Menschengunst. No. 32. Eerste blad. Zes en Negentigste Jaargang 1894. V It IJ DAG Kiezerslijsten. l£iezerslij sten. Feuilleton. 13 MAART. Buitenland. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag» en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar O,SO; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers f 0,0Ü. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene keunis, dat de lijsten der KIEZERS voor leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal, de Provinciale Staten en den Gemeenteraadop heden vastgesteld, ten raadhuize aangeplakt, en gedu rende 14 dagen, des morgens van 9 tot des namiddags 2 uren, op de secretarie dezer gemeente voor een ieder ter lezing nedergelegd zijn. Bezwaren tegen die lijsten kunnen gedurende dien tijd, onder overlegging der noodige bewijsstukken, op onge zegeld papier bij den gemeenteraad worden ingediend. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. MACLAINE PONT. Alkmaar De Secretaris 14 Maart 1894. NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen, naar aanleiding van het 2e lid van art. 35 dei- wet van 4 Juli 1850 (Staatsblad no. 37) bij deze ter algemeene kennis, dat bij de herziening der lijsten, aanwijzende de personen, die bevoegd zijn tot het kiezen van leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de Provinciale btaten en den Gemeenteraad, de namen der volgende per sonen, wegens het verliezen van een of meer der gevor derde vereischten of uithoofde van overlijden, daarop zijn geschrapt, als: A. Wegens het verliezen van een of meer der gevorderde vereischten Hendricus Bakker, Klaas Bakker, Franciscus Bal der, Jau Bezaan Jr., Petrus Blom, Eugène Louis Bogaert, Hendrik Bonman, Klaas Brakenhoiï, Jo hannes ter Bruggen, Jacob Bus, Albertus Bijleveld, Joseph Mattheus Cassée, Jean Pierre Guillaume du Crocq, Johannes Dam, Pieter Duits, Cornelis Maria Duijneveld, Mr. Herman Jan Karei Dijckmeester, Johannes Elleman, Cornelis Esbach, Hendricus Jo hannes Gerver, Pieter Groen, Cornelis Groot, Fran ciscus Diederikus Habbema, Cornelis Theodoras Hack- stroh, Dirk Albartus van Haselen, Barnardus Michaël Hollmann, Barend Izaak de Jongh, Frederik van der Kamp, Gerrit. Kaper, Dirk Kleijmeer. Arie Klomp, l'ieter Kok, Adam Konijn, Simon Kos, Gerardus ■lobaunes Kuiper,Arie Limburg, Bartholomeus Louwe, Nicolaas Mans, David Meiboom, Gerrit van der Meulen, Leonardus Molijn, Joachim Hubert Opheij, Frederik Ra- beling Petrus Antonius RabelingJan Rempt Izaak Reijdon, Jacobus Schermer, Theodoras Schoon, Hendrik Schuiner, Anthonius Jacobus Smeets, Hendrik Smids, Gerrit Snip, Bernardus Snitger, Adriaan Span jaard, Jan Sweris, Lammert Tekenbroek, Jan van der Veen (enkel Provinciale Staten en Gemeenteraad), Klaas Verweel, Andries Vis, Markus Abraham de Vries, Novelle van DEBORA VAN DE VELDE. (Slot.) Op dat oogenblik kwam een dartel troepje, aangevoerd door Willem s oudste dochtertje Betsy aangevlogen en bestrooide Bertha, die te lang naar hun zin zich afzon derde met tal van bloempjes en terwijl één hunner naar een eigen gevlochten krans op de blonde lokken drukte klapten de anderen in de handen en riepen »Nu is tante Bertha eene bruid »M ij n e bruid, o Bertha, maak het waar", fluisterde van Wilgebare hand in de zijne vattendedie ze niet terug trok. .Toen het dartele troepje onder gejuich zich weer ver wijderde en alleen Marie, moede van het spelen, achter bleef en zich aan vaders voeten neervleide trok Bertha bet meisje dichter naar zich toe en in de kns die zij het np de lipjes drukte, lag de bezieling der stilzwijgende belofte om Hermine's plaats bij echtgenoot en kind te I vervullen. Bij het vallen van den avond koerde het vroolijke ge zelschap naar het schoollokaal terugwaar de kinderen nog even getrakteerd en daarna door hunne ouders afge haald werden en een uur later droomden zeker vele van het prettige feest dat ze hadden gevierd. Maar toen de sterren aan den hemel prijkten, stonden tn den tuin van het doktershuis een man en eene vrouw, nrrn in arm en spraken nog eens over alles wat hun "a aan het harte lag; en daar. te midden van die rustige omgevingterwijl hot zachte maanlicht aan alles een reinen glans verleendebekende Bertha het aan van Wilge, dat zij hem eigenlijk altijd had liefgehad, van ob tijd afdat hij haar leermeester was geweestmaar eerst tot het rechte besef van den aard dier genegenheid gekomen was op dien avond, toen hij zich een oogenblik au vergeten en hoe ze daarom besloten was hoen te zoowel voor haar eigene rust als voor de zijne Drys der gewone .Advertentlën: Per regel J O,IA. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: Mr. Hendrik Wesseling, Lourens Zevenhuizen, George Christiaan Zondag en Arie Zonneveld. H. Wegens overlijden Dirk Admiraal Cornelis BeekmanJacob van der Beu Pieter Bergers, Jan Boom, Gerhardus Adrianus Conijn, Jacob Delver, Frederik During, Levie ndte Cornelis ErkampCornelis Kater Cz. Vincentius Johannes KlaverweijdenPiebe Ernst 'vrijt, Johannes Jacobus Muller, Hendricus Johaunes Nieuwenkamp, Antonius Bartholomeus Opdam, Frans Peperkamp Dirk Jacobus Johannes PollWillem Schuurman, Pieter Slagter, Pieter Smit Hz Nicolaas Gerardus Smorenberg, Levi TrijbetzHendrik van Twisk Pieter Vader Gerrit Johannes de Vries en Jan de Wit Pz Burgemeester en Wethouders voornoemd A. MACLAINE PONT, Alkmaar De Secretaris, 14 Maart 1894. NUHOUT VAN DER VEEN. Personeele Belasting en Patentrecht. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te AT,KM A AR brengt, op grond van artikel 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad no. 22), bij deze ter kennis van de ingeze tenen der gemeente dat één voljaarsch kohier en drie kwartaalskohieren der Personeele belasting en van het Patentrecht, dienstjaar 1893/94 op 7 en 10 Maart 1894door den Provincialen Inspecteur dei- directe belastingen in Noordholland executoir verklaard, heden aan den Ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering zijn overgegeven. Ieder belanghebbende wordt vermaand op de voldoening van zijnen aanslag acht te geven, ter voorkoming van gerechtelijke vervolging. Alkmaar, Het Hoofd van het Bestuur voornoemd, 14 Maart 1894. A. MACLAINE PONT. SliAUEKlJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennisda. zij in hunne verga dering van 13 dezer aan den heer ANTHONIUS KOR- VER op zijn verzoek vergunning verleend hebben tot het oprichten van eene slagerij in het perceel aan den Kooltuin, wijk C no. 14, alhier. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 14 Maart 1894. De Secretaris NUHOUT van der VEEN. der EA[»ELA\U. Lagerhuis. Den 14 is overeenkomstig den wensch regeering het adres van antwoord op de troonrede en ook dat ze, hoe pijnlijk het haar ook viel, dat hij aan bare schuld kon gelooventoch het misverstand niet had willen opheffen maar zich gewillig de verden king had laten aanleunen omdat ze begreep dat dit eene scheidsmuur tusschen hen zou oprichten en hij zich weer meer getrokken zou gevoelen tot zijne wettige vrouw." En van Wilge drukte haar de hand en zei met diep gevoel»Ge waart sterker dan ik, je offer is ons beider behoud geweestik heb mij geen ontrouw tegenover Hermine te verwijten." Nog vóór van Wilge zijn taak als predikant te Woud dorp voor goed aanvaardde, werd het huwelijk voltrokken en hoewel het weer feest was te Rijndorp en allen, rijk en arm, van harte deelden in Bertha's geluk, glinsterden er toch traantjes in vele kinderoogen omdat hun liove onderwijzeres voor goed heenging. Wel bleef de school bestaan en trachtte de vroegere assistente die zooveel mogelijk in denzelfden geeM voort te zetten, maar lang nog spraken de kleinen van tante Bertha. Wie er echter mochten treurende kleine Marie was blijdeen toen ze voor het eerst met haar melodieus stemmetje moeder" zei en üe mollige armpjes om Bertha s hals strengelde toen kon deze zich niet ont veinzen datal had ze zich gelukkig en tevreden ge voeld te midden van nare kleine leerlingen en in bet gezin haars broeders het toch een hooger genot was voortaan te mogen leven voor een eigen gezin en zich te wijden aan een enkelen, wien zij toebehoorde. Of ook van W ilge gelukkig was Wie zal er aan twijfelen Hij gevoelde zich als verjongdwant waar hij met ijver en opgewektheiü werkzaam was in zijne nieuwe gemeente, daar vond hij in zijn huis al wat hij begeerde liefde waardeering gezelligheid sympathie bij en voor zijn arbeid Maar toen omstreeks anderhalf jaar nadat hij Bertha zijne pastorie had binnengeleid zij hem oen lief knaapje in de armen legde toen sloeg hij het oog omhoog en fluisterde«God, ik dauk u voor zooveel zegen En zegen scheen van nu af aan op zijn huis te rusten; want al werden hen niet altijd strijd en teleurstellingen gespaard, ai ondervond hij nog wel eens, dat menschen- guust wisselvallig is, het stemde hem niet bitter, omdat d i e niet meer het zwaarst bij hem woog en omdat hij verworpen en een nieuw adres aangenomen, waarin een voudig aan de Koningin dank betuigd wordt voor de troonrede. OlilTSCHLAlV». De begrotingscommissie heeft de kredietaanvraag der regeering groot 4,800,000 voor de oprichting van een nationaal gedenkteeken ter eere van keizei Wilhelm 1, met algemeene stemmen verworpen. Daarentegen heeft, zij met 19 tegen 8 stommen aangeno men een voorstel van graaf Limburg, waarbij 2,400,000 toegestaan zal worden voor oen «ruiterstandbeeld" 'van dien keizer. Voor de nabestaanden der bij de ramp op het oorlogschip Brandenborg omgekomenen is reeds raim ƒ60000 bijeen gebracht. Kjfksdag. Den 12 is art. 19 van het handelsverdrag met Rusland handelende over de spooorwegtarieven aangenomen alsmede art. 20 betreffende den dnnr van het verdrag voor den tijd van 10 jaren. Het voorstel van den heer von Kanitzomtrent den opzeggingstermijn van 1 jaar werd verworpen. Den 13 is met 205 tegen 151 stemmen verworpen het voorstel om het invoerrecht op tarwe en rogge op 5 mark 3) in plaats van op 3'/2 m. (f 2, 10) te stellen. Hot tarief voor vlastarwerogge en haver werd over- eenkonastig het voorstel der regeering aangenomen. Ook het overige werd bij tweede lezing goedgekeurd. FK WKKIJK. Ter gelegenheid van den verjaardag van den keizer van Rusland zjjn er tusschen dezen en den president Carnot zeer hartelijke telegrammen gewisseld Kamer. Den 10 werd een voorstel van den afge vaardigde Mas om met 1 Januari a.s. de accijnzen af te schaffen tegen den zin der regeering met 272 tegen 204 stemmen spoedeischend verklaard. Bij eene daarop gevolgde interpellatie over de voorge stelde tariefverminderingen ten behoeve van het wijn- vervoer en over de wederzijdsche rechten der wijnbouwers vuu het midden en van het zuiden werd met 327 tegen 214 stemmen overgegaan tot de oide van den dag, zonilèr eenige bijvoeging. Hetzelfde besluit werd genomen ten aanzien van eene interpellatie van den heer Baudry d' Assod over de toepassing van een voor twee jaar uitge vaardigd besluitbetreffende de kurkfabrioken waarover in den laatsten tijd door sommige bisschoppen ernstig geklaagd was. Den 12 werd met 256 tegen 214 stemmen spoedeischend verklaard een voorstel van den heer Pourquéry de Bois- serin om alle openbaarmakingen omtrent strafrechterlijke onderzoekingen en van de namen der gezworenen te ver bieden. Door dien maatregel hoopt hij een einde te maken aan de vermaardheid welke de pers den anar chisten en hunne wandaden verschaft, en vreesaanjaging aan de jury te voorkomen. Daarna ving de beraadslaging aan over de vraag, of een voorstel van den radicalen voor iedere moeielijkheid, voor kleine onaangenaamheden buitenshuis, altijd zeker wist bij zijne gade deelneming, troost en bemoediging te vinden. Wel was het hem nog' niet onverschillig hoe men over hem oordeelde en deed het hem goed, als hij ook sympathie vond bij gemeente en collega sdoch het was hem niet meer te doen om naam te maken ot te schitterenmaar veel meer om nuttig te zijn het goede te bevorderen een zegen te wezen voor wie aau zijne hoede waren toevertrouwd. Ln zoo kwam hetdat hij geëerd werd zonder het te zoeken en betrad omdat hij liefde gaf, en al ontbrak het hem niot aan tegenstanders omdat hij den rechten weg ging en niet schroomde voor zijne overtuiging nit te komen, hij wist, dat hij niet tevergeefs arbeidde. Maar zijn hoogste geluk vond hij in zijn eigen hnis en zijn liefste arbeidsveld in de opvoeding zijner kinderen, bij welke taak Bertha hem trouw ter zijde stond en met hem ééne richting volgde. Bij het opgroeien van zjjn tweeden Max voelde hij al zijne onde idealen weer herleven en ditmaal werd hij niet teleurgesteld, want de knaap ontwikselde zich allergunstigst en geene ovor- droven moederlijke teederheid hield die ontwikkeling tegen. De jongen was de hoop en de trots zijner ouders, en wat hem ongetwijfeld ten goede kwam, was, dat zij hem al vroeg leerden de goedkeuring van het geweten te stellen boven menschengunst. Ook Marie, die, hoewel niet sterk van gesteltoch bevallig opgroeide was een zonnetje in huis en beantwoordde geheel aan de goede en vriendelijke leiding barer tweede moeder. »Zij heeft gelukkig niets van Herminewat haar karakter aangaat zei van Wilge eensdoch Bertha haastte zich te antwoorden «Stil laat ons haar niet oordeelenzij rust in vrede." En van Wilge drukte haar de hand en sprak met gevoel: «Ja, ge hebt gelijk, oordeelen willen wij haar nietwant haar heeft eene moeder ontbroken zooals. mijne lieveling ten deel is gevallen. EINDE.

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 1