DE ROOFRIDDER. No. 22. Zes en Negentigste Jaargang. 1894. W 0 E N S D A G 21 FEBRUARI. Buitenland. F E U I L L E T O Nederland. U.MHAIISOIIÏ 101 KIM. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per ■3 maanden voor Alkmaar 0,8©franco door bet geheele rijk f 1, De 3 nummers 0,06. Teleroonnummer Pr||» der gewone Advertentlën: Per regel O,IA. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. DTITSCHLAAIL De Brandenburg is den 17 des morgens in de haven te Kiel gesleept. De vermiste eerste machinist is omgekomen. Yan de zwaar gewonden zijn drie gestorven zoodat bet geheele getal dooden nu 43 bedraagt. Er zijn thans nog 5 licht gewonden en één zwaar gewonden. Volgens de Staatscourant ontstond het ongeluk door het losspringen der bevestiging van den veiligheidsklep der machine aan stuurboordszij. Daardoor kwam de stoom der gezamenlijke ketels in de met men- scben gevulde machinekamer. Bijna alle aldaar en in de aangrenzende ruimten werkzame personen moeten oogenblikkelijk den dood gevonden hebben. Over de oorzaak van het losspringen der bevestiging is tot nog toe niets gebleken. Het gedrag van hettpersoneeel bij de ramp was voorbeeldig. De keizer heeft aan den bevel hebber van dit pantserschip kapitein Bendemann een telegram gezonden naar aanleiding van de vreeselijke ramp en spreekt daarin zijue hartelijke deelneming uit in bet. lot dat de gedocden te midden hunner trouwe plichtsvervulling getroffen heeft. «Zij zullen", zegt hijvoortdurend een eereplaats innemen in mijne gedachten en in de jaarboeken der marine. In het vaste vertrouwen op God geven wij ons over aan Zijn ondoorgrondelijken wil en zien wij de toekomst vo1 vertrouwen getroost tegemoet. Ik zal tot aandenken aan de dooden een heriKneringssteen in de garnizoens kerk te Kiel plaatsen. Overigens: met volle kracht vooruit! E1MSELA1VD. Het bericht, dat Lobengulade koning der Matabele overleden was is bevestigd. Omtrent de te Greenwich omgekomen persoon is ge bleken dat hij fransch anarchist was Mortnil Bourdin geheeten die met zijnen broeder het kleermakersvak uitoefende en veel bezoek placht te krijgen van vreem delingen. Den 16 des avonds heeft de politie een inval gedaan in het vergadorlokaal der anarchisten te Londende Antonomi-eclnb, waartoe genoemde Bourdin mode behoorde. Daar de anarchisten op dien inval volstrekt niet voor bereid waren, kon de politie achtereenvolgend met tachtig personen die zich aan het vergadorlokaal aanmeldden kennismaken hen verhooien en tal van papieren in be slag nemen. Onder die in beslag genomen papieren was een stuk, op bloedrood papier gedrukt, mot het opschrift »Dood aan CarnotHet was te Londen gedrukt en in grooten getale in Frankrijk verspreid. Ontplofbare stoffen werden niet gevonden. Sommige verhooren leidden tot het doen van huiszoekingen in de woningen der ver dachten waarbij nog belangrijke briefwisselingen wordea gevonden. Den 19 is te Greenwich de lijkschouwing begonnen van Bourdin. De identiteit van hét lijk werd door zijne broeders bewezen. Daarop werd de behandeling verdaagd, loen de juryleden de plaats des onheils in oogenschouw R O M A IV VAN JULIUS WOLFF. Naar het hoogduitsch. 86) o «Neen, neen, wacht even", stotterde Bock. zijne ge dachten verzamelend »Jk heb onder honderd en meer kleine herinneringsstukken onder anderen een oud gebe denboek dat mij mijne moeder zaliger God hebbe hare zielindertijd heeft nagezonden, toen zij hoorde, dat ik op Regenstein had dienst genomen. Op het schutblad van dat boekje heeft zij door eeneu monnik behalve een paar vrome spreuken, ook mijnen naam laten schrijven. Kom, mijn hartje, ga mée naar mijne woning. dan zullen wij samen het boek zoeken. Maardui- T'9.dat is gekker!''.... riep hij, zich voor het 'hoofd slaande, uit. «Het zal ons nog niet veel verder brengen; 'k ik kan niet lezen." «Maar ik wel! Ik kan lezen!", juichte Eilikahom voorttrekkend. «Kom maar mede wij zullen het spoe dig weten." p Arm in arm staken de gelieven hot breede voorplein over zij liepen zeer langzaam en keken telkens om en «gen onophoudelijk naar rechts en naar links om zich e 'Veringen, of zij wel als «jong verloofd paar' door anderen gezien en opgemerkt werden. Voor het tuighuis, 1D de onmiddellijke nabijheid waarvan Bock's eenzaam «rotsnest" zooals hij het schertsend noemde zich evond bleef de bruidegom staan en zeide«Wacht ier een oogenblikje, liefste hartsvriendin: het zou geen Pas vinden voor eene verloofde jonge juffer, om met aren bruidegom diens jongevrijerskluis te betreden ik a een naar binnen en kom in een ommezien met "et boek terug." namen, beklom een fransch anarchist het traliehek van het park en riep: «Leve de anarchie!" Daarna begon hij tot de omstanders eene redevoering te houden. De politie beval hem hiermede op te houden, waarop hij zich onbe tamelijk over den minister van biunenlandsche zaken, den heer Asquith, uitliet. Lagerhuis. Den 19 heeft minister Asquith verklaard, dat vreemde regeeringen verbanningen konden uitsproken, wat de engelsche regeering niet kon. Ten gevolge van de verbanningen uit het buitenland kwamen hierdoor ge vaarlijke en min gewonschte individuën in Engeland, vaak bovondion zonder dat de regeering waarschuwing ontving van de overheden van het land, waaruit dezen gebannen waren. De engelsche regeeiing meende, dat, het niet noodzakelijk was eene wet te wijzigen, die voor hare eigen bescherming en voor de vervulling van eigen plich ten diende. Waar het echter internationale belangen gold, was de regeering bereid met andere Janden samen te werken ten einde alle prac'isch.uitvoerbare maatregelen te nemen om tegenover de anarchisten en dergelijke vijanden der maatschappij krachtdadiger op te treden. Toch meende zij dat internationale pogingen moesten bestaan in het wedeizijdach verstrekken van meer voort durende en volledige inlichtingen en in een samenwerken tot ontdekking van misdaden en tot het straffen van mis dadigers tusschen de regeeringen en politie-autoriteiten der verschillende natiën. FRAIKBUM. Baron de Soubeyran en de heer Clerc zijn tegen borgstellingen van ƒ100000 en ƒ40000 voorloopig op vrije voeten gesteid. Het onderzoek der politie heeft, thans aan het licht ge bracht dat Emile Henryin zijne jeugd een vriend van Gambetta, onder den naam Dubois sedert 20 December gewoond heeft iu de voorstad Belleville Eene aldaar woonachtige dame had aan de politie mede gedeeld dat bij een harer buren die ouder den naam van Dubois een kamer in datzelfde .-.isgebuurd had, tijdens zijne afwezigheid ingebroken was. Een commissaris van po litie begaf zich daarheen en vond de kamer geheel in wan orde. Op den grond lagen kogels, stukkeu tin, enz. en in de kachel waren blijkbaar papieren verbrand. Dadelijk werd aan Emile Henry gedacht en zoodra de overige bewo ners zijn portret zagen, horkenden zij in hom den verdwenen Dubois. Zijne vrienden hebben op den avond van den aanslag de papieren verbrand. Een der vrienden van Henry is reeds in de omstreken van Fontainebleau in hechtenis genomen, nl. de anarchist Cétot, 20 jaren oud De huiszoekingen bij anarchisten duren voort. Belang rijke bescheiden zijn in beslag genomen bij Sebastien Faure, die in hechtenis werd genomen. Hij was eerst iu No vember 1.1. uit de gevangenis ontslagen. Te St. Quentin werden 10 anarchisten in hechtenis genomen. Te Parijs zijn tegenwoordig bijna 12000 studenten of 1170 meer dan in 1893, waaronder 1300 vreemdelingen Met een beschaamd en verlegen lachje stemde het meisje toe in dezen billijken voorslag en terwijl Bock in zijne woning aan het zoeken wasverdreef zij zich den tijd door het besneeuwde rotspad langzaam op en neder te loopeu. Spoediger dan zij verwacht had, kwam haar ridder met het bewuste boek terug. «Hier is het!" riep hij, triomphantelijk het ding boven zijn hoofd zwaaiend. «Kijk nu eens gauw, liefste kind, hoe ik heet. Ik ben er nu waarachtig zelf nieuwsgierig naar geworden." In zenuwachtige spanning sloeg Eilika het boekje open. Na verloop van enkele seconden sloeg zij zich zoo hoog zij kon op hare teenen verheffend hare armen om zijnen hals, terwijl zij juichend nitriep «O, ridder, Benjamin heet je Benjamin Benjamin O. wat een mooie, lieve naam dat Ben-ja-min!" «Zoo, is het Benjamin f' herhaalde Bock meesmuilend. «Ja, nu herinner ik er mij toch iets van En die vrome spreuk «Dat is latijn mijn goede Benjamin, en dat versta ik met. Maar kom nn mede! Nu gaan wij te zamen naar den graaf en de gravin als bruidegom en bruid Kom, mijn lieve beste ridder Ben-ja-min Bock van Schlanstedt EEN EN DERTIGSTE HOOFDSTUK. Nog nooit had graaf Albrecht zoo langen tijd ach tereen in stille rost op zijn burcht doorgebracht als dezen winterwelke ditmaal bnitengewoon streng was en tot ver in het voorjaar bleef aanhouden, en dienten gevolge het geduld van den strijdlustigen ridder op eene zeer harde proef stelde. Daarentegen was Oda den hemel des te dankbaarder voor de massa's sneeuw waarmede de winter niet ophield het aardrijk te overstelpen, omdat zrj in dit barre jaargetijde eenen machtigen en onver- winbaren bondgenoot vond die haar hielp haren echt genoot langer achtereen dan ooit aan hare zijde te doen blijven, iets, waartoe geene smeekingen of tranen Albrecht anders ooit zonden hebben overgehaald. Zij wist maar OONTEMtlJH-IIOIMJARIJIH. Ten vorigen jare werd te Woenen na het uitbreken van de cholera in sommige gedeelten van het Rjjk in de koffiehuizen als regel aangenomen, dat het verboden was in de op de tafels in korfjes liggende kleine broodjes te knijpen. Een kapitein der jagers, die door een bakker op dit verbod opmerkzaam werd gemaakt, toen hij dit toch deed, be antwoordde die opmerking op hoogen toon en stak den bakker, toen hij op straat kwam, onder een gaslantaarn dood. De krijgsraad heeft dezer dagen dioD kapitein ver oordeeld tot 6 maanden kazerne arrest, zonder verlaging in rang. Vrij algemeen wordt deze straf te licht geacht. In Weencn werden in 1893 18209 paarden geslacht. RUSLAND. Te Warschan is eene nihilistische sa menzwering ontdekt, tengevolge waarvan verschillende personen in hechtenis zijn genomen. Aan bisschop Ka- linski is de toelage van den Staat onthouden, tengevolge van de herhaalde aanhoudingen van katholieke priesters, beschuldigd van aanhangers te winnen ten gunste van de afscheiding van Polen. VKBEEAKUDE STATEN. De republikeinsche conventie in Ohio heeft Mc. Kinley candidaat gesteld voor het presidentschap in 1886. Tweede Kamer. Kiesrecht. Amendementen. De heer V a 1 e t t e heeft voorgesteld, artikel 6 aldus te lezen «De uitoefening van het kiesrecht wordt geschorst voor de militairen beneden den rang van officier bij de zee- en de landmacht, gedurende don tijd, dat de dienst plichtigen die niet in werkelijkon dienst zijn bij ko. niuklijk besluit overeenkomstig art. 185 der Grondwet bekrachtigd, geheel of ten deele, bnitengewoon onder de wapenen zijn geroepen." Do heer Gerritsen heeft zpu vroeger voorgesteld amendement betreffende de schorsing van het kiesrecht voor militairen in een gedeelte van het grondgebied des Rijksdat in staat van oorlog of in staat van beleg is verklaard opnieuw ingediend. De volgende amendementen ziju opnieuw iugodiend I. Door den heer van der Feltz, om aan art. 4 het volgende lid toe te voegen «Beweegbare en verplaatsbare woningen, schepen van 25 ton inhoud en daarboven uitgezonderd worden niet als woningen aangemerkt. Verwisseling van woning ten gevolge van eigendomsovergang of het geheel of ten deele teniet gaan van een gebouwd eigendom of wegens ver plaatsing in 's lands dienstwordt niet als verandering van woning aangemerkt." Blijkens de toelichting acht de voorsteller het criterium van eene zekere vastheid van woonplaats en van woning, thans door de regeering gesteld niet voldoende om- al te zeker, dat, zoodra de lente in het land kwam en de warmer en warmer wordende zonnestralen de sneéuw hadden doen smelten en de thans onbrnikbaro wegen weder begaanbaar gemaakt graaf Albrecht het harnas weder aantrekken en het zwaard aangorden zon, om ten strijde uit te gaan met een vernieuwd en goed geoefend heir en evenzeer was zij er van overtuigd dat hij nog nooit zoo sterk als ditmaal naar den aanstaanden strijd verlangd had en nooit hield hij op er met geestdrift van te spreken niettegenstaande hij wel moest opmerken hoezeer zijne woorden en de telkens hernieuwde herin nering aan de ophanden zijnde gevaren, aan zijno lief- heobende jonge vrouw den grootsten angst en den diepsten kommer baarden. Het huiselijk geluk in den langen winter aan de zijde zijner vronw gesmaakt en de heerlijke uren van liefde en zaligheid met en bij haar gesleten, konden voor den onrnstigen en naar krijgsroem hunkerenden held met opwegen tegen het verterend ver langen naar het oorlogsveld sterker en sterker deed de drang naar groote wapenfeiten zich gevoelen in de ziel van den rnstoloozeu man en de hem aangeboren zucht naar roem en eer en naar de vergrooting van macht en aanzien het hem rust noch du nr. Nóg was Oda s erfdeel, het graafschap Falkenstein met in A brecht's bezit integendeel, de bisschop van Halberstadt hield het nog steeds in zijne macht, en de langdurige winter kwam don kerkvorst uitnemend te stade om te dien aanzien gevoerd wordende onderhan- deungen tot iu het oneindige te rekken. Overigens voerde Albrecht van zijnen kant deze onderhandelingeu met zelfgraaf Burchard van Mansfeld bezat in deze zgue onbeperkte volmacht; deze had als bemiddelaar den graaf welwillend zijne diensten aangeboden en liet viel met te ontkennen, dat hij voor dien post uitstekend ge schikt was. Graaf Albrecht had echter vrij spoedig, met alleen door don eiudeloozen winter, maar ook en vooral door dezen vervelenden oorlog met de pen ziju gedold verloren en 't duurde dan ook niet lang of hij verklaarde zijnen vriend Bnrchard ronduit datindien hij bij den aanvang der lente niet tot het gewensehte

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 1