Zes en Negentigste Jaargang. 1894. ZONDAG 8 APRIL. Heropening passage. Waarom dan eigenlijk de Kamer werd ontbonden. Stadsberichten. dat de brug over het Verdronken oord bij de St. Aunastraat weder vanaf heden voor het verkeer is open gesteld. NO. 4. Kerste blad liHAtllSCIIL COURANT. Dezo Courant wordt IMd*h1«k-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar O,SOfranco door het geheeie rijk J 1, De 3 nummers f 0,06. Pr||8 der gewone Advertenllën» Per regel j 0,16. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnu mmer ©It nummer bestaat uit drie bladen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen tor algemeene kennis, Burgemeester en Wethouders voornoemd A. MACLAINE PONT, Alkmaar De Secretaris, 7 April 1894. NUHOUT VAN DER VEEN. IIBAAiKWElT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat aan hen vergunning is gevraagd door ARIE VAN HEUSDEN, smid, wonende te Amsterdam, tot het voortzetten van den verkoop van sterken drank in het klein in bet perceel aan den Dijk wijk O do. 22, welke vergunning thans .ten name staat van DIRE GROOTHUIZEN. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. MACLAINE PONT. Alkmaar De Secretaris 7 April 1894. NUHOUT VAN DER VEEN. Den 13 October 1884 sprak de heer Tak van Poort vüet in het lokaal eensgezindheid'' te Ajmetardam de volgende woorden »Ik zoude meenen, dat kiesrecht aan allen, die in hun ligen onderheud en dat der bennen voorzien, toekomt.' In 1887 werd de Grondwet herzien en in art. 80 bepaald «De leden der Tweede Kamer wordeu rechtstreeks gekozen door de mannelijke ingezetenentevens Neder landers die de. door de kieswet te bepalen kenteekenen van geschiktheid en maatschappeljjken welstand bezitten.'' In 1891 wetd de heer Tak .van Poortvliet Minister van Binnenlandsche Zaken en alzoo geroepen om eene kieswet te ontwerpen. Hij zag, dat de Grondwet niet hetzelfde zeide als hij gezegd had, maar hij wist raad. Laat ik zao sprak bij tot. zichzelf eenvoudig in de wet schrijven,.,dat betgeen de eirond,r et zegt hetzelfde beteekent als het geen in 1884 gezegd heb. Zoc gezegd zoo gedaan, en hij schreef een artikel, dat, na eanige wjjziging, in zjja laatsteontwerp aldus luidde Artikel 3. «Deze wet houdt voor kenteeken van geschiktheid ,qn voor kenteeken van maatschappelijken. welstand het .voor tien in eigen onderhoud en in dat vac het gezin." Hij wilde zich niet schikken naar de woorden der Grondwet, maar eischte, dat de Grondwet zich zon schik ken uaar ,oijue woordac, en in dien zie werkte bij de bepaling van artikel 3 nader uit in artikel 4. De Kamer was echter van meening, dat een Minister zich moet veegen uaar db Grondwet. Daarom moest de Kamer naar huis. Wenscheu nu de kiezers oen Kamer, dia bereid is de Grondwet te verklaren, overeenkomstig de meening van «en Minister uitgesproken, ia 1884, of een Kamer die «iecht dat ook een Minister zich zal buigen voor de Grondwet De heading van hei Handelsblad. Het Handelsblad noemde het laatste ontwerp van de kieswet een monster va.u wetgeving, en was van oordeel, dat het kenteeken van maatschappelpken wel stand daarin niet tot ziju recht kwant en niet voldoende was. Desalniettemin en evenwel nochtkans wenscht.-dït blad den Minister Tak van Poortvliet te ateuneu die steeds beeft geweigerd zijn ontwerp zoodanig te wjjzigen, dat het werkelijke kenteekenen van maatschappeiijken welstand bevatte en dus aan den eisch der Grondwet voldeed Schipper R., van Medemblik, met een lading zand 'an Hargen komende, kou de reis, tengevolge van bet jak worden van zijn vaartuig, niet voortzette*. Aan de •oormeer werd het zand in vletten overgeladen en de achoit op de helling van den scheepsmaker S. gebracht. Gogeveer ten ö'/j unr zon mon de laatste vlet van de •oormeer halentoen een sleepboot passeerde en die Het door de sterke deining zonk. Voor veiligheid der scheepvaart is een stok met lantaarn op de gezonken vlet ?eplaatst. Maatregelen worden reeds genomen met het achten een begin te maken. Een hap noordhollandsche kaas voor f 1,20! De Jccr C. moest vrijdag, den 6, dit bedrag aan een hoornschen vaaasehipper betalen, toen zijn hond een ferme hap uit f6® op een berrie staande kaas nam. Het beschadigde 'aasje werd daarvoor eigendom van genoemden heer. De «Burgemeester van Alkmaar" heeft in den uacht van den 6 op den 7, te 41/, uur »de Burgemeester van Vollenhoven" slepende naar Amsterdam gebracht. Deze laatste, stoomboot van do hoeren gebr. Znr Mublen, die te 2 unr van hier vertrokbrak ter hoogte van de zwemschool de ag der machine, zoodat zij niet verder kon. Kapitein Verberne werd gewekt, die in korten tijd zijne veeboot «de Bnrgemeester vau Alkmaar" stoom op had en de defecte boot op sleeptouw naar Amsterdam bracht. Bedankt voor het beroep naar de ned. herv. ge meente alhier door den heer ds. A. J. van Wijn gaarden, te Mijdrecht. De jaarlijksche vergadering van alle onderwij zers en onderwijzeressen in het arrondissemeut Alkmaar zal dit jaar op Woensdag 20 Jnni alhier ge- honden worden. De Centrale anti-revolutionaire klesver- eeniging in dit district, heeft besloten, de candidatu nr te steunen van den heer nr. H. W. F. Treub. Van de acht afdeelingendie aan de stemming deelnamen verklaarde zich slechts een daartegen en wel voor den heer van der Vliet. De hier gevestigde anti-revolntionaire kiesvereeniging «Nederland en Oranje", pas dezer dagen opgericht en nog niet aan de Centrale Vereeniging aan gesloten, besloot insgelijks genoemde candidatnur te steunen. Ook de Centrale roomscli katholieke kiesver eeniging stelde dienzelfden heer. Nadat in de den 5 in het lokaal «de Unie" gehouden vergadering van de Liberale kiesvereeniging „Eensgezindheid* met 33 tegen 29 stemmen ver worpen was een voorstel, om ditmaal, met het oog op de zeer bijzondere omstandigheden, geen candidaat te stellen, werd na uitvoerige gedachtenwisseling over de beide candidaturen, tot candidaat van de Vereeniging gesteld de heer Mr. W. van der Kaay, die 47 stem men bekwam, tegen 14 op den heer mr. J. A. van Gilse. De leden der afdeeling Alkmaar van den ÜTeder- landschen Barbiers- en Kappersbond hebben het rechtmatige en begrijpelijke besluit genomen, blijkens achterstaande advertentie hnnne 'Onkels des zondags na één unr te sluiten. Het verslag van de jongste zitting van de kamer van koophandel moeten wij tot ons leedwezen tot een volgend nummer laten liggen. De in dit distriet gestelde candidaturen voor het lid - maatschap der Tweede Kamer worden gesteund als volgt: Mr. W. van der K.aay, door 1° de Centrale Li berale kiesvereeniging2° de Liberale kiesvereeniging «Eensgezindheid"; 3" de kiesvereeniging «Vrijheid" aan de Langedijken: 4° de kiesvereeniging «Vrijheid door Orde" te Heiloo: 5W. de kiesvereeniging «Vrijheid en Eensge zindheid" te Koedijk. Mr. J. A. van blilse, door den Bond van liberale kiesvereenigiugen, bestaande nit de plaatselijke kiesver- eeningingen Schagen, Barsingerhorn, Haringearspe! en Wie ringerwaard. Mr. M. W. F. Treub, door de Vrijzinnige kiesver eeniging te Alkmaar; de kiesvereeniging «Burgerplicht" te Heerhugowaardde Centrale anti-revolntionaire kies vereeniging, de anti-revolutionaire kiesvereeniging «Ne derland en Oranje", te Alkmaar, de Centrale roomsch katholieke kiesvereeniging; en de kiesvereeniging «Bur gerplicht", te Schagen. Mr. Z. VA\ I»FV RKUU. In plaats van den heer mr. N. A. Calisch die ver hinderd was, trad bovengenoemde heer, op uitnoodiging der Vrjizinnige Kiesvereeniging alhier, den 6, des avonds, in het lokaal Harmonie, als spreker op. Het voorzitterschap werd waargenomen door den heer W. F. Stoel. De kiezers zouden a.s. dinsdag staan zoo begon de spreker voor eene beslissingzoo gewichtigals in geeu jaren het geval was. Daarbij geldt het de vraag weJke richting van het staatsbestuur voor de toekomst zal gevolgd worden. Eene democratische, eene werkelijk vooruitstrevende richting, of, zooals zoolang, een sakkei- gang. Spreker verwacht dat al wat vooruitstrevend is zal wccschen dat thans eindelijk een tijdperk van krach tige horvorming aanbreke. Die wensch is het uitvloeisel van de ervaring omtrent lange jaren van staatsbeleid. Spreker zal niet nagaan bij welke partij de oorzaak ligtdat wij nog zooveel missen. Thans zeker niet, nn geen partijquaestie aan de orde is. Maar hij wil aan dringen dat de werkelijk voornitstreveuden uit alle partijen zich thans kraehtig uitspreken. In ons staatsbestuur is veel achterwege gebleven wat had behooren te geschiedenveel ook te traag en te laat geschied. Spreker wijst slechts op het arbeidswetje en de armenwet. Spreker zocht de reden niet in den onwil der tegen woordig heerschende klasse. Hij verklaart het zieh, dat de afgevaardigden daartoe zeker door de kiezers genoopt, zich te veel wijden aan de bestudeering der belangen van eigen district, daardoor eenzijdig worden en niet in staat zijn, voldoende de werkelijke volksbelangen te behartigen. Uit die omstandigheden werd de zucht tot uitbreiding van het kiesrecht geboren. De volksvertegenwoordigers den drang der kiezers zouden de groote belangen niet behartigd worden als noodzakelijk was. Daarom werd bij alle partijen de wensch tot kiesrechtuitbreiding levendig. De begrippen omtrent de ongelijkheid der bnrgers zijn zeer veranderd in betrekkelijk korten tijd. Wij kennen niet meer het groote verschil in waarde van den eenen burger boven den andere. Er is veel gebeurd in deze eeuw. Het onderwijs is tot alle rangen doorgedrongen. De pers heeft meer invloed gekregen. Het vereenigingsleven heeft zich ook tot de laagste kringen uitgestrekt. Voor ons is een arbeider niet meer een ongelukkige sukkel. In dat opzicht ver schillen wij hemelsbreed van een vorig geslacht. Wij kennen het verschil niet meer tnsschen den eenen burger en den andere. Zal dan nu het onderscheid tusschen de tegenwoordige en de toekomstige kiezers werkelijk zoo groot zijn Ter wijl men thans reeds er onder heeft van alle soort! Is er dan oen denkbare reden voor, om het eene deel de voogdij te doen uitoefenen over het andere deel Is het geeu onrechtdat de staatsbnrgers nog worden ver deeld in volle en niet-volle Dat isnaar mijne overtuiging de grondqnaestie van het kiesrecht. Deze redenen en onze ervaring van staats beleid, onze beschouwing van kiezers en niet-kiezers dat alles doet ons naar uitbreiding verlangen. Wij heb ben noodig nieuwe krachtnieuw bloed om tot krachtige hervormingen te kannen geraken. Nooit was de aandrang sterker dan thans, onder den indruk ^an de langdurige behandeling der wet, die spr. korte! ijk nagaat. En waarom heeft zooveel arbeid geen resultaat opge leverd Omdat al wat conservatief is, zich vereenigde tegen Taks voorstel. Het geldt dan ook de vraag van politieke macht, of men die alleen zou behouden of met andere groepen deelen. Vandaar het verzet. Hetzelfde gebeurde in 1848, toen de rechtstreekeche verkiezingen stonden te worden ingevoerd. Men gevuoh, dat de «nvloeu verloren zal gaan, üi ieder geval men het meesterschap kwijt raakt. Er komt nog meer bij. Hoe oordeelen de conserva tieven gewoonlijk over de nieuwe kiezers Alsof het schooiers, revolutionairen zijn, die alles onderst boven wil len halen. Wij denken daar anders over. Wij democraten vreezen den invloed van het volk niet. Wij verwachten thans eene kloeke daad. De denreu moeten wijd opengezet. Er kome frissche lucht, nieuw leven, nieuwe kracht. Men heelt twee soorten van tegenstanders. Vooreerst die geen groote uitbreiding verlangen zij zien er geen heil in. Die vindt men in alle partijen, het meest bij de roomschen. Anderen willen we! uitbreiding, zoover als het kan maar zij hebben tal van bezwaren en be denkingen. Hoe gaarne ook, zij mogen niet. Wij hebben niet het recht, hnnne bedoelingen te ver denken. Kennen zij echter zich zelf wel Voelen zij inderdaad wat zij meenen te hebben groote liefde voor de kieswetuitbreiding Hoe vaak hebben zij hunne liefde betuigdDoch maakten zij ooit propaganda voor de zaak? Nooit I Ein delijk vraagt minister Tak hun daden en nu rijzen de bezwaren als uit den grond. Spreker heeft aan de eerlijkheid van de verklaringen der tegenstanders nooit getwijfeld. Hij acht die te goeder trouw. Maar hij gelooft, dat zij door hnnne afkomst, door hun levenskring niet voelen zooals wij. Onder de bezwaren nemen vooral de grondwettige eene eerste plaats in. Hij gaat de wording van artikel 80 na en toont daarbij aandat alle partijen daaruit moenuen te lezen wat hun dierbaar was. Er was alles in te vinden. En nn heeft men niet te vragenwat men er gaarne uit zou gelezen zien maar wat er staat. En dan acht spr. het onwederlegbaar, dat men de gren zen zoo laag kan stellen als men wil. Dat de conservatieven daartegenover er in meenden te lezen dat zware eischen noodig waren is duidelijk Tak's ontwerp nu is gekomen. Het eischt van den kiezer dat hij voorziet in het onderhond van zich en zijn gezin. Waarin dat voorzien bestaatdoet er niet toe. Ruim schoots of sober is geheel onverschillig. Mogen de eischen ook laag zijn die het ontwerp-Tak steltnaar sprekers overtuiging voldoet het geheel aan de Grondwet. Niettemin heeft men in uit opzicht erg afgegeven op Tak. Voor spreker zijn al die grondwettige bezwaren van geen practisch belang. In alle partijen toch, in en buiten de Kamer, onder de nitstekendste staatslieden en juristen, vindt men mannen die er geen grondwettige bezwaren in zien. Mannen als KerdijkVeegens, Levy, Pierson Smidtvele professoren. Daarom behoeft het voor ons slechts de vraag te zijn, hoever wij willen uitbreiden binnen de grenzen der Grond wet. Willen wij zoover gaan als Tak, dan moeten wij slechts afgevaardigden zenden die geen grondwettige bezwaren kennen. Het is geen persononqnaestie. Ik verdenk hunne ver klaringen nietmijne achting voor hen is niet vertnin- moesten worden aangewezen door het volk. Zonder derd, maar thans zijn het onzo mannen niet. Aan andere,

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 1