Nederland. I'ftRTUti AI.. De einduitslag der verkiezingen is dat gekozen zijn 109 aanhangers der regeering, 49 pro gressisten, 11 onafhankelijken en 2 republikeinen. SI'ANJK. Alle betoogingen in de open lucht op 1 Mei zijn verboden. Do bokende heer W. P. G. Helsdingen te Rotterdam heeft deu 7 aan het bestuur der afdeeling Rotterdam van don sociaal-democratischen bond kennis 'gegevendat hij opgehouden heeft lid van don bond te zijn, terwijl hij nodergelegd heeft de betrekking van rodactour van het rotterdamsche socialistische blad I)e Vrijheid. Aan leiding tot dat bosluit vindt hij in do wijze, waarop in Rocht van Allen na do aanueming van het voorstel Hoogezand— Sappomeer geschreven wordt tegen hen die eon ander gevoelen toegedaan zijn en gebruik willen maken van het kiesrecht. De veehouder Bouma te Rottum, die beweert, dat de brand waardoor zijne boerdorij den 8 in de asch gelegd isaan kwaadwilligheid moet toegeschreven worden heeft een premie van f 200 uitgeloofd voor het aanwijzen van den dador of de daders. 1 Den 17 waren te Sneok 12000 kiovitseieren aan gevoerd die tegen den prijs van 12 a 13 centen per stuk verhandeld werden. Den 20 des nachts is tusschen Nijmegen en Wij- chen oen trein ontspoord tengevolge van het loopen van koeien op de railsdrie koeien werden overreden en een bagagewagen omvergeworpen. Den 21 des morgens vroeg heeft de oppassor van een luitenant der cavalerie te Zutfeu met een ouder- wetsch tweeloops pistool een schot gelost op ééne der dienstboden en daarna zich opgehangen terwijl hij ook een wond aan het hoofd had. Daar de dienstbode die men in het leven hoopt te behouden nog bewusteloos bleef, woet men de ware toedracht der zaak niet: men vermoedt, dat minnenijd de aanleiding tot deze daad is geweest. Tot behoorlijke inrichting van hot lager onderwijs zijn boven en behalve de bijdrage bedoeld bij art. 45 der wet, op hot lager onderwijs, aan de volgende gemeen ten in Noordholland subsidiëu verleend Anna Paulowna f 2400, Assendelft f 1000 Egmond aan Zee f 3750 Graft f 1600, Landsmeer f 2500, Middelie f 700, Oost- zaan f 1500 Spaarndam f 1475, Terschelling f 4305, Texel f 7000, ürk f 4650, Vlieland f 2965, Westzaan f 3800. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben van den minister van binnenlandsche zaken bericht ontvan gen dat de wet do benoeming van vrouwen in de school commissie niet verbiedt en derhalvo voor de vernietiging der verordening te Hilversum geen bezwaar bestaat. De bevolking der provincie Zeoland die op 1 Ja nuari 1893 bedroeg 100.169 mannen en 102.450 vr., samen 202.709, was op 1 Januari 1894 geklommen tot 101.135 m. en 103.426 vr samen 204.561. De bevolking van Middelburg was 17932 en van Vlissingen 15228. Wat had evenwel Leonie tot deze zonderlingo gril kun nen brongen Zij had zich te Ostendo altoos voortreffelijk geamuseerd en het zou haar zeker heel wat kosten zich het genoegen te moeten ontzeggen van zich in haar kokette badkostuum te laten bewonderen. Doch Hugo had haar herhaaldolijk en zeer beslist te verstaan gegeven, dat hij haar niet naar Ostende vergezellen en Berlijn niet verlaton zou. Zij had ook zeer goed begrependat hij dit wel wilde maar niet kon. Zij kende geldzorgen wel is waar slechts van hooreu zeggen maar zij raadde toch dat Hugo de noodige contanten tot een verblijf te Ostende niet ter beschikking had. Hem echter voor weken of maanden te verlaten daaraan kon zij niet denken. Eu van daar nu hare plotselinge dweeperij met do liefelijke omstreken van Berlijn. Zij voelde zich overigens in de idyllische kalmte van den Wannsee werkelijk zeer aangenaam. Hugo bezocht haar drie- of viermaal 's weeksen het waren misschien de gelukkigste uren huns levensals zij daar samen in de veranda zatenmot den gladden waterspiegel aan hunne voeten en den met donker naaldhout begroeiden oever in het rond samen alleen teedere blikken wisselend. Of als zij hand in hand door het wond wandelden, koutend over vroolijko en ook over ernstige dingen. Tegen zes uur kwam Welsheim steeds zwaar bepakt uit de stad bedankte Hugo met eonen krachtigen handdruk, dat hij Leonie de lange uren zoo hielp verdrijven, en murmureerde wanneer de jonge huisvriend vroeger dan met den aller- laatston trein naar Berlijn terugkeerde. Do namiddagen, die zij zoo samen doorbrachten, schenon hnn onnitputtelijk in zaligheidmaar ondortusschen was do zomer voorbijgevlogen vóór zij er aan dachten. De avonden van eenon regenachtigon Augustus werden reeds kil en onvriendelijkeu de bloemen in den tuin waren alle verwelkt, behalve de kleurrijke, maar zoo houterig stijve eu onpoëtischo dahlia's. Aldus naderde al meer en meer het tijdstip der eorste opvoering van Herkules cv Omphale. In de eerste week van September koerden de Welsheims naar do Yictoria-straat terug. Het afscheid van het stille landhuis aan den Wannsoe viel Leonie werkelijk zwaar. Zij had zich nergens ooit zoo gelukkig gevoeld; en met eene zekere stroelende verbazing zoide zij tot zichzelve, dat zij in Jen grond van haar hart toch beter was dan zij gedacht had. Inderdaad had de liefde tot, Hug oeenen in zekeren zin loutorenden en veredelenden invloed geoefend op haar gemoed, althans, dit verbeeldde zij zich. Had zij wel ooit znlk eene echte en krachtige aandoening in zich gevoeld! Zij was dus ook volstrokt niet zoo lichtzinnig en wuft en coquet, als de domme wereld meonde! Hing zij niet met heel haar leven, met heel hare ziel aan hem, aan hem alleen? Had zij nog eenen onkolon wensch, eene enkele gedachte, die iemand anders gold?" Wanneer zij deze vragen in hot binnenste haars barton opwierp, dan zwogen alle bedonkingen, en een niet al te strikt besef van recht en onrecht gaf allicht een antwoord dat hare eigenliefde tevreden stolde. Op do voorjaarsvoemarkt te Enkhuizen waren 16 runderen aangevoerd. Te Soest heeft eou 16jarige knaap uit wraakzucht een porsoon die hem bestraft had, opgewacht en ernstig aan hot hoofd verwond door een schot uit een met hagel geladen geweer. In de afgeloopen week hebben zich te Rotterdam 84 nieuwe gevallen van pokken voorgedaan. Amsterdam. Do Maatschappij tot exploitatie van het Poolsche koffiehuis keort over 1893, na ruime afschrij ving, 4 pet. dividend uit. Be verwijk. Voor het onderbond van het post en telegraafgebouw was laagste inschrijver L. Renses alhier, voor f 560. Van de 125 paarden, die alhier bij de keuring voor het loger gekeurd werdenziju slechts 6 goedgekeurd en ingeschreven. Hrootschcrmer. Dezor dagen had de aanbeste ding plaats van het gemeentework van Zuid- eu Noord schermer voor 1894. De laagste inschrijver voor het timmerwerk was J. Slooten te Grootschermer voor f 462, voor het metsel- en straatwerk J. de Bakker voor f 899 en voor het schilderwerk P. Hooglaud te Driehuizen voor f 69,90 aan wie het werk is gegund. Haarlem. Bij kon. besluit van den 23 is be noemd tot onderwijzer aan de rijkskweekschool voor on derwijzers alhier de heer A. L. C. Beekman, Amsterdam. Heerhugowaard. De leerlingen van den heer S. Brugman hebben zondag, den 22, onder zijne leiding, eene zeer goed geslaagde uitvoering gegeven bij den heer K. van der Oord. Dat men van het goede van de kinderen niet spoedig te veel krijgt, bewezen de harte lijke toejuichingen van het talrijk opgekomen publiek. Hoorn. Do gemeentoraad hoeft don 18 tot onderwijzer aan de school voor kosteloos onderwijs benoemd S. H. A. Esser te Rhenen. Hofdijk. Do benoeming van don heer Kooiman, burgemeester, tot secretaris dezor gemeenteis bij kon. besluit goedgekeurd. Schagen. Den 21 geraakte do locomotief van trein 119 tusschen Noordscharwoudo eu Schagen onklaar en moest de trein tot stilstand wordon gebracht. Na voorloopige voorziening word de trein zeor langzaam tot het station Schagen vervoerd en aangezien het herstellen lang duurde werd van den Helder eene hulpmachine ontboden, die trein en machine naar den Helder vervoerde. De trein kreeg hierdoor ruim 1 uur vertraging. Den 21 trad alhier van wege den sociaal democratischen Bond als spreker op de heer A. M. van Rees, om een hartelijk woord te richten tot belangstellenden in de a.s. Mei-beweging, te Schagen te houden. Wegens geringe opkomst behandelde spreker niet zijn gekozen onderwerp »Wat de socialisten willen en wat zij niet willen", maar egde hij op zeer bevattelijke wijze voor zijne partij- genooten uit, wat men verstaan moest onder collectivisme en communisme. Hij bl"ek communist te zijn. Aelsen. Tot onderwijzer aan de christelijke school is benoemd A. Taanman, onderwijzer aan de Marnixschool te Amsterdam. Het voormalige kerkgebouw der doleorendeu op do Heide is afgebrand. De heer F-, W. van Tnyll heeft den kiezers, die den eersten keer op hom hebben gestemd, verzocht, bij do herstemming hunne stem uit te brengen op den heer J. van Loenen Martinet. ilraftdijk. De heer A. Gerritsmaprop. te Westermeer bij de Joure, heeft voor het beroep naar de doopsgez. gemeenten van West- eu Oostgraftdijk bedankt. Wordt vervolgd. Wij gelooven met te veel te zeggen, wanneer wij beweren, dat geene ontdekking van den nieuweren tijd zoo algemeen de aandacht, beeft getrokken als de Eldlsons-fonograaf. Des te onbegrijpelijker is het, dat tot op heden dit toe stel op het vasteland van Europa nog niet werd te koop aangeboden. Het is waar, in Nederland hebben wij fono- grafon gehad welke geene geringe verbazing wekten maar zij waren van het verouderde stelsel en niet zoo gemakkelijk t.e behandelen. Dank zij den vindingrijken geest van Edisonheeft men nu eene nieuwe machine vervaardigd, welker behandeling uiterst eenvoudig is, en die waarlijk een wonder van werktuigkundig vernuft genoemd worden. Eene maatschappij is gevormd voor Nederland onder den naam van The World's Phonograph Company, die zich voorstelt, niet alleen Edison-fonogra- fon te verkoopenmaar ook alle soorten van sprekende machines, poppen enz. Zij heeft een huis gehuurd aan het Rokin, 140, Amsterdam, alwaar het hoofdkantoor is ge vestigd, en van waar de verzendingen plaats hebben naar alle landen der wereld. Het gebouw is geheel voor het doel ingericht. Gelijkstraats is een vertrek met modellen van de verschillende soorten fonografen, en daarachter het kantoor dat van de nieuwste amerikaansche vindingen is voorzien. Een luidsprekende telefoon kan door het ge- heele vertrek worden gehoord, terwijl fonografen voor kantoorgebruik de chefs in staat stellen, alle brieven persoonlijk te behandelen. Op de eerste verdieping is eene kamer, waarin een Steinway-vlengel en een piano. Het zal wol onnoodig zijn te zeggen, dat deze worden gebezigd voor het maken van records door de beroemdste kunstenaars. Er is ook eene kamer voor don verkoop van records en het verzonden daarvan. Verder zijn er eenige ontvangkamers eu flinke werkkamers, voorzien van de nieuwste machineriën, zoo ook eene pakafdeeling. Het gebouw is geheel electrisch verlicht. Het is zeker zeer belangwekkend in den fonograaf orkeststukkon te hooren, die in Amerika worden gespeeld of de prach tige klassieke aria's van een Pauwols en de cou pletten van iemand als onzen bekenden komiek de Haas. Overeonkomsten zijn getroffou met verschillende noderlaudsche ongelscho, fransche en dnitscho artisten om in den fonograaf te zingen en te reciteeren en hunne records zullen over de geheole wereld worden verspreid. De leiding der zaak is in handon van dr. J. Lewis Young, een engelschman, die langen tijd met Edison hoeft saam- geworkt. Nog zij medegedeelddat de heor Th. van Heemstede Obelt, gedelegeerd commissaris dor Maat schappij is. Ieder belangstellende, die in Amsterdam is en een uurtje kan missenbrenge een bezoek aan het kan toor der Maatschappij waar men goed zal worden ont vangen en verbaasd zal staan over al hetgeen men t,e zien en te hooreu kan krijgen. Stierenkeuring. Van wege de Vereeniging »Het Rund veestamboek Noordholland' zal te Hoorn eene keuring plaats hebben op de Nieuwe Veemarktin de nabijheid der stallen van den heer L. do Goede, op zaterdag, 28 April. De aangeboden stieren, die zuiver zwartbont haar moe ten hebben, behooren 's morgens 91/2 uur ter plaatse der keuring te zijn. Voor de eenjarige, zoowel als voor de twee-of meerder jarige stieren zullen 4 prijzen worden beschikbaar gesteld, nl. één van J 30 één van f 20één van 10 en een getuigschrift. Bij de geldprijzen zullen tevens getuig schriften worden gevoegd die deu aard dor bekroning vermelden. Do prijzen zullen met '/3 worden verhoogd nadat zal zijn gebleken dat de stieren tot 15 Juli a.s in Noordholland tegen een dekgeld van hoogstens f 2.50 beschikbaar zijn geweest. Do bekroonde stieren moeten onmiddellijk worden inge schreven in het Rundvee-Stamboek Noordholland-, als dit niet reeds vroeger is geschied. Bij het niet voldoen aau deze voorwaarde, vervalt het recht op den prijs. Voor iederen aangegeven stier is bij de aangifte een itileggeld verschuldigd van 1, die bij inzending wordt terugbetaald eu bij niet-inzending aan de kas vervalt. Vrije toegang tot het terrein wordt verleend naafloop der keuring. Hollands Noorderkwartier. Woensdag, 9 Mei, zal te Abbekerk een wedstrijd gehouden worden met karns voor handgebruik en met gierkarren. Voor dezen wedstrijd worden uitgeloofd de volgende prijzen: a. voor h a n d k a r n s le prijs f 50; 2e pr. f 25; 3e pr. f 10, benevens een getuigschrift; b. voor gierkarren: le prijs f 100 2e pr. f 50 benevens oen getuigschrift. Deze prijzen worden dan alleen toegekend, wanneer de werktuigen door de Commis sie van beoordeoling eene bekroning worden waardig gekeurd. Het bestuur houdt zich evenwel het recht voor, om indien naar hot oordeel dier commissie hiervoor termen aanwezig zijn, de prijzen te splitsen of een be- stuursprijs of een getuigschrift uit te reiken, terwijl, wat betreft de gierkarren, deze uitsluitend moeten zijn van nieuwe en verbeterde constructie. De werktuigen moeten uiterlijk daags voor den wed strijd te Abbekerk franco zijn' aangevoerd en wel de karns in de kolfbaan van V. Bobeldijk en de gierkarren op de hofstede van den heer J. Zijp Kz,, burgemeester dier gemeente. De inzenders moeten zich onderwerpen aan de uitspraak der jury, zonder hooger beroep. De zorg voor het aan schaffen van room of melkalsmede van paarden en gier, is voor rekening der Vereeniging. De bediening der werktuigen komt ten koste der inzenders. Bij het beproeven van on het werken met de ingezonden machi neriën moeten zij zich onderwerpen aan de bevelen der jury en van het bestuur. Bij de beoordeeling zal hoofdzakelijk worden gelet op doelmatigheid, degelijkheid en eenvoudige samenstelling, gemakkelijkheid van beweginguitnemendheid van het verrichte werk en koopprijs. Aangiften van deelneming, met opgaaf van het aantal en de soort der werktuigen welke men wenscht in te zenden, moeten vóór of uiterlijk op 1 Mei 1894 zijn in geleverd bij den secretaris, den heer W. Teengs te Wie- ringerwaard, bij wien desgevorderd nadere inlichtingen ziju te bekomen. De toegang voor het publiek is geopend van des voor middags elf tot des namiddags drie uren, op de volgende voorwaarden a. leden der Vereeniging en der Hollandsche Maatschappij van landbouw met ééne dame vrij, mits op vertoon van bewijs van lidmaatschap b. alle overige personen 25 cents de persoon. Vrouwen van Nederland elon ouder u hebben gevoeld, dat do positio dor vrouw niet is, zooals ze moet zijn. Velen hebben geleden en lijden ouder de onbillijke wijze, waarop de vronw wordt behandeld door de wet; en velen, die er niet onder lijden gevoelen toch, dat ook zij zouden kunnen verkeeren in hetzelfde geval; terwijl het bovendien voor velen klaar begint te worden, dat ze niet tevreden mogen zijn, als ze zelf niet lijden, maar dat ze ook belang behooren te stellen in 't lot van 't algemeen. lot nog toe echter ontbrak u het vereenigiugspunt waarom ge U allen kondt scharen. Het is aan eenige ondernemende vrouwen te Amster dam gelukt op te richten De Vereeniging voor Vrouwen kiesrecht. Zij meenen en met haar de vrouwen, die het bestuur der Vereeniging hebben op zich genomen dat het eerste wat de vrouw moet vragen om te komen tot verbetering van hare positie is het kiesrecht. Waarschijnlijk zullen velen onder U denkon, dat dit niet het noodigste is; voor de eene zal dit, voor de andere weer iets anders het belangrijkste schijnen. Stelt nu echter persoonlijke gevoelens ter zijde; bedenkt dat dezo Vereeniging naar haar beste weten wil werken voor alle vrouwen en dat hot van belang is de krachton niet te versnipperen. Wordt als het u mogelijk is lid van de genoemde Ver eeniging. De contributie is gesteld op minstens 50 ets. per jaar, om allen zonder onderscheid in staat te stollen zich aan te sluiten. Bedenkt, dat slechts het grooto aantal ons kan baten, opdat ons niet ten antwoord kan gegeven worden, als de tijd van handelen gekomen is De vrouw verlangt hot kiesrecht niet. Wij roepen u allen toe Vrouwen van Nederland! Zorgt voor uwe belangen! Vereenigt u A. W. L. Versluys—Poolman, Pres.-Penningm. Amsterdam, le Parkstraat 398. A Th. A v. CampenDoesburg, Vice-l'reR. Amsterdam, Haarl. Houttuinen 44. P. C. Meuleman—van Ginkei Secr. Nieuwer-Amstel, Amsteldijk 34. M. Rutgers Hoitsema. Rotterdam, Haringvliet 52. H. Cohen. Amsterdam, Utrechtschedwarsstraat 93. Ieder, die lid wenscht te worden, kan zich aanmelden bij een der bestuursleden. Bij alle bestuursleden zijn ook de statuten te verkrijgen. Drukkerij v. Herms. Coster Zoon AJkmaarl

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 6