HANGEND MOS. Zes en Negentigste Jaargang 1894. WOENSDAG 25 A P RI L. INSCHRIJVING. Feuilleton. Buitenland. Roman uit liet Berlijiisclie leven. NO. 50. Tweede blad. ALK1AARSCHE Deze Courant wordt Ulnsdag-, Donderdag» en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,WOfranco door het geheele rijk 1, Do 3 nummers 0,06. 4AR Telefoonnummer3 COURANT. Prijs der gewone Advcrtentiön: Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan do Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. UKAIHTGT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen tor algemeene kennis, dat aan hen vergunning is gevraagd door TRIJNTJE HOUTKOOl'ER weduwe P. RUS, wonende te Bergen, tot het voortzetten van den verkoop van sterken drank in het klein in het perceel aan den Helderschen weg, wijk E No. 1 welke ver gunning thans ton name staat van CORNELIS KOOP MAN. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. MACLA1NE PONT, Alkmaar De Secretaris, 21 April 1894. NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER eu WETHOUDERS vau Alkmaar; Gezien de wettelijke bepalingen omtrent de schutterijen; Roepen bij deze ten einde zich in de daartoe gereed gemaakte registers te doen inschrijven op alle mans personen, ingezetenen dezer gemeente, op 1°. Januari 1894 hun 25ste jaar ingetreden en alzoo de geborenen van het jaar 1869 alsmede hen die, ofschoon in andere gemeenten ingeschreven sedert de laatste inschrijving binnen deze gemeente zijn komen wonen en op 1°. Ja nuari 1.1. hun 34ste jaar nog niet hebben voleindigd alzoo de geborenen van de jaren 1860 tot en met 1868, de vreemdelingen van denzelfden ouderdom die sedert de laatste inschrijving in de termen gevallen zijn, om als ingezetenen te worden beschouwd benevens de gepasporteerde mililitairendie zich tot dusverre niet voor de schutterij hebben laten inschrijven. Zij maken tevens den ingezetenen bekend dat de inschrijving zal geschieden van 15 tot en met 31 Mei, in een der vertrekken van het Stadshuis, op iederen Dinsdag en Donderdag, van des mid dags 12 tot des namiddags 2 uren een iegelijkzonder onderscheid of hij mocht ver- nieenen al of n i e t onder de bij de wet vrijgestelden of uitgeslotenen te behooren verplicht is zich voor de schutterij te doen inschrijven zij die in meer dan eene gemeente hun verblijf hou den of den zetel van hun vermogen hebben gevestigd tot de inschrijving verplicht zijn binnen die gemeente waar eene dienstdoende schutterij aanwezig is en bij aldien in die verschillende gemeenten alleen dienstdoende of alleen rustende schutterij bestaatzich te doen in schrijven in die gemeente waar zij ambtshalve ver plicht zijn hun verblijf te houden en eindelijk zijdie zich niet vóór 1 Juni hebben doen inschrijven door het plaatselijk bestuur ingeschreven en in eene geldboete verwezen worden terwijl zij daaren boven zonder loting bij de schutterij worden ingelijfd indien het blijktdat er tijdens de verzuimde inschrij- DOOR PAUL LINDA U. 16) o—o Martha droogde haro tranen. Haar gemoed was zoo vol! Zij moest, ja, zij moest het voor Hugo uitstorten. Zij zocht naar woorden wederom vergeefs. Eindelijk stiet zij met moeite uit »Hugo ik heb je gezien toen toen je tot haar ging Hij begreep terstond wat zij zeggen wilde. Maar hij hield zich van den domme; en ten einde tijd te vinden, om zich te bezinnen op een antwoordvroeg hij »Wat bedoel je? Waar heb je mij gezien? En wanneer Vóór ik ziek werd op den dag na dat bezoek aan de Reichshaüentoen heb ik je gezienin do Victoria-straat »Zoo Nn en wat zou dat >Wat dat zou?" vroeg Martha, door zijne kalmte won derlijk getroffen »Ik heb je in haar huis zien gaan »In haar huis zien gaan?... Ah! Nn begrijp ik het eindelijk Je bedoelt zeker het huis van mijnheer VVels- heim Ja ja »Wel, dat is nogal natuurlijk, wanneer je om dien tijd in de Victoria-straat geweest bent. Ik had met mevrouw Leonie afgesproken, en natuurlijk mocht ik haar geene minuut laten wachten." Maar je hadt mij toch gezegd, datje meteeneu vriend vZekerDat had ik je gezegd om je alle onnoodigo ■emoties te besparen. Maar nü heb ik goone reden meer ving geene redenen tot uitsluiting of vrijstelling te hunuou aanzien bestonden. Burgemeester en Wethondors voornoomd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 24 April 1894. De Secretaris. NUHOUT van der VEEN. BEI.trlE. De rechtbank te Antwerpen heeft in het vinden van vergif in de ingewanden van Alfred Ablay aanleiding gevonden om mevrouw Joniaux iu hechtenis te houden. Over eene maand moet dan weder te dien aanzien eene beslissing worden genomen. Mevrouw Joni aux heeft den heer Paul Hendrickx advocaat te Ant werpen tot haren advocaat gekozen. Hare houding is ferm en zoo vastberaden mogelijk. O.a. is beslag gelegd op eene verzameling brieven, ten getale van ongoveer 4000, waaronder verscheidene van Marie Roquetde vriendin van Alfred Ablay welke naar men zegt voorspellin gen moeten bevatten ten aanzien van het lotdat hem te wachteu stond wanneer hij bij zijne zuster bleef. Lionel Ablay zoon van genoemden Alfred Ablay is indertijd in een vijver bij Leuven verdronken. Hij oefende zich in het zakloopen op den rand van een vijverhij struikelde en viel met de voeten in den zak in den vijver, waardoor hij verdronk. Zijne familie wachtte hem te ver geefs aau het ontbijt. DUITSCHIjAWD. Den 19 is te Cobnrg het huwelijk voltrokken tusschen don groothertog van Hessen en prinses Victoria van Saksen-Coburg-Gotha, o.a. in tegenwoordigheid van de Koningin van Engeland don prins van Wales Keizer Wilhelm, Keizerin Prederik en den russischen Grootvorst-troonopvolger. Prins Bismarck heeft den 20, eene commissie van nationaal-liberalen ontvangende, tot haar eene redevoering van staatkundige beteekenis gehouden. Hij zeide, dat alle partijen die besloten waren de tegenwoordige Staatsin stelling te behouden, gezamenlijk hat socialisme moesten bestrijden. De Staatsfinanciën moesten hervormd worden men moest iets voor den landbouw doen. Vorder stelde hij in het licht, dat de post van kanselier niet gescheiden moest worden van dien van minister-president van Prui sen en dat de voorrechtenwelke men den Polen ge schonken had gevaarlijk zouden kunnen worden. Voor het oogenblik geloofde hij niet aan internationale ver wikkelingen omdat niemand sterk genoeg was en elke mogendheid de nieuwste technische uitvindingen wilde invoeren men moest zich niettemin op alles voorbereid houden. Deze toespraak maakte diepen indruk. Pruisen. Het huis van afgevaardigden heeft den 19 bij tweede lezing met 147 tegen 142 stemmen verworpen de wet tot monopoliseering van de kali en magnesia- zoutmijnen. om de waarheid te verbloemen. Ik ben naar mevrouw Welsbeim gegaan om vriendschappelijk en rondborstig eens met haar te overleggen hoe de verhouding tus schen n beiden zich het best en het aangenaamst zou laten regelen en om naar gelang daarvan dan ook mijn eigen standpunt te kiezen. Dat was mijne bedoeling. Ongelukkig echter ben ik tot de overtuiging moeten komen dat er op eenen harmonischen omgang tnsschen u beidon geen kans bestaat. Ik heb dan ook duidelijk aan mevrouw Welsheim te verstaan gegevendat wij het haar verschuldigde tegenbezoek maar liever achter wege zullen laten en zij heeft mij volkomen begrepen. Mijn plan staat dus vast. Daar het ten hoogste ondank baar en lomp van mij zou zijn uit een huis waar ik niets dan goeds genoten heb opeens maar weg te blijven, zoo heb ik besloten den omgang langzaam en van liever lede te laten verflauwen, totdat hij van zelf geheel op houdt... Ziedaar! Nu weet je alles! Maar nu moet je ook vertrouwen in mij hebben en niet langer met dwaze inbeeldingen het leven verbitteren Laat ons over deze zaak voortaan in het geheel niet meer spreken Dit zal het verstandigste wezen." Het klonk alleswat hij daar gezegd had, zoo oprecht eu eenvoudig en redelijk, dat Martha zich bijna schaamde, zulk een boozen argwaan tegen haren Hugo te hebben in zich rondgedragen. Zij wist er niets op te antwoorden zij drukte met hare matte vingers slechts dankbaar zijne hand. Zij sprak nu ook nooit moer over Leonie hoewel de gehate naam haar vaak genoeg op de lippen brandde. Wel vermoedde zij dat er tnsschen hen nog altijd iets omgingmet hare instinctieve scherpzinnigheid kon zij haast de uren bepalen waarop zij elkander zagen. Doch, zij zweeg. Zij suste zichzelve met de aangename illusie, dat er zeker toch niets kwaads tusschen hen gaande was. En van lieverlede bracht zij hiermede werkolijk haar ge moed tot rust. Zij gewende zich dan ook aan Hugo's uitloopen dat haar iu het eerst zoo pijnlijk was geweest. Zij vroog hem niet eens meer, waar hij toch zijne avonden en middaguren sleet. En Hugo toonde zich voor deze ETVCiEIjAAB. De politie nam den 22, des namiddags te 2 uren, te Stratford in de voorstad East-London don anarchist Carnot, een italiaan, wiens ware naam Ginsoppa Perrara is, gevangen. Perrara bood geen tegenstand De politie heeft anarchistische geschriften op zijno kamer gevonden. Hij vorscheen den 23 voor den politierechter in Bowstreet. Aldaar beweerde hij, dat hij als hij geld gehad hadden inspecteur Melville gedood zou heb ben die zijn makker deed gevangen nemen. Hij was van plan de bommen van Polti te gebruiken om de Beurs in het midden der City te doen springen waar vele rijken bij elkander zouden zijn. De zaak werd tot den 24 verdaagd. Naar men verneemt zou het te 's-Gravenhage in 1891 gehouden gehoim intornationaal congres der anarchiston Ferrara belast hebben met het uitdeelon van geld onder de anarchisten te Londenen zou het daarvoor groote geldsommen uit Belgie hebbon ontvangen. FRA.lVIi.RI JH. Do ministerraad heeft dezer dagen besloten, de jaarwedde van den aartsbisschop van Lyon monseigneur Conillié, die de kerkbesturen van zijn district aangeschreven had hunne .begrooting in te richten, zooals vroeger, zonder rekeniug te honden met de wet van 1892 en het daartoe betrekkelijke besluit van 1893 niet uit te betalen. De andere aartsbisschoppen en bisschoppon zullen uitgenoodigd worden hunne houding binnen acht dagen bekend te maken. Zij die als genoemde aarts bisschop zullen handelenzullen met gelijke inhouding gestraft worden. Emile van Nieuwenhoven, een 22jarige slagersknecht, die don 8 December 1893 te Leers eene oude vrouw en hare twee kleinkinderen, 5 en 7 jaren oud, vermoordde, is den 19 te Rijsel onthoofd. In 52 jaar was aldaar geen doodvonnis voltrokken. De 2ll2 pet. leening der stad Parijs, groot 200 millioen francs, is 84 3//( maal volteekend. ITAFIE. Den 21 hield de minister van marine in de Kamer eene warme lofrede op de italiaansche marine, die, naar hij verzekerde bij voorkomende gelegenheden, haren plicht zou doen. Hij verzette zich tegen elke nieuwe bezuiniging omdat dio voor de marine noodlottig zou zijn en stelde do kwestie van vertrouwen. To midden vau groote opgewondenheid werden talrijke moties voor- gestold. De minister-president Crispi weigerde alle nieuwe bezuinigingen omdat de marine daardoor gevaar liep van eene nieuwo nederlaag als die bij Lissatoen do italiaansche vloot den 20 Juli 1866 door de oostenrijkscho werd verslagen. De regeering nam echter de plechtige verbintenis op zich het vraagstuk nog eons grondig na te gaan. Het voorstelom tot de eenvoudige orde van den dag over te gaan, werd verworpen, waarna met groote meerderheid de volgende motie van orde van den afge vaardigde Portdrallo waarmede de regeering zich ver- eeuigd had aangenomen werd De Kamer gehoord »de toelichtingen der regeering, gaat over tot de orde »van den dag." discretie door verdubbelde vriendelijkheid erkentelijk Zij zweeg. Wat kon zij hem ook zeggen Al ware zij ook bij machte geweest hem onbewimpeld te zeggen wat haar op het hart lag wat dan nog Dan zon zij zich immers met afschuw van den trouwelooze hebben moeten afwenden. En het gevolg hiervan Geen andere immers, dan dat zij hem voor altijd zon hebben moeten verliezen Reeds de gedachte aan deze mogelijkhoid deed haar ineenkrimpen. Neen dtórtoe ontbrak haar de moed, de kracht. Alles liever dat dat Liever nog de langzame Piju'giDgi smadelijke berusting. Alles liever dan eene scheiding En soms ook vleide zij zich weder met de hoop, dat bij nog tot haar zou terugkeereu. Had die wereldsche vrouw hem thans in hare netten verstrikt zijn hart behoorde immers nog altoos aan zijne Martha Waarom had hij zich anders met haar verloofd Zij had hem toch geene strikken gesteld. Uit eigen beweging was hij tot haar gekomen, omdat hij haar lief had en van hare weder liefde zich was bewust. Jahij zon nog wel tot haar terugkeereu Want hij voelde immers wel, hij moest immers wel voelen, dat geene vrouw op aarde hem zoo warm en waar, zoo oprecht on hartstochtelijk, zoo belange loos en trouw kon liefhebben, als zij zijne Martha De zomer was in het land gekomen. Te Berlijn was het warm en ongezellig. De Thiergarten had zich ontvolkt. Sedert haar huwelijk placht Leonie jaarlijks de honds dagen met hare ouders te Ostende of te Brighton door te brengen. Welsheim stond daarom ietwat vreemd te kijken toen zijne vrouw hem op eenen goeden dag te verstaan gaf, dat zij zich in die modische zeebadplaatsen verveelde, aangezien het overprikkelende leven der groote stad daar slechts onder een anderen vorm werd voortgezet, en dat het haar ditmaal voel aangenamer zou zijn, de warme dagen eens iu de nabijheid van Berlijn in landelijke een zaamheid te slijten bij voorbeeld aan de oevers van een der schoone Havol-meeren. Ondertusschen was ook thans weder de wensch zijnor Leonie, den goeden man een bevel geweest, en hij had zich gehaast om aan den Wannseo eene mooie villa te huren.

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 5