li- IP! I \u Stadsberichten. r II J n in n ei if a: r t!:;. 0 I I i i I schreven. De beweeg- en verplaatsbare woningenals wagens kleine schepen en andere kunnen niet als ken merk van vast verblijf worden aangemerktbehalve wat betreft de nijvere schippersbevolking die in den regel uit eigen middelen in haar onderhoud voorziet. Ander deels wenscht de voorsteller eene uitzondering gemaakt te zien voor die verandering van woning, die niet voort spruit uit vrijwillige handeling der betrokken personen, maar die een gevolg is van verplaatsing in 's lands dienst of wegens andere gebeurlijkheden die van den wil des bewoners onafhankelijk zijn. II. Door de heeren E. Mackay en van Alphen. a. om art. 3 te lezen »Deze wet houdt voor kenteeken van geschiktheid en voor kenteeken van maatschappelijken welstand het als hoofd van een huisgezin voorzien in eigen onderhoud en in dat van het huisgezin. Met hoofd van een huisgezin wordt gelijkgesteld hij, die. geen lid van een huisgezin zijnde afzonderlijk woont of bij anderen inwoonten een vertrekvoorzien van eene stookplaats of verwarmd door middel van hittegeleider in privaat gebruik heeft"; b. om art. 4 te doen luiden »Zij acht het bezit van de kenteékenon aanwezig bij het hoofd van een huisgezin en bij den daarmede gelijk gestelde die in het laatstverloopen dienstjaar niet aan geslagen geweest zijnde in eenige Rtjksdirecte belasting gedurende het laatstverloopen burgerlijk jaar in een zeltde woning is gehuisvest geweest of hoogstens eenmaal van woning is veranderd in het laatstverloopen burgerlijk jaar zelfevenmin als zijne vrouw of minderjarige kinderen onderstand heeft genoten van een instelling van weldadigheid of van een gemeentebestuur in de drie laatstverloopen burgerlijke jaren zelf, even min als zijne vrouw of minderjarige kinderen onher roepelijk is veroordeeld wegens bedelarij of landlooperjj of nietin die jaren zelfkrachtens vonnis verblijf heeft gehouden in eene Rijkswerkinrichting zijne over het laatstverloopen dienstjaar verschuldigde aanslagen in de Rijks directe belastingen in dat dienst jaar in hoofdsom en opcenten heeft voldaan. In eene door 800 leden der Harmonie te Gronin gen gehouden vergadering is met applaus, zonder stem ming, besloten, om de sedert November 1892 aan eenige studenten wegens gepleegde ongeregeldheden opgelegde straffen tengevolge waarvan alle korpsleden voor het lidmaatschap der Harmonie bedankten buiten eflect te stellen. Te Zutphen is eene Onderlinge bosschen-verzekering- maatschappij opgericht waarbij de bosschen verzekerd worden tot eene betrekkelijk lage som per duizend gul den Zij zijn daartoe, met het oog op hunne ligging, aanleg en houtsoortin 15 afdeelingen verdeeldin verband waarmede voor elke soort eene andere premie berekend wordt. De wedstrijd van den Nederlandschen Studenten- Roeibond is vastgesteld op Zondag 27 Mei. Het Herstellingsoord »de Trompenberg'te Hil versum, keert over 1893 8 pet. dividend uit. Te Amersfoort is eene 70jarige weduwe overleden, die tamelijk armoedig leefde doch in wier nalatenschap veertig a vijftig duizend gulden aan neder 1. bankpapier is gevonden. Bij kon. besluit van den 17 is herbenoemd tot burgemeester van Uitgeest, met ingang van den 26 de heer A. van Nienes, en van T w i s k, met ingang van den 28, de heer H. Vijn, beiden tevens secretaris. Bestrijding van knoeierijen in den boterhandel. Sedert geruimen tijd werd door de hierop betrekkelijke vereeniging geene algemeene vergadering gehouden. De reden daarvan is geweest het volgende. Na de invoering der botorwet meende het bestuur eene afwachtende houding te moeten aannemen om zich een oordeel te kunnen vormen over de toepassing en den invloed dier wet. Eerst na kennisneming daarvan kon worden uitgemaaktwelke weg vorder door de vereeni ging moest worden gevolgd. Thans is voldoende gebleken, dat de naleving der wet is beneden alle verwachting en dat dus de invloed ook niets te beteekenen heeft. Verschillende pogingen, door het bestuur aangewend om een beter toezicht over de naleving der wet te verkrijgen, zijn mislukt. In deze omstandig heden acht het bestuur het noodig eene algemeene ver gadering van begunstigers en leden bijeen te roepen. Zij zal worden gehouden op woensdag 21 Februari, des namiddags te één uur, in het hotel Krasnapolsky te Amsterdam, terwijl de punten van behandeling luidenj mededeelingen van het bestuur verslag van den penning meester bespreking van de volgende vragenZal de Vereeniging pogingen in het werk stellen om de naleving der boterwet te verzekeren? Zoo ja, welke middelen zal zij daartoe aanwenden? of: zal de Vereeniging bij de regeering aandringen op intrekking van genoemde wet. (Deze bespreking zal door een der leden van het bestuur worden ingeleid)verkiezing van leden van het bestuur in de plaats van de heeren J. M. de Kuyser, H. H.Lu- gard en J. Rinkes Borger, die als zoodanig moeten af treden, en van den heer H. Halbertsmadie bedankt heeft. Eene dame heeft aan het Leger des Heils een ruim huis met flinken tuin te Hillegersberg vermaakt; het voornemen bestaat aldaar een reddingshuis voor gevallen vrouwen op te richten. De bevolking van 's-Gravenhage bedroeg op 1 Janu ari 1894 79500 m. en 95287 vr., samen 174787, waarvan voor Scheveningen 8966 m. en 9662 vr., samen 18628. Door den laatsten storm zijn in het park van het paleis Het Loo bijna 400 boomen omgewaaid. In de afgeloopen week kwamen te Rotterdam 49 nieuwe gevallen van pokken voor. Den 17 is te Breda bij het wegruimen van de over blijfselen van het fort, het voormalig petroleummagazijn, een der muren omgekanteld, waardoor twee werklieden door de steenen gotroffen werden, en wel één doodelijk. De ander werd naar het gasthuis vervoerd. H- Amsterdam. De kamer van koophandel en fa brieken heeft zich den 16 vóór de wederinvoering eener octrooi wet verklaard. Den 16 is het 25jarig bestaan der Openbare Handels school herdacht. Het derde kind van Joseph Nögewitz is den 18 aan de wonden, bekomen bij den brand iu de Nieuwe Kerk straat, overleden. - BlocmendaalDe gemeenteraad heeft aan den heer M. Dirken, hoofd der openbare school te Overveen, op zijn verzoek met ingang van 1 Mei a.s. eervol ont slag verleend en besloten, de jaarwedde, aan die betrekking verbonden, te verminderen met f 100 en te stellen op f 1200. - Callantsoog. Benoemd tot onderwijzeres, op eene jaarwedde van f 650, mejuffrouw S. v. d. Meer, van Tijnje Opsterland. |}dam. Aan deze gemeente is boven en behalve de bjjdrage in de kosten van het lager onderwijs, bedoeld bij art. 45 der wet, eene subsidie van f 2000 verleend. Krootsclicrmer. De openbare grasverpachting van dijken en wegen in den Noordeindermeer, in de vorige week gehouden, heeft 775 opgebracht, zijnde 146 minder dan het vorige jaar. Haarlem. Den i6 is te 's-Gravenhage voor nut tige handwerken geslaagd, mej. R. L. Bonman. Alhier is eene afdeeling opgericht van den Algemeenen Nederl. Weerbaarheidsbond. Helder. Alhier is een geval van pokken voor gekomen. Koedijk. Zondag, den 18 gaf het fanfarecorps »Aurora" zijne laatste uitvoering in dit seizoen. Een rijk programma was waarschijnlijk o.a. eene aanleiding tot eene goede opkomst van kunstlievende leden en andere belangstellenden. Het spel mocht herhaaldelijk de luide goedkeuring van hot publiek verwerven. Parade de la Garde" viel zeer in den smaak, evenals Feestmarsch over Neerl. Volksl., Le coquette (polka) en La speranza (fan tasie). Met een levendig bal werd deze avond op aan' gename wijze besloten. Koog ad Zaan. Den 15 is benoemd tot onder wijzer alhier, Jb. Knol van V o 1 e n d a m en tot onder wijzeres, mej M. A. Francken van E d a m. Mej. M. Couwenhoven alhier is den 19 te Utrecht geslaagd voor de nuttige handwerken. Heerhugewaard. De zangvereeniging «Crescen do" gaf, onder leiding van den heer R. Meurs, zondag, den 18, bij den heer K. v. d. Oord, eene welgeslaagde openbare uitvoering voor een goed opgekomen publiek. Het genoegen werd zeer verhoogd door de uitvoering van eenige muzieknummers op de piano door den directeur en een zijner leerlingen. Oudorp. De heer d9. H. L. Kniphuisen heeft be dankt voor het beroep naar Nieuwenhoorn. Purmerend. Benoemd tot predikant bij de ned. herv. gemeente, ds. Fortuijn te Landsmeer. Den 15 werd aan den heer S. Zomer, adjudant-onder officier, met. den personeelen rang van 2 luitenant bij de dienstdoende schutterij alhier, die dien dag herdacht dat hij voor 59 jaren die betrekking aanvaardde, namens de officieren en het kader een ameublement aangeboden. Een verzoekschrift is aan de regeering verzonden om alhier een normaalschool op te richten. Schagen. Slechts een honderdtal personen waren den 18 in de zaal van den heer Blauw aanwezig om te genieten van de meesterlijke voordrachten van den heer Willem van Zuijlen. Een achttal nummers werden door hem ten beste gegeven, waarvan »De dupe der historie" van Fabies en «Een onzin speech" van W. van Zuijlen de meeste toejuichingen mochten verwerven. Op het her haald applaus gaf de heer van Zuijlen nog als toegift «Een vers, dat als een nachtkaars uitgaat van ds. Lau- rillard. Het programma dor feestelijke uitvoering van «Lycur- gus", op 18 Maart, bestaat uit de volgende nummers: 1. gezamenlijk aantreden en feestrede 2. staafoefeuingen, «Lycurgus", Schagen 3. hoogrek, «Olympia", Wierin- gerwaard4. carré geweer, «Uitspanning door inspan ning", Helder 5. stoelstanden, «Pro Patria", Helder 6. vrije oefeningen, «West-Fries". Barsingerhorn 7. brug, Sparta", Winkel; 8. paard, «Oefening kweekt kunst", Helder9. groepen, «Oefening kweekt kunst", Helder en 10. gecombineerde apotheose. Sclioorl. De raad der gemeente heeft gunstig beschikt op een adres, door de onderwijzers ingezonden, ten einde verhooging hunner jaarwedden te verkrijgen en diensvolgens bet traktement van f 550 op f 600 gebracht. Texel. Den 17 des avonds is het huis van den veehouder Roeper afgebrand, waarbij vier koejen in de vlammen omkwamen. Volendani. De vischveuter P. D. alhier, 27 jaren oud, is veroordeeld tot 60 boete of 20 dagen gevange nisstraf. Hij was in gebreke gebleven zijn aanslag in den hoofdelijken omslag en het havengeld te betalen en had, na herhaalde kennisgeving, den bewaarder die over zijne in beslag genomen goederen van rechtswege was aange steld, niet voorzien van nachtleger en voedsel. Op de vergadering van den Bond van kaasfa- t>rieken den 17 alhier gehouden, is besloten te be ginnen met 16 Maart a.s., overtegaan tot afschaffing van het zoogenaamde „Paardje" en het fooionstelsel. Dit besluit in eene vorige vergadering te Schagen voorge- 'steld en toegelicht door den heer K. Schoone directeur der kaasfabriek te Noordschermer, werd met bijna alge meene stemmen aangenomen. Aangaande de wijze van optreden zullen aan de kaaskoopers circulaires worden verzondenterwijl te AlkmaarHoorn en Purmerend adressen ter teekening zullen worden gelegd, ten einde de medewerking en steun van belanghebbenden te ver krijgen. Tot voorzitter van den Bond werd gekozen de heer Jn. Komen te Winkel in plaats van den heer van der Stok, die niet meer in aanmerking wenschte te komen. In de week van 11 tot 17 zijn in het badhuis van «het Witte Kruis" genomen 33 kuipbaden ,61 re- genbaden le kl. en 60 idem 2e kl., samen 154 baden. Voor den nieuwen cursus van de ambachtsschool hebben zich 52 leerlingen aangegeven. Vleesch of Vet 1 In de laatst gehouden algemeene vergadering van den Nederlandschen Slagershond werd besloten o. a. er op aan te dringen dat voortaan fcij de veetentoonstellingen niet meer bet vetste en zwaarste vee voor bekroning in resultaat gekomen was, hij onverwijld zijn zwaard in de schaal zou werpen, om te zien, of, langs dezen korteren en krasseren weg, deze niet veel spoediger tot zijn voor deel zou overslaan. Toen nu de lente nadorde en de bisschop, die, ondanks zijne heimelijke krijgstoerustingen op groote schaal, eene beslissing door middel van de wapenen scheen te willen vermijdenhet graafschap nog steeds bezet hieldbegou Albrecht de noodige maatregelen te treffen en zich terdege uit te rusten, om zijnen tegenstander met geweld daaruit te verdrijven. Oda deed wat zij kon om hem daarvan terug te houden; zij bracht hem onder het oogdat hij voor hun beider geluk en voor de eer van zijn oud geslacht thans machtig genoeg was en trachtte hem af te brengen van het denkbeeld om zich om der wille van haar erfdeeldat haar volkomen on verschillig wasin gevaar te begeven. Doch al haar smeekingen vonden weinig of geen gehoor; de krijgstoe rustingen gingen haren gang, ofschoon in het oogvallend langzaam. Graaf Albrecht zag wel in, dat de bestorming van den burcht Falkenstein het begin zou zijn der vijandelijk heden tusschen hem en den bisschop, waarvan het einde onvermijdelijk de ondergang van een van beiden moest wezenmaar hij nam zich ernstig voor en dit had hij uit den noodlottigen oorlog met Quedlinbarg te kwader ure voldoende geleerd ditmaal niet met zulk eene overijlde haast te werk te gaan. Daarom nam hij bij alle voorbereidende maatregelen de uiterste zorgvul digheid in achttoch was deze de eigenlijke reden niet waarom het geheel maar niet vlotten wilde. Een onbestemd gevoelhetwelk hem zeidedat de geruime tijd, in ongestoord huiselijk geluk doorgebracht een onberekenbaar nadeel zou hebben gedaan aan zijn zelfvertrouwen op het oorlogsveld en hem de kunst van bevelen doen verloerenveranderde langzamorhand iu eene bestendige onrust en eene nooit gekende onzekerheid in al zijn doen en laten en in een weifelen en talmen in het nemen van besluiten waardoor vooral veel kost bare tijd verloren ging. Allengs was er een zeker iets over hem gekomendat zjjn eertijds zoo heldere blik benevelde, zijnen vroeger zoo krachtigen ijzeren wil ver lamde, hem al zijne vroolijkheid, ja, in sommige oogen- blikken zelfs zijn zelfvertrouwen geheel benam en dat hij toch met geene mogelijkheid van zich kon afzetten. Vrees was 't nietdat gevoelde hij zelf te goed hoewel hij huiverdeom zich zeiven te dien opzichte grondig te onderzoekenen echterals hij een enkele maal zich zeiven afvroegwaarin toch dat sombere angstige voorgevoel, dat hem zoo vreeselijk drukte, met centenaarslastwel mocht bestaan dan besloot hij met zich zelf te bekennen dat 't niet anders was dan de gedachte aan die dreigende nachtelijke verschijning van den Tempelheer. Hij hield zich stellig en vast overtuigd, dat deze in onmiddellijk verband stond met den op op handen zijnden strijd en dat daarbij iets onverwachts, misschien iets vreeselijks zou gebeuren hetgeen de rus teloos omzwervende geest van Regenstein waarschuwend had willen aankondigen. En toen Bock hem ten langen leste zeidedat hjj rnarseh- en slagvaardig was, voelde hij zijnen krach tigen geest door het onwankelbaar geloof aan iets bo vennatuurlijks beneveld en zijne macht tot handelen als gebroken als door geesteshand; steeds talmde en aarzelde graaf Albrecht iu het geven van het bevel tot den aanval op het leger van den bisschop en dat talmen zou hem noodlottig worden. Bock van Schlanstedt sedert weken de gelukkige echtgenoot zijner oven gelukkige Eilika, stond inderdaad onder denzelfden geheimzinnigen invloed als zjjn heer ofschoon sedert dien bewusten nieuwjaarsmorgen tusschen hen geen enkel woord over die verschijning meer ge wisseld was. Hij verloor den graaf geen oogenblik uit het oog en volgde hem overal op den voet en wanneer zyn meester, zooals nu en dan wel eens gebeurde, door zijnen schildknaap Schatte vergezelduitreed met het doelom een zijner naburige kasteelen of versterkingen te bezoeken, reed hij hem altijd heimelijk na en liet hij door zijne vier spitsbroeders den omtrek doorkruisen, om zeker te zijn dat er oogenblikkelijk krachtdadige hulp bij de hand was indien Albrecht eenig onverwacht ge vaar mocht dreigen. Graaf Albrecht merkte dit spoedig op, want Bock's langbeenige knol was, zelfs van verre, kenbaar genoeg maar hij liet zich die zorgvuldige be waking door zijnen trouwen dienaar stilzwijgend wel gevallen. hetgeen echter noch de graaf, noch Bock, noch de steeds op grooten afstand volgende ruiters bemerkten of zelfs vermoedden, was, dat hij op deze tochten voort durend en onafgebroken werd nagegaan en in het oog gehouden door goed betaalde en vermomde spionnen van den vijand. Op zekeren schoonen warmen lentedag in de maand Meitegen het ondergaan der zon, stonden Albrecht en Oda hand in hand op den heuvel naast de rotsbank beiden in gedachten verzonken, bewonderend naar bet schoone avondlandschap starend, dat zich baadde in den rooden gloed der stralen van de scheidende dagvorstin. Eindelijk sloeg Albrecht zijnen rechterarm om de schon- ders zijner jonge vrouwterwijl zij vertrouwelijk haar hoofdje tegen zijnen schouder vleide, en zoo herdachten zij te zamen de vervlogen tijden en zoo menig gesprek dat zij op deze zelfde plek met elkander gevoerd hadden. Oda was weemoedig gestemd en Albrecht niet minder Weet gij nog welAlbrecht", begon zij hoe gij op deze plaats eens voor Siegfried om mijne hand vroegt? Destijds hadt gij mij toch nog niet lief, is 't wel «Niet zoo als nu dat is zeker, liefste", antwoordde hij vriendelijk «maar ik had hem mijn woord gegeven en zoo gij ja gezegd hadt". «Leefde hij nu misschien nog, wilt gij zeggen? En zou ik niet uwe, maar zijne vrouw geworden zijn, hè Neen, Albrecht, ik zou er toch nooit toe hebben kunnen besluiten, hoewel ik mij wel, eenen korten tijd met bei- denkbeeld vertrouwd gemaakt had. Ik beminde u en uw aanzoek ten behoeve van Siegfried heeft mij hee wat bittere tranen gekost." «Denk er maar niet meer aan Oda", vroeg hij byna smeekend. «Wjj zijn gelukkig en tevreden in elkander! bezit; niets kan ons meer scheiden behalve de dood. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 2