1894. ZONDAG 25 MAART. Gemeenteraad van Alkmaar. Stadsberickten. Kantongerecht te Alkmaar. No. 3(>. Kerste «ad. Zes en IVegentigste «faargang Vergadering Woensdag 28 Maart 1894, BI.' ld. ERLIJK E S T A N I). Al.klltUISCIIU COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag., Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,86; franco door het geheele rjjk 1, De 3 nummers f O.Oti. Pril» der gewone Advertentlën: Per regel j 0,16. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3. des namiddags 18 3/4 uur. Punten van behandeling Verzoek om machtiging tot het doen van af- en over schrijvingen in de begrooting voor 1893 a. van regenten van het burgerweeshuis b. van het burgerlijk armbestuur c. van regenten van het gasthuis. Suppletoire begrooting voor het gasthuis voor 1893. Rekening van het stedelijk muziekkorps over 1893. id. van de Algemeene Bewaarschool over 1893. Verzoek van regenten van het burgerweeshuis om machtiging tot het doen eeuer uitgaaf op dienst 1894, alle met rapport der vaste commissie van financiën. Verzoek van de Nederl. Maatschappij van zekerheids stelling voor ambtenaren en bedienden te Amsterdam om wijziging van de bepalingen voor den borgtochtte stellen door den gemeente-ontvangermet rapport der commissie van financiën. Verzoek van het hoofdbestuur der vereeniging het Witte Kruis, om in erfpacht af te staan een stukgrond nabij de Karnemelksbuurtvoor den te stichten ont smettingsoven met rapport van burg. en weth. Voorstel tot het in gebruik afstaan van een lokaal in het stadshuis voor de vergaderingen van den Raad van Beroep voor de Vermogens- en Bedrijfsbelasting met wachtkamer voor het publiektegen eene vergoeding van f 50 per jaar. Van vorige vergaderingen. Van burg. en wethouders Rapport op het adres van de timmerliedenvereeniging Verbetering door Eendracht en van de afdeeliDg Alkmaar van het Nederl. werkliedenverbond Patrimonium. Ontwerp-verordening op het brandwezen. Voorstel betrekkelijk het personeel aan de openbare school voor meisjes. Benoeming van a. eene onderwijzeres a/d 2e openb. school voor onver- mogenden b. een lid en een plaatsvervangend lid der commissie bedoeld bij art. 19 1letter b der wet tot helling eeuer belasting op bedrijfs- en andere inkomsten als gevolg van het bedanken door de heereu B. Preijer en M. Preijer voor de op hen uitgebrachte benoeming c. twee leden van het stembureau voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer d. twee leden en twee plaatsvervangende leden der com missie bedoeld bij de artikelen 11 en 15 der wet op de schutterijen e. eene commissie voor de eventueel door H. M. de Ko ningin-Regentes te geven audiëntie te Amsterdam. Namens den Voorzitter van den Raad, Alkmaar, De Secretaris, 24 Maart 1894. NUHOUT VAN DER VEEN. BEIiOIE. De koning heeft den 23 den minister president Beernaert ten gehoore ontvangen, die de redenen uiteenzette waarom het ministerie ontslag had gevraagd. De koning weigerde beslist, het ontslag van Beernaert aan te nemen. Vervolgens werden de andere ministers bij den koning ontbodendie hun verzochtbij den president er op aan te dringen zijne aanvrage om ont slag iu te trekken. Verkiezingen. De radicale kiesvereeniging Burgerplicht te Leeu warden heeft met algemeene stommen den heer C. V. Ger ritsen te Amsterdam wederom candidaat gesteld. De liberale kiesvereeniging te Koog aan de Zaan heeft candidaat gesteld den heer K. de Boer Cz., burge meester van Assendelftdie verklaard heeftzich te vereenigen met het programma der radicale partij. Eiberale IJnle. Aan de Kiesvereenigingen, leden der Liberale Unie, werd de volgende missive verzonden Nu de verkiezingen bepaald zijn op den 10 April e.k., kan eene algemeene vergadering van de Liberale Unie niet meer worden gehouden. In aansluiting aan onze circulaire van 19 Maart j. I. deelen wij u dit thans mede. Wij zullen nu ook niet meer de gelegenheid hebben, uwe afgevaardigden toetespreken en iu persoon een woord van opwekking vóór den ernstigen en zwaren strijd, die te voeren staat, tot hen te richten. Onder die omstandigheden is het ons eene behoefte, hij dezen nog een beroep te doen op uwen ijver om de kiezers voor te lichten, op uwe krachtige inspanning om het uiterste te doen, opdat de overwinning behaald worde. Wordt die behaald, dan zal het kunnen komen tot eene afdoende kiesrechthervormingdan zal dit vraagstuk niet langer onopgelost of half opgelost aan de verdere staatkundige en maatschappelijke ontwikkeling van ons land in den weg staan dan zal integendeel de «onmis bare voorwaarde voor blijvende verbetering" voor goed tervnld zijn dan ook zal de grondslag gelegd wezen tot samenstelling van een Kamer, die wortelt in het ge heele volk. Nooit was het oogenblik gunstiger. Sinds jaren was niet een liberaal kabinet aan het be wind, dat zóó krachtig don wil tot hervorming toonde en in staat bleek daartoe de leiding op zich te nemen. Van de onder liberale vlag gekozen afgevaardigden in de nu ontbonden Kamer was de meerderheid eensgezind met het kabinet nopens het kiesrechtvraagstnk. Het komt er das slechts op aan deze krachten in de nieuwe Kamer te behouden en te versterken door gelijk gezinden. Waar dit van de kiezers wordt gevraagd, mag er op worden gerekend, dat zij onder den indruk zijn van het debat, weken lang over het wetsontwerp tot uitbreiding van het kiesrecht in de na ontbonden Kamer gevoerd. Het volk, dat naar de uitkomst vraagt, moet gevoeld hebben, dat bij eene zoo groote verscheidenheid van in zichten en wenschen als zich in die Kamer uitsprak, een zoo gewichtige wet niet op bevredigendo wijze kon wor den tot stand gebracht. Het heeft, blijkens de t.aïlooze betuigingen van instem- ming, die de minister Tak van Poortvliet na de intrek king der wetsontwerpen dag aan dag ontving, begrepen, dat hij stond aan de zijde van de onbekrompen, milde uitlegging der Grondwet, aan de zijde van het grootste vertrouwen op het volk, dat bij bezield was met de zncht om aan den billijken eisch van uitbreiding van kiesrecht het verst tegemoet te komen. Daarom moeten de kiezen. gevoelen, dat hij de ver trouwbare leider is dien men met vertrouwbare mede strijders behoort te omringen. Hopen wij daarom, dat na deze verkiezingen een krach tige meerderheid de hervormingsgezinde regeering stenne, dat zij hare ontwerpen behoede voor verbeteringen, die zich vooral in de goedkeuring der tegenstanders verheu gen, en dat zij den grooten maatregel van hervorming in veilige haven brenge. Of die hoop werkelijkheid worden zal, moet voorna melijk afhangen van de inspanning, die thans van U gevraagd wordt. Een ieder zij dus op zijn post en beschame het ver trouwen niet, waarvan hot bocp p de kiezer» getuigt. Het bestuur der Liberale Unie, Mr. H. L. DRUCKER, voorzitter. P. J. DE WITT, secretaris. De bouwmanswoning»de Papenhoef", te Lieshout, welke den 11 bijna geheel afbrandde, blijkt moedwillig in brand te zijn gestoken door de 17jarige dienstbode die als reden opgeeft tegenzin om langer aldaar te dienen. Koedijk. Begunstigd door het heldere lenteweer, mocht de vergadering met dames van het hier gevestigde departement der Maatschappij tot nut van t algemeen zich den 22 in een druk bezoek verheugen. En zonder een oogenblik van verveling vergaderde men van 7 nnr s avonds tot na 12 Waarlijk geen wonder ook de boeiende lezing van den voorzitter de verschillende bijdragenmeerendeels van hnmoristischen aardhet ge zang der dames, de mu iek van het fanfarecorps, dat alles verschafte zooveel genot en had zooveel aantrekkings krachtdat men niet dan noode te na 12 nnr het slui tingswoord hoorde uitspreken. Deze vrouwenavond zal naar wij vertrouwen bij allen eene aangename herinne ring achterlaten. Langedijk. Men begint er weer over te denken, met het zetten van koolplanten te beginnen. Wel is het nog wat vroeg in den tijd, maar vele kasplanten zijn reeds voor verplanting geschikt. Te Heerhngowaard is een bouwer die bij de 6000 planten in zijne kassen heeft die noodzakelijk zoo spoedig mogelijk verplant moeten worden planten toch die te lang in de kassen blijven staan worden spoedig ongeschikt om op den kouden grond gebrnikt te worden. Uienzaad wordt hier en daar reeds gezaaid voor wortelzaad begint mede de tijd reods te komen. Nog een veertien dagen en de grootste be drijvigheid heerscht weer op de akkers. Oterleek. De lijst van kiezers in deze gemeente bevat 95 namen van kiezers voor de tweede kamer, ge meenteraad en provinciale staten. Texel. Den 22 heeft de gemeenteraad het kohier van den hoofdelijken omslag vastgesteld op 13971.25. IVarmenhuizen. Voor de vacante betrekking van ouderwijzer aan de openbare lagere school, jaarwedde 650hebben zich 18 sollicitanten aangemeld. Een 5tal daarvan is opgeroepen tot het geven eener proefles. De zangvereeniging «Varia" geeft 2en Paaschdag hare laatste winteruitvoering. Tot afwisseling der zangstakjes wordt eene operette opgevoerd. Sint Pancras. Lazen wij voor eenige dagen, dat hier en daar de perzikboomen beginnen te bloeien, deze gemeente kan zich weder verhengen in de terugkomst van de ooievaars. In alle waardigheid hebben zo hun nest al weer nagekeken en in orde gebracht. De heer J. E. Kafkoene, alhier, is o.a. gekozen tot lid van het comité tot stichting van de afdeeling Noordholland van den Bond van israëlitische godsdienst onderwijzers in Nederland Naar men ons mededeelt, is den 22 eene ongehuwde vrouw die reeds eenige weken in eene slaapstede alhier verbleef, naar het gasthuis alhier overgebracht, als lij dende aan pokken. De slaapstede werd daarna geheel ontsmet. Op het oogenblik is dit het eenige geval van pokken in de gemeente. Voor het lleldadlgheldBi-oncert. ten voordeele van de r. k. oude mannen- en vrouwenstichting alhier, op dinsdag 3 April 1894, 's avonds te 7 */2 uur precies, in het lokaal «Harmonie", met belanglooze mede werking van de dames J. üirkzen, alhier (sopraan), E. Knipscheer, declamatie en L. Denijs, solo violiste, beiden Amsterdam en de heereu J. I. RogmansAmsterdam (tenor) en J. N. W. C. A. Ruijgrok, Utrecht (piano), is het volgende programma vastgesteld Fantaisie Caprice (viool) H. Vienxtemps. In de Smidse (declamatie) Marie Boddaert. Air des byoux Faust (sopraan) Gounod. a. Die Unvergleichliche G. A. Heinze. b. Taunhaüserlied euor) Om. v. Oosterzee. a. Nocturne i .F. Coenen. b. Mazurka j V1°" Wieniawski. a. Poësie Multatuli. b. Epousez Caroline I ÜC ama le' Erhard. «Dich, theure Halle" aus Tannhnuser (sopraan) B. Wagner. a. De eerste Kus Jan Braudts Buijs. b. Haarlemsch Liedeke I 01101C. Andriessen. Tot slot: «Doornroosje", kindersprookje met zang in 7 tafreelen, van mej. C. de Lange. Van de brandverzekeringmaatschappij, gevestigd te 's-Hertogenbosch, agent de heer mr. W. F. A. Verhoeff, alhier, ontving de Alkinaarsclic Turnrlub „Kracht en Vlugheid" een premie van 25 voor haar spoedig optreden bij den brand ten huize van den heer Oortmeijer Zitting van 23 Maart. W. W. E.z. en P. S K.z., Egmond aan Zee, jachtwet overtreding, jedar f 3 boete of 2 dagen hecht. J. de V. en A. de V., Castricum, jachtwet-overtreding 2 maal gepleegd en loopen over eens anders grond, ieder 3 maal f 3 boete of 3 maal 2 dagen hecht en f 1 boete of 1 dag hecht. J. D. P.z., Egmond aan Zee, jachtwet-overtreding 4 maal gepleegd en strooperij 3 maal f 10 boete ot 3 maal 3 dagen hecht, en f 0,50 boete of 1 dag hecht. W. T. J.z., Egmond-Binnenjachtwet-overtreding, 5 dagen hecht. K. K. W.z.Egmond aan Zeejachtwet-overtreding 4 maal gepleegd en loopen over eens anders grond3 maal t 3 boete of 3 maal 2 dagen hecht.f 1 boete of 1 dag hecht., 3 maal f 10 boete of 3 maal 3 dagen hecht. C. S. J.z.Egmond aan Zeejachtwet-overtreding4 maal gepleegd, f 10 boete of 3 dagen hecht., 3 maal f 3 boete of 3 maal 2 dagen hecht. M. G. J.z., Egmond aan Zee, jachtwet-overtreding, 2 maal gepleegd, f 1 boete of 1 dag hecht., 2 maal f 10 boete of 2 maal 3 dagen hecht O. B. K.z., Egmond aan Zee, jachtwet-overtreding en loopen over eens anders grond, f 3 boete of 2 dagen hecht, en f 1 boete of 1 dag hecht. W. K. L.z., Egmond aan Zee, jachtwet-overtreding, f 10 boete of 3 dagen hecht. J. W. Jz., Egmond aan Zee jachtwetovertreding en strooperij f 3 boete of 2 dagen hecht, en 7 dagen gev. A. K. Cz., Egmond aan Zee jachtwetovertreding2 maal gepleegd en loopen over eens anders grond f 3 boete of 2 dagen hecht., f 10 boete of 3 dagen hecht, en f 1 boete of 1 dag hecht. C. Z Ez., Egmond aan Zeejachtwetovertreding2 maal gepleegd en strooperij5 maal gepleegd7 maal f 1 boete of 7 maal 1 dag hecht. J. G. Dz., Egmond aan Zee, jachtwetovertreding f 10 boete of 3 dagen hecht. A. D. Jz., Egmond aan Zeeals boven f 1 boete of 1 dag hecht. E. W. Ez., A. D. Pz., Egmond aan Zee, als boven, ieder t 3 boete of 2 dagen hecht. H. C. Pz., B. B. Hd., A. G. Jd., G V. Tz„ T. V. Az., W. P. Jz., Egmond aan Zee, strooperij, ieder f 1 boete of 1 dag hecht. J. W. Ez J. S. Hz., Egmond aan Zee als boven ieder f 0,50 boete of 1 dag hecht. L. K. Lz., Egmond aan Zee, als boven, 7 dagen gev. G. K. Az., Egmond aan Zee als boven 5 maal ge pleegd 5 maal f 1 boete of 5 maai 1 dag hecht. J. G. Jz., Egmond aan Zee laten loopen van vee op eens anders grond f 0,50 boete of 1 dag hecht. C. S., Schermerhornpolitie-overtredingf 3 boete of 2 dagen hecht. ONDERTROUWD. 22 Mrt. Antonius Korver en Margaretha de Lange. Pieter Blaukendaal te Oude Niedorp, en Wil- iemina Hallus, alhier. Cornelia de Haan en Petronella Bes. Johannes Jorritsma en Maartje Btubenitskij. Arie van Diepen, alhier, en Alida Catharina Tool, te Wieringen. Bernard Heinrich Ménke, te Zwollo, onl. te Krommenie, en Dieuwertje Catharina Bak, te Alkmaar. Hendrikus Hermanns Eenhorst en Wilhelmina

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 1