Stadsbericiiten. 345e STAATSLOTERIJ. 2e kl. 2e lijst, 28 Maart. No. 5642 5000; no. 6492 2000; no 7599/1500; nrs. 4313, 8762 en 20941 /"10Ö0nrs. 888 en 6066 400 no. 18426 200 nrs. 6385 en 19963 100. 2e Klasse, 3o lijst, 29 Maart. Nr. 20586 f 1000 nr. 17969 f 400 ns. 4057 9461 en 10859 f '200; ns. 8362, 17865, 18614 en 18998 f 100. werd niet verder aangedrongen nadat de heer Roelmana ter Spill zich uitdrukkelijk daartegen verklaard had na de ondervindingopgedaan in zake de wik- en weeg- loonen de Voorzitter verklaard had dit laatste gevoelen te deelen en de heer Canters als zijn gevoelen te kennen had gegeven dat hij kon instemmen met het gevoelen van den heer Boelmans ter Spillomdat de Raad het geen goed of niet goed geacht wordtmoet handhaven of veranderen naar eigen gevoelen afgescheiden van hetgeen anderen doen. 11. Bericht van het r. k. parochiaal armbestuur, dat op de kiezerslijsten voor 1894 geene door dat bestuur bedeelde personen voorkomen. 12. Gelijke kennisgeving van het Bestuur der Pius- Sticbting. 13. Gelijke kennisgeving van het Nederl. israëlitisch armbestuur. Ns. 11, 12 en 13 voor kennisgeving aangenomen. Zijn in behandeling genomen de volgende voor de leden ter lezing gelegen hebbende stukken. Van de commissie van financiën. 14. Rapport op het verzoek van regenten van het bur gerweeshuis om machtiging tot het doen van af- en over schrijvingen in de begrooting van dat gesticht voor 1893. Do commissie stelt voorde gevraagde machtiging te verleen en. Aangenomen. De heer J. de Lange regentbuiten stemming. 15. Rapport op het verzoek van het burgerlijk armbe stuur om machtiging tot het doen van af- en overschrij vingen in de begrooting voor 1893. De commissie stelt voor, de gevraagdo machtiging te vorleenen. Aangenomen. 16. Rapport op het verzoek van regenten van het man nen- en vrouwen-gasthuis om machtiging tot het doen van af- en overschrijvingen in de begrooting van dat gesticht voor 1893. De commissie stelt voor, de ge vraagde machtiging te verleenen. Aangenomen. De heeron de Wit en Janssen buiten stemming. 17. Rapport op de suppletoire begrooting van het mannen- en vrouwen-gasthuis voor 1893, sluitende in ontvangst op f 352.06, het nader uit de gemeentekas aangevraagde subsidie, en in uitgaaf op f 230.01, alzoo met een batig slot van 122.05. De ontvangsten bleven f 122.05 beneden de raming; de uitgaven waren 230.01 hooger, als gevolg van de volgende onvoorziene uitgaven: de herstellingskosten van de schutting tusschen burger weeshuis en gasthuishoogere uitgaven voor waak- loonen en het nadeelig saldo der rekening van de bad inrichting. De commissie heeft geen bezwaar en stelt de goedkeuring voor. Aangenomen: de heeren de Wit en Janssen regenten buiten stemming. 18. Rapport omtrent de rekening van ontvang en uitgaaf van de commissie van toezicht en beheer over het stedelijk muziekkorps over 1893, sluitende in ontvang en uitgaaf op f 2984,53. Het onderzoek leverde geene bezwaren zoodat de commissie voorstelt, haar onveranderd goed te keuren. Aangenomen. 19. Rapport op do rekening der Algemeene Be waarschool over 1893, sluitende in ontvangsteu op f 1705,96, in uitgaven op f 1102,59, met een batig slot van f 603,37. Het onderzoek dor uitgaven leverde geene bezwaren. Met genoegen vernam de commissie uit het schrijven van het bestuur ten geleide van de rekening dat hot wegens het aanstaand vertrek van een der beste hnlponderwij- zeressen voornemens was het belangrijk saldo te besteden tot het aanstellen eener geëxamineerde hoofdonderwijze res (bewaarschoolhouderes) waaruit het streven blijkt, om de school te doen beantwoorden aan de eischen, welke haar gesteld mogen worden. Aangenomen de heer Rent meester bleef buiton stemming. 20. Rapport op hot verzoek van regenten van het burgerweeshuisom machtiging tot uitbetaling aan de weesmoeder van de volle voor den vader en de moeder vastgestelde jaarwedde en van de toelage voor extra voeding over het tijdvak van 1 Januari tot 1 Mei dezes jaars. De commissie heeft geene bedenking en stelt daarom voor, die machtiging te verleenen. Van Regenten was een nader schrijven ingekomen waarbij verzocht word den termijn van 1 Mei te ver lengen tot 1 Juni, in verband met de omstandigheid, dat op dat tijdstip de nieuw benoemde vader en moeder eerst hunne betrekking kunnen aanvaarden. Goedgekeurd tot 1 Juui 1894. 21. Rapport op het verzoek van den Directeur der Nederlandsche Maatschappij van zekerheidsstelling voor ambtenaren en bedienden gevestigd te Amsterdam om toe te staan, dat door de Maatschappij voor don borg tocht van den gemeente-ontvanger, groot 23500, op door den Raad aan te wijzen plaats gedeponeerd moge worden een bedrag groot J 40000pan soliede Neder landsche 4°/0 fondsen, bijv. Pandbrieven van hypotheek banken, Gemeente-crediet enz. De commissie kan dit verzoek niet ondersteunen. Bij raadsbesluit van 17 Augustus 1892 No. 34 is bepaald, dat de borgtochtdoor den tegenwoordigeu ontvanger vóór de aanvaarding van zijn ambt tot zekerheid van zijn richtig beheer te stellen, gesteld zou moeton worden door verband op a. of vaste goederen; b. of inschrijving op de Grootboeken der Nationale Schuld c. of èn vast goed èn inschrijving op genoemde Grootboeken. Inwil liging van het onderwerpelijke verzoek zou dus ten ge volge hebben dat aangehaald raadsbesluitdat overeen kwam met den hier steeds govolgdeu regelaangevuld moest worden met die nieuwe wijze van borgstelling. Van zelf rijst nu de vraag, welk gemeente-belang brengt die aanvulling mede En op die vraag kan naar de meening der commissie geen ander antwoord worden gegeven, dangeen enkel. Borgstelling in vast goed of inschrijving op het Grootboek biedt alle mogelijke waar borgen van zekerheid aan en doet niet de last en moeie- lijkheden ontstaan welke uit de thans gevraagde wijze van borgstelling natuurlijk zullen voortvloeiennamelijk door verwisseling, aflossing ot verruiling van de tot onderpand gedeponeerde waarden. Onze commissie vindt om die redenen geene vrijheid aan het verzoek te vol doen, waarom zij dan ook voorsteltdaarop afwijzend te beschikken. Zonder beraadslaging aangenomen. Wordt vervolgd. In de afgeloopen week hebben zich te Rotterdam 58 nieuwe gevallen van pokken voorgedaan zijnde het grootste getal binnen eene week sedert het uitbreken dier ziekte aldaar. Onder Apeldoorn zijn drie bunders heide behoo- rende tot de Uddelsche maatschap en grenzende aan het Kroondomein afgebrandvermoedelijk tengevolge van kwaadwilligheid. Te Pernis is eene vrouw in hechtenis genomen op vermoeden dat zij haren man met wien zij sedert vier jaren getrouwd was en met wien zij op een onaangenamen voet leefde getracht heeft door vergif uit den weg te ruimen. Deze was althans den 21 van zijne bezigheden thuis gekomen en na het gebruik van zijn maalwaar aan hij een zonderlingen smaak opgemerkt had niet wel geworden waarop hij onmiddellijk van zijn vermoeden had kennis gegeven aan de bevoegde autoriteitdie het overschot van het eten in beslag nam. Den 24 des avonds is te Barneveld een windkoren- molen afgebrand. Te Utrecht is den 27 bij herstemming tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer mr. G. H. van Bol huis, candidaat dor liberale kiezersvereeniging, met 1065 van de 1639 geldige stemmen; de heer P. N. Kooien, katb., bij de herstemming ook gesteund door de anti-rev., bekwam 574 stemmen. Kangersfeest te Ouilkarspel. De vergadering van den Noordhollandschen Zangers- bond werd den 26 te O u d k a r s p e 1 gehouden. Daarin werd bepaald in overleg met het plaatselijk comité, dat het Zangersfeest aldaar zal worden gehouden op zondag 15 Juli a.s. Het uitgebreid programma zal later worden bekend gemaaktterwijl reeds nu kan worden medege deeld dat de aangesloten vereenigingen met ruim 350 zangers op het feest zullen medewerken. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft den 28 uitspraak gedaan in de in hooger beroep behandelde zaak tegen Gijsbertus van GelderAntoon van Berkum, Peter do Bie en Johannes Gratianis de Bie, de eerste boklaagd van moord op den wachtmeester der kon. marechaussee G. Hoekman te Oseh de drie anderen van medeplich tigheid daaraan. Het Hof veroordeelde met vernietiging van het vonnis der rechtbank van Gelder wegens moord tot levenslange gevangenisstrafwegens medeplichtigheid van Berkum tot 10 jaren en de beide de Bie's elk tot 15 jaren ge vangenisstraf. De rechtbank had van Gelder ook tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeldmaar van Berkum tot 15 jaren, terwjjl zij de gebroeders de Bie vrijsprak. De oisch voor het Hof was tegen van Gelder levens lange gevangenisstraftegen de drie anderen eene gevan genisstraf van 15 jaren. Van Berkum is dus de eonigewiens straf is verminderd deze werd verdedigd door mr. van Gigch, te Amsterdam. Bij kon. besluit van den 28 is benoemd voor den tijd van drie jaren met ingang van 1 April a.s., tot plaatsvervanger van den districts-veeartswien Haarlem als standplaats is aangewezen, de veearts J. W. H Geerlings te Soumierend. Amsterdam. De Amsterdamsche Omnibusmaat schappij vervoerde op de beide Paaschdagen 142000 per sonen. Den 27 is op het IJ bij de Handelskade de boot van den beurtschipper op Vreeland waarin de schipper met zijne twee zonen van 15 jaartweelingen gezeten was, door den hevigen golfslag bij het ontmoeten van een andere stoomboot omgeslagen. De schipper en een zoon worden geredde andere zoon verdronk. Ileerhugowaard. Bij de herstemming voor hoofd ingeland tusschen de heeren J. Nieuwland en J. Heman is eerstgenoemde deu 28 gekozen. De heer C. Bos assistent-chef alhier is tot stations chef te Oostzaan benoemd. Warmenhulzcn. Tot onderwijzer aan de opon- bare lagere school is benoemd de heer C. de Geus on derwijzer te Limmen. Monnikendam. Den 27 is het huis van den slager F. Leur met de aangrenzende kerk der israëli ten verbrand: zelfs de tot de synagoge behooronde kost baarheden konden niet gered worden. Spanbroek. De vrouw van den manufacturier B. hadevenals vele huismoeders alhierde gewoonte om 's nachts de kleereu op de bleek te laten liggen. Men begrijpthoe raar zij opkeek toen zij op den mor gen van den 28 al haar waschgoed verdwenen zag. Zij kwam echter met den schrik vrijwant spoedig daarna bleek hetdat alles ineengerold voor het huis van de politie was neergelegd. Dit moge voor het vervolg ter waarschuwing strekken. Den 30 zal te Westwond eene algemeene verga- gaderiug van de Centrale Ciberale Klesvereeni- gins in het hoofdkiesdistrict Enk huizen worden ge houden. Spierdijk. Den 28 des voormiddags is ten nadeele van den slager P. K. een bloedkoralen kettingter waarde van ƒ200, ontvreemd. De politie doet onderzoek. Op de voordracht voor dijkgraaf van de Cage Hoek zijn geplaatst de heerenJoh. Reuzenaar Hoog woud K. Laan Opmeeren P. WesterOpmeer. tVeordscharweude. Door den gemeenteraad is den 28 tot vroedvrouw benoemd mejuffrouw M. L. van Wijaardain plaats van de op haar verzoek wegens ouderdom, eervol ontslagen wed. do Wit-Sypheer. Bij kon. besluit van den 27 zijnmet ingang van 1 April a.s., bij den Raad van Toezicht op de Spoor wegdiensten benoemd tot tijdelijk adjunct-ingenieur de heer N. C. Kist te Amsterdam en tot tijdelijk opzichter- teekenaar de heer G. H. Koning te Lochem. Het eerste nummer is verschenen van eene serie vlug schriften van de hand van mr. WII. de Beaufort, getiteld»Aan de kiezerstot voorlichting." Het is bet voornemen van den schrijver, daarin kortelijk de »nuch- ere feiten" te vermelden van den loop der staatkundige gebeurtenissen van den laatsten tijd »niets anders mededeelende dan datgene wat hij persoonlijk weet en heeft bijgewoond'" Voor de Internationale tentoonstelling tot bevordering der photographle, welke zal worden gehouden te Groningen, van 2 tot 10 Juni a.s., en die belooft uitstekend te zul'en slagen, zjjn door H. M. de koningin-regentes beschikbaar gesteld twee prachtig® zilveren medal j es, de eene met de beeltenis van H. M. de koningin, de andere met die van H. M. de koningin- regentes Verkiezingen. Amsterdam. De afgetreden leden Levy, Vrolik, Creiner, Heldt, Hartogh en Kerdijk hebben instemming betuigd met de in Burgerplicht aangenomen motie en eene candidatuur dier vereoniging aanvaard. De heer de Beaufort heeft bericht geene candidatuur te kunnen aanvaarden en de heer Rutgers van Rozenburg heeft in een uitvoerig schrijven zijn standpunt, dat niet met dat der vereeniging overeenstemt, uitoengezet. Deventer. De heer mr. A. van Delden, die in de kiesvereeniging Vrijheid en Orde verklaarde, dat hij gestemd zou hebben tegen het ongewijzigd art. 4 en tegen het ongewijzigd ontwerp, als ze iu stemming waren ge komen, verkreeg bij de stemming 60 st de heer W. Zaalberg 13 en J. Stoffel 3 stemmen. Enkhnizen. De heer J. Zijp Kzn. heeft in de Enkhuizer Courant eene verklaring doen opnemen, waarin hij uiteenzet, dat hij met zijn steun aan het amendement Roëll-van der Kaaij slechts beoogd heeft, een uitspraak van de Kamer in beginsel uit to lokken over de betee- kenis van het woord onderstand in art. 80 van de grondwet. T i e 1. De liberale kiesvereeniging Tiel heeft den heer Tydeman candidaat gesteld met 34 stemmen de heer de Beaufort, Amsterdam, bekwam 18 stommen. Rotterdam. De liberale kiesvereeniging Voor uitgang heeft den 28 met groote meerderheid candidaat gesteld de aftredende leden, Hintzen, Mees, Plate en Viruly Verbruggo en mr. J. G. Gleichman, in plaats van den heer van Karnebeek, die zijne candidatuur niet ge steld wenschte te zien naast die van den heer Gleichman. Tien anti-revolutionnaire Kamerleden, de heeren Brantsen van de Zijpvan BylandtA. van Dedem G. van Dedem, de Geer van Jutfaas, Huber, de Savornin Lohman, M. Mackay, T. P. Mackay en Schimmelpenninck van der Oye hebben ongevraagd aan de kiesvereonigingen der districten, waarvoor zij zitting hadden, een verkla ring gezonden naar aanleiding van een advies dat De Standaard dezer dagon aan do kiesvereenigingen gaf en daarin hun standpunt uiteengezet tegenover Tak's plan nen. De slotsom dier uitteonzetting isdat zij onmo gelijk Tak's planDen kunnen bevorderen. De heer mr. M. Tydeman Jr. te Breda heeft zjjn ontslag genomen als bestuurslid van do Liberale Unie, daar hij zich niet vereenigen kan met de circulaire, door het bestuur uitgevaardigd tijdens zijne afwezigheid bui tenslands. Hoorn. Den 27 heeft de kiesvergadering Burger plicht den heer Ferf met overgroote meerderheid candidaat gesteld nadat deze verklaard had dat de kiesrechtuit breiding van de baan moet en dit alleen kan worden verkregen door aanneming vau de kieswet-Tak. Ook te Edam is de heer Ferf candidaat gesteld mot 34 van de 39 stemmen. Zaandam. De kiesvereeniging Algemeen Belang te Wormerveer heeft candidaat gesteld den heor W. de Meijier, die ook candidaat gesteld is door de Burgerkiesver- eeniging te Zaandam, die deu 22 zijne houding afkeurde. Bond van liberale kiesvereenigingen, inliet kiesdistrict Alkmaar. Tot definitief candidaat van den Bond, is,na stemming in de afdeelingen,gekozen de heer mr J. A. van Gilse. Schagen. Den 28 is alhier eeno nieuwe vrij zinnige kiesvereeniging opgericht onder don naam van Burgerplicht." Het voorloopig bestuur bestaat uit de heeren Roep, de Jong en Groot. Staande de vergadering traden reeds 15 personen als leden toe. In beginsel is besloten de candidatuur-van Gilse niet te steunen, maar een eigen candidaat te stellen. In eene den 29 alhier gehouden vergadering van be sturen van verschillende liberale kiesvereenigingen in dit districtwerd na gehouden bespreking over den staatkundigen toestand eeno motieaangenomen uitsprekende den wensch dat na deze verkiezing er eenheid komen zal iu de liberale partij iu dit district en dat de kiezers, die nu tegen de candidatuur van den heer mr. W. van der Kaay zijn, thans zullen samengaan in het stellen van eenzelfden liberalen teger.caudidaat. Tot het stellen van een candidaat voor de Tweede Kamer zal de kiesvereeniging «Eensgeziudbeid" ver gaderen op vrijdag, den 30, de «Centrale liberale kies vereeniging", op zaterdag, deu 31. Ten behoeve van het Ambacht van Westtries- land, genaamd Oeestmerambacht, bud dinsdag den 27 iu het koffiehuis van don heer R. II o u t o r alhierdo aanbesteding plaats voor het maken der gebouwen en kunstwerken, waarbij aanzienlijke grond en baggerwerken, voor den bouw van een dubbel stoom- schepradgomaal te Aartswoud. Er worden negen biljetten ingeleverd, t.w.J. Oldenburg, Bergen, f 124 900; H. Dinklo, Buiksloot, f 120.773 P. Levendig, Dirkshorn f 109.000; J. Govelder, Medemblik, f 108.600; J.Hage naar, Medemblik, f 106.973 P. Verwer Jz. en A. van Keken, Gouda, f 106,340; C. Blankevoort, Broek in Waterland, f 105.793 Vollewens en M. Zandweg, Hoorn, f 102,980 en J. HilleUisem, f 102.793, aan welken laatsten inschrijver het werk werd gegund. De heer A. A. Verheijen, onderwijzer aan de r. k. jongensscholen alhier, is benoemd tot onderwijzer te Oldenzaal. Bij den op deu 28 door de onder-officieren der schutterij gehouden schietwedstrijd mot rijks cylinder- geweer werden de prijzen behaald als volgtsergeant P. J. van der Kamp, le sergeant G. S. Groenewoud 2esergeant F. Rike, 3e sergeant J. Chrispiju 4e sergeant-majoor H. Essen, 5e; sergeant-majoor D. M. Harteveld, 6e prijs.

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 3