HANGEND MOS. Schutterij. Zes en Itfegentigste Jaargang. Zondag' 13 Mei 1894. Inschrijving voor de Schutterij Buitenland. Feuilleton. N ederland. aan de gemeente-secretarie op Dinsdag- en Donderdagmorgen van 12—2 uren, tusschen 15 Mei en 1 Juni 1894. Roman uit het Berlijnsche leven. NO. 58. Tweede blad. BELUI». De eerste dag is de wereldtentoonstel ling te Antworpen door meer dan 50000 menschen be zocht. KWKI/tlVU. De gevraagde uitlevering van den anarchist Meunier, verdacht van betrokken te zijn in de ontploffing van het koffiehuis Véry te Parijs wonende te Londen is toegestaan. Lagerhuis. Do begrooting is den 10 met 308 tegen 294 stemmen aangenomen. Het Huis is tot den 21 uit eengegaan. lllAVhKIJh. Het Hof dor Yonne beeft oen veldwachter Bonillantdie vroeger reeds terecht gestaan had, als verdacht van deD man zijner bijzit te hebben vergeven maar tot aller verbazing vrijgesproken was thans tot 8 jaren dwangarbeid veroordeeld, omdat hij de boerderij van zijnen schoonvader in brand had gestokon. Den 10 des avonds om half twaalf is een dyuamiet- aanslag gepleegd in de Avenue Kléber te Parijs. De bom ontplofte voor den hoofdingang van perceel 42, eeD bijzonder hnis, bewoond door den heer Massing, finweel- fabrikant, die afwezig was. De schade bepaalde zich al leen tot de deur en de ramon. Hamer. Den 9 werden aan de regeering door den heer Habert inlichtingen gevraagd over de aanvraag tot uitlevering van Corneiins Herz. Deze wenschte te woten. hoe het met deze zaak stond, nu er een dading tot stand was gekomen tusschen Herz en de erven Reiuach. De minister van justitie verklaarde, dat het recht zijn loop zon hebben. Een zaak als die van Herz verjaart in drie jaaren het parket had te zorgen, dat het niet zoo ver kwam. De aanvraag tot uitlevering was nog altijd van kracht. De regeering had niets verzuimd om vol doening te krijgen, en indien het antwoord der engel- sche regeering niet zeer spoedig kwam, zon men een anderen weg inslaan en Herz bjj verstek vervolgon. Van de verschillende voorgestelde moties van orde werd die, waarmede de regeering zich vereeniga had luidende De Kamer akte nemende van de verklaringen der regeering en besloten de strikte en onmiddellijke toepas sing der wet tegen Herz te eischen, gaat over tot de orde van den dag", met 528 tegen 5 stemmen aangenomen. ■TALIE. Van 1 Juli 1893 tot 30 April 1894 zijn de staatsinkomsten verminderd met ongeveer 13,500,000. OOSTEXRIJK-HOXOABIJE. Den 10 werden in het oo8teurijksche Huis van afgevaardigden aan de rogeering inlichtingen gevraagd over de ongeregeldheden te Falkenan en Mfihrisch-Ostrau. De minister van binnenl. zaken betoogde, dat de gendarmen, aan wie men hun al te forsch optreden verwjjt, slechts gehandeld hadden tot wettige zelfverdediging. Een voorstel, strekkende om aan eene commissie op te dragen kennis te nemen vau het verslag van den gouverneur en daarvan aan het Hnis rekenschap te geven, werd spoedeischend verklaard. Een -voorstel, om eene commissie te belasten met het instellen van een onderzoek naar het gebeurde, werd na bestrijding door de regeering met 160 tegen 82 stemmen verworpen. DOOR PAUL LINDA U. 22) o-o— Doch een gelukkig woord bewerkte opeens weder de beslissende wending ten goede. Van dit oogenblik af tot aan het slot klom de belangstelling nog gestadig, en toen de gordijn voor de laatste maal gevallen was brak er een ware storm van toejuichingen los. Leonie had jnist voorspeld het was een groot, een schitterend sncces Drie-, viermaal moest Hall voor het voetlicht ver schijnen eerst met de vertooners daarna alleen en telkens werd zijn optreden met daverende toejuichingen begroet. Telkens dankte hij het publiek met eene tame lijk onbeholpen buiging, om vervolgeus nog eenen heime- lijken blik omhoog te slaan naar Leonie's loge. Telkens ook beantwoordde de schoone vrouw dien blik met een langzaam sluiten der oogen en eenen eigeuaardigen glim' lach om den half geopenden mond. En telkens werd dit vertrouwelijke gebareuspel door de arme, van jaloezie ver- teerende Martha waargenomen. Op het oogenblik dat de overgelukkige dichter zijne laatste buiging maakte, schoot hem eensklaps zijne ver loofde te binnen en toen hij het hoofd ophief, keek hij naar de plaats waar hij wist haar te moeten vinden. Hij deed het echter eene seconde te laat. De gordijn was namelijk reeds zoo diep neergedaald dat Hngo nog slechts de twee voorste rijen van het parket vluchtig to zien kreeg. Toen scheidde het grijze lijnwaad hem van zijne De hongaarsche Magnaten tafel heeft het wetsontwerp betreffende het burgerlijk huweljjk met eene meerderheid van 21 stemmen verworpen. Het ministorie zal niet aftreden, maar het ontworp nogmaals bij het Volkshuis indienen. LllXKRlBlïRtt. In de Kamer is de vraag bespro ken of de regeering geen inbrenk gemaakt had op hare rechten door bij een beslnit van den groothertog aan de protestantsche gemeente te Luxemburg rechtspersoon lijkheid te verleenen. Volgens den heer Servais was daartoe eene wet noodig. Ten slotte ging de Kamer tot de orde van den dag over. ZWIT8ERLAKII. Bij volksstemming is met 39000 tegen 29000 stemmen aangenomen de nienwe wet op de volksschool, volgens welke de Staat jaarlijks ongovoer f 350,000 meer zal moeten nitgoven voor de lagere school. ZiWEDKlï. In de Eerste Kamer worden aan de regeering inlichtingen gevraagd over de maatregelen reeds genomen of nog te nemen tot opheffing van het door Noorwegen uitgevaardigde verbod van invoer van zweedsch vee naar Noorwegen. De minister van binnenl. zaken verklaarde, dat hij de pogingen, om hot, verbod opgeheven te krijgen, zal voortzetten, maar op het oogenblik kou hij niet zeggen of dit zon gelukken. De kantonrechter te 's-Gravenbage heeft deu 10 den directeur van het Casino aldaar veroordeeld tot f 15 boete of 3 dagen hechteniswegens het verspreiden en in voorraad hebben van papier, in den vorm vau een bankbiljet van honderd gulden en aan de achterzijde met coupletten bedrukt, welke biljetten verspreid werden bij gelegenheid van de opvoering van het sensatiestnk >Valsche Bankbiljetten." Den 10 is te Amsterdam de jaarlijksche algemeene vergadering van de Vereenljjlng ter bevordering van de Xederl. Tlssclierij gehouden. Het aantal leden bedraagt 800. Te Ylaardingen is eene nieuwe afdeeling opgericht met 42 ledente Urk en Hnizen worden voorbereidingen voor nieuwe afdeelingen gemaakt. Onder moer werd besloten aan de directie der Maat schappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen te verzoeken om ook met personentreinen visch te verzenden als ijl goed en aan de Hollandscho Spoorwegmaatschappijdat visch als ijlgoed aan het stationHelder worde aangenomen, ter verzending met den eersten trein, bestemd voor plaatsen aan do Hollandsche Spoorweglijn, tusschen Helder—Am sterdam en HelderRotterdam. Van de afdeeling Kat wijk werd het voorstel aangenomen om de regeering van de wonschelijkheid te overtuigen dat het gebruik van haring bij het leger worde bevorderd van de afdeeling Oosterend (Texel) om bij de regeering aan te dringon op wegruiming van het wrak eener schuit, zich bevindende op 10 vademen water, ongeveer 200 el be zuiden de Noorderbaaks en van de afdeeling Monniken dam op het tot stand komen van verbetering van het Monnikendammorgat. De gemeenteraad van Nieuwer-Amstel is den 11 met 10 tegen 8 stemmen teruggekomen op zijn in do vorige vergadering genomen besluit om meisjes op de hoogere burgerschool toe te laten en heeft daarna met 15 tegen 4 stemmen besloten tot toelating van meisjes op die school op afzonderlijke uren. De Staatscourant van den 11 bevat eene mededee ling betreffende de gewone audiëntiën, door de nieuwe ministers te verleenen over zaken, hunne departementen betreffende. Die van den minister van justitie zullen gehouden worden eiken Dinsdag te beginnen den 22 des nam. P/j uur; die van den minister van binn. zaken elkon Zaterdag, te beginnen den 12, des middags te 12 uur: die van den minister van marine olken Vrijdag, to beginnen den 18, des voormiddags 11 uur; die van deu minister van financiën eiken Donderdag, des middags 12 uur; die van den minister van oorlog eiken Donderdag, des nam. 1 nnr; die van den minister van waterstaat, handel en nijverheid elkeu Zaterdag, te beginnen den 12, des nam. 1 unr; die van den minister van koloniën eiken Vrijdag te beginnen den 18, des nam. 1 nnr. De gemeenteraad van Rotterdam heeft den 10 met 25 tegen 7 stemmen verworpen een voorstel tot afschaf fing der kermis en met gelijk aantal stemmen besloten tot behoud van de kermismet iets vervroegde nron van sluiting. De heer J. Biornma Oosting te Leeuwarden heeft zijne stoeterij op het buitengoed Klein Jachtlust" to Oranjewoud opgeheven en zijne paarden hoofdzakelijk verkocht aan eon paardenhandelaar te Groningen. Volgens de Standaard hebben de ouders van een der zeemiliciens te Nienwediepdie zich niet hebben laten herinënten, zich tot deu minister van marine ge wend en Z.E. verzocht om de bepalingen, waardoor be doelde miliciens van verschillende voorrechten verstoken zijn in te trekken waarop de minister hnn het vol gende als antwoord deed toekomen: »datten oindo zooveel mogelijk besmetting [te voorkomen, order is ge geven, om aan de ze6miliciens der lichting dezes jaars die na hunne indiensttreding bleven weigeren zich to laten herinënten', geen verlof te verleenen dan in drin gende gevallen en dat deze maatregel niet kan worden ingetrokken'. Het prov. kerkbestuur van Noordholland heeft be noemd tot lid der synode den heer J. W. van Hoog straten, predikant te Èdam en tot secundus den heer A. W. van Klnijve, predikant te Behagen. Den 10 zijn te Breda een schuur en stalling vau de wednwe Eggermond afgebrand, waarbij een koo en een paard in de vlammen omkwamen. De liberale kiesvereeniging Burgerplicht te Delft heeft den heer mr. W. M. H. Boers te 's-Gravenhage candidaat voor de Tweede Kamer gesteld. De afgetreden [ministers hebben bericht ontvangen, dat do Koningin Regentes verhindord was, hen in afscheids gehoor te ontvangen. Te Batavia hoeft eon ffievige brand gewoed 4in een petrolenm-magazijn waar 55000 kisten petroleum opge slagen waren. De heer mr. J. P. Spreugor van Eijk heeft don 10 zijn ontslag genomen als lid van den gemeenteraad van 's-Gravenhagetengevolge van de aanvaarding van het ministersambt. De eerste vergadering van den nienwen minister- is den 10 des avonds gehouden. Den 10 ziju te Rheden drie, door zes gezinnen be woonde woningen afgebrand. Een kind vau drie jaar werd met moeite gered en bekwam eenige brandwonden. Tien varkens, vijf geiten en eenige kippon kwamen in de vlammen om. Ook eon bedrag van ruim f 100 ging verloren Bij kon. beslnit van den 10 is tot voorzitter van de Eerste Kamer gedurende de buitengewone zitting dor Staten-Generaaldie den 16 aanvangt benoemd de heer mr. A. van Naanaeu van Eemues lid dier Kamer. Amsterdam. Den 10 zijn de vijf voor onder wijzeres geëxamiueorden geslaagd, n.l. do damss A. Kamp man, A. M. E. Degenhart, M. E. C. Feikema, H. C. M. Pannekoek en M. E. Joekes, allen te Haarlem; den 11 zijn 5 vanfcde zes geslaagd, n.l. de dames C. E. van MansveltJ. WijtE. Londenallen van Haarlem, en L. M. Mansvelt Beek alhier. De Tabak Maatschappij Deli-Asahan thans in likwi- datie alhier gevestigd geweestis bij arrest van het gerechtshof alhier van den 4 failliet verklaard. De gemeenteraad heeft den 9 met 26 tegen 5 stem- toeschouwers, die zich nn snel naar de uitgangen drongen Op het tooneel ontving Hall nog de gloeiende geluk wenschen der kunstenaarsdie natuurlijk zeer verhengd waren over den uitslag. Hij werd omhelsd gekast. Hij stamelde eenige woorden van dank, schndde den regisseur eenige malen krachtig de hand, haalde uit de kleedkamer hoed, jas en parapluie, en begaf zich langzaam on peinzend door de labyrinthische gangen en trappen naar den uit gang aan de Charlottenstrasse. Het weder was afschuwelijk geworden. Het regende dat het goot. De gasvlammen der lantarens spiegelden zich in de plassen die zich overal op het plaveisel ge vormd hadden en voortdurend nog aanzwollen. Daarbij was het ook koud. Hugo echter voelde dit nietwant in zijn binnenste was louter warmte en zonneschijn. De muffe lucht in de gesloten droschko, waarin hij plaats nam, hinderde hem evenmin. Hij was als aan het ondermaansche onttrokken en keek verbaasd op toen het rijtuig voor het hnis in de Brtiderstrasse stilhield. Terwijl hij weder zeer langzaam de trap opklom, be kroop hem wel is waar een gevoel van spijt, dat hij nn niet terstond naar Leonie mocht ijlen maar toch had hij oprecht medelijden met de arme Martha, en het schonk hem eene zekere bevrediging dat hij haar thans gelijk hij zich verbeeldde, oen offer brengen ging. Ware er toch maar een middel te bedenken om haar op eene zachte wijze de bittere waarheid aan het verstand te brengen dat hij, bij volle waardeering van hare goede eigenschap pen, haar niet lief had dat zijn hart aan eene andere toebehoordeDezo valsche verhouding was hem gaande weg ondragelijk geworden. Er moest een eind aan komen Wist hij slechts, hoe hij zijne dwaling bekeunon, hoe hij daarvoor boeten zou, zonder het ongelukkige meisje door zijne schuld al te zwaar te doeu lijden Aarzelond had hij don sleutel in het slot gestoken. Ernstige rimpels plooiden ziju voorhoofd. Toen opende hij snel de deur, streek zich met de hand over de oogen, als om een hinderlijk visioen dat hij vóór zich zagte verdrijven, en trad vastberaden binnen. Tegelijkertijd opende zich de denr van de achterkamer en Martha verschoen op deu drempel, door hare moe der gevolgd. Hot armo kind kon geen woord uitbrengen. Zij sloeg haren arm om Hugo's hals en snikte van aan doening, alsof er een groot ongolnk gebeurd ware. Hngo word er diep door geschokt, zoodat ook hem het schreien nader stond dan het lachen. Langzaam en vrien delijk onttrok hij zich aan Martha's omarming en trad nn op hare moeder toe, die hem stralend van blijdschap de hand reikte. Toen hij hare hand aan zijne lippen wilde brengen, kon ook de goede oude vrouw hare ontroering niet langer bedwingenzij omhelsde hem hartelijk en kuste hem op beido wangen. Ook Martha km nog maar niet tot bedaren komen en snik op snik schokte haar tengere lichaam. »Kijk Wat een wonderlijk meisje toch 1 Zóó toont zij nn hare vreugde!'' riep mevrouw Breuer op liefderijk vevwijtenden toon>Woes toch verstandig, kind! Komaan, laat je door je bruigom aan tafel geleiden Nu eerst bemerkte Hugo den feestelijk berechten disch. Het was alles evon armoedig als goed gemeend. Behalve de petroleumlamp stonden er nu op de tafel nog twee bran dende kaarsen. Van het uitgesneden koude vleesch was eene dubbele portie opgedragen. Aan Hugo's stoel hing een armzalig lauvverkransje, versierd met twoe linten. Op het eene dier linten had Martha's hand de volgende woorden gestikt: Aan mijnen geliefden Hugo. Martha' op het andere Hercules en Omphale. 30 September 1873." Naast Hugo's bord stond in eeno terrien, die als koelvat dienst moest doen, eene halve fleseh champagne. Mevronw Breuer verkneukelde zich stil over Hugo's verrassing bij deze feostelijke aanstalten. Zij smoozelde vergenoegd, alsof zij zeggen wilde: »Niet waar? Dat mag gezien worden

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 5