HERIJK Menschengunst No. 27. Tweede blad.. Zes en Negentigste Jaargang, 1894 ZONDAG 4 M A A 11T. Kermis of jaarmarkten. Brugwachter. Buitenland. Feuilleton. Uit Breda. voor de ingezetenen van Alkmaar voor ten verkoop bestemde maten en gewichten op 5, 7, 8 en 9 Maart van des voormiddags 1) tot des namiddags 3 uur. ALkMAARSCHE Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 6 maanden voor Alkmaar f O,SOfranco door het geheele rijk 1, De 3 nummers 0,06. Telefoonnummer3 Prijs der gewone Advertentlën: Per regel O,IA. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Ter gemeente-secretarie is tegen betaling van A cen ten verkrijgbaar Gemeenteblad No. 42, inhoudende de op 27 December 1893 vastgestelde verordeningen op de heffing en invordering eener belasting op het gebruik van gemeentegrond door het bezetten met tenten kramen en andere uitstallingen tijdens de kermis of jaar markten. TOEliATlü» van LEEBLIACEA op OPENBARESCHOLEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar noodigen belanghebbenden, die met 1 Mei a.s. kinderen op een dor openbare scholen voor on vermogenden of op een der openbare tusschenscholen toegelaten wenschen te zien, oit, daarvan uiterlijk vóór 1 April 1894 aangifte te doen bij de hoofden dier scholen, onder overlegging van het geboortebriefje en het inëntingsbewijs der kinderen waar voor toelating gevraagd wordt. Voor de aangifte aan de eerste tusschenscliool (hoofd de heer A. P. Zeilmaker) bestaat de gelegenheid aan het schoolgebouw op den Koningsweg des morgens tusschen 8'/a en 9 uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 3 Maart 1894. De Secretaris NU HO UT VAN DER VEEN. Zijdie in aanmerking willen komen voor brug wachter aan de Schapcnbrug en de Boltkebrug in de Kanaalkade, aan welke betrekking verbonden is de verplichting tot het bewonen van het perceel aan de Peperstraat No. 3 tegen betaling van eenen huurprijs vau 78 per jaar, worden uitgenoodigd zich bij bur gemeester en wethouders aan te melden, uitsluitend op Dinsdag 6 Maart 1894, des namiddags te half twee. op het Stadshuis. BVITSCHLAND. Rijksdag. Den 1 werden de algemeene beraadsla gingen over het russische handelsverdrag voortgezet. Hartmann, van de zuidduitsche volkspartij, verklaarde dat zijne partij vóór het verdrag zal stemmen. Graaf von Kanitz, conservatief, beweerde, dat het door Rusland toegegeveue niet veel te beteekenen had, en een, opzeggingstermijn van één jaar beter zou zijn. Novelle van DEBOEA VAN DE VELDE. 3) Lente, zomer en herfst waren op den winter gevolgd, en deze was opnieuw gekomen en weer door de lente verdrongen. Ds. van Wilge was nog steeds de door velen gevierde predikantde ijveraar voor allerlei in stellingen van godsdienstigen of ook wel liefdadigen aard; geacht en geprezen door zijne partijgelaakt ook door zijne tegenstanders om wat deze zijne heerschzucht noemden, ja door enkelen fel bestreden om zijne onrech- zinnigheid. Doch waar die strijd van buiten hem juist tot krachtiger optreden en meerdere werkzaamheid drong, waar bij in kerk en maatschappij allerlei hervorming tot stand zocht te brengen daar was hij hoe langer hoe minder in den hniselijken kring te vinden. Zijn vrienden beklaagden hem omdat hij eene vronw had die zoo weinig met hem sympathiseerde, zijno vijanden daarentegen spraken met medelijden over het vrouwtjedat door baar echtgenoot zoo geheel aan zichzelf werd overgelaten. Beiden Karei en Hermino voelden den band die ben verbond telkens losser worden doch geen van beiden was gezind eigen levensopvatting een weinig te wij zigen om iets meer voor elkander te zijn. Intusschen had er in dien tijd ook bij de familie Stein een groote verandering plaats gehad. De oude heer was overleden en Bertha had voorloopig haren intrek geno men bij haar getrouwden broeder die te Rijndorp als geneesheer gevestigd was en wiens gade bij de zorg voor haar drietalbest de hnlp harer zuster kon gebruiken. Hermine was aldns ook van den dagelijkscheu omgang met hare zoogznster verstoken. Met angst dacht zij aan den tijd waarop Max naar school zou gaan; gaarne had zg dit zoolang mogelijk uitgesteld gezien. Karei daaren- Staatssecretaris von Marschall verklaarde, dat reeds lang het streven der rogeering was geweest zulk een ver drag te sluiten. Reeds bij de duitsche tolstaatkunde van 1878 was een der voornaamste gronden de overtuiging, dat slechts invoerrechten op russische verbruiks-artikelen tot eene vredelievende verhouding met Rusland zondeu leiden. Bismarck heeft dit ten duidelijkste uitgesproken, en de uitkomst heeft geleerd, dat dit de ware weg is. Als men een opzeggingstermjju van één jaar aannam, zou de nijverheid niet 4e noodige standvastigheid verkrijgen. De minister van financiën Miqnel verklaarde, dat het geen het Rijk door d« lagere tarieven verliest, natuurlijk uit andere bronnen van inkomsten moest gedekt worden De regeering erkent den nood van don landbouw, vooral in de oostelijke proviiciën. De Rijksregeering verkreeg voordeelen, welke den landbouw begunstigen. Hij ver trouwde stellig, dat de groote bezwaren der landbouwors niet verwezenlijkt zouden worden. Een meer intensieve exploitatie van het boerenbedrijf, verbetering van het land en verbetering van het kredietwezen, zonden den landbouw uit den kwijnenden toestand opbeuren De minister van landbouw, von Heyden, bevestigde het door minister Miqnel verzekerde. In hot belang der waar heid wenschte hij echter te doen uitkomen, dat de eerste, die reeds in 1891 verheffing van deu landbouw in de oostelijke provinciën noodig had geacht, de rijkskanselier, destijds minister-president Caprivi, was geweest. Namens de Polen verklaarde Koscielski, alsnog een afwachtende houding te zullon aannemen. Hij zeide, dat zijne partij niet tot de tegenstanders van het verdrag in beginsel behoorde, maar verschillende bezwaren alsnog wenschte opgehelderd te zien bij de behandeling in com missie. Ten slotte werd het ontwerp naar eene commissie van 28 leden verzonden. De sociaal-democraten en de vrij zinnigen stemden tegen die verzending. ENWELAND. De Daily News hot officieuze re- geeringsorgaan, bevat het volgende Volgens de bladen is er niet langer reden te hopen, dat de heer Gladstone in de volgende zitting zijne taak zal knnneu voortzetten. Lagerhuis. Gladstone stelde den 1 voor, de door het Hoogerhuis op de wet op de parochiale raden gemaakte amendementen onder protest aan te nemen. Hij zeide, dat hij dit voorstelde, om geen enkele vracht van het zittingjaar te verliezen. De strijd met het Hoo gerhuis was echter niet afgeloopen maar nog in vollen gang, en hij zal dnren, totdat een bevredigende oplossing is gevonden. De wijze, waarop de leden van het Hooger huis met dit ontwerp en andere belangrijke ontwerpen hebben gehandeld heeft een kwestie van zeer ernstigen aard in het leven geroepen. Reeds een halve eeuw is de werking van het Hoogerhuis weinig bevredigend maar thans is de toestand een ernstig tijdvak ingetreden. Het is de vraag, of het Hoogerhuis den geheelen arbeid van een zittingjaar slechts moet wijzigen of geheel te niet doen. Het geschil met het Hoogerhuis is niet van tijde- lijken aard, maar een beginsel k westiedeze staat van tegen dacht er aan, dat tijdstip te verhaasten, omdat hij vreesde, dat de knaap door de al te groote toegevendheid der moeder bedorven zou worden niet alleenmaar ook onder haren invloed weekhartig en zwak van karakter worden zou. Hij nam zich dan ook stellig voorde opvoeding van zijn zoontje zelve meer ter hand te nemen, en als het weder het toeliet lange wandelingen met hem te doen, ten einde zich met hem te kannen bezig bonden en aan zijne ontwikkeling te arbeidendoch èn de vrees der moeder èn het plan des vaders zon ijdel bljj- kendaar geheel onverwachtde kleine Max stierf. Een door een val veroorzaakte hersenziekte ontrukte hem plotseling aan het onderhart. Voor beiden was de slag zwaar, doch hunne aandoeningen waren verschillend. Betreurde de moeder vooral het gemis van haar lieveling, die door zijn kinderlijk gesnap haar de vaak eenzame uren verkorttedo vader zag verder hjj was getroffen in het dierbaarste wat hjj bezatzijn hoop voor de toekomst was vernietigdhjj gevoelde zich een ideaal armer gewordenen toen Hermine op klagenden toon zeide: >Nu was het niet noodig geweest, dat wij naar de stad gingen Max zal geen onderwijs behoeven en ik weet niethoe ik het zonder hem uithoud ik wildedat ik hem kon volgen in het graf', was het of een zware last op zijne schouders werd gelegd en een sombere nevel zich voor hem over de toekomst uit breidde. Of h ijde man, die anderen toch zeker geloof en be rusting predikte, dan zelf geeu troost in den godsdienst vond Och g ij die zoo spreektvergeet nietdat ook de godsdienstleeraar mensch is evenals wij en wie onzer is in staat, in oogenblikken van diepen rouw altijd terstond het oog omhoog te heffen Y Ohet valt licht, woorden van troost te spreken tot anderen, maar om zelf getroost te zijn, daartoe moet eerst menig strijd doorworsteld, menige bittere gedachte overwonnen worden, en dubbel zwaar valt ditwanneer men geen steun of sympathie vindt bjj huisgenooten of betrekkingen. En dit juist was hier bet geval. Hormine was egoïstisch iu hare smartzij dacht alleen aan eigen gemis dat ook zaken kan zóó niet langer dnren. De kwestiewelke tusschen de beide takken der volksvertegenwoordiging is ontstaan, moet wol voortduren, zoolang zij niet opgelost is voor dit aanhoudende geschil moet, op de een of andere maniereene oplossing gevonden worden. Per slot van rekening is het de natie, die de kwestie moet beslissen de tijd waaropen do omstandigheden waaronder het oordeel der natie moet worden gevraagd is eene zaak die de regeering heeft te beslissen. Balfourde leider der conservatieven zeide, dat dit eene oorlogsverklaring der regeering aan de aloude grond wet wasde werking van het Heerenhuis had echter geen enkele aanleiding gegeven tot deze oorlogsverklaring. Gladstone's voorstelom de bedoelde amendementen onder protest goed te keuren werd met 273 tegen 37 stemmen aangenomen. De volgende vergadering werd bepaald op den 5; dan zal de zitting gesloten worden. Naar de heer Marjoribanks aankondigde, zal de nieuwe zitting 12 Maart geopend worden. De minister van financiën, Vernon Harconrt, verklaarde, dat geen enkele mogendheid den wensch heeft te kennen gegeven om opnieuw een mnntconferentie te honden, en dat de engelsche regeering geen plan heeft daartoe het voorstel te doen. FKA\HR1.IK. De heer Wilson, Grévy's schoon zoon^ heeft aan de kiezers van Loches eene bekendmaking gericht, waarin hij verklaarde, het aan hen over te laten, de hun door de Kamer met de nietig-verklaring zijner verkiezing aangedane beleediging uit te wisschen. De socialist Champondry is met 45 van de 69 stemmen tot voorzitter van den gemeenteraad van Parijs gekozen. OOITEAIRIJK-HOAOARIJE- De begrafenis van burgemeester Prix heeft den 28 te Weenen plaats gehad op stadskosten krachtens een met algemeene stemmen door den gemeenteraad genomen besluit. Zes wagens, hoog opgestapeld met kransen, volgden den lijkwagen. De voortvluchtige kassier Adolf Ferles, die de kas der hoofdstad met meer dan 100.000 henadeelde, he^tt zich in het Prator door een revolverschot van het leven be roofd. IX. Er bestaat een fransch militair spreekwoorddat zegt: le colonel c'est le régiment. Is dit in het algemeen waardan geldt ook voor onze hoogste inrichting van militair onderwijsde gouverneur is de academie. En zeker dat is zoo. De sterk geprononceerde eigenschappen van een chef doordringen vrij spoedig het onder zjjne bevelen staande korps gevolg van discipline en uitstekende organisatie. Niemandin welk korps ook is het daarom onver schillig wie zijn hoogste chef iswantal komt hij i «üdlif AM KiiiiiniE Wi IU "Ifl Ti haar echtgenoot leeddat h ij behoefte had aan hare toewijding en hartelijkheid dat begreep zij niet. Karei werd er gedrukt onder, zijne vronw, als hjj in het huis vertrek kwam altijd in tranen te vinden en onvatbaar voor redeneeringja wreveligals hij beproefde haar kalmer te stemmen het kwam hem voordat er maar één middel was om verandering in dien toestand te brengen en welBertha Stein te verzoekenvoor een onbepaalden tijd fe komen logeeren haar bijzijn zon Hormine afleiding verschaffen naar haar zon zjj mis schien willen luisteren en ook voor hem zon het aangenamer zijn, wanneer hij, ais hjj in het huisvertrek verpoozing kwam zoeken er iemand vond met wie hjj spreken kon. Bertha toonde zich dadelijk bereid om aan zijn verzoek te voldoen hoewel zéér tegen don zin haars broeders die juist niet tot de vrienden van ds. van Wilge be hoorde. Waarom wilt ge het doen, Bertha", zeide hjj. Ge hebt hier een gezellig leven, Anna vindt het heerlijk, dat ge bjj ons zijt, de kinderen zijn dol op jeen daar zit je bij eene klagende vrouwdie met niemand om gang hondt, zoo saai en vervelend mogeljjk. Laat ds. van Wilge zelf zijne vrouw gezelschap honden en haar op wekken hij is immers zoo welsprekendkan hij dan zijne eigene vronw niet troosten Dochniettegen staande deze tegenwerpingen, had Bertha zich gedrongen gevoeld aan het verzoek van ds. van Wilge gehoor te geven en de zeker niet aangename taak te aanvaarden maar haar bijzijn werkte weinig uit. Hermino bleef klagen begon te sukkelen en had zelfs oogenblikken waarin haar geest scheen af te dwalen. Dan deed zjj haar man verwjjtingen, zeide dat h ij de oorzaak van den dood van Max was of vreesde soms dat hij den knaap verborgen had om hem veel te laten leeren. Dat die trenrige huiselijke toestand niet gnnstig op onzen pre dikant werktekan men zich voorstellen. Zijne opge wektheid leed er onder en dit oefende invloed uit op zjjne preken daar hjj vaak als hij zich moest voorbe reiden tot zijne taak gekweld werd door allerlei be kommernissen welke hjj niet vermocht van zich te

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 5