Arrondissemeiits-Keclitbank te Alkmaar. En dan is spreker van meening, dat men thans niet zooals de heer v. d. Kaay in diens rede beweert alleen staat voor de vraag, om partij te kiezen vóór of tegen Tak, men geen beslissing te nemen heeft voorde knap heid van den een of den ander, niet heeft nit te maken of Tak loijaal gehandeld heeft of niet. Integendeel. Het is geen personenkwestie. Het is alleen de vraag of men zeker wil zijndat de Kamer eene meerderheid krijgt, die de liberale regeering in staat stelt, met een nienw ontwerp voor den dag te komen waarvan het beginsel dezelfde lijn volgt als het inge- trokkene en op die wijze een einde te maken aan een strijd, die alle hervormingen belemmert en tegenhoudt of dat men er naar streven wil, mannen naar den Haag te zendendie partij kiezen tegen Tak's ontwerpen en dns eene afdoende kiesrechtregeling in den weg staan. De strijd gaat om een eisch des tijds. Hoezeer nu hunne overtuiging eerbiedigend, bestrij den de democraten allen die een beletsel zouden zijn, dat de kiesrechtregeling thans in eens van de baan kome. Zij achten dat noodzakolijk in het belang van het land. En voor dat standpunt strijdt zoowel de heer van Gilse als spreker. Wie dat deelt, vuile dus zijn stembiljet niet in met den naam van den heer van der Kaay. Na eenige pauze werd gelegenheid gegeven tot debat, waarvan het eerst gebruik maakte de heer H. Boel- mans ter Spill, die er in de le plaats op wees, dat men steeds sprak van eene finale uitbreiding, die toch niet finaal was, zoolang nog vrouwen, bedeelden, wanbetalers enz. uitgesloten wa; en. Mèt den heer v. d. Kaay achtte spr. de uitlegging van den minister en diens voorstanders geforceerd. Hij boriep zich ook op het manifest der katholieke Kamerleden, die, op twee na, allen zich tegen do grondwettigheid van het regcerings-ontwerp verklaarden en hoopte dat ten slotto de katholieke kiezers hier in het district liever zouden meegaan met de 23, dan met den enkele, die buiten deze stond, met den heer Schaepman. Sprmocht de opmerking niet weerhouden, dat de heer Irenb, waar hij eenerzijds gezegd had, naar aanleiding van de woorden in het vorslag der Schager Courant, in geen enkel opzicht de eerlijkheid van den heer v. d Kaay in twijfel te trekken, aan de andere zijde dat opnieuw doet. waar hij zegt, dat anderen alleen de grondwet ge bruiken met den toeleg het ontwerp te doen tuimelen. Hij beval verder den kiezers de lozing aan der brochure van den heer Cremers, president der Kamer tijdens de Grondwetsherzieningdus een goedé getuige, die het regeerings-outwerp in strijd met de grondwet acht en er bijvoegt, dat hij dengene, die van diezelfde meening is en niettemin die ontwerpen aanneemt, als een eedbreker beschouwt. Niet alleen spreker, doch ook anderen heeft het eigen aardig getroffen, dat met iederen spreker van de tegen partij, die hier kwam, de kansen voor den heer van den Kaaij gunstiger schenen to worden. Hij hoopt, dat het zoo voortgaan moge en het ook van avond het geval zal blijken te zijn. Wat betreft de bewering van den heer Treub, dat het met het praatje", als zouden de Kamerleden niets ge weten hebben van het voornemen des ministers om de wet intetrekken. nu maar uit moest zijn, neemt spreker de vrijheid de pertinente verklaring van Kamerleden, op dat pnnfte stellen böven dio van den heer Treub, die geen lid der Kamer was tijdens do behandeling der wet. Ware 't anderswaarom hebben de voorstanders van den hoer Tak dat dan niet gezamenlijk openlijk verklaard De heer M. Coheu Stuart roept voor het laatste door den heer ter Spill aangevoerde punt nog de getui genis in van den heer Schaepman. Hij betoogt daarna uitvoerig hoe de denkbeelden, ook van de voorstanders van Tak's ontwerp, op liet punt van de schrijfproef o a.. reeds zeer veel verschillen en schetst, in verband daarmee de gevaren, vorbonden aan de mogelijkheid, dat eerst de schrijfproef uit het eerste ontwerp regelende de kiesbe voegdheid. verdwijnt en wellicht het tweede ontwerp, regelende de uitoefening van het kiesrecht, op een of ander onderdeel struikelt en zoodoende het eersto ontwerp wordt ingevoerdzonder schrijfproef dan waardoor dus op die wijze alle door voor- en tegenstanders van Tak s ontwerp gewenschte waarborgen van ge schiktheid konden ontbreken. Spreker blijft dan ook beweren, dat men staat voor eene geheele onbekende toekomst, en raadzaam oordeelt hij het daarom, mannen naar de Kamer te zenden, die ae behandeling der wet reeds hebben meegemaakt en dns ook op dat punt reeds ervaring opdeden. Iljj zou dan ook met volle overtuiging stemmen op den heer mr. W. van der Kaay. De heer mr. A. P. de Lange betreurde den harden aanval van den heer Treub op een afwezigen candidaat, een man, die aller achting heeft. Men beschuldige niet op zulke losse gronden. Want was het verschil in recht, zooals de heer Treub het noemde, werkeljjk gewichtig genoeg, om de hoorders te doen gelooven, dat met opzet door den heer van der Kaay verzwegen werd, dat de eerste categorie zijner kiezers, die der belastingbetalendeu, zónder aanvrage, de drie andere eorst mèt aanvrage op de lijsten konden worden geplaatst Is het meer dan een zaak van administratieve regeling, waarbij ieder tot het kiesrecht gerechtigde moet vragen om op de lijst te komen, behalve zij, die men reeds kent, d w. z. zij, die op de belastingkohieren voorkomen Is het verder werkelijk beleedigend of onbehoorlijk dat de heer van der Kaay des heeren van Gilse eigen woorden uitvoerig aanhaalt en op grond daar van als zijne overtuiging uitspreektdat genoemde heer lichtelijk over bezwaren heenstapt Spreker acht dat de donkere zijde in de rede van den heer Treub. Bij alle diepgaand verschil verlieze men de achting, die men een ander verschuldigd isniet uit het oog. Eene opmerking meent spr. nog te moeten maken. Had aanvankelijk de candidatunr van den heer Treub weinig kans van slagen, bekend als het is, dat de aan hang van do „Vrijzinnige kiesvereeniging" d. w. z. die der radicalen, in dit district nog gering is, thans, nu de katholieken haar ook hebben overgenomen, biedt zij kans van slagen aan. Waar spreker nu ten volle het recht van den heer Treub erkeut, aan te nemen wat hem wordt aangeboden, wil hij hem daarvan geen ver wijt maken. Het is eene gewetensquaestie, of men bij zulk diepgaand verschil van beginsel, zich kan laten dragen door geheel andersdenkenden. Maar dan ook heeft spr. het recht, om de aandacht der aanwezigen op dit feit te vestigen en dat wenscht hij te doen. De heer mr. J. P. Kraakman wenscht op te komen tegen den raad, door den heer ter Spill gegeven aan de katholieke kiezers, om niet den heer Schaepman, maar de overige 23 katholieke afgevaardigden te volgen. Spreker gaat na, onder welke omstandigheden de katho- lioken in dit district hebben gemeend, don nu ingeslagen weg te moeten houden. Hij beschouwt het ontwerp van wet betreffende het kiesrecht niet als afkomstig van den minister, manr van de Kroon, die het niet zal in dienen, als het ongrondwettig was. Maar al is nu het standpunt der katholieken hier dat vau de minderheid der roomsche staatspartij, heeft dan de heer ter Spill het recht, daarop neer te zien, waar hij zelf thans be hoort tot dat deel der liberale partij, dat in de min derhoid is ten opzichte der kiesrechtregeling Het kiesrecht moet afgedaan daarvoor alleen komt deze Kamer bijeen. In één opzicht ten slofte zijn in deze quaestie alle katholieken het eensde schrijfproef moet afgeschaft. En dit wil ook do hoer Treub: een overeenstemming te meer dus tusschen hem en ons. De heer I r e u b vindt zich in een moeielijk parket, waar de heer ter Spili meent, dat alles wat do tegenstan ders zeggen, slechts strekt, om de candidatunr des heeren van der Kaay te bevorderen. Z. i. moest dat oordeel maar liever aan de kiozors worden overgelaten en de heer t. Sp. dat gezwegen hebben. De heer Treub handhaaft zijne voorstelling betreffende de wijze waarop de heer van der Kaay hier zijn amen dement heeft besprokou. Z. i. had hij op het verschil ïu recht van de categoriëu dc aandacht moeten vestigen. Wat bovendien de zaak zelve betreft, als het slechts eene quaestie was van administratieve regeling was 't dau niet gonoegals men éénmaal de aanvrage deed. Moet men die dan telken jaro herhalen Evenzeer blijft hij het gesprokene over den heer van Gilse onbehoorlijk achten. Een bedoeling als die de heer van der Kaay hem toeschrijft kan do heer van Gilso nimmer hebben gehad. Dat had hij moeten bedenken. Hij heeft alle eerbied voor hot nobel karakter des heeren van der Kaay. Thans zoo meent spreker heeft hij zich vergist. Dit wat de persoonlijke quaestie betreft. Of zijn geweten hem erg moest kwellen, nu hij de can- didatuur der katholieken zich heeft laten welgevallen, ziet spieker niet in. Ju de eersto plaatsheeft men hem geen enkele voorwaarde gestold of eene vraag gedaan. Per soonlijk is hem, voor zoover hij weet, geen katholiek kiezer hier bekend. Hij acht dit echter een glibberig terrein voor don heer de Lange en diens geestverwanten. Want het staat vastdat zonder de katholieke kiezers, die het met het, manifest der kath. Kamerleden houden boven den Moerdijk geen tien liberale tegenstanders van het ontwerp-Tak het tot de Kamer zouden brengen. Den heer ter Spill antwoordt sprekerdat waar hij en anderen, van finaal spraken, zij daarmede natuurlijk bedoelden finaal binnen de Grond wet. Wat verder het »goforceerde" betroft in het ontwerp- Tak, zooals de heer ter S. het uitdrukt, m g spreker zich beroepen op autoriteiten als prof. Buys on de Lou ter, die het beidon volkomen on gehoel in overeenstem ming achten met de Grondwet. Des heeron ter Spill aanbeveling van de lectuur der brochure van den hoer Cremer» heeft spreker zeer ver wonderd, waar de heer C. behoort tot de meest conser vatieve elemeuten op het punt van kiesrecht, die slechts zeer g e 1 e i d e 1 ij k e uitbreiding wil. Spreker komt verder nog eens terug op de quaestie of de Kamerleden vóór de stemming Tak's voornemen al dan niet kenden. Hij hoorde het van mannen als Lieftinck, Borgesius eu de Kanter. Den heer fetuart antwoordt de heer Treub. de quaestie van de schrijfproef van geen practisch belang te achten, al loopen daarover nu de gevoelens uiteen. Hij voor zich is overtuigd, dat zij toch in ieder geval uit de wet verdwijnt. Hij acht de schrijfproef eene oneerlijke proef en door het couloirstelsel onnoodig. Den kiezers geeft spieker, eindelijk, de raad, zich niet door persoonlijke overwegingen te laten leiden doch beslist partij te kiezen, eu dienovereenkomstig huu stem nit te brengen. Onder dankbetuiging sluit daarna de voorzitter het was inmiddels reeds half twaalf geworden de verga dering, die zeer druk bezocht was. Zondag, s namiddags te 12';2 uur, werd in het kof fiehuis »het V\ apen van Munster'' eene vergadering ge houden van de aldeeling Alkmaar vau den Algeuiecncn Aederlandsclicu Typografenbond. Na opening door den voorzitter ontving de spreker, de heerW. van der Snelhet woord. Het motto zijner rede was waarom aansluiten typo's, typo's waarom dwaalt gij In de eerste plaats trachtte spreker zich eene verklaring te geven waarom nog zoo weinigen bij den Bond wareu aangesloten. Moet het niet verbazendat er zelfs in onze kleine plaats typo's gevonden wordenwien het bestaan dozer vereenigiug, welke reeds 21)2 jaar oud is, nog onbekond is? Aan wien daarvan de schuld? Zouden dit worde meer verondersteld enkelen zich terug houden uit vrees dat de vereenigiug eene sociaal-demo cratische tint heeft Waarom dan niet de vergaderingen bezocht en zich vau het tegendeel overtuigd. De konink lijke goedkeuring echter waarborgt reeds daartegen zoo goed als de steun van weldenkendo patroons die dona teurs van den Bond geworden zijn. Het doel eu de goede richting van den Bond verdienen toch zeker wol de aansluiting. Hij noemde daarbij o.a. de geringe contri butie 8 cents per week tegenover het groote voordeel, dat do vereeniging aanbiedt, als: waarborg van voor- loopigen geldelijken stenn voor een lid bij eventneele werkeloosheidbet ontvangen vau reis- en verblijfkosten op vertoon van diploma, indien het noodig is, dat men reizen moet om elders werk te krijgen het gratis ont vangen van het Vakblad dat voor ieder die het met zijn vak goed meentonmisbaar is het verkrjjgeu van geneeskundige hulp waar zulk een fonds onder de af- deeling bestaatenz. Het hoofddoel van den Bond isde typografie eu bare beoefenaars te veredelen. Dit laatste achtte spreker voora^ noodig om overal en goed voor den dag te knnnen komen. Als men eerst zijn vak goed verstaatzegt hijheeft men ook recht, goed en als mensch behandeld te worden, en daartoe zal zoo niet alles dan toch veel afhangen van de overtuigingdat eendracht macht maakt en in velo gevallen de grootste kracht bestaat in samenwerking. Met een paar aardige voorbeelden kruidde hij zijne rede, staafde de waarheid dezer beide spreuken bu spoorde krachtig aan tot aansluiting bij de vereeniging. Het was niet zijn doel over den toestand der typo- graphen alhier te klagen integendeelhier had men het zoo kwaad nieten leefde om zoo te zeggen haast in Abraham's schoot, maar op andere plaatsen, vooral in Zeelandwaar men voor een loontje van soms f 6 per week veel en lang moest werken daar kon en moest door samenwerking dit doel van den Bond worden be reikt, n.l. vermindering van arbeidstijd en vermeerdering van loon. Hij sprak ook in het belang van anderen die eveneens leden waren en dns op hunne hulp mochten rekenen. Dat de invloed der vereeniging niet te ont kennen valt, getuigde volgens spreker de laatste beweging in Utrecht. Spreker eindigde met nogmaals te bejammeren dat laksheid en lauwheid nog zoovelen terughield, die slechts leefden voor het heden en zich niet bekommerden over de toekomst waardoor nog slechts 1000 van de 4000 typografen lid ziju van een Bond, die zoo nuttig kan zijn voor allen een Bonddie zelfs internationaal aangesloten is met die in omliggende landen welke hij noemde en waarvan hij do sterkte opgaf. Na de pauze gaf dezelfde spreker een bewijs, dat er verschil is tusschen letterzetters en letterzettersn.l. tusschen mannen die voor hun vak berekend zijn eu anderen die eenvoudig letters zetten machinaal, zonder zich van een of ander rekenschap te geven. Deze laatste, zegt hij schuiven er op de drukkerij zoowat tusschen door, maar blijven steeds machines, zij kosten tijd voor zich eu andoren die hen moeten heipen of later hun werk vorbeteren zij hebbenwanneer het een gevolg van hunnen onwil is, geen aanspraak op de achting van kameraden of patroons en blijven altijd verstoken van het genotdat men allicht zon meenen dat het deel van den zetter wasn.l. dat hjj kennis neemt van alles dat het licht zietnog vroeger dan de lezer voor wien hot eigenlijk gesehreven is. In de pauze sloten zich twee leden aan en een bezoeker uit Haarlem betuigde zijne tevredenheid over de werk zaamheden en den goeden geestdie er in deze afdeeling heerscht. Woensdagden 11zal ten onzen bureeie voor ieder de gelegenheid bestaan ter kennisneming van den inbond der verkiezingstelegramnienvoor zoover de uitslag dien dag bekend wordi. Er zal daartoe eene open lijst worden aangelegd die een gemakkelijk over zicht geeft. Opgekomen kiezers. Van de 1361 kiesgerechtigden te Alkmaar werd den 10 door 1125 hunne stem uitgebracht; te Koedijk 82 van de 131. Zitting van 10 April. Jv. R„ Alkmaar (in hechtenis), diefstal, 4 maanden gov. B. d. G., Hensbroek, als boven, 3 maanden gev. P. H., Barsingerhorn, aanranding der eerbaarheid. 3 maanden gev. S. a. W., Texel (in hechtenis), diefstal, 3 maanden gev. J. S., Wieringen, diefstal, 14 dagen gev. P. D., S. A. ft. en D. S., Helder, wederspannigheid, de le en 2e ieder f 15 boete of 8 dagen gev de 3e 8 dagen gov. W. de J., Helder, mishandeling, f 10 boete, subs. 4 dagen hecht. W., S. L. en J. de B. Hoorn, mishandeling, dele vrijgesprokende 2e en 3e ieder f 5 boete snbs. 3 dagen hecht. Castrlcu ui. Geboren: 8 Mrt. I'ieter, z. van Jan Kuijs en Neeltje Rijs. 18 19 21 Jacobus z. van Arie Nijman en Elisabeth Bos. Gerardus, z. van Jacob de Graaf en MaartjeLoutei. Gerardns, z. van Pieter Lnte en Maria Kaas. Theodorasz. van Jacobns van Weenen en Jan netje van Duiju. Johannes Franciscus, z. van Pieter Augustinus Vaal en Neeltje Koster. Nicolaas z. van Bancras Beentjes en Johanna van Lieshout. Cathrinad. van Jacob Brakenhoff en Anna Levering. Gerardns z. van I'ieter Kuijs en Aafje Melker. Overleden: 1 Mrt. Cornelis Glorie echtgen. van Jannetje van der Park77 j. 12 Petras Theodoras z. van Johannes Dam en He lena Catharina Heddes11 w. 20 Doris, z. van Albertus Schermer en Antje Duijn, 10 w. 22 24 26 27 31 A kersloot. Ondertrouwd: 16 Mrt. Reindert Ouweltjes en Wilhelmina Steenhof. 23 Jan Zoon wedn. van Trijutje Schut, en Geertje Molenaar, weduwe van Gerrit Belleman. G e b o r e n 12 Mrt Aagje d. van Dirk Sikkes en Neeltje Bakker. 26 Hermannsz. van Simon Schrooder en Aafje Winkel. 30 Petras Panlus z. van Cornelis Verduin en Neel tje Schoon. Overleden: 5 Mrt. Guurtje Bakker, echtgen. van Jacob Vlaanderen, 56 j. 11 Aafje, d. van Johannes Willem Klop en Aaltje Vlaanderen 14 w.

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 2