Nederland. 21 April 94 mot 38 sterfgevallen terwijl van 22 tot 28 April in 13 gemeenten 19 personen aan cholera stierven. De regeering heeft met het oog op de uitbrei ding dier ziekte een tweeden geneesheer naar de besmette streek gezonden. De hond van den heer Morlot te Pontin haalde tijden eene wandeling uit een gat in den oever langs het Ourcq-kanaal een blikken bns te voorschijn welke bus slaghoedjes voor het ontsteken van dynamietpatronen bevatte. De heer Morlot ging nu verder zoeken en vond nog 14 koperen bnizen met bet opschriftDynamiet nit het depót van Soizjj-sous-Etiolles." Deze dynamiet-pa tronen waren gewikkeld in een dagblad van 7 April en zijn vermoedelijk afkomstig van den indertijd door Rava chol uit genoemde bewaarplaats gestolen voorraad dynamiet ©08TEARI.I14-H01VtlARI.IB. De regeenng heeft 5000 francs gegeven voor de slachtoffers van de aardbeving in Griekenland. KCIB-ABIERII4A. De Argentijnache Republiek heeft beslotenhare gezantschappen in Europauitge zonderd die te Londen en Parijs te doen vervallen. Den 11 des avonds is de voorman der wissel wachters Blad te Utrecht dood tnsschen de rails van den Staats spoorweg gevonden. Vermoedelijk is hij door een rangee renden trein overredenhij laat eene vrouw met zes kinderen na. Bij kon. besluit van den 11 is de commissaris der Koningin in Noordholland gemachtigd tot. het bijeenroepen van de Staten dier provincie in buitengewone vergadering op den 22, ter benoeming van een lid der Eerste Kamer, in plaats van den heer mr. M. J. Pijnappel. Bij kon. besluit van den 11 No. 32 is de heer L A. Dittlof Tjassens gep. oost-indisch hootdambtenaar met ingang van den 16 benoemd tot secretaris-generaal bij het departement van marine. Bij kon. besluit van den 11 is de met verlof hier te Ande aanwezige generaal-majoor der genie van het leger in Nederl. Indië J. P. van der Eb, op zijn verzoek, met ingang van 1 Jnni eervol uit den militairen dienst ontslagen, met dankbetuiging voor de goede diensten door hem aan den lande bewezen en ouder toekenning van den titulairen rang van luitenant-generaal. De gemeenteraad van Arnhem heeft den 12 op voorstel van burg. en woth. besloten de som van f 65000, welke de gemeente zou bijdragen in de meerdere kosten van de inrichting der nieuwe spoorwegbrug bij Wester voort voor het gewone rijtuig- en voetverkeer te ver- hoogen met 7945omdat er anders wellicht niets van deze betere verbinding zou komen daar de andere betrokken gemeenten en polders niet voldoende hebben bijgedragen. Den 12 is in eene buitengewone algemeene verga- doring van aandeelhouders in de naamlooze vennootschap tot exploitatie van het dagblad De Nederlander, te Rot terdam verschijnende, tot hoofdredacteur gekozen de heer jhr. mr. A. F. de Savoruin Lohmau oud-minister van binnenl. zaken, die de benoeming aannam. Den 14 is boven Apeldoorn bij een zwaar onweder de bliksem geslagen in een woonhuis, waardoor de vrouw eeuige wonden bekwam. Zij was aan de eene zijde ver doofd. Op de lijst der hoogst aangeslagenen in de Rijks directe belastingen in de provincie Friesland komen 223 namen voor het laagste bedrag is f 494.08"' tegen 371.715 over 1893. Gedurende April zijn bij het koloniaal werfdepot te Harderwijk aangenomen 91 nederlanders en 32 vreem delingen en van do verschillende korpsen overgenomen 59, aan welke 182 personen een bedrag van 47800 aan handgelden werd uitbetaald. De opening der Kamers zal den 16 des namiddags in vereenigde zitting te één uur geschieden door eene commissie, waartoe benoemd zijn de ministers, hoofden der ministerieële departementen. Te 3 uren vergaderen de Kamers, ieder afzonderlijk, de Tweede ter benoeming van commissiën van onderzoek der geloofsbrieven. Gene- zame kluis moest afzonderen, alvorens zich in den kring zjjner beste vrienden en meest oprechte bewonderaars te wagen. Maar, zulk eenen origineel of wanneer zij met dames sprakdan zeide ziizulk een genie mocht men wegens zulke kleine grillen niet al te hard vallen niet waar Verreweg de meeste genoodigden waren ongeveer tege lijkertijd terstond na het afloopen der voorstellingge komen. Ongeveer een half uur later verschenen eenige aeteurs en actrices, die in het stuk de hoofdrollen vervuld hadden en met wie Welsheim door Hall's bemiddeling persoonlijke kennis had aangeknoopt. Zij werden overladen met complimenten. Vallini, die zoowel door gastheer als door gasten met bijzondere onderscheiding bejegend werd, meende zelfs dat men dezentooneelspelers nu misschien toch wel een beetje al te veel honing om den mond smeerde. Wat bleef er dan toch over voor diegenen, die in den zang hun gansche zieleleven leggen, die hun hartebloed geven met hun talent Overigens was er slechts sprake van het stuk. Van Herlades en, Omphale had iedereen den mond volen de algemeene schier eenparig uitgesproken opvatting kwam hierop neer dat het duitsche tooneel in Hngo Hall eenen buitengewoon begaafden dichter gewonnen had, voor wien stellig eene schoone toekomst was weggelegd. Alleen Vallini was van meening dat men eigenlijk wel een beetje è.1 te veel over dien dichter opsneeden deed gedurig zijn best om het gesprek over den triomf van dezen avond af te leiden op andere triomfen, welke hij zelf bij gelegen heid van zjjne gastspelen te Karlsruhe, Stuttgart,'Breslau enz. kortelings had gevierd. Omstreeks elf uur waren al de genoodigden, op wie men rekenen kon, geheel voltallig. Het gezelschap, tus- 8cben de zestig en zeventig personen sterk, was schitte render en interessanter dan ooit. Het bestond inderdaad uit lieden die door de eene of andere gave of hoeda nigheid uitmuntten, en onder hen telde men een paar dozijn van de meest bekende persoonlijkheden der hoofdstad. Het oogenblik was nu aangebroken, waarop Leonie met haar onweerstaanbaarste glimlachje den klaviervirtuoos raai van der Schrieck, oudste lid in leeftijd van de Tweede Kamer, heeft zich den 15 naar Soestdijk begeven, ten einde in handen van de Koningin-Regentes de vereischte eeden af te ieggen, opdat hij, daartoe gemachtigd, den eed van de leden der nieuwe Kamer zal kunnen afnemen. De gemeente-gasfabriek te Leiden geeft over 1893 eene winst van f 55.577.66f 7533.54 langer dan de raming. De collecte voor de 346e Staatsloterijbestaande uit 21000 loten10500 prijzen en 2 premiënwordt geopend op 13 Juni en gesloten op 7 Sept. a.s.; de trek king begint 16 Juli en eindigt 6 October. De Commissaris der Koningin heeft den 12 een bezoek aan de gemeente Beverwijk gebracht. De commissie ter ondersteuning der nagelaten be trekkingen van de op 1 December 1893 verongelukte visschers van Wierum heeft medegedeelddat bii haar aan giften ingekomen is de som van f 63006 05ter wijl bovendien bij eene commissie uit de kerkeraden van de gereformeerde kerken van Wierum en van Paesens voor hetzelfde doel ontvangen was 13762.605. Eén nieuw schip is reeds in de vaart; de overige acht sche pen zijn in aanbouw. De uitgaven voor de negen nieuwe schepen zullen omstreeks f 26000 bedragen: voor kosten van ondersteuuiug en enkele bijgekomen zaken is tot heden ongeveer f 7000 uitgegeven. Van de bij de com missie ontvangen gelden blijft ter verdere ondersteuning van weduwen en weezen nog ongeveer 30000 over, welke belegd zijn in solide rentegevende nederl. effecten, welke in bewaring zijn gegeven bij de Nederl. Bank. De com missie zal jaarlijks vóór 1 April van hare ontvangsten en uitgaven rekening en verantwoording doen aan Ged. Staten van Friesland." De bevolking der provincie Noordbrabantwelke op 1 Januari 1893 260265 mannen en 258 757 vrouwen bedroeg, was op 1 Januari 1894 geklommen tot 262645 m. en 261398 vr., samen 524043. De bevolking van Tilburg was 35586, 's-Hertogenbosch 28823, Breda 23883, Rozen- daal 12318, Bergen op Zoom 12881, Oosterhout 11139. De te Amersfoort overleden gepensionneerde ma joor der infanterie J. J. Langguth heeft ten behoeve van de kerk der evang. luthersche gemeente te Amersfoort een bedrag van 6000 vermaaktten einde daaruit te vormen een Langgnthfonds. Bij de aanbesteding van de kunstwerken en de be dijking van den Grooten Veenpolder te Beets in Opster- land en Smallingerland was voor perc. 1, de kunstwerken, laagste inschrijver de heer J. Hagenaar te Medeinblik voor J 43900; voor perc. 2, de bedijking, de heer H. Dolk te Bakhuizen voor 38663. Te Breda heeft men in de vorige week in de kathedraal een der altarende communiebank en de toetsen van het orgel met vet besmeerd, de gaskranen opengezet, op het altaar en de orgeltoetsen altaardoeken gelegd en deze in brand gestoken. Deze doeken hebben echter niet voortgebrand alleen is het gesmolten vet tnsschen de toetsen van het orgel geloopen zoodat dit tijdelijk on bruikbaar is. Ook in de 8t. Antoniuskerk waren de gaskronen opengezet en de versieringen van het altaar omver geworpen. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft, met ver nietiging van het vrijsprekend vonnis der rechtbank aldaar, de vrouw van een sigarenmaker uit Woubrugge, beklaagd van opzettelijke brandstichting in hare woning op 23 October 11., veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf. Het nam als vaststaande aan, dat de brand ni6t was veroorzaakt door vuur uit de kachelzooals beklaagde als waarschijnljjk deed het voorkomen achtte niet aanne melijk, dat zij op den bewusten dag schoonmaak hield en evenmin dat de iamp door het spuiten der brandweer op den grond zou zijn gevallen. Het oordeelde de uit de getuigenverklaringen gebleken aanwijzingen voor hare schuld niet ontzenuwd door hare opgaven en nam als bewezen aan, dat er van den brand gevaar te duchten was, niet alleen slechts voor het huis, bij haar in gebruik, maar ook nog voor twee daarmede onder één dak staande woningen. IV'oordicharwoude. Onze gemeente zal weldra in het bezit zijn van een kegelbaan, te bouwen door den den heer D. Stam. De inrichting zal ruim f 1300 kosten. mocht aanklampen, om hem te verzekeren dat het aller- verrnkkelijkst zou zijn, indien or thans een weinig gemusi ceerd werd, en dat alle aanwezigen zich onuitsprekelijk er op spitsten, den beroemden kunstenaar eens te hoo- ren De beroemde kunstenaar liet zich niet lang bidden. Hij zette zich voor den vleugel, sloeg een paar akkoorden aan, als om stilte te gebieden, en speelde ver volgens met de technisch meesterlijke voordracht van Liszt's tweede Rhapsodie een zjjner hoogste troeven uit. Naar Vallini's opvatting bracht men den pianist voor zijn spel eene wel wat al te overdreven hulde. Met een instrument tochwaaraan men door louter Blaan met de vingers tonen ontlokt, was het geene kunst, eon zeker effect te bereiken daarbij kwam het immers slechts op eene zekere mate van mechanische handigheid aan dus op iets dat zich door vlijtige oefening liet aanleeren. Hoe geheel anders de kunstenaar, die zelf, met zijn eigen orgaan, de middelen tot artistieke uiting voort te bren gen ja, als het ware te scheppen heeft die met zijn hartebloed werktdie zijne gansche ziel in zijne tonen legtHoe oneindig moeielijker zijne taak maar ook hoe oneindig hooger en dieper de uitwerking van het aldus bezielde menschelijk orgaan, dan met een levenloos instrument ooit teweeg te brengen is 1 Hij herinnerde zich toevallig de uitwerkingdie hij onlangs te Peters burg met eene eenvoudige cantilene had te voorschijn geroepen. De grootvorstin OlgaHare Keizerlijke Hoog heid had tranen vergoten! En daarna die storm, die orkaan van opgewondenheid!.... Maar hij sprak daar van bekende dingen. Het had immers in alle couranten ge staan En nu mijn hooggevierde en van Gode begenadigde zanger'sprak Leonie die thans op Vallini toetrad .gij kunt wel gissen en raden waarom ik bij u kom be delen! Wees grootmoedig! Maak het mij niet al te zwaar!" Zij glimlachte raar bij zoo lief als zij maar kon boog het hoofd een weinig zijwaarts en keek als een kind dat om een koekje smeekt roerend en verlangend naar den mooien tenorist op. Het was alreeds volkomen be klonken dat Vallini zingen zou hij had het stellig be- A«sterd«ii. De heer mr. M. J. Pijnappel heeft den 12 medegedeeld, dat hij, na zjjne benoeming tot lid der Tweede Kamer, besloten had, de praktijk als advo caat neer te leggen. Hij achtte de waarneming van de praktijk met het lidmaatschap der Kamer onvereenig- baar. Ook nam hij zijn ontslag als deken van de orde van advocaten. Den 29 zal de zaak van Hendrik de Jong voor het gerechtshof in hooger beroep behandeld worden. Mr. L Hurrelbrink te Leiden zal hem weder verdedigen. Den 13 des morgens omstreeks 9 uur, is boven een groot gedeelte der stad een buitengewoon hevige en langdurige hagelbui losgebrokenvergezeld van eenige zeer felle donderslagen. Verder regende het een groot deel van den dag. Alhier is op verzoek van de justitie te Luik een anar chist aangehouden, die vermoed wordt betrokken te zijn bij den dynamietaanslag op de woning van dr. Renson te Luik. Den 14, omstreeks 6 uuris eeu 9jarig knaapje door de drukte op den Oeterwalerweg onder de Gooische stoomtram geraakt, waardoor een been zoo goed als van het lichaam werd gescheiden. Enkhulzen. De gemeenteraad heeft den 11 be sloten niet te gemoet te komen aan de door Ged. Staten van Noordholland ingebrachte bezwaren tegen zijn besluit tot opheffing der jongens- en meisjesschool en dat besluit te handhaven. Haarlem. Den 12 is door de alhier gevestigde naamlooze vennootschap .Werf Conrad", directeur de heer 1'. Goedkoop Dz., met goed gevolg te water geiateu het stalen baggerpersvaartuig Wolga III, gebouwd voor rekening van het russische ministerie van verkeerswegen en bestemd tot verbetering van het vaarwater op de Wolga. Monnikendam. De Koningin heeft f 100 en de Koningin-Regentes f 50 geschonken voor den opbouw der synagoge. A'oordscheriner. De heer A. Wunder predi kant te Noordgouwe (Zeeland), heeft voor het beroep naar deze gemeente bedankt. Schagen. Nu de heer mr. W. van der Kaay minister van justitie is geworden en eene nieuwe ver kiezing in het district Alkmaar moet plaats hebben, zal de vooruitstrevende kiesvereeniging .Burgerplicht" alhier nog deze week eene algemeene leden-vergadering uit- schrij ven. Spierdijk. De minister van waterstaat heeft af- wjjzend beschikt op het verzoek van ingezetenen, om alhier bij den aanleg van den lokaal-spoorweg Hoorn-Heerhugo- waard in aansluiting met Alkmaar, een station te vestigen. Zaandam. Den 10 heeft de gemeenteraad den heer A. H. de Carpentier te Tholen tot onderwijzer aan de school Witte benoemd. De heer D. H. Zwaardemaker heeft ten gevolge van vertrek uit de gemeente, wegens gezondheidsredenen, ont slag genomen als lid van den gemeenteraad. Op het tweetal voor predikant bij de remonstrantsche gemeente te Oude Wetering zijn geplaatst de heeren ds. H. L. Kniphuizen, Oudorp, en ds. H. A. van Oorde Zwammardam. Schermer horn. Den 10 heeft alhier het onder zoek naar den toestand der kerk van de ned. herv. gemeente,, plaats gehad door eene commissie bestaande uit de heeren G. Looman, gemeente-architect te Alkmaar, B. Znithofaannemer te Haarlem en A. Weeshoftim merman te Schermerhorn. Het is hun gebleken, dat de toestand van dien aard isdat het gebouw gevaar ople vert om langer te worden gebruikt. Het is te hopen dat de synode en restauratiecommissie, om krachtig op treden, nu dit schoon gebouw voor ondergang te behoeden. Het alhier bestaande eefonds betaalde over het vierde kwartaal van het dienstjaar 1893/94 voor verlies van 5 stuks vee eene schadevergoeding van ƒ485.25. Verzekerd waren op dat tijdstip 630 stuks vee. De laatste vijfjaren waren gemiddeld verzekerd 694 stuksde gemiddelde omaandelijksche omslag was 60 cents per stuk. loofd hij had ook zijne muziek in zijne overjas en had des namiddags nog met zijn pianist gerepeteerd. Maar toch oordeelde hij het passend zich van den domme te houden. .Ik heb wezenlijk geen flauw vermoeden, lieve mevrouw, wat u van mij verlangt!" sprak hij, met zijne galantste buiging. »0, o! U spaart mij dus mijne bede niet? Dat is niet aardig van uf' .Maar mevrouw ik verzeker u .Verzeker mij niets!... Wat zou ik, als gastvrouw, wel van u af te smeeken hebben U zou ons allen in den zevenden hemel helpen met eene kleinigheid voor ons te zingen." .Maar, lieve mevrouw u weet toch dat ik nooit »Ik weet alles! Ik weet vóór alle dingen, dat u galant is en het niet over uw hart zal kunnen krijgen, mjj eene bede af te slaan die ik uit naam van al de hier aan wezige schoone vrouwen en meisjes tot u richt. Zie maar eens hoe zij allen zitten te wachten I Alle blikken zijn vol verlangen op n gevestigd Zie toch maar eens rond »U is onweerstaanbaarNuals het absoluut zoo wezen moet »Het moet absoluut .Maar u moet de toegeeflijkheid voor mij inroepen. Ik ben van avond volstrekt niet goed gedisponeerd .0 die artisten die artisten Wij nemen u ook ongedisponeerd voor lief En wat moet ik dan zingen »Net wat u wilt." .Iets Italiaansch denkt u Misschien de cavatine uit den TrovatoreMaar de stretta moet u mij schenken. Die gaat van avond wezenlijk boven mijne krachten." »Het is ons alles even lief, en wij laten u in uwe keus volkomen vrij. Als u maar iets zingtdan zal ik u reeds grenzeloos dankbaar zijn." .Werkelijk? zeide Vallini met eene eigenaardige uit drukking. .Dankbaar? Pas maar op, mevrouw, dat ik u daaraan niet herinner 1" .Geen nood Ik ben niet bang Mag ik nu zorgen, dat er stilte komt .Toevallig heb ik het notenblad juist bij mg heel toevalligdoordat ik van middag gestudeerd heb. Ik zal het even halen Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 2