Nederland. Stadsberichten. had bestond er tusschen beide volken geen enkel ver schil dat reden gaf tot ongerustheid. Beide volken ge voelden voor elkaar oprechte toegenegenheid. Verder kwam hij op tegen da bewering van hen die het deden voorkomen alsof hij den oorlog zon willendie be wering was even onzinnig als het verdichtsel, dat Italië een "europeeschen oorlog zon willen uitlokken. Zijn be zoek aan den duitschen Keizer te Venetië had in het minst geene staatkundige beteekenis dit was alleen een hartelijk vriendschapsbewijs geweest. Daar de Keizer van Dnitschland elk jaar eene reis naar Italië deed, behoefde zijne komst te Venetië niemand te verwonderen. VEBEGIVIUDE: STATK1V*. Den 9, des morgens, zijn te Davidson een hotel en een schonwbnrg afgebrand, waarbij zestien personen omgekomen en tal van personen gewond zijn. Het congres van mijnwerkers der Vereenigde Staten heeft eene algemeene werkstaking bevolen in te gaan den 21. BWITSKMjAWD. De Nationale Raad heeft met 59 tegen 57 stemmen verworpen bet voorstel der socia listen om in de grondwet de verklaring op te nemen dat ieder recht heeft op den arbeid. CMIAA. De buitenlandsche gezanten te Peking hebben den 2 Maart een in sterke bewoordingen gestelden brief gericht tot het chineesche departement van buitenlandsche zaken, naar aanleiding van bet verzoek van hetzweedsche gezantschap om meerdere voldoening en schadeloosstelling voor den moord op de zendelingen te Soengpoe. Daarin is gezegddat zij overtuigd warendat de moord te Soengpoe en andere gewelddadigheden tegen de vreemde lingen in de provincie Hoepeh voornamelijk zoo niet geheel, de schuld is van chineesche ambtenaren, waarom zij eischen, dat 1°. volledige bescherming worde verloend aan zendelingen, hnnne helpers en inlandsche christenen 2°. inlandersdie mishandeld zijn wegens hunne gunstige gezindheid jegens de vermoorden naar hunne, woningen te Soengpoe in veiligheid mogen terugkeeren 3°. het Rijksedict van 1891 hernieuwd en aangeplakt worde in de verschillende districten in Hoepeh. De gezanten hebben de noodzakelijkheid er niet van ingezien, de schikking alreeds door den heer Bockden zweedschen consul-generaal, getroffen, buiten werking te stellen of eene nieuwe schikking te vragen. Het kohier van den hoofdelijkeu omslag te Mid delburg voor 1894 telt 3383 aangeslagenen met een be lastbaar inkomen van f 2.563.650 tot een bedrag van f 99.887.69over de le klasse, f 300 tot f 400, wordt geheven 3.48 pet. en over de hoogste f 44000 af'46000 4.35 pet. Te Breda heeft een knaapje een flobertgeweer waarmede hij speelde en dat hij niet wistdat geladen was, afgetrokken, met het gevolg dat het kogeltje in het hoofd van een zijner familieleden drong, die den volgen den dag aan de gevolgen overleed. Den 9 is te Hees bij Nijmegen een löjarig meisje bij het schommelen in het touw verward geraakt en daarin blijven hangen. Toen men het meisje te hulp kwam was het reeds dood. De Koningin-Regentes heeft bepaald, dat, in ver band mot de voor den aanstaanden zomer gemaakte plannen en met het oog op het gevorderde seizoen het gewone voorjaarsbezoek aan de stad Amsterdam dit jaar door de Koninginnen niet zal worden gebracht. De gemeenteraad van Loosdrecht heeft besloten, aan de schoolcommissie drie vrouwelijke leden toe te voegen. Op de 3'/j pets. leening der gemeente Groningen, groot f 60000, is ingeschreven voor f 451000. Toegewezen was zij den vriend erkentelijk tot in het diepste van hare ziel. Gewillig verdroeg zij zijne luimen, de opwellingen zijner lastige jaloezie. Wat moest er van haar worden, indien h ij haar ontviel Moest dit dan werke lijk K o n het zoover komen Zij hief het hoofd, dat haar op de borst gezonken was, omhoog en zoo trof haar blik toevallig haar eigen beeld in den spiegel tegenover haar. Dit nu maakte op haar eenen zoo ongewonen indruk dat hare oogen zich op merkzamer dan gewoonlijk op het spiegelbeeld vestigden. Die vrouw, die zij daar aanschouwde, met haar rijk, loshangend haar, dat toevallig eenen dier mollige schou ders en der blanke armen vrij lietmet haar luchtig gewaadwaaronder de schoone ronding harer vormen vrije speling had met hare kokette pantoffeltjesdie slechts speeltuig schenen voor haren kleinen voet, ja ja die vrouw was bekoorlijk, was verlokkelijk Nu stond zij op en naderde den spiegel. Zij glimlachte en schudde met kinderlijke vreugde den donkeren natuur lijken manteldie van hare kruin tot over hare heupen nedergolfde. Zonder het te willen, nam zij de uitdagende houding aan van eene spaansche danseresdie zich in postuur stelt tot den boleroen hief onwillekeurig aan de eene zijde haren rok een weinig op, om met welgevallen hare fijne enkels onder de omhulling der glad sluitende zijden kousen gade te slaan. En terwijl haar hoofd zich langzaam heen en weer bewoogmet half gesloten oogen, opende zich glimlachend haar mond en fluisterde »Hugo Zou zjj hem dan werkelijk moeten verliezen Was het mogelijk 1 Doodelijk verschrikt, kromp zij met eenen gesmoorden gil ineenDe deur ging open en op den drempel verscheen WelsheimMet éénen sprong was zij in hare alkoof gevlucht en schoot nu met bevende vingers haar nachtgewaad aan. »Maar kind wat is dat nu vroeg Felix vol verba zing«Ik dacht niet anders dan dat je al wel een uur gerust lag te slapen en toen ik nu heel zoetjes in mijne kamer kom, zie ik door de voeg van de deur nog licht bij je branden »Hoe kan je iemand zoo doen schrikken!" riep Leonie verstoord. »Ik beef aan al mijne leden!En met klimmende verontwaardiging voer zij voort: Het is toch ongehoorddat eene vrouw niet een plekje heeftzoo groot als eene hand waar zij niet op elk uur van den dag en van den nacht overrompeld mag worden Wordt vervolgd» is f 59000 aan den heer Jnlins Oppenheim aldaar en f 1000 aan de firma Vos en Koppius aldaar voor den door burg. en weth. bepaalden koers van 1015'too pet, Jonkvr. M. Michiels van Verduijnen, te Roermond overleden, heeft bij testament vermaakt f 25000 aan de algemeene armen, f 10000 aan de Vincentius-vereeniging, f 5000 aan de zusters van liefde f 5000 aan de St Elisabeths-vereeniging en f 2000 aan de Vereeniging van het Allerheiligste Sacrament. De Utrechtsche Hypotheekbank keert over 1893 11 pet. dividend uit. Bij kon. besluit van den 31 Maart is aan den heer jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wjjckgouverneur van Suriname op zijn verzoek, met ingang van 12 Mei a.s., tot herstel van gezondheid, een buiten landsch verlof ver leend voor den tijd van vier maanden. Eenige socialisten uit Maastrichtdie den 8 een propoganda-tocht in Zuid-Limburg maakten ondervon den daarbij van de bevolking zulk eene bejegening dat twee hunner met. bebloede hoofden huiswaarts keerden Van het voorgevallene is proces-verbaal opgemaakt. Den 9 is het gebouw, genaamd Seinpostte Scbe- veningen bij openbaren verkoop ingezet voor f148.400. De gunning heeft den 30 plaats. Met ingang van den 16 worden te Krommenie, Enter en Hypolytushoef Rijkstelegraafkantoren voor het algemeen verkeer geopend de beide laatstge noemden met telephoondienst. De Gooische Stoomtram keert over 1893 2 ;/10 pet. uit. Bij kon. besluit van den 10 is benoemd tot dijk graaf van het heemraadschap van den Schardam- en Keukendijk de heer C. Kaaskooper. De 's-Gravenbaagsche Hypotheekbank voor Nederland keert over 1893 13 pet. dividend uit. De Deli Batavia Maatschappij keert over 1893 30 pet. dividend uit; zij heeft een reservefonds van/ 737,496,27. De uitslag van de verkiezing van 19 leden voor den dubbelen raad te Nieuwer-Amstel in zake de grensregeling isdat uitgebracht ziju 900 geldige stemmen de tegen standers zijn gekozen met 707 a 726 stemmende voor standers bekwamen 156 163 stemmen. Amsterdam. Den 11 zijn voor onderwijzer ge slaagd drie van de vijf opgekomenen, n.l. T. P. Keijzer van Haarlem, G. H. Wamelink en G. H. Oltmans van Amsterdam. Egmondblnnen. Bij de den 10 gehouden ver kiezing voor een lid van den gemeenteraad bekwamen van de 105 uitgebrachte geldige stemmen de heeren J. Noort 38, H. Hoogeboom 29, P. de Waard 12, J. Apel doorn Gz. 16, M. Kaptein 9 en M. Pepping 1. zoodat herstemming moet plaats hebben. Heemskerk. Voor lid van den gemeenteraad moet herstemd worden tusschen de heeren L. Schuit met 63 en P. Zonneveld met 30 stemmen. De heer A. J. van Zanten bekwam 22 stemmen. Bijbekarspel. Ter stembus voor een lid der 2e ka mer der Staten-Geueraal, zijn 120 briefjes ingeleverd. Voor lid van den gemeenteraad moet herstemming plaats hebben tusschen de heeren O. P. Donker en J. Stapel Gz. Velsen. Den 7 is benoemd tot onderwijzer D. van Someren te Spaarndam en tot onderwijzeres mej. J. E. Lohmante Assendelft. Kijpe. Bij de verkiezing voor een raadslid werden uitgebracht 272 geldige stemmen. Verkozen werd de heer H. Feisser, rijksontvanger, met 152 stemmen. Voorts bekwamen de heeren C. Paarlberg 115, II. Delver en C. Stam ieder 2 stemmen en E. Steijn 1 stem. Voor de verkiezing van een lid voor do Tweede Kamer der Staten-Geueraal werden in deze gemeente uitgebracht 280 stemmen. Het getal kiezers bedraagt 583. Uergen. Bij de verkiezing voor een lid van den gemeouteraad werden uitgebracht 141 geldige stemmen. Gekozen werd de heer Jan Oldenburg met 86 stemmen. Castricum. Den 11 is tot hoofd der openbare school benoemd de heer C. J. Bussen te Leiden met 5 steramen tegen 1 stem op den heer G. Barnhoorn van Overveen en 1 op den heer Meijer van Hoorn. Edam. De gemeenteraad heeft den 9 afwijzend beschik! op het adres van het bestuur der Vereeniging tot. ontwikkeling van den landbouw in Holland's Noor derkwartier tot afschaffing van de tarra bij het wegen van kaas de gewoonte, om bij het wegen van varkens een N.P. voor het touw te berekenen, is alhier niet in gebruik. Ongeveer honderd tien visschers uit Volendam moeten eerstdaags terecht staan voor de arr. rechtbank te Haar lem, wegens weigering van het betalen der havengelden te Amsterdam. Haarlem. De gemeenteraad heeft den 9 benoemd tot onderwijzeressen de dames H. P. P. Wils te Osdorp en M. A. Dninker te Beverwijk en tot onderwijzers W. Engels te Haarlemmermeer en A. Blomberg te Wijk aan Zee. Den 10, des namiddags te half zes, is de werkman van Staveren, werkzaam bij het afbreken van de sociëteit »de Vereeniging", onder het puin van een instortenden muur geraakt en zoo ernstig verwond, dat hij spoedig overleed. Hij laat eene vrouw met acht kinderen na. Uit de schrijftafel van den kapitein Mensing, directeur der Militaire school, is eene som van 670 ontvreemd, gedeeltelijk behoorende aan hem zeiven, gedeeltelijk aan het Rijk. De Haarlemsche Bankvereenigingfirma Teding van Berkhout en de Clercq, keert over 1893 11 pet. dividend uit: de reserve is tot 84,273,70 geklommen, zijnde 5.6 pet. van het gestorte kapitaal. Schermerhorn. Meldden wij iD ons laatste Zondagsnummer, dat de vereeniging »Floralia'' alhier, was opgehevenden 10 is door het Nutsdepartement met algemeene stemmen besloten weder eene zoodanige vereeniging op te richten. Opdat haar bestaan meer zij verzekerd zal zij voortaan, naast de Volksbibliotheek en de Spaarbank, eene Nutsinstelling blijven. Behagen. Den 11 Juni zal, onder het voorzitter schap van den heer Buchner te Alkmaar, schoolopziener n het arrondissement Helder, in het lokaal-Blaaw alhier de jaarlijksche vergadering van onderwijzers en onder wijzeressen in genoemd arrondissement plaats hebben. Den 10 werd de heer A., reiziger voor den heer B., beiden te Alkmaar woonachtig, in onze gemeente door zijn eigen rijtuig, waaruit hij voor eenige oogenblikken WFS gestapt, overreden met het noodlottig gevolg, dat hij een vrij ernstige beenbreuk bekwam. De heer dr. Melchior alhier verleende de eerste geneeskundige hulp. Tegen den avond werd de heer A. per rjjtuig naat Alkmaar vervoerd. Het programma van het gemengd koor »Euterpe", dat den 15 voor de eerste maal als gemengd koor een concert zal geven, bestaat uit de volgende nummers: „Lentezang", T. Coenen„Nederigheid", J. H. H. Verhuist; „Goede Nacht", D. de Lange: „Avond" S. van Milligen; „Ave Maria", Arcadelt; Altdeutschés Marienlied", Prato- rins; „O, Bone Jesu" Palestrina: „Nederland en de Zee", Brandt Buisalle nummers voor gemengd koor. Eén mannenkoor wordt ten gehoore gebracht: „Scene VI uit de Frithjofsage", Max Bruch, terwijl mej. Tr. Vader een piano-solo: „Aufforderung zum Tanz", Van Weber ten beste zal geven. Hoogwoud. Aan de Floralia-vereeniging zijn weder 441 stekjes aangevraagd. Het getal leden bedraagt thans 54. Verkiezing Tweede Hamer. De uitslag der verkiezingen is thans als volgtgeko zen zijn 31 voorstanders van de kiesrechthervorming-Tak en 39 tegenstanders. Er moeten 30 herstemmingen plaats hebben, waarbij 35 voorstanders en 25 tegenstanders ia herstemming komen. In vijf districten staan voorstemmers tegenover elkander. Van de leden der ontbonden Kamer zijn reeds 11 ge vallen nl. van de tegenstanders van het regeeringsont- werp de heeren van Houten, de MeyierKielstra; baron Brantsen van de Zijp (Sneek) en Bevers (kath.); van de voorstanders de heeren van BeuningenFarn- combe Sanders en Pijnacker Hordijk, allen liberaal; de antirev. heer Donner voor mr. W. G. baron van Dedem (Eist), mr. baron van den Borch van Verwolde (Schiedam) Als nieuwe leden zijn reeds gekozen de voorstanders mr. J. J. Willinge (lib.) voor Assen: prof. Drucker (lib.) voor GroningenC. de Boer (lib.) voor Zaandam en mr. H. F. Hesselink van Suchtelen (lib.) voor Deutichem en als tegenstanders mr. F. D. Schimmelpenninck (lib.) te Amersfoort en mr. O. J. H. graaf v. Limburg Stirum te Katwijk en Jan Truyen (kath.) voor Weert (in plaats van wijlen mr. Clercx.) De heer Gleichman is gekozen voor Rotterdam en den Haagde heer Roëll voor Utrecht (herkozen) en voor Haarlemde heer mr. W. H. de Beaufort voor Utrecht. He In braak- Verzekering. Dezer dagen is te Amsterdam onder den naam van Verzekering- Maats chappij »M ercuriue" een Naamlooze Vennootschap opgericht, welke zieh ten doel stelt het verzekeren tegen verlies van of schade aan eigendommen, te lijden door inbraak met of zonder diefstal. Agente voor Alkmaar is de firma de Lange de Moraaz. Het maatschappelijk kapitaal ad f 500000 is geheel geplaatst. Als commissarissen treden op de heeren H. C. Veltman Jr., P. C. C. Hansen, C. Th. Koopman, allen Amsterdam mr. J. B. S&lnerZutfeu en P. C. Huijser's Graveuhagedirecteuren zijn de heeren: H. Hansen en mr. J. Verschuijl. De premiën zijn laag en daardoor geen bezwaar voor iemand, die een boedel van eenige waarde te verzekeren heeft. Art. 1 luidt b.v. «Met inbraak wordt gelijkge steld het zich toegang verschaffen door middel van valsche sleutels". Vooral voor hen, die hun huis, indien ook slechts gedurende één dag onbewoond laten, of die goederen in onbewoonde magazijnen of pakhuizen hebben, is het veel waard, dat zij zich tegen schade, te lijden door diefstal of vernielingkunnen verzekeren. In Engeland en Amerika bestaan sedert eenige jaren reeds Inbraak-Verzekering-Maatschappijen. Maar ook reeds in het bekende Zeeschuimerstjjdperk in het jaar 1720, werden Maatschappijen tot verzekering tegen dief stal opgericht. In 'tjaar 1787 werd in Engeland opge richt de «Algemeene Assurantie-Societeit", welke zich de verzekering tegen root en diefstal ten doel stelde. Behalve inboedels, geld, goederen en vee, kon men bij deze Maat schappij ook de voorwerpen die men bij zich droeg verzekeren tegen schade, te lijden door straatroovers en zakkenrollers. In 1865 richte een zekere heer Tilley een Diefstalver zekering Maatschappij op met een voorloopig kapitaal van 2000 pond Sterling. Na de oprichting is evenwel nooit meer iets van die Maatschappij vernomen. Sedert 1885 zijn nu in Engeland verscheidene Maat schappij opgericht, die zich in eene groote deelname mo gen verheugen. Omstreeks 1850 is ook hier te lande beproefd eene dergelijke Verzekering-Maatschappij op te richten, doch is de Koninklijke goedkeuring onder vijf achtereenvolgende ministeries geweigerd, uithoofde dat het politietoezicht verzwakken zou en nalatigheid bij het publiek bevorderd zou worden. De Verzekering-Maatschappij Mercurius" keelt speciale polissen, welke voor f 1.50 verkrijgbaar zijn voor eige naars van huizen en welke hen recht geven op volle vergoeding van de schade, die zij aan deuren, venstera of anderszins lijden bij inbraak, tot een maximum vau f 500 per polis. Het detachement genie-soldatendat eenigen tijd op het terrein der Cadettenschool werkzaam was, vertrok den 12 weder naar Utrecht. Zondag, den 15, herdenkt <4. Verwer den dag, dat hij gedurende 25 jaren de betrekking vervnlt van pakhuisknecht bij de «Alkmaar Packet". Het llefdadlgheidsconcert, door het bekende dames-comité gegeven bracht de niet geringe bate van f 465,70 op. Dinsdag, den 10, had in het lokaal «Harmonie" de laatste uitvoering van de afdeeling Alkmaar der maatschappij bewordering der Toonkunst plaats. Daartoe was gekozen een program met werken van allerlei genrede meeste verscheidenheid was wel op vocaal gebied. Het woord «verscheidenheid" is mis schien wat zacht genomen. Al zijn zaken som3 nog zoo verschillendzij kunnen nog op elkaar gelijken. Beter past dan hier het woord contrast; tegenstellingen kregen wij te hooren, die wel wat hard waren om op één avond te verwerken. Zijn de a capella te zingen liederen «Scheiden en «Overal" geen verschrikkelijke contrasten met het onmiddelijk daarop gevolgde «Van een ond vrijertje", alle drie composities ran Verhulst Tegenover lilversun touterda: de twei derde i der ine mee te Kan posities lezer e: welke mann Mol he is voo: aandoe: hart in doen t: king d: wederg stuiteni een jon «Als v forto f niet al verdwe muziksi dat Scl «Und i «die B «das L van di ware i dien d: dan is alaagd, doen van de hebben hebben raakt die onl eens hi Ons gehoor met ee: en een haling dilettai ten de diep gi In aus de doeninj terdam Amster en had te vera scherp en daa doen v wel he' er sch den. Gi gelijken gedacht Max B nog mi hebben I Hoofdk tien Hele tburg- :8 Zierikzee chuizc tlokkum Hontenis

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 2