag zeer groot is. Men vreest dat dit tot nieuwe verwikkelingen tnsschen Mooreu en Kabylen zal geven. VEREENIUDE STATEN. In het rapport der politie over de werkloozen wordt verklaard dat bet aantal werkloozen 68000 bedraagtwaarvan 80 pet armoede lijden. Tweede Kamer. De regeering heeft drie wetsontwerpen ingediend, als 1°. tot vereeniging der gemeenten Rotterdam, Kralingen en Charlois 2°. tot verandering der grens tusschen de gemeenten Rotterdam en Ouwerschie 3°. toe verandering der grens tusschen de gemeenten Rotterdam en IJselmonde. De Staten van Gelderland zijn tegen den 28 opge roepen ter verkiezing van een lid der Tweede Kamer in plaats van den heer jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman. De luitenant ter zee der 2 klasse G. A. Rietberg, wordt met 1 Maart geplaatst aan boord Hr. Ms. wacht schip te Hellevoetsluis. leven Met eene heesche stem en terwijl haar van ijverzucht verwrongen gelaat op dat eener furie geleek stootte zij deze woorden, sissend tusschen hare op elkan der geperste lippen, nit. »Ha, ha!" Meent gij 't zóó? Dat is iets anders; dat is tenminste duidelijk gesproken," zeide do bisschop met eenen trinmfeeronden blik. »Gij wilt dus zijnen dood »En verlangt gij er soms niet naar?' was de weder vraag. »Dat is te zeggen,ik zon daarover eens moeten nadenkenhoewel dit thansnn hij veilig en wel op zijne onneembare rotsvesting zit, zich behagelijk koeste rend in de armen zijner innig geliefde vr »Ha, gij durft hem natuurlijk niet aan!" smaalde Jntta met eenen verachtelijken glimlach. Bedaard sloeg de bisschop de armen over elkander zette zich geheel op zijn gemak en zeide toenWat zoudt gij wel willen geven aan hem, die uwen wil volbrengt «Eisch prevelde zij. »Gij kent het loon. Wordt het toegestaan Zij streed eenen vreeselijken tweestrijd. Hoorbaar kwam haar de adem uit de keel en onstuimig zwoegde haar hjjgende boezem. >Het is immers evenzeer uw wil als de mijne, uw be lang als het mijne gij trekt er veel meer voordeel nit dan ik," bracht zij sidderend nit. »Zal, wat ik eisch, het mijne zijn?" vroeg hij met on verstoorbare kalmte en zonder op deze tegenwerping te- letten. »Nu ja!" riep zij uit. «Gravin Jutta, als 't gebeurd is, wat gij verlangt,.— waar zien wij elkander dan weder?" »Op Falkenstein," bracht zij nit, naar adem hjjgende. «Goed goed Ik zal voor een veilig geleide voor n zorgen.'' Met deze woorden verliet de bisschop het vertrek. Bedroefd en nadenkend bleef de hartstochtelijke vronw* nog eene poos naar de deur staren waardoor haar hate lijke bondgenootvroeger do speelnoot harer jeugdver-

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 1