N ederland. Stadsbencliteii. BURGERLIJKE S T A N I). afgevaardigde Bourgeois tot herziening der grondwet in overweging zou worden genomen. SPAtV.IK. Het nieuwe ministerie is als volgt samen gesteld Sagasta minister-presidentRamon Salvador financiën Aguilera binnenlandsche zaken Groizard openbare werken Capdebon, justitie; Moret, buitenlandsche zakenLopez Dominguez oorlog en admiraal Pasquin, ZWEVEN. Een voorstel van de begrootingscommissie, om de regeering op het wenschelijke van een vrijhaven in Zweden ie wijzen, is door de beide Kamers aangenomen. BRAKIHE. De regeering heeft den 11 aan de vertegenwoordigers der vreemde mogendheden aangezegd, dat men na verloop van 48 uren, te rekenen van 's mid dags 12 uren afzou beginnen met krijgsbewegingen tegen de oproerlingen in de baai van Rio. Den 13 des namiddags werd met het beschieten der forten van de opstandelingen een aanvang gemaakt. Deze antwoordden niet. Om vier uren stevende het regeerings- eskader de haven binnen de schepen en forten der op standelingen streken toen de vlaggen en hunne officieren vluchtten aan boord van de fransche en portugeesche kruisers. Admiraal Da Gama zou aan boord zijn gegaan van den engelschen kruiser Sirius. A. RKPI'HlilER. De Potchefstroomer meldt de benoeming eener commissie tot herziening der grond wet van de Z Afr. Republiek, waarvan leden zijn de hoofdrechter Kotzé, de rechter Jorissen en de advocaten Coster en Kleijn. De crisis. Het berichtdat het ministerie gezamenlijk ontslag zou hebben gevraagd schijnt onjuist te zijn. Wel moet het verschil van gevoelen in den ministerraad aanleiding gegeven hebben tot het uitbrengen van een tweeledig advies aan de Kroon het een van de meerderheid het ander van de minderheid. Den 14 des namiddags om half vijf werd minister van Tienhoven ten Paleize ontvangen door de Koningin-Regentes die den 13 des namiddags den heer Gleichman voorzitter der Tweede Kamer en den 14 des morgens den heer jhr. van Panhuijs, vice-president van den Raad van State ontvangen had, om hen te raad- toestand. Ook de minister van binnen- was den 13 bij de Koningin-Regentes plegen over den landsche zaken toegelaten. Te Utrecht moet voor lid van den gemeenteraad herstemd worden tnsschen de heeron mr. G. H. van Bolhuis, candidaat der liberale utrechtsche kiezersvereeniging met 752 en P. N. Kooien, candidaat der r. k.. met 455 stemmen De rijksmiddelen hebben in Februari opgebracht f 7.404 859.26 V2 tegen f 8.037.385.84'2 in Februari 1893. De successierechten brachten ruim f 525.000 min der op. De gemeenteraad van Hilversum heeft met 9 tegen 6 stemmen besloten tot opneming van twee vrouwelijke leden in de plaatselijke schoolcommissie. Bij kon. besluit van den 13 is de Commissaris der Koningin in Zuidholland gemachtigd tot hot bijeenroepen van de Staten dier provincie tegen 3 April, ter verkiezing van een lid der Eerste Kamor, in plaats van wijlen den heer J. van der Breggen Azn De timmerman te 's-Gravenhage, verdacht van mis handeling zijner vrouw, welke den dood ten gevolge had, is in voorloopige hechtenis gebracht Barsingerhorn. Het kohier der hondenbelasting voor 1894 is vastgesteld op 152, dat van den hoofde- 1 ijken omslag op 4500. Het bedrag der vergoeding voor eene huwelijksvoltrekking op eeuen bijzonderen dag is door den Raad van f 3 tot f 10 verhoogd. Koog aan de Kaan. De liberale kies vereen iging alhier heeft den 13 met 38 tegen 3 stemmen de volgende twee moties aangeuomen »De voreeniging keurt de hou- »ding van den afgevaardigde uit Zaandam bij de Kieswet »af." en »üe vereeniging hoopt, dat de regeering door Kamerontbinding zal trachten de kiesrechtontwerpen »alsnog wet te maken." Haarlem. Den 14 is Jaap Eden alhier terug gekeerd. Hoogwoud. Den 14 is te Utrecht voor de nuttige handwerken geslaagd mej. T. van 1 wisk alhier. Koedijk. De gemeenteraad heeft den 13 aan den heer J. Blaauboer, op zijn verzoek wegens vertrek naar elders op de meest eervolle wijze ontslag verleend als gemeente-secretaris met ingang van 1 Mei a.s. en met algemeone stemmen tot zijnen opvolger benoemd den neer Kooiman burgemeester Aoordscliarwoudc. Den 14 is te 's-Gravenhage voor de nuttige handwerken geslaagd mej. G. Engels alhier. Purmerend. Aangenomen het beroep hierheen door ds. Fortuin te Landsmeer. Sclierineer. Dö hoer J. W. E. van Loon, cand. te Leeuwarden heeft voor het beroep naar de ned. herv. gemeente te Driehuizen en Znidschermer bedankt. Texel. In 1893 werden geboren 139overleden 66, terwijl 42 huwelijken werden gesloten. De bevolking daalde van 5946 tot 5914. fichagen. Vroolijk wapperden de viaggen van torensraadhuis en particuliere woningen toen de dag van de eerste paaschtentoonstelling aanbrak. Het markt plein zag er met zijne hooge staketsels en wapperende vlaggen wezenlijk zeer feestelijk uit. Hier en daar zag men in of voor de woningen gepaste versieringen ter eere van den dag aangebrachtterwijl eene lange rij inzendingen ter opluistering aan do Laagzijde was opgesteld, catalogus vermeldde de inzending van 2 vierjarige driejarige ossen 17 afgewisselde en 15 niet-afgewisselde koeien, 3 driejarige, 14 tweejarige en 17 jarige stieren, 11 oude melkkoeien, 4 twinters7 melkvaarzon 2^ kuispinken 6 koppel oonschapen van minstens 4 stuks 5 overhouders, 2 paar schapen van volbloed texelsch ras7 vette varkens en een aantal nummers ter op luistering. Na de keuring van hengsten voor de provin ciale subsidiën bij den heer A. Visserwerden de toe gekende prijzen voor de tentoongestelde dieren in het lokaal van den heer W. Roggeveen uitgereikt. In wel gekozen woorden dankte daar de heer Jb. Zijp de com missieleden de jury en de inzenders voor hunne getoonde belangstellingterwijl hij hen een hartelijk tot weerziens voor het volgende jaar toeriep. Door de Harmoniekapel werd aan de commissie en leden der Paaschtentoonstel- lingsvereeniging een concert aangeboden. De uitslag der gehouden keuring van hengsten voor de toekenning van de provinciale subsidiën, is als volgt Driejarige en oudere hengsten, beschikbaar 2 premiën a 250: „Monack II", A. v. d. Berg, Haarlem: „Salis bury", Okhorst, Rotterdam; „César", P. Boekei, Schagen; „Constantijn", L. v. d. Werf, Amsterdam„Carnot" en „Wellington", J Breebaart, Winkel: „Norman", G. H. Geerligs, Anna-Paulowna„Eclips". R. D. Kaan. Wie- ringerwaard: „Nelson", J. Breebaart Kz., Winkel. Heng sten, geboren in 1892, beschikbaar 2 premiën van ƒ150: J. Breebaart Kz., en Tjade Druifbeiden Winkel. De uitslag van de gehouden tentoonstelling, is als volgt: RUNDVEE. Vierjarige vette Oss u. Wonter Visser, Schermeergem. Oterleek le prijs f 30 G. Brands, Wieringerwaard, 2e pr. f 15. Driejarige vette Ossen, le prijs niet toege kend; D. Nierop en J. Coster, Nieuwe Niedorp, 2e pr. f 15. Afgewisselde vette Koeien. J. Timmerman, Lutjewinkelle prijs f 25 J. C. Bakker Wieringer waard, 2e pr. f 10. Niet afgewisselde vette Koeien. T. Rijns burger, Leiderdorp, le prijs f 30: Jhr. Foreest van der Palm. Anna Paulowna, 2e pr. f 15. RUSTIEREN. Driojarige Rijstieren. W. v. d. Oord, Bar- singerhorn, le prijs f 30; C. Prins, Haarlem, 2e pr. f 20. Tweejarige R ij stieren. S. de Heer en J. de Geus, Ursem, le prijs f 40; M. Laan Rz., Beemster, 2e pr. f 30; J. Kater, Barsingerhorn, 3e pr. f 20. Pinkstieren. D. Hogetoorn, Beemster, le prijs f 30; C. Kooij, Haringcarspel, 2e pr. f 15; P. Donker, Scbel- linkhout, 3e pr. f 10. Aanhoudingspremiën ad f 25 toegekend door de af- deeling Noordholland van het Nederlandsch Rundvee- Stamboek. C. Kooij, Haringkarspel, le jnemie; P. v. d. Oord, Winkel, 2e promie; Armvoogdij Nieuwe Niedorp, 3e premie (onder voorbehoud) MELKVEE. Melkkoeien, gekalfd na 1 Januari 1894. P. Over, Barsingerhorn, le prijs f 25; G. H. Geerligs, Anna Pau lowna, 2e pr. f 15. Driejarige Melkkoeien, (Twinters), ge kalfd na 1 Januari 1894. A. Slikker, Kolhorn. le prijs f 25; dezelfde 2e prijs f 10; J. D. Schenk, Wieringer waard, diploma. Melkvaarzon, gekalfd na 1 Januari 1894. C. Spaans Hz., Barsingerhorn, le prijs f 25; Wed. P. Vries- Keins, Schagen, 2e pr. f 10. Kuispinken. H. Spaans, Barsingerhorn, le prijs Worstelwedstrijd. Den 29 Maart, des avonds 8 ure, zal in >Maison Stroucken", Marnixstraat Amsterdam, een nationale wed strijd voor amateurs in het worstelen gehouden worden volgens de grieksch-romeinsche methode. Deze wedstrijd wordt uitgeschreven door de »Amsterdamscbe Sport-Bar", met medewerking van de Athleten-club »Hollandia". Hij zal verdeeld zijn in 2 afdeelingen, namelijk: een afdeeling or geoefende en een afdeeling voor minder-geoefende worstelaars. De keuze der deelneming is vrij, doch men mag slechts in één afdeeling mededingen. Voor de eerst genoemde afdeeling worden beschikbaar gesteldeen groote gouden, een verguld zilveren en een zilveren medaljeen voor de laatstgenoemdeeen goudeneen verguld zilveren en een zilveren medalje, terwijl de mo gelijkheid niet is uitgesloten, dat nog meer prijzen zullen worden uitgeloofd. Er wordt echter bepaald dat het aantal prijzen voor elke afdeeling door dat der deelnemers aan die afdeeling minstens met twee moet worden overtroffen. De deelnemers zijn verplicht te worstelen in tricot zonder mouwen en moeten uiterlijk een half uur vóór den aan vang van den wedstrijd in de zaal zijn. De eerste loting zal des avonds ten 7 ure geschieden. Verdere bepalingen worden op den avond van den wedstrijd bekend gemaakt. Het inloggeld is bepaald op 1,De inschrijvingen worden gesloten op Dinsdag 27 Maart a.s. des avonds ten 12 ure bij den heer J. K. Haentjes, in de »Amster- damsche Sport-Bar", Warmoesstraat 157alwaar alle gewenschte inlichtingen zijn te verkrijgen. Bij de uitgevers Nijgh en van Ditmar, Rotterdam, is het eerste nummer van de Wereldkroniek verschenen, een geïllustreerd nieuwsblad voor iedereen, betreffende actualiteiten, merkwaardige gebeurtenissen mannen van beteekenis, wetenswaardigheden, kunst, oudheden, stads gezichten typen, architectuur enz. Dit eerste nummer bevat o.a. de portretten van Jaap Eden en den minister Tak van Poortvliet, Bismarck, Roseberry enz. Ieder abonne ment geeft den houder eene verzekering bij de Onder linge Verzekering-Maatschappij tegen de geldelijke ge volgen van ongelukken te 's Hage. Onder redactie van Richard Hol, T. Blumentritt, prof. dr. J. G. R. Acquoy, prof. M. J. A. Lans, S. Brons, L. M. Giesen J. GodefreyJ. Hooft en T. Pijper ver schijnt voortaan een maandelijksch orgaan voor orga nisten, musici en muziekvrienden, onder den titel ..Het Orgel". De prijs per jaargang franco per post be draagt 1,25. f 15; K. v. d. Oord Cz., Barsingerhorn, 2e pr. f 10; C. v. d. Oord Cz., Barsingerhorn, 3e pr. f 5. WOL VEE. Oonschapen met of zonder lammeren minstens vier stuks. G. H. Geerligs, Anna Pau lowna, 4 stuks, le prijs f 10; C. A. Bakker, Wieringer waard, 4 stuks, 2e pr. f 5. Overhouders, minstens 10 stuks. J. de Veer, Schagen, 10 stuks, le prijs f 10; P. Strijker, Wiukel, 10 stuks, f 5. Schapen van volbloed Texelsch ras, minstens 2 stuks. J. C. Peeck, Schoorl, 4 stuks, prijszilveren medalje, uitgeloofd door den heer Simon Trompetter te Hoorn. Vette Varkens, minstens 2 stuks. J. BorstJz., Schagen, 3 stuks, le prijs f 10; Jm. Blaauboer, Kolhorn, stuks, 2e pr. f 5. Ter opluistering. Een getuigschrift viel ten deel aan Jacob Met, Heórhugowaard 2 rijtuigen; Hd. Smit, Schagendiverse artikelen voor den landbouw en rij wielen; P. Boontjes, Wieringerwaard, 1 vette zeug;J.H. Berkenbosch, Winkel, 1 paard; dezelfde, idem; J. Hen- neman, Schagen, driejarige stier, G. Tates, Schagen, jachtwagen; dezelfde, idem, tilbury; J. Bookel (Miede), Schagen1 stel Kaapsche of Muskuseenden1 stel Rouaaneenden 1 stel kwakereenden1 stel wilde eenden1 stel hoereneendenalles gefokt bij den eigenaar; C. Roggeveen, Schagen, tuigen en zadelmakers waren; F. Keet, aldaar, idem idem; H. Voorfhuijsen, Kolhorn, suikerbietenmachino; P. D. Smit, Wieringer waard, zeeuwsche egge; H. Blok, Schagen, zaai machine; A. Koster, aldaar, landbouwgereedschappen; P. Voort- huijsen, Oudesluis, tilbury; idem, idem, Speelwagen; Ju. Boekei, Schagen, 10 gele cochinchina kippen en 1 haan, broed 1893; R. Blaauboer, Wieringerwaard, 1 beer, geb. Mei 1893; D. A. Schenk. Anna Paulowna 5 vette koeien. Naar wij opmerkten, was de handel na de tentoon stelling niet vlug te noemen. Eenige uitstekende inge zonden dieren en vele voorwerpen van de inzendingen ter opluistering werden aangekocht voor de verloting die den 15 plaats had en waarvoor meer dan 9000 loten waren geplaatst. De voornaamste prijzen vielen op Bij het afdrukken nog niet ontvangen. GEBOREN. 13 Mrt. Maria Juliana Margaretha, d. van Jacobus van den Berg en Maria Johanna Oortmeijer. Maria Paulina, d. van Arnoldus Wijlaars en Catharina Alida Smit. Willem Floris, z. van Pieter Willem Nicolaas Nap en Elisabeth Mar garetha Marees. TOELAT11NS van LEEBLINEEN op OPENBARE SCHOLEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR noodigen belanghebbenden, die met 1 Mei a.s. kinderen op eeu der openbare scholen voor onvermogenden of op een der openbare tusschenscholen toegelaten wenschen te zien, uit, daarvan uiterlijk vóór 1 April 1894 aangifte te doen bij de hoofden dier scholen, onder overlegging van het geboortebriefje en het inëntingsbewijs der kinderen waar voor toelating gevraagd wordt. Voor de aangifte aan de eerste tusschensehool (hoofd de heer A. P. Zeilmaker) bestaat de gelegenheid n het schoolgebouw op den Koningsweg des morgens tnsschen 8V2 en 9 uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. MACLAINE PONT. Alkmaar, De Secretaris, 14 Maart 1894. NUHOUT VAM DER VEEN. %'eïligheldsinuseuni. Het tweede jaarverslag werd ons gezonden van het Museum van voorwerpen ter voorkoming van ongelukken en ziekten in fabrieken en werkplaatsen, opgericht van- ege de amsterdamsche afdeeling der Vereeniging ter bevordering van fabrieks- en hand werksnij verheid in Nederland. Reeds bevat het Museum eene vrij belang rijke verzameling van voorwerpen. De ingenieur, A. C. M. van Etten, is als werktuigkundige aangesteld en geregeld voor het Maseum werkzaam. Voorloopig is het geopend alleen des maandags en woensdags, van 1(1 tot 1 en van 2 tot 4 uur wanneer de heer van Etten daar aanwezig is, om de bezoekers de vereischte inlichtingen te geven. De KleierslijMeiiden 14 dezer door burge meester en wethouders opgemaakt, bevatten 1361 kiezers voor leden der 2e Kamer, tegen 1339 in 1893. 1351 voor leden der Provinciale Staten, tegen 1337 in 1893. 1345 voor leden van den Gemeenteraad, tegen 1332, in 1893. Te half negen in den avond van den 14 luidde d9 klok zij 't ook maar een kort oogenblik om de spuit gasten op te roepen tot het blusschen van een binnen brand, op de vliering van het perceel aan den Achterdam, bewoond door den kuiper Oortmeijer. Er was veel hout geborgen dat het gevaar voor snelle uitbreiding niet gering maakte. Niettemin was men het vuur spoedig meester. De Turnclub had juist eene spuitoefening, toen de klok werd overgehaald. Zij was er dus nog vlugger bij, dan wij anders reeds van onze spuiten gewoon zijn en moet nog eenigen tijd water geven alvorens men den toestand geheel meester was. Bij de ned. herv. gem. alhier is beroepen de heer ds. van Wijngaarden, predikant te Mijdrecht. Den 14 is een detachement geniesoldaten, sterk 1 korporaal en 4 manschappen, aangekomen, om eenige werkzaamheden op het terrein der Cadettenschool te verrichten. Met den bouw der Ziekeninrichting is een aanvang gemaakt.

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 2