1894. WOENSDAG 21 MAART. TENTOOnrSTELLIlïG Nederland. Telegrafische Berichten. i$e Verkiezingen. Uit Londen. De Crisis. No. 34. Kerste biad. Zes en Wegentigste Jaargang. i!e verkiezing voor de nieuwe Tweede Kamer is bepaald op dinsdag 10 April herstemming, zoo noodig op 24 April. De opening van de nieuwe zitting zal plaats hebben op 10 Mei. i. Deze Courant wordt Dinsdag., Donderdag, en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar O,SOfranco door het geheele rp J 1, De 3 nummers f O,<10. Prjjs der gewone Advertentlën: Per regel j 0,16. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer van AFBEELDINGEN van vroeger bestaan hebbende en nog bestaande merkwaardige gebouwen te ALKMAAR en in omliggende gemeenten ,in de groote Teeken zaal der illlRSRR-.%VO DICHOOL, van 36 tot en met 31 Haart a.§., des MAANDAGS van 12 tot 4 uren des ZATERDAGS van 10 tot 2 uren en de overige dagen van 11 tot 4 uren, toegankelijk roor 16 cent per persoon tot goedmaking der kosten van toezicht. Houders van familiekaarten 1894 voor het Stedelijk Museum hebben met hunne huisgenooten kosteloos toegang. De Catalogus van de Prentverzameling van Alkmaar en Omstreken waarin de toelichting der op de afbeel dingen aangebrachte nummers voorkomt, is tegen 10 cent per exemplaar aan het locaal der tentoonstelling ver krijgbaar llrsein. De kiezerslijsten dezer gemeente bovatten de namen van 124 stemgerechtigden. Bij kon. besluit van den 19 is herbenoemd tot kan- tonrechter-plaatsvervanger in het kanton Hedembllk de heer H. Molenaar, in het kanton Amsterdam no. 1 de heer mr. A. J. J. Salm, no". 4 de heeren mr. N. A. Calisch en mr. H. Verkouteren, in het kanton Purine rend de heer H. J. Calkoen. Uitgeest. Er heerschte den 19 in ons dorp eene buitengewone beweging. De dader van de 10 geheim zinnige diefstallen, die hier binnen een jaar tijds hadden plaats gehad, was eindelijk gevonden, dank zij den ijve-i- gen nasporingen van den rijksveldwachter W. H. J. den Hertogh en den gemeente-veldwachter P. Waagmeester Verschillende burgers van de plaats waren reeds als schuldig verdacht, neringdoenden hadden gezorgd voor betere sluiting voor de winkelramen; geen wonder dus, dat met blijdschap vernomen weid, dat men meende eindelijk den dief te pakken te hebben. En wie was nu de verdachte? Een 40-jarig man, die met eene huis houdster leefde, die als bollonkweeker alhier een sober bestaan had, en wien niemand zou verdacht hebben. In een schuurtje bij zijn tuin vond men het gestolene verborgen op een zoldertje. Op een bollenwagen, waarin zieh ook de nog aanwezige gestolen waren bevonden, werd hij tegen den avond geboeid overgebracht naar Alkmaar. Of hij medeplichtigen heeft, zal nu wel aan het licht komen Hoorn. Met ingang van 1 Juli a. s. wordt de ingenieur le kl., de heer A. Keurenner, alhier aange wezen tot ingenieur in het 2e rivier-arrondissement te Utrecht en alhier geplaatst de ingenieur 2e kl. W. K. Behrens. Koedijk. Zondag, den 18, had de bevestiging van 26 nieuwe lidmaten plaats. Nog vóór den aanvang der godsdienstoefening ontstond om eene onbeduidende reden een twistgesprek tusschen den dienstdoenden predikant en de ouderlingen der gemeentewat tengevolge had dat eerstgenoemde, na afloop der plechtigheideen paar fraaie geschenken weigerdewelke de jongelieden hem aanboden. Algemeen betreurt men hier het optreden van den predikant, die alreeds op den kansel de ouders en opvoeders der aannemolingon onwaardigeongods dienstige slechte lieden had genoemd. Schageu. In den nacht van den 17 op den 18 is ingebroken in het huis van den heer Assergrif fier bij het kantongerecht alhier. Geen der bewoners was aanwezig zoodot de dief of dieven op bun gemak het geheele huis hebben doorzocht. Niets echter is meege nomen zelfs niet het geld dat in eene door hen ver broken lade aanwezig was. Ook de zilveren vorken en lepels werden niet meegenomen. In den tuin vond men sporen van voetstappende achterdeur van de woning was open alsook verscheidene ramen toen de dienst boden des maandags den 19 thuis kwamen. 's-GRAVENHAGE, 20 Maart. Sluiting der zitting en ontbinding der Tweede Kamer. De heer Tak heeft, heden de vereenigde zitting der Kamers gesloten. Daarin werd geconstateerd, dat omtrent fie regeling van het kiesrecht geen overeenstemming ver kregen is. De Regentes, overtuigddat in do tegenwoor dige omstandigheden eeu beroep op de natie raadzaam is, om tot eene bevredigende regeling van het kiesrecht te komen, heeft besloten de ontbinding der Tweede Kamer ïittespreken. Eerlang zullen de kiesbevoegden geroepen worden, tot eene vernieuwde samenstelling der Kamer. Cursus hoefsmeden. Aan het examen voor hoefsmidte Haarlemwerd door 19 smeden deelgenomen waarvan er 12 slaagden waaronder de heeren J. Visscher Ondcarspei H. Blok en C. Bakker Schageu Wij zaten aan het ontbijt, aan een engelsch ontbijt, dat wil zeggen, niet eeu cadetje met kaas en een be scheiden kopje thee, ja zelfs niet eens busjesgort met suiker en melk, zooals wij dat in Alkmaar wel eens ge woon zijn te krijgen, maar vóór ons op de ontbijttafel stonden gebakken ham met eieren, gebakken viscb, ge roosterd brood en een kolossale blikken koffiekan, waaruit een onnoemelijk aantal groote restauratie-koppen boor devol wordt geschonken, en die dan weer, toegedekt me een bont gekJeurden «teacosy", wordt warm gehouden. Voor een Eugelschman is het ontbijt bijna het belang rijkste maal, dat hij in den loop van den dag gebruikt, 't is of hij denkteen goed begin is 't halve werk, en 't is »hard luck" voor hem als hij wat laat op staat en op een bepaald uur met den trein naar zjjn kantoor moet, naar de City b.v., zoodat hij niet kalm kan ont bijten, 't maakt hem ongenaakbaar voor den geheelen dag, en 't is dus »hard luck" voor zjjn omgeving tevens. Hij begint met op het perron den krantenjongen een »morningpaper" uit de hand te rakkenhaastig een portier te openen van den wachtenden trein, die slechts één of twee minuten bij elk station stopthij loopt zonder zich aan iemand te storen, over de likdoorns zijner mede-passagiers naar een open plaats in de coupé en slaat geen acht op de brommerige gezichten der overi gen. Heeren tegenover elkaar nemen de beleefdheid in Engeland niet juist altijd iu acht Zit hij rustig op zijn plaats, can wordt de tabakszak voor den dag gehaald, de pijp gestopt en aangestoken, en dan verdwijnt hij achter zijn krant en ziet niet op voordat hij aan Loudon bridge-station komt. De trein staat nog niet stil of alie portieren worden al door de passagiers geopend en men «rushes out", in een bree- den stroom over het perron zich verspreidend, haastig dringend naar den nitgangom verder »by bus" of »by underground" naar de plaats van bestemming te ijlen, steeds lezend en rookend. Maar ik zou geheel afdwalen van het onderwerp, waar over ik wenschte te schrijven, en keer weer terug tot onze ontbijttafel. «Ever seen the boat race, mr. d. L.", bromde mijn vriend Jones, zijn bord bijhoudend voor zijn derde portie gebakken sprot «must go and seo it Nu, ik had er niets op tegen en dien dag maakte ik het plan op hoe den volgenden Zaterdag de boatrace te gaan zien. Eerst dus maar een krant geraadpleegd. «Universily Boat Racehadaar was 't met groote letters op het tweede blad, niet moeielijk te vinden. Eiken dag, een week lang, stond er reeds in vermeld de uitslag van de oefeningen der Oxford en der Cambridge «crew" of der «dark blues" en der «light blues", zooals zo naar de kleuren der beide universiteiten genoemd worden. Ik moet eerlijk bekennen, dat ik tot voor dien morgen nooit den moed gehad heb, dat geheele roeiverslag te lezen nn evenwel worstelde ik er doorheen, langzamer hand begon ik belang in de zaak te stellen, ja, ten laatste vond ik het uiterst belangwekkend te lezen, dat mr Fogg, volgens de laatste opgave, '/8 ff zwaarder was geworden, een bijzonderheid, die dan ook niet verzuimd was ge noteerd te worden in alle bladen van eenig belang in het vereenigd koninkrijk. Toen we nu de spoorboekjes raadpleegden, bleek ons dat we reeds voor zeven uur 's morgens op deu 17en Maart van huis hadden te gaan, ten einde bijtijds in Putney te zijn, vanwaar de roeiwedstrijd zou beginnen. 't Was de 17eu Maart. Een dikke nevel, koud en vochtig, hing over de groote wereldstad dien morgen. Hoewel 't vroeg was, was de trein toch reeds stampvol. Overal werden de kleuren der beide universiteiten ge dragen. Daar Oxford gewoonlijk wint, vond ik maar 't verstandigste om wat donker blauwe viooltjes in mijn knoopsgat te steken. Niet alleen de sportwereld beschouwt dezen dag als een «gebeurtenis van 't jaar", maar iederéén interesseert zich voor dezen nationalen wedstrijd. De jongens op school wedden, de voerlui versieren hun paarden met de kleur hunner keuze, de werklni dragen gekleurde strikjes of lintjes, die overal voor een penny worden aangeboden, ja, men gaat zelfs na, wie van de leden van het parlement Oxford men en wie Cambridge men zijn hierover vindt men soms lange discussies in de dagbladen. Tegen half negen kwamen we aan de rivier. Nog steeds lag oen vale mist over alles heengespreid. Weinig wind, kalm water. Beide oevers der Thames stonden volgepropt met toe schouwers, stoombooten en roeischuitjes wemelden op het water; daar brak eindelijk de zon door langzaam blaarde de nevel op. 't Is vijf minuten voor negenen, daar komen een paar bootjes der «Police" om het water open te honden voor den wedstrijd, alles gaat geregeld. Het wachtende pabliek wordt eenigszins zenuwachtigde kramers venten hun waar luid roepend rond niemand let nn op hen. De draaimolens en alle andere vermakelijkheden, die ter eere van dozen dag langs de rivier zijn opgebouwd, staan leeg. Een uur. «There they are 1" gaat 't van mond tot mond. Luide bijvalskreten klinken van alle zij den. Oxford wintPull up Oxford Oxford galmt het door de lucht. Iedereen staart met vooruitgebogen hals naar de twee booten die bijna gelijk oproeien. Krachtige slagen, onberispelijk vliegt het over het water heen een oogenblik en ze zijn weer nit het gezicht. In de verte joelt en juicht de menigte Oxford heeft gewonnen Naderhand zagen we ze terugkomen, terwijl we rond- wandeldon tusschen het gedrang der bezoekers. Een uur later, dus nog vóór 's morgens elf uur, kwamen in alle kranten reeds de vorslagon van den wedstrijd voor. Op dat tijdstip van den dag publiceerde «The Star" zijn tweede eveningeditiou De Daily Graphic" was toen reeds gedrukt met donker blanwe inktbevattende de verschillende afstanden der booten gedurende deu wed strijd, aangeduid op een kaartje der rivier. Bij 't naar hnis gaan konden we dus nog eens gemak kelijk overlezen wat we gezien hadden of beterhoe andere menschen het voor ons voor een groot deel ge zien hadden. Hoeveel exemplaren van die kranten ver kocht zjjn geworden weet ik niet juist op te geven maar zeker is 't aantal daaraan ontvangen «pennies" enorm geweest. Time is money P. A. DE L. Bij kon. besluit van den 19 is, met ingang van den 20, aan den heer mr. G. van Tienhoven op zijn verzoek eervol ontslag verleend als minister van bnitenlandsche zaken met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hemaanH.M. en aan den lande bewezen, en het beheer van het depar tement van bnitenlandsche zakou ad interim opgedragen aan den minister van marine, den heer J. C. Jansen. Door den heer E. B. Kielstra werd aan het bestuur der Liberale kiesvereeniging to Borculo het vol gende schrijven gericht: Den Haag, 14 Maart 1894. Aan het Bestuur der Liberale Kiesvereeniging te Borculo. Met groote belangstelling nam ik kennis van de in de jongste vergadering uwer kiesvereeniging aangenomen motie, waarin, nevens de intrekking van het kiesrecht- ontwerp ook mijne houding bij de stemming van het amendement De Meijier wordt «betreurd." Het zij mij vergnnd van mijne zijde te constateeren dat de leden der kiesvereeniging te Borculo het onnoodig hebben geachteenige opheldering over mijne houding te vragen alvorens die te veroordeelen. Maar dit feit ont slaat mij niet vau de verplichting zoodanige opheldering te verstrekkenik stel er prijs op, dat de kiezers in het district Lochem weten wat zij aan mij hebben ook opdat zijmet kennis van zaken kunnen oordeelen in hoever ik het vertrouwen heb geschonden dat zij in mij hebben gesteld. Op den voorgrond zij gesteld, dat ik persoonlijk een voorstander ben van een zeer uitgebreid kiesrecht. Ik heb dit getoond door, bij de grondwetsherziening van 1887mijn stem te geven aan het amendement van de h.h. van Honten en Zylker hetwelk de beslissing wie kiezer zou zijngeheel aan de kieswet overliet. Maar dat amendement werd met groote meerderheid verworpen, en thans heb ik rekening te honden met art. 80 der grondwet, hetwelk zegt, dat de kiezers de door de kieswet te bepalen kenteekenen van geschiktheid en maatschappelijken welstand moeten bezitten. Boven alles ben ik nu gebonden aan den eed van trouw aan de grondwetde eed is mij te heilig om met de bedoelingen van den grondwetgever te transigeeren en daarom heb ik niet anders kunnen handelen dan ik deed zonder de achting voor mij zei ven te verliezen. Het zij hier nadrukkelijk verklaardindien de grondwet mij daartoe vrijheid gaf, zou ik tegen de strekking van het thans ingetrokken wetsontwerp geene bedenkingen hebben gehad. Maar met de door mij bezworeu grondwet voor mij, kon ik aan het onveranderd art. 4 van het kiesrecht-ontwerp mijn stem niet geven. De grondwettige quaestio is van zoo hoog belang, dat gij mij wel zult veroorlooven, daarbij een oogenblik stil te staan. De kiezers, zoo bepaalt art. 80, moeten de door de kieswet te bepalen kenteekenen van geschiktheid en maatschappelijken welstand bezitten. De minister Tak van Poortvliet en zijdie het met hem eens zijn, lezen dit voorschrift zoo, dat de kieswet kan bepalen wat zij wil. Volgens het wetsontwerp zou hij die drie maanden lang in dezelfde woning al was deze het ellendigste krot had doorgebracht, «maat schappelijken welstand" bezitten! Met zoodanige uitlegging nn kan mijn geweten geen vrede hebben. Naar mijne overtuiging eischt de grondwet, in eiken kiezer een zekere mate van maatschappelijken welstanddo kieswet moet de grenzen bepalenmaar

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 1