DEPOTHOUDER I Notaris L. TOF, H C Kantongerecht te Alkmaar. Advertentièn. BURGERLIJKE STAND. EeaFARRIEKvan CHEMISCHE WASSCHEMJ en VERWEK IJ van grooten omvang Ml u ie d )t ei 1 a ii S 11 Moord te Harlingen. Uit de bekentenis, door den predikant J. Barger te Harlingen afgelegd, moet gebleken zijndat hij zijne vronw overhaalde, om het meisje, aan hetwelk de omgang met en de verkeering in zijn hnis door de familie streng was verboden, voor een laatste onderhond bij hem in huis te brengen. Dit geschiedde, en eenmaal in de stu deerkamer, deed hij het meisje met sterken aandrang voorstellen, welke het meisje afwees. Zij wilde toen het vertrek verlaten, doch nu wist hij haar in eenen hoek te houden, en, met elke hand eene revolver grijpende, loste hij op haar zeven schoten. Toen het meisje na het eerste schot om hulp schreeuwde, schoot hij haar eenen kogel in den mond. Beide revolvers had hij te Amsterdam gekocht, toen hij daar vier dagen had vertoefd, omdat er in de familie van het meisje een huwelijksfeest werd gevierd, waarbij hij goedschiks niet kon tegenwoordig zijn. Volgens de Standaard was hij geëxalteerd van geest, meer in de phantasie dan in de werkelijkheid levende. Hij was een vurig bewonderaar van ten Kate en gaf zelf als student een bundel gedichten uit. Voordat hij predikant waB, huwde hij met een meisje, dat als naaister aan zijns vaders huis verkeerde, welk huwelijk tot zulke ernstige onaangenaamheden leidde, dat hij de pastorie ontvluch ten moest en zijne bediening in 1882 nederlegde. Zijne vrouw maakte het hem zelfs door advertentiën lastig. In 1884 werd hij predikant te Lettelbertin 1885 te Garnwend en in 1888 te Harlingen. Als een staaltje van zjjne houding wordt vermeld, dat toen de berichtgever van de N. R. C. zich aan het politie bureau vervoegde om den commissaris te spreken, en hij daar den moordenaar onder bewaking zag zitten, deze na zijn heengaan tot de agenten van politie zeide: »0, die komt zeker nieuws voor zijne bladen halen". De Hooge Raad heeft den 5 een kantonrechter op grond van zielsziekte uit zijn ambt ontslagen. Do gemeenteraad van Zwolle heeft den 5 besloten, voortaan in de bestekken van aan te besteden gemeente werken te bepalen het minimum-loon voor een werkman op 16 centen en voor een los werkman of opperman op 14 centen per uur; den werktijd niet langer te doen zijn dan 11 uren per etmaal daarvoor geen werklieden te bezigen dan die sinds minstens een jaar in de gemeente hebben gewoond, met uitzondering bij groote werken ten aanzien van te verrichten graafwerkenwaarvoor alleen met toestemming onder-aanbesteding zal kunnen plaats hebbende aannemer voor alle daarvoor vatbare werken de werkbazen, opzichters en werklieden tegen ongelukken moet verzekeren, met toepassing van de door den minis ter van waterstaat gegeven voorschriften en de uitbeta lingen moeten plaats hebben op het werk of in de werk plaats van den aannemer. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft den 8 het vonnis der arr. rechtbank te Assen, waarbij J. Kal ma, student in de medicijnen te Groningen, vrijgesproken was van opruiïng, bevestigddoch op andere gronden, dan waarop de uitspraak der rechtbank berustte. Bij kon. besluit van den 8 is benoemd bij het wa pen der infanterie, bij den staf van het wapentot geno- raal-majoor, de kolonel F. C. C. Bloem van dien staf, comm. der 2 divisie infanterie. Bij kon. besluit van 24 Februari (Staatsblad No. 36) is bepaald, dat in het provinciaal krankzinnigen gesticht Meerenberg te Bloemendaal niet meer dan 1313 krankzinnigen verpleegd mogen wordennamelijk 255 mannen en 255 vrouwen in het gebouw, tot stand ge- braoht krachtens de vergunning verleend bij kon. besluit van 30 November 1885, en 393 mannen en 410 vrouwen in het andere gebouw. Te Harlingen is bericht ontvangen, dat het brik schip de Twee Gebroeders, kapitein Kok Houwink, den 3 naar Christiaansand vertrokken, in de nabijheid vau de plaats der bestemming gestrand is. De kapitein, stuur man en een jongen verloren bij de stranding het leven. Beenister. Den 8 is te Utrecht voor nuttige handwerken goslaagd mej. B. Rauh alhier. Heiloo. Mej. A. de Brnijn is den 8 benoemd tot onderwijzeres te Wester-B lokker. Wognuni. Benoemd tot wethouder de heer J. Commandeur Pz. Zitting van 9 Maart. H. S. Az., J. B, Jz., K. Z. Ez., Egmond aan Zee jachtwet-overtreding, 2 maal gepleegd, ieder 2 maal f 10 boete of 2 maal 3 dagen hechtenis. J. S. Lz., Egmond aan Zee, als boven, 3 maal gepleegd en strooperij, 3maal f 3 boete of 3maal 2 dagen hecht., en f 0.50 boete of 1 dag hecht. J. V. Gz., Egmond aan Zee, jachtwet-overtreding, 3 maal gepleegd, 2maal f 3 boete of 2maal 2 dagen heeht., en f 10 boete of 3 dagen hecht. J. P. Dz. en K. Z. Cz., Egmond aan Zee, als boven, ieder f 3 boete of 2 dagen hecht. J. S. Az. en M. P. Jz., Egmond aan Zee, als boven, ieder f 0.50 of 1 dag hecht. A. Z. Az., Egmond aan Zee, als boven, f 1 boete of 1 dag hecht. E. W. Ez., Egmond aan Zee, als boven, 2maal gepleegd, 2 maal f 1 boete of 2 maal 1 dag hecht. W. W. Ez., Egmond aan Zee, als boven en loopen over eens anders grond, 2 maal f 0,50 boete of 2 maal 1 dag hecht. T. de G. Kz. en Th. B. Kz., Castricum, als boven, ieder 2 maal f 1 boete of 2 maal 1 dag hecht. J. Z. Phz. en Ph. Z. Wz., Egmond aan Zee, strooperij, ieder 7 dagen gev. J. G. Sz. en J. G. Jz. Egmond aan Zee, als boven, ïëder f 0,50 boete of 1 dag hecht. C. K. Jz. en W. G. Hz., Egmond aan Zee, als boven, lo f 1 boete of 1 dag hecht., 2e 2 dagen gev. J. de J. Cd. en M. Z. Ed., Egmond aan Zee, le als boven, 3maal gepleegd, 3maal 2 dagen gev., 2e als boven, 2maal gepleegd, 2maal 3 dagen gev. S. de V. en* G. B., Alkmaar, overtreding boterwet, ieder f 3 boete of 1 dag hecht. J. B., Haringcarspel, dronkenschap, f 0,50 boete of 1 dag hecht. Amsterdam. De Amsterdamsche Stoommeel- fabriek de Amstelbroodfabriek »de Haan" en J. A. de Haan koopman in meelzijn failliet verklaard. VEILIIU VAK VASTE «OEBEREA. Alkmaar. Door den Notaris H. J. DE LANGE. 8 Maart. 1. Woonhuiswaarin grof-, hoef- en kachelsmederij Ritsevoort 2 aren 26 centiaren. Str. W. Heman f 3805,— 2. Kachclmagazijn naast het vorige met uitgang in eene vrije steeg, 1 are 87 cent. Str. P. Messelaar 2670, 3. Pakhuis met erf en steeg Oudegraeht, are 1 cent. Str. W. Weber 960,— Afslag op Donderdag 15 Maart a.sdes avonds 6 uur; in het hotel «de Toelast", Choorstraatte Alkmaar. Door den Notaris C. P. F. VAN BOSSTRAETEN. 8 Maart. Woonhuis en erf. Ramen. Str. G. Wol3ak f 1430, Verhoogd door J. Koopman met 40, Henübroek. Geboren. 7 Febr. Cornelia d. van Pieter van Baar en Petronella. Balvers. Hendrikus Johannes, z. van Hendrikns Johan nes Overman en Aagje Bleeker. Grietje, d. van Arien Leek en Autje Heimer. Simon z. van Jacob Schilder en Betje Duijn. Spanbroek. Geboren: 7 Febr. Meinoutje, d. van Simon Bijman en Geertruida van Diepen. 17 Dirk, z. van Gornelis Koning «n Alida Wijaker. 23 Antonius, z. van Arie Pater en Aagje Rood. 28 Johannes, z. van Cornells Dekker en Elisaboth Geertruida Commandeur. Overleden: 15 Febr. Johannes Hnibers, 3 m. CastrleM. Geboren: 3 Febr. Agnes, d. van Jacob de Graaf Jbz. en Hille- gonda Castrienm. 6 Trijntje, d. van Gerrit Brakenhoff en Trijntje van Duijn. 21 Grietje, d. van Cornelis Verver en Hendriks Duijkersloot. Overleden: 16 Febr. Hendrik z. van Lourens Breetveld en Maartje Castricum, 16 m. 22 Guurtje Haker, echtgen. van Johannes Weel 54 j. 25 Johannes Mak, schtgen. van Adriaantje Rusting, 76 j. W armenhuizen. Geboren: 14 Febr. Neeltje, d. van J. de Vet en T. Smit. 24 Sijfardus Willem, z. van J. de Leeuw en H. Verkroost. Geertje, d. van J. Kuiper en D. Jonker. 25 Maria, d. van C. Slijkerman en M. Koopman. Fredericus, z. van K. Slijkerman en M. Lingerak. Overleden: 11 Febr. Maartje Slijkerman echtgen. van C. Kraak man, 84 j. 24 Dieuwertje Kwant, ech tgen. F. Lingerak, 74 j. Zuid- en Aoordscbermer. Ondertrouwd en Getrouwd: 2 en 18 Febr. Gerrit Schaak en Hendrika Johanna Fre- derika Half man. 9 25 Jacob Oud en Heintje Daan. Getrouwd: I Febr. Simon Bakker en Trijntje van 't Hof. Overleden: 3 Febr. Pieter Hoek, wednr. van Trijntje van Wierin- gen, 82 j. II Elizabeth Slooten, wed. van Jacob Plas, 74 j. 19 Zwaantje Kalis, echtgen. van Jacob Koster, 49 j. 27 Jan Nat, wednr. van Lijsbeth van der Laan, 80 j. te BERGENzal op Dinsdagen 20 en 27 Maart 1891 bij opbod eu afslag, telkens 's avonds 6'/s uur. in het Café „Central" te ALKMAAR, in het openbaar verkoopen; 1. Een Huls en Erf, staande op een der beste en drukste winkelstanden, in de onmiddellijke nabijheid van de Kaasmarkt, te Alkmaar, aan de oostzijde van de Honttilstraat, sectie A 511, groot 95 centiaren, met een ingang in eene gemeene steeg, uitkomende op de Mient. 2. Een Winkelhuis, met afzonderlijk verhuurd wor dend Bovenhuis en f£rf, aan de Oudègracht, hoek Oosterburgstraat te Alkmaar, sectie B, 2872 ged., groot 1 are 45 centiaren. 3. Een stuk (4ron<lnaast bet vorige perceel, sectie B, 2872 ged., groot 1 are. Behoorende perc. 1 aan Mej. E. M. SIJPESTEIN en perc. 2 en 3 aap Mej. de Wed. D. VETH en te aan vaarden bij de betaling der kooppenningen, op 5 Mei 1894. Inlichtingen te bekomen ten kantore van voornoemden Notaris en van perc. 1 tevens ten kantore van de firma MUIJS, WAGENAAR en Co., te Alkmaar. zoekt voor ALKMAAR enPURMERENDeen tegen provisie. Brievsn onder lett. V- W. HAA- SENSTEIN k VOGLER Amsterdam. het gevolg is van het indische klimaat. De hartelijkheid, waarmede hij Bertha begroette maakte het haar onmo gelijk de voorgenomen koele houding te bewaren en on willekeurig trilde daar aandoening in hare stem toen ze zei«Ik zie, ge zijt in den rouw is Hermine dood?" Ja", sprak hij *zacht«en die is ons dochtertje Marie ik heb aan Hormine beloofd ons kind bij u te brengen en tevens u nit haar naam vergiffenis te vragen voor het onrecht, u vroeger aangedaan. O, juffrouw Stein ik weet bijna niet hoe ik het aanleggen moet, om dat vreeselijk onrecht maar eenigszins goed te maken. Ik begrijp n n niethoe ik zoo blind ben geweest en niet begrepen heb, dat er onwaarheid in het spel was. Hermine heeft mij weinige dagen vóór haar dood bekend gemaakt, dat zij op dien laatsten avond, toen zjj zich vroeg ter ruste begafje kamer was bin nengeslopen en de jnweelen broche zolve in de vaas verborgen hadom daardoor de verdenking op je te werpen, en hoe ze zich slapende had gehouden, toen go op haar kamer naar haar kwaamt zien, en dat alles omdat »Ge behoeft niet verder te gaan", viel Bertha in, «ik heb het terstond begrepen; denkt ge, dat ik anders mij den schijn van oneerlijkheid had laten aanleunen »Ge hebt het begrepenen dóarom gezwegen Ge hebt uw goeden naam ten offer willen brengen aan hare rust en misschien ook wel aan de m ij n e bracht van Wilge stamelend nit»o Berthahoe diep moeten wij n gegriefd hebben, hoeveel hebben we u doen lijden. ,0, dat is al lang vergeven en ik hoop het nu zelfs te vergeten", was Bertha's antwoord, »laat ons er niet langer over spreken vertel mij lieverheeft Hermine nog veel geleden «Geleden sprak hij op droefgeestigen toon «licha melijk niet veelmaar innerlijk wel. Voor wat ha,ar hinderde kon verandering van lucht en levenswijs niet baten, zelfs de geboorte van ons dochtertje kon dat niet genezenhaar kwelling bleef haar onder alles bij. Ik heb voor haar gedaan wat ik kon Bertha daar kunt ge zeker van zijn en dat heeft zij zelf ook getuigd maar eerst toen zij mij alles verteld, had is daar vrede over haar gekomen en ik heb haar moeten beloven zoodra zij overleden was, mijn onts'ag of voor het minst verlof aan te vragen en met ons dochtertje o te gaan' opzoeken. En au, Bertha, heb ik nog een verzoek aai u uit Hermine's naam lees dezen briefdien zij mst stervende hand geschreven heeft. Bertha nam den brief aan en las met aandoening Liefste Zuster Laat mij je nog eens zoo noemen al heb ik mij niet als eene zuster gedragen van Wilge zal je alles alles zeggen vergeef mij, ik wist niet wat ik deed. En nu, boste, ik hoop, dat ge u een weinig zult willen ontfermen over mijn moederloos meisjemijne kleine Marieen baar onder je hoede nemenindien Karei soms mocht besluiten weer naar hier terug te gaan. Vaarwel, lieve zuster, God zegene je, gedenk met zacht heid je berouwvolle Hermine. Met tranen in de oogen vouwde Bertha den brief weer dichttoen trok ze het kleine meisjedat haar met vragende oogjes aanstaarde naar zich toe sloot het in de armen en drukte een kus op het mondjeen het kind beantwoordde die liefkozing bijna hartstochtelijk en lispte «tante Bertha.' «Ja, Marie, noem me zoo vrij, want zóó noemen mij al de kinderen hier", zei Bertha zacht, «maar kom", liet ze er op volgen terwijl zij het kind bij de hand nam>ik wil je in kennis brengen met mijno andere nichtjespapa zal toch zeker ook wel mede naar de huiskamer willen gaan Er wordt op u gerekend ging ze tot van Wilge gewend voort«ge kunt er op aan dat ge welkom zijt, z ij weten niets. «Edel meisje", fluisterde van Wilge, haar volgende. Toen het later geworden was, ging van Wilge dankbaar gestemd naar zijn logementde kleine Marie bleef voor dien nacht althans bij tante Bertha slapen het kind scheen zich van het eerste oogenblik af aan haar te hechten. Dien avond vernamen Willem en Anne voor het es-rst iets van hetgeen Hermine haar in een oogenblik van waanzin had aangedaan. Wat er echter vooraf gegaan was, verzwegen ze nog, opdat er geen verkeerde gevolg trekkingen zouden worden gemaakt. Eenige maanden gingen voorbij. Van Wilge was eenigen tijd op reis geweest en had zijn dochtertje oader de veilige hoede van Bertha gelaten. Nn en dan had hg op verschillende plaatsen preekbeurten vervnld, daar hg zich opnieuw beroepbaar wilde stellen in het vaderland. Verder had hij de dagen meestal te Rijndorp doorgebracht, waar hij een paar kamers in het hotel had gehuurd Het was een mooie zoudag in Julieen feestdag voor de familie Stein, een heerlijke dag voor de Rijndorpsche jeugd tante Bertha's verjaardagmaar tevens een be langrijke dag voor ds. van Wilgedie juist op die" feestdag voor het eerst in het kerkje te Rijndorp zoo optreden. Zeker, hij behoefde niet te twijfelen of hij een talrijk gehoor zou hebbenimmers ieder op het dorp kent hem reeds en stelt belang in den vroeg grijzen man met zijn aanminnig dochtertjedie daarenboven een vriend van den algemeen geachten heer dokter bigt' te zijn. Doch het is dezen morgen niet de gedachte aan een al of niet talrijk gehoordie hem bezig houdt; als hij zich naar het kerkgebouw begeeftvervult hem slechts ééne vraag zal z ij er zijn en zal wat ik spre ken ga door haar worden verstaan En Bertha, ook z ij verkeerde in spanning, nu ze voor het eerst weder neder zou zitten onder hot gehoor van dei man die haar vroeger zoo vaak heeft gesticht en met wiens levensstrijd zij zoo ten volle bekend wasen het heeft haar moeite gekost dien morgen alle aandacht en noodige opgetogenheid te toonen voor de versjes en kleine geschenken waarmede haar neefje en nichtjes haar z0n komen verrassen en niet te verradendat de fra#8 bloemruiker van haar pleegkind haar eigenlijk nog he' meest welkom was. Slot volgt

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 6