HANGEND MOS. Schutterij. No. 57. Zes en Negentigste Jaargang. 1894. V R IJ 1) A G 11 M E 1. Inschrijving voor de Schutterij UITLOTIW Gr. Feuilleton. PARIJSCHE BRIEVEN. aan de gemeente-secretarie op Dinsdag- en Donderdagmorgen van 12—2 uren, tusschen 15 Mei en 1 Juni 1894. Roman uit het Berlijnsche leven. ALkMAARSCHE OOIRAAT. Deze Courant wordt Vinsdag-, lOoaderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,86; franco door het geheele rjjk J 1, De 3 nummers f O,O®. Fr 1)9 der gewone Udvertentlënr Per regel O,IA. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter kennis vau belanghebbenden, dat bij de heden gehouden uitloting van aandeelen uitgeloot zijn iu de geldleeningeuten laste dier gemeente aangegaan krachtens raadsbesluit van1°. '29 Juli 1886 No. 2 goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van Noordholland bij besluit vau 4 Augustus daaraanvolgende No. 13 zeventien aandeelen, Us. 176, 136, 37, 122, 156, 232, 126, 165, 61,111, 275 a en l>, 173, 76, 166, 66, 163 en 232 2°. van 29 Juli 1892 No. 1, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van Noordholland bij besluit van 3 Augustas d. a. v. No. 14 één aandeel, So. 52; 3°. van 18 Januari 1893 No. 2, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van Noordholland bij besluit van 25 Januari d.a.v. No. 14, twee aandeelen, Us. 188 en 32, alle welke aandeelen, ieder groot duizend gulden, met de ouverschenen coupons ten kantore van den ge meente-ontvanger te Alkmaar of de Kasvereeuiging te Amsterdam ter betaling aangeboden kunnen worden op of na 1 October 1894van welken dag zij geene rente meer afwerpen. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 8 Mei 1894. De Secretaris NUHOUT van der VEEN. UR1UHH ËT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen tor algemeene kennis, dat aan hen vergunning is gevraagd door JACOB DE JONG, wonende te Aker sloot tot het voortzetten van den verkoop van sterken drank in het klein iu het perceel aan de Dijk wijk C No. 5welke vergunning thans ten name staat van JACOBA MARIA CLOECK weduwe van EMELIUS DE GROOT. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. MACLAINE PONT, AlkmaarDe Secretaris, 7 Mei 1894. NUHOUT VAN DER VEEN. DOOR PAUL LINDA'U 21) o-o— Interesseert het de heeren ook zeide Vallini, terwijl hij het kostbare stuk thans deu drie heeren ter bezichtiging gaf. Vervolgens zich woder tot Leonie wendende voer hij voortIk stel er prijs op, mevrouw, den dichter van avond bij u te leeren kennen. Jadie dichters hebben het maar goed Zij schrijven wanneer zij willen, wat zij willen en hoe zij willen desverkiszendo in hunne kamerjapon Maar wij kunstenaars, wij moeten altijd met onze gausche persoonlijkheid in het krijt treden. Wjj zijn van alle mogelijke dingen afhankelijk vau onze medewerkers, van het orkest, van de akoustiek der zaalvan het weder. Te Dresden waar ik onlangs met kolossalen bijval gezongen heb u zult het wel in de couranten gelezen hebbenzoo'n succes was er iu jaren niet geweest en die goede Saksers raasden als be zeten enWat won ik ook weer zeggen O ja In Dresden moest ik voor de laatste voorstelling afzeg gen, omdat ik verkouden was, doodeenvoudig verkouden Nu, voor een gewoon sterveling, voor eenen schrijver of schilder, beteekent eene verkoudheid niets. Die blijft thuis, drinkt thee van kamillen en daarmee uitMaar voor ons is het dadelijk een verlies van zooveel eu zooveel en bovendien ik ben waarachtig niet ijdel maar het is toch onaangenaam wanneer men wegens zoo'n ellendige verkoudheid al de ovaties, die iemand toegedacht waren, moet misloopen. Het zon een phenomenale avond zijn geweest! Een paar dozijn lanwerktansen hebben zo mij nog naar mijn hotel gestnurdmet linten er aan U B A U H W E T. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat aan hen verguuuiug is gevraagd door MARIA MARGARETHA VAN DIJK, ecktgenoote van CORNEL1S RENDERSwonende te Alkmaar, tot het voortzetten van den verkoop van ster ken drank in het klein in het perceel aan het Luttik- Oudorp, wijk C, No. 2, welke vergunning thans ten name staat van ANNA FORMERweduwe van JAN VAN DE POLL, thans gehuwd met S. DE VOS. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. MACLAINE PONT. Alkmaar, De Secretaris, 9 Mei 1894. NUHOUT VAN DER VEEN. XVI. Parijs, 6 Mei 1894. 29 April. Alle ochtendbladen bespreken de ter dood veroordeeling van den jongen anarchist Emile Henrv. Deze heeft zelf zijne meeuingan en daden verdodigd het algemeen gevoelen is, dat zoo deze jonge man zijn volle verstand heaft, hij dan den grootsteu monsters uabij komt. Hij wil geen appel aauteékeuen van het vonnis en ook het verzoekschrift om gratie aau den president der republiek weigert hij te reekenen Het gevoelen van den dokter Goupil echter is; dat Henry niet wel bij het hoofd is, zijne daad, het werpen eener bom in een koffie huis is daarvan een bewijs, het is grootheidswaanzin, bij wil dat men na zijn dood van hem zal spreken het is dezelfde ijdelheid welke Erostratus bezielde, toen hij den tempel van Diane, een der zeven wereldwonderen, in brand stak, enkel en alleen met het doel zijn naam van geslacht tot geslacht in alle eeuwen te doen voortleven. Nog tracht de hoer Gonpil andere bewijzen voor zijne stelling te geven, als de groote kalmte van den beschul digde, zijue algeheele doodsverachting, het niet vertoonen van medelijden met zijne eigene moeder enz. enz. Toch mogen wij aannemen dat dit g..cn invloed zal uitoefenen op de uitspraak van president Carnot, deze toch heeft reeds dikwijls getoond dat hij van zijn recht tot gratie tegenover de anarchisten geen gebruik wenscht te makeu. Vaillant, die eene bom wierp in de Tweede Kamer, had niemand gedood, en werd toch onthoofd Emile Henry, die een halt dozjjn dooden op zijn geweten heeft, zal dus stellig de guillotine niet ontloopen. Mei. Deze dag, welke vroeger, met name iu 1891 eu 1892 zulk een dreigende datum was, ging heden bij zonder kalm voorbij, zoowel te Parjjs als iu de provin ciën. De socialisten van de school van Guesde, hier dus Guesdisten genoemd, brachten een bezoek aan de Tweede Kamerde Possibilisten daarentegen hielden eene groote vergadering in het Théatre dn Ch&teau d' Eau, en socia listische Kamer- eu raadsleden uamen er het woord evenals de dames Astyé de Valsayre en Pan le Miuck. Men riep er eens «leve de Commune" en zelfs «leve do anarchie'', doch ongeregeldheden kwamen er niet voor. magnifiek 1 Maar dat is toch eigenlijk het ware niet vindt u wel En het geheele Hof had zijne komst laten aanzeggen Verbeeld u dus eens, hoe fataal 1 De Ko ning was wel zoo minzaam, de opmerking te maken dat het hem speetwant dat hij zich op den avond verheugd had. Verbeeld u 1 Zijne Majesteit had zich op den avond verheugd eu wegens zoo'n ellendige verkoudheid Het licht werd noergedraaid eu oen tingelen kondigde het begin van het tweede bedrijf aau. «Pardon!" zeide Vallini: «Nu is weer onze dichter aan het woord 1Wij zien elkaar nog wel 1" en met eene diepe buiging verwijderde hij zich. Leonie slaakte eenen zucht van verlichtingtoen de ijdele gek de denr der loge achter zich gesloten had. Ringstetter en Janow wisselden al glimlachend een veel- zeggenden blik, en Welsheim bracht vergoelijkend in het midden: «Hij heeft eene mooie stem, en hij zingt van avoud bij ons 1" Het tweede bedrijf liep uitstekend. Da goad ineau- gezette handeling boeide ougameeu en de lyrisch aan- grijpeude slot-scène maakte eenen diepen indrukdie bij het vallen van de gordijn stormachtige toejuichingen deed losbreken. Na een herhaald terngroepen van de vertooners verlangde meu ook den dichter te zien. Hall liet zich eerst een weinig uoodigeu, maar zwichtto straks, toen de heldin hem bij de hand vatte, voor dezen zach- ten dwang en verscheen, door het handgeklap van het gausche publiek begroet, voor het voetlicht, meegetroond door zijne Omphale, aan wier voortreffelijk spel hij veel te danken had. Martha was zalig. Nu eerst, nu zij den beminden man op de planken gevierd zag als den beid van den dag, begon zij de beteekenis van dezen avond eenigermate te beseffen, en een onuitsprekelijk gevoel van vreugde doortrilde haar. Hare groote oogen schitterden meer dau ooit, en het koortsachtige op hare wangen gloeide hooger. Doch haar geluk duurde slechts een oogenblik. Hugo wist waar zij zat; zij hunkerde dus naar eenen blik van hem, die voor haar alléén bestemd zon zijn. Maar o vreoselijke ontgoocheling, toen zij bespeurde hoe Hugo, Over het algemeen namen de werklieden minder vrijen tijd dan op vorige lMeidageu, en zelfs de voorsteden Clichy en Saint-Denis bleven buitengewoon kalm. 2 Mei. Wij spreken niet dikwijls over de groote con certen, en toch is de rubriek «Les Grands Concerts'' ook hier eene zeer belangwekkende. Wij hadden vroeger de concerten van Pasdeloup in het wintercircuswaar do muziek van Wagner de eerste warme verdedigers vond. Lamouroux volgde dit voor beeld, deze is een der grootste vereerders van den grooten dnitschen componist, hij was de eerste die den Lohingrin in zijn geheel ten toonecle bracht, welke poging toen mislukte. Iu het ChAtelet vertolkte het orkest vau Co lonne reeds ontelbare malen «La Damnation de Faust" en tijdens de afwezigheid van den heer Colonne gedu rende eenige zondagen maakten wij kennis met de buiten- landsche orkestdirecteureu Hèrmann Lévi en Felix Mottl. In dit opzicht wilde de heer d'Harcourt niet achterblijven, en daaraan was het te danken dat wij in zijne zaal keunis maakten met de werken der rnssische componisten, bij welke gelegenheid het orkest geleid werd door een Rus, den heer Winograndsky. Deze heer is president van de keizerlijke muziek te Kiew, waar de concerten door hem gegeven een grooten naam hebben. Hij is een groot vereerder van den grooten Berlioz, en toen deze fransche componist vijf en twintig jaren dood was, gaf Winogradsky een concert uitsluitend samengesteld nit werken van dezen franschen meester. Het programma in de Salie d' Harcourt bevatte de vierde Symphonie van Tschaï- kowskyla Musique des Sphêres van Rubinstein la Rêverie Oriëntale van Iwanow de ouverture Rousslan et Ludmila van Glinka enz. enz. Het succes was buiten ge wo»n groot, vooral daar vele Rassen in de zaal tegen- woox'dig waren. 5 Mei. Een Parijzenaar, doeh met een rnssischen of poolscheu naam, de heer Stanislas Rzewuski, gat aau het Théatre van Porte Saint-Martiu een waar gruweldrama, «Tibère a Caprée". Nu wij zoo dicht uabij den warmen zomer zijn, ware een vroolijker stuk misschien meer wel kom geweesttoch willen wij een oogenblik bij dezen Tiberus stilstaan. Vele schrijver-' voelden zich re»da aan getrokken door deze groote figuur, en Joseph Chénier schreef in het begin dezer eeuw zijn meesterwerk «La Mort de Tibèro." hetwelk eerst in 1847 op het Théatre Framjais vertoond werd. De groote Keizer Napoleou, die toen echter vrij kleingeestig handelde, verbood dit drama, omdat hij niet wilde dat de gruweldaden door eenen Keizer bedreven, al te duidelijk aan het volk ver toond werden. De heer Rzewuski, wiens drama «de Keizerin Fausta" op hetzelfde tooneel een groot succes hadtoont ons eenen Tiberus, waarvan wij huiveren eenen Tiberus, die door verraad bijtijds eene samenzwe ring tegen zijn leven ontdekt, eu zich op gruwelijke wijze wreekt, tot hij zelf op last van Caligula door zijne slaven wordt geworgd. De jaarlijksche «salons" of tentoonstellingen van schil derijen openden weder hunne deuren, daarover willen wij dus een andermaal spreken. J. M. T. die er op het tooneel tamelijk onbeduidend uitzag eu met ongewone linkschheid zijue buigingen maakte, zijnen blik vluchtig naar de tegenovergestelde zijde van het theater richtte en met eene zeer eigenaardige uitdrukking opkeek naar deu eersten rang naar de loge van Leonie. Martha bemerkte ook hoe de olegante dame dien blik van haren vriend opgevangen en met een langzaam sluiten der oogleden en eene nauwelijks merkbare hoofdbeweging beantwoord had. Toen was Martha weder diep rampzalig, en zij drukte hare hand links tegen hare borst, waar zij opeens weder dien steek voelde, die haar zoo pijn deed. Het was pauze. Alles stond op, om in den foyer en iu de corridors eene verversching te gebruiken, eene meening te uiten of eene meening te hooren over het stuk, en den witzwaarmede zekere grappenmakers van beroep elk stnk bij eene premiere weten te karakteriseeren op te vangen en voort te zeggen. De algemeene stemming was voor het stnk en zijnen schrijver zoo gnnstig mogelijk. Ook de mannen van de critiek schonen tevreden te zijn, hoewel zij zich natuurlijk nog zeer gesloten hielden. Rechtstreeks afbrekende uitingen hoorde men slechts van eenige miskende genieën en van sommige theater-agenten, tot wier debiet het stnk niet behoorde. Terwijl nu Martha met gebogen rug daar naast bare moeder zat en op de ledige stoelen vóór zich staarde, verleende Leonie in hare loge audiëntie. Stralend en genadig, als eene vorstin, ontving zij als iets van zelf sprekends de hulde van hare talrijke bezoekers. Men feliciteerde haar met den schoonen uitslag volmaakt alsof het stnk van haar ware. Zij had haar volle zelf vertrouwen herwonnen en ergerde zich dus niet meer over Vallini, die mede weer in hare loge verscheen, om te verklaren dat het stuk te Hamburg prachtig gespeeld zou worden. Hij had daar namelijk onlangs eene actrice gezien, die voor de hoofdrol als geknipt was. «Ja! Hamburg!" voer hij voort «dat is nog eens eene theaterstad! U zult het wel in de couranten gelezen hebben, hoe men mij daar heeft gevierd. Het was kortweg kolossaal 1 Ik heb dan ook op staanden voet weder voor den volgenden winter gecontracteerd

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 1