i Zes en Ttfegentigste Jaargang. 1894. ZONDAG 4 M A A R T. ZAKBOEKJES. Amsterdamsche Brieven. N ederland. Stadsbericliten. Prtfs der gewone Advertentlën: C. MELKVEE van zniver inlandsch ras. No. 1. Melkkoeien die gekalfd hebben na 1 Jan. 1894: le prijs J 25, 2e prijs J 15. NO. 2<. Eerste triad. ILKiHAABSCHE Deze Courant wordt Otnsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar O,SO; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers f 0,06. Telefoonnummer: 3. Per regel O,IA. Groote letters naar plaatsruimte. BrieveD franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. De ZIKBOEHJES voor dc Milicien-Ver lolgangers kunnen weder ter geineente-secre tarie worden afgehaald. ËltiKLAIVD. Hoogerhiils. De minister vau koloniën deelde den 2 mede dat de overeenkomst betreffende Swaziland door den transvaa'schen Volksraad nog niet bekrachtigd was, omdat die Raad na het sluiten daarvan nog niet verga derd was geweest. Er werd nu met de inlandsche hoofden in Swaziland onderhandeld ten einde zoo mogelijk een organieke bekendmakingwaarin het bestuur van het land geregeld wordt, af te kondigen. ITALIË. Volgens berichten uit Sicilië, hebben in de provinciën Messina en Catania hevige sneeuwstormen gewoed, die allerwegen op het platteland groote schade hebben aangericht. Te Vina en Pesa, in de provincie Messina, was de wind zoo hevig, dat 56 huizen vernield werden en het dak van een kerk opgenomen werd te Sant Alfio in Catania stortten 43 huizen in. De regeering heeft hulp gezonden naar de geteisterde plaatsen. V. Onder de quaestieswaaraan de hoofdstad zoo buiten gewoon rijk is, mag de beursquaestle op den meest eerbiedwaardigen leeftijd bogen. Zij telt thans reeds meer dan een kwart eeuw en bij den tegenwoordigen stand van zaken kan zij ook nog wel de vijftig jaar halen. Reeds in 1868 werd het beursgebouw, dat den op merk waardigheden belusten vreemdeling getoond wordt als een ingang zonder huisdoor de gezondheidscommissie afgekeurd als geenszins beantwoordende aan de eischen van de hygiene, 't Is er tochtig koud stoffig en de gezondheid der bezoekers wordt er ernstig bedreigd. De gemeente vond indertijd dat zij die een nieuwen Mercurins-tempel begeerdenzelf daartoe moesten bij dragen hetgeen de veel besproken beursbelasting in het aanzijn riep. Een entréegeld is sinds geheven data 3 pet. berekend reeds een bedrag van f 1,200,000 moet hebben opgebracht. Drie jaar geleden scheen alsof deze financieele offers beloond zouden worden. Toen toch nam de raad het benrsplan van den wethouder voor publieke werken aan en scheeu de tijd niet verre meerof Amsterdam zou een monumentaal gebouw voor den fondsenhandel stichten. Maar de Tweede Kamer oordeelde anders. Zij onthield hare goedkeuring aan het wetsontwerp tot onteigening van gronden en perceelen die noodig zou zijn om het schoone plan tot uitvoering te brengen. Vernederend genoeg was 't voor Amstel's stedemaagd maar daarom was 't nog niet verkeerd gezien dat de stedelijke schat kist dergelijke groote uitgaven geenszins veroorloolde. Zoo kwam men te staan tegenover een aangenomen plan dat niet kon worden uitgevoerd. B. en W haastten zioh niet om met andere voorstellen voor den dag te komen. De beursbelasting vloeide in middels steeds voort en het dagelijksch bestuur begreep zeer goed dat mettertijd wel van andere zijde tot han delen zou worden aangespoord. De vereeniging »het Damrak" was in deze als aange wezen. Zij kwan dan ook met een voorstel, dat er op het oog zeer aannemelijk uitzag. De vereeniging wilde namelijk de voor het bouwen van eene Beurs volgens haar plan benoodigde terreinen leveren en dan moest de gemeente de uitvoering van dat plan voor hare rekening nemen. B. en W. hadden daarnaar weing ooreuwant hoe zouden zij aan het noodige geld komen bij den treurigen toestand der stedelijke financiën Zij stelden dan ook voorhet aanbod niet te aanvaarden, maar tevens gaven zij den raad in overweging als blijk van goeden wil enkele veranderingen in het bestaande gebouw aan te brengen. In de jongste zitting van den gemeenteraad kwam deze voordracht aan de orde. Vrij eenstemmig was men van gevoelen, dat het aanbod van de vereeniging Het Dam rak" onder de bestaande omstandigheden niet kon worden aangenomen. Maar met het lapwerk, dat B. en YV. wilden, kon men zich in het geheel niet vereenigen. Zoo was het plan van het dagelijksch bestuur om de zooge naamde puist, de korenbeurs, af te breken, maar terecht merkten de beursbezoekers-raadsleden aan, dat men daar door nog minder ruimte zou krijgen in praats van meer, zooals zoo dringend noodig is. De heer van Nierop, die het humoristische element in den raad vertegenwoordigt, hing een zeer vermakelijk talereel op van de allergebrekkigste inrichting van het tegenwoordige gebouw. Wat daaraan te verbeteren was, kon t best beoordeeld worden door eene commissie uit den raad van practische menschen, die iederen dag de Beurs door eigen aanschouwing leeren kennen. Het woord .commissie" is in den Amsterdamschen Baad steeds het reddende woord, als men een zaak onder handen heeft, waarvan de oplossing hoogst moeilijk is. Zoo ging het ook nu weder en de commissie werd benoemd. Wat ons in de beursquaestie altijd heeft verwonderd is het feit, dat de beursmannen zoo met zich laten sollen op het Prinsenhof. Mijn hemel, als al die handelsmen- schen nu zulke ernstige grieven hebben tegen het beurs gebouw, waarom tasten zij dan niet in hun eigen zak en bouwen een beurs uit eigen middelen De makelaars, die huizen veilen, hebben zichzelf ook immers geholpen en evengoed als er nu een beursbelasting wordt geheven, zou men van de gebruikers vau het eigen gebouw eene contributie kunnen heffen. Wij gelooven dan ookdat men alleen door een der- goljjke maatregel afdoende zal worden geholpen. Want de tegenwoordige strooming in den raad is er niet naar om voor het gerief der groote handelaren gedurende hnn benrsuur veel geld beschikbaar te stellen. Het vonnis, waarbij Geel en de Schaaf zijn vrijgesproken van de aanklachtals zouden door hun toedoen op den Tweeden Kerstdag wanordelijkheden zijn ontstaanheeft begrijpelijkerwijze zeer de aandacht ge trokken. Daaruit blijktdat de rechtbank de verkla ringen der verslaggevers als vertrouwbaarder heeft be schouwd dan de getuigenissen der politie-beambten. Maar wat de uitspraak vooral belangrijk maakt, zijn de gronden, waarop deze is gedaan. Overwogen is name lijk dat de politie-beambten zonder eenig bevel van hun inspecteur en zonder voorafgaande sommatie met de blanke sabel op de menigte hebben ingeslagen en dat de politie agenten de grenzen van het noodzakelijke hobben over schreden, toen zij op eigen gelegenheid onverhoeds en zonder eenige waarschuwing mee de blanke sabel insloe gen op menschen, die zich aan geen enkel vergrijp hadden schuldig gemaakt. Wanneer men zich herinnert, dat de burgemeester in een der laatste raadszittingen pertinent verklaarde dat hij de vollo verantwoordelijkheid voor het gebeurde op zich namdan zal men wel mogen aannemen, dat de heer Vening Meinesz na deze uitspraak van de rechtbank zich alles behalve pleizierig zal gevoelen. Wat zal hij thans zeggen, als een interpellatie tot hem gericht wordt Het geval is werkelijk zeer moeilijk. V oor de rechtbank Komt nu nog in behandeling de eisch tot schadevergoeding door don op den Tweeden Kerstdag verwonden Wollring ingesteld tegen den in specteur Tjassens Keizerdie aan het hoofd dar agen ten stond. Tweede kaïucr. Hleswet. Den 2 werd de beraadslaging over artikel 4 der kies wet en de daarop voorgestelde amendementen voortgezet. De heer Land wijzigde nog zijn vroeger ingediend amendement, terwijl de heer E. Smidt eenige amende menten indiende. De heer V r o 1 i k trok zijn amendement betreffende den /0 jarigen leeftijd, naar aanleiding van den wenk van den minister en den heer Mackay in, zich voorbehoudende om het bij art. 1 weder in te dienen. Den 6 voortzetting. Op de 4 °/0 geldleening der gemeente Zatphen groot 240.000, voor het overnemen der waterleiding, was ingeschreven voor f 2.616.000. De gunning geschiedde tegen 100,3/10fl pet. Bij kon. besluit van den 2 is benoemd tot lid van het Hoog Militair Gerechtshof de heer mr. G. H. van BolhniB, deken der orde van advocaten en kantonrechter plaatsvervanger te Utrecht. Diploma Avoor de zuivere toepassing van het correspondentieschrift en vertrouwdheid met het systeem „Siolfce-Wéry" werd verstrekt aan mej. A. L. M. de Jong, z. b., Doetinchem en aan de heeren M. Agema, boekhouder, AmsterdamF. J. Eenhorst, hoofd eener school, ArnhemA. Francken, onderwijzer, Kralingen E. A. Lienwens, correspondent, Oudega A. Niehof, z. b.i Bellingwolde F. J. Steur, winkelbediende, Sappe meer W. Vink, houthandelaar, Moppelen diploma B, tot het geven van onderwijs in do stenographie volgens het stel sel »Stolze-Wéry" aan de heerenH. A. Beil, z. b., Dmxperlo; G. Drogendijk, kantoorbediende, Dordrecht; P. van der Menlen, leeraar H. B. S., Goes en Wr. Zon neveld, med. stud.. Amsterdam. "eemster. Op de voordracht voor penningmeester van het Waterschap »de Beemster" zijn geplaatst de heeren K. Zijp, J. Edel Kz. en H. de Goede Az. Hoorn. Het op bepaalde diepte en schoonhonden van havens, vaarten en slooten over de jaren 1894—1899 is den 27 gegund aan de laagste van 12 inschrijvers, de heeren F. van Tetterode en J. v. d. Berg voor 25.800. Aan de Rijksnormaallessen zijn wederom voorberei dende klassen verbonden voor leerlingen van 12—14 jaar, zonder betaling van schoolgeld. De leerlingen moeten in de schoolbehoeften voorzien. Hengsienkeurlng. Voor de rijkskeuring, ter toekenning van 2 premiën, van f 1600 elk, welke Maandag, den 5, des namiddags 1 nur, in de Hollandsche manege, te Amsterdam, zal plaats hebben, zijn zes uit het buitenland ingevoerde dekhengsten aangegeven. 81. Panera»». De gemeenteraad nam in de vorige maand het besluitnog een onderwijzer aan te stellen aan de openbare school en bepaalde diens jaarwedde op 600. Mede besloot hij de jaarwedde der onderwijzeres te verhoogen met f 50 en dus te brengen op f 550. Dit tweeledig besluit is bereids door gedeputeerde staten van Noordholland goedgekeurd. Schagcn. De gowone jaarlijksche Nutsavond zal den 20 gehouden worden in het lokaal van den heer Blauw. De leerlingen der departementale zangschool zullen eenige liederen zingenook zal de kindercantate »Het Sint- Nicolaasfeest", vanB. Zweers, nogmaals nitgevoerd worden. De heeren A. Hille en C. Stöve zullen weder de solo partijen vervallen, terwijl mej. M. Roggeveen accom- pagneeren zal. Zeer waarschijnlijk zal de heer P. Mnnnik dien avond eenige stukjes voordragen. De heer T. Luitjes (Travailleur) van Sappemeer, zal den 4 eene rede honden over: »De oorzaken en de ge volgen van het kapitalisme." Texel. In de laatstgehouden vergadering van den gemeenteraad werd door den voorzitter medegedeeld, dat een schrijven van den Commissaris der Koningin was ingekomen, behelzende, dat de loting voor de nationale militie voor de ingeschrevenen van het eiland voortaan ook aldaar zou plaats hebben. Met algemeeno stemmen werd het voor stel van het dageljjksch bestuur om eene geldleening aan te gaan van f 1500 5 °/0 voor den tijd van 6 maanden aaugqpomen. Aan den heer P. Bonrna, onderwijzer te Zuid-Fierland, werd, op zijn verzoek, eervol ontslag als zoodanig verleend, tegen den 1 April e.k. Met 7 tegen 2 stemmen werd, op zijn verzoek, aan den heer Heeroma, hoofd der school te De Koog, eene toelage van 50 ver leend, wegens het verrichten van meerdere werkzaamhe den tijdens de vacature van onderwijzer aan zijne school. Het kohier van den boofdelijken omslag over 1894 werd vastgesteld tot een bedrag van f 13959,25. Zaandijk. Tot lid van den raad is met 43 van de 61 stemmen gekozen de heer D. Donker, in plaats van den heer C. Snnif, die de benoeming, op 12 Februari uitgebracht, niet aannam. B. No. 1. 2. VI kniaarsclie Paasei: tentoonstelling, OP VRIJDAG 16 MAART OP HET DOELENVELD. Tot en met Zaterdag, 10 Maart, kunnen aangiften voor inzending plaats hebben bij den secretaris H. Siebert Costerte Alkmaarnaar het volgende programma: A. RUNDVEEuitsluitend met hard voeder gemest. No. 1. Vierjarige of ondere ossen: le prijs f 30, 2e prijs f 15. 2. Driejarige ossen: le prijs 25, 2e prijs j 10, 3e prijs 5. 3. Afgewisselde koeien le prijs 25, 2e prijs f 10, 3e prijs 5. 4. Niet afgewisselde koeien: le prijs 30, 2e prijs 15, 3e prijs J 5. J&T Op verzoek van den »Nederlandschen Slagers- bond" zal uit het vette vee, onder nos. 14 ingezon den door een jury van slagers, eene keuze worden gedaan van drie stuks, die, mot het oog op de slacht, het fijmt yemest zijn. Boven de gewone prijzen zullen daaraan prijzen worden toegekend. No. 5. Vette kalveren le prijs f 10, 2e prijs 5, 3e prijs 2,50. RUSTIEREN van zuiver inlandsch ras. Driejarige rijstieren le prijs 30, 2e prijs 20. Tweejarige rijstieren le prijs 50, 2e prijs 30, 3e prijs 20. 3. Pinkstieren le prijs f 30, 2e prijs f 15, 3e prijs f 10. 2. Melkkoeien geboren in 1891 (twinter), die gekalfd hebben na 1 Januari 1894: le prijs 25, 2e prijs f 15. Melkvaarzen, die gekalfd hebben na 1 Jan. 1894: le prijs f 25, 2e prijs 15, 3e prijs 5. Kuispinken: le prijs 15, 2e prijs 10, 3e prijs 5. W O L V E E. Oonschapen met of zonder lammeren le prijs 5, 2e prijs 2,50. Rammen (texelsch ras): le prijs f 5, 2e prijs 2,50. 3. Rammen van buitenlandsch of gekruist ras. le prijs 5, 2e prijs f 2,50. De reeds vroeger aangekondigde voetbalwed strijd tusschen de hier bestaande vereeniging A. F. en de Cadetten-voetbalclub zal nn doorgaan op zondag, den 4 des namiddags te 1 unr en gehouden worden op een land gelegen aan den weg, van de Celgevangenis naar het Sparrebosch voerende. De heer M. van IVlectT, onze vroegere stadgenoot, sprak vrijdagden 2, in de vergadering van het depar tement Alkmaar der Maatschappij tot nut van 't algemeen over den laatsten roman van Louis Cou - perns, getiteld Majesteit". 3. No. 1. 2.

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 1