HAiera mos. No. 45. Zes en Negentigste Jaargang. 1894. V R IJ D A G 13 A P R1 L. PARIJSCHE BRIEVEN. B u i t e n 1 a n d. Roman uit het Berlijnsche leven. \LKMA.\BSCHE COURANT. Deze Courant wordt Diasdng-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,86franco door het geheele rjjk 1. De 3 nummers f O, «6. Pr()s der gewone Advertentlën: Per regel J 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3. DRA1KW ET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kenuis, dat aan hen vergunning is gevraagd is door SIMON DE VOS, schipper, wonende te Alkmaar tot het voortzetten vau den verkoop van sterken drank in het klein in het perceel aan de Bierkade, wijk C, No. 16, welke vergunning thans ten name staat van JOHANNES TEDERS. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. MACLAINE PONT, AlkmaarDe Secretaris, 10 April 1894. NUHOUT VAN DER VEEN. XIII. Parijs, 5 April 1894. Alweer een bom. Daar hadden wjj sinds eenigeu tijd rust gehad, en dachten al haast niet meer aan ontplof fingen, wij hoopten dat deze met den winter tot het verledene zouden behooreu, doch ziet, nit deze aangename rnst zijn wij door een verbazend harden slag, heviger dan een kanonschot, wakker geschud. Ditmaal was het restaurant Toyot, tegenover het paleis van den Senaat gelegen, het tooueel van dozen nieuwen aanslag, en het voornaamste slachtoffer is de dichter Laurent Tailhade, eene bekende parijsche persoonlijkheid. Als dichter vooral bekend in de jonge letterkundige bladen, maakte Tail bade zich vooral naam door zijne verdediging van de anarchie, waarvan hij een bepaald aanhanger was. Op den avond dat Vaillaut zijne bom wierp in do Tweede Kamer, wa ren vele jonge letterkundigen vereenigd rondom een banquet, uitgaande van het tijdschrift »La Plnme Aan het. dessert vernamen zij den aanslag, door Vaillant be dreven, en een der gasten kreeg toen den inval aan al de aanwezigen hnnne meening te vragen over deze mis daad. Over het algemeen sprak de af keuring het sterkst,, maar Tailhade antwoordde: «Qu'importent les victimes «si ie geste est beau! Qu'importe la mort des vagnes «hnmauités, si, par el ie, s'affirme T individu!" Hetgeen, vrij vertaald, ongeveer wil zeggen: »Wat doet het er toe >ot enkele menschen de slachtoffers worden van zulk >eene misdaad, zoo slechts het gebaar, het denkbeeld «waarvan de daad uitgingschoon is en daardoor de «mensch toont wie hij is". Deze zin maakte den dichter bij het groote publiek bekend, en in de pers werden hem harde verwijten gedaan. Ook door anderen hoorden wij dikwijls verkondigen dat men bij zulke misdaden niet. de daad zelve moet beschouwen, maar wel het. denkbeeld waarvan ze uitging, doch misschien ontbreekt het ons aan den jnisteu smaak, tot heden konden wij in het werpen van bommen en her. noodeloos bloedvergieten maar niets vin den, waaruit die schoonheid van gebaar zon moeten blijken. Keeran wij tot den aanslag van gisterenavond terug Men kent het restaurant Toyothotel en restaurant hetwelk tijdens het tweede keizerrijk reeds een goeden naam had, en nog heden zeer drnk wordt bezocht, en wel door rijke, hooggeplaatste personen. Het vormt een hoekhuis in de rue de Vangirard met de straten Tournon Mnmnnni DOOR PAUL LINDA U. 11) -O-O— Zij had eene poos op de couchette gezeten en schijn baar gedachteloos op de rozenstruiken en den kastanje bruinen rand van het Smyrnasche tapijt getuurd. Thans richtte zij zich met zekere inspanning op en wenkte Ger maine die stokstijf in eenen hoek was blijven staan en haar best gedaan had om hare aanwezigheid niet door de geringste beweging, niet door een ademtochtje te verraden «Mevrouw moest altoos lichte kostnnms dragen," waagde het fcameniertje op te merken, terwijl hare vlugge handen het eng slnitende klei.d loshaakten. «Waarom F" «Omdat ze mevrouw zoo mooi staan! Mevrouw zag er van avond zoo verrukkelijk nit Leonio glimlachte kwijnend. «Mevrouw schijnt een beetje vermoeid te zijn? Mis schien wenscht mevrouw een kopje thee? Dat knapt zoo opHet is nog vroeg. Nog geen elf uur." Terwijl zij dit zeide, had zij het fraaie kleed ai liefko zend in de plooien gestreken, en nn bracht zij bet in de aangrenzende toiletkamer, om het in eene der groote hang kasten weg te bergen. Leonie had niet geantwoord. Thans keerde Germaine terug, knielde voor haar neder trok haar de kokette lage schoentjes van de kleine voeten en verwisselde die voor een paar muiltjes. «Zal ik mevrouw een kopje thee brengen," herhaalde het meisje, als verliefd tot hare meesteres opblikkend. «Neen, ik dank je Je kunt. nn wel gaan." Germaine's gezicht drnktejde grootste verwondering uit en Condé, de hoofdingang is rue de Touruonwaar een groote gemeenschappelijke restanratiezaal is; aan den kant van de rne do Condé ligt eene kleinere zaal, waar tegen half negen eenige personeu dineerden. Daaronder bevonden zich ook de dichter Laurent Tailhade en zijne vriendin, mejuffrouw Mialhe. iteeds was het diner bijna afgeloopen, toen plotseling een vreeselijke slag weerklonk, eene bom was nedergelegd op een der vensterkozijnen in de rne Condé, en alles wat zich in de kleine zaal bevond werd totaal verbrijzeld Geen venstor, geen spiegel bleef heel; stoelen, tafels, flesschen, borden enz. enz., alles werd tot splinters en scherven geslagen. De aanwezigen sprongen weg door denren en vensters, en groot wonder, slechts twee personen waren ernstig, maar dan ook zeer ernstig gewond, de dichter Taiihade eu de bediende van do eetzaal, de jonge Thomazo. Wij besparen aan de lezers de details van hnnne wonden. Tegenover Poyot ligt een ander restaurant van minde ren rang, wat men hier «commerce de vins" noemt; dit is het huis Voillanme, aan den overkant in de rne de Condé. Ook daar is de aangerichte schade zeer aanzien lijk, vier groote spiegels totaal gebroken, alle ruiten, deuren, lantaarns enz. verniotigdhet restaurant ziet er uit, alsof het beschoten werd. Ook in het Theatre de '1 Odéon, waar juist de voor stelling was begonnen, werd de slag gehoord, en ontstond een oogeublik van paniek, omdat het publiek meende dat de ontploffing in den schouwburg plaats vond. Nog werden van vele andere huizen de ruiten stukgeslagen, en kregen eenige voorbijgangers lichte verwondingen. Alle bladen zijn hedenmorgen vol van dezen nieuwen aanslag en vullen daarmede geheele kolommen. De politie zal weder eene moeilijke taak hebbende daders uit te viudeu. De bom, een blikken doos, gediend hebbende voor geconserveerd vleesch of visch, was gevuld met spijkers, schroeven en dergelijke en bevatte hetzij dyna miet of eene andere gevaarlijke stof. Ze was geplaatst in een aarden bloempot, en deze pot op een hord, zoodat niemand kon denken dat dio onschuldige bloempot een zoo gevaarlijk werktuig bevatte. Ondanks de dagelijk se hu arrestatiëu eu veroordeelingen, moet men toch ge- looven, dat de gevaarlijksten onder de anarchisten nog niet in handen van het gerecht zijn. Thans een ander punt, hoewel door deze bom de aan dacht voor eenige oogenblikkeD van al het andere is afgetrokken. En toch is het wel de moeite waard te weten dat de groote italiaansche componist, de bijna twee en tachtigjarige Verdi, sedert gisteren te Parijs ishij logeert in het Grand-Ilötel. Verdi heeft deze voor zijn hoogen leeftijd lange reis van 23 nren opzettelijk gemaakt om de aanstaande voorstelling bij te wonen van zijne opera Falstaff, welke voor een groot jaar geleden in Italië met buitengewoon succes veitoond werd, en hoewel hij om vóór zevenen in den morgen aan hot spoorstation te Parijs aankwam, was de tachtigjarige toch in den namiddag in de Opera-Comique en onderhield zich met den directeur Carvalho en de artisten. Dit belooft ons een schoonen avond, want de titelrol is. evenals in Italië, in handen van den grooteu Manrel. Ook spreekt men «Wil mevrouw dan niet geholpen zijn bij het losmaken van het haar «Neen. Goeden nacht «Moet ik dan niet. de kaarsen voor den spiegel uit blazen «Dat doe ik zelf wel." «Dan wensch ik mevrouw eene aangename nachtrust", zeide Germaine heel onthutst. Toen zij de deur achter zich gesloten had, schudde zij het hoofd Hoe had zij bet toch met hare mevrouw Dit was toch iets ge heel ongewoons!.... «Och hemel!" zuchtte zij, en met een bedrukt gemoed en een angstig voorgevoel begaf zij zich naar haar kamertje. Leonie bleef' langen tijd half ontkleed op den lagen divan zitten. Zij voelde eene zondtftlinge zwaarte in het hoofd, eene drukkende dofheid eene gewaarwording van mat heid in al hare ledematen. Zij kon niet denken. Eigenlijk dacht zij ook aan niets bepaalds. Zij scheen rond te tasten als in eenen verwarden droom. Op haar voorhoofd toe kende zich al scherper eu dieper een plooidie tnsschen hare donkere wenkbrauwen loodrecht tot aan hare haar wortels reikte. Met moeite stond zij eindelijk op en begaf zich in hare toiletkamer, zonder het lichte nachtgewaad, dat Germaine voor haar klaargelegd had, aan te schieten. Zij ging voor den toiletspiegel zitten doch nauwelijks wierp zij er eenen blik in. Zelfs haar eigen gelaat scheen haar niet te interesseorou. Zij trok de eene naald na de andere nit het zachte, weelderige haar, dat in golvende tressen nederviel op haren blanken hals en hare bloote schouders. Vervolgens wierp zij het hoofd achterover en schndde het, zoodat do gansche lokkenschat thans als een mantel van gelijkmatige dichtheid haar omhulde. Zij merkte niet eens op hoe schoon zij nu was. Onverschillig blies zij de kaar sen nit en keerde in de helder verlichte slaapkamer terug Zij zette zich weder op de ottoman een verzonk opnieuw in haar dof gemijmer. Van lieverlede echter kwam er meer klaarheid in haar brein. Uit den troebelen wirwar trad eene gestalte met scherpe lijnen en helder verlicht voor den dag:Hugo! reeds van de groote Opera, wier directeur, de heer Ber- trand, allicht van Verdi's bezoek zal gebrnik maken om den Othello" te vertoonen. Wij mogen dos op eenige schoone muzikale avonden rekenen. J. M. T IIEUJI E. De lord-mayor vau Londen heeft aange nomen de uitnoodiging om de tentoonstelling te Ant werpen te bezoeken tegen de eorste week van Angnstns. DIJITSCHLAIID. Rijksdag. Den 9 is het rapport over de wet op be smettelijke ziekten in den door de commissie vastgestelden vorm aangenomen evenals het besluit waarbij aan de regeeringen om de strengste maatregelen wordt verzocht tegen het invoeren van besmettelijke veeziekten en tot uitroeiing van mond- en klauwzeer in Ierland. In den loop der beraadslaging deelde minister von Heijdeu mede, dat de invoer van slachtvee uit Holland zeer klein was en dat de toelating van nederlandsch fokvee juist in het belang van den landbouw was. DENEMARKEN. Hot Laudsthing heeft met 39 tegen 7 stemmen voorgoed aangenomen het voorstel van den heer Steffersen tot hervorming van het leger met de in hot Folkethiug voorgestelde veranderingen. De leger- hervorming is nu door de Volksvertegenwoordiging af gedaan. ENfcJEliAND. Den 8 strandde bij een dikken mist nabij Scarborough eene oostersche stoomboot van Grimsby zes manschappen, dio zich in eene boot trachtten te redden, verdronken maar vier anderen die zich aan het want hadden vastgeketend konden nog bij tijds gered worden. liagcrhiiis. Den 9 stelde de heer Harcourt voor dat gedurende het overige van de zitting de regeerings- voorstellen op Dinsdag de voorkeur zullen hebben en om des Vrijdags ook morgenziftiugen te houden. De conser vatieve afgevaardigde markios Carmarthen wilde, dat dit voorstel alleen zou gelden voor den tijd tot Pinksteren dat amendement werd met 268 tegen 244 stemmen ver worpen. Een ander amendement van den conservatieven afgevaardigde Hanbury word met 247 tegen 219 stemmen verworpen. Het voorstel Harcourt werd daarop met 249 tegen 223 stemmen aangenomen. Het wetsontwerp betref fende de scheidsrechterlijke uitspraak in zake de Behring- zeekwestie is bij derde lezing aangenomen. FRANKRIJK. In een onderhond vau den heer Calmette, een der redacteurs van de Figaro, met den Koning van Italiëzon deze gezegd hebben dat de moeielijkheden tnsschen Frankrijk en Italië grootendeels te wijten waren aan de houding der Pers, vooral van de parijsche bladen. Wat er tnsschen beide landen be stond, was slechts een misverstand hiervan werd ten nadeele van beide misbruik gemaakt. Hoewel Italië het betreurde dat Frankrijk zijne invoerrechten verhoogd ft iecriafeü«BM»i1. riBLTi De vertrouwelijke omgang, de gestadige gedaehteuwis- seling met hem was haar tot eene gewoonte geworden. Zij was het als iets vanzelfsprekend gaan beschonwen dat zij Hngo dagelijks zag, dat zij met hem alles besprak, wat voor hem van belang kon zijn of wat haar zelve betrof dingen waarover zij tegenover niemand anders zich zou hebben willen uitlaten. Word onder zulke intieme keuvelarijen zijne houding wol eens wat bedenkelijk, dan wist zij zijne onstuimigheden met een goed gespeeld air van zusterlijkheid in toom te houden en ook dit ver schafte haar weder eene eigenaardige streeling en prik keling. Kort en goed Hugo behoorde meer dan iemand anders tot haar en tot haar bestaan. En thans stond zij opeens tegenover de mogelijkheid ja de waarschijnlijkheid, van hem te verliezen Een bitter glimlachje speelde om haren mond. O die on dankbaren die mannen Had zij niet volkomen gelijk, hen allen slechts als marionetten te behandelen En welk eene dwaasheid zou zij hebben begaan mot ten gnusto van dezen éénen eene uitzondering te maken Ook hij was immers geen haar beter dan heel de rest! Ja, waarachtig do beste van allen was nog haar man, die haar op de handen droeg en gelukkig was wanneer hij haar eenen wensch in de oogen lezen kon. Ware hij niet haar man geweest, dan zonden de bewijzen zijner aanbidding haar misschien zelfs hebben kunnen roeren. Dat zij echter als een onwetend kind op genade of ongenade aan hem in eigendom was gegeven, dat zij hem dus toe behoorde, zonder liefde dat was het, dat zij Welsheiin weder niet vergeven kon, wat haar innerlijk tegen hem vertoornde wat haar met weerzin jamet een gevoel van afkeer jegens hem vervulde. En jnist nit, dit oogpunt ook weder schoen hare verhouding tot Hngo haar rein en edel toe in vergelijking met hare verhouding tot haren echtgenoot. Om aan de zijde van den onbominden man nog te kunnen ademen, daartoe zoo maakte zij zich diets behoefde zij de nabijheid van den beminden vriend. Dat zij Felix niet liefhad, dat was eerst tot haar bewust zijn gekomen nadat Hugo haar genaderd was. En voor dit bewnstziju, hoe pijnlijk het overigens ook wezen mocht,

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 1