B u i t e ii 1 a n d. N ederland. ligheid ontvangen alle doctoren een boekje vol witte bladzijdenieder boekje heelt een nummerwaardoor men weten kan van welken dokter het iB zonder dat de geneesheer zijne verklaring behoeft te teekenen. Ook de besmettelijke ziekten hebben elk een nummeren zoodra de dokter dns bij eenen patient komt, die cholera, mazelen typhus of iets dergelijks heeftdan moet hij aan den prefect van politie een blaadje uit zijn boekje zenden met vermelding dat dokter no. verklaart, dat de heer de ziekte no.heelt. Dit is dus voor Parijs iets nieuws, vele geneesheeren zien daarin een aanval op het geheim hetwelk zij verplicht zijn te bewaren doch anderen verklaren dat de maatregel deze geheim houding niet in den weg staatdaar de vermelding der ziekte niet voor het groote publiek bestemd isdoch wel voor eene administratie welke moet zorgen dat de besmetting zich niet verder uitbreidt. Hetgeen den dok toren vooral niet bevaltdat is de boete van 50 tot 200 francszoo zij de voorschriften van den prefect niet navolgen. Wij hebben niet gesproken over de ontplotfin" in de Madeleinekerk. De dader alleen werd Let slachtoffer van zijn misdadig opzet, dus is deze zaak afgedaan en denkt, men er al niet meer aan. Intusscheu worden de huis zoekingen en arrestatiën ieèeren dag voortgezet, moge een en ander ons brengen tot volkomen rustwant de algeineene welvaart lijdt onder zulke onrustige tijden. J. M. T. BElitllË. De koning heeft bet ontslag van den heer Beernaert als hoofd van het kabinet en als minister van financiën aangenomen, evenals dat van den minister van justitie Lejeune. De overige ministers zullen hunne porte feuille behouden. De afgevaardigde uit Gent, de heer de Smet de Naeijer, is tot minister van financiën, de heer Begerem. mede afgevaardigde van Gent, tot minister van justitie benoemd. De heer De Burlet wordt minister-pre sident en blijft minister van binnenlandsche zaken. KYWEJLAAII. De politie heeft den 21 des namid dags omstreeks 5 uren te Londen huiszoeking gedaan bij den hollandschen anarchist Wageman. Zij nam 4 of 5 nummers van de Roede Lui vel, van de Anaichist en eenige oude anarchistische manifesten in beslag. Het Lagerhuis is tot den 29 uiteengegaan. FBAIVhUUK. Het is thans vrij zeker, dat Pauwels de anarchist Rabardy isdie de aanslagen in de rue Saint-Jacques en op don boulevard Saint-Martin pleegde. Het schrift van den door Pauwels aan zijne vrouw ge schreven brief kwam volgens deskundigen volmaakt over een met dat van de brieven, door Rabardy aan de beide commissarissen van politie geschrevenj, die hij in de val wilde laten loopen. De ontploffing in de kerk te Jallieu is voroorzaakt door een zestienjarigen jongen die eeu koperen bus met kruit had laten springen om den kerkgangers schrik aan te jagen. Te Roucy is het hospitaal afgebrand. Reeds zijn zes lijken uit de puinhoopen gehaald. OONTË.YKUK-HOXUAKI JK. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald, dat de schoawburgen op den dag dor begrafenis van Kossuth gesloten zullen zijn. Van geen enkel openbaar gebouw zal de rouwvlag nit«eatoken worden. Het hougaarsche Huis van afgevaardigden heeft zich den 23 vereenigd met het gevoelen van den minister president Weckerlé, hierin bestaande dat in het proces verbaal der zitting gewaagd zal worden van de door Kossuth bewezen diensten en dat afgevaardigden naar Turiju zullen gaan. De familie Kossuth had tot alle par tijleiders het verzoek gerichtdat de begrafenis geen oorzaak van twist in het Huis zou vormen en dat er alleen voorstellen gedaan zouden wordenwaaromtrent kans op algemeene overeenstemming bestond. Den 23 des avonds hadden te Budapest betoogingeu plaats waarbij 36 personen in hechtenis werden genomen. l'i I MI lil I Ml II' flü'IMH LIEUUJUJJUUnBSMi eerst wel eens willen zienof de doctor mij kan ont vangen." «Als u in mijne kamer zoolang wilt plaats nemen mevrouw dan behoeft u hier toch niet in het portaal te blijven staan." »Heel vriendelijk van u mejuffrouw", antwoordde Leonie met eene lichte buiging. Zij volgde het meisje naar het achterkamertje, en zette zich op den stoel, dien Martha haar aanbood. Welsheim zelf was in den half donkeren, engen en hoekigen corridor blijven staan. Doch Martha kwam terstond terug, klopte aan de deur van de voorkamer en meldde den bewoner het bezoek. Onmiddellijk daarop verscheen Hugo en riep met luide stem »Wat is dat? Is het mogelijk? Maar dat is nu toch eene verrassing! Kom toch binnen, kom toch binnen! Wat verschaft mij dit onverwachte genoegen? De deur werd hierop gesloten, en men hoorde nog slechts het geluid der stemmen, niet meer de woorden. Intusscheu had Leonie in het schamele vertrekje eens haastig rondgekeken. Er was niet veel te zien. Oude meu bels die ook in hunne jonge dagen niet fraai konden zijn geweesteene sofa en twee stoelen van gebogen hout met groene ripsen bekleeding en gehaakte overtrekjes; op de tafelwaarvan het bonte pluche kleed netjes saamge- vouwen op de piano lag, een uitgespieid servet met twee bordjes en eenen theekop; voorts in het midden, door de petroleumlamp helder beschenen, eeu schoteltje gesne den rookvleesch, een broodmandje, een botervlootje en eene flesch Tivoli-bier Aan den wand eene gravure van de Madonna della Sedia, daaronder de portretten van den Keizer, den Kroonprins, Bismarck en Moltke. Boven de pianino Beethoven in steendruk. Een boekenhanger met een paar dozijn goedkoop ingebonden boeken er op, bo ven eenen kleinen, oubruikbareu schrijflessenaar. Nabij het venster een bloemenstandaard met wat bloempotten van de markt en een glas met goudvisschen. Daar naast oen nauitafeltje waartegen het raam van een pas begonuen borduurwerk stond aangeleund. Leonie werd bij hare vluchtige monstering van dit een MUSIiAlVB. De gemeenteraad van Petersburg heeft besloten den Keizer zijn onderdanigsten dank aan te bieden voor zijn zorg voor de welvaart des volks door het sluiten van het duitsch-russische handelsverdrag. Verkiezingen. De kiesvereeniging Burgerplicht te Gouda heeft can- didaat gesteld den heer T. G. G. Valette. De a.r. kiesvereeniging te Harlingen heeft den heer mr. Th. Heemskerk candidaat gesteld. Examens. In Noordholland zullen bij de a.s. examens voor onderwijzer en onderwijzeres als deskundigen optreden voor taal de heer A. S. Schoevers, voor rekeuen de heer J. A. Bakker, voor geschiedenis de heer M. J. IJzerman, voor natuurkennis de heer P. H. van der Leij, voor aard rijkskunde de heer A. Laughout, voor zang de heer G. J. H. Beijerlé, voor gymnastiek de heeren P. C. van Zuijleu en W. A. Carpreau, voor opvoeding de heer Joh. S. de Groot, voor teekeneu do heer J. H. Hinse Jr. en voor handwerken mej. A. Kroisse en de Roever. Op 3 April a.s. beeft het schriftelijk gedeelte van het on derzoek plaats. Ds. J. A. Th. Krol, predikant bij de ned. herv. gemeente te Beetsterzwaag, is gesteld ter beschikking van den gouverneur-genei aal van Ned. Indië, om te wor den benoemd tot predikant aldaar. Deu 6 zal voor de arr. rechtbank te Middelburg terecht staan Lam pier, verdacht van den drievoudigen moord te Marolleput te hebben gepleegd. Van den 17 tot den 20 zijn te Rotterdam weder 25 gevallen van pokken voorgekomen. Te 's-Gravenzande steeg het aantal lijders tot 139, dat der dooden tot 26: te Maassluis zijn 3 kinderen van een loods aan die ziekte overleden. Te Steenbergen kregen dezer dagen twee heeren in een logement een zoo hooge twist, dat de een met een biljartbal naar den ander gooide de bal kwam bij ongeluk in een spiegel terecht, waarop de logementhouder schadevergoeding vroeg. Na langdurige besprekingen werd de schade op f 60 berekend de logementhouder ontving eeu bankbiljet van f 100 en gaf 40 terug. Na het vertrok der heeren ontdekte de logementhouder, dat het bankbiljet valsch was. De Rijkstollen iu Gelderland hebben bij de open bare verpachting ongeveer f 5000 meer opgebracht de tol op den Velporweg bij Bronbeek bracht 9655 en die op den ütrecbtschen weg bij Kliugelbeek 5832 per jaar op. üe I9jarige Mellema te Winschoten, die deu 1 Februari drie revolverschoten op zijn vader loste, is uit de gevangenis ontslagen hij is ontoerekenbaar verklaard. Aau de provinciale commissie voor de paarden fokkerij iu Noordbrabant is voor 1894 eene Rijkssubsidie toegekend van f 4245. De arr. rechtbank te Groningen heeft Jan de Boer, schipper te Oosterwijrwerd wegens broedermoord ver oordeeld tot, 3 jaren gevangenisstraf Te Rhenen is eene weduwe aangebonden wegens kindermoord zij heeft bekend haar kind te hebben doen stikkendoor het de hand op bet mondje te leggen. De Haarlemsche Hypotheekbank te Haarlem heeft deu 9 April de inschrijving geopend op het restant van f 500000, ten bedrage van f 300000, barer 3'/a pet. in gond gewaarborgde pandbrieven tot een minimum koers van 99 pet. Bij koninklijk besluit van deu 20 is aan den beer P. C. van Lennepconsul-generaal der Nederlanden te Athene de porsoonlijke titel van zaakgelastigde verleend. Bij kon. besluit van den 24 is met ingang van 4 April benoemd tot burgemeester van Bovenkai-spel de heer Kooiman. Tot hoofdingeland van deu polder de Zeevang is herkozen de heer J. de Boer J Wz., met 37 van de 52 stemmen de heer C. Mnis Dz. verkreeg 15 stemmen. De Koningin-Regentes heeft den '24 een bezoek aan deu koninklijken grafkelder te Delft gebrachtop haren last is het stoffelijk overschot van wijlen Prins Alexander 1JnVnïiw!781 |TT~MnT—T en ander niet gestoord want mevrouw Breuer was nog in de keuken bezig met het koken van het theewater. Een eigenaardig glimlachou, eene mengeling van nijd en verachting krulde hare lippen. »Eu dat leeft óók!" mompelde zij, langzaam met het hoofd knikkend en terwijl zij de banden over elkaar vouwde en de wenkbrauwen optrok, liet zij er de zenuw achtige vraag op volgen: Waartoe?" Daar trad Martha de kamer binnen. Zij werd ietwat verlegen, toen zij do ongemeene verschijning der jonge vrouw, zoo stralend, zoo overmoedig, zoo uitdagend schoon en elegant, te midden van deze schamele omgeving terng zag, en deu bedwelmenden, zoetig Aanwen, ziekelijk zinue- lijken gardiniagenr opsnoof, die aan Leonie's borstbouquet ontstroomde. Zij voelde ook, zonder op ie zien, hoe zij door deze dame met eene bijna onhoffelijk te noemen op merkzaamheid werd gadegeslagen. Uit was haar iu het eerst pijnlijk, daarna werkelijk benauwend; en met eenen ze keren bijgeloovigeu angst sloeg zij de oogleden op en ves tigde nitdagend deu kalmen blik barer groote, schittereude oogen op de onbekende. Zij schrok bijnatoen zij door den scherpen, stekenden blis van Leonie getroffen werd. In deze kleine bewegelijke oogen met die trillende pu pillen, lag onmiskenbaar iets vijandigs. Een onverklaarbaar voorgevoel fluisterde Martha toe, dat deze schoone, elegante en voorname vronw haar ongeluk brengen on bitter hartzeer veroorzaken zou. Zij deinsde onwillekeurig terng en begon iets onnoodigs aau de tafel te verschikken, ten einde Leo nie deu rug te kunnen toekeereD. De beide vrouwen wisselden geen enkel woord, en beiden ademden met toegeknepen lippen hoorbaar. Gelukkig duurde dit pijnlijk samenzijn slechts weinige oogenblikken die echter Martha eene halve eeuwigheid toeschenen. Hngo opende driftig de denr en riep met luido stem, als om zijne eigene verlegenheid te overschreenwen »Wel, dat vind ik allerliefst van u, mevrouwDaareven hoorde ik van uwen man Mag ik werkelijk de eer hebben, n in mijn nederige stulpje binnen te leideu Meteen bood hjj baar zijnen arm. »Maar u mag volstrekt niet rondkijken want bet is verplaatst op den vloer van de niswaarin die kist thans is geplaatst. Met ingang van 1 Mei a.s. zullen drie adspirant- ingenieurs bij den rijks-telegraafdienst, aangesteld worden op eene jaarwedde van 1200. Zij die daarvoor in aanmerking wenschen te komenmoeten zich vóór 9 April bij gezegeld adres aanmelden bij het departement van waterstaathandel en nijverheid. O a. wordt ver- eischt bezit van het diploma van civiel-ingenieur ver kregen aan de polytechnische school te Delft en men moet geboren zijn in de jaren 1866 tot en met 1874. Ten gevolge van de in werking treding van bet duitsch-russiscbe handelsverdrag sedert den 20, worden geene bewijzen van oorsprong bij invoer in Duitschland nit meest begunstigde landen meer gevorderd behalve bij wijn en most in vaten en bij gedroogde amandelen. De gemeenteraad van Rotterdam heeft den 22 in beginsel besloten tot het aanschaffen van een tweeden koleDtip waarvan de kosten geraamd zijn op 800000. Te Amersfoort zijn valsche rijksdaalders in omloop. De Hollandsehe Glasverzekering-Maatschappij keert over 1893 7 pet. dividend nit. De Maatschappij voor gemeentecrediet sloot in 1893 35 leeningen 24 met gemeenten en 11 met waterschap pen tot een bedrag van f 817350. In April werden 500000 3 pets obligatiën der negende serie uitgegeven tegen 943/, pet. Het saldo der winst- en verliesrekening bedroeg/ 95034,503; op 1000 aandeelen serie A wordt f 29 betaald en op de aandeelen aerie B 61 per aan deel van f 1000 of over 783000, het gerechtigde bedrag, 47763. Oudcarspel. De zangvereeniging «Orpneus" die dezen zomer de gastvrouw zal zijn van de vereenigingen, behooreude tot den Noordhallaudschen zangersbondzal om goed beslagen ten ijs te komen hare repetitiën dit voorjaar geregeld voortzetten en niet, als vroeger ge schiedde, eene vacantie van een maand of zes nemen. Als verleden jaar te Pnrmerend belooft de dag van het zan gersfeest, naar wij van verschillende zijden vernemen, weer eeu recht gezellige feestdag te zullen worden, zeer in het belang van de ontwikkeling en beoefening der schoons zangkunst in Noordholland. JLangedijk. Veie meenen, dat nu de leute nadert, de kool aan den Langedijk zoo goed als weg is. Het tegendeel is jnist waar. Honderdduizenden stuks zijn nog iu de sehuren aanwezig, legen Mei eerst gaan de laatste weg zoodat, de Langedijk alleen de maanden Mei, Juni en half Jnli zonder kool is. Midden Jnli zijn namelijk de eerste nieuwe weer voor de verzending gereed. Zuidscharwoucle. Kocht men voor een tiental jaren eeu bunder bouwland hier voor 6000, de laatste jaren daalde de prijs belangrijk. Voor eeu paar weken besteedde men weer bijna 4200 per bunder, wat weder eene merkelijke rijzing aanduidt. Amsterdam. De arr. rechtbank alhier hoeft eene dame uit Aalten mej. E. J. de B., dieofschoon zij f 157 in haar bezit had in den franschen bazar alhier allerlei snuisterijen wegnam en heen wride gaan zonder te betalen wegens diefstal veroordeeld tot ééne maand gevangenisstraf. De eisch was 5 maanden geweest. Bij hare aanhouding had zij een valschen naam opgegeven; deswege werd zij echter vrijgesproken. Den 24 is door aandee houders in de naamlooze ven nootschap «Artis-Schouwburg" tot likwidatie besloteü. Deu '24 is op de Jodenbreestraat eeu knaapje uit de derde verdieping van een perceel op straat gevallen eu levenloos opgenomen. In deu vroegeu morgeu van den 25, waarschijnlijk tusseheu half zeven en acht nar, is in perceel 354, aan de Ceintuurbaan, hoek 2e vau der Helststraat., zijne woon plaats, vermoord gevonden de vleeschbouwer J. J. Schut, aldaar alleen wonende, 27 jaren ond, sedert eenigen tijd verloofd met de dochter vau een in do Albert Cuypstraat wouenden behanger, met wie hij weldra in het huwelijk, hoopte te tredeu en die den vorigen avond omstreeks elf uren hem verlaten bad. Toen den knechtdie te halt' negen aanscheldede deur niet geopend werd bracht hij eindelijk de band aan den deurknop, waarop hij ont dekte dat de denr open stond. Den wiukel binnenko mende, ontdekte hij zijnen meester, badende in zijn bloed, half liggende tegen het hakblok, met eene gapende wonde -•-.■saeMC'nm'f.. .U.IJ»1»iM"ryim*:7üg!W-"r>'Wiarff WïïliIlMWrarTW er een boel een boel!" liet hij er op volgen, ter wijl hijzonder Martha aan te zienmet Leonie de kamer verliet en de dear achter zich sloot. Martha woodde hare oogen naar die geGoten deur en bleef er op staren alsof zij er doorheen kon zieu. Zij stoud uog in diezelfde houding, toen hare moeder met den trekpot uit do kenken kwam. «Wat is het, kind? Hoe sta je daar zoo?" vroeg mevrouw Breuer. »Hugo heeft bezoek, moeder", antwoordde het meisje op zonderlingen toon. «Bezoek? Nu? Wat zou dat?" «Bezoek ja Een hoer en eene dame." «Eene dame?" vroeg de moeder verbaasd. Wie is dat dan?" «Dat weet ik niet. Ik ken haar niet. Ik heb den naam op het kaartje van den heer, die haar man schijnt te zijn, niet gelezen. Ik vermoed dat het mevrouw Welsheim is." «Is dat die rijke bankier, van wien Hngo zoo dikwijls gesproken heeft »Ja." «Maar waarom moet het juist die zijn Hoe kom je daarbij «Ik weet het niet. Ik denk het zoo." «Ik wist zelfs in het geheel niet dat mijnheer Wels heim gehuwd is." «Ik wèl. Hugo heeft eens den naam van mevrouw Welsheim genoemd en daarbij werd hij zoo verlegen. Sedert heeft hij ook nooit meer van haar gesproken. Ik geloof stellig dat zij het is." «Na, wij zullen het wel hooren Ga zitten, kind. De thee is klaar." «Ik geloof stellig dat het mevronw Welsheim is", herhaalde Marthaterwijl zij tegenover bare moeder plaats nam. Zij was vaalbleek geworden alleen onder hare oogen vlamden twee roode vlekken. Het eten roerde zij nauwelijks aan. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 2