HAMEIS MOS No. 34. Zes en Megentigste Jaargang. 1894. W 0 E N IS I» A <i 21 M A A It T. Buitenland. Feuilleton. N ederland. Roman uit liet Berlijnsche leven. Tweede blad. Deze Courant wordt Kinsdag-, Konderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het güheole rijk 1, De 3 nummers O,O0. Prijs der gewone Advertent!ün s Por regel O, I ft. Grooto letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer3 HEI.GIB. Alle afdeelingen der Kamer hebben hot regeeringsvoorstel betreffende de evenredige vertegen woordiging verworpen. Tegen stemden 75 vóór 49 leden, terwijl 13 zich onthielden. Deze uitslag der stemming had ten gevolge dat de ministerraad besloot, de algemeene beraadslaging niet af te wachten maar zijn ontslag in te dienen. De Koning was echter wegens gezondheidsredenen juist naar Italië vertrokken. Men vermoedtdat de Koning reeds den 20 of 21 zal terug koeren. Den 18 kwam hij te Gonèvo aante Aix les Rains op weg naar Italië vond hij het telegram, waarbij liet ministerie zijn ontslag aanbood. BXGEIjAMK. Eeuige vereerders van Gladstone te Brightonwaar de oud-minister thans verblijfthebben hom een fraaien goraakkelijken stoel, met fluweel be kleed aangeboden. Na eene scherpe beraadslaging heeft de schoolcommissie te Londen den 15 de aanschrijving aan de onderwijzers betroffende het godsdienstonderwijs door de staatskerk partij voorgesteld, met27 tegen 21 stemmen aangenomen, met deze bijvoeging, dat sollicitanten omtrent hun gods dienstig geloof niet ondervraagd zouden worden. Bij den roeiwedstrijd op den 17 tusschen Oxford en Cambridge heeft Oxford mot vier bootslengten gewonnen. Oxford heeft nu 28 maal gewonnen tegen Cambridge 22 maalterwijl 1 wedstrijd onbeslist bleef. Don 17 hield de eerste minister Rosebery zijne aange kondigde rede te Edinburg. Hij gaf als zijne meeuing te kennen dat de oppositie tegen Home-Rule bij de aanstaande verkiezingen veel verminderd zal ziju. Het Hoogerhuis is tegenwoordig een groot gevaar voor het land maar de regeering verwacht den steun van het volk en zal dan handelen. Wat de vermeerdering der marine betreft, zij heeft volstrekt geen aanvallend ka rakter maar moet beschouwd worden als de beste waar borg voor den europeeschen vrede. Eono in den namiddag van den 18 in het Hydepark te Londen gehouden betooging van werklieden liep rustig af. Het voorstel van Burns, den voornaamsten spreker eischonde de afschaffing van het Hoogerhuis word aan genomen. ITAKIE. Nog een der bij de ontploffing te Rome verwonde personen, een ambtenaar aan het ministerie van openbare werkenis aan de govolgeu zijner woudon overleden. Den 15 des avonds heeft te Rome een hevige hagel storm vergezeld van dondergewoed. De Kamer is tot 2 April uiteengegaan. OW§TKAK1.IK-HOAUAK1JK. Den 14 hoeft de gemeenteraad van Weenen tot burgemeester gekozen den heer dr. Raimnnd Griiblsedert 1892 tweeden onder- burgemeester met 88 stemmen tegen 43 op den heer dr. Lueger, den aanvoerder der anti-semietische oppositie. 21 DOOR PAUL LINDA U. -0-0 Bij de eorsto ontmoeting reeds had Loonie eenen bij- zonderen indruk op hem gemaakt; en zij zelve, die stel selmatig eiken jongen man versterkte in den waan, dat zij hom boven alle anderen voortrok en op het punt stond een dwaasheid voor hem te begaan zij had zich voor den schoonen Hugo Hall, met zijn zwaarmoedige en toch zoo vnrige oogon levendiger en waarachtiger geïnteres seerd dan zij zichzelvo eigenlijk wel wilde bekennen. Zij beiden hadden na de onvermijdelijke banaliteiten bij hot aanknoopon van elke nieuwe kennismaking nauwe lijks vijf minuten met elkander gesproken, of zij bemerk ten ook reeds gelijktijdig dat zij als evenknieën tegen over elkander stonden die in do kleine schermkunsten van het salonleven beidon even bedrevon en behendig waren. Zij hadden ook beiden het instinctieve gevoel dat het tusschen hen bezwaarlijk bij do oppervlakkige salonpraatjes blijven zou, dat er iets olectrisch tusschen hen in de lucht hing, dat zij als door eene duistere macht tot elkander gedreven zoudon worden. En daar zij beiden dit duchtten, zoo vorkeerden zij, zonder eeni- gen tastbaren grond, tegenover elkander in eene prikkel bare stemming, alsof zij zich wederkeerig gekrenkt voelden. Leonie, die slechts ovor afwezigen hatelijke, soms ook geestige opmerkingen placht te maken, was jegens al haar gasten de minzaamheid in persoon. Niettemin was het haar kortweg onmogelijk, tegen Hugo ook slechts eene vriondeljjke trivialiteit te zoggen. Tegenover hem was zij stekelig, stroef, bijna onhebbelijk. Hugo echter, dio door Do benoemde is 46 jarenoud en was sedert 14 jaron lid van don raad. KEAEMABIAEN'. Den 15 is door het Folkething het door de linkerzijde gedano voorsteldat de Staat de helft der gemeentelijke belastingen zou betalen uit het overschot der staatsbegrooting over 189'*/5, groot 2.j mil- lioen kronenaangenomen. Hierdoor hoopt men den belastingdruk voor de^boerenjte verlichten. De heer Steffensen onder-voorzitter van het Lands- thing heeft namens elf leden der rechterzijde bij het Landsthiug eene ontwerp-legerwet ingediendvolgens welke" de getalsterkte der infantorio verminderd daar entegen de vesting-artillerie en do genie" vermeerderd wordt Om do toestemming der linkerzijde voor de vermeerdering der vesting-artillerie te verkrijgen zijn de verminderingen zoo grootdat jaarlijks',250000 kronen bezuinigd wordt op de gewone uitgaven van het leger en is de diensttijd van do weerplichtigen^in hot geheel met 400.000 dagen vorminderd, DUIT8CIIE1AAK. De keizer is den 16 naar den rijkskanselier von Caprivi gereden om hem te danken voor zijn aandeel in hettot stand komen van het han delsverdrag met Rusland. Do"j kanselier wasfafwezig waarop do keizer hem telegrafisch do keten der huisorde van Hohenzollern verleende met hartelijke woorden van dank voor zijnen zelfopofferenden en doortastendon ijver. Te Dantzig was zoo van de beurs als van het raadhuis en vele particuliere woningen de vlag'uitgestoken wegens de aanneming van het handelsverdrag. Den 17 is Plack wegens beleed iging wan graaf vou Caprivi en van minister Miquol veroordeeld tot gevange nisstraf van 1 jaar en 9 maandenSchwoinhagen tot 1 jaar en Dewald tot 3 maanden gevangenisstraf. "Zoowel voor Plack als voor Schweinhagen is do straf met zes maanden verminderd wegens den~tijd;, voorloopig in hechtenis doorgebracht. FBAKKRIJK. Bij ileu anarchist Pauwels werden verscheidene brieven van andore anarchisten gevonden. Tevens had hij een spoorwegbiljet Marseille Barcelona in deu zak. De heer Monchicourtbelast met do afwikkeling'der zaken jvau de Panama-Maatschappij is'den löfaanóene hartkwaal overleden. De anarchist Marpeaux, onlangs tot levenslangen dwang arbeid veroordeeld wegens het vermoorden van den politic-agent Colson is nog^tot 5 jaar gevangenisstraf veroordeeld voor hot stelen van rijwielen. Na de uitspraak riep hij Moet ik die vijf jaar ua mijn dood uitzitten Hoe dit ook zij, leve de anarchie LGjj"Tzult"er nog^grap- pen van beleven burgers 1 Banier. Den 16 liop de beraadslaging over het voor stel^ tot grondwetsherziening af. De minister Casimir Porier bestreed 0. a. de bewering van don heer Pelletan, als zou de rogeering te grooto toenadering doen blijken tot de kerk. Al beoogde zij eene staatkunde van verdraag zaamheid en vrede op godsdienstig gebied, zij stond ech ter op don grondslag van alle voor de Republiek onmis bare wetten en zoolang hij de macht in handen had liepen deze goen gevaar. Ten slotte werd met 304 tegen 244 stemmen verworpen hot spoedvereischend 'vorklaren van een horzieniugsvoorstel van den radicalen oud-mi nister Goblet en met 326 tegen 216 stemmen geweigerd een voorstel van den heer Bourgeois iu overweging te nemen. Met 425 tegen 67 st. werd spoedeischendjjver- klaard eeti voorstel, om den Senaat bij algemeen stom- recht te doen vorkiezen en een tweede voorstel om do wijze van verkiezing anders te regelen. SEBWTE. De bisschoppelijke Synode hoeft de echt scheiding tnsseheu Milan en Nathalie nietig verklaard. Met Paschon zal Nathalie te Belgrado terugkooreu. EOVPTE. De regeering heoft de conversio der 4 pets. egyptische schuld goodgekourd. Thans zal de goedkouring der mogendheden aangevraagd wordon. Tot den 15 zijn te 's-Gravenzande aangegeven 131 gevallen van pokkeu in 74 gezinnen 24 porsouon ovor- len en 40 herstelden reeds. Den 16 is onder Brummen de herberg «Het Vosje", gelegen aan deu Rijksstraatweg naar Zutfen, afgebrand, waarbij 4 kalveren en 4 varkens omkwamen. Eono in de nabijheid gelegen boerderij brandde mede af, doch hier kon het vee nog gered worden. Bij kou. besluit van den 16 is, als blijk van goed keuring en tevredenheid, de bronzen medalje en oen loffelijk getuigschrift, ingesteld bij kou. besluit van 22 September 1855, toegekend aanIda A. Wosselingb, te Amersfoort, wegens de door haar verrichte, met levens gevaar gepaard gaande, redding van een kind uit een beek aldaar, op 17 Juni 1893; P. J. Peeters, bankwer ker, te 's-Gravenhage, wegens bij herhaling door hem betoonde menschlievondheid, laatstelijk op 6 Januari 1894, bij een door hem inet levensgevaar verrichte redding van een knaap uit het ijs in eeno sloot nabij de spoorbaan van het Staatsspoor aldaar; J. Bartel, portier bij de sta pelmagazijnen van het wapen der artillerie te Delft, we gens door hem met levensgevaar verrichte reddingen, laatstelijk van een knaap uit de gracht aau den Geerweg aldaar, op 17 Januari 1894; L. Huisinga, kantoorbediende, te Rotterdam, wegens het met gevaar voor eigen leven red den van een meisje uit hot ijs aan do Noordpias to Kra lingen, op 7 Januari 1894; H. J. Kemper, hovenier, te Nieuwer-Amstel, wegens het bij herhaling met levens gevaar redden van drenkelingen, laatstolijk van een knaap uit de Ovortoomsche vaart aldaar, op 1 Januari 1894. De Staatscourant van den 18 bevat het koninklijk besluit van den 17, waarbij op do voordracht van den raad van ministers van dezelfde dagteekening bepaald is, dat de tegenwoordige zitting dor Staten Generaal geslo ten zal worden den 20, 's namiddags 3 uren, door deu minister van binnenl. zakendaartoe gemachtigd door de Koningin-Regentes. goede behandeling erg verwend wasverwonderde zich daarover volstrekt niet. Hij scheen het verwacht te hebben en volkomen in orde te vinden. Door zijne koel heid en zijne airs van intellectueels meerderheid ergerde hij de jonge vrouw nog meer. Eens zelfs werd zij ernstig boos op hem en voegde hem eene opzettelijko grof heid toe »U heeft niet het recht, op dezo wijze te glimlachen", zeide zij tot hemterwijl de blikken uit haar blauwe oogeu de zijne als omfladderdon «Daarvoor is u wo- zenlijk nog te jong en nog niet beroemd genoeg." Hiermede wendde zij hem den rug too en trad zich langzaam waaierend, op een groepje pratende gasten toe. Tegenover deze vond zij zonder eenige moeilo den toon der betooverendste minzaamheid terug. Ofschoon nu Leouie Welsheim zich om don nog oube- roomden dichter, dien zij zoo vriendelijk had afgescheept, volstrekt niet meer scheen te bokommoreu, dacht zij toch in werkelijkheid aan niemand anders, en hij alleen was in het met gasten gevulde salon voor haar het eenige levonde wezen, terwijl al de overigen baar slechts schaduwen en schimmen waren. En toen zij hem eenigou tijd uit het oog verloren had en meende dat hij zonder afscheid ongemerkt was heengegaan toen overviel haar een zonderlinge ge jaagdheid. Zij brak het gesprek waaraan zij deel genomen had, plotseling af, verontschuldigde zich met een beroep op de plichten der huisvrouw, en ging hem zoeken. Hugo Hall was inderdaad reeds van plan geweest uit dit hooggeroemde huis welks gastvrouw zoo uitdagend barsch tegen hem was geweest, met stille trom te ver- trekkonmaar niettemin was hij gebleven eenvoudig omdat hij blijven moest Wel is waar maakte hij zich- zelven diets, dat hij aan mevrouw Welsheim den triomf niet gunnen mocht, hem bij den eersten aanval reeds uit het veld te hebben geslagen, in werkelijkheid echter gold hot hier voor hom noch een triomf, noch een neder laag. Hij voelde zich in Leouie's nabijheid als geketend. Of zij hem goed of slecht behandelde het deed er niet toe mits hij slechts bij haar was haar slechts zien en hooreu kon. Hij bespiedde hoe bij don glans van haar ge laat alle gezichten opklaarden, wanneer zij met haren bo- tooverenden glimlach van de eene groep naar de andoro schreed; hij bewonderde de schoone, slanke gestalte, do pracht van haren blanken hals en van haar ronde, schoone schouders, de weelderigheid van haren vollen, donkeren haardosch, de pikante fijnheid van haar profiel, en bij dien aanblik dacht hij er niet meer aan, dat hij zich over Leonie eigenlijk te beklagen had. Het was hem eon geuot reeds, deze vrouw te begeerenen do gedachte, dat hij haar misschien ook nog winnen zou bedwelmde hem. Straks bespeurde hij hoe Leonie met die eigenaar dige manier van groeten en glimlachen, die den weusch om niet door aansprekers staande gehouden te worden duidelijk te kennen geeft langzaam door het salon schreed en hare blikken scherp zoekend overal liet ronddwalen. Nog had zij hem iu zijn schuilhoek achter de reusachtige bloemtropee niet ontdekt; nog had hij dus tijd om zich- zelvon het postuur en de gelaatsuitdrukking te geven, die hem op dit oogenblik het meest gepast en effectvol toe schenen. Hij vestigde zijne keus op eene voornaam on verschillige houding en eene fijn ironische physionomie. Plotseling zag zij hem. Hun blikken kruisten elkander voor een onderdeel van een seconde slechts doch hot vuur trof hen beiden en hunne harten hamerden. Hierna ging zij kalm en glimlachend verder en zeide tot eene jonge dame «Owaar heeft u toch die heerlijke gardenia's van daan Ik jaag mijn tuiuman wegSinds maanden krijg ik van hem niets dan vijf verlepte nesten op ijzerdraad." De dame gaf haar het adres van haar bloemist dien zij in de gunst aanbeval. Leonie bedankte haar hartelijk; doch zij had er iu het geheel niet naar geluisterd. Alsof zij zich om gardenia's om bloomen asn stengels of aan ijzerdraad op dit oogenblik bekommerd had Zij sprak ook met Hugo Hall geen woord meer. Eerst toen hij tegen twee uur na middernacht al3 eon dei- laatst overgebleven gasten afscheid nam zeide zjj tot hem en ditmaal zeer vriendelijk «Wij zien u toch spoedig terug?''

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 5