Buitenland. N ederland. Gemeenteraad van Alkmaar. Vergadering Dinsdag 27 Febrnari 1894, betradeen vroolijk leventje leidde, en naar men zegt handen vol geld gekost heeft aan verscheidene heeren. Deze jonge dame dan heett eene fraaie stem, en te ver wonderen is het daarom niet dat zij door ijverige stadie eene zeer goede kracht werd voor de Opéra Comique. Wat kan men van eene zangeres meer verlangen haar vroeger bijzonder leven gaat het publiek niet aan, en vooral te Parijs kijkt men daarop zoo nauw niet. Doch eenige dames en heeren die van vroeger over haar zich te be klagen hebben trachtten haar debuut in de opera Phryné in de war te sturen de zangeres ook niet bang hield moedig vol en bleef op de planken en zong ondanks gefluitgeschreeuw en het werpen van de meest vreemd soortige artikelen waaronder zelfs oen stokvisch en een levend konijn. Dit arme dier kwam dood op het voetlicht te lande. Het gewone publiek dar zich met die bijzondere twisten niet bemooitgaf luide teekenon van bijval en handgeklap aan do zangeres, en zoo ontstond een geweld hetwelk ons herinnert aan de dagen toen mej. van Zandt te vergeefs trachtte zich op dit tooneel te doen hooren nadatzooals beweerd werd deze zan geres in minder voet vasten staat op de scène verscheen. Ten slotte geleek gisteren de Tweede Kamer ook wel iets op een schouwtooneel de verkiezing van den heer Wilson schoonzoon van wijlen president Grévywas ter sprake en in een aanval van ware deugdzaamheid werd de verkiezing van dien heer met de groote meer derheid van 465 tegen 2 stemmen nietig verklaard. J. M. T. houdt indat de twee regeeringen 200 millioen aan schatkistbiljetten zullen intrekken en 40 millioen guldens en stukken van één kroon in omloop zullen brengen benevens zilveren guldens en biljetten uit te geven door de oostenrijksche bank, tegen een waarborg van 160 mil lioen goed stukken van 20 kronen. Een ander voorstel machtigt den minister om de vlot tende schuld met 30 millioen gulden te verminderen door uitgifte van ten deele hypothecaire schuldbrieven wanneer het oogenblik daarvoor gunstig is. De aflossing zal geschieden in schuldbrieven van hoogstens 4 pet. rente. Dr. Prix, de 57jarige burgemeester van Weenen, die gewoon was om op Zondag om de 14 dagen eene groote wandeling te maken in den omtrek van Weenen, is den 25, toen hij des morgens met vijf vrienden uitgegaan was, onwel geworden, klagende over buikkramp. Door zijne vrienden naar het naastbij gelegen spoorwegstation ge bracht, overleed hij in de wachtkamer. Des avonds laat werd het lijk naar het raadhuis te Weenen overgebracht. Den dag vóór zijnen dood was uitgekomen, dat een der hoofdambtenaren van het bureau der schuldbrieven een tekort in de kas had van meer dan f 100.000. DUITICIILAIVD. Rijksdag. Den 26 begon de beraadslaging over de eerste lezing van het russische handelsverdrag, onder een grooten toevloed van afgevaardigden en belangstellenden. Graaf von Mirbach gaf de gronden aan waarop de vijandige houding der duitsch-conservatieven tegen het verdrag berustte. Hij verklaardedat het verdrag meer nadeel zou berokkenen aan den landbouw, dan voordeel aan de nijverheid. De staatssecretaris Marschall zette de economische voordeelen van het verdrag uiteen. Alles wat bereikbaar was werd ook verkregen. Het verdrag vormt een ge denksteen in de geschiedenis der europeesche staatkunde, is het slot van de tot nu toe gevolgde handelsstaatknnde. De agrarische beweging toontdat ons economisch leven nog een wondeplek heeften is voor de regeering een dubbele aansporing om krachtig voor den landbouw te zorgen. AlleeD wanneer de regeering aan de tegenstan ders van het verdrag toegafzou dit het land nadeel berokkenen. Nadat graaf von Moltkevan de rijkspartij het ver drag had bestreden, en Rickert, van de vrijzinnige ver- eeniging ten gunste van het verdrag had gesproken werd de beraadslaging tot den 27 verdaagd. Toen bestreed von Kardorffvan de rijkspartijhet verdrag, dat hij nadeelig voor den landbouw noemde. De rijkskanselier Caprivi betoogde do noodzakelijkheid van het verdrag op economische en staatkundige gronden. Tegenover den in verschillende bladen uitgedrukten wensch, dat hij zou aftreden verklaarde hij dat hij op zijn post zou blijvenzoolang het den keizer behaagde en zoolang de kracht hem daartoe bleef. De regeering had door het sluiten der verdragen Duitsch- lands aanzien verhoogd. Naar oorlogsroem, zeide hij streven wij niet) wij stellen er slechts ODzen roem in, de cultuurkwesties op te lossen, de vredelie vende samenleving der volkeren te verlichtenen de europeesche krachten aaneen te sluiten voor latere tijden, als het eenmaal noodig mocht zijn in het belang van de groote gemeenschappelijke economische staatkunde meer staten te vormen tot één verbond. Wat Bismarck reeds in 1873 dringend gewenscht noemde het sluiten van een handelsverdrag met Ruslandis nu geschied. De antisemiet König en de conservatief Lutz bestreden het verdragde nationaal-liberaal v. Bennigsen pleitte er voor. Den 28 verklaarde Richter (vrijz. volkspartij)dat de plicht der internationale eerlijkheid gebiedt, het verdrag te sluiten. Dat het verdrag zal aangenomen worden is zeker: het is slechts de vraag, of het met ol zonder ontbinding van den Rijksdag zal geschieden. Dr. Lieber verklaarde, dat het centrum ten opzichte van het verdrag verdeeld is maar om tijd te besparen slechts eenige sprekers vooruit zendt. De voorstanders van het verdrag maken hunne toestemming afhankelijk van de opheffing der Staffeltarife. Een ander, eveneens belang rijk deel van het centrum meent het verdrag te moeten verwerpen wegens de bezwaren van de zijde van den landbouw daartogen ingebracht. Namens de sociaal-democraten verklaarde Schultzedat zijne partij het verdrag zal goedkeuren. Baron von Stumm-Halbergvan de rijkspartij ver- blaarde zich wat hem zelden trof, vóór het verdrag want in de de opheffing der hei komstbewijzen zag hij eene voldoende vergoeding voor de oosteljjke provinciën. De Welf graaf Bernstorff verklaarde, zijne stem aan het verdrag te zullen geven. Den 1 voortzetting. ■JWOHfcASTD. Geruchten, dat Gladstone zou aftre deu, zijn niet bevestigd. Hij werd den 28 door de Koningin in gehoor ontvangen. FRANKRIJK. De invoer in Frankrijk en het vervoer over de fransche grenzen van rundvee, alkomstig uit België, is verboden, met het oog op het heerschoude mond- en klauwzeer. Rundvee, uit andore landen door België komende, zal in Frankrjjk alleen worden toege laten indien het vervoer geschied per spoor en in wa gens door de nederlandsche douane verzegeld. Het verbod van invoer van schapen geiten en varkens afkomstig uit België en Nederland blijft gehandhaafd. Kamer. Den 26 is de verkiezing van Wilson met 465 tegen 2 stemmeD van onwaarde verklaard. Senaat. Den 27 is met 189 togen 32 stemmen_ het wetsontwerp waarbjj het invoerrecht op tarwe op i fr. wordt gesteld in zijn geheel aangenomen. OOSTEN RIJK-MOX«ARl JE. De minister van financiën heeft drie wetsvoorstellen ingediend omtrent de hervorming van den munt-standaard. Het eerste voorstel Dc Zonnevlek. De heer Maunder van het observatorium te Greenwich heeft een en ander medegedeeld omtrent de onlangs ver schenen zonnevlek. O. a. zegt de heer Maunder »Er bestaat geen twijfel, of de zonnevlekken brengen magnetische stormen op aarde teweeg. Inderdaad is het verband tusschen zonnevlekken en magnetische stormen zoo innig, dat men kan zeggon, dat de oppervlakte der zonnevlekken nagenoeg evenredig is met de afwijking der magneetnaald. Ofschoon de tegenwoordige zonnevlek niet tot die van de eerste grootte behoort, ging haar verschijnen gepaard met een aanmerkelijke magnetische storing, hoewel deze in intensiteit niet te vergelijken was met de storingen die veroorzaakt werden door het ver schijnen van de grootste zonnevlekken der laatste 20 jaar, b.v. die van April en November 1882 en van Februari en Juli 1892. Toch was ook ditmaal de afwijking zeer waarneembaar. Zij begon precies om 8 u. 15 m. op den 20 Februari en nam toe in intensiteit tot den 21 Februari 11 u. De daarop volgende 24 uur bleven de magneet naalden rustig tot een tweede storing ontstond van groo- tere intensiteit dan de eerste, die nog aanhoudt." Tweede Kamer. Kiesrecht. 28 werd de beraadslaging voortgezet. Daaraan heeren Levy, Smidt, Kerdijk Den namen deel de Reekers, A. van Dedem, de Beaufort (Am- xv o w a v x u j 7 - - - V, sterdam), Hartogh en Hintzen. Den 1 is de minis ter van binnenlandsche zaken aan het woord. De heer Schaepman woonde de zitting weer bij. Wik- en Weegloonen. Bij de memorie van toelichting nopens de wetsontwer pen tot vernietiging van de raadsbesluiten van Alkmaar, Hoorn en Edam, tot heffing van wik- en weegloonen werden door de regeering berichten overgelegd, waaruit bleek, dat een heffing dier rechten in die gemeenten ten bedrage van f 0.65 per 1ÖU K.G., over 1892 eene hoo- g e r e opbrengst had opgeleverd dan art. 254 der Gemeentewet toolaat. Bij de besturen dezer gemeenten is toen aangedrongen op intrekking van de raadsbesluiten dier gemeenten tot. heffing van dit bedrag met ingang van 1 Jan. 1894 en werd daarbij het uitzicht geopend dat, indien die besturen f 0.60 per 100 K.G. wenschten te heffen, na die intrekking de invoering kon worden bevorderd van wetsontwerpen, waarbij de bevoegdheid wordt verleend om deze som als maximum te heffen. De raden der gemeenten Hoorn en Edam hebben nu alsnog aan de gedane uitnoodiging gevolg gegeven. Zij trokken bovenbedoelde raadsbesluiten in en gingen tevens over tot vaststelling van een raadsbesluit tot hef fing van ten hoogste f 0.60 per 100 K.G. Thans zijn ingediend .twoe wetsontwerpen strekkende om de Regeering te machtigen die raadsbe sluiten goed te keuren en daartoe ingevolge art. 255 der Gemeentewet toe te staan dat ten behoeve dier ge meenten behoudens koninklijke goedkeuringtot 31 Dec. 1896 wik- en weegloonen worden geheven tot een bedrag van ten hoogste f 0,60 per 100 K.G. Den 26 is door de IJsolstoomtram die te half drie van 's-Gravenhage naar Leiden vertrekt nabij de Wijkerbrng een man overreden, die eenigszins doof was de man was dadelijk dood. Den 26 des avonds is een schipper in een biorhuis te Rotterdam gelokt in een gezelschap van kwartjesvinders, die hem, met het leggen van een kaartje, in korten tijd ruim f 300 afhandig maakten. Bij kon. besluit van den 27 is de heer mr. J. P. F. van der Mieden van Opmeer te Middelburg, met in gang van 6 Maart, benoemd tot schoolopzieuer in het arrondissement Middelburg. De gemeenteraad van Arnhem heeft deu 27 met 20 tegen 3 stemmen aangenomen het voorstel van B en W., om aan het Rijk 53.250 te vergoeden voor het deel, dat Arnhem zal bijdragen in de kosten van het maken eener brug voor rij- en voertuigenvoetgangers enz. bij de nieuwe spoorwegbrug te Westervoort over den IJsel mits het Rijk dit bedrag aannemendenooit brug- of veergeld heffe op deze brug en Arnhem ontheven worde van alle verplichtingen ten opzichte van het veer. Zes leden stelden voor 65.000 bij te dragen; de heer Bijle- veld bracht die som zelfs op f 75,000 maar met 16 tegen 7 stemmen werd dit voorstel verworpen. De Provinciale Staten van Gelderland hebben den 28 in plaats van den heer jhr. mr. A. F. de Savornin L oh man, thans lid der Tweedo Kamer, benoemd tot lid der Eerste Kamer den heer J. E. N. baron Schimmel- penninck van der Oije, a r., lid der Tweede Kamer voor Amersfoort, met 32 van de 57 stemmen. Van de 62 leden waren 57 aanwezig. De heer mr. J. E. H. baron van Nagell van Ampsenoud-lid der Eerste Kamer bekwam 25 stemmen. De heer J. J. van Duijnluitenant-kapelmeester der dienstdoende schutterij te Assen, deelt in de Prov. Dr. en Asser Courant mede, dat hij den 19 Febr. 2t> jaren aan het hoofd van het muziekkorps der dienstdoende schutterij heeft gestaan dat van dat feit niet alleen geen notitie werd genomen, maar dat hij juist op dat tijdstip de kennisgeving ontving, dat zijne jaarwedde, jaren gren zende aan het vriespunt, soms eenige graden hooger, met ongeveer f 160 zou worden verminderd wegens den slechten geldelijken toestand der kas. Amsterdam. Den 26 des avonds is in hechtenis genomen Hugo Lösker, die een valsch bankbiljet van f 100 uitgegeven had in eene tapperij in de van der Helststraat. Te Mainz is in een hotel J. G. Frank gevangen genomen, die in Duitschland verscheidene valsche bank biljetten van f 100, 200 en 300 uitgegeven had. Hij had eene hollandsche dame bij zich. Heemster. Bij de herstemming voor een hoofd ingeland van het waterschap de Beemster op den 22 is gekozen de heer C. Heijnis met 173 stemmen tegen 54 op den heer P. van Diepen. Esmond aan Zee. Tot derde onderwijzeres aan eene openbare lagere school le klasse te Amsterdam is benoemd mej. E. Bieren, onderwijzeres alhier. Hooskarspcl. Tot gemeente-ontvanger is met het lot tegen de heeren G. Stapel en Visser Jz. be noemd de heer D. Brander Tz., van welke drie sollici tanten ieder ééne stem bekwam. Vier raadsleden moesten zich wegens familiebetrekking tot een der mededingers van stemming onthouden. Hedemblik. Het Rijkskrankzinuigengesticht alhier had op 1 Januari 1894 eene bevolking van 550 lijders 292 mannen en 258 vrouwenin 1893 werden daar opgenomen 73 mannen en 45 vrouwen terwijl ais ontslagen en overleden afgeschreven werden 41 mannen en 26 vrouwen. Rijp. De Maatschappij tot bevordering van nij verheid, opgericht uit de nalatenschap van wijlen den heer J. Boonkeert over 1893 eene zuivere winst uit van f 9750, welke gelijkelijk verdeeld wordt onder de gemeentehet burgerlijk armbestuur, het doopsgezinde weeshuis en de diaconiën der hervormden en der doops gezinden. Westerblokker. De heer L. Hermsen notaris te Oosterblokker is in plaats van wijlen den heer C Hulst te Hoorn benoemd tot secretaris der banne Wes-. ter-Blokker. Wierlngerwaard. In de vergadering van den, raad den 27 gehouden was afwezig de heer Kaan. Na opening, lezing en goedkeuring der notulen werd aau- geboden het verslag van den toestand van het lager onderwijs over 1893 dat tot geen op- of aanmerkingen aanleiding gaf. Vervolgens werd mededeeling gedaan van een schrijven van het gemeentebestuur van Zijpp inhoudende bericht, dat voor kinderen uit Wieringer- waard aldaar schoolgaande voor het vervolg van wege de gemeente 15 por kind moet worden betaald. Mocht men hiertoe niet kunnen besluiten dan wordt de toe lating met 1 Mei a.s. geweigerd. Na toelichting door den voorzitter werd besloten niet op het voorstel-Zijpe in te gaan; hoewel de billijkheid niet ontkennende, achtte men het echter niet gewenscht, 14 maal f 15 (er gaan 14 kinderen uit deze gemeente aldaar ter school (aan ie ge meente Zijpe te betalen. Op de school van den heer Visscher bestaat nog voldoende ruimteterwijl tal van kinderen eveuver van de school verwijderd wonen als zij, die uil de gemeente Zijpe onderwijs ontvangen. Voorta werd besloten eene inschrijving op het grootboek ad J 300 te gelde te maken en dit bedrag aan te wenden tot buitengewone schuldaflossing. De vergadering werd hier na gesloten. Westgraftdijk. Omtrent den reeds in ons vorig nummer vermelden brand op den 26 s avonds* ongeveer 11 uur, vernemen wij nog, dat deze brand ontstond bij den heer W. K. Door den hevigen wind aangewakkerd, stond spoedig alles in lichtelaaie, terwijl nog 3 aangren zende hnizen mede een prooi der vlammen werden. Aan de spuiten van deze gemeente en aan die van Oostgraft- dijk mocht het eindelijk gelukken aan deze verwoesting paal en perk te stellen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Zaandam. De gemeenteraad heeft den '2t be noemd tot onderwijzeres aan de school-Hartman mej. H. Ba,rends te Middelieen, na langdurige bespreking, met 9 tegen 7 stemmen verworpen het voorstel der com missie voor de strafverordeningenom aan de algemeens politie-verordening een nieuw artikel toe te voegen waarbij het houden van huizen van ontucht zou zijn verboden. Door de voltooiing van het nieuwgebouwde Electro- technische instituut" is de gelegenheid tot onderricht :n de electrotechniek aan het Technlcum Mittweida, aan zienlijk uitgebreid. Het nieuwe gebouw bevat 15 grootere en kleinere ver trekken, voor practisch werk, voor modellen en. voor machines bestemd en is uitsluitend ten dienste van het onderwijs in de electrotechniek en de daartoe behoorende bijvakken. De drijfkracht voor de dynamo's, die 9000 volt-ampères leveren, is gas, terwijl daarboven eene zeer sterke batterij van accumulatoren aanwezig is. Alle ver trekken worden electrisch verlieht. In het loopende winterhalfjaar 1893/94 telt de inrich ting 1188 bezoekers van de afdeeling voor machine ingenieurs en electrotechnici, in het bijzonder voor bazen (tevens voor handelaars en electromechanici). Het onder wijs voor het eerstvolgende zomerhalf jaar neemt den 9 April een aanvang en het kostelooze voorbereidend onderwijs daartoe den 19 Maart e.k. Het bezoek van het laatste is eene voorbereiding voor het eigenlijke halt jaar. Programma en jaarverslag zijn op aanvrage bij de directie van het Teehnicum Mittweida verkrijgbaar. No. 3. BUITENGEWONE des namiddags uur. Voorzitter de Burgemeester A. Maclaine Pont. Tegenwoordig 16 leden. Afwezig met kennisgeving wegens uitstedigheid de heer J. de Wit Dz. De Voorzitter opent de vergadering, waarna 1. de notulen der vorige vergadering gelezen en goed gekeurd worden. Zijn medegedeeld de volgende sedert die vergadering ingekomen stukken. 2. Brief van Ged. Staten ton geleide van bet goed gekeurde raadsbesluit tot voldoening van f 417.50 aan

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 2