HANGEND MOS. y r ij i) a O No. 52. Zes en Negentigste jaargang. 1894. 27 A P RI L. Tentoonstelling van teekeningen. Buitenland. Feuilleton. Uit Londen. Roman uit het Berlijnsche leven. ALkMAARSCHE OI RAVT. Deze Courant wordt Dlnt>d»g-, lEonderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door bet geheele rpk f 1, De 3 nummers f 0,00. Prjjs der gewone Advertentlën: Per regel j «,16. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3. Op 2» eu 3» April 1§»1, zullen in de localeu der Burgeravondschool de TEEK EAT Ad KA welke door de leerlingen dezer school gedurende den afgeloopen cursus vervaardigd werdententoonge steld zijn. Deze tentoonstelling is voor ieder belangstellende kosteloos toegankelijk en zal beide dagen geopend zijn van I tot T uur 's namiddags. De Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs, Mr. N. H DE LANGE Voorzitter. 0 A. E. KEMPEES Secretaris. r- t Aan de OPENBARE SCHOOL VOOR "MEISJES te Alkmaar (hoofd inej. J. H. PRUIM) wordt tegen 15 Augus tus a.s. gevraagd a. eene onderwijzeresin staat om onderwijs te geven in zingen en in de v r ij e- en orde oefe ningen, op f GöO,jaarwedde b. eene onderwijzers met akte fransch, op f f50 jaarwedde c. eene onderwijzeresbezittende hoofdakte, op f 8ÖO,jaarwedde. Zij die voor één dezer betrekkingen in aanmerking wenscheu te komen worden verzocht zich bij gezegeld verzoekschriftonder overlegging van stukken te wen den tot het gemeentebestuur vóór 10 Mei a.s. HEL61E. In den nacht van den 21 op den 22 zijn te Lnik twee dynamiet-aanslagen beproefd, doch mislukt, de een tegen de woning van den burgemeester, de ander in den koninklijken schouwburg. Laatstgenoemde helsche machine, die den vorm had van een blikken beschuitbns, werd nog bijtijds ontdekt, zoodat, de lont uitgedoofd kon worden. UI ITRGHLAAi». Pruisen. Huis van afgevaardigden. Den 21 is in eerste lezing aangenomen een wetsontwerp tot den aanleg van een kanaal tusschen Dortmund en den Rijn, eene voortzetting van dat tusschen Dortmund en de Eems en in verband staande met dat tusschen Elbe en Trave. Het dient alzoo tot verbinding van hot noor den en oosten van Duitschland met het westen. De kosten zijn op 33.000.000 geraamd. Na bestrijding door leden uit alle partijen wegens geldelijke bezwaren werd het ontwerp naar eene commissie van 21 leden verzouden. Art. 1 van het regeeriugsontwerp tot oprichting van kamers van landbouw is aangenomen met 230 tegen 109 stemmen. E AGE E AAW. De Koningin heeft den Keizer van 17) DOOK PAUL LINDA U. 0-0 HOOFDSTUK VI. Eindelijk was de groote dag dor eerste opvoering aan gebroken. Het was de laatste Dinsdag in September. Leonio had reeds acht dagen tevoren aan alle vrienden en bekenden de mededeeliug doen toekomen, dat op den bewnsten avond en op eiken volgenden Dinsdag haar salon van tien uur af geopend zou zijn. Tot opluistering van deze gebeurtenis, en van het schitterende succes, waaraan zij geen oogenblik twijfelde, had zij zich buitenge wone moeite eu kosten getroost. De bloementooi, dien zij besteld had was van weergalooze pracht. Zij had ook gezorgd dat behalve de interessante kring dien zij steeds om zich wist te vereeuigeu ditmaal eeuige bij zonder belangwekkende gasten bij haar zonden debateeren de tooneelspelers die in Hugo's stuk de hoofdrollen vervulden, oen vermaard pianist nit Londen, die zich toe vallig te Berlijn ophield, en de tenorist Ernst Vallini, die op het einde van het saizoen in de Opera in korten tijd furore gemaakt had en tegen eene fabelachtige gage voor de ko ninklijke opera gewonnen was geworden. De Engelsch- man en de duitsche zanger met den italiaanschen naam had den der onweerstaanbare Leonie beloofd, bij haar te zullen mnsiceeren. Dit alles had zij onder de roos zoo bedisteld. Het moest voor iedereen maar in het bjjzonder voor Hugo, eene verrassing zijn. En ook nog een paar andere kleine attenties had zij voor haren minnaar bedacht. Het buffet Duitschland benoemd tot hoofd van het britsche eerste garde-dragonderregiment, eeno onderscheiding, tot heden aan geen bnitenlandsch vorst ten deel gevallen. De Keizer heelt zijne grootmoeder in warme bewoordingen daarvoor dank gezegd, verklarende er trotsch op te zijn de nieuwe uniform te dragen. De Keizer is thans hoofd van 17 regimenten, ul. van elf duitsche, een rnssisch, een oostenrijkscheen hongaarsch eu eon portugeesch. Verder is hij eere-admiraal bij de eugelsche, de deensche, de zweedsche en de noorweegsche vloot. Lagerhuis. In den loop der beraadslaging over de begrootingsvoorstel!en verklaarde minister Harcourt, dat de nieuwe belasting op erfenissen ook zal geheven worden van nalatenschappen, welke in het buitenland ten doel vallen aan vreemdelingen, dio in hot Vereenigd Konink rijk hun domicilie hebben. Het wetsontwerp tot invoering van den achturigen werkdag in de mijnen is den 25 bij tweode lezing aan genomen met 281 tegen 194 stemmen. Ierland. Don 21, des morgens, is een huisbewaarder, James Donovan genaamd, wien te Glenhard do zorg voor de boerderij van een uitgezetteu pachter op het landgoed van den hertog van Cork opgedragen was, door twee vronwen, die zijne slaapkamer binnendrongenaangeval len. Na hem eerst herhaaldelijk met de kolf van een geweer op bot hoofd te hebben geslagenschoten zij hem neer. ERAAKRIJK. De nit socialisten bestaande ge meenteraad van Carmaux, die zijn ontslag genomen had, toen de burgemeester Calvignao ontslagen was, is met duizend stemmen meerderheid herkozen. Calvignac zelf bekwam de meeste stemmen. Voor den aartsbisschop van Lyon, monseigneur Couilleé, wiens jaarwedde door de regcering ingehouden wordt, is reeds meer dan 11.000 vrijwillig ingezameld. Kamer. Den 23, bij de hervatting der zitting, werd tot den minister van binnenlandscho zaken de vraag ge richt, welke maatregelen de regeering dacht te nomen om een einde te maken aan de werkstaking te Trignac. Minister Raynal trad in uitvoerige bijzonderheden uvur de aanleiding tot die werkstaking. Deze was in het eerst niet van ernstigen aard, en het geschil tusschen de patroons en de werklieden was reeds op het pnnt bijge legd te worden, toen eeuige Kamerlodeu zich er mede bemoeidenwaardoor de vreedzame oplossing van het geschil werd verijdeld. Hij verklaarde, dat de regeering de vrijheid van den arbeid zal doen eerbiedigen, en do personen, die zich tusschen de partijen hobben geplaatst, verantwoordelijk zal stellen voor het voortduren van het. geschil. Deze verklaring werd door het centrum met toejui chingen begroet. doch door do socialisten met een afkeu rend gemompel. GKIEKEA'LA A'IE. In het geheel zijn bij de laatste aardbeving in de provincie Locris 210 personen omge komen eu 18J ernstig gekwetst. In de andere provinciën kwamen 50 dooden en 100 gekwetsten voor. word smaakvol opgesteld rondom eene fraaie bronzen groep van Barbedienneden spinnenden Herkules aan de voeten van Omphala voorstellendo. Dit zou het eerste geschenk wezendat de heer Wolsheim zijnen genialen huisvriend vereeren mocht. Op de groote taart zou in suikerbakkerswerk zeer kunstig het tooneelprogramma worden nagebootst Voorts zon natuurlijk de obligate reusachtige lauwerkrans met de noodige linten en letters en cijfers er aan bij deze gelegenheid allerminst mogen ontbreken. Het genoegen dat deze aangename toebereidselen haar verschaften werd alleen maar een weinig verstoord door de nerveuse spanning, in welke zij nu reeds sedert acht dagen verkeerd had en die haar waarlijk haast den eetlust benam en den siaap onmogelijk maakte. Zij was feitelijk veel meer overspannen dan Hugo, die door het zoo ver moeiende bijwonen eü leiden van de vele repetities min of meer dof geworden was en ten slotte de gebeurtenis met eeno soort van stompe kalmte tegemoetzag. Tegen twee uur des namiddags kwam Hugo bij haar. Zij was om een weinig uit te rusten, op den luierstoel iu den hoek gaan liggenen zóó zonder op te staan ontving zij hem. Hngo kuste haar de hand die zij hem toestak, en ging dicht bij haar op een tabouret zitten. »Ik behoef toch niet op te staan?'* vroeg zij glimlachend. »Zie je ik moet mijn beetje krachten wat sparen want ik zal ze nog genoeg uoodig hebbenMaar waarom kijk je zoo landerig liet zij er met eene ver anderde stem op volgen: »Vandaag toch geen lange ge zichten hoop ik Wees maar onbezorgdHet zal alles uitstekend gaan Ik sta je er voor in 1" Ja jamaar ik denk op het oogenblik minder aan mijn stuk dan wel Hij bleef steken. Leonie richtte zich een weiuig op keek hem strak iu de oogeu en vroeg, plotseling zeer ernstig geworden: Waaraan denk je dan? Waaraan anders kan je met mogelijkheid vandaag denkeu?" »Ik zal hot je eerlijk zeggen. Je zult mij ook gemak kelijk begrijpenIk zit in zekere verlegenheid hoe ik bet van avond na de voorstelling zal aanleggen. ITAEIE. De Kamer heeft den 23 met 269 tegen 56 stemmen verworpen een voorstel van den afgevaar digde Cavallotti, om de financiëele maatregelen aan de orde te stellen. Met groote meerderheid werd het voor ste! van den minister-president, om de beraadslaging daarover op 15 Mei te bepalen, aangenomen. IMERTEGAIj. in Lissabon komen in de laatste dagen verscheidene gevallen van cholerine voor. Bijna alle lij ders herstellen echter. RUSLAAIE. De verloving van den Groothertog troonopvolger met prinses Alix van Hessen is te St. Pe tersburg met ingenomenheid ontvangen. De stad was feestelijk versierd eu met kanonschoten en klokgelui werd de heuchelijke tijding aangekondigd. Het Dagblad van St. Petersburg zegt in een aan dat feit gewijd'hoofdartikel, dat deze gebeurtenis een bron van de hoogste geluk zaligheid voor de geheele keizerlijke familie en van nieuwe zegeningen voor het wolzijn en de roem van het vader land moge zijn. IV. De winter is vertrokken. Het zoele voorjaarswindje strijkt zacht langs de wnivende boomtoppen der prachtige en uitgestrekte parken van Engelands hoofdstad en toovert het groen iu weinige dagen aau de zwarte kale takken. Welk een verandering ondergaat plotseling de geheele natuur. Hét doodediep melancholieke waasdat gedurende den geheelen winter over Londen heeft gehangen, wordt weggevaagd. De zon zendt hare gouden stralen die nog niet te zengend zijnover de ontelbare huizendaken verlicht de torens en koepels der kerken en spiegelt zich schitterend iu den snellen stroom der bedrijvige rivier. Welk een invloed heeft de natuur op den mensch. In hot voorjaar gevoelt de Londenaardat hij horleeft hij ontwaakt als uit den zwarten winterslaap die hem gevangen hield hij begint oen ander mensch te worden. Wat wonderdat men gedurende de afgeloopen maan den weer zulk een ontzettend aantal zelfmoorden zag geschieden. Wat wonder, dat men hoorde van »spleen", van melancholie 1 Een blauw-grijze neveldie somtijds tot zwart werd, loomnat en dnister, lag uitgespreid over de stadover de rivier over de parkenze drong door en bleef hangen iu de nauwe straten der city, tot in de kantoren, waar h#t gaslicht den geheelen dag brandde. En dat niet één dagmaar maanden lang altijd die met rook en fa- brieksnitdampingen verzadigde atmosfeer Nooit een vroolijke felle wintervorst met konden doch tintelenden en schitterenden zonneschijn, die nieuwe kracht schijnt te wekken in den flinken, gezonden mensch. Konde is te verdragende honger der armen kan gestild wordenmaar een geneesmiddel voor spleen is nog niet uitgevonden. Verandering van lacht? Maar de zieke gevoelt zich onweerstaanbaar gehecht aan dien y5»«an»<M »0 je bedoelt voor het geval dat het sncces eens uitbleef?" Het zon je dau onaangenaam zijn, nietwaar, je in gezelschap te vertoonen Wel mijn beste jongen met dat geval verkies ik geene rekening te honden. Je zult succes hebben en een groot succes wees daar maar zeker van 1 En indien het onmogelijke toch mocht gebeurennu dan sluiten wij eenvoudig de deurhangen een rood plakkaat uit en zeggen de voorstelling in het salon wegens plotselinge ongesteldheid van de primadonna af. En dat zou dan niet eens eene noodleugen zijn want ik zou feitelijk ziek wezen Maar wat een onzin Aan zoo iets is immers niet te denken »Ook indien alles zoo schitterend mag aüoopen, als je voor mij hoopt", hernam Hngo, op weifelenden toon »ook dan nog zal ik mij in eene uiterst netelige positie bevinden." Leonie richtte zich nu geheel op en keek hem verwon derd aan. »Ik begrijp je nietwerkelijk niet! Wat bedoel je?" »Wat moet ik na de voorstelling beginnen riep Hugo met een levendig gebaar, terwijl hij opstond. Wat je beginnen moet?" »Ja ja »Wel natuurlijk bij mij komen! Dat is toch heel eenvoudig, dunkt mij." »Niet zoo eenvoudig als je wel meent. Je weet toch" hij bleef steken en vervolgde op gedempten toon »lk sta onder zekere verplichtingen Het was do eerste maal, dat Leonie van deze verplich tingen iets bemerkte. Zij was mettertijd volslagen ver geten dat ook nog eene andere vrouw recht op Hugo Hall kon doen gelden. Geen wonder dusdat haar een steek door het hart ging, eu dat zij iu het eerste oogenblik den aandrang in zich voelde tot eenen heftigen uitval. Doch zij bedwong deze opwelling en zeide, na eene lange pauze, op gerekten toon, slechts »Zoo »Ja," hernam Hugo »Het geval is mij onuitsprekelijk onaangenaam, maar wat moet ik doen? Waarheen mijn eigen hart mij trekken zal, dat behoef ik je niet te

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 1