N ederland. Buitenland. voorzien worden in een raads vacature, ontstaan door het bedanken van dr. Blink, die, zooals men weet, tot direc teur der nieuwe Hoogere Burgerschool is benoemd. Inde liberale kiesvereeniging «Vrijheid en Vooruitgang" is voor dien zetel strijd gevoerd tusschen dr. Franken een der slachtofiers van de beslissing in zake de geneeskundige armenzorgdie ten opzichte van de grensregeling zich geheel neutraal noemde, en den heer W. J. Bollée, een vurig voorstander van het «Nieuwer-Amstel één en onverdeeld.'' Wanneer men bedenkt, dat in de vergadering dezer kiesvereeniging vele vrienden aanwezig waren van den heer Franken en bijna niemand daar den heer Bollée bleek te kennen dan is 't zeker een merkwaardig ver schijnsel dat laatstgenoemde werd geproclameerd. De roomsch-katholieken hebben dezen kandidaat overgenomen, terwijl de anti-revolutionairen een partijganger hebben gekozen wiens groote sympathie voor het behoud van Nieuwer-Amstel algemeen bekend is. Waar alzoo op het punt der annexatie bij de drie bestaande kiesvereenigingen eenstemmigheid heerscht ligt het voor de handdat pogingen worden aangewend om bij de verkiezingen voor den dubbelen raad verêenigd ter stembus op te trekken. In dat goval toch bestaat alle kansdat uit Nieuwer-Amstel een krachtig protest tegen inlijving bij Amsterdam tot de volksvertegenwoor diging zal doordringen. Hangende deze quaestieheeft het dag. bestuur te kampen met een nieuwe moeielijkheid, voortvloeiende uit het geschil met de doctoren. Bij de nieuwe regeling worden namelijk alleen die patiënten in het Burgerzie kenhuis te Amsterdam uitbesteed, welke eene verpleging in zulk eene inrichting onmisbaar noodig hebben. De directie van dit ziekenhuis neemt nu echter niet langer genoegen met de f 1.50 per dag, welke Nieuwer-Amstel tot hiertoe voor eiken zieke betaalde. In zekoren zin ligt hierin een satisfactie voor den burgemeester omdat thans blijkt dat de gemeente- geneesheeren vroeger veel spoediger tot eene evacuatie naar het ziekenhuis overgingen dan onder het nieuwe régime het geval is. Maar aan den anderen kant kan de am8terdamsche inrichting wel zulke hooge eischen gaan stellen, dat de gemeentekas daartegen opkomt. B. en W. hebben thans een schrijven gericht tot den directeur van het Burgerziekenhuis met verzoek om opgavewelke betaling voortaan van Nieuwer- Amstelsche zieken wordt gevraagd. Dit antwoord zullen zij meedeelen in een spoedeischend belegde gemeente raadsvergadering en wanneer de raad zich niet kan vereenigeu met de eischen der amsterdamsche inrichting zullen zij voorstellen, zoo spoedig mogelijk over te gaan tot den bouw van een eigen ziekenhuis. Men bemerkt weldat Nieuwer-Amstel's schout on schepenen 't doen voorkomen, als gaan zij de naderende beslissing over het voortbestaan hunner tegenwoordige gemeente met het volste vertrouwen tegen. Wellicht putten zij ook moed uit het aftreden van minister van Tienhovenwantbeschermheer van amsterdamsche be langen als deze altijd is geweest moet hij meermalen verklaard hebben dat hij hoopte dat zijn kabinet de inlijving van het stedelijk deel van Nieuwer-Amstel bij de hoofdstad zou bewerkstelligen. m hoever de toestand van zijn gezicht en gehoor hem beletten de verplichtingen van zijn mandaat naar behooren te vervullen. FRANKRIJK. Te Jallieu nabij Grenoble is in het voorportaal der kerk tijdens de prediking van een pater-zendeling een helsche machine geplaatst. Zoodra de bezoekers den rook van de lont zagen ontstond er een ware schrik allen vluchtten en gelukkig sprong de bom eerst, nadat het kerkgebouw verlaten was. De anarchist Ortiz die vermoed wordt medeplichtig te zijn aan den aanslag in het koffiehuis Terminusis in hechtenis genomen. Ook zijne moeder en zijne min nares zijn gevangen genomen. Hij schijnt het hoofd te zijn eener uitgebreide bende van inbrekers, OOSTENRIJK-1IONGARI JE. Kossuth, geboren 27 April 1802, de bekende hongaarscke staatsman, is den 20 te Turijn, alwaar hij eerst in gedwongen, later in vrijwillige ballingschap leefde, overleden. Het ge meentebestuur van Turijn heeft voor het sterfhuis een eorewacht doen opstellen de burgemeester vervoegde zich bij den zoon om hem zijne deelneming te betuigen en zond bovendien, evenals die van Rome, e9n telegram aan den burgemeester van Budapest. Den 22 des avonds hielden de studenten te Budapest eene betooging voor den koninklijken schouwburg en de opera, uit verontwaardiging over het feit, dat de voorstellingen, niettegenstaande Kossuth's dood, doorgingen. De menigte drong de schouwburgzalen binnen en verdreef de toeschou wers er uit. De politie dreef de menigte uiteen. SPANJE. Te Santander heeft weer eene ontploffing plaats gehad in den romp van het schip Machichaco, waarin nog dynamiet was. Er heerschte groote ontsteltenis. Er zijn minstens 10 dooden en 27 gewonden. De bevolking is zeer verbitterd op de overheid. De telegraafdraden wa ren doorgesneden. BELGIE. De Senaat heeft den 21 met 34 tegen 4 stemmen het gewijzigd kieswetsontwerp in zijn geb goedgekeurd. Negentien leden onthielden zich van de stemming. De vergadering is tot 3 April gescheiden. De Kamer nam dien dag de begrooting van justitie aan met op één na algemeene stemmen. Een amendement- van den vlaainschen afgevaardigde Coremans om een krediet van f 5000 uit te trekken ten einde de Moniteur ook in het vlaamsch te doen verschijnen, was verworpen DIJITSCHLAND. De stad Dantzig heeft den rijks kanselier von Caprivi het eereburgerschap aangeboden. ENGELAND. De heer Gladstone heeft aan het verkiezingscomité in Midlothian medegedeelddat hij liefst aan de kiezers van zijn district overlaat te beslissen, Aerkle zingen. De heer van der Feltz, afgevaardigde voor Assen, heeft verklaard geen nieuw mandaat te zullen aanvaarden. De katholieke leden van de Eerste Kamer en van de ontbonden Tweede Kamer zullen den 27 te 's-Graven- hage eene vereenigde vergadering houden ter bespreking de gedragslijn die de katholieke partij bij de aan staande verkiezingen behoort te volgen, De liberale kiesvereeniging te Meppel heelt den heer mr. H. Smeenge dank betuigd voor zijne houding in zake de kieswet en hem met algemeene stemmen we derom candidaat gesteld. Te Utrecht is op het postkantoor gevangen geno men de assistent bij de posterijen Te. K., verdacht van het Rijk benadeeld te hebben, door in zijne hoedanigheid aan het postkantoor postzegels van de postpakketten te hebben genomen en ze, na sehoonmaking, weer als nieuw te hebben gebruikt op postkaarten. Bij kon. besluit van den 22 zijn, met ingang van den 21, in activiteit hersteld de militaire leden der Tweede Kamer P. G. J. van der Schrieck, B. R. Fvan Vlijmen, H. Seret C. M. E. van Löben Seis en J. E. N. baron Schimmelpenninck van der Oije en bepaald dat deze officieren ter beschikking van den minister van oorlog zullen zijn. Op de 32/2 °/0 geldleening der gemeente Rotterdam, groot f 1.000.000, was ingeschreven voor f 4.870.800 tegen den koers van 98 tot 102 pet.; de koers van toe wijzing is den 22 bepaald op lOCD/g pet. De Noord- en Zuidhollandsche Reddingmaatschappij heeft in 1893, behalve vijf pogingen tot redding van schipbreukelingen, zes reddingen volbracht, waarbij 68 menschen gered zijn. Sedert de oprichting der maat schappij in 1824 zijn door haar personeel reeds 3593 personen gered. In 1894 wordt eene nieuwe zelfrichtende boot aangebouwd, welke te Nieuwediep zal worden ge plaatst. Te Noordwijk aan Zee werd de boot door eene andere vervangen. In 1893 werd aan giften en legaten f 6524.50 ontvangen. De vaste bijdragen verminderen jaarlijks, terwijl de uitgaven op niet onbeduidende wijze toenemen. Blijkens telegram van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië van den 20 wordt de gouvernements-koffie- oogst op Java voor dit jaar geraamd op 304195 pikols. Hot provinciaal kerkbestuur van Friesland heeft den voorloopig geschorsten predikant, J. Barger van Harlingen, ontzet uit zijne bediening als predikant bij de ned. herv. kerk. Beroepen bij de geref. kerk te monnikendam A. Steijlingcand. Amsterdam. De gemeenteraad heeft den 21 be sloten de Ooster- en de Westerbegraafplaats op 1 Mei a.s. te sluiten en de nieuwe Oosterbegraafplaats op dien dag te openen. De Amsterdamsche Galerij-Maatschappij keert over 1893 f 27 per aandeel van 1000 uit. Egmond aan Zee. Den 21 is te 's-Gravenhage voor nuttige handwerken geslaagd mej. H. J. v. Hall, alhier. Hoorn. Bij kon. besluit van den 20 is aan M. Reym, wed. W. Brinck, directeur van het Rijkstelegraaf kantoor alhier, een pensioen van f 575 verleend. Den 21 is te 's-Gravenhage voor nuttige handwerken geslaagd mej. J. M. H. Verhoeve alhier. Haarlem. Den 22 is te 's-Gravenhage voor de nut tige handwerken geslaagd mej. M. E Aruoldy alhier. Rijp- Ook het hier bestaande fanfarecorps zal deelnemen aan het festival bij het aanstaand verblijf van de beide koninginnen te Amsterdam in de maand April te houden. Scliagen. In het geheel zijn dezen winter 3850 boterhammen op de lagere school alhier aan arme kin deren uitgereikt. De dames Atema en Ressing hebben zich verdienstelijk vermaakt met die alle klaar te maken, den heer Roep komt vooral dank toe voor de moeite die hij zich getroost heeft om de benoodigde gelden f 108,26s, bijeen te krijgen. Door de socialisten alhier worden pogingen in het werk gesteld om den eersten zondag in Mei op een groot stuk weiland eene vergadering te houdeneene zoogenaamde lste Meibetooging. Uit Amsterdam en Alkmaar zullen alsdan sprekers zangers en oen muziekgezelschap over komen. De Schager Wielrijderscub heeft besloten, tegelijk met den grooten wielerwedstrijd uitgaande van het gewest in Mei a.s., een wedstrijd uit te schrijven om 3 medaljes, op een baan van 5 ned. mijlen. Die baan loopt van het Noord te Schageu over Schagerbrug en Keinsmerbrug been en terug. Tevens zal om fraaie kunstvoorwerpen een lange pijpenwedstrijd worden uitgeschreven op den breeden weg van het hotel «De Roos" tot het café «De Beurs" op de marktplaats. Den deelnemers aan den ge westelijken wedstrijd zal een vrij bal worden aangeboden, benevens de gelegenheidom gezamenlijk aan een feest maaltijd deel te nemen. Over het geheel zien de weilanden er in het Noorder kwartier gunstig uit. De zonnewarmte van de laatste dagen heeft daar veel goed aan gedaan terwijl er zeer weinig regen is gevallen zoodat do landerijen zoo goed als droog zijn. V&el werk is er in den afgeloopen winter op het land gedaan; er is veel mesten veel modder aan gebracht, die reeds over de aarde zijn verspreid. Als het weer zoo gunstig blijft, kunnen de koeien reeds vóór Mei van stal en in de weide gebracht. Winkel. Ook het fanfare-corps uit deze gemeente heeft de nitnoodiging aangenomen, om aan het muziek feest bij gelegenheid van het bezoek der Koninginnen te Amsterdam in April e.k. deel te nemen. Aan de hier gevestigde afdeeling der vereeniging «Volks onderwijs" is door het hoofdbestuur eene subsidie van f 150 verleend ten behoeve van hare inrichting tot het onderwijs in handenarbeid. nog niet, hoe het zou moeten worden aangelegdmaar zij hoopte van haar vaak beproefde middel namelijk, haren man hare eigene wenseheu als te suggereeren ook ditmaal weder het beste. Rusteloos fladderden hare blikken van het eene voorwerp naar het andere. «Zullen wij naar het een of andere theater gaan vroeg Welsheim. Leonie haalde de schouders op. «Niet Nu dan, zooals je wiltJe hebt het maar voor het zeggen. Mij is het om het evenNaar den circus dan «In 's hemels naam «Oók al niet Wat dan Wacht eens even Daar schiet mij iets anders te binnen. In de Reichshatten moet op het oogenblik een bijzonder goed programma zijn uitstekende amerikaansche acrobaten, eene snoe perige chansonnetten-zangeres uit Weenen, en eene aller- vroolijkste pantomime Wat dunk je daar wel van Ik laat eene loge halen en wij nemen nog een paar goede vrienden mee «Wel zeker! Liefst ineens een paar!" «Nu één dan! Net zooals je verkiest.... Doctor Hall bij voorbeeld?" Leonie fronste de wenkbrauwen. «Doctor Hall «Wel ja, waarom niet?" riep Welsheim; en op veran derden toon voer hij voort: «Ik begrijp je niet, Leonie! In den laatsten tijd ben je tegen dien armen doctor wer kelijk terugstootend koel.... Neen neen, dat kan je niet loochenen Ik heb goede oogen, eu mij ontgaat niets. Je bent wezenlijk hardvochtig tegen dien armen man Hij vereert je daar kan je staat op maken Wees toch een beetje vriendelijker tegen hem Dat kost je immers niets en je maakt er eenen braven kerel voor eenen ganschen avond gelukkig mee «Je vergist jeik heb niet het geringste tegen den doctor «Werkelijk niet? «Wel neen! Wat zou ik tegen hem kunnen hebben «Nu, dan schijn je in elk geval onvriendelijker tegen hem dan in je bedoeling ligt." «Dat kan wel zijn." «Zoo? Nu, maar ik moet je dan eerlijk zeggen dat je mij geen pleizier daarmee doet. Ik mag Hall zeer gaarne lijden, en het zou mij erg spijten als je hem door je stroefheid al is die dan ook volstrekt niet zoo boos gemeend op de vlucht joeg. Je hebt wel gezien dat anderen, die zich vroeger bij ons zoo thuis voelden, zich op den duur zulk eene behandeling ook niet hebben laten welgevallen en daaronder zeer nette menschen, die indertijd hoog in do gratie bij je stonden. Je springt werkelijk met onze goede kennissen al te onverschillig om." Leonie haalde de schouders op. «Ik zal je bewijzen dat je ongelijk hebt", sprak zij op slaperigen toon. «Zoo Ik ben benieuwd «Ja Laat ons voor mijn part naar de Reichshatten gaan, laat ons den doctor afhalen als je daar zoo op gesteld bent. Wij kunnen in het rijtuig voor zijne deur even wachten." Welsheim keek eenigszins vreemd. Hij had het op zijne lippen te zeggen dat geen haar op zijn hoofd er over gedacht had den doctor nu juist attehalen. Zij echter liet hem daartoe den tijd niet. Vóór hij nog een woord in het midden had kunnen brengen, voer zij voort «Het is wel een beetje vreemd, dat wij met ons rijtuig voor de woning van een vrijgezel blijven wachten. Maar ik ben niet zoo kleingeestig en daar je het verlangt duidelijker kan ik toch den doctor niet bewijzen dat ik niets tegen hem heb. Alleen hoop ik dat je daarmee dan nu ook tevreden zult zijn «Zeker, zeker", antwoordde Welsheim, ietwat verstrooid, terwijl hij zijn glas, waaruit hij zooeven gedronken had, op de tafel zette en zijn servet aan zijne lippen bracht Had hij werkelijk aan Leonie het voorstel gedaan, Hugo Hall te gaan afhalen Hij kon zich niets hoegenaamd er van herinneren maar hij voor zich had er niets tegen en daar Leonie er vrede mee had, zoo wendde hij zich tot den bediende met het bevel «Om half acht de landauer voor." Toen Leonie op den bepaalden tijd, met eene kostbare Woont doctor Hall sortie om en een snoepig mooi hoedje op het smaakvol gekapte haarin den salon verscheen en hare hand schoenen zorgvuldig toeknoopte, zeide zij tot haren man, die met de beide tooneelkijkers in de hand reeds eenige minuten op haar wachtte Wij moesten toch maar liever alleen naar de Reichs- hallen rijden. Jean kan wel aan mijnheer Hall gaau zeg gen dat wij hem wachten." «Neen, neen", antwoordde Welsheim ongeduldig «Daar voor is het nu te laat. Mijn hemel, wees toch niet zoo angstvallig De zaak is immers volkomen in orde in mijl gezelschap «Nu dan zooals je wilt nogal netjes i> Dat weet ik niet." «Ben je nooit bij hem geweest?" «Neen. Nooit.' «Nu, laat dan eens goed je oogon rondgaan, terwijl je bij hem bent. Het zou mij erg interesseeren, zoo eens eenen blik in het gedoe van zoo'n dichter te mogen slaan. Men kan iemand eigenlijk eerst goed beoordeelen, wanneer men gezien heeft hoe bij huist." Och, wat zou dat? Hij zal wel net huizen zooals de meeste jongeheeren huizen Meen je? Maar je hebt toch zelf wel eens ik ben het op dat punt volkomen met je eens, dat het atelier van eenen kunstenaar, de studeerkamer van eenen schrijver, iets anders is dan het woonvertrek van den eerste den beste. Het is, zooals je zeer juist hebt opgemerkteene soort heiligdom iets als een mn- seum «Jawel bevestigde Welsheim, een weinig verrast. tl'J kon zich volstrekt niet herinneren, eene dergelijke opmer king ooit te hebben gemaakt«Jawel, dat is wel waarIets als een museumjawel «En dus", viel Leonie, die juist den laatsten knoop bevestigd had, hem monter in de rede, terwijl zij haren arm onder den zijnen stak en hem tot spoed aandreef «en dus, beste vriend, is het verwijt van angstvalligheid^ dat je mij voor de voeten werpt, al heel onverdiend Hoe zoo, kind «Wel is het niet heel natuurlijk, dat ik een beetje huiverig ben in het hol van den leeuw binnen te drin gen ook al heb ik mijnen besten verdediger en be schermer aan mijne zijde Ha ha ha f' Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 6