IOS. No. 33. Eerste blad. Zes en Negentigste Jaargang. 1894. ZONDAG Huiten de grenzen. 18 MAAKT. Feuilleton. N ederland. TT .Roman uit het Berlijnsche leven. SCHEC Deeg Courant wordt Dinsdag-, Donderdag, en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,8©franco door hot geheele rijk 1, De 3 nummers f 0,06. Terwijl wij wat. ons eigen land betreftde oplossing van de ministeriëele crisis verbeiden, kunnen wij een blik werpen op hetgeen in de laatste dagen bniten onze gren zen is voorgevallen. In de eerste plaats behooren wij de aftreding te ver meiden van den Engelscheu Minister William Eward Gladstone, «den grooten onden man," die den 26 Decem ber 1809 het levenslicht aanschouwde die in 1832 tot lid van het Parlement gekozen en in 1834 voor het eerst Minister werd, die optrad als conservatief met eene rede voering tegen het toelaten van jongelieden die niet tot de Engelsche staatskerk behooren, als studenten aan de Britsche hoogescholen en tegen het verleenen van dezelfde burgerrechten aan de israelieten als aan de andere burgers die later de toelating der israelieten in het Parlement en de afschaffing van de Iersche staatskerk doordreef, en eindigde met zijn groote maatregelen tot het verleenen van zeitbestnnr aan Ierland en een oorlogsverklaring aan het Huis der Lordsden staatsman die gedurende eenige tientallen van jaren het persoonlijk vertrouwen genoot van millioenen zijner landgenooten wiens bijval of tegenstand over het lot van zoo menig belangrijk voor stel beslisteden geleerde die bij al zijn politieke be moeiingen tijd wist te vinden voor stadiën over Home ros en het Homerische tijdvak en voor de vertaling der oden van Horatins. Eindelijk heelt de 84jarige den politieken veldheerstaf neergelegd en aan lord Rosebery overgegeven, Op welke wijze heefi die opvolger zijn politieke nalatenschap aan vaard Voorloopig onder recht van beraad. Niet aan- fitonds zul Ion nieuwo voorstellen tot het verleenen van zelfbestuur aan Ierland worden ingediend. Voorzeker zeide de nienwe minister-president, er zal geen tevreden heid in Ierland zijnvoordat het voor zuiver plaatselijke aangelegenheden een plaatselijk zelfbestuur zal gekregen hebben voor zoover dit te vereenigen is met het over wicht van hot rijksparlement. Maar met die woorden erkende hij tevens de groote moeielijkhoiddie aan den maatregel verbonden is. In het algemeen zal ongetwijfeld de groote meerderheid in Hooger- en Lagerhuis zijn vor- klariug gaarne willen onderschrijven maar ook Gladstone was er tot nog toe niet in geslaagdeen regeling te vinden, die de meerderheid der Ieren bevredigde en tevens voldoende waarborgen aanbood voor de eenheid des rijksvoor het overwicht van het staatsgezag en voor de handhaving van orde en recht onder de geheele iersche bevolking. Niet alleen Ierland heeft aanspraak op zelfbestuur dos vervolgde lord Rosebery, maar ook Schotland eu ales en onze koloniën aan gene zijde van den oceaan. Niet in het handhaven en uitbreiden van het algemeen staatsbestuur over de drie vereenigde koninkrijken en de vo kplantingeu in alle deelen der wereld ligt de toekomst van het britsche rijk maar in het losmaken van knel lende banden het inkrimpen van de bemoeiingen van iet opperbestuur en het verleenen van grootere zelfstan Prjjs der gewone Advertentlën: Per regel O,IA. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3. DOOR PAUL LINDAU. 0-0 HOOFDSTUK I. lelix Welsheiin was een kapitalist van den konden grond. Hij was trotscii daarop; eu hij vertelde aan ieder die bet looren wilde jaook aan menigeen wien het niet «helen kon hoe hij in het dolle jaar 1848 als een "auwelijks vijftienjarige knaap naar Herlijn gekomen was, "iet gescheurde laarzen en zes groschen op zak en hoe J t0Bn als Joopjongen bij de Firma E. Tillmann k Zonen l|]u loopbaan in den handel begonnen was. Het was een °nae, aartsvaderlijke zaak, stil, solide, niet zeer omvang- F, maar respectabel en gerespecteerd. Het toenmalige ootd, Ewald Tillmann, was een kleinzoon van den grond- ,e8gei der firma die sedert het einde der vorige eeuw alle eer en deugd gebloeid had. De goede heer Tillmann had met kennersblik in den jeug- igen Felix eeuen flinken en bruikbaren knaap gezien, en had «rstond een welgevallig oog op hem laten vallen. Bij *3ze van proef droeg hij hem eens een paar commissies op. eigenlijk boven de sfeer der werkzaamheden van een oopjongen lagen en nadat de knaap zich daarvan tot volkomeno tevredenheid gekweten had liet hij op weren morgen Felix in zijn kabinet komen eu verwit- egde hem, terwijl hij behagelijfe zijn glad geschoren kin rasscheu dniw en wijsvinger nam dat hij besloten had *51 al8 leerling in zijne zaak op te nemen en hem daarbij bij uitzondering eu als eene buitengewone gunst het °u, dat helix in zijn boedanigheid van loopjongen ge- eu bad, als salaris te laten behouden, ouder deze rwaarde echter, dat geen sterveling op het kantoor er digheid aan de onderdeelen van het onmetelijk rijk. Wie zal de waarheid van die uitspraak durven betwisten Mei hare verkondiging is echter alleen de gewichtige de hoogst moeielijke taak aangewezen die de engelsche regeering heeft te vervullen maar niet de weg getoond, die tot een gelukkige oplossing moet leiden niet het middel genoemd om het gevaar te verhoeden dat de deelen bij meer zelfstandigheid zich van elkander scheiden zich tegenover elkander stellen en den gemeen- schappelijken baud verscheuren. Die echter mocht verwachten, dat de nieuwe leider aanstonds de hand aan het werk zon slaau om dit grootsche plan ten uitvoer te brengen moest zich be drogen vinden. Vele maanden lang heeft het Lagerhuis al zijn tijd besteed om een wetsontwerp tot bevrediging van Ierland tot stand te brengen dat ten slotte door het. Hoogerhuis met overgroote meerderheid is verworpen. Op dien weg kan het niet voortgaan zonder de ge heele wetgeving van Engeland Schotland en Ierland op alle andere belangrijke punten althans weer een geheel jaai te doen stilstaan. Daardoor zoudenvolgens de meening van lord Rosebery c;e belangen van het land ernstig schade lijden. Allerlei maatregelen in het be lang der arbeiderstot regeling der verhouding tus- schen werkgever en werkmantnsschen landeigenaar en pachter, eischen dringend regeling, en inmiddels moet Engeland meer overtuigd worden van de billijk heid van Ierlands aanspraken op zelfbestuur meer vertrouwen leeren stellen in het Iersche volk. Zal Ierland zoo lang geduld hebben In meerdere of mindere mate is reeds gebleken van den ongunstigen indruk, dien de woorden van den nieuwen eersten Minister op de leiders der Iersche ontevredenen gemaakt hebben. Een andere zeer belangrijke gebeurtenis is de goedkeu ring van het handelsverdrag tnsschen Rusland en Duitsch- and. Na do maatschappelijke oorlog der hooge invoer- rechten tusschen de beide staten geëindigd is, blijken ook in andere opzichten de onderlinge betrekkingen aanmer kelijk verbeterd. Er is alle reden om, in plaats van een gespannen verhouding, to gewapm van een zeer vriend schappelijke verhouding tnsschen Rusland en Duitschland. Voor Franc-iijk tnoet de ontgoocheling hard en de teleur stelling bitter wezen. Voor Italië is een tijdperk aangebroken dat misschien over zijn toekomst zal beslissen. Tot krachtige maatregelen is de Regeering besloten, zoowel tot handhaving van°orde en veihgheid als tot bezuiniging in het staatsbestuur en tot heffing van hoogere belastingen van de moergegoeden, tot bestrijding van door 's lands belang geboden noodi<ro en nuttige uitgaven. Vindt zij daartoe niet voldoenden steun en het vereischte vertrouwen, dan zou de toestand in vele opzichten inderdaad hachelijk worden. Den 16 is een door alle ministers, behalve door dien van bnitenlandscbe zaken, bijgewoonde ministerraad gehouden. Amsterdam. Den 16 is vlak bij het Centraal station even vóór de Oosterviaducteen goederentrein ontspoord, die van de Nieuwe Vaart kwam. Do locomotief en de voorste vier wagens ontspoorden geheel, maar bleven staan, zij het dan ook dwars over de rails. De achterste wagen was gedeeltelijk verbrijzeld de andere bekwamen geringe schade. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Oterleek. Voor een zeer goed opgekomen publiek gaf de rederijkerskamer «Eensgezindheid" den 15 weder eene uitvoering. Opgevoerd werden: »De Erfgenamen", tooneelspel in 3 bedrijvendoor C. Afman gevolgd door «Twee oude bekenden, of het gevolg van een ruk wind", oorspronkelijk blijspel in 1 bedrijf, door J. Hu- bortus Janssen. Beide stukken werden zeer toegejuicht vooral het nastukje deed de lachspieren in beweging komen. Zondagden 18geeft deze Kamer opnieuw eene uitvoering. St. Pankras. In een berichtje uit deze gemeente, voorkomende in het nummer dezer courant van j.l. woens dag, heeft de zetter «weideland" gezet, waar «heideland" had moeten staan. Drie der leerlingen van de openbare school alhier vau wie één woonachtig is in de gemeente Koedijk hebben met goed gevolg examen afgelegd tot toelating aan de Ambachtsschool te Alkmaar. Schcrinerhorn. Het getal kiezers voor leden van de,tweede kamer, der provinciale staten en voor den gemeenteraad bedraagt thans 101. Didwotid. Tot lid van den gemeenteraad is ge kozen de hoer K. Koster Hzn. met 48 van de 77 stemmen. Spanbroek. Op de kiezerslijst voor den gemeente raad zijn geplaatst 166 en voor die van provinciale staten en 2e kamer 167 kiezers. In de gemeente Opmeer zijn voor de 2e kamer en prov. staten 49 en voor den ge meenteraad 50 kiezers. Den 14 word door het departement Spanbroek van de Maatschappij tot nut van het algemeen een feestavond gege ven. Hoeveel er zeer weinig publiek was, spande ieder van hen. die iets ten gehoore bracht, zijne uiterste krach ten in en hot meerendeel der bezoekers keerde voldaan huiswaarts, al was bat dan ook wat laat geworden. Schagen. Bij de tegelijk met de tentoonstelling alhier gehouden verloting, vielen de voornaamste prijzen als volgt le prijs, een os, nr. 997; 2e pr., een koe, nr. 4324; 3e pr., een koe, nr. 2743; 4e pr., een koe, nr. 7880 en 5e pr., een tilburynr. 1641. De 2e prijs werd ge wonnen door den heer P. R., slager alhier de 4e pr. door J. S., Anna Panlowna. In het geheel waren er 9430 loten verkocht, waarvan de opbrengst na aftrek van noodzakelijke onkosten, geheel aan prijzen werd besteed, in het geheel 302. Te ongeveer 1 uur had in hot lokaal Cérès ten overstaan van notaris J. I Backx de trekking plaats, die door velen werd bij gewoond. Twee weeskinderen van het weeshuis der her- vormdon alhier trokken de nummers uit de groote ronde trommelswelke zoo nu en dan werden rondgedraaid. Met luider stem werden de getrokken prijzen en nummers iets vau weten mocht. Vjjf jaar later kon de heer Tillmann zijnen beschermeling als «bediende" naar de beurs sturen; en Felix maakte zich daar zoo spoedig tehuis, legde een zoo beslist koopmanstalent aan den dag, en opereerde zóó omzichtig en met zóó* goed gevolgook voor zijn eigen rekening, dat hij na nogmaals vier jaren toen de oude lillmanu hem eens in heftige bewoordingen verweten had op eigen houtje gespeculeerd, zaken gedaan en een hem toevertrouwd handelsgeheim op ongeoorloofde wijze zich- zelven ten nutte gemaakt te hebben op zijne benrt zich zedelijk verontwaardigd tooneu en zijnen weldoener den stoel voor de deur zetten kon. Juist hierop had Felix Welsheim reeds lang gewacht. In de eerste maanden van 1858 werd zijn naam op het handelsregister geplaatst als eigenaar van een bank en commissie-zaak. Het geluk begunstigde al zijne onder nemingen. In den zomer van 1866, toen er bij het uit breken van den Duitsch-Oostenrijkschen oorlog eene tijdeljjke daling van alle waarden ingetredeu washad hij met het op spel zetten van zijn gunsche krediet eene reusachtige speculatie in bouwgrond gewaagd, die eenen schitterenden uitslag opleverde. Felix Welsheim ging thans door voor een welgesteld man; en hij was in werkelijkheid veel vermogender, dan de menschen dachten. Hij verliet nn ook zijne nette, maar bescheiden klais in de Krausen-straat en huurde de eerste verdieping van een der prachtige nienwe gebouwen in de Victoria-straat. Al zijne vrienden eu bekenden hielden zich stellig overtuigd, dat hij in deze fraaie on elegant inge richte woning niet lang meer volharden zon in den een zamen staat van vrijgezelen het vermoeden dat hij met verlovingsplannen omging, bevestigde zich meer eu meer, toen men bespearde hoe hij zich van lieverlede nit de rozenbanden van een vroolijk jongeheerenleven loswik- kelde, zekere connecties af brak en den volgenden winter vlijtig in alle mogelijke groote gezelschappen verscheen. «Welsheim komt ook!" fluisterden de gastvrouwen haren huwbaren en trouwlustigen dochters toeen zij waren er zeker van voor deze mededeeling een belang- stellend oor te vinden. Doch zie de winter ging voorbij, en ook de leute, en ook de zomer, zonder dat Welsheim onder de doebte- ren des lands de ééne, die hij zocht, gevonden had. Ein delijk, in den herfst, leerde hij te Ostende een jong meisje kennen, dat hem buitengewoon beviel en aan wie hij kracht dadig en met de ernstigste bedoelingen het hof begon te maken. Dit was eene mejuffrouw Leonie Delponte, de twin- tl8jarl_g° dochter van eenen sinds jaren te Hamburg gevestigden Portugeescheu koopman en eene Belgische moeder. Ais reeds op jeugdigen leeftijd veelbelovende schoonheid was zjj door hare bedachtzame moeder zoo zorgvuldig mogelijk tot het doeu van eene rijke partij grootgebracht eu nn reeds gedurende drie zomers in de modebaden van de Riviera eu elders tentoongesteld ge worden, zonder tot dusver nog den verwachten millionair of markies van ouden huize aan zich te hebben kunnen kluisteren. Sinds eenigen tijd was er dan ook over moeder en dochter beiden eene zekere bezorgdheid gekomen en bjj gevolg vond Felix Welsheim, toen hij bij de familie Delponte aanklopte de denr wijd voor zich openstaan, loen mevrouw Delponte bemerkte dat do jonge Berlijnsche bankier stellig in de eerstvolgende dagen bij Leonie aan zoek zou komen doen, telegraph eerde zij naar haron man te Hamburg, om de noodigo inlichtingen ten opzichte van Welsheim in te winnen De informaties luidden bevredigend, en zoo kreeg Leonie vergunning om de liefdesverklaring van den heer Welsheim met zedig neer geslagen oogeu aan te hooren en hem al blozend naar hare mama te verwijzen. De zaak kreeg in optima forma haar be slag. Iu do eerste helft der Oetobermaand van het jaar 1868 verloofde de heer Felix Welsheim zich met mejuffrouw Leonie Delponte in het midden van December had de bruiloft plaats, eu tegen het midden vau Jauuari 1869 betrok bet jonge paar, na de wittebroodsweken te Caunes en San Remo te hebben doorgebracht, te Berlijn zijne womng. J Leonie maakte in de Berlijnsche kringen niet geringe sensatie. Zij was ook stellig, zoo niet een der scboonsfe, dan toch een der elegantste en pikantste jonge vrouwen. Haar klein hoofd met het weelderige donkere haar zat haar

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 1