No. 53. Tweede blad. Zes en Tffegentigste Jaargang. Zondag 23 April 1834. Tentoonstelling van teekeningen. Onbestelbare Brieven, Buitenland. Nederland. Kantongerecht te Alkmaar. Op 29 en 30 April 1894, zullen in de loealen der Burgeravondschool de TBEKKSIMWEA welke door de leerlingen dezer school gedurende den afgeloopen cursus vervaardigd werdententoonge steld zijn. Deze tentoonstelling is voor ieder belangstellende kosteloos toegankelijk en zal beide dagen geopend zijn van 1 tot 4 uur 's namiddags. De Commissie, van Toezicht op het Middelbaar Onderrvijs, Mr. N. H. DE LANGE Voorzitter. A. E. KEMPEES Secretaris. Aan de OPENBARE SCHOOL VOOR 'MEISJES te Alkmaar (hoofd mej. J. H. PRUIM) wordt tegen 15 Augus tus a.s. gevraagd a. eene onderwijzeresin staat om onderwijs te geven in zingen en in de v r ij e- en orde oefe ningen, op f' 050,jaarwedde b. eene onderwijzers met akte franse h, op f £5© jaarwedde c. eene onderwijzeresbezittende hoofdakte, op f 89©,jaarwedde. Zij die voor één dezer betrekkingen in aanmerking wenscheu te komen worden verzocht zich bij gezegeld verzoekschriftonder overlegging van stukken te wen den tot het gemeentebestuur vóór 10 Mei a.s. Dx'ie misdadigers in de gevaugenis te Orthez hebben den cipier geworgd en zijuo vrouw die de etensbakken kwam halen, zoodanig mishandeld, dat zij voor dood op den grond bleef liggen. Vervolgens gingen zij op de vlucht, na de sleutels uit den zak van den cipier te hebben gehaald. Te Naj werden zij door de gondarmes gevat en van daar naar de gevangenis terug gebracht. De be volking van Orthez was zoo verwoed op hen, dat de po litie ze bij het verlaten van den trein met moeite tegen haar kon beschermen. De regoering heeft een besluit genomen waarbij aan de leden der diplomatie de verplichting opgelegd wordt, om vóór hun huwelijk de goedkeuring van den minister van buitenlandsche zaken te vragen. De diplomatieke agenten moesten reeds sedert jaren die vergunning vra gen, doch hadden de gewoonte om zulks te doen een paar dagen vóór de voltrekking van hun huwelijk waardoor het niet mogelijk was verlof tot het sluiten van een huwe lijk te weigeren ook al werd erkend dat het niet toe gelaten had moeten worden. Van daar is thans eene af doende regeling vastgesteld. «©8TBNRIJK-H©N«ARIJE. De begrafenis van Kossuth heeft aan de stad Budapest in rond cijfer 70000 florijnen gekost. SPANJE. De door de regoering naar Lissabou ge zonden geneeskundige heeft verklaard, dat de epidemie aldaar werkelijk aziatische cholera is, ingevoerd van de Kaap-Verdische eilanden. In 24 uren hadden zich te Lissabon 225 nieuwe gevallen voorgedaan. DRANKWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen tor algemeene kennis, dat aan hen vergunning is gevraagd door ADRIANUS JOHANNES NLIIEN, wonende te Alkmaar, tot het voortzetten van den ver koop van sterken drank in het klein in het perceel aan de Bierkade C No. 7 welke vergunning thans ten name staat van KLAAS GROOT. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. MACLAINE PONT, Alkmaar De Secretaris, 28 April 1894. NUHOUT VAN DER VEEN. gedurende de ie helft van April 1894. Wed. J. Amsterdam Van A. Beek Van C A. Tetterode Wed. J. Jehee L. Buter, allen G. Peters, Arnhem J. Molenaar, Rotterdam. Hensbroek Den Haag. Grootschermer: de Goede, Amsterdam, Briefkaart: Halsema, Amsterdam. BEI.©IE. Den 25 is de begrooting van onderwij; met 61 tegen 31 stemmen door de Kamer aangenomen Vooraf was met 75 tegen 44 stemmen goedgekeurd een daarin opgenomen voorstel der regeering, om eene toelago van 150,000 toe te staan voor de niet door gemeenten geadopteerde" bijzondere scholen. De werkstaking der steenbakkers is te Boom geëindigd. Het hof te Brussel heeft den 25 het vonnis der recht bank te Antwerpen, waarvan mevrouw Joniaux in hooger was gekomen, bekrachtigd. Zij blijft dus voorloopig in hechtenis. UIJITSCHLANB. Op de 3 pets. duitsche Rijks- leeninggroot 160,000,000 Mark. is ingeschreven voor ongeveer 400,000,000 Mark. ENWELAND. Op eene aanklacht van de veree ging tot bescherming van dieren, heeft dezer dagen de heer Watkin Williams Wynn, lord-luitenant van Mont gomeryshire, voor de rechtbank te Shrewsbury terech gestaan, beschuldigd dat hij zijn paard, dat hem had af geworpen, met den knop van de karwats op bet hoofd had geslagenzoodat het dier uit mond en neusgaten bloedde. Hij verklaarde, dat de kastijding noodig was geweest om het paard van zijne nukken te genezen, maar de rechtbank dacht er anders over en veroordeelde hem tot j 60 boete en in de kosten. Ifoogerhuis. Den 26 werd in tweede lezing behan deld het wetsontwerp tot wijziging der wet op de erf stellingen. De wijziging bestond hierin dat zoo de erflater geen testament had gemaakt, do nalatenschap verdeeld wordt onder de familieleden. Dit wetsontwerp werd na bestrijding door den hertog van Norfolk en den heer Salisbury met 63 tegen 52 stemmen verworpen, Lagerhuis. Den 26 heeft de minister van binnen landsche zaken de eerste lezing gevraagd van het wets ontwerp tot scheiding van Kerk en Staat in Wales. Do onder-minister van koloniën deelde mede dat de koningin-regentes en de raad van Swaziland het vraag stuk van het besturen des lands door Transvaal den 2' in overweging zouden hebben genomen. Omtrent den uit slag van dat overleg was nog niets bekend. Den 27 is de motie tot het benoemen van eene blij vonde commissie voor schotsche aangelegenheden met 232 tegen 207 stemmen aangenomen. FRANKRIJK. De politie te Parijs heeft weder een anarchist in hechtenis genomen Pénéon genaamd, com mies aan het ministerie van oorlog. Uit de bij Matha in beslag genomen papieren bleek overtuigend, dat hij met de anarchisten in betrekking stond. In de departementen Morbihan en Finistère komen voortdurend cholera-gevallen voor. Ben 23, na de lezing van dr. Lamping en den 25 na afloop der verkiezing zijn te Dordrecht ongeregeld heden voorgevallen. Zingende, weg met van Gijn trokken opgeschoten jongens door de stad. In de woning van den heer van Gijn werden een spiegelruit, en twee kleinere ruiten ingeworpen. De moeder van het te Zwolle te vondeling gelegd kind is ontdekt. Zij is 24 jaar oud en de nicht van een 40jarig weduwnaar, bij wien zij inwoonde. De hoofdcommissaris van politie te Rotterdam heeft den agenten aangezegddat hun geen traktement zal worden uitbetaald, zoo bij het uitbrekon van pokken in hun gezin mocht blijken, dat de aangetaste niet ingeënt is zoodra zich in het gezin van een politiebeambte een geval van pokken voordoet, wordt hij buiten dienst ge steld. Den 25 des avonds stapten te Delden in den trein naar Hengeloo een heer en dame die bij de aankomst te Hengeloo bleken zich vergiftigd te hebben. De heer leefde bij aankomst nog even doch overleed spoedig. Hunne namen en herkomst zijn tot nog toe onbekend. Hunne kleederen waren Ongemerkt en enkele teekenen van het ondergoed vermoedelijk eerst sedert korten tijd verwijderd. Zij hadden slechts elf centen aan geld bij zich. Vermoedelijk hebben zij onbekend willen blijven. Den 26 des middags is een begin gemaakt met het dichten van de doorbraak van den Merwodekanaal- dijk in den Overdiemerpoldermen hoopt binnen tien dagen boven boezempeil te zijn. Den 27 bracht de Koningin-Regentes een bezoek aan net Koninklijk Huis-archief en aan het Paleis op den Kneuterdijk. De arr. rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft den man die onlangs brand stichtte ten huize zijner ouders, waardoor het leven zijner moeder in gevaar verkeerde veroordeeld tot 9 jaren gevangenisstraf. Den 30 gaan de Koninginnen per extra trein te elf uren van 's-Gravenhage naar Baarn, om van daar per rijtuig naar Soestdijk te gaan. Den 25 is de boerderij van Jan Krol te Bergum door hem zeiven bewoond, afgebrand, waarbij een en twin tig koeien in de vlammen omkwamen. Met groote in spanning werden vijf beesten gered, waarvan twee ern stige brandwonden bekwamen. Aan het spelen mot lucifers door kinderen bij een hooirook wordt deze brand toegeschreven. De aandeelhouders der Rotterdamsche suikerraffina derij hebben besloten tot den openbaren verkoop dei- fabriek over te gaan. Deze fabriek keerde van 18T6 1884 gemiddeld 143/4 pet. dividend uit en van 1885—1889 ge middeld 8.02 pet. De jaren 1890-92 gaven echter groot verlies, waarvan de hoofdoorzaken waren 1°. de mededin ging van Duitschland en Oostenrijk2°. het feit. dat verschillende beetwortelsuikerfabrieken zelf geraffineerd gingen vervaardigen en 3°. dat het speciaal débouché der fabriek naar de Argentijnsche Republiek door de crisis en de hooge invoerrechten geheel onmogelijk werd. De gemeenteraad van Utrecht heeft den 26 f 2000 toegestaan voor het aldaar in Juni a. s. te houden Nederlandsch Landhuishoudkundig Congres. De gemeenteraad van 's-Gravenhage heeft den 24 f 250.000 toegestaan voor de verbetering der rioleering te Scheveningeu. De uitslag der in 1894 te Breda, 's-Gravenhage Utrecht en Leeuwarden gehouden examens voor huis- en schoolonderwijs in nuttige handwerken is dat zich aan gemeld hadden 980 caudidaten van wie 2 zich terug trokken. Afgewezen werden 334 en toegelaten 644 Voor fraaie handwerken werden (te Breda 's-Gravenhage en Leeuwarden) geëxamineerd 153 candidaten van wie 63 werden afgewezen en 90 toegelaten. In 1893 slaagden voor nuttige handwerken 552 van de 874 voor fraaie 100 van de 154 geëxamineerden. De Maatschappij tot exploitatie van Waterleidingen in Nederland keert over 1893 oen dividend van J 35 per aandeel uit. Akersloot. Door het provinciaal kerkbestuur van Drente is toegelaten tot de ovangelie-bedioning de heer H. G. Oldemau, candidaat te Eerbeek, thans alhier Amsterdam. De mandie onlangs aan een kautoorlooper van het Nieuws van den Dag een bank biljet van f 300 trachtte te ontstelen, is den 26 door de arr. rechtbank alhier veroordeeld tot 2 jaren gevan genisstraf. Het Openbaar Ministerie had slechts dén jaar geeischt. Den 26 zijn vier van de vijf voor onderwijzer geëxami neerden geslaagd, n.l. R. J. Rodenboog, C. Steen, J. van den Wateren en N. Voormanallen van Haarlem den 27 vijf van de zes voor onderwijzeres geëxamineer den, n.l. de dames M. L. C. F. Crielaars, M. H. Hame iers, L. van Pesch, H. A. dn Marchie Sarvaas en W. F. Konijnenburg, allen alhier. De directeur van het telegraafkantoor alhier heeft gunstig beschikt op het verzoek van de Vereenigiug van »Post- en Telegraaf beambten dat de beambten elk jaar op drie achtereenvolgende vrije dagen zouden mogen rekenen. Haarlem. Den 26 is door het provinciaal bestuur van Noordholland bij enkele inschrijving aanbesteed1". het verdiepen van eenige gedeelten van het Noordhollandsch Kanaal, geraamd op f 10000. Laagste inschrijver de heer A. Volker Lz. te Sliedrecht voor 9248; 2°. het onder houd van den zeedijk tusschen Naarden en Muiderberg van de strandpalen te Muiderberg en van den Zeedijk en de gronden beoosten Naarden, van 1 Mei 1894 tot 1 Mei 1895. geraamd op f 600. Laagste inschrijver de heer J. C. W. de Gooijer te Naarden voor 547. Helder. Voor het jaarlijksch onderhoud dor wer ken en kazernegebouwen alhier en op Texel geraamd op 10150, was geen enkele inschrijving ingekomen. Koedijk. Met 1 Mei a.s. herdenkt Klaas Kaag, te Huiswaard zijne vijftigjarige betrekking als water- molenaar van den Huiswaarder- en Oostenweezen polder. Kolhorn. Den 14 werd een huis geveild, in de kom van het dorp en voor f 1,25 per week verhuurd waarvan het strijkgeld 1 pet. (dus 1 cent) werd behaald op het bod van f 1, Het Maandblad tegen de vervalaclilngen, no 9, onder redactie van dr. P. F. van Hamel Roos, Amster dam bevat.: wat is »delftsche roomboter"?; onder zoekingen vau levensmiddelen en handelsartikelen, gedaan aan het bureau voor chemisch en microscopisch onderzoek, Keizersgracht 291, te Amsterdam (directeuren: dr. P. F. van Hamel Roos en A. Harmens Wz.); controle onderzoekingen: zeep gerstebier en stoutcali- fornische wijn cacao margarine-boterbrood gist vervalsching van voedingsmiddelen in Ned. Indiëver- valsching van vermiljoen mosterd-vervalsching ontroo- ming op groote schaaltegen de melkvervalsching is boorzuur schadelijk vervalsching van vogels langs den natuurlijken weghygiëne en industrie: een nieuwe wijze van melkconserveeringhet bouwen van woningen in malaria-streken het aannemen van een vreemde lucht door melkeen slachtoffer der kwakzalverij absinth een nuttige schimmelplantzichtbaar blijvende opschriften op stukken zeep en zeepbereiding langs kouden weg electrisch bleeken van stijfseltuberculeus vleesch feuilleton: parlumeriën voorheen en thans proef nemingen omtront de werking van het magnetisme op het menschelijk organismetegen slapeloosheidtegon morphine-vergiftiging melkverbetering door koken. Zitting van 27 April. Allen ter zake van jachtwetovertreding en wonende te Egmond aan Zee. A. V. Jz., C. Z. Az., C. B. Jz., C. G. Dz., T. S. Jz., T. V. Chz., H. S. Jz., J. G. Wz., E. P. Cz., L. P. Phz. en P. P. Lz., ieder f 3 boete of 2 dagen hecht. J. W. Ez,, f 3 boete of 1 dag hecht. W. Z. Ez., 2maal gepleegden strooperij2maal f 3 boete of 2maal 2 dagen hecht, en f 0,50 boete of 1 dag hecht. G. S. Jz., en loopen over eens anders grond 2maal gepleegd, f 3 boete of 2 dagen hecht, en 2maal f 1 boete of 2maal 1 dag hecht. K. V. Pz., en loopen over eens anders grond, f 3 boete of 2 dagen hecht, en f 1 boete of 1 dag hecht. J. B. Lz., 2maal gepleegd, 2maal f 0,50 boete of 2maal 1 dag hecht. K. S. Jz., J. K. Az,, T. K. Hz., ieder f 0,50 boete of 1 dag hecht. J. V. Pz., 2maal gepleegd2maal f 3 boete of 2maal 2 dagen hecht. K. de G. Jz., ömaal gepleegd, 5maal f 3 boete of örnaal 2 dagen hecht. C. Z. Ez., en loopen over eens anders grond 2maal f 1 boete of 2maal 1 dag hecht. W. P. Dz., als bovenf 1 boete of 1 dag hecht, en f 0,50 boete of 1 dag hecht. L. P. Phz., J. G. Jz., 2maal gepleegd en loopen over eens anders grond, de le 2tnaal f 0,50 boete of 2maal L dag hecht, en f 1 boete of 1 dag hecht., de 2e Smaal f 1 boete of 3maal 1 dag hecht. W. S. Hz.. H. G. Kz., W. K. Wz., A. S. Az., J. P. Dz., 1, 2, 3 en 4 ieder f 0,50 boete of 1 dag hecht., de 5e 7 dagen gev. T. S. Hz., J. G. Az., 2maal gepleegd, de lo 2maal f 1 boete of 2maal 1 dag hocht., de 2e 2maal f 0,50 boete of 2maal 1 dag hecht. H. G. Pz., 3maal gepleegd 3maal f 3 boete of 3maal 2 dagen hecht. A. S. Hz 2maal gepleegd en strooperij2maal ge pleegd 2maal f 3 boete of 2maal 2 dagen hecht, en 2maal f 0,50 boete of 2maal 1 dag hecht. H. W. Jz., en strooperijf 3 boete of 2 dagen hecht, en f 0,50 boete of 1 dag hecht. L. K., J. E., A. H., Alkmaar, overtreding politie-ver- ordeningieder f 0,50 boete of 1 dag hecht. W. D,, Alkmaar, dronkenschap, f 1 boete of 1 dag hecht.

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 5