Zes en Negentigste Jaargang. 1894. Z 0 N 1) A (j 13 M E I. Buitenland. Nederlan d. Telegrafische Berichten. Stadsberichten. NO. 58. Eerste blad. W.kHAARSCHE OOIRAAT. Deze Courant wordt Diasdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele rjjk j 1, De 3 nummers f O,O®. Pryi der gewone %d verten tl ën: Per regel J 0,14. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: BNItSEIiAlVD. Den 9 is in het Lagerhuis naar eene bijzondere commissie verwezen een wetsvoorstel, om het dragen van uniformen der land- en zeemacht of nabootsingen daarvan door burgersals loopers met advertentieborden enz.tegen te gaan. ITAIjIE. Van wege het Vaticaan zijn voorschriften aan de fransche bisschoppen gegeven om zich aan de wet op de kerkgebouwen te onderwerpen. IPAKJE. Den 11 vroeg de heer Canovas del Castilho, de leider der conservatieven, inlichtingen aan de regeering over den oorlog met de Kabijlen. Hij was van oordeel, dat de regeering de Kabijlen eerst had moeten tuchtigen alvorens met den Sultan te onderhandelen. Eene door hem voorgestelde motie van afkeuring werd met 159 tegen 59 stemmen verworpen. De republikeinen ont hielden zich daarbij van stemming. De Vereeniging „Het NederlandBCh-Uundvee- Stamboek", afdeeling Noordholland, houdt hare zestiende algemeene vergadering op maandag, den '21, 's namiddags half een (amst. tijd), in een der lokalen van het hotel «Krasnapolsky", Amsterdam. Onder de punten van be schrijving komen o.a. voor: verslag van den toestand en de werkzaamheden der afdeeling over 1893rapporten der commissiün. belast geweest met de keuring van de éénjarige stieren, aangegeven ter mededinging naar de aanhoudingspremiënuitgeloofd door de afdeeling; ver kiezing van een commissaris, in de plaats van den heer S. de Jough, Oudorp, die uit. December 1894 aftreedt en niet dadelijk herkiesbaar is; benoeming eener com missie vau drie leden voor het onderzoek van rekening en begrooting; bepaling van de plaats, waar de volgende vergadering der Afdeeling zal worden gehoudenen behandeling der punten van beschrijving voor de algemeene vergadering der Vereeniging te Goes, op 31 Mei 1894. De lUederlandsche Stenografen-Vereenlglng „Stolze-Wéry"' zai, bij gelegenheid van hare derde algemeene jaarlijksche vergadering, daaraan tevens ver binden eene tentoonstelling van stonografische litte ratuur en schrijfmachines. Deze tentoonstelling zal den 3, 4 en 5 Juni a. s. te Rotterdam in de bovenzaal van het Grand Hotel du Passage, Korte Hoogstraat, gehouden worden en voor het belangstellend publiek geheel kosteloos toegankelijk zijn. Om het belangrijk nut. van stenografie en schrijfma chine in het algemeen en vau het kortschrift in verband met Typewriter in het bijzondere meer te doen erkennen, heeft men het plan, in navolging van andere staten, jaarlijks een concours-schrijven te houden, en wel: a. dictaat- en suelschrijven in stenografie voor de Leden der Vereeniging; b. dictaat- en suelschrijven op de schrijf machine voor ieder (dames en heeren) die in het bezit van eene machine is of door een der exposanten daartoe in de gelegenheid gesteldc. dictaat voor stenografie in verband met de schrijfmachine voor ieder (dameë en heeren) die in de stenografie eene vaardigheid van ten minste 120 lettergrepen per minuut bereikt heeft en tevens de schrijfmachine practisch gebruikt. Men ver trouwt, dat op deze wijze de prikkel tot studeeren levendig gehouden wordt bij alle beoefenaars der stenografie of bij hen, die zich aan het machineschrift laten gelegen liggen. Alle verdere inlichtingen worden door het Centraal- Bnreau voor Stolze'sche Stenografie, Da Costastraat No. 71, te 's-Gravenhago verstrekt. Verkiezing Tweede kamer. SNEEK. Geldig 2444. Herstemming tusschen mr. J. A. van Gilse met 857 en mr. Th. Heemskerk met 717 stemmen. Mr. U. H Huber had 626 de heer J. F. G. Bekhuis 240 st. 's-HAGE. Geldig 5033. Herstemming tusschen mr. J. G. S. Bevers met 2094 en J. M. Pijnacker Hordijk met 1697 stemmen mr. A. J. W. van Royen had 1242. KATWIJK. Geldig 3388. Herstemming tusschen mr. F. J. M. A. Reekers met 1518 en J. P. Donnermet 1160 de heer Wassenaer had 448, A. D. Assendelft de Coning had 251 stemmen. ROTTERDAM. Geldig 4027. Meerderheid 2014. Ge kozen mr. J. van Gennep met 2864. Dr. P. R. Mees R.Azn. had 821 de heer Voorhoeve 322 stemmen. De minister van binnenlandsche zaken heeft be paald dat de verkiezing van een )ld der Tweede Hamer in het h oofdkiesdistrict ALKn AAK doordat de lieer mr. W. van der Kaay ingevolge alinea 4 van art. 96 der Grondwet het lidmaatschap der Tweede Kamer verloren heeft zal plaats hebben op Dinsdag a Juni en de herstemming zoo noodig op Dinsdag 19 Juni. De verkiezing in het hoofdkiesdistrict Utrecht is op diezelfde dagen bepaald. Den 10 zijn twee in deze gemoente wonende kin - deren verdronken het eene ruim 3 jaren oud in de Zanderslootonder de gemeente Heiloo en het ander 7 jaren oud, in de vaart bij de Kalkovensbrug. Beiden zijn spelende in het water gevallen zonder dat het da delijk bemerkt werd. Donderdag, den 10, 's.avonds, in het lokaal Har monie, hield Freule J. de Bosch Kemper, van Amsterdam die zeer bereidwillig de nitnoodiging van het bestuur van het departement Alkmaar der Maat schappij tot nut van 't algemeen had aange nomen eene belangrijke voordracht over hulshoud- onderwijs. Deze voordrachtdie kosteloos toegankelijk was ken merkte zich door tal van behartigingswaardige opmer kingen en wenken en werd dan ook met de meeste aandacht gevolgd. Spreekster begon met de bezwaren, die gewoonlijk tegen huishoudonderwijs worden aangevoerd, te boscbouwen. Algemeeu bestond de meeningdat het huishonden uitsluitend door ondervinding kon worden geleerd Er zijn echter twee manieren om iets te weten te komenniet slechts leert men »al doende", maar ook door het volgen van methodisch onderwijs. En daarvoor is de huishoudkunde niet minder geschikt dan eenig ander vak, dat op de lagere school wordt be oefend. Immers, de huishoudkunde ruim opgevat, botreft niet slechts het koken, maar tevens de beginselen der gezond heidsleer en der leer van de voedingswaarde van ver schillende spjjzen Wanneer een jong paar zich vestigtdan moet het beginnen met de keuze van eene gezonde woning en vooral de vrouw moet bekend zijn met de vereischten die daarvoor noodig zijn. Niet minder invloed oefent zij uit op de keus der meubelen die vóór alles practisch moeten zijn en waarbij alle prullerige opschik dient te worden vermeden. Voorts de linnenkast; onze grootouders overdreven de zorg daarvoordoch in onzen tijd verviel men in een ander uiterste n zijn er dames die geen linnen van katoen knnneu onderscheiden. Ook het onder houd van meubelen van het zilver, van de kookgereed- schappen, hoe de kleeding moet zijn opdat zij den omloop vau het bloed niet belemmert, de zorg voor reinheid en zindelijkheid, de rniast kostbare wijze van bereiding van spijzen die toch smakelijk moeten zijn en vooral hunne voedingswaarde, dit alles zijn onderdeden van het onder wijs in de huishouding. En in die kennis schiet menige huisvrouwvolgens spreeksterte kort. Veel wordt weggeworpen wat men nog kon gebruiken en men geeft er zich niet genoeg rekenschap van, dat het geld, door den man met zooveel moeite en zorg verdiendslechts met veel overleg en spaarzaamheid mag worden uitgegeven. Ons land is op dit gebied achterlijk. Engeland, Duitsch- land, Denemarken, Zwitserland en Belgie zijn ons reeds voorgegaan. Liefst moest een deel van den tijd op de openbare school worden afgezonderd tot beoefening van het huis houd vak, geljjk in Belgie reeds geschiedt. Spreekster ver telde naar aanleiding van deze opmerking haar bezoek aan een der gemeente-scholen te Brussel. De onderwijzeres was tijdens haar bezoek bezig met te leeron, hoe men een inktvlek kon uitmaken met citroeu- sap. Ieder kind had een lapje met inkt bevlekt en een stukje citroen. Bij alle leerlingen, op ééne na^gelukte de proef volkomener was geen spoor meer van de inkt zichtbaar. Een der meisjes kon echterniettegenstaande al het ijverig wrijven, niet gereed komen. Het wasechter niet geheel onbegrijpelijk. Zij had voor het citroensap eene betere bestemming bedacht dau voor het uitmaken van kunstmatige inktvlekken en had het sap ter sluiks zelf gebruikt. Vervolgens haalde de spreekster eenige voorbeelden aan om het nut van dit onderwijs, ook uit het oogpunt van zuinigheid, te betoogen. Onlangs was door de leerlingen van de kookschool te Amsterdam een zeer smakelijke maaltijd voor 6 vol wassen personen en voor 6 kinderen, dus voor 12 aan- zittenden, gereed gemaakt voor 1,95 of voor 161/-, cent per hoofd met inbegrip van 6 halve fleschjes bier. Een voortreffelijk macaronischoteltje kost slechts aan bestand- deelen 34 cents enz. Doch genoeg reeds voor de lezers die verzuimden de voordracht bij te wonenmoge Alkmaar spoedig een kookschool zien verrijzen Wij zeggen het freule de Bosch Kemper na goede oefening in de huishoudkunde oefent een goeden invloed uit op het geheele maatschappelijk leven. Voor elke nieuwe instelling zijn twee zaken noodig belangstelling en geld maar belangstelling in de eerste plaats. Die belangstelling heeft spreekster weten te wek ken en daarvoor zijn wjj haar dankbaar. De voorzitterde heer A. J. F. Oortbedankte voor het gehoorde en sloot de bijeenkomst te 10 uren. In de pauze waren vele dames aan spreekster voorgesteld. Zij zullen tot de uitvoering harer denkbeelden ongetwijfeld haren steun en hare medewerking niet ontzeggen, daar zijn wij zeker van. Uit het verslag van de Noord-Hollandsche Hypotheekbank over 1893 wordt ten aanzien van de aanvragen om hypothecair crediethet volgende mede gedeeld In het jaar 1893 werden, behalve verschillende aan vragen die reeds dadelijk niet voor behandeling vatbaar bloken, ten onderzoek aangeboden 59 aanvragen voor een gezamenlijk bedrag van f 242350, waarbij kwamen 2 aanvragen van het jaar 1892 nog in behandeling ten bedrage van f 10500, te zamen f 252850. Hiervan zijn aangenomen en gesloten 27 leeningen, voor een bedrag van f 96850 op deze leeningen werd minder toegestaan dan werd aangevraagd f 11500; ge weigerd of ingetrokken werden 33 aanvragen, tot een bedrag van f 142500, terwijl op 31 December 1893 nog in behandeling bleef 1 aanvraag, ten bedrage van f 2000, maakt als boven f 252850. In het geheel zijn nu door de Bank gesloten 135 lee ningen, als 13 in 1889 tot een bedrag van f 172200; 34 in 1890 tot een bedrag van f 207450; 27 in 1891 tot een bedrag van f 66100; 34 in 1892 tot een bedrag van f 83200; 27 in 1893 tot een bedrag van f 96850, te zamen 135 geldleeningen, voor een bedrag van f625800, waar van is afgelost een bedrag van f 104630, zoodat de Bank op ultimo December 1893 aan hypothecaire vorde ringen had uitstaan een bedrag van f 521170. Voor dit bedrag van f 521170, heeft de Bank eerste hypotheek op onroerende goederen, die eene getaxeerde waarde vertegenwoordigen van f 980436.90. Tegenover het totaal bedrag van de op 31 December 1893 uitstaande hypotheken ad f 52117C, is voor een bedrag van f 470600 aan pandbrieven gecreëerd. Gedeel telijk werden deze in portefeuille gehouden, ter belegging van het gestort kapitaal. De in 1893 aftredende commissarissende heeren mr. F. A. H. von Weckherlin en J. M. Simon werden ter algemeene vergadering als zoodanig herkozen en lieten zich die benoeming welgevallen. De voorstellen tot wijziging van enkele bepalingen der statuten werden in de vorige algemeene vergadering aangenomen, terwijl de vereischte koninklijke goedkeu ring daarna werd gevaagd en verkregen. De voornaamste dier wijzigingen, waardoor nu volgens art. 15 der statu ten het bestuur aan één of aan twee directeuren kan worden opgedragen, gaf vrijheid van handelen; onder de gegeven omstandigheden werd de voorkeur gegeven aan het denkbeeld, om althans niet dadelijk over te gaan tot de benoeming van een tweeden directeur. In den loop van het jaar werden 22 aandeelen op naam van anderen overgeschreven, waardoor het getal aandeel houders verminderde met één van de tweede serie, met de uitgifte waarvan dit jaar een aanvang werd gemaakt, werden 63 aandeelen geplaatst, waardoor het getal aan deelhouders vermeerderde met elf, zoodat dit op ultimo December 1893 bedroeg zeven en veertig. Van de door de hypothecaire schuldenaren aan do Bank verleende onherroepelijke volmacht tot pnblieken verkoop, behoefde ook dit jaar geen gebruik te worden gemaakt. Van de winst, ad f5979.473, werd eene som van f 1700 bestemd tot afschrijving op de oprichtingskosten, en een bedrag van f 90,473 overgeschreven naar de rekening van het jaar 1894. Het dividend over 1893 is bepaald op 3 pet., zijnde f 12 per aandeel in de le serie betaalbaar van heden af ten kantore der Bank, tegen intrekking van dividend bewijs n°. 5. De heeren C. Boldingh Gz. en A. Maclaine Pontals commissarissen met 1 Juli aftredende, zijn herbenoemd terwijl nog tot commissaris is benoemd de heer P. G. Duker Notaris te Zuidscharwoude. Het voorstel tot verlenging van den termijn voor de plaatsing der aandeelen 2e serie met den tijd van 5 jaar, werd door aandeelhouders aaugenomen. Den 11, in den namiddag, geraakte bij het Victo- riapark een kinderwagen met twee zeer jonge Hinderen In het kanaal. Reeds was men bezig met het opwek ken van de levensgeesten van het oudste der kinderen dat op het droge was gebracht toen den redders op merkzaam werd gemaaktdat er nog een tweede te water lag en wel het jongste, een zuigeling. Wel werd ook dit nog levend opgehaald, doch aan haar behoud wordt getwijfeld. Door het Stedelijk Muziekkorps zullen den 14in den Stadshoutde navolgende stukken worden uitgevoerd Maandagmorgen S uur. (Met medewerking van de leerlingen der le Tusscbenschool.) 1. a. Choral voor harmoniemnziek, b. »Hochzeit-Marseh", aus »der Sommernachtstraum" v. Mendelssohn Bartholdy 2. a. «Zonneschijn", b. »Op 't kerkhof," voor kinderkoor met orchestbegeleiding 3. Ouverture de concert Thalia" vau N. A. Bouwman; 4. Mélange sur l'opéra «Lohengrin" van R. Wagner; 5. a. «De maan'', b. »De kleinste", voor kinderkoor met orkestbegeleiding; 6. a. vinter- mezzo sinfouico", aus Cavalleria rusticana van Pietro Mascagnib. «Aubade printanière van Paul Lacombe c. «Finale." Maandagavond uur. 1. «Hipp, hipp, hipp, hurrahKaiser-Marsch v. G. Kunoth; 2. «Le conquérant", ouverture de concert v. A. Govaert; 3. »Wo Lust und Freude wohuen Walzer v. Ed. Strauss 4. Grande fantaisie originale v. W. van Perck5. Ou verture voor militaire muziek v. Mendelssohn Bartholdy

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 1