Nederland. Telegrafische Berichte», zwarten mistdie hem omgeeft hij kan er zich niet van scheiden. Het weemoedigedrukkende gevoeldat hem hoeft aangegrepenwordt hem lief, al voert het hem langzaam tot wanhoopen hij is niet te bewegen zich daaraan te onttrekken door zich naar zuidelijke landen te begevenwaar de lncht zoo blauwde atmosleer zoo zuiver ishij kan niet. Hij heeft geen vroolijk thuisvaak behoort hij tot de hooge kringen der aristocratie hij is een wees wel licht niet oudeen vijf en twintig jaar en leeft in zijn club en heeft niets te doen. Hij heeft lang aan zwaar' moedigheid geleden. En één avond, als hij weer doolt, alléén door de bedrijvige, zwarte straten der onde stad, en hij hoort dat rijden en draven en druk zijn van die steeds voorwaarts willenden om hemdan gevoelt hij zich eenzaam, geheel verlaten in een wereld vol menschen. Onwillekeurig voeren zijn schreden hem naar London- bridge. De stroom van voertuigen en voetgangers gaat hem rusteloos voorbijbeneden daar diep onder hem blikken de kabbelende golfjes der rivier hem tegen en hij loopt verderdoor de met den avond verlaten pakhuisstraten over de vuile glibberige keien en een onweerstaanbare kracht drijft hem naar de oude werven aan den oever der Theems daar staat hij stilhij is alleen het geluid van het kabbelende water streelt zijn oor weer treedt hij nader aan den rivieroever zijn voeten verdwijnen in den modderigen bodem nog één blik naar die ontelbare lichten der staddie hem dof door den nevel heen als schijnen aan te staren en dan gedempt plompt het water op en verzwelgt zijn prooi en voert haar mede in zijn rustelooze vaart. Ontelbaar zijn de treurspelen, die aan of op de rivier worden afgespeeld. De politie heeft hare wachtersop de Theems varen hare bootjes nacht en dag op en neer, maar gewoonlijk komt haar hulp te laat en baalt ze slechts het lijk op van den rampzaligen zelfmoordenaarof van den laaghartig vermoorde. Het vuilezwarte water en de duistere nacht bedekken jaarlijks een ontzettend aantal misdacfendie steeds zoovele onopgeloste raadselen blijven ondanks alle nasporingen en onderzoekingen, door het wakkere politiecorps ingesteld. Londen macr zich nog steeds beroemen bot grootste percentage misdaden binnen hare muren te zien begaan, méér dan in éénige groote stad van Europa. Van uit alle oorden der wereld stroomen de vreem delingen de reuzenstad binnen, het is een toevluchtsoord voor het uitvaagsel aller natiën, dat zich verbergt in de duistere doolgangen en steegjes in het oostelijk gedeelte der stad waar het zelfs de politie onmogelijk is hen te volgen. Alles hokt daar te zamenhelers en stelers moordenaars en politieke vluchtelingen. Elke natie van Europa vormt daar een eigen soort van kolonie, italianeu, duitschers franschen polen, russen. De nauwe gangen en sloppen die uitkomen op de breede straten die ook het oostelijk gedeelte van London doorsnijden zijn on toegankelijk voor het publiek. Men kan zonder moeite dwars door White-chapel rijden met een omnibus nog wel en door lange breede stratenen meenendat de verhalen van armoede en ellende in East End overdreven zijn maar slaat eens een zijstraat in 1 Ziet die uitgeteerdevuile vronwsper sonen met gescheurde kleerenziet die brutale, donkere gezichten der rondslenterende mannen die den vreem deling het hart van angst doen kloppen. De smerige hooge huizen, die aan beide zijden der straat overbuigen, en slechts een smal strookje van den hemel te zien laten, ziju opgevuld met tallooze families die leven van Jawaarvan Het voedsel dat hier gebruikt wordtis van een ontzettend gehalte, afgekeurd vleesch der markten, en aardappelen en rij9t of meelpapen toch wordt de be volking van East-end nog afgezet en afgeperst door de verkoopers van levenswaren. Er wordt worst verkocht, waar geen spoor van vleesch in te ontdekken valt 1 Dit toonde een onlangs hier aanhangig proces aan. Men ge bruikte, om het oude geknede brood te kleuren, roode oker een weinig peperwat zout werd er aan toege voegd en de worst was gereed en werd door de arme bevolking gekocht en gegeten. Met slechte voeding en gebrek aan frissche lucht gaan ziekte en ellende hand in hand. Langzaam wordt dit broeinest van ongerechtigheid verbeterdmaar het zal nog jaren en jaren durenvoor men die oude sloppen en buurten geheel heeft opgeruimd, want de bevolking er van staat vijandig hier tegenover. Ze wenschen geen daglichtZe verdedigen zich als één man tegen eiken indringer in hun gebied. P. A. de L. Den 20 des namiddags omstreeks half vijf is uit de celgevangenis te Goes een jongeling van ongeveer 16 jaren ontsnaptdoor van den hoogen ringmuur te sprin gen. Hij is nog niet terug gevonden. Bij kon. besluit van den 21 is benoemd tot bur gemeester van Kwadijk, Middelie en Warde de heer T. de Graaft. De gemeenteraad van Nieuwer-Amstelheeft den 23 met 9 tegen 8 stemmen besloten op de hoogere burgerschool met 3jarigen cursus, die op 1 Sept. geopend wordtook meisjes toe te laten het schoolgeld is op f 60 per jaar bepaald. Den 24 des nachts zijn te Diemen uit een in de woonkamer staande kast eenige gouden en zilveren voor werpen en eene som van f 1800 in geld ontvreemd. Den 24 des avonds is de tweede boekhouder der gemeentelijke gasfabriek te Zwolle in hechtenis genomen onder verdenking van verduistering ten nadeele van die fabriek. Bij kon. besluit van den 21 is benoemd by het 3 bataljon rustende schutterij in de provincie Noord holland tot tweeden luitenant de heer J. F. Schilling thans schutter. Den 23 des avonds werd in de portiek van een der aanzienlijkste huizen te Zwolle in een hoedendoos een levend, pas geboren kind van het mannelijk geslacht gevonden gewikkeld in een dekentje en met een dotje in den mond. De politie nam het kind in afwachting van een in te stellen onderzoek op. Den 25 is te 's-Gravenhage aanbesteed het maken van een uitbouw aan den zuidelijken oever van het Hol- landsch Diep, onder de gemeente Lage- en Hooge Zwa- luwe geraamd op f 118.800. Van 2 inschrijvingen was die van de heeren A. Volker Lz., Sliedrecht, en P. A. Bos, Gorinchem voor f 126830, de laagste. Bij kon. besluit van den 25 zijn benoemd tot heem raad bij het waterschap de Znidpolder bij Edam de heer S. Buistot dijkgraaf van den polder Lagehoek onder Hoogwoud en Opmeer de heer J. Rensenaar tot dijkgraaf van den polder Waard Nieuwland op W i e- ringen de heer J. Breebaart Kz.tot heemraad var den polder Waard en Groet de heer A. Sloos. De algemeene vergadering van de Vereeniging Het Kederlandsrhe Itund vee-S tamltock zal ditmaal plaats hebben te Goes, op donderdag, 31 Mei, des voc middags te 9 uur. Hergen. Reeds tweemaal ontving deze gemeente een bezoek van het corps leerlingen der Cadettenschool te Alkmaar. Beide keeren was evenwel de eer twijfel achtig, daar sommige van den ontspanningstijd gebruik maakten, om de school tot het mikpunt van laffe aar digheden te maken. Bankhuizen. Ged. Staten van Nooidholland heb ben bezwaar gemaakt, goed te keuren het raadsbesluit tot opheffing der beide burgerscholen en tot het oprichten eener nieuwe school, toegankelijk voor jongens en meisjes. Helder. Alhier is eene plaatselijke afdeeling op gericht van den sociaal-democratischen bond. Mijbecarspel. Bij de herstemming voor een lid van den gemeenteraad op den 24 wordeu 113 geldige stemmen uitgebracht, waarvan 61 op den heer J. Stapel en 52 op den heer mr. C. P. Donker, zoodat eerstge noemde gekozen is. Scherm erliorn. Benoemd tot commissarissen der Nutsspaarbank alhier de heeren A. Niehof en G. Lieuesch. Amsterdam. De arr. rechtbank heeft den boek handelaar H. Dielenthal, wegens het in voorraad hebben en verspreiden van onzedelijke blaadjes en plaatjes ver oordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf en hem bovendien voor 5 jaren het recht ontzegd handel te drijven inboe ken en platen. De Hollandsche Hypotheekbank alhier keert over 1893 een dividend uit van f 22 per aandeel en van f 8 per oprichtersbewijs. Den 23 zijn 2 van de 5 voor onderwyzer geëxami- neerden geslaagd n.l. G. J. A. Bakker en A. G. Mater, beiden alhier; den 24 drie van de vijf, n.l. J. Matthijs en P. Gestenbach van Haarlem en W. Kuipers van hier; den 25 alle vier geëxamineerdennl., J. MulderP. M. de Pee, PPlas en D. Pronk, allen van Haarlem. De anti-revolutionaire propagandaclub Keucheniu9 had tegen den 24 des avonds een protestmeeting tegen de 1 Mei-beweging belegd. Op die meeting waar zeer vele socialisten en zeer weinig aanhangers der club tegen woordig waren werd na eene stormachtige bespreking, met slechts 15 stemmen tegen eene motie ten gunste van die beweging aangenomen. Bij de herstemming op den 24 hadden zich meer dan veertig studenten beschikbaar gesteld tot het brengen van kiezers in rijtuigen naar de stembus. Den 25 des avonds te ongeveer half acht is een hevige brand uitgebroken in de photographie-inrichting van den heer Frenkel boven den sigarenwinkel De Moor van den heer Willem Muller, in de Kalverstraatin het perceel no. 187, eerst onlangs geopend. De bovenverdieping en de liering zijn geheel uitgebrand. Volgens het verslag der Stoomvaartmaatschappij Ne derland over 1893 is eene zuivere winst van f 624,769 behaald, waarvan 9 pet. kan worden uitgekeerd over het geplaatste kapitaal van f 5.212.009. In dat jaar werden 26 uit- en thuisreizen van den veertien daagschen mail dienst volbracht en 6 extra-reizen met eigen schepen. Wegens den ongunstigen koffieoogst was retourlading op Java schaarsch vooral in de laatste maanden van het jaar, zoodat vier extra schepen te Singapore het grootste deel hunner lading moesten vinden. De duur der mailreizen was gemiddeld van Genua naar Batavia 27 dagen 5 u., tegen 27 dagen 22 uren in 1892 en van Batavia naar Genua 27 dagen 17 uren, tegen 28 dagen 9 uren in 1892. De maatreg^eu om alle mailschepen der vloot tot het behouden der ver- eischte snelheid in staat te stellen werden voortgezet en het laat zich aanzien dat reeds in het volgende jaar de duur der mailreis met 2 etmalen zal worden versneld. Anna Paulowna. De gemeenteraad heeft den 24 op voorste! van burg. en weth. besloten, de waarneming der geneeskundige praktijk in de gemeente op de vroegere voorwaarden op nieuw voor één jaar op te dragen aan den heer dr. Overduin te Wieringerwaard. Hgmoudbinnen. Gekozen tot lid van den ge meenteraad de heer J. Noortmet 66 ste mmen. Op den heer H. Hoogenboom waren 52 stemmen uitgebracht. Haarlem. Beroepen bij de geref. kerk ds. A.de Vlieg te Renkum en Heelsum. Den 24 des avonds te 7 uren, is op het terrein der sociëteit Vereeniging met donderend geraas een zeer groote muur ingestort waarbij een der werklieden vrij ernstig gekwetst werd. Purmcrend. Vóór 10 Mei worden ten raad- huize inschrijvingen ingewacht op eene 3'/2 pet. geld- leeninggroot f 16000, te slniten ten behoeve van de gemeentelijke gasfabriek. Spanbroek. De stand der Nutsspaarbink was op 1 April 1894 als volgt: De schuld aan de inbrengers bedroeg op 1 April 1893 17090,81 »/2de inlagen be droegen J 3637,82 'l2 aan renten werd bijgeschreven 598,33 aan kapitaal en rente uitbetaald J 2149,01, zoodat de schuld aan de inbrengers op 1 April 1894 be droeg f 19177,96. Velsen. Voor lid van den gemeenteraad moet herstemd worden tusschen de heeren G. van Heijst met 137 en P. A. van den Berg met 125 stemmen. Op den heer J. Lobman waren 120 stemmen uitgebracht. Heemskerk. Bij herstemming is den 24 tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer P. Zonneveld Pz. met 100 stemmen tegen 58 op den heer L. Schuit. Assendelft. Aan den beer Henning, hoofd der Noorderschool alhier, is op zijn verzoek met 1 Juli a.s. eervol ontslag verleend. zeggen. Ik heb mij volstrekt niet anders kunnen voorstel len dan dat ik den avond hier in dit huis bij mijne lieve helpster en medewerkster zou doorbreugen. Maar toen ik daareven, een uurtje geleden, aan mevrouw Breuer een paar parketplaatsen aanbood, zeide zij tegen mij »En heden avond na de voorstelling hopen wij in een onderonsje uw succes met u te vieren. Martha heeft zich al weken lang daarop verheugd. Zij hoeft ook in vertrouwen gezegd eene kleinigheid voor n gewerkt Je kunt denken hoe prettig ik deze uitnoodiging vond! Ik stond geheel en al verslagen en wist niet anders nit te brengen dan: «Natuurlijk, mevrouw, natuurlijk!" Maar nu vraag ik je: wat moet ik beginnen? Geef mij toch eens raad Leon ie liet haren blik door de kamer dwalen boog zich een weinig vooroveren sprak toen met ongewoon diepe stem »Ja, beste vriend dan moet ik achter het net vis- schendat is duidelijkHet spijt mijhet spjjt mij ontzettend dat kan ik niet loochenen. Al de vrienden die ons van avond na de voorstelling bezoeken, verwachten natuurlijk zeer beslist je hier te zullen aan treffen. Maar wat is er aan te doen?.,.. Wij zullen er ons in moeten zien te schikken.'' «Leonie «Natnurljjk hernam zij«staat je wegblijven gelijk mot eene officiëele bekendmaking van je verloving. En dat wilde je toch, naar ik meende, juist vermijden Over mij zelvo en mijne gewaarwordingen spreek ik geen woordNogmaals het spijt my van haite!" Ook zij was thans opgestaan en ruischte nu met den langen sleep van haar morgengewaad het tapijt vegend langs hem heen. «Leonie ben je boos op mjj vroeg Hugo bedeesd, zonder den moed te hebben haar te naderen. «Boos? O neen. Alleen maar bedroefd!... Men moest zich nooit al te zeer op iets verheugen Ik wil je op het oogenblik niets bitters zeggen maarje kunt je toch wel deuken hoe het mij krenkt en grieft, dat wij den avond van heden niet samen zullen kunnen door brengen Misschien komt er ook wel een beetje ijdel- heid bij Ik zal een curieus figuur slaan, wanneer ik mijnen man niet alleen, maar ook al mijnen gasten, op de zeer natuurlijke vraag«Nu, en waar zit nu doctor Hall ten antwoord moet geven Och, docter Hall heeft eene andere uitnoodiging aangenomen Dat zal ver van aangenaam voor mij zijn, en het lijdt geen twijfel of men zal deuken dat er tusschen ons God weet wat voor eene heftige scène voorgevallen is." »Ja ja Dat heb ik bij mijzelven ook al gedacht Ik durf je wezenlijk haast niet zeggen wat ik al niet ver zonnen heb, om mijzelve uit deze ontzettende positie te bevrijden. Ik zou zelfs voor het uiterste niet teruggedeinsd zijn zelfs niet voor een af breken Leonie keek hem eens scherp aan «Maar het is onmogelijk ten minste op eene zoo plompe en plotselinge manier. Martha is een buitengewoon teer en zwakkelijk schepseltje. De slag zou haar verpletteren. En al is zij mij ook al lang niet meer wat zij mij wezen moest want ik bemin slechts u, Leonie, u alléén zoo heb ik toch voor het arme schaap, dat mij nooit iets in den weg gelegd heeft, wel zóóveel gevoel van toegenegenheid en vrieudschap en gewone menschelijkheid, om haar niet zoo maar kortweg te vernietigen. Dat is geene overdrjjvingHet is de zuivere, bittere waarheid Met welke gewaarwordingen toch zou ik by je zijn, om aan je luisterrijke feest deel te nemen, indien ik wist dat op hetzelfde oogenblik een arm schepsel door m ij n e schuld lag te worstelen met den dood lk heb, als ik in je nabjjheid was, nooit aan Martha gedacht. Maar van avond zou de gedachte aan het meisje zich tusschen u en mij indringen en alle vreugde in ons verstikken!'' «Hoor eens, beste vriend", hernam Leonie «wij kunnen nog wel een vol uur op deze wijze verbabbelen, zonder eenen stap verder te komen. Ik weet er niet anders op, dan dat wij ons in het onvermijdelijke schik ken Misschien is er nog iets te bedenken om althans voor het oog van de wereld deze onaangename affaire eonigermate te verbloemen....-' «Als ik eens wat later kwam?" Wordt vervolgd. Ter viering van het 25jarig jubileum, als direc teur van het koninklijk nederlandsch circus zal de heer Osear Carré, op Donderdag, den 26, eene eere-voor- stelling geven dienaar de amsterdamsche bladen be richten buitengewoon belangwekkend belooft te zijn. AMSTERDAM 26 April. Zaak-de Jong. Amsterdam. De rechtbank veroordeelde heden de Jong wegens oplichterij tot vier jaar gevangenisstraf met aftrek van den tijd der voorloopige hechtenis. Beklaagde hoorde het vonnis hoofdschuddend aan, bij de uitspraak de schouders ophalende en zijn advocaat glimlachend aan ziende. Soclaal-Deiuoeratlsche Bond. Groningen. De rechtbank veroordeelde de heeren RotColthof en Cornelissen wegens deelname aan eene de wet verboden vereeniging tot 50 boete of tien dagen hechtenis. Vervolg uilslag herstemmingen. GOES. Gekozen: Jhr. mr. A. F. de Savornin Lohmana. r., (tegen Tak) met 1866 van de 2930 st. De heer D. Stigter, lib., bekwam 1065 st. DOKKUM. Gekozen: mr. E. Schaafsmalib., (voor Tak) met 1329 van de 2486 st. De heer P. van Vliet Jr., a. r., bekwam 1157 st. HONTENISSE. Gekozen: Mr. J. G. van Deinse lib., (voor Tak) met 1551 van de 2924 st. Mr. F. J. F. M. Walter kath., bekwam 1376 st. De nieuwe Hamer. De uitslag der herstemmingen is thans in het gehee e land bekend. Gevallen zijn de volgende oud-leden der ontbonden Tweede Kamer Van de voorstandersFarncombe Sanders (Haarlem), Donner (Katwijk), van Beuningen (Utrecht), Pijnacker Hordijk (Den Haag), v. d. Velde (Delft), v. d. Borch (Schiedam), v. Löben Seis (Ede), Valette (Gouda), Heems kerk (Harlingen), Vrolik en Levy (Amsterdam.) \an de tegenstanders: van Houten (Groningen), Bevers Doetinc' de Meiji Dokkon mermeer In hel Boven schijnen Geer (SI beek (Rc merking Oye (A benoemd Als n Bij de foort), g Jan Tm sele (Ec (Gouda) Bij d Suchtele (Zaandai (Lochem (Haarlei drecht) (Honten In h< verschil en dat dubbele Volge lid in binnen gekozen die geh kiezinge bet nog pleet is. Ook deze ve is in di komen. In de en Than 1 1 J Totaal Bij bereken verkiezi partijen De 1 zetels e 10 zete Het Doetinc de radi servatie Katwijk Als 1 ministe der ant Het in de <3 nog enl B lid van kiesdist bij de om ver onder aftrede Kaay, stemnn een kie bns va stembr: gevond kiezers heer v: Hooi verkiez het bij het tel werden behand De 1 kiesdis' Ondt Alkma Heiloo Schage Oudka Znidsc Noords Heerhi Schoor Warmi St. Ma Haring Wierii Berger Oterlei Oudor] Koedij Barsin Broek Sint F Nieuw Oude

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 2