HANGEND MOS. Paspoorten. Schutterij. No. 59 Zes en Negentigste Jaargang. 1894. WOENSDAG 16 MEI. Inschrijving voor de Schutterij Bedrij fsbelasting. Feuilleton. Onbestelbare Brieven, B u i t e n 1 a 11 d. De PASPOORTEN voor de miliciens der lichting 1 8 8 7, voor zoover zij ontvangen zijn, kunnen ter gemeente-secretarie worden afgehaald. aan de gemeente-secretarie op Dinsdag- en Donderdagmorgen van 12—2 uren, tusschen 15 Mei en 1 Juni 1891 Roman uit het Berlijnsche leven. ILkMAitRSCHE COURANT. Deze Courant wordt Btikdaj-, IToidrrdig- en Zaterdagaroid uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden toot Alkmaar 9,89; franco door het geheele rijk J 1, De 3 nummers f O,©6. Prtys der gewone Advertentlën Per regel J 9,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar vestigen bij deze de aandacht der ingezetenen en voor namelijk der bestuurders of beheerders van alhier geves tigde vennootschappen, onderlinge verzekeringsmaatschap pijen coöperatieve vereenigingen of van vereenigingen of stichtingendie een bedrijf of beroep uitoefenen en boekhouders van hier te lande gevestigde reederijen op den inhoud van de artt. 15 2, 16 en 45, 34 le lid en 47 7 der wet tot heffing eener belasting op bedrijfs- en andere inkomsten van 2 October 1893 (Stbl. No. 149) en op art. 47 5 en 6, waarbij overtreding der bepaling van art. 15 2 wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste f 400. Aan ingezetenen van het Rijk, die het bij art. 12 2 bedoelde bescnrijvingsbiljet, model B, moeten invullen, is de bevoegdheid verleend om zich bij de aanstaande be schrijving de uitreiking daarvan te verzekeren door vóór of op 15 Mei a.s. het verzoek daartoe te richten tot den Ontvanger der Directe Belastingen over hunne woonplaats Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 15 Mei 1894. De Secretaris NUHOUT VAN DER VEEN. DOOR PAUL LINDAU. 23) o-o Zoo sleepte het gesprek zich kwijnend en lusteloos voort. Hugo hoorde nauwelijks nog wat er gezegd werd, en hij wist zelf nauwelijks wat hij zeide. Hij was geheel ver strooid, afwezig. En Martha wist volmaakt goed w&ar hij thans in den geest vertoefde. Eindelijk, toen hij wederom eenen vluchtigen blik op de klok wierp, bekroop haar een pijnlijke last om hem het heengaan te vergemakke lijken. »Ik vind het eigenlijk niet zooals het behoort", zeide zij, »dat je eenen avond als dezen zoo stil en saai met ons alleen doorbrengt Hugo spitste de ooren en zijn gelaat klaarde op. »Als ik het je eerlijk mag zeggen", antwoordde hij »ik heb eigenlijk nog eene atspraak met de tooneelspe- lers. Je begrijpt »Ja zeker! Volkomen." »Zie je dat brengt het gebruik zoo mee Dat wil zeggen het heeft zoo'n haast nietIk heb al dadelijk gezegd dat ik waarschijnlijk eerst laat zou ko men en als je het nu erg onaangenaam mocht vin den »Ik begrijp het volkomen", viel Martha hem in de rede »Je behoeft je voor ons hoegenaamd geen dwang op te leggen. Ik zelf zou overigens tóch niet lang meer van de partij hebben kunnen zijn, want ik voel dringende behoefte om wat te gaan rasten." Zij stond op, en Hugo volgde dit voorbeeld met op merkelijke vlugheid. Hij kuste haar dankbaar op haar koude voorhoofd, drukte mevrouw Breuer de hand, en wiide zich zoo snel mogelijk uit de voeten maken, toen hem Martha's krans te binnen schoot. Hij keerde om ging naar de tafel en greep het zoo goed gemeende, zoo liefdevolle geschenk. »Och, laat den krans maar liever hier", zeide Martha: »Ik heb er nog eene kleinigheid aan te werken". »W'at?" riep Hugo, die nu opeens weder vroolijk was geworden Wat denk je wel? Dat ik mij van mijne eerste trofee van avond zon laten scheiden Neen neenDat nietMorgen kan je hem mij weer afnemen, als er nog iCHILDVAKDKRINUIlN. BURGEMEESTER eD WETHOUDERS van Alkmaar brengen, in voldoening aan art. 228 der gemeentewet, in herinneringdat alle schuldvorderingen over 1893 ten laste dezer gemeente vóór of op deu 30 Juni moeten worden ingeleverd en dat alle schuldvorderingen niet binnen den bepaalden termijn ingeleverdverjaard en nietig zijn, Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. MACLAINE PONT. Alkmaar, De Secretaris, 15 Mei 1894. NUHOUT VAN DER VEEN. gedurende de 2e helft van April 1894, Rubens, Amsterdam; K. A. Hofman, idem; J. Bos Den Haag; J. Keuter, Groningeu Wed. H. Muil, Hoorn; P. Commandeur, Oosterblokker; D. Oudkerk, Utrecht. Van Berge n J. Stroomer, Tuitjehorn. Van O n d o r p C. Slmister, Haarloo. Van Rustenburg: D. Stroomer, Zoeterwoude. BKLWIK. Te ChiXtelineau heeft- den 11 des nachts in een mijn eene gasontploffing plaats gehad waardoor drie werklieden ernstig gekwetst werdenéén hunner overleed spoedig aan de bekomen wonden. DUITSCHIiAWB. Te Berlijn is den 9 door de rechtbank uitspraak gedaan in de zaak van 8 redacteuren van dagbladen van verschillende richtingbeschuldigd van de politie-overheid tegenover het publiek beleedigd te hebbendoor het openhaar maken van berichten over het optreden der politie na de ontbinding van eene groote vergadering van werkloozen te Berlijn op 18 Januari 1.1. Uit de verklaringen der gehoorde ambtenaren van politie bleek dat wel is waar bereden politie-agenten op dien dag met het plat van de sabel en stille agenten met hunne wapenen de menigte hadden uiteengedreven maar naar hun beweren was dit noodzakelijk geweest, daar de volks iets aau te peuteren valt. Maar van avond ten minste zal deze lauwer mijne slapen sieren Martha zweeg. Nogmaals hartelijken dank en goeden nachtriep Hngo bij het verlaten van de kamer. Toen hij de deur aehter zich gesloten had schudde mevrouw Breuer het hoofd. »Het is zonderling", mompelde zij »ik had mij dezen avond anders voorgesteld." Martha voelde zich diep gekrenkt. Zij voelde zich be logen en bedrogeu Indien het werkelijk de tioneel- spelers waren bij wie hij zich thans ging aansluiten dan zou zij hem alles vergeven niet alleen maar hem zelfs berouwvol om verontschuldiging smeeken wegens haren argwaan. Doch was haar vermoeden gegrond snelde hij thans op vleugelen des verlangens naar die andere dan Zij moest zekerheid hebben. »Ga maar slapen, moeder!" sprak zij. >De oogen vallen u dicht. Ik zal alles wel wegruimen." »Maar je zei immers zelf, kind, dat je behoefte aan rust had »0 dat zeide ik maar om het Hugo gemakkelijk te maken. »Zoo zoo Ja ja Kind als ik rond en open met je spreken mag »Wat dan moeder?" >Dan moet ik je zeggen, dat er veel is, wat mij in den laatsten tijd volstrekt niet bevalt >Het is al laat, moeder haast elf uur. Ga dus na naar bed Als ge iets op het hart hebtdan kunnen wij daarover beter morgen eens praten." Mij wèlkindlief, mij welEn hoe voel je je nu?' »Heel goed... Wel te rusten, moeder!" »Nu wel te rusten danmijn lieve kind Blijf maar niet te lang hier aan het scharrelen Ik val werkelijk om van vermoeidheid. Goeden nacht De oude vrouwdie bij deze laatste woorden reeds begonnen was haar kleed los te kuoopeuverwijderde zich langzaam. Martha blies de kaarsen uitruimde de tafel aan en zette zich daarna geheel vervuld van ééne gedachte op de narde sofa. Haar hart deed haar weder erg pijn en zij drnkte hare hand tegen de linkerzijd van hare borst. Straks hoorde zij hoe Hagodie zich blijkbaar nog verkleed had zijne kamer verliet en sneller dan ge woonlijk de trap afdaalde. Zij hoorde ook hoe do straat deur dichtgetrokken werd. hoop zich niet om den gebruikelijken eisch om uiteen te gaan herhaalde malen gedaan bekommerde. Andere getuigen a déchargezooals de bekende overste von Egedy en een in de nabijheid wonende dokter, verklaarden, dat de menigte kalm was gebleven en laakten de handel wijze der politie. De beschuldigden werden daarop veroodeeld ter zake van het verspreiden van valschelijk voorgestelde feiten de redacteuren Keszler (van het Volksblatt) en Wiszberger (van de Berliner Zeitung) elk tot 3 maanden (le redac teur Schmidt (van de Vorwarts) tot 5 maanden de sociaal-democraat Rachau en de medewerker aan de LichtstrahlenHarnisch, elk tot 2 maandeu gevange nisstraf; 2 redacteuren van het Berliner Tageblatt tot boeten van 500 en 300 mark en de redacteur van een ander blad tot een boete van 150 mark. FRA1VI4B1JI4. De civiele Kamer der rechtbank te Parijs heeft uitspraak gedaan in de zaak der likwida- teuren van de Panama-maatschappij tegen Oberndörffer van wien zij de terugbetaling eener som van bijna 4 000000 francs eischten. Deze eisch is toegewezen en Oberndörffer veroordeeld tot betaling van 3 653 000 francs, welk cijfer geacht wordt het bedrag te vertegen woordigen dat bij genoten heeft als lid van het waar- borg-syndicaat en ter belooning van het denkbeeld dat hij aan de hand had gedaan tot uitgifte van Panama- loten met premiën. De begrootings-commissie heeft besloten het voorstel tot het» heffen eener belasting op het inkomen vau buiten- landsche fondsen in overweging te nemen. Bij de ontvangst der bnrgerljjke overheid en geestelijk heid hield de heer Spullerminister van onderwijsden 12 te Poitiers eene toespraak waarin hij dank zegde voor de hem gebrachte hulde. Omtrent de verhouding tusschen kerk en staatzeide hij had hij zich reeds in de Kamer uitgelaten. Het welbegrepen belang der repu bliek bracht mede de staatkunde van gekibbel te laten varen maar tegelijk de rechten van het burgerlijk gezag ongeschonden te handhaven. Laat er tusschen alle ma gistraatspersonen de meest volkomen overeenstemming heerschen in het tijdperk dat nn doorleefd wordt moest de rechterlijke macht met gematigheid en vastbe radenheid bewijzen, dat zij de burgers weet te beschermen. In het departement Finisterre kwamen in Februari 25 cholera-gevallen voorwaarvan 23 met doodelijken afloop in Maart 71waarvan 27 stierven en van 1 tot HOOFDSTUK VIII. Het regende nog voortdurend. Doch, hoe onaangenaam de genoodigden der Welsheims den rit in den killen druipnattec herfstavond ook mochten gevonden hebben zoodra zij den drempel slechts hadden overschreden kwam er over hen eene warme en prettige stemming. De breede deur van het huis in do Victoria-straat, stond wijd open, en de vestibule was schitterend verlicht. Vlugge bedienden ontlastten in eenen oogwenk de gasten van hunne overbodig geworden kleedingstukken. In de keurig ingerichte garderobe-kamers was al het noodige aanwezig om zekere kleine averijendie de toiletten der dames misschien mochten geleden hebben, terstond te herstellen. En in de salons zeiven vond men bij deze feestelijke ge legenheid eene schier buitensporige pracht en weelde tentoongespreid. De geheele hoek was in eene loofhut van bloeiende heesters herschapen en het groote salon geleek een tuin. In het midden binnen de ruimte van den cirkelvormigen divanverhief zich eene pyramids van witte camelia's en donkerroode rozen een heer lijke aanblik! Slingerplanten vlochten zich langs de wan den omhoog tot aan de zoldering en sloegen bare ranken om de armen en de ballons der gaskronen. Zoo mogelijk nog kostbaarder en weelderiger was de bloementooi in het kleine salon. Hier stonden in de vier hoeken vier geweldige, mausgroote japansche vazen van donker brons, waaromheen in goudkleur allerlei phantastische gedrochten, schubbige visschen krokodillen on draken met wijd ge opende mailen, fabelachtige slangen zich kronkelden. De monsterbouquetten in deze vazen waren van de kleur rijkste bloemen en de fijnste varens allersmaakvolst- saam- gesteld. Het was een lust voor de oogen De gasten waren dan ook verrukt van al de pracht, die hun hier tegenstraalde en tegengourde. Dubbel aan genaam trof hen, in tegenstelling met de kilheid en natheid van den on vriendelij ken avond daar buiten, deze schitterend verlichte kleurenweelde, en met het grootste welbehagen genoten zij de warme thee, die hun terstond bij het binnentreden werd aangeboden. Zij waren allen in de genoegelijkste stemming, allen ook ten hoogste voldaan over den schitterenden afloop der tooneelvoor- stelling. De meesten kenden Hall reeds persoonlijk; en wie nog niet zoo gelukkig waren, spitsten zich op de eer van thans met den begaafden man te znllen mogen konnis maken. Leonie, stralend van geluk en van schoonheid, was de minzaamheid zelve. Zij liet den brief, dien Hugo op haar aansporen aan haar geschreven had, de ronde doen, en schertste op bekoorlijken toon met de verrukkelijke naïe- viteit des dichters, die zich eerst een poosje in zijne een-

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 1