omliggende gemeenten gewend, met het verzoek om finan- tiëele medewerking. Die roepstem werd alleen door de besturen van de hierboven gemelde gemeenten, met het toezeggen van bijdragen, beantwoord. Moge in het vol gende jaarverslag een hooger bedrag aan contribution van de omliggende gemeenten vermeld kunnen worden. Het schoolverslag zal doen zien, dat vele knapen, behoo- rende tot de bevolking der omliggende gemeenten, van het onderwijs aan de Ambachtsschool genieten, en dat die school, hoewel te Alkmaar gevestigd, voor de arbei dende bevolking, zoowel in die gemeente als in vele ander» gemeenten, nuttig werkt. Wanneer de bewijzen van belangstelling in de school vaD de zijde der omliggende gemeenten vermeerderen, zullen de regeering en het provinciaal bestunr er des te eerder toe overgaan, om de jaarlijksche subsidiën te be stendigen en de bedragen daarvan eventnëel te verhoogen. Schoolgelden. Aan schoolgelden werd in 1893 ont vangen eene som van 168, en wel van 5 leerlingen tegen f 24 schoolgeld per jaar 9» 12 17» 6 4» 3 Aan 14 leerlingen werd kosteloos onderwijs verstrekt. Het schoolgeld werd geregeld betaald. Aan één leerling, die gedurende één kwartaal wegens ziekte afwezig moest blijven, werd vrijstelling van de betaling van het schoolgeld over dat kwartaal verleend. Ben ander leerling betaalde slechts één kwartaal school geld, daar hij eerst in het 4e kwartaal op de school werd toegelaten Daar de school eerst 19 Juli 1893 werd geopend werd het op de begrooting voor schoolgelden en verloting uitgetrokken bedrag ad f 500 niet bereikt. Br was toch slechts ééne klasse leerlingen, terwijl bij de begrooting op drie klasse werd gerekend. Van die ééne klasse werd boven dien slechts over een half jaar schoolgeld geheven. Van het houden eener verloting kon in 1393 natuurlijk nog geen sprake zijn. Onvoorziene ontvangsten., Boor den penning meester werd wegens renten van de in kas zijnde gelden ontvangen ceue som van f 43,98. Daar die kasgolden geheel op zjjne verantwoording waren uitgezet, behoorden de ontvangen renten niet aan de Vereeniging. De pen ningmeester stond evenwel die renten aan de Vereeni- ging af. Jaarlijksche ontvangsten. Hoofdstuk I. Jaarwedden. Het traktement van den Directeur ging in op 1° April 1893, de jaarwedden van het verdere onderwijzend personeel liepen van af 1". Juli 1893. Dientengevolge bleef deze post f 3400,02 beueden de raming. Hoofdstuk II. Bode (concierge). De bode tevens concierge trad 1 Jnni 1893 in functie. Als zoodanig werd uit 62 sollicitanten benoemd J. Volkers te Alkmaar, togen eene belooning van f 8 per week. Daar hij tevens belast is met het schoonhouden van de lokalen der Bur- gervoudschoolis hem door het gemeentebestuur ter belooning voor die werkzaamheden, het genot, van vrije woning, vnnr en licht toegekend. Hoofdstuk III. School beboetten. Deze post werd met een bedrag van f 614,82s overschreden. Onder de schoolbohoeften werden ook gebracht voorbeelden, plaat werken enz., een en ander benoodigd voor het teeken- onderrieht. Hoojdstuk IV. Materiaal. Hierop werd 2265,07 boven'het geraamde bedrag uitgegeven, welke overschrij ding hierboven onder «opmerkingen van algemeeuen aard" reeds is toegelicht. Hoofdstuk V. Schoonhoudenonderhoud Inven taris en assurantiën. Tengevolge van het openen der school in de 2e helft van 1893 bleef deze post be neden de raming. De inventaris werd verzekerd op benrspohs tegen f 6000. Hoofdstuk VI. Licht en vuur. Op dit hoofdstuk werd slechts 79,78 uitgegeven, omdat de school slechts gedurende een balf jaar mot ééne klasse werkte, terwijl bij de begrooting werd gerekend op eene exploitatie ge durende een geheel jaar met drie klassen. Hoofdstuk VII. Werkkielen. Ook deze post bleef beneden de raming. Voor 49 leerlingen werden werkkielen aangeschaft, Hoofdstuk VIII. Onvoorziene uitgaven. Dit hoofdstuk werd met 79,215 overschreden eene som zeker niet te hoog, wanneer in het oog wordt gehouden, dat eene geheel nieuwe inrichting in werking moest worden gebracht. Hoofdstuk IX. Aflossing rentelooze leening. Op dit hoofdstuk werd in 1893 niets uitgegeven daar ingevolge art. 5 dor statuten de eerste nitloting eerst in 1894 zal plaats hebben. Inrielilingskoslen. Ontvangsten. De rentelooze leeDing, groot J 6000' was by het oprichten der Vereeniging volteekend. De door 51 personen toegezegde bjjdragen worden in 1893 gestort, zoodat het geraamd bedrag van f 6000 werd ontvangen. Uitgaven. Leermiddelen voor het teekenonderwijs. Op dit hoofdstuk werd niets uitgegeven, daar de tot dusver aangeschafte leermiddelen werdeD betaald uit de jaarlijksche uitgaven, zie hoofdstuk III, schoolbehoeften. Voor het in het afgeloopen jaar gegeven teekenonderricht waren de op de Burgeravondschool aanwezige modellen pleisters enz. voldoende terwijl teekenborden teekenhaken enz door de leerlingen worden vervaardigd. Tlmmervrinkel. Voor den timmerwinkel werd in 1893 eene som van 1003,96 besteed. Alle gereed schappen zijn echter nog niet aanwezig. Smedery. De uitgaven voor de smederij, geraamd op 1300, werd met eene som van15,40 overschreden. Daar nog eene draaibank en nog eenig ander gereedschap moeten worden aangeschaft, is deze post te laag begroot. Meubelmakery. De uitgaven op deze postuit getrokken op f 566,49 bleven belangrijk beneden de begrooting. Er moeten echter nog twee draaibanken worden aangekocht. fleh. tlderzwlnkel. Onderscheidene benoodigd heden voor dei"i schilderswinkel werden door de leerlingen ver vaardigd, terwijl de aangekochte verfstoffen zijn verant woord o'n der hoofdstuk IV, materiaal, der jaarlijksche uitgaven. Marmerplaten en eenige andere leermiddelen znllen nog- aangeschaft moeten worden en uit deze post worden bed reden. Er werd ïu 1893 slechts f 19,08 uitgegeven, tt 'rwijl de raming 600 bedroeg. Beatirar»- an directeurskamer. Meubilair werd nagenoeg niet aangeschaftdaar dit later door de leer lingen zal wem l0n bewerkt. De gordijnen op de teeken zalen der Burgx ravondschool zijn ook nit deze post be taald. Van hot uitgetrokken bedrag 400 werd eene som van 218'ft*.5 uitgegeven. OnvoorzleiK uitgaven. Bene som van 67,70 werd op deze> post» geraamd op f 350, uitgegeven en wel voornamelijk ter zad're van reiskosten, ter gelegenheid van het aankoopen vair a erktuigen en materiaal, voorts wegens vnaohten, van. hetgs*» t aangekocht werd, enz. Be i mbaehtsschoot. Blijkens het' biethc.ven medegedeelde beslnit deed de raad^ der gemeente AHeiiaar van zjjne groote ingenomen heid met het plan tot h«et oprichten eener ambachtsschool blijken, door, behalve hot toekennen van een belangrijk jaarlijksch subsidie, het «stichten van een gebouw en het in gebroik geven van de ïokaien der Burgeravondschool in het vooruitzicht te stellen. Op onbekrompen wjjjze werd aan dat besluit uitvoering gegeven, zoodra het tot stand komen der Vereeniging voldoende was verzekerd. Slechts enkele maanden,, nadat het nieuwe gebouw der Burgeravondschool was in gebruik genomenverrees daarnevens 6n daarmede verbonden,een gebouw, waarin thans de Ambachtsschool in werking is. Aan die voortvarende en van groote sympathie voor ihet ambachtsonderwijs getuigende handelwijze van het a lkmaarsche gemeentebestuurwaaraan hij de opening d er sehool onder instemming der vele aanwezigen eene r echtm&'dge hulde werd gebrachtbehoort in bet eerste jaarverslag der Vereeniging opnieuw te wordeu herin nerd. Aan dien krachtigen steun toch is het welslagen der Vereeniging in de eerste plaats toe te schrjjven. Daar het dienstjaar der Vereeniging niet overeenstemt met het schooljaar en dit verslag niet verder dan het jaar 1893 mag gaan is het bestuur genoodzaakt zich thans te bepalen tot het verstrekken van eenige gegevens, van zuivere statistischen aard en loopende tot 1 Januari 1894. Na afloop van het schooljaar zal in een alsdan te geveu beredeneerd overzicht van den toestand der school gelegenheid worden gevonden te wijzen op de aanvanke, lijk hoogst gunstige resultaten van het gegeven onder richt en op de belangstelling die deze school aller- wege onder de vrienden van het ambachtsonderwijs ondervindt. Opening. Nadat de voorbereidende werkzaamheden voor de oprichting der school waren afgeloopen en het gebouw waarin de school zou worden gevestigd op 1 Juli '93 aan de Vereeniging in gebruik was gegeven werd de Ambachtsschool op 19 Jnli 1893, in tegenwoordig, heid van vele antoriteiten en belangstellenden uit Alkmaar en andere plaatsen op eenvoudige wijze, met het houden van eene toespraak door den voorzitterdie door den vertegenwoordiger van Alkmaar's gemeentebestuur den wethouder C W. Bruinvis, werd beantwoord, geopend. Directeur. Tot directeur der school werd benoemd de heer H. J. de Groot, destijds directeur der Burger avondschool te Alkmaar, voorheen leeraar aati de Am bachtsschool te Leeuwarden aan wiens voorlichting bekwaamheden en groote toewijding aan bet Ambachts onderwijs, het oprichten der school voor een groot deel was te danken. Deze trad met 1 April '93 als zoodanig in functie ter voorbereiding van de inrichting der school. Ondenrljcers. De namen der onderwijzers, de data hunner benoeming, de vakkon waarin zij onderwijs geven, het getal hunner lesuren, hunner akte van bevoegdheid, hnnne jaarwedden en hunne betrekkingen bij eene andere instelling van onderwjjs, met de daaraan verbonden jaar wedden, kannen Wijken uit onderstaanden staat. NAMEN der onderwijzers. V a k k e a van onderwjjs. Getal lesuren per week. Bevoegdheid. Jaarwedde. Andere betrekkingen bjj het onderwjjs met de daaraan verbonden jaarwedde. 1. DE GROOTH. J. (Directeur) benoemd 29 Maart *93. ITZG. N. (eerste leeraar on plaatsv. directeurbenoemd 8 April '93. 3.| KALEMINK, G. P. J. benoemd 8 April '93. 4. WILLEMSEN, J. W. Dz. benoemd 7 Jnni '93. 5. TJALKENS G. benoemd 7 Jnni '93. 6. BRUNSMAN, P H. benoemd 7 Juni '93. DE GROOT, A- A. benoemd 7 Juni '93. ijjn- en vak- teekenen. handteekenen. timmeren. smeden, meubelmakeu. schilderen. 46 44 44 46 46 46 46 Akte M'1- (kon. besluit v. 24 April 1885 (St. Nr. 112). Akte handteekenen (program B art. 6, kon.besl. v. 24 Oct. St. 1884 Nr. 219). Bouwkundig In genieur (art. 62 en 82 Wet 2 Mai 1863 St. Nr. 50). Akte (kon. besl. v. 24 April 1885, St. Nr. 112). Totaal der jaarwedden f 2000,— 1200,- 1000,— 700,- 700,- 700,- 700,- f 7000,- Directenr van do Burgeravondschool. f 1200,— Leeraar aan de Bur geravondschool. f 600j Als boven. Assistent ljjn- en vakteekenen a/d Bnr- geravonda. f 300, Als-hoven. Ais- boven. Assistent handtee kenen a/d Burger avondschool f 150. De leeraren in bet teekenen waren reeds te voren aan de Burgeravondschool verbonden en hadden als zoodanig bewjjzen van bekwaamheid en geschiktheid gegeven. Sollicitanten naar die betrekkingen werden niet opge roepen, daar met vertrouwen tot huLne benoeming kon worden overgegaan. De werkbazen werden benoemd uit een groot aantal sollicitanten als 132 voor het timmeren 24 smeden, 15 meubelen 29 verven. Nadat uit die sollicitanten eenige candidaten waren uitgezocht, die geacht moesten worden het meest in aan merking te zuilen komen werden deze gedurende twee dagen in de gelegenheid gesteld proeven van hnnne be kwaamheid in do praktijkin het teekenen en in het onderwjjs geven af te leggen. Bjj de beoordeeling dier proeven werd het bestuur voor gelicht door den directeuralsmede geheei belangeloos door de heeren J. F. Wigman J. A. van Geenhnijsen J. J. Boogh en J. C. Malefjjt, allen te Alkmaar. Schooljaar. Hat schooljaar loopt van 1 April tot 31 Maart en begon in 1893 op 19 Jnli. Cursns. De volledige cursus duurt drie jaren. Vakken van onderwijs. Aan de school wordt gegeven: 1°. theoretisch onderwjjs, als: lijn-, vak- en handteekenen 2°. praktisch onderwjjs in het timmeren, smeden, meubelmaken en schilderen. Lesuren. Het aantal lesuren per week is 1°. voor het theoretisch onderwijs 20 nren, gedurende den zomer en 20 uren in den winter; 2°. voor het practisch onder wjjs 24 uren, gedurende den zomer en 19 in den winter. De lessen vangen 's zomers en winters ten 8 uur 's voorm. aan en eindigen 'szomers ten 5'/j uur en 'g winters ten 4 uur. Het eindigen der lessen ten 4 ure in den winter ge schiedt, om de leerlingen in de gelegenheid te stellen, de lessen aan de gemeentelijke Burgeravondschool bjj te wonen. Aan laatstgemelde school wordt onderwjjs gegeven, gedurende 8 maanden van het jaar, van 6—9 of van 7 10 uur 's avonds. Leerlingen. Als leerlingen der school kunnen worden toegelaten jongens van ten minste 12jarigen leeftijd, die met vrucht lager onderwjjs hebben genoten. In 1893 werd de school beiocht door 49 leerlingen, die allen in de le klasse waren geplaatst en naar bet door hen beoefende ambacht verdeeld waren als volgt voor het timmeren 20, smeden 15, meubelmaken 8, schilderen 6. Woonplaatsen. Van die leerlingen wonen 31 te Alkmaar, 4 te Koedjjk, 3 te Heerhugowaard, 2 Heiloo, 2 te Bergen, 2 te Zuid- en Noordschermer, 1 te Schagen, 1 te Oterleek 1 te Oudorp 1 te Castricum1 te Eg- moudbinnen. Leeftijd. Verdeeling volgens den leeftjjd in Decem ber 1893. 27 leerlingen tusschen de 12 en 14 jaren. 13 14 16 9 16 18 Beroep der ouders. Beroep van de ouders der leerlingen. Ambachtslieden 17, winkeliers of kooplieden 5, ambtenarenonderwijzers militairen 6, landbouwers en arbeiders 14, verpleegden in weeshuizen 6, zonder beroep 1. Toelating»-examen. Het toelatingsexamen had 21 Jnni 189-3 plaats en werd afgenomen door de heeren J. Aukes, hoofd der openbare burgerschool te Alkmaar, J. Hoek, hoofd der openbare school te Oudorp en P- U. Bakker, onderwjjzer aan de openbare tnsschenschool te Alkmaar allen tevens onderwjjzers aan de Burger avondschool. Als eisch voor de toelating was overeenkomstig att. 11 van het huishoudeljjk reglement gesteld het doen bljjken van met vrucht lager onderwijs in het lezen, schrjjven, rekenen en de nederlandsche taal te hebben genoten. Van de 54 aspiranten werden 12, die reeds de Bur geravondschool bezochten, zonder examen en 32 na vol doend afgelegd examen toegelaten, terwijl 10 aspiranten werden afgewezen. Tusschentjjd8 werden na afgelegd examen 5 leerlingen toegelaten. Schoolgeld. Onvermogenden ontvangen kosteloos onderwjjs.

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 6