SAMIira BOS. No. 36. Tweede blad. Zes en Negentigste Jaargang. 1894. ZONDAG 25 MAAR T. TENTOONSTELLING Onbestelbare Brieven, GROOTE VOORJ AARSVEEMARKT te ALKMAAR op Maandag 16 April 1894. HERIJK in het algemeen Amsterdamsche Brieven. Feuilleton. ■er3 Roman uit het Berlijnsehe leven. 1LKIH1ARS0HE COURANT. Deze Conrant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per •5 maanden voor Alkmaar f 0,§0franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers O,(Mi. Prijs der gewone Advertentlën: Per regel O,IA. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoennui van AFBEELDINGEN van vroeger bestaan hebbende en nog bestaande merkwaardige gebouwen te ALKMAAR en in omliggende gemeentenin de groote Teeken zaal der BITRKER - AVOH DICHOOFi, van 3d tot en met 31 Maart a.s., des MAANDAGS van 12 tot 4 uren des ZATERDAGS van 10 tot 2 uren en de overige dagen van 11 tot 4 uren, toegankelijk voor ÏO cent per persoon tot goedmaking der kosten van toezicht. Houders van familiekaarten 1894 voor het Stedelijk Museum hebben met hunne huisgenooten kosteloos toegang. De Catalogus van de Prentverzameling van Alkmaar en Omstreken waarin de toelichting der op de afbeel dingen aangebrachte nummers voorkomt, is tegen 10 cent per exemplaar aan het locaal der tentoonstelling ver krijgbaar. verzonden gedurende de le helft van Maart 1894 Ds. H. W. Witte veen, Ermeloo MonwerikHaarlem W; Greeve Sloterdijk G. MooiWestwoud. Van Broek op Langedijk: P. Pretter, Amsterdam Meijer, Haarlem. Van Hoogwoud: P. Pannekeet, Noordscharwoude. éH*5* gelegonheid der groote veemarkt te ALKMAAR op Maandag 16 April 18S4 wordt Je gewone weekmarkt wederom gehouden op de GEDEMPTE NIEUWESLOOT en den KONINGSWEG. voor de bewoners van wijk D op 3?, 2§ en ïW Maartvan des voormiddag^ 9 tot des na niddags 3 uren. VII. anneer eenmaal een historicus de politieke geschie denis van Nederland zal schrijvendan zal hij waar schijnlijk het jaar 1894 bestempelen met deu naam van >het jaar der verrassingen." En daarvoor zon reden zijn. Of was het geen ver rassing, toen minister Tak van Poortvliet in de Tweede DOOR PAUL LINDAU. 4) o-o Ontegenzeggelijk dus was zij de medeplichtige. Maar de schuldige, de eigenlijke schuldige was toch hijIndien hij haar werkelijk liefhad, haar alléén, dan zoo hem alles vergeven zijn Maar hoe kon zij hem thans nog gelooven: hem, die sedert een half jaar met eene leugen, of althans met eene verzwegene waarheid op de lippen, haar onder de oogen trad Hem, die tot eene andere hetzelfde had gezegd en nog dagelijks moest herhalen, wat hij h a a r hoor den begeerigeu blik zijner blauwe oogen, door den hfuk zijner hand, door het zuchten zijner borst, door heel z!)n doen en wezen onophoudelijk te verstaan wilde ge- !en Hij bezat dns eene verloofde, die hij voor God en he gansche wereld in zijne armen sluiten en kussen mocht, zonder ancrstig naar de portière te kijken en bij het mmste gerucht ineen te krimpen. En dit had hij voor haar kunnen verzwijgen Zij voelde hoe een vlammend rood hare wangen kleurde. 9 was buiten zichzelve niet enkel van toorn. Zij had een gevoel van de diepste beschaming en vernedering k ZÜ zijn hart te deelen had met ja, met zulk een schepsel! Het was toch blijkbaar een doortrapte coquette, hem in hare netten gowikkold had Of anders *®t kon het er wel voor eene wezen die in de verno emende positie, van verzwegen te worden, zoo kalmweg ®aar berustte Leonie opende eenen vleugel van het venster en liet de reine lucht in de kamer stroomon waar nog .J 8 enu haardvuur brandde. Het hoofd gloeide en dui- 6 haar, en de koelte deed haar goed. Zoo trachtte zij Kamer na aanneming van het amendement-de Meijier terwijl dit ontdaan was van de als onaannemelijk geka rakteriseerde elementen plotseling verklaarde van de verdere verdediging der kiesrecht-ontwerpen te moeten afzien en deze introk Eu was hot voor velen ook geen verrassing, toen het bleek, dat in den ministerraad niet die groote verdeeldheid heerschtewelke uit geloof waardige bron" was gemeld en keken niet velen verbaasd op, toen de zaken zulk eene wending namen, dat het conflict tusschen volksvertegenwoordiging en minister beslecht moe3t worden door de uitspraak van het kie- zerskorps Maar wat waarschijnlijk nog wel de grootste verrassing mag genoemd worden, is het feit, dat door de aanzienlijkste kiesvereenljsing des lands door het amsterdamsche „Burgerplicht", tot minister Tak de vraag werd ge richt, of hij eventueel een candidatnnr voor de Tweede Ka mer van haar wenschte te aanvaarden en dat het bevestigende antwoord van den minister in de zeer druk bezochte vergadering dier vereeniging met een stormachtig, over weldigend applaus is begroet. In het veelbewogen loven van den her Tak van Poort vliet zijn de afgeloopen weken rijk geweest aan zeldzame triomfen. Men ga slechts in zjjne herinnering terug tot het jaar 1879 toen het ministerie Kappeijne-Tak tot heengaan werd genoopt on er een felle strijd ontbrandde tusschen de voor- en tegenstanders van deze beide mannen. In Amsterdam nam destijds Grondwet 't op voor Kappeijneterwijl Burgerplicht met haren candidaat Gleichman, een tegenstander van Tak, de zege wegdroeg In 1884 moesten opnieuw verkiezingen plaats hebben, veroorzaakt door de ontbinding der Tweede Kamer bij de behandeling der partieele grondwetsherziening. Niet minder hevig was de kamp gevoerd tusschen de beide fracties hierboven geschetst Chans koos Grondiret de zjjde van Tak, terwijl Burgerplicht, aan Gleichman getrouw bleef. De uitslag was, dat Tak de nederlaag leed. Toch was reeds bij deze verkiezingen overtuigend ge bleken dat de kracht der voorstanders van Tak niet gering te schatten was. Bleef de liberale partij aldus verdeeld, dan stond 'i te vreezdn, aat zij door onderlinge oneenigheid het onderspit zon delven. Bijtijds kwam men tot inkeer, want in 1891 werden zoowel Gleichman als Tak door de hoofdstad naar het Haagsche Binnenhof afgevaardigd. Thans drie jaar later heeft Burgerplicht openlijk de zijde gekozen van den man, dien zij eenmaal uit al haar macht bestreed. In een vloeiende toespraak deed de voorzitter, de heer A. C. Wertheim, nitkomondat men in 1891 de regeering geprezen had voor de indiening van een wetsontwerp, waarbij de kiesbevoegdheid werd uitgebreid tot de ruimste grenzen welke art. 80 der Grondwet toeliet, en dat men thans moest vasthouden aan de beloften destijds den volke gedaan. Daarom wenschte hij voor do aanstaande kamer-verkiezing slechts candidaten, die, onder instemming met het program der kiesvereeniging, van oordeel zijn, dat 's lands belang vereischt, dat de aanstaande Tweede Kamer zoo spoedig mogelijk een kieswet-ontwerp op denzelfden breeden hare gedachten te verzamelen, ten einde tot een besluit te geraken omtrent de houdingwelke zij van nn af tegenover Hugo aan te nemen had. Wat te doen Eenvoudig de zaak te ignoreeren ware misschien het verstandigste geweest. Doch zij voelde zich niet bij machtedeze komedie nog verder voort te zettenZon zij hem eene heftige scène mak9n en kortweg met hem breken Zou zij hem krenken, links laten liggen, en aldus vau zelf vau haar vervreemdbn Of zou zij tot het uiterste overgaan, hem het alternatief stellen van te kiezen tusschen die andere en haar, en dan tot loon voor het offer, dat hare jalouzie van hem vergde, hem schenken wat hij onophoudelijk van haar verlangde en wat zij hem tot op dezen oogenblik geweigerd had Alles leek haar even onmogelijk het onmogelijkste echter, dat het tnsschen haar en Hugo bij het oude blij ven zou. Onafwendbaar moesten zij en hij thans of geheel viin elkander gerukt, of geheel tót elkander gedreven worden Leonie huiverde on sloot het venster. Zij was verbaasd toen zij op do pendule zag en bemerkte hoe er sedert Ring- stetter's vertrek reeds meer dan een uur vervlogen was. Tot uitrijden was het no in elk geval te laat. Welsheim was vermoedelijk reeds thuis gekomeu, en over een half nnr zon het diner worden opgedragen. Daar zij nn met dit halve nnr eigenlijk geen raad wistzoo trad zij eigenlijk doelloos in hare toiletkamer en monsterde nog eens de nienwe voorjaarskostunms, die eerst den vorigen dag waren bezorgd geworden. Het meest kleurige en op- zichtigo beviel haar heden jnist het best. Zij riep hare kamenier Germaine, die zjj uit Brussel had meegebracht, en zoido tot haar dat zij zich voor het diner wenschte te verkleeden. »Is er dan bezoek?" vroeg Germaine, aan wie hare meesteres veroorloofd had te spreken zonder gevraagd te zijnniet alleen maar zelfs op eigen gelegenheid vragen te stellen. »Neen antwoordde Loonlemet eene kortheid die het goede meisje bevreemddo. »Maar voor mijnheer alléén is dat kostuum toch zoDde", meende Germaine. grondslag als het door de regeoring ingetrokkene behan- dele en aanneme. Dit voorstel vond slechts luttele bestrijding. Bo vendien werd 't hun die zich daaraan waagden verre van gemakkelijk gemaakt. Zoo werd prof. Spruijt, toen hij als zijn gevoelen te kennen gaf, dat Tak de Kamer er in had laten loopen door den voorzitter in de rede gevallen met de vrij zonderlinge aanmerking, dat hij den hoogleeraar het recht ontzegde, een afwezige aan te vallen. Alsof op de daden van een minister geen kritiek zou mogen geoefend worden, tenzij die minister daarbij tegen woordig is Bij stemming bleek de overgroote meerderheid het ge voelen van het bestuur te zijn toegedaan Met daverend applans werd deze uitslag begroet, dat zoo mogelijk nog toenam, toen de heer Wertheim meedeelde, hoe de ver eeniging door Tak's candidaten haar richting kon be zegelen. De afloop van deze bijeenkomst zal ongetwijfeld in het geheele land grooten iudrnk maken en zeker mede er toe bijdragen, dat in de nienwe Kamer buitengesloten worden die elementen welke door hnn stem te geven aan het amendement-de Meijierin den komenden verkiezings strijd zullen worden gebrandmerkt als conservatief, hoewel zij met die stem wellicht beoogden, althans iets van de kiesrechtherziening te redden. Hot vermakelijke in Bnrgerplicht's besluit is, dat daar door aan de radicale kiesvereeniging Amsterdam" het gras voor de voeten is weggemaaid. Ook bij haar moet het plan bestaan hebben om Tak over een candidatnnr te polsgn en zeker zon 't voor haar' moreel prestige niet te versmaden zijn geweestindien de minister haar aanzoek toestemmend had beantwoord. Nog een andere zaak dient besproken in verband met de aanstaande kiesrechtbeweging. Sommige bladen juichende over het besluit der Koningin-Regentes om de oplossing der crisis te zoeken in Kamer-ontbinding, heb ben gemeend, dat het amsterdamsche volk zijne ingeno menheid met deze beslissing op duidelijke wijze behoort to kennen te geven bij het vorstelijk bezoek, dat de hoofdstad te wai.kieu staat. Die raadgeving is zeker goed bedoeldmaar schijnt ons toch niet boven verdenking verheven. Voor het prestige van de Kroon is het wen- schelijk, dat de Koningin-Regentes zicb boven de partijen stelt. Maar bovendien, wanneer men betoogingen uitlokt, van goedgezinden prikkelt men de kwaadgezinden en komen ook deze hun recht opeischen om hunne gevoelens op onmiskenbare wijze aan den dag te leggen. Van de amsterdamsche Burgerplicht-vergadering over gaande tot de Kicuwer-.tmstehche grensregellng- qnacstle is vallen van de eene question brülante in de andere. De tegenstanders van annexatie in Nieuwer-Amstel hebben in de afgeloopen week blijk gegeven dat hnn kracht nog niet te versmaden is. Er moet namelijk 'Ik wensch het aan te trekken. Mag ik je dns ver zoeken antwoordde Leonie nog barscher. Zooals mevrouw verkiest", sprak Germaine onderdanig. En na oenigen tijdterwijl hare vlugge handen het meesterstuk van modeknnst als gegoten deden zitten aan de slanke gestalte harer meesteres liet zij er bedeesd op volgen »Mevronw is vandaag niets in haar humeur. Heeft mevrouw iets dat haar hindert Mevrouw ziet er werkelijk heelemaal ontdaan uit Doch mevrouw verwaardigde zich niet, de belangstelling van haar kameniertje te bevredigen. Nauwelijks was het toilet voltooid, of Welsheim kwam thuis. Hij had ter benrze uitstekende zaken gedaan en was zielsvergenoegd. >Aha!" riep hij bewonderend, toen Leonie in haar lichte kleed naar binnen ruischte »zóó mag ik het zien! Werkelijk fameus! Onverbeterlijk! Mijn "compli ment, kindlief, mijn komplimont! Neen, laat je nn toch eens behoorlijk bekijkenZóó gauw zal de soep niet kond worden »Kom, kom Malligheid!" zeide Leonie, die reeds den drempel van de eetkamer overschreden had. »Mij dankt zoo begon Welsheim het gesprek aan tafel Wij moesten eigenlijk ter eere van dit nieuwe kostnnm ons van avond eens ergens vertoonen. Voor mij alléén is het waarachtig zonde!" Leonie moest onwillekeurig glimlachen bij de herin- neriug, hoe Germaine een half uur geleden hetzelfde met dezelfde woorden had gezegd. »Zooals je wilt'antwoordde zij met goed gespeelde onverschilligheid. Zij was reeds vast besloten, zich door haren man te laten overhalen om deu avond gezamenlijk met Hugo Hall door te brengen. Om honderd redenen achtte zij het wenschelijk dat bare eerstvolgende ont moeting met hem zon plaats hebben onder het bedwang, dat natuurlijk de tegenwoordigheid van haren man haar oplegde. En tevens ook werd zij verteerd van het ver- langeu om dat meisje te zien heden nog. Zij voelde weldat slechts haar man haar hiertoe op gevoegelijke wijze behulpzaam kon zijn. Wel wist zij op het oogenblik

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 5