Nederland. B U R (t E R L IJ K E STAND. Hoogerhuis. Den 12 is het adres van antwoord op de troonrede aangenomen. In den loop der besprekingen verklaarde minister Rosebery, dat het thans in Egypte rustig is. Zekere voorvallen hadden onlangs reden gege ven om te twijfelen aan de instandhouding van de bestaande staatsinstellingen, en gedurende eenigen tijd zal nog een streng toezicht noodig zijn, maar nu heerscht er weer vrede in Egypte en is alle reden tot bezorgdheid geweken. Wat de Britsche staatkunde in Uganda betreft, de regee ring zal daaromtrent volledige inlichtingen geven, zoodra het aanvullingskrediet aan de goedkeuring van het Par lement wordt onderworpen. Vervolgens beantwoordde de eerste minister eenige op merkingen van den heer Salisbury omtrent de binnenland- sche staatkunde. Er bestaat geen plan om in deze zitting opnieuw Home Rule in te dienen, ten einde geen tijd te verspillen. De regeering zal niet aarzelen een beroep op de kiezers te doen, zoodra zij daarvoor den tijd gekomen acht, maar zjj is van meening, dat het Hoogerhuis nooit het recht heeft haar tot eene ontbinding te dwingen. Hij geeft toe, dat het onmogelijk zal zijn, Home Rule voor Ierland te doen aannemen, zoolang Engeland daartegen is, maar hij gelooft, dat Engeland door de houding van Ierland tot Home Rule zal bekeerd worden. De toestand van Ierland is sedert achttien maanden veel verbeterd, niet door maatregelen van verlichting, maar door de hoop, door de liberale partij aan Ierland gegevendat het een eigen bestuur zou krijgen voor zuiver plaatselijke aan gelegenheden, hetgeen zeer goed te vereenigen is met het overwicht van het Rijksparlement. Ierland zal nooit tevreden zijn zonder Home Rulewij moeten ook Home Rule toestaan om onze broeders aan gene zijde van den Atlantischen Oceaan te bevredigenen bovendien is de centralisatie noodig in het hoogste belang van het Rijk. Gij zult, aldus besloot hijeventueel ook aan Schotland en Wales Home Rule moeten gevenniet in dezelfdo mate, maar op dezelfde wijze. Ijagerhuls. Bij de besproking vau hut adres van antwoord verklaarde minister Harcourt den 12, dat de regeering de wetsontwerpen, iu de troonrede opgesomd, wenscht te zien aangenomen, zoo niet in dit jaar, dan in het aanstaande of hot daaropvolgende jaar. Zoolang de meerderheid in het Lagerhuis de regeering steunt zal deze voortgaan met hare ontworpen. Wat de houding van het Heerenhuis betreft ten opzichte der ontwerpen het volk zal er eventueel uitspraak over doen. Hij hoopte, dat de beraadslaging over hot adres van antwoord den 13 zou gesloten wordendan kon men voortgaan met de bespre king van de noodige geldelijke maatregelen. Het Huis zal Zaterdag vóór Paschen en ook op Paasch-Maandag zit ting houden. Een amendement van den conservatieven afgevaardigde Howard Vincent, inhoudende, dat het noodzakelijk is maatregelen te nemen om tegemoet te komen aan den treurigen toestand van landbouw en handel, werd met 192 tegen 82 stemmen verworpen. Mundella, minister van koophandel, verklaarde dat de treurige toestand niet door bescherming te verhelpen is en dat de vestiging van vreemdelingen niet nadeelig is voor den engelschen werkman. De radicale afgevaardigde Labouchere heeft den 13 op het adreB van antwoord een amendement voorgesteld waarin gevraagd werd, »dat de macht van de leden van het Hoogerhuis om de aanneming van wetsontwerpen te verhinderenophoude" en de hoop werd uitgedrukt »dat de Koningin op raad van hare ministers, hare macht aanwende om deze hervorming tot stand te brengen". Dit amendement werd met 147 tegen 145 stemmen aangenomen. De heer Harcourt had het bestreden omdat, zooals hij verklaarde, de wijze om zulk een ernstige kwestie op te lossen, aan de regeering moest worden overgelaten De afgevaardigde Kenny stelde op het adres van ant woord een amendement voor, waarin amnestie gevraagd werd voor de iersche dynamietmannen. Dit werd met 286 tegon 96 stommen verworpen. De conservatieve leider Balfour vroeg, wat de regeering, nu zij met het amendement-Labouchero de nederlaag had geledendacht te doen. Minister Harcourt antwoordde zijnik kon met haar zoo vertrouwelijk praten. Ik durfde tegenover haar al mijne kinderlijke idealen en ook mijne kinderlijke grieven blootleggen; zij toonde altijd er belang in te stellen en had steeds een woord van bemoediging of troost en nu eens een woord van lof, dan weer eene vriendelijke vermaning of eene goede opwekking voor mij gereed en ik kan mij niet herin neren dat ze ooit misbruik van mijn vertrouwen heeft gemaakt of ook maar in de verte tegenover anderen er op heeft gezinspeeld. Aan die goede Mie vertelde ik nu en dan ook de voortbrengselen van mijne fantasiedie nooit op het papier kwamen en dus bestemd waren om onbekend en vergeten te blijven, en bet was een groote triumf voor mij om eerst, wanneer zij mijn verhaal »hoel mooi" had gevonden te zeggen »Ik heb het zelf bedacht." Dau was het wel eens O wat hebt ge me weer beet en beweerde ze somsdat ze het toch wel gemerkt had doch ze liet zich toch later weer verschalken en was altijd bereid mij aan te hooren. Ozalige oogenblikken die de hoop bij mij in het laven hielpen houdendat er toch eens wel andere menscheu ook naar mijne verhalen zouden willen luis teren! Nu, maar ik was de eenige niet, die vertrouwlijk met Mietje wasalgemeen genoot zij achting eu vaak werd er met haar over het een of ander geraadpleegd. Eens heeft Mietje nog kunnen trouwen en wel met een we duwnaar, scharenslijper, geloof ik, met vijf of zes kinderenzij kon echter niet besluiten en hare vrienden raadden het haar af, dus deed ze het niet Het was dan ook niet vool vooruitzicht en ik geloof ook dat bet haar moeite gekost zou hebben, zich los te maken van de families, waar zo al zoo lang in verkeerde. Nu, zij zal dan ook wel nooit berouw gehad hebben, dat zij het aanzoek had afgeslagende eenige die er misschien bij verloren waren de kinderen van den armen man want ze zou ongetwijfeld eene liefderijke moeder voor hen geweest zijn. Wat was Mietje opgetogen, toen op zekeren dag, door een dor families waar zij naaide, het plau werd geopperd om op hunne kosten baar portret te laten maken. Kijk, zooveel waardeering had ze niet verwacht. Nu allen ouden eu jongen, waren op een afdruk gesteld en offerdon gaarne hun kwartje, om het te bezitten, zoodat wat één dat de regeering zal voortgaan met de afdoening der bij het Lagerhuis aanhangige zaken. Chamberlain (unionist) stelde voor, de verdere beraad slaging te verdagen, omdat het Huis moest weten wat de regeering ten opzichte van het ameudement-Labouchere besliste. Minister Harcourt stemde in de verdaging toe. Den 12 heeft de wed. C. Tuijn-van den Berge te Dreischor haren honderdsten verjaardag gevierdzij leest nog zonder bril. Overal was de vlag uitgestoken en dos avonds was haar woning verlicht. Sedert den 6 Februari werden te Breda een jong mensch uit Ginneken en een veldartillerist uit het gar nizoen vermist. Den 12 zijn de lijken dier personen uit de Singelgracht opgehaald beiden waren iu carnavalspak gekleed. Den 13 des avonds is te Enschedé een dronken arbeider in hechtenis genomen toen men hem den 14 des morgens wilde ontslaan was hij dood. Amsterdam. De bad- en zweminrichting aan de Ruyterkade keert over 1893 33'4 pet. dividend nit. De tegen den 14 's namiddags 1 */4 uur bijeengeroepen vergadering van den gemeenteraad is niet kunnen door gaan daar bij den aanvang der zitting te half twee slechts 10 leden tegenwoordig warenterwijl er ten minste 20 hadden moeten zijn. Henabroek. Onder de geslaagden bij het onlaugs gehouden examen voor de Ambachtsschool te Alkmaar behooren ook twee 13jarige knapen uit deze gemeente. Ifeerliugowaard. Als hoofdingelanden van den polder zijn herkozen de heeren K. Kieft en K. Blom. Gekozen met algemeene stemmen de heer K. van der Busse, in de plaats van wijlen den heer C. Helder ter wijl herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren J. Heeman en J. Nieuwland, in de plaats van den heer J. Swaag, inmiddels als heemraad benoemd. St. Pankras. Op de door burgemeester en wet houders alhier opgemaakte kiezerslijsten komen voor 66 kiezers voor leden van den gemeenteraad en 67 voor leden van de provinciale staten en de 2 Kamer. In 1893 kwamen op elke der 3 lijsten 66 kiezers voor, van wie bij de her ziening 4 zijn geschrapt3 wogens verminderden aanslag in de huurwaarde der porsoneele belasting en 1 wegens bedeeling. Voor een paar jaar werd uit deze gemeente bericht dat ongeveer 30 bunder land waren verkocht voor ruim 80.000. Als tegenhanger daarvan kan thans mede gedeeld worden, dat in de vorige maand alhier 2 bunders land is verkocht voor 435. Hieruit mag evenwel niet afgeleid worden, dat de koopprijzen van land sterk dalende zijn want de oerstgenoemde landerijen waren van uit stekende hoedanigheid (warmoezerijgrond) en laatstge noemde zijn van de allerminste hoedanigheid (weidegrond.) Schagcn. De raad dezer gemeente heeft den 13 besloten den boomsnoeier A. Koomen, die voor eenigen tijd een ongeval bekwam bij het snoeien van boomen der gemeente en dientengevolge nog heden zrju werk niet kan verrichten, op zijn verzoek om onderstand eene zoo danige toelage toe te kennen als door het dagelijksch be stuur zal noodig geoordeeld worden. De instructie voor de onderwijzers aan do openbare lagere school alhier zal met Mei a.s. opnieuw worden ge regeld en vastgesteld Eene bespreking, betreffende de ver hooging van de jaarwedde des burgemeesters ten einde zich tot de Koningin-Regentes te wenden ter bekendmaking van de bezwaren van den raad, leidde tot geen resultaat. Nog werd in geheime zitting het kohier van den hoofdelijken omslag behandeld terwijl in openbare zit ting de geloofsbrieven van het nieuw gekozen raadslid, den heer C. N. Vlamingwerden onderzocht en in orde bevonden. Den 13 werd de laatste les gehouden van den cursus in het teokenonderwijs, gegeven door de heeren T. Gielen en J. Roggeveen en uitgaande van de Vereeniging tot het bevorderen van de bouwkunst voor Schagen en om streken. ondernomen had, eigenlijk eene gezamenlijke hulde werd. Nog dikwijls bezie ik het portret en op het oogenblik dat ik dit schrijfligt het naast mij. Jahet geljjkt sprekend dat tevreden, vriendelijkezij het dan ook volstrekt niet mooie gelaat. Zooals zij daar zit, in haar gebloemd japonnetje, met de zakdoek, die ze zoomen zal, op den schooten haar speldenkussen naast haar op tafel zoo heb ik haar vaak zien zitten zoo zat ze iederen Maandag bij onsals wij ons om baar heen- schaarden, om naar hare vertellingen te luisteren of met haar te praten. Want waarlijkmen kon met haar praten al had zij ook maar eene eenvoudige opvoeding genoten zij bezat naast een warm, gevoelig hart een gezond verstand en vrij wat levenservaring. Daarbij zooals ik reeds vroeger opmerkte las ze veelen al minachtte zij ook geenszins de roman ja hield ze zelfs wel van het zéér romantische ze las toch ook gaarne iets goeds iets dat haar geest verhelderde. Ook ging zij tronw ter kerk en ze hoorde niet alleen maar be greep en onthield wat ze las of hoorde. Zjj was dan ook volst rekt niet afkeerig van de toen pas iu opkomst zijnde nieuwe denkbeelden maar ging vrij wel met haar tjjd mede zij sprak er graag over en kon best velen dat men haar op het onhoudbare van een of ander verouderd denkbeeld opmerkzaam maakte eu nam het zelfs niet kwalijk als men haar eens met haar eigen woorden er iu liet loopen. Ik herinner mij nog, dat ze eens bij ons vertelde van een paar menschen die op een niet zeer betamelijke wijze een fortuintje gekregen hadden en nu elders gingen wonen, en ze voegde er aan toe: »Ik vind het niet mooidat ze uu ze door Gods zegen iu beter doen zijn gekomen dat, geld nu ergens anders gaan verteren. Maar toen ik daarop schertsend zeiMaar Mietje Mietje wat moeten we daar nu van denkeu eerst zog je dat dat geld op een schuine manier verkregen is en nu zijn ze er door Gods zegen boven op; deukt ge dan, dat God zijn zegen geeft aan booze menschen liet zij er lachende op volgen »Neen ge hebt gelijk, dat sluit niet, maar och, het is zoo'n term, doch het is goed, dat ge er mij opmerk zaam op maakt." Ik voeg er aan toe, dat zij toen al egn hoog bejaarde Vlieland. Tot lid van den gemeenteraad is ge kozen de heer A. Kooreman met 40 van de 45 stemmen. Velzen. Het verbouwen van het raadhuis is ge gund aan den laagsten inschrijverden heer C. van Reijendam te Spaarndam voor f 5130. Uitgeest. Geboren: 6 Febr. Petronellad. van Pieter Vlottes en Reintje Koster. 9 Catharina, d. van Petrus Mul en Jacoba Cor- nelisse. 11 Maria, d. van Gerbrand Volleuga on Neeltje Blom. 22 Marijtje, d. van Jan Doctor on Stijntje Kooij. Overleden: 3 Febr. Carolina d. van Jan Bak en Cornelia Scher mer, 16 dagen. 17 Antonius, z. van Jan Slik en Maria Theodora Rike, 2 j. 23 Maria, d. van Cornelis Vonk en Grietje Zwaan. 2 maanden. Bfieuwe INIedorp. (128 Febr.) Ondertrouwd en getrouwd: Evert Maas, wednr. van Helena Jacoba Johanna Schuit en Hendrika Nooij. Pieter Cornelis van Elteren en Johanna Nooij. Geboren: Aafje, d. van Dirk Slooves en Neeltje Wit. Jansje, d. van Maarten Smit en Neeltje Jongkind. Overleden: Antje Strijbis, echtgen. van Willem Cornelis Visser, 44 j. Sehoorl. (1—28 Febr.) Ondertrouwd en getrouwd: Jan Denijs en Maartje Schrijver. Cornelis Klomp en Maartje Hopman. Geboren: Johanna Petronella, d. van Cornelis Petrus Bibo en Margaretha do Waard. Laurentius Petrus, z. van Cor nelis Willem Groot en Catharina Kraakman. Grietje, d. van Simon van Rinsum en Annigje Nederveen. Barsiiigerhorn. Getrouwd: 4 Febr. Pieter Wardenaar en Elisabeth Otsen. 9 Pieter Zegers en Neeltje Visser. Ge boren: 4 Febr. Cornelia, d. van Klaas Leijen en Antje Koster. 7 Aagje, d. van Sipke Liefhebber eu Aalje Bakker. 17 Aaltje, d. van Klaas Kaper en Trijntje Wage- maker. 20 Johannes Jacobus, z. van Hendrik Jacobus Moer beek en Sijtje de Jong. 21 Maria Dieuwertje, d. van Jan Gons en Maartje Nieuweboer. Overleden: 1 Febr. Jan Kater, echtgen. van Alida Bakker, 54 j. 25 Dirk, z. van Jan Boontjes en Saartje van Zoonen. 9 jaar. 26 Cornelis Semeins, echtgen. van Fokeltje Smit, 66 j. 28 Leentje Griek, echtgen. van Arie Pool, 42 j. vrouw on ik misschien vier a vijf en twintig jaar was. Toen onze Mietje wat op leeftijd kwam had ze het geluk eene toelage uit een fonds voor fatsoenlijke vrouwen te krijgen. Ze besloot toen, niet meer zoo geregeld uit naaien te gaan maar wat rust te nemen. Zoo nu en dan kwam ze echter een dag te gast en dat bleef altijd een feestdag voor de groote kinderen. Denk echter niet, dat zij dau ook maar een half uur ledig wilde zitten neen men moest wel degeljjk zorgen naaiwerk voor haar te hebben. Vaak bezochten wij haar ook in haar huisje op het hofjemet uitzicht aan het plantsoen (toenmaals eigenlijk Vest). Het zag er daar nog al ge zellig uitmet het kanariekooitje voor het raam en de tortelduifjes in een kooi aan de muur; Mietje wist altijd heel veel over haar beestjes te vertellen. Zij was ook altijd heel gulvooral als wij op haar verjaardag haar kwamen gelukwenschen en onze kleine gaven brengen moesten wij tal van koekjes en boordevol geschonken kopjes koffie gebruiken soms ook werden wij dan nog onthaald op een volgens hare getuigenisheel lekker likeurtje. Er was maar ééne gedachtedie de opgeruimdheid van deze brave, gelijkmoedige vrouw soms benevelde namelijk deze dat ze zou gaan sukkelen en een ander tot last worden. Wel verzekerdon wij haar, als om strijd, dat we, als het noodig was, allen bereid waren haar te verplegen, doch het bleef toch altijd haar wensch, dat ze geheel onverwacht en zonder lijden mocht heengaan en die wensch is vervuld. Wol had ze in den laatsten tijd een enkele maal last gehad van plotselinge benauwdheden en daarom gezegd dat zij liever maar geen heelen dag meer te gast ging, doch zij bleef op de been en zag er goed uit, zoodat we ons nog niet ongerust over haar maakten. Op een morgen echterbleef haar huisje gesloten. De buren, die dit een slecht teeken vonden, waarschuwden den opzichter van het hofje men opende van buiten de deur en vond haar op bed dood Geen trek op haar gelaat verried benauwdheid, zij lag daar kalm, alsof ze sliep. Haar wensch misschien wel hare dage- lijksche bede, was verhoord; zonder lijden, zonder iemand tot last te zijn geweestwas zij ingeslapen voor altoos. Ja, gij zijt gestorven, goede, oude Mie, maar toch, gij loeft 1 Gij leeft in de herinnering van allen wie u hebben gekend en liefgehad, en nog niet als gij, op het kerkhof liggen. Maardat niet alleen Wie weet hoevele goede gedachten en gezindheden daar ontkiemd zijn in onze harten de harten der kinderen uit uwo uaaihuizenwaarin hot zaad door u werd gestrooid Ja gij hebt ons helpen opvoeden door uwe sprookjes en vertellingen door uw woord en uw voorbeeld Goede trouwe Mietje wij vergeten u nimmer wij ze- geneu u nog nadat gij zijt heengegaan van de aarde eu het is eene daad van piëteit, van eerbied jegens uwe nagedachtenisdat ik deze eenvoudige schets opstelde die ik hoop dat door velen die u hebben gekend met instemming zal worden gelezen. Debora van de Velde. Drukkerij v. Herms Coster Zoon, Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 6