Nederland. Rijksdag. Den 13 verdedigde graaf von Kanitz het voorstel der conservatieven, om den handel in buiten- landsch graan en meel tot een staatsmonopolie te maken. Nn mentengevolge van de gesloten handelsverdragen, de rechten niet hooger kan opvoerenachtte hij dit het eenige middel om den landbouw voor algeheelen onder gang te bewaren. Mocht het voorstel verworpen worden, dan zonden de voorstellers toch weer met een dergelijk ontwerp terugkomen, want zij zonden blijven strijden voor hun streven. Deze verklaring werd door de rechter zijde met levendigon bijval begroet. De vrijzinnige afge vaardigde Barth bestreed dit voorstelwaarvan hij de strekking in lijnrechte tegenspraak met het handelsver drag noemde. Het voorstel zou volgens hem, evenals een dergelijk, onlangs door Jaurès in de fransche Kamer gedaan, regelrecht in het socialistische kamp voeren. De verdere behandeling werd tot den 14 verdaagd. Von Bennigsen brandmerkte toen de socialistische strekking van het voorsteldat hij gevaarlijk voor het algemeen noemde. Richter was van oordeel, dat het nn tijd werd een so cialistenwet tegen de conservatieven nit te vaardigen. Caprivi verklaarde, dat de aanneming van het voorstel de regeering tegenover de Staten, met welke een han delsverdrag is geslotenin de verdenking van kwade trouw zon brengen. De regeering zon daardoor het ver trouwen, dat het buitenland tot nu toe steeds meer en meer in haar stelt, verspelen. Hij zou dan niet langer de leiding der zaken op zich kunnen nemen. De voorstellers van het ontwerp bederven hun eigen zaak; zij scheiden zich van alles wat kan strekken om den Staat in aanzien te houden. Deze verklaring vond levendigen bijval. Bij hoofdelijke stemming werd bet voorstel van Kanitz met 159 tegen 46 stemmen verworpen. Bij de bespreking van do derde lezing van het voorstel tot opheffing der verbanniugswet tegen de jeznieten stelde gra^f Hompesch afgevaardigde van het Centrum hen gerust, die vreezen, dat het weder toelaten van de jeznieten storend zal zijn voor den godsdienstvrede. Korte ver klaringen ten gunste van het voorstel werden afgelegd uit naam van de vrijzinnige volkspartij, de socialisten, den boerenbond, de elzassers en de polen. Tegen het voorstel werd gpsproken uit naam van de nationaal-liberalen. de rijkepartij, de vrijzinnige vereeniging en de conservatieven. Enkele paragrafen werden met kleine meerderheid aan genomen. Daarna volgde de hoofdelijke stemming en word met 168 tegen 145 stemmen het voorstel voorgoed aangenomen. EXEELAXD, Den 14, des avonds, is te Londen in Farringtonstreet, in de City, een bekend italiaansch anrchist, Francesco Polti19 jaar oud, gevangen geno men. Hij droeg een niet geladen bom bij zich op het oogenblik, dat hij gevangen genomen werd. Hij is een vriend van den overleden Bonrdin na wiens dood hij verdween. In zijne woning werd een groot aantal anar chistische papieren gevonden. Aan deze gevangenneming wordt groote waarde gehecht. Den 16 verscheen hij voor de politie-rechtbank in Bowstreetde behandeling zijner zaak werd voor een week verdaagd. Lagerhuis. Den 13 werd de wet tot hervorming van de kieswet en do kiezerslijsten door minister John Morley ingediend. Hij zeide, dat de regeering groot ge wicht hechtte aan dit ontwerp. De hervormingen komen in hoofdzaak hier op neer. De tijd, gedurende welken men in het kiesdistrict moet gewoond hebben om kiezer te zijn, wordt tot 3 maanden ingekort. De bepalingvolgens welke niet kiesgerechtigd zijn allen die niet bijdragen in de belastingen of deze niet betaald hebben, wordt afgeschaft. Bij de verkiezingen vóór het Parlement zullen de ver- j kiezingen in het geheele land op denzelfden dag plaats hebben en wel op Zaterdag den dag te bepalen in de bekendmaking waarbij het Parlement wordt bijeengeroepen. De tijdruimte tusschen de oproeping en de bijeenkomst van het Parlement wordt van 25 tot 20 dagen teruggebracht. Ieder kiezer mag slechts in één kiesdistrict zijne stem uitbrengen. Nadat de conservatieve leider Balfour en de unionist Henry James het voorstel op verscheidene punten had den bestreden, werd de wet bij eerste lezing aangenomen. FHAMiKIJH. Het socialistische kamerlid Tous- saint is den 12 wegens ophitsing tot werkstaking in hechtenis genomen, maar onder borgtocht weer vrijgelaten Door den commissaris van politie te Aubervilliers is te Cornueuve Saint-Dénis, dicht bij den Noorder-spoorweg, onder den grond eene bergplaats van chemicaliën, bestemd tot het vervaardigen van ontplofbare stoffen, ontdekt waar tevens gevonden werden een zak met 10 P. klink nagels en een geheel klaar gemaakte bom. Aan het la boratorium te Parijs wordt een onderzoek ingesteld naar den aard der hier gevonden voorwerpen. ITALIË. Het verslag van den heer Vaccelli, waarbij eene korting op de rento verworpen wordt en bezuini gingen tot een bedrag van f 13.000.000 worden ingevoerd op de uitgaven voor het leger on f 7.500.000 voor de marine, is door de financiëele commissie goedgekeurd. AOOR WEEEA1. Volgens de dagbladen hebben de leden der linkerzijde van het Storthing besloten voor te stellen, op de begrooting voor 1895 een post nit te trek ken voor een eigen noorsch consulaatwezen van 1 Januari 1895 af. OOSTEARIJH IIOKtiARIJE. De Keizer was den 13, des voormiddags te elf uren, met den burge meester en het personeel van het duitsche gezantschap aan het station te Weenen tegenwoordig, om den duitschen^ Keizer te verwelkomen. De ontvangst was zeer hartelijk. Dc Keizers begaven zich per rijtnig naar den Hof burg door eene onafzienbarejuichende menigte vergezeld. De Keizer heeft den duitschen gezant te Weenen, prins Reuszhet grootkruis der Stefanns-orde in briljanten verleend. Eene motie van afkeuring over de houding der regee- ring bij gelegenheid van Kossuth's begrafenis is den 14 door bet hongaarsche Volkshuis met 218 tegen 114 stem men verworpen. SPAAJE. Den 13 is een handelsverdrag met Belgie gesloten, dat eensluidend was met de verdragen, met andere Rijken gesloten. EE A PTE. De Onder-Koning heeft het door het ministerie aangeboden ontslag aangenomen en na lord Cromer geraadpleegd te hebbenNubar-Pacha met de vorming van een kabinet belast. De nieuwe ministers hebben den 16 het bewind aanvaard met Nubar-pacha als president-minister. BRAZILIË. De oproerlingen werden te Rio Grande volkomen geslagen. Na die nederlaag zijn admiraal Hello en eenige honderden opstandelingen van de Republica ongewapend aan land gegaan op de kust van Uruguaij en boden zij hunne onderwerping aan. blik trof hem trof hem midden in het hart En deze blik ontstak den gloed die de verliefde dwaas had ge meend te kunnen blusschen opeens weder tot een lichte laaie. Hij dacht aan niets meer op deze wijde werelddan aan die prachtige vronw die hij daar vóór zich zag als voor het grijpen. Al het overige had hij vergeten al de booze woorden die hij aangehoord, al de goede voor nemens, die hij meegebracht had. Het was hem alsof eene onzichtbare hand zijn hoofd nederdrnkte. Ook hij ademde zwaar, ook zijne borst hijgde en zwoegde. Leonie bleef roerloos, steeds nog met dien blik op hem gevestigd. Toen hp echter eensklaps nog eene schrede voorwaarts deed en zijnen arm sloeg om hare fijne leest, en hare slanke ge stalte aan zijne borst klemdo en zijne brandende lippen drukte op haven mond toen zonk haar hoofd als levenloos achterover, en zij sidderde over haar gansche lichaam, gelijk eene opgejaagde hinde, die geenen uitweg tot ontkomen meer ziet. »Ga heen! Ga heen!" lispte zij, pijnlijk glimlachend, zonder hare lippen van de zijne te scheiden. Hij sloot haar nog inniger aan zijn hart, en bij voelde hoe zij haro armen vouwde om zijnen hals. Zóó hielden zij elkander omvangen, en fluisterden elkander onvorstaanbare woorden toe. Zij hadden elkaar alles vergeven. Zij wisten niet eens meer dat zij elkaar iets te vergeven hadden. Zij blikten elkander aan verwonderd, ongeloovig, zalig. Hij knielde voor haar neder en bedekte hare handen, haar voorhoofd, hare wangen, haren mond met kussen, en streelde, dankbaar teedere klanken stamelend, het zachte, geurige haar, dat van den lagen divan tot op het tapijt nedergolfde. Zij glimlachte onder zijne liefkozin gen, en beantwoordde ze met half geopende lippen en half gesloten oogleden. »Nu weet je dat ik je liefheb fluisterde zij hem in het oor. Ja >En je hebt ook mij lief? Alleen mij?" Alleen u!... Weet ge 't nu?" Ja Wel trad voor beider ziel thans de schim van een bleek, krauk meisje, met groote, schitterende oogen. Doch deze schim verloor zich in den zonneglans die de geluk kigen omstraalt, gelijk een nachtspook in het morgenlicht. Martha's naam werd tnsschen hen niet meer uitge sproken. Wordt vervolgd. TWEEDE KAMER. Indische Rekening. In druk is verschenen het op 28 Februari 1894 bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp (met de daar toe behoorende bijlagen) tot vaststelling van het slot der xekeuing van ontvangsten en uitgaven van Indië over 1889. Hot eindcijfer der begrooting bedroeg voor hoofd stuk 1 der uitgaven 23,615,779 en voor hoofdstak II ƒ112,975,088. De middelen waren geraamd op 29,189,977 voor Nederland en 98,602,227 voor Iudië. Do werkelijke ontvangsten hebben bedragen gezamenlijk ƒ132.332,181,97 en de uitgaven 129,133,207,9872, zoodat de diensteen voordeelig slot aanwijst, van f 3,198,973,98'/j, waarvan voor een bedrag van 550,000 reeds is beschikt ten behoeve van den indischen dienst 1892 en het overige ter nadere beschikking overblijft. Boord te ilarlingen. In het laatst verschenen nummer van de Kerk. Ct. komt de uitspraak voor van het Prov. Kerkbestuur in Friesland in zake den predikant J. Barger. Genoemd kerkbestuur had schriftelijk de volgende vragen aan Barger gesteld aOf gij bekent, schuldig te zijn aan bovengenoemden doodslag b. of gij bekent, dezen doodslag begaan te hebben met voorbedachten rade c' O- t?Ü bekent, door deze daad op ergerlijke wijze uwe plechtige en door u onderteekende belofte, afgelegd in de heilige ure uwer toelating tot de openbare evan geliebediening geschonden te hebbenwaarbij gij be loofd hebt, »in het diepe besef uwer roeping en in'ver trouwen op God daarin met ijver en trouw te zullen werkzaam ziju en overeenkomstig de beginselen en het karakter van de Hervormde Kerk hier te lande het evan gelie van Jezus Christus te verkondigen Barger heeft daarop »met een diep getroffen hart, met een berouw dat hem door merg en been gaatin zijne ziekverlegenheid getroffen door de gedachtehem door het Prov. Kerkbestuur in herinnering gebracht, dat bij God vergeving te vinden isook voor den grootsten misdadiger" het volgende geantwoord: 1°. »Ja ik beken aan gemeld feit schuldig te zijn." 2°. »Neen ik moet ten stelligste ontkennen dat het met voorbedachten rade is geschied. Wel moet ik tot mijn schaamte on schande belijdendat bij mij de intentie bostoud mij zeiven van het leven te berooven wel ook moet ik (turpe dictu!) er bijvoegen, dat sinds eenigen tijd met de bedoelde persoon in eene ongeoorloofde be trekking was. Maar van moedwil kan (n.l. in betrekking tot het groote feit) in geen geval sprake zijn." 3°. »Ja, ik beken mijn plechtige belofte, indertijd bid dende afgelegd (of liever gezegd indertijd in den geest biddende herhaald, toen ik alleen op de straat was) schandelijk door het gedane te hebben verbroken." Het kerkbestuur oordeelde het na deze bekentenis en na een ernstig onderzoek in deze zaak wel en wettig be wezen dat Barger schuldig is aan zij het dan ook volgens zijne bewering niet met voorbedachten rade ge- pleegden toch feitelijk gepleegden doodslag tengevolge van en in verband met »de ongeoorloofde betrekking waarin hij volgens zijne beweringsinds eenigen tijd stond tot de bedoelde, door hem gedoode persoon' waar uit volgens bet bestuur alleen volgtdat hij van zijn zijde gekoesterd heeft eenen zinnelijken hartstocht ten opzichte van de bedoelde persoonen ontzette hem uit zijne kerkelijke bediening. Den 24 zal voor de arr.-rechtbank te Middelburg behandeld worden de zaak van Leonie Notelaar, boeren meid, oud 19 jaren, ter zake van de heling van goederen der vermoorde slachtoffers te Marolleput, en tevens van overtreding van art. 136 van het Wetboek van Straf recht (het kennis dragen van een voornemen tot het plegen van een strafbaar misdrijf en het daarvan niet tijdig voldoende kennis geven aan de justitie of' politie, hetzij aan de bedreigde zelve). Vanwege het O. M. zullen negen getuigen, waaronder 1 tevens als deskundige, wor den gedagvaard. De heer B. L. Tijdens, verkozen lid voor de Tweede Kamer voor het district Winschoten, heeft in een inge zonden artikel in de Nieuwe Winschoter Courant het wenschelijke uiteengezet van een reuzen-verzoekschrift ten gunste van de kieswet. Hij acht dit noodig met het oog op den moeielijken tweestrijd, waarin de Koningin-Re*- gentes en de Eerste Kamer zullen komenwanneer de kieswet, zooals het zich laat aanzien, maar even de meerderheid zal halen en het totaal aantal stemmen tegen het totaal aantal stemmen voor overtreft. Bij kon. besluit van den 14 is benoemd tot ont vanger dor belastingen te Lemmer de heer J. C. Roest, thans te Texel. De Kasvereeniging keert over 1893 een dividend van 5.55 pet. of 27,75 per aandeel van f 500 uit. Te Pouderoijen, waar 62 kiezers wonen, kwam den 10 geen enkele kiozer op; te Havelte daarentegen stemden alle kiezers. Van den 26 tot en met den 3 Mei is de inschrij ving geopend op het eerste gedeelte, groot f200 000, van de 31 j pets. geldleening ten laste van de provincie Friesland, groot f 475.000. De staatscommissie voor de drooglegging der Zui derzee heeft den 14 haar eindverslag vastgesteldna afloop der vergadering bood de minister van waterstaat aan de leden der commissie een gastmaal aan. Den 14 brachten do Koninginnen onverwacht een bezoek aan Leiden, waar zij o. a. in oogenschouw namen het stedelijk museum, den Burg en het museum van natuurlijke historie; den 16 een bezoek aan de openbare tusschenschool, hoofd de heer J. Straub aan de Achter- Raamstraat te 's-Gravenhage. Van den 8 tot en met den 14 zijn te Rotterdam 97 nieuwe gevallen van pokken voorgekomen. De stichting Eder Oord te Eede tot christelijke verpleging van krankzinnigen en zenuwlijders wordt op geheven. De arr. rechtbank te Rotterdam heeft wegens in braak in de villa Schoonoord te Kralingen veroordeeld, Fens tot 4, Vrouwenfelder tot 3 en den opkooper Bloe- mendaal tot 2 jaar gevangenisstraf. Bij kon. besluit van den 16 is de heer mr. G. H. Barnet Lyon, agent-generaal in Suriname, thans met ver lof hier te lande, benoemd tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw. Bij kon. besluit van den 16 is benoemd tot dijk graaf van het hoogheemraadschap Rijnland, de heer mr. E. de Vries. Het voornemen bestaat, de lijn Amsterdam—Pur- merend van de Noordhollandsche Tramwegmaatschappij in het begin van Juni te openen. De Vlissingsche Waterleidingmaatschappij keert over 1893 een dividend van 5 pet. uit. De gemeente Groningen heeft bernst in het tegen haar gewezen vonnis van de arr, rechtbank aldaar waarbij de schorsing van den hoer H. P. Hemmes als hoofdinspecteur van politie onwettig verklaard en zij veroordeeld is tot uitbetaling aan dien hoer van zijne jaarwedde gedurende den tijd zijner onwettige schorsing. Wationale biljartwedstrijd. Bij den te Groningen gehouden nationalen biljart wedstrijd is de prijsnitdeeling als volgtmeesterschap van Nederland R. Bierling, Groningen, 1 prijs, gouden med. en f 100 H. F. Smith, Rotterdam 2 pr. f 75 T. Y. Terpstra, Ferwerd, 3 pr. f 50N. Verkley te Am sterdam, 4 pr. juweelen ring L. Oetzes te Groningen 5 pr. gouden ring en J. de Crauw te Amsterdam, 6 pr. gouden ring. Het bestuur kende de door de Vereeniging voor Vreem delingenverkeer geschonken groote gouden en verg. zilv. med. toe aan H. F. Smith en T. Y. Terpstra voornoemd. Op de vrije baan, 10 stoots, behaalde H. F. Smith met 291 caramboles den 1 prijs f 30 B. Bierling met 171 den 2 prijs f 20 en J. W. N. Nanninga met 120 den 3 prijs, een globe met zilver. Win de liefhebbers op de vrije baan werden do drie kunstvoorwerpen als prijzen gewonnen door de heeren J. Pik met 67, R. .T. Vink met 64 en N. N. met 61 caramboles, allen te Groningen. Bij dezen wedstrijd was voor het eerst een totalisator aanwezigdie alleen voor den 1 prijswinner met een eenheid van f 1 werkte. Een druk gebruik werd hiervan gemaakt en de kaarten Bierling van f 1 met f 3 uitbetaald. Amsterdam. Den 14 zijn in de vrije- en orde oefeningen geslaagd G. H. Oltmans en H. Willemsen van Amsterdam eu T. P. Keijzer van Haarlem. Den 16 zijn van de zes voor onderwijzer geëxamineer- den 5 geslaagd, n.l. J. Humstra, J. Kuts, S. Kalsbeek, en Kok van Haarlem en J. Slot Gzn. van B o- venkarspel. Beverwijk. Mej. C. J. Westerich hoofd, en mej. AHoebergen, onderwijzeres aan de r. k. parochiale bijz. school voor meisjes te Montfoort, zijn als zoodanig alhier benoemd. Edain. De uitvoering der werken tot verbetering der Zuiderzeehaven te Volendam is bij openbare aanbe- teding gegund aan den heer C. Güselaar te Medemblik «oor f 17997.

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 2