ALKMAARSUHE COURANT Nederland. B u i t e ii I a it d. DERDE BEAD. van l^IDAO MEI 1894. Zij, die in aaDmerking wenschen te komen voor Onderwijzeres aan de openbare tweede school voor onvermogenden te ALKMAAR (hoofd de heer C. J. Reiziger) op f fiftO jaarwedde worden nitgenoodigd hare stnkken vóór 15 Mei a.s. in te zenden aan het Gemeentebestuur. Uit die stukken zal moeten blijken, dat zij minstens één jaar voor de klasse werkzaam zijn geweest. Afstand van gemeentegrond. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat de heer J. P. Kool Pz., kaashandelaar alhier, aan den gemeenteraad verzocht heeft aan hem in eigendom af te staan een stuk gemeentegrond, groot ongeveer 5'/2 centiaren, behoorende tot de onge nummerde wegen in sectie F der gemeente Alkmaar, in verband met zijn voornemen om een woonhuis met uit- gebouwden koepel te bonwen op zijn terrein aan de straat langs den Kennemerstraatweg en dat burgemeester en wethouders den raad zullen voorstellen dat verzoek in te willigen, nadat de raad verklaard zal hebben, dat die grond niet meer ter openbare dienst bestemd is. Zij noodigen de belanghebbenden, die bezwaar mochten hebben tegen het onttrekken van voorschreven grond aan de openbare dienst, uit, die bezwaren aan den raad mede te deelen vóór 10 Mei e.k. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 1 Mei 1894. De Secretaris NUHOUT van der VEEN. BBLGIE. Mevrouw Joniaux verklaarde bij een der verhooren dat de morphine welke zij gekocht had, voor hare zuster uit Brussel, mej. Emilie Ablay, bestemd was geweest. Mej. Ablay, die op hetzelfde oogenblik te Brussel verhoord werd verklaarde toen dat hare zuster nooit morphine voor haar gekocht haddoch schreef later aan den procureur des Konings te Antwerpendat zij hare eerste verklaring terug nam en dat de morphine, door mevrouw Joniaux den 5 Maart gekochtvoor haar bestemd was. Thans wordt gezegd, dat de justitie be wijzen kan dat op den dag van dat verhoor een bloed verwant van mevrouw Joniaux in allerijl uit Antwerpen naar Brussel gegaan isom mej. Ablay te bezoeken. Daardoor rijst het vermoeden dat aan de getuigenissen van mevrouw Joniaux niet onvoorwaardelijk geloof kan worden geslagen. Den 3 des avonds om 11 u. 15 min. had eene dyna- miet-ontploffing plaats voor het huis van dr. Renson in de rue de la Paix te Luik. De docter en zijne vrouw werden gewond. De materiëele schade is aanzienlijk. Be neden in het huis werd alles overhoop geworpende marmeren bekleeding in de vestibule werd vernield. In de naburige huizen zijn tal van ruiten vernield. De advocaten hebben zich op eene algemeene verga dering tegen de toelating van vrouwen als practiseereude rechtsgeleerden verklaard. 1IEAEMARBEA. Den 2 is de zitting van den Rijksdag gesloten. In de sluitingsrede wees de voorzit ter van het Folkething er op, dat in deze zitting de Staatsbegrooting door beide Kamers aangenomen was hetgeen men jaren lang te vergeefs had trachten te berei ken en dat de Rijksdag een besluit genomen had, waardoor nieuwe geschillen wellicht voorkomen zouden worden. De voorzitter van het Landsthing betoogde dat het land dank verschuldigd was aan hen die de goede verstand houding tusschen het Landsthing en het Folkething be reikt hadden. Deze erkenning zou zeker in wijder kringen ingang vinden. DllITSCHLAAD. Tijdens de behandeling van het handelsverdrag met Rusland in den Rijksdag werd door de agrariërs beweerd dat duizenden wagonladin gen graan in Rusland op de aanneming van dat verdrag stonden te wachtenom de duitsche markten met rus- sisch graan te overstroomen. De pruisische minister voor de spoorwegen heeft thans in het Heerenhuis mede gedeeld dat in de eerste maand na de goedkeuring van het verdrag in het geheel 233 wagonsieder met eene lading van 10 ton ingevoerd zijn, waarvan 156 bestemd waren naar duitsche havens voor uitvoer, zoodat slechts 77 ladingen voor inlandsch verbruik op de duitsche markt gekomen zijn. Pruisen. De commissie uit het Huis van afgevaar digden heeft den 1 de wet tot aanleg van een kanaal van Dordmund naar den Rijn met 12 tegen 8 stemmen verworpon. De conservatieven verklaarden voor het oogenblik alleen om redenen van geldelijken aard tegen den aanleg van dit kanaal te zijn. ENtiELAND. Do sociaal-democraten hielden den 1 in het Hyde-park te Londen eene bijeenkomstwaar door de leiders redevoeringen uitgesproken werüen, zon der dat de orde verstoord werd. Toen later eenige anar chisten in het Park kwamen, die den franschen anarchist Henry en zijne makkers gingen verheerlijken, deed de menigte een aanval op de tribune, vernielde de vlaggen, waarmede deze versierd was en joeg de anarchisten weg, die door de politie genoodzaakt werden het Park te ver- laten. De internationale bimetallistiscbe conferentie is den 2 in het Mansion-House te Londen onder voorzitting van den Lord-Mayor bijeengekomen op voorstel van de bimetallistische groep: de engelsche regeering blijft er geheel vreemd aan. Verscheidene engelsche en vreemde staathuishoudkundigen waren tegenwoordig ouder hen waren uit Nederland de heeren mr. N. P. van den Berg en G. M. Boissevain. De besprekingen werden geopend dood den heer Balfour, den leider der conservatieven in het Lagerhuisdie o. a. beweerde dat het oogenblik thans geschikt en de invooring mogelijk was van den dubbelen standaard on om eene internationale verstanahouding veor de invoering van het bimetal lisme te verkrijgen. Hij betreurde de onverstandige en zelfzuchtige afzonde ring van Engeland in deze kwestie. De afgevaardigde Courtney liet zich in gelijken geest uit. Des avonds werd in Hotel Albion oen groot feestmaal gehouden tor eere van do buitenlandsche afgevaardigden die welkom geheeten werden door het parlementslid Chaplin. Lagerhuis. Den 1 was aan de orde de tweede lezing van het wetsontwerp tot hervorming der kieswet en der kiezerslijsten. De conservatieve afgevaardigde Edward Clarke 'stelde een amendement tot verwerping der wet voor, omdat het ontwerp geen middel aan de hand geeft om de bestaande groote ongelijkheid in de verdeeling der kiesbevoegdheid op te heffen. Minister Harcourt deelde den 3 mede dat de Pink- stervacantie waarschijnlijk zal duren van 11 tot 21 Mei. De onder- voorzitter van koloniën antwoordde op eene daartoe gedane vraag, dat de onderhandelingen over Swa ziland nog steeds voortduren. FRAARR1JR. De rechtbank te Parijs heeft het accoord goedgekeurd tusschen de likwidateurs van den Panama-boedel eenerzijds en de erven Reinach en Corne lius Herz anderzijds. De erfgenamen Reinach betalen 1,550.000 francs en Herz 1.500.000 francs aan den Pa nama-boedel. Met deze schikking is de uitlevering van Herz vervallen. De begrooting van marine voor 1895 beloopt in eind cijfer 277.516.311 francs of 10.654.783 francs meer dan de afloopende. O. a. is eene som van 5 millioeu meer uitgetrokken voor nieuwe schepen en de uitrusting daarvan. Henry heeft ook geweigerd, een verzoekschrift om kwijtschelding van straf te teekenen. Ramer. Den 1 werd beraadslaagd over het voorstel tot herziening der gemeentewet, door den socialist Jhau- vière ingediend naar aanleiding van het voorgevallene over het huisvesten van den prefect der Seine in het stadshuis. Eeue motie, om zonder meer over te gaan tot de orde van den dag, waarmede de regeering zich ver- eenigd had, werd met 394 tegen 98 stemmen aangenomen. HKIEREALAN1I. De aardbeving heeft veel groo- ter schade veroorzaakt dan aanvankelijk vermoed werd. Te Locris zijn ongeveer 300 personen gedood en on geveer 100.000 menschen zonder dak en zonder voedsel. De stad Chalcis is onbewoonbaar Nabij Atalanti is een scheur in den grond ontstaan van 8 a 10 mijlen lang. ITALIË. Bij de behandeling der begrootiug van buitenlandsche zaken hield de afgevaardigde Barzilai een heftige rede tegen het drievoudig verbond. De minister van buitenlandsche zaken, baron Blanc betoogde, dat de verplichtingen van Italië tegenover zijne bondgenooteu bestaan in gemeenschappelijke solida riteit in geval van provocatie niets meer en niets min der zulk eene provocatie wordt echter hoe langer zoo onwaarschijnlijker. De verbonden die Italië gesloten heeft zijn tegen geen enkele mogendheid gerichthare betrekkingen zoowel tot Rusland als tot Frankrijk kunnen dus volkomen vriendschappelijk zijn. Het drie voudig verbond is tevens gunstig voor de uitbreiding der beschaving. Hij bevestigde voortsdat Italië siuds de de laatste vijftien jaren goen grondgebied op de Afri- kaansche kust der Middellaudsche Zee heeft willen ver werven OOSTEARIJR-HOA&AR1JE. Den 28 is te Praag het huwelijk voltrokken tusschen don Carlos, her tog van Madrid en prinses de Rohan. Te Weenen was het in den avond van den 30 vrij onrustig op eene plaats moest de politie ter zelfverde diging van hare wapenen gebruik maken. Van den op den 1 aldaar gehouden 56 volksvergaderingen moesten drie wegens de aldaar gevoerde taal ontbonden worden. ROL1MAA1E. Den 30 des morgens is te Braïla, na de aankomst eener van Galatz komende stoomboot de steiger ingezaktwaarop zich wegens het grieksche Paaschfeest honderden reizigers stonden die allen in den Donau vielen. Vijftig menschen zijn dientengevolge om gekomen. SPAAJB. Den 29 des morgens zeer vroeg zijn tien anarchisten onder sterk geleide van de burgerlijke ge vangenis te Barcelona naar de citadel van Montjuich overgebracht, om wegens den in September tegen maar schalk Campos gepleegden aanslag voor den krijgsraad terecht te staan. Het Openbaar Ministerie eischte tegen zes hunner de doodstraf en altoosdnrenden dwangarbeid voor de overigen die allen tevens bij den aanslag in den Liceo-schouwburg betrokken zijn. Tl'RHlJE. De grieksche patriarch heeft tengevolge van een geschil met de Porte zijn ontslag genomen. Den 1, des avonds omstreeks halt tien, is de snel trein die te kwart vóór 1 uur uit Parijs vertrokken was, op het spoorweg-terrein te Barendrecht in botsing gekomen met een trein, die gerangeerd werd en voor een deel uit petroleumtanks bestond. Onmiddellijk na de bot sing stonden beide treinen, die op elkander liepen, in brand Door de tegenwoordigheid van geest van het personeel konden alle reizigers de wagons nog niet bij tijds verlaten. De stoker en de machinist van den parij- schen trein werden ernstig gewond en zes reizigers be kwamen lichte verwondingen De machinist en de stoker van den goederentrein bleven ongedeerd. De machinist Pegge, wiens kleeren vuur gevat hadden, sprong te water en snelde daarna weer naar den locomotief om den ketel vol te doen loopen, ter voorkoming van het verbranden der machine. Van den parijschen trein zijn alle wagons op drie na verbrand. Uren ver was de brand te zien. Bij kon. besluit van den 1 is met ingang van 1 Juni benoemd tot directeur van het Rijksopvoedingsge sticht voor jongens te Veldzicht Avereest de heer J. N. van Eekhoofdonderwijzer aan de Pupillenschool te Nieuwersluis. Bij kon. besluit van den 1 is benoemd tot heem raad van het ambacht in Westfriesland, genaamd Drech- terland, voor de Westerkoggen de heer J. Mol Sr. en voor den Anna Panlownapolder de heer C. Waiboer. Den 2 is te 's-Gravenhage aan het ministerie van waterstaat aanbesteed het opruimen van grond en het uitvoeren van kribwerk op de Nieuwe Merwede. Laagste inschrijver was de heer A. Prins Ihzn. te Sliedrocht voor J 72400. De Koningin-Regentes heeft tot hofprediker benoemd dr. G. J. van der Flier, predikant bij de ned. herv. ge meente te 's-Gravenhago. (}od. Staten van Friesland hebben het besluit van den gemeenteraad van Menaldumadeel, waarbij de anar chistische onderwijzer A. Dijkstra te Menaldum als zoo danig ontslagen is, bij eau met redenen omkleed besluit goedgekeurd. De heer mr. J. Roëll heeft als lid der Tweede Ka mer voor Utrecht aangenomen en bedankt voor Haarlem, alwaar candidaat gesteld zal worden de heer van Kar- nebeek te 's-Gravenhage is door de katholieke kiesver- eeniging candidaat gesteld de heer mr. J. G. S. Bevers. De Standaard deelt mede, dat het niet herkozen kamerlid Brantseu van de Zijp zijn abonnement op dat blad opgezegd beeft De eerste Mei is in ons land vrij rustig voorbij gegaan wanordelijkheden van beteekenis zijn niet voor gekomen te Utrecht mislukte het houden eener betoo ging van de sociaal-democraten door de houding der be volking en te Haarlem hadden eenige onaangenaamheden tusschen jongens en de politie plaats. De hoogste inschrijving voor het droogmaleu van het overstroomde gedeelte in den Overdiemerpolder was van de Berging-Maatschappij te Dordrecht voor ruim t 16000 de laagste van den heer Ter Windt te Nienwor- Amstel voor f 7800. Het gerechtshof te Arnhem heeft den 1 van Put ten uit Nunspeet wegens poging tot moord veroordeeld tot 10 jaren gevangenisstraf. Te Dordrecht is het eerste geval van pok keu voor gekomen bij de vrouw van een politie-agent, die eenige dagen vroeger Rotterdam had bezocht. De uitspanning Seinpost te Scheveningeu is in het openbaar verkocht voor f 148,700. Gedurende Maart 1894 is ingelegd in de Rijkspost spaarbank ƒ1,515,418,20 en terugbetaald 1,368,293,84' Aan het einde der maand Februari was ten name van de verschillende inleggers ingeschreven ƒ33.039,316,11 1,2, zoodat het tegoed op 31 Maart bedroeg f 33,686,440,53. In den loop dier maand zijn 5389 nieuwe spaarbank boekjes afgegeven en 1980 geheel afbetaald, zoodat er aan het einde der maand nog 415,219 in omloop waren. De bevolking der provincie Gelderland, welke op 1 Januari 1893 bedroeg 264 852 m. en 258.187 vr., sa men 523.039was op 1 Januari 1894 geklommen tot 267.534 m. en 260.742 vr., samen 528.276. De bevolking van Arnhem was 52582, Nijmegen 346r 1Apeldoorn 20755, Zutfen 17800, Rede 14533, Eede 13683 en Tiel 9893. De beide peisonen, die in den trein onder Hongeloo zelfmoord pleegden, zijn herkend zij waren genaamd Taco ten Gate en Gerendina ten Catebroeder en zuster en gedurende de laatste weken woonachtig te Amsterdam in de Weteringdwarsstraat. Vóór dien tijd hadden zij een kruidenierswinkel in de St. Jacobsstraat te Leeu warden die zij wegens achteruitgang van zaken hadden moeten verlaten. Na het vertrek uit Amsterdam waren zij naar Bentheim gegaan, alwaar zij een brief ontvingen, die aanleiding heeft gegeven tot het uitvoeren van hun voornemen om zich van kant te maken. De kiesvereeniging Vooruitgang te Rotterdam heeft den heer mr. J. van Gennep, thans lid der Eerste Kamer, candidaat gesteld voor de verkiezing van een lid dor Tweede Kamer op den 11. Het aantal hoogst aangeslagenen in Overijsel be draagt 196, de laagste aanslag ƒ422,575 in Zuidhollaud zijn deze cijfers respectievelijk 633 en J 936,74, in Zeeland 132 en 453,98 en in Noordbrabant 339 en f 416,55. Amsterdam. Den 1 zijn vier van de zes voor onderwijzeres geëxamiueerden geslaagd, nl. de dames: R. M. M. Meekers, J. M. G. Jansen. G. H. L. Schröder en J. Schartenallen alhierden 2 vier van de zes de dames L. V. E. Joosten, H. M. C. Dixon M. 1. van dor Land en A. O. G. Adrian, allen alhier. Van de 2 den 1 voor nuttige handwerken geëxamineerden slaagde één, mej. H. G. Cramer alhier. l'urmcrcnil. Den 30 des avonds ontstond brand in de woning van den zadelmaker J. Prins Jz. Zoowel dit perceel als het daaraan grenzende van den brood bakker Elders brandde af. Het voor tien jaar gestichte gebouw der loge »Louisa Augusta" alhier zal in het openbaar verkocht worden. Zij pc. In de den 1 gehouden vergadering van deu gemeenteraad waren afwezig de heeren P. Waijboer en j. van Beusekom. Na opening der vergadering, voorlezing en goedkeuring der notulen is aan de orde het onderzoek der geloofs brieven van het nieuw benoemde raadslid, den heer H. Feisser, waarvoor eene commissie wordt benoemd, bestaande uit de heeren K. Francis, C. J. Kruijer en G. Nieuwland. De commissie begeeft zich in het aangrenzend vertrek. Na terugkeer wordt bij monde van den heer Francis medegedeeld dat de heer Feisser de vereischte stukken heeft overgelegd dat deze in orde zijn bevonden en er diensvolgens geen bezwaar bestaat hem toetelaten tot lid van den raad der gemeente Zij pe. Met algemeone stemmen wordt dienovereenkomstig besloten. Er wordt nu gelezen een brief van ged. staten hou dende machtiging om met de gemeente Callantsoog eene overeenkomst te sluiten omtrent het schoolgaan van kinderen uit die gemeente op de openbare lagere school te 't Zand, met bericht dat nu een gemeenschappelijk raadsbesluit, houdende bepalingen waaronder die toelating zal geschieden, wordt ingewacht. Uit het door het dage- lijksch bestuur opgemaakte ontworp-besluit blijktdat kinderen van Callantsoog zullen worden toegelaten onder dezelfde bepalingen als voor kinderen uit Zijpe zijn of zullen worden vastgesteld dat voor ieder kind jaarlijks aan Zijpe moet worden betaald f 15 en dat de overeen komst vorvalt zes maanden na opzegging van eenige zijde. Dit ontworp-besluit wordt met algemeene stemmen goed gekeurd. Een brief van den heer Bossen, houdende bericht van zijn bedanken als lid der schoolcommissiewordt voor kennisgeving aangenomen. De voorzitter stelt alsnu voor voorloopig geen schoolcommissie te benoemen en het toe zicht uitsluitend over te laten aan het dagelijksch bestuur. Met algemeene stemmen wordt, dienovereenkomstig be sloten. Daarna wordt aangeboden hot verslag dor schoolcom-

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 9