hamejeiosT herijk: No. 39. Tweede blad. Zes en Negentigste Jaargang. 1894 ZONDAG 1 A P R I L. GROOTE VOORJAARSVEEMARKT te ALKMAAR. op Maandag 1G April 1894. Groote Paardenmarkt op Woensdag 18 April 1894. Feuilleton. in het algemeen voor de bewoners van wijk C op 2, 3, 4 en 5 April, van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uren Roman uit het Berlijnsche leven. ALKMAARSCHE COURANT Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per £5 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers 0.06. Prijs der gewone Advertentlën Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoon nummer3 '%Êsj83B^* Bij gelegenheid der groote veemarkt te ALKMAAR op Maandag 16 April 1894wordt de gewone weekmarkt wederom gehouden op de GEDEMPTE NIEUWESLOOT en den KONINGSWEG. VERVOL» GEMEENTERAAD van 38 Maart 1894. 22. Voorstel om aan het Hoofdbestuur der Noordhol- landsche Vereeniging Het W itte Kruis, gevestigd te Amsterdam, op zijn verzoek, voor 49 jaren, ingaande 1 Juli 1894 en eindigende 31 Mei 1943 in erfpacht af re staan een gedeelte, groot ongeveer 135 centiaren, van het kadastrale perceel, sectie C, onder No. 488, groot 5 aren en 10 centiaren, ten einde daarop te stichten een bntsmettingsoven, o.a. onder verplichting tot beta ling eener erfpacht-som van f 250. De heer Canters is tegen üe plaatsing van dezen oven op deze plaats, welke in de bebouwde kom der ge meente gelegen is. Éene dergelijke inrichting moet buiten de bebouwde kom opgericht worden. Verder zou hij met het oog op het gevaar, dat voort kan vloeien uit het vervoer van besmette voorwerpenbij verordening gere geld willen hebben, op welke wijze dat vervoer moet geschieden. De heer Kraakman deelt het gevoelen van den heer Canters, dat deze plaats, in den omtrek waarvan zooveel menschen wonen, voor eene dergelijke inrichting ongeschikt is. Hij zou de stukken in handen willen stel len van de vaste eommissie van bijstand in betrekking tot het beheer en onderhond der plaatselijke werken en eigendommen, om te onderzoeken, of niet elders eene plaats te vinden is, welke niot de thans bestaande be zwaren oplevert, bij voorbeeld aan het Zeglis. De V o o r- zitter heeft tegen een nader onderzoek geen bezwaar, maar meent dat dan onderhandeld moet worden door burg. en weth. en niet door genoemde commissie. De - "-rtt'rii—TiVfTT^ïyrmrr»rrrT—Miili—mji— DOOR PAUL LINDA U. 7} o-o 'Houdt mij ten goede, dames, wanneer ik mij veroor- )°°f - begon Welsheim ietwat onbeholpen... »maar ih dacht zoo de vrienden van onze vrienden het moet werkelijk heel aardig zijn in de Reichshallen en >ls de dames van dergelijke voorstellingen niet afkeerig 2ijn i dankort en goed wij zouden het ten zeerste °P prijs stellen mijne vrouw en ik, als de dames sans joie den avond met ons in onze loge wilden doorbrengen. 'Het zou ons een groot genoegen zijn", lispelde Leonie met haar liefste stemmetje ten einde de verlegenhoids- P&use die ingetreden was aan te vullen. Mevrouw Breuer keek hare dochter aan, op wier bleeke wangen de roode vlekken levendiger gloeiden en ant woordde 'Wij zijn u voor uwe vriendelijkheid ten zeerste ver- P'ichtmijne dochter en ik maarziet uop een theaterbezoek zijn wij op het oogenblik zóó weinig voor- Weid, dat wij met leedwezen voor de lieve nitnoodiging moeten bedanken." 'WegenB het toilet vroeg Leonie vroolijk »Maar n weet toch dat men daarvoor geen toilet maakt. Ik ben lOevallig veel te veel opgedrild. Uw kostuum is het ware het mijne niet! Mocht u mjj te elegant, te in «t oog loopend vinden wel, dan rijd ik ving naar in tien minuten ben ik verkleed en ik kom «nvoudig een half nur later. Dat is eene kleinigheid 'Ik weet werkelijk niet, mevrouw, hoe ik u voor uwe 'nendelijkheid zal danken maar het gaat heusch tletNiet waar Bertha heer Kraakman kan zich daarmede zeer goed ver eenigen. Nadat de Voorzitter op eene vraag van den heer Janssen, of de oven niet op het terrein, dat bij de gemeente-reiniging beschikbaar is, gesticht kan worden, geantwoord haddat dit terrein door de Vereeniging afgekeurd was, als te ver buiten de kom der gemeente, wor den de stukken in handen van burg. en weth. tot nader onderzoek gesteld. Van burgemeester en wethouders. 23. Briefwaarbij zij mededeelondat zij zich bij schrijven van 30 Augustus 1893 aan den heer mr. H. Boelmans ter Spill alhier, Voorzitter van den Raad van beroep voor de Vermogensbelasting, bereid verklaarden, op het daartoe gedaan verzoek, den Raad voor te stellen een lokaal in het Stadshuis beschikbaar te stellen voor het houden der vergaderingen van den Raad van beroep voor de Vermogensbelasting in het district Alk maar tegen betaling eener som van 50,per jaar in eens af, onder bepaling dat kosten van verwarming, ver lichting bediening en schrijfbehoeften voor rekening der gemeente zonden komen. Zooals bekend is wordt door twee polderbesturen op dezelfde wijze van een lokaal in het Stadshuis voor hunne vergaderingen gebruik gemaakt. Uit een overgelegden brief van 12 Maart blijkt dat de Minister van Financiën genoemden Voorzitter ge machtigd heeftvoorschreven aanbod aan te nemen voor de vergaderingen van den Raad van Beroep voor de Ver mogens- en de Bedrijfsbelasting in de onderstelling dat tevens een lokaal beschikbaar is als wachtkamer voor het publiek en onder de genoemde vergoeding begrepen is. Daar deze laatste onderstelling juist is en met de bedoeling strookt, stellen zij thans voor, het gedaan aan bod met ingang van 1 Mei 1894 te bekrachtigen en tot die in gebruik geving van lokaliteit onder de aan gegeven bepalingen te besluiten behoudens goedkeuring van Gedeputeerde Staten. Met algemeene stemmen aangenomen na voorlezing op verzoek van deuiheer Kraakman, van bet schrijven van 30 Augustus 1893 in antwoord op den ontvangen, mede voorgelezen, brief, waaruit duidelijk bleek, dat eene kamer, niet eone bopualde kamer aangeboden was. Van de vorige vergadering. Van Burgemeester en Wethouders. 24. Rapport op het adres van de timmerHedeu- vereenlging Verbetering door Eendracht en van dc afdeeling Alkmaar van het Nederl. Werklieden verbond Patrimonium. Do heer Stoel ziet niets geen bezwaar in het vol doen aan den wensch dezer adressanten, door in de be stekken op te Demen dat voor een ambachtsman een minimum loon van 18 centen per uur moet worden be taald voor een sjouwerman 14 centen per uur en dat een maximum arbeidstijd van elf uren wordt aangenomen. De heer A, P. de Lange, die verschillende be schouwingen, in het rapport van burgemeester en wet houders ontwikkeld, onderschrijft, kan, van een practisch standpunt beschouwd met het door den heer Stoel Martha echter bleef harer moeder de verwachte instem ming schuldig. Een smartelijk gevoel, dat zij tot dnsver nog niet gekend kadneep haar het hart ineeniets ijzig kouds, dat haai' schier den adem benam. Hare neus vleugels trilden een weinig hare tong werd droog zij kreeg eeneu bitteren smaak in den mond. Snel rees en daalde hare smalle, platte kinderborst. Al hare lede maten deden haar pijn. Zij voelde maar al te duidelijk dat dit de vrouw was die haar haar gêluk ontstelen wilde het haar misschien reeds ontstolen had Zij was jaloersch tot waanzinnigheid. Maar tevens verschafte het haar een onverklaarbaar welbehagen, in hare smart te woelen en het hartzeer dat zij uitstond nog te verscherpen. Zij begreep Leonie's verlangen, en zij deelde het. Daarom ook antwoordde zij, tot Hugo's groote verrassing, op de vraag harer moeder: »Nu ronduit gesproken ik zou er wel lust in hebben en daar mijnheer en mevrouw Welsheim zoo allervriendelijkst zijn zie ik eigonlijk niet in, waarom ik de nitnoodiging niet zou aannemenHet is na tuurlijk volstrekt niet noodig dat mevrouw eerst naar huis rijdt. Wat mij betreft men moet mij dan maar nemen zooals ik ben." Martha en Leonie wierpen gelijktijdig een vluchtigen blik op Hugo. Op dit oogenblik bestond er tusschen°de beide mededingsters eene soort van overeenstemming. Aan beiden verschafte het een eigenaardig gevoel van leedvermaak, zich in Hugo's pijnlijke verlegenheid, welke hij ondanks zijne zelf beheersching toch niet geheel verber gen kon te verlustigen. Maar u ziet er allerliefst uit!" antwoordde Leonie op Martha's laatste gezegde, in het aangename besef van hare onbereikbare meerderheid. »Nu kind als je er plezier in hebt ga dan je gang!" sprak mevrouw Breuer. »Maar mijzelve moet ik excuseeren. Ik kan wezenlijk niet mee." »Hoe jammer!" riep Leonie. »Maar het spreekt van zelf u kunt ons uwe dochter gerust toevertrouwen. Wij brengen haar natuurlijk weer thuis." Martha snelde naar de kamer naast de keuken, waar zij aangegeven denkbeeld medegaan. Nu de adressanten blij ken aan het opnemen dezer bepalingen zeer veel waarde te hechten en geen overdreven eischen worden gesteld, ziet hij geen bezwaar, aan deze adressanten die voldoe ning te geven, en zon hij in de bestekken de door den heer Stoel opgegeven bepalingen willen opnemen. De heer Kraakman ziet ook niet in, dat er eenig bezwaar kan bestaan tegen het nemen eener proefneming. Welke gevolgen dergelijke bepalingen zullen hebben, is nog niet te voorzien. Maar door het nemen eener proef komt men van de gevolgen op de hoogte. Hij stelt als sub-amendement op het voorstel van den heer Stoel voor, dat de voorschriften door den gemeenteraad van Am sterdam onlangs, na nauwgezette overweging, vastgesteld, daarbij gevolgd zullen worden. De heer H. J. Bruinvis, wiens hoofdbezwaar steeds was de moeielijkheid om de loonen van alle werklieden naar denzelfden maatstaf te berekenen verklaart tegen het nemen eener proef geen bezwaar te hebben. Daarna wordt met algemeene stemmen tot het nemen dier proef in den door den heer Stoel aangegeven geest beslotenwordende aan burg. en weth. overgelaten, wan neer en voor hoe lang de proef zal worden genomen. 25. Ontwerp-verordening op het brand wezen, in over leg met bet college van brandmeesters ingediend. Met algemeene stemmen onveranderd vastgesteld. 26. Voorstel betrekkelijk het aan de openbare school voor meisjes te verbinden personeel Na eene korte bespreking aangenomen, met deze bepa ling dat geene oproepingen zullen geschieden zoolang de darqes Molenaar on Sibiuga geen ontslag genomen hebben. 27. Is overgegaan tot het benoemen van a. eene onderwijzeres aan de tweede openbare school voor onvermogenden, nu met 1 Mei a.s. aan die school vijl lokalen voor vijf klassen in gebruik worden ge nomen. Op de voordracht zijn nit de sollicitanten geplaatst de dames I. E. Voerman te Schermerhorn II. Z. do Vrie&, te Barsingerhorn III. W. H. A. Coopman te Leimuiden. Met 17 stemmen benoemd mej. E. Voerman. b. een lid en een plaatsvervangend lid der commissie bedoeld bij art. 191letter b der wet tot heffing eener belasting op bedrijfs- en andere inkomsten, daar zoowel de heer B. Preijer bedankt heeft voor zijne benoeming tot lid als de heer M. Preijer voor zijne benoeming tot plaatsvervangend lid. Bij de eerste stemming voor lid bekomt de heer de Sonnaville 4, de heer Goede 4, de heer Rentmeester 2, de heer I'. Kool Jcz. 2 stemmen en ieder der heeren J. A. van den Berg, D. A. Wisselink, H. J. Bruin vis C. Janssen Cz. en N. A. Oonijn 1 stem. Bij de 1 weede vrije stemming wordt benoemd de heer A. Goede Dz. met 10 stemmen, de heer Rentmeester be kwam 4, de heer P. Kool Jcz. 2 stemmen en de heer D. A. Wisselink 1 stem. Tot plaatsvervangend lid werd bij eerste stemming benoemd de heer P. Rent en hare moeder sliepen. Zij deed haar voorschoot af, zette haar hoedje opzonder zelfs in den spiegel te zien en trok haar jaquet aan een goedkoop kleedingstuk dat zij zich den vorigen winter bij de liquidatie van eene groote winkelzaak tegen zeer verminderden prijs had aangeschaft. Zij wist dat zij in uiterlijke verschijning niet wedijveren kon met deze rijke en weelderige vrouw^ En daarom wilde zij ook zelfs niet de geringste poging doen om zich op te knappen. Zij wilde in het geheel niet mooi zijn omdat zij begreep dat zij zóó mooi toch nooit zou kunnen wezen. Zij wilde slechts meegenomen worden. »Ik gun 't het kind", zeide mevrouw Breuer, terwijl Martha weg was »Zij komt er zoo zelden eens nit." Hugo had het netelige van den toestand volkomen overzien. Hij begreep dat hij iets moest doen om haar te vereenvoudigen en zoo wendde hij zich dan tot Leonie, met glimlachenden mond U weet zelve nietmevrouw hoe diep n ook m ij door uwe vriendelijkheid jegens juffrouw Martha verplicht. Ik zal het u dus maar zeggen hoewel wij eigenlijk overeengekomen waren het nog een weinig geheim te houdenmaar anders zon u misschien het een en ander ietwat zonderling toeschijnen. Kort en goed dan u moogt mij feliciteeren ik ben reeds sedert gerui- men tijd met mejuffrouw Breuer verloofd." »Wat hoor ik? Is het mogelijk?" riep Welsheim uit. »Ln dat moeten uwe vrienden zoo maar bij toeval ver nemen Hij schudde voortdurend Hugo's hand. DonnenoetterU bent mij een zwijger, doctor!.... rntusschen, van ganscher harte het liefste en het beste, k.oor doet' miJ ontzaglijk veel plezier Hij liet eindelijk Hugo's haud los en ging op mevrouw Breuer af, die ondertusschen met Leonie onder een wederzijdsch nietszeggend glimlachje mede een handdruk gewisseld had. »Ook u, mevrouw permitteer mij! Ik heb in lang niet iets met zóóveel voldoening vernomen »Gij weet, waarde vriend", sprak Leonie, »dat wij oprecht deel nemen in nw geluk." Ilij vatte de kleine hand dio zij hem reikte, en drukte

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 5