mm N ederland. t Arrondissements-Reclitbank te AlkmaarT Spreker bracht intusschen hulde aan de Koningin- Regentes, die niet partij had gekozen, maar het oordeel der kiezers heeft ingewonnen. Men verkeert nog in diepe mist. Is de ontbinding gemotiveerd door een verschil van opinie tnsschen Kamer en regeering in zake belastinghervorming Neen, als dat het geval waredan zonden wijdie thans worden voorgesteld als ontrouw aan de liberale partijjuist aan de zijde der regeering staan. Zij geschiedde echter zooals wij dan officieus weten over het kiesrecht. Spreker gaat de drie ontwerpen van wet, zooals mi nister Tak die achtereenvolgens voor de Kamer heeft gebracht, na. Het eerste daarvan stelde als eisch van geschiktheid het lezen en schrijvenals eisch van welstand echter niets anders dan het niet bedeeld zijn. Hoe sterk deze negatieve oplossing der quaestie van het geëischte kenteekon werd afgekeurddeed spreker uitkomen door aanhalingen uit artikelen van de heeren van Gilse en de Louterbeiden voorstanders van de Een feit is het verderdat niet alle ministers over de intrekking geraadpleegd zijn een der ambtgenooten van den heer Tak hoorde eerst na de intrekking wat geschied was. Hoe dieper men graaft in deze zaak, hoe onduidelijker zij wordt. Daarom moet »het praatje niet uit zijn", zooals de heer Treub wil, maar het moet eerst recht beginnen. Spreker stelt grooten prijs op kiesrechtuitbreiding maar nog meer op eene vertrouwbare regeering. Hoe dit echter ook zij, de regeering diende ontwerpen indie niet te verdedigen waren. De beer van der Kaavdie daaiaan zijne stem niet geven wildemag met opgeheven hoofde voor de kiezers komen. Als het ergste waarheid blijkt is hij het slachtoffer eener mys tificatie. regeering. Dat dus ook de heer van der Kaay het recht had eene dergelijke fictie te sterk te vinden zal wel niemand tegenspreken. In het tweede ontwerp was de eisch slechts versterkt met te verlangen, dat oien de drie laatste maanden des jaars in eene zelfde woning had gewoond. Hoe ook hierover werd geoordeeld, bewijst spreker aan de hand van Nieuwe Rotterd. Ct. en Gemeentestem. Dat ook toen de heer van der Kaay nog niet bevre digd was, mag men hem zeker niet als grief aanrekenen. Hij deed bovendien meer dan afkeuren. Hij diende de bekende amendementen in, waaromtrent hij met een groep zijner geestverwanten overleg had gepleegd. Spreker gaat de verschillende voorwaarden na, waar onder volgens die voorstellen het kiesrecht zou worden vorleend. Men heeft den oud-afgevaardigde er een grief van ge maakt dat hij den census in zijn stelsel had be houden, maar men bedenke, dat het daarbij niet meer de vraag was, hoeveel men betaaldemaar of men iets betaalde. Het is eene onbillijke grief, hem er een verwijt van te maken, dat in zijn voorstel de censuskiezers boven de niet-belasting betalende kiezers het voorrecht zouden heb ben, dat zij geen aanvrage zouden behoeven to doen om op de kiezerslijsten te komen. Dat verschil zon echter slechts voor het eerste jaar alleen van eenig belang zijn. Staat men er eenmaal op, als niet-belasting betalende, dat zou men volgende jaren, vóór de vaststelling der nieuwe lijsten, eene gedrukte verklaring hebben thuis gekregen, die men slechts had te onderteekenen en naar het stadshuis te brengen. Nog heeft men den beer van der Kaay er een grief van gemaakt, dat hij een categoriën stelsel zou willen invoeren. De Grondwet van '87 zou dat niet gewild hebben. Maar de heer Borgesius zelf achtte het indertijd een voordeel van artikel 80, dat men nu verschillende categoriën van kiezers zou kunnen krijgen. Hij zeide dat in zijne rede van 7 Juni 1887. Daarvan mag men dus don heer van der Kaay geen verwijt maken. Hij kan zich in ieder geval beroemen, opbouwende critiek te hebben geleverd en te hebben gestreefd naar een uitgebreid aantal kiezers. Wat het derde ontwerp betreft wil spreker allereerst opmerken, dat hierop de ontbinding heeft plaats gehad. Men houde dan ook voet bij stuk en blijve dit stellen als het criterium. Men beroepe zich niet in dezen strijd op een vierde ontwerp, dat misschien komen zal, maar dat men nog niet kent. Nadat artikel drie van dit ontwerp bij weinigen overwegend bezwaar ontmoetend, was aangenomen, kwam artikel 4 aan de orde. Er werden daarin kenteekenen gesteld, die niets met de zaak te maken hadden. Zoo het uitsluiten van mis dadigers en de eisch van lezen en schrijven. Dat het kiesrecht zouden missen zij, die hunne belasting niet be taalden was daaronder een van de beste kenteekenen. Van hen, die niets in eenige rijksbelasting waren aan geslagen, werd verder niets anders gevraagd, dan dat zij de drie laatste maanden van het jaar achtereen in eene zelfde woning huisden. Mag dat nu inderdaad een kenteeken heeten Spreker doet mededeeling van de uitkomst van oen onderzoek te Rotterdam ingesteld en in de N. Rott. Ct. openbaar gemaakt, waaruit blijkt hoe weinig waarborg een dergelijk kenteeken geven zou. Ook het Handelsblad was weinig met het ontwerp in genomen. Het noemde het vóór zijne zwenking een monster van wetgeving. En op dit monster van wetgeving weten wij dan offi cieus, dat de ontbinding heeft plaats gehad. De ameudementen-v. d. Feltz en Sanders nagaande, mocht spreker het zonderling noemen, dat bij de vele bezwaren, die tegen beide bestonden, de minister niettemin die niet on aannemelijk verklaarde en dat de zaak strnikelde op het amendement-de Meyierwaarvan het groote voordeel was, dat het de brug zou zijn, om velen in den lande dadelijk kiezer te maken, die nu nog eenigen tijd van dat recht verstoken zullen blijven. Als het inderdaad zoo s i e c h t was, waarom heeft de minister dan niet verklaardhet niet te kunnen accepteeren. Wellicht kan de regeering in deze hare goede trouw verdedigen spreker neemt dat aan doch ook wel mogelijk is hetdat het een der donkerste punten onzer parlementaire geschiedenis is. s Ministers vrienden hebben zich somtijds vreemd uit gelaten. De heer Borgesius meent, dat de heer de Meyier er in geloopen is de minister hem heeft beet geha'd de heer I reub zeidedat de conservatieven zich op dat oogenbiik geheel bloot gaven en het dus een uitnemend gekozen moment was de heer de Kanter sprak van een krijgslist, van een lokken van de vijanden in het open veld. Hebben de vrienden gelijk, dan handelde de minister voorbedachtelijk en kan spreker dat niet fraai noemen. Maar daarom neemt hij het ook niet aan. De heer Wertheim sprak te Amsterdam van een pro tocol dat alle ministers geteekend hebben dat acht spreker echter onmogelijk. xir-?et verleden wil spreker echter verder laten rusten. Wij moeten op de toekomst zien. Dat de heer v. d Kaay ook uitbreiding van kiesrecht wil bewijst hij uit diens daden en uit diens spreken. Hij heeft stelsel tegenover stelsel geplaatstwaar de regeering zich vergaapte aan den schijn daar streefde hij naar werkelijkheid. I)e regeering zocht maar vond niet. Handelde dan de heer v. d. Kaay niet naar ziju plicht, nu hij zelf aan het zoeken ging en wat hij gevonden hadder regeering aanbood Men heeft zoo hoog opgeheven van den eenvoud van het stelsel der regeering. Do werkelijkheid van het leven is echter niet zoo eenvoudig. Ee uitbreiding moet finaal zijn heet het verder. Dat is de wonderplank naar het beloofde land. ëJ Is echter finaal, binnen de grenzen der Grondwet, zoo voegt men er dan bij. Teder der partijen, radicalen anti-revolutionairen de regeering zelveheeft daarvan eene andere opvatting. Men scherme toch niet met planken Mèt Thorbecke zegt spr.er is niets finaals. Dg bedoeling is thans meer en meer met finale uit breiding, n a genoeg tot algemeen stemrecht te gaan. Men wil zich niet beperken tot den gezeten werkman. Dan is er echter geen grens te trekken, dan moet men komen tot algemeen stemrecht. Dan gaat het slechts om de vraag, of ook bedeelden zullen opgenomen worden. Naar sprekers meening zou het regeerings-ontwerp, uitgekleed als het misschien weder zal te voorschijn komen, ontdaan van de eischen omtrent belastingbe taling en schrijfproef, 86 °/0 van de mannelijke meerder jarige ingezetenen kiezer maken biankrijk en Duitschland, waar het algemeen stemrecht is, hebben 87 en 90 °/0. Evenals spreker, is de heer van der Kaay een tegenstander van algemeen stemrecht, niet alleen omdat de Grondwet het verbiedt, maar ook met het oog op de belangen van staat en gemeente. Heb ik dan zoo weinig vertrouwen in het volkvraagt spreker. Dat wete ieder voor zich waar zijne eigen belangen op het spel staan. Kamerleden hebben rekening te houden met de belangen van het gan- sche volk. Hij stelt ééne vraag: wat geeft den voorstanders den moed, tot dat volkomen vertrouwen op de geschiktheid van ons volk voor algemeen stemrecht? I)e conclusie van sprekers rede is, dat hij de hoop uitspreekt dat de oud-afgevaardigde, de heer van der Kaay, weder zegevierend uit de stembus kome. De vraag is nietwaarom zou men hem wel herkiezen, maar wel waarom zou men hem niet herkiezen. Ging hij misschien in bekwaamheid achteruit In karakter? Wil hij geen ruime uitbreiding van het kies recht De beide eerste vragen behoeven geen antwoord. M at do laatsto betreft meent spreker het tegeudeel te hebben aangetoond. Verwaarloosde hij de belangen van het districtvan Alkmaar, van het platteland? Integendeel, hij gaf zijne stem aan het ontwerp voor de stoomtram Schagen Hoorn. Ik stond toen niet aan zijne zijde. Op één grond kunt gij hem verwerpen. En als ge dat wilt, dan verwacht hij het ook van u. Als gij n 1. een radicaal wilt. Dat is hij niet, zoo min als ik. Op ons standpunt kunnen wij, als het verkeerd blijkt, dit ieder jaar desnoods veranderen. Op dat der tegen standers is nadat eenmaal de stap is gedaan geen terugkeeren meer mogelijk. Spreker besloot met de opwokking, dat, als de strijd gestreden isieder bedenke, dat het geen oorlog is ge weest, maar eene wapenschouwing slechts. Allen mogen daarna weder in 't gelid zich scharen. Daarin zal een waarborg liggen voor onze krachtvoor die der Kroon I en voor onze volkseenheid. IN a eene pauze deed de heer K. O 1 ij Ez. spreker de vraag, wat geschieden zal, als het ministerie tengevolge van de uitspraak der kiezers niet aan het roer kan blijven. Als dan een ander ministerie optreedt, zal dat geen laugdnrige, ongewenschte vertraging geven De heer R o 11 zeide het hoofdzaak te achten, dat wij eeno goede kieswet krijgenal ging daarmede eenig niet belangrijk uitstel gepaard. Vervolgens onderwerpt spreker nog het hem in handen gekomen strooibiljet van de vereeniging Vooruitgang" aan critiek. Na een dankend woord van den voorzitter, den heer mr. A. P. de Lange, wordt daarop de vergadering gesloten. In de week van den 15 tot den 21 zijn in hei badhuis van »het Witte Kruis" genomen 47 kuipbaden 88 regenbaden le kl., 126 idem 2e kb, samen 261 baden. Opgekomen kiezers. Van de 1361 kiesgerechtigden alhier werd den 24 door 1261 hunne stem uitgebracht. I e Heiloo van de 203 (154) Heerhugowaard van de 313 (183) Koedijk van de 131 (101) stemmen. GEBOREN. 21 Apr. Johanna Hendrina, d. van Jacob Beekhuis a Klaasje van den Brink. 23 Neeltje, d. van Jan Hoogland en Geertje va der Wonde. Zitting van 24 April. zr' w' %mondl)innen, hooger beroep, 7 dagen hecht K. W. Rz., Oudkarspel, mishandeling, 14 dagen gev J. D., Heemskerk, wederspannigheid, 14 dagen gev. M. B., Helder, diefstal, 3 maanden gev. G. v. S., Helder, diefstal, 10 dagen gev. J. R., Helder, mishandeling, 14 dagen gev. T. K., h.v. van T,, Helder, diefstal, 3 maanden gev A. H. V., Helder, diefstal, 14 dagen gev. V. S., Nieuwediep,verstoring van eene godsdienstige bij eenkomst, 4 weken gev. J. S., Leimuiden, mishandeling, 5 weken gev. J- d* W., Spanbroek, verduistering, 3 maanden gev, ONDERTROUWD. 20 Apr. Cornelis Linstra, te Alkmaar, en Pietertje Bos sen, te Schagen. Gerrit Kos, te Amsterdam, en Johanna Cornelia van der Hoek, te Barsin- gerborn, onlangs alhier. GETROUWD. 22 Apr. Johannes Frunciscua Vaske, wednr. van Johanna Jannes, en Klasina Maria Antonia Franse. Cornelis Roskam en Ida Stroomer. Albert Baas en Aaltje Weder. r®ar*'nSerl,orn. Den 22 werd door den heet Mr. Treub eene politieke lezing gehouden. De opkomst was buitengewoon groot. Enkele personen traden in debat. Kolhorn. Den 22 werd eene bijeenkomst van socialisten in het open veld gehoudenna vooraf een wandeltocht door het dorp te hebben gedaan. xDe jeugd scheen in de zaak het meeste belang te stellen. Zij volgde ijverig den stoet door geheel het! dorpje. De ansjovisvangst is de laatste dagen vrij bevredigend. De zouterij is thans door visschers in het werk gesteld; de boer Boerlage van Monnikendam had die hier ter plaatse opgegeven. Ook de geepvissohers gaan dagelijks uitmaar hebben nog weinig vangst. lfensbroek. De heer C. de Liefde is benoemd rot onderwijzer aan de voorbereidingsklasse der rijks normaallessen te Velsen. ~.®c',a»en' Het programma voor den op Zondag 6 Mei, alhier, te houden wielerwedstrijd met de daaraan verbonden feestelijkheden, is als volgt samengesteld: s "iiI*Vdc'aB8 ?re' van óp wielrijders 1 uur, afdeelings-wedstrijd voor hot kampioenschap van Noord holland 3 ure, handicaprace over 10 ned. mijlen, uitge schreven door de Schager wielrijdersclub, waarvoor als prijzen worden uitgeloofd, ecu verguld zilveren, een zil veren en een bronzen medalje; 4' 2 u. lange pijpen-wedstrijd op de Gedempte gracht, waarvoor de uitgeloofde prijzen zuilen bestaan iu kunstvoorwerpen deze wedstrijd zal worden opgeluisterd door de muziek ven Schager's Har moniekapel6 uur, feestmaaltijd in bet Bondshotel (A. V aderj ,\"a de uitreiking der prijzen, 's avonds 8 ure, zal eene soirée, afgewisseld door een bal, worden gegeven, waarvoor de medewerking is gevraagd van de verschil lende in deze gemeente bestaando vereenigingon op het gebied der kunst. r!»em. Naar aanleiding van een paar gevallen van pokziekten. werd den 23 van gemeentowege kosteloos gelegenheid gegeven tot vaccinatie en revaccinatie. Hier van werd een druk gebruik gemaakt. Op 118 personen werd de kunstbewerking toegepast. liaiigedijk. Wegens het vroegtijdig invallen van de warmte bij eene betrekkelijk langdurige droogte zijn hier duizenden kooiplauteu door de onverdelgbare vlooien vernield, Geheelts plantenbanen moeten worden over ge zaaid. Hebben de Langedijkers een ongunstigen winter gehad, dit kwaad is al weer niet in hun voordeel. Na den regen van verleden week zijn de onwelkome gasten verdwenen. Den 23 hield voor een talrijk publiek ter verdediging van de candidatnur-Treub de heer Goeman Borgesius eene geestige, pittige rede. Het was nu reeds voor de 15e maal. zoo vertelde bij o.a., dat hij in die 14 dagen als verdediger van voorstanders van Tak optrad. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. Opmeer. Een lastig bezoeker bad voor eenigen dagen de herbergier Schotsman. Toeu men den gast wilde verwijderen kreeg de eigenaar een flinken slag met een stok op het hoofd. Nadat men hem eindelijk de dear had uitgeworpen, sloeg hij nog een paar ruiten in. Om een en ander zal hij met de politie kennis maken. Spanbroek. Als eeii bewijs voor de deugdelijk heid van chili-salpete r als meststof diene het volgende. Een stuk weiland van den heer v. d. S., dat den 24 Maart geheel kaal gegeten was word dien dag met gemelde mest bestrooid, en nu reeds, een maand later, wordt bet gras afgemaaid. De veehouder C. H. ontving den 21 een slag van een koe aan het hoofd, zoodat hij bewusteloos nederviel. Daarop kreeg hij hersenschudding, zoodat men voor het behoud van zjjn leveu vreest. Hoogwoud. Deu 21 herdacht de hier gevestigde afdeeling van het Nederlandsch Onderwijzersgenootschap baar tienjarig bestaan. De leden en hunne genoodigden brachten dien avond allergezelligst door. Den*2o des nachts te drie uren is een groot deel van den Over-diemerpolder begrensd door den Ooster spoorweg de Muidervaart en den zuidelijken dijk van bet Rijnkanaalgeheel overstroomd, als gevolg van do ontgraving door den aannemer C. van Boven te Nieuwer- Amstel van een stuk grond in dien polder, om de aarde te brengen naar het bouwterrein achter het St. Elisabeths Gasthuis bij het Oosterpark. Door dit doorbreken staan ongeveer 100 bunders weiland een el diep ouder water. Het vee, dat daar liep te grazen is met modderbakken gered. De dijk van den polder is over eene lengte van ongeveer 50 el weggeslagen. Den 22 is te Leeuwarden van wege de sociaal democratische onderwijzersvereenigiDg in Nederland ouder bet voorzitterschap van den heer C. H. den Hertog te Amsterdam eene groote protest-vergadering gehouden tegen het aan den onderwijzer Andries Dijkstra te Menaldum wegens de openbaring zijner anarchistische gevoelens in een gedrukt stuk vorleend ontslag, welke bijgewoond werd door 200 a 250 personen. De heer Domela Nieuwenhuis trad als spreker op. Na eenige bespreking word de vol gende motie aangenomen De openbare vergadering enz., vernomen hebbendedat de onderwijzer A. Dijkstra uit zijne betrekking is ontslagen oj) grond, dat hij anar chistische theorieën heeft verkondigd, vertneeuende dat de onderwijzer het recht heeftook buiten de school eene eigen opinie er op na te honden, protesteert tegen de handelingen van den gemeenteraad van Menaldumadeel.

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 2