Telegrafische Berichten. Nederland. 1 r f •A D. )ïl U ie d 4 u 2 i 's-GRAVENHAGE, 6 Maart. Tweede kamer. De heer Haffmans zal op nader te bepalen tijdstip den minister van financiën interpelleeren over het proces van den staat tegen de gemeenteVenlo. Bij hat kiesrechtdebat is het amendement Smidt (uitsluiting van hen, die opgenomen zijn in rijksopvoedingsgestichten) overgenomen door den heer Mackay. Bij het verder debat verklaarde de heer Schaepman geen principiëel tegenstander van art. IV te zijn, gaarne verbeterings-amendementen te zullen accep teeren maar het politiek nadeel van verwerping zeer groot te achteD. De heer de Meijier heeft een nieuw amendement voorgesteld om voor de niet-belastingbeta- lenden te eischen een woning met voor gezinshoofden twee en voor anderen één vertrok. Morgen voortzetting. Bied. Paardenstamboek. Bij de den 5 te Amsterdam gehouden keuring, werden zes uit het buitenland ingevoerde dekhengsten aangeboden, welke vooraf allen in het NederlaDdsch Paardenstamboek zijn opgenomen. De beschikbare twee premiën van f 1000, werden verdeeld als volgtMonac II, N. P. S. no. 312 van A. A. v. d. Berg, Haarlem, f 700 Me- rove, N. P. S. no. 310van de Nederlandsche Ver- eeniging ter bevordering der paardenteelt, f 700 Salisbury, N. P. S. no. 308, van R. Ockhorst, Rotterdam, f 600. Deze dieren moeten twee achtereenvolgende dek- tijden in Noordholland gestationeerd worden telkeu jare wordt de premie voor de helft uitbetaald. Tal van be langstellenden woonden deze keuring bij. In tegenstelling met vroegere keuringenwaren de aangevoerde hengsten van zeer goede soort. Van dr. Schaepman is een nieuw gedicht versche nen, Weêrgeboorte" genaamd. De in 1895 door leden van het Leidsche Studenten corps te houden maskerade, bij gelegenheid van het 320jarig bestaan der Hoogeschool te Leiden, zal bestaan in de nabootsing van den intocht van prins Maurits te Bergen op Zoom in October 1622. Zij zal bestaan uit drie afdee- lingenMagistraten enz., Maurits met gevolg en leger. Do burgemeester van Beerta heeft f 250 beloouing uitgeloofd voor het aanwijzen van den dader of de da ders der jongste brandstichting aldaar. Bij kon. besluit van den 28 is met ingang van 1 Maart aan den heer M. L. Q. van Ledden Hulsebosch op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van den geneeskundigen raad van Noordholland. In eene den 1 gehouden vergadering van don Bïe- derlandnclicn Journalistenkring, heeft het bestuur, »optredende ter behartiging van de belangen der Neder landsche journalisten" (art. 14 al. 2 der statuten), met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen Het bestuur van den Nederlandschen Journalistenlcrmg in aanmerking nemende de welwillendheid van de firma M. W ij t Zonen, om de organen der pers in de gelegenheid te stellen gelijktijdig eon goed bewerkt over zicht van het Neerbosch-rapport te geven; is van oordeeldat daartegenover van de zijde der pers de meest volstrekte goede trouw had behooren ge steld te worden dat met name eene van de gestelde voorwaarde af wijkende handhaving van rechten duidelijk had moeten blijken meent, dat in het antwoord van do directie van De Telegraaf, tot genoemde firma gericht, aan dien billij ken eisch niet geheel is voldaan acht deze handelwijze schadelijk voor de belangen der nederlandsche dagbladpers in het algemeen en betreurtdat de redactie van De Telegraaf onder die omstandigheden eene voorbarige publiciteit aan het overzicht van het Neerbosch-rapport gegeven heeft. Bij kon. besluit van den 2 is benoemd tot lid van het Munt-collego als zoodanig belast met de functiën Van Wilge kwam weder beneden door Hermiue ge volgdzwijgend zette men zich aan de ontbijttafel Bortha'8 morgengroet werd door Hermine niet beantwoord. Pijnlijk getroffen door deze houding, sprak Bertha op eenigszins gedwongen toon »Hermine, ik heb vanmorgen bericht naar huis gezonden, dat ik denk terug te keereu; wanneer schikt het je het best, dat ik vertrek?" »Als ge mij eerst de juweelen broche terug bezorgt, die ge mij ontstolen hebt", was het met, fonkelende oogen gegeven antwoord. »Hermine", klonk vermanend de stem van van Wilge. Bertha was opgesprongen. »Wat zegt ge daar vroeg zij ontsteld. »Ik zou uw juweelen broche in mijn bezit hebben Als ge dat gelooftmoet ge mij niet langer in huis dulden." Hermine ging voort»Er is niemand in mijne kamer geweest dan gij je dachtdat ik sliep he maar het was zoo niet, de broche lag op mijn toilettafeltje en »En ze ligt daar n u niet meer voegde van Wilge er aan toe. Ik heb echter aan Hermine gezegd dat- zij zich vergist moet hebben ik hoop, Bertha, dat het je gelukt haar daarvan te overtuigen." »Ik ga straks mijne koffer pakken", zei Bertha met ijzige bedaardheid»en verzoek dat gij beiden er bij tegenwoordig wilt zijn wanneer ik de kast ledig maak en alles voor den dag breng, wat daar in is.' »Ik hoop, dat ge overtuigd zijtBertha", antwoordde van Wilge, »dat ik niet aan die beschuldiging geloof" »Als het ontbijt afgeloopen is, ben ik gereed, ge zult m jjhoop ik. vergunnen, de valschheid dezer beschuldi ging te b e w ij z e n", was het eenige antwoord. Dat het ontbijt bijna niet aangeroerd werd laat zich vermoeden. Weinige oogenblikken later stond Bertha bij de ge opende kast en legde den inbond stuk voor stuk op de tafel. De predikant stond bij den ingang der kamer en sloeg met samengeknepen lippen het werk gade. Soms wendde hij half onwillig het hoofd afhet was voor hem een pijnlijke taak. Tegenover hem met den arm op den van waardijn de heer mr. L. W. A. Besier, thans refe rendaris-adviseur bij 's Rijks Munt. Eiancn onderwijzer of onderwijzeres. Bij beschikking van den minister van binn. zaken van den 3 zijn samengesteld de commissiën, in het voor jaar van 1894 belast met het afnemen der examens ter verkrijging van de akte van bekwaamheid, bedoeld in art. 56 onder a. van de wet tot regeling van het lager on derwijs. Voor Noordholland is de samenstelling aJdus a. tot lid en voorzitterde schoolopziener in het arr. Haarlem; b. tot leden de schoolopzieners in de arr. Haarlem, Hoorn, Purmerend en Zaandam; tot leden-plaatsvervangersde schoolopzieners in het district Amsterdam en in de arr. Amsterdam IV, Hilversum, Alkmaar en Medemblik. Te Uden is een valsch bankbiljet van f 100 ter betaling aangeboden en te Amersfoort geschiedde zulks tweemalen achtereen ten kantore van het correspondent schap der Nederlandsche Bank. Met 1 April verschijnt te 's-Gravenhage een nieuw katholiek dagblad onder den titel Residentie-Nieuws bij de firma T. C. B. ten Hagen. De heer jhr. J. W. van Nispen tot Sevenaer is met de hoofdredactie belast. De Noordhollandsche Tramweg-maatschappij lijn AmsterdamEdam, bracht in Februari f 4482,425 op tegen 4029,013 in Februari 1893. Te Groningen is bij de waalsche gemeente beroepen ds. J. J. Knap te Maastricht. In de afgeloopen week kwamen te Rotterdam 22 nieuwe gevallen van pokken voor. Volgens een der laatste wonsehen van wijlen den heer Keuchenius is door zijne dochter aan do Vrye Uni versiteit te Amsterdam aangeboden de boekenkast met boekwerken en de buste van wijlen Groen van I'rinste- rer, hem bij zijn aftreden als minister van koloniën door geestverwanten geschonken. Deze schoon gebeeldhouwde kast bevat een groot aantal kostbare boekwerken, meestal van oude gereformeerde schrijvers, waaronder zeldzame exemplaren zijn. Het daarbij behoorende album weuschte de dochter echter te behouden. In den ouderdom van 65 jaren is overleden de heer J. van der Breggen, lid der Eerste Kamer en dijk graaf van Rijnland. Amsterdam. Tegen den heer mr. Troelstra, die den 18 Februari alhier als spreker optrad in de protest- meeting door den Ned. Bond voor spoor- en tramweg personeel »Steeds Voorwaarts" gehouden is op last der politie een voorloopig onderzoek ingesteld wegens het be zigen van de volgende uitdrukking »Wat zullen we er tegen doen Geweld kunnen we nog niet gebruiken »niet omdat we dat te gemeen vinden maar omdat we nog niet sterk genoeg zijn. Konden we de spoorweg- maatschappijen met dynamiet in de lucht laten springen, »dan zou dat natuurlijk een heele omkeer te weeg bren- gen." Knkltulz.cn. Het kohier van den hoofdelijken omslag is den 1 door den gemeenteraad vastgesteld op een bedrag van f 29860,15. Een voorstel, om den politie ambtenaren pen-ioen te verzekeren, werd verworpen met 10 tegen 2 stemmen. Edam. Den 2 is gekozen tot lid van den gemeen teraad de heer P. W. Groot met 169 van de 201 geldige stemmen. De gemeenteraad heeft den 3 benoemd tot gemeente geneesheer den heer C. J. Bakhuizen van den Brink laatst arts te Den Hoorn en besloten tot verbetering der haven te Volendam te bestrijden uit de opbrengst eener te sluiten geldleening van hoogstens 20000. SlaaiTcm. Burg. en weth. hebben voor de gemeente, behoudens goedkeuring van den Raad, voor f 10968,50 aan gekocht twee perceelen aan den Kampersiugel bij den Kloinen Houtwegten einde aldaar eene nieuwe stads apotheek op te richten. Heerliusowaard. Eene huismanswoning met landerijen groot 10.58.60 bundersis in het openbaar verkocht voor f 9281. Koog a il Zaan. Den 1 is benoemd tot onder wijzeres mej. A. E. M. Verkado teEgmond aan Zee. ÏVoordscharwouiie. De biljartwedstrijd van Oc tober 1893 tot einde Maart 1894, in het lokaal van den schoorsteenmantel geleund stond Herminoblijkbaar in de grootste spanningmet een blos op de wangen en zonder het minste medegevoel. Reeds was de kast bijna ledig en bestond er kansdat er een einde aan dit onaangenaam tooneel zou komen Daar viel plotseling, door eene haastige beweging der jonge vrouw, een fijn porceleinen vaas, die op den schoorsteen stond rammelend op den grond en tusschen de scherven schit terde de juweelen broche den aanwezigen tegen. Zege vierend zocht Hermine het vermiste voorwerp op en hield het haren echtgenoot voor met de woorden »Nu had ik toch geen gelijk Van Wilge's oogon dwaalden van zijne vrouw naar Bertha die daar stond doodsbleek zonder een woord te uiten. Was het mogelijk, kon een meisje, in zijno schatting zóó edel eene dievegge zijn Lag daarin de reden van haar besluit om hoen te gaan Maarhoe zou z ij terwijl zij zóó iets had bedreven den moed hebben ge had, zulke ernstige woorden tot h e m te richten, zooals dat gisterenavond het geval was geweest En hij hij had zich tegenover haar zoo schuldig gevoeld en zoo klein en toch het feit was daar en zij zij trachtte niet het te loochenen Wat er intusschen iu Bertha omging? Veel, zéér veel Beschuldigd niet alleen maar schijnbaar ook over tuigd van diefstal het was vreeselijk. Zij stond op het punt zich met verontwaardiging te verdedigen, te zeggen, dat hier een misverstand moest zijn te bezworen dat niet door haar de broche daar verborgen was gewordendoch eer ze van haar schrik bekomen, woorden had kunnen vinden, was daar een licht voor haar opgegaan. Zij begreep allesHer- mine's vroeg naar boven gaan, haar schijnbaar rustigen slaap Zij gevoelde, dat hier veel op het spel stond, dat zij het slachtoffer was van jaloezie, maar ook.... dat zij, door zich op te offeren, het verbroken evenwicht in den huiselijken kring zou kunnen herstellen en er toe medewerkenden band tusschen de echtgenooten weer nauwer toe te halen. Immers Karei zou zich van haar heer K. Bood gehoudenhad den volgenden uitslagde eerste prijs (biljarten met 3 ballen) werd met 74 caramboles gewonnen door den heer K. Pronk, Oudkarspe)de 2de, met 58 caramboles, door W. Kostelijk, Oudkarspelde 3e, met 66 caramb., door A. Kist. Zuidscharwoude. De heeren Kist en Pronk moesten '/4 gedeelte van de punten meer maken dan hnnne tegenstanders. Met 6 ballen werd de le prijs met 522 punten, gewonnen door K. Pronk, Oudcarspelde 2de, met 503, door A. Kist, Zuidschar woude de 3e, met 289, door A. Zut, Oudcarspel. In het geheel werden 700 partijen gespeeld. De prijzen be stonden in contanten. Zaandam. Den 3 heeft hier het toelatings-examen (schriftelijk gedeelte) plaats gehad voor de le klasse der Rijksnormaallessen. Zaterdag, den 10, zal het 2e gedeelte van het examen (mondeling) worden afgenomen. Vijftien candidaten, 10 meisjes en 5 jongens, hebben zich aange meld. Aan deze normaalschool zal weder eene voorbe reidingsklasse worden verbonden, waarvoor een onder wijzer moet worden benoemd, waarschijnlijk op een sa laris van f 900. Schagen. Van wege de hier gevestigde afdeeling van den »Sociaal-Democratischen Bond," trad den 4 als spreker op de heer T. Luitjes, van Sappemeer <Tra vallleur 1 met het onderwerp »De oorzakeD en de gevolgen van het kapitalisme". Spreker begon met de opmerkingdat hij bij het noemen van zijn onderwerp daarmee bedoelde en dacht aan de ellen dige maatschappelijke toestanden, die de grootste armoede in het leven roepen naast ongekende weelde. Of er ooit een einde aan die toestanden zal komen Spreker meende van wel. Het socialisme had tot dnsver reeds wonderen in de maatschappij verricht en blijmoedig kan de arbei der de toekomst tegemoet gaan, want grooter wonderen zullen er ongetwijfeld door het socialisme tot stand komen het privaat bezit zal in het eind verdwijnen. Veel strijd zal het kosten, eer het zoover is, maar uit dien klassen strijd (bezitters eD niet-bezitters) zal het algemeen bezit zegevierend te voorschijn treden. De wetenschap gaat steeds vooruit en brengt licht, waar nu nog duisternis heerscht. Werden in het laatst der vorige eeuw door de Fransche revolutie de banden van leenbeorschappij en slavernij verbroken, de tijd zal aanbreken, dat de arbeider weder in het bezit komt van de voortbrengingswerktuigen en de grondstoffen, die nu in handen van het kapitalisme zijn. Nu krijgt de arbeider slechts een klein gedeelte van wat hij voortbrengt, terwijl de eigenaar, in wiens dienst hij is, het grootste gedeelte tot zich neemt. De heiligheid van hot eigendom wordt alom geprediktmaar waarom wordt den arbeider dan onthouden wat hem toekomt? Waardoor komt het, dat kleine bezitters, hoe ze ook werken en tobben altijd maar achteruitgaan en ten laatste niets meer bezitten Door het verderfelijk stelsel van het kapitalisme, dat alles tot zich trekt. Het ver wondert spreker dat er nog toestanden bestaan als in de achterhoeken van ons land, waar bij kleine wevers b.v. de grondstof, de gereedschappen en de werkkracht bij één persoon vereenigd zjjn. Dat is eene goede toestand, daar is harmonie, zoo was het oorspronkelijk. Toen er echter fabrieken verrezen hield de arbeider alleen de werkkracht over en werd hij in dienst van de bezitters van grondstof en gereedschap genomen, die 70°/0 van zijn arbeidsproduct voor zich zelf30°/0 slechts aan den arbeider overlaten. Waar een baas een knecht neemt, laat hij den knecht niet houden, wat hij wezenlijk ver dient, maar slechts een klein gedeelte, dat is loondiefstal, onzichtbaar voor wie niet nadenkt, maar in den grond is dit waar. Zeker is hetdat er genoeg kan worden voortgebracht, om elk mensch een menschwaardig bestaan te verzekeren en die wetenschap brengt ons tot het ver langen, dit ook in practijk te brengen. Dat het er tegen woordig treurig uitziet, spreker behoefde het zeker niet te bewijzen. Waar men weet, dat in Nederland alleen voor 1 '/2 miljard guldens aan hypotheken op de vaste goederen genomen zijn daar kan rneD wel nagaan hoe veel rente er elk jaar ton behoeve van de kapitalisten moet worden opgebracht. En die rente is weer nieuw kapitaal dat belegd kan worden in staatsschulden, waar van alweer rente moet worden opgebracht. A1 die rente komt grootendeels van den arbeider. Het geld i> tegenwoordig zulk eene machtdat J. Gould indertijd gerust kon zeggen dat als hij hot noodig oordeelde voor zich hij de geheele amerikaansche bevolking wel zou kunnen omkoopen. Rotschild zei: als ik geen geld geefkomt er geen oorlog. En zoo is het. Al de macht berust bij hen die het geld hebben. afwenden als zij niet langer rein was in zijn oog en bi) zou zieh geroepen gevoelen zijne gade te troosten ei te beschermen. En toen, na eenige oogenblikken van pijn lijke stilte, van Wilge op ernstigen, droefgeestigen toon vroeg »Bortbahebt ge geen enkel woord tot je ver dediging antwoordde zij alleen op doffen toon »Ik kan immers niet ontkennen, wat ge beiden gezien hebt ge keurt het thans zeker wel goed dat ik heengazoo spoedig mogelijk Hij zag haar scherp, doordringend aan en vroeg »En ge wilt zóó heengaan zonder eene verontschuldiging- zonder een woord van berouw Zij wendde het hoofd af hare lippen beefden terwijl zij fluisterde»Spaar mij." »Ik veroordeel u niet", klonk thans van Wilge's ant woord, en het was haar of in die woorden een diepere zin lag eene herinnering aan eigen zwakheiddie hen weerhield den eersten steen op haar te werpenen hij voegde er aan toe »Jaik geloof ook, dat het nn beter is, dat ge ons verlaat, ga in vrede." Tranen verduisterden hare oogen als door een nevel zag zij dat van Wilge zijn arm om zijne vronw heen legde en als uit de verte klonken haar zijne woorden in het oor: »Kom, Hermine, laat ons gaan, wij hebben hier afgedaan. Nog deuzelfden dag aanvaardde Bertha, na een koel en vormelijk afscheid de reis naar huis haar koffer zon haar worden nagezonden. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 2