Nederland. 345e STAATSLOTERIJ. 5e kl., 6e lijst, 16 Mei. Ns. 5845 en 17435 f 1000; Ns. 2884, 3928, 7313 8258, 8315 en 12519 f 400; Ns. 1992, 3924, 5839 en 10775 f 200 Ns. 573, 3345, 3470, 7825, 9397, 13018, 16025, 16922, 16933, 19625 en 20770 f 100. Bride Kaaer». Vereenigde vergadering op den 16 des namiddags te één uur. De heer mr. A. van N a a m e n van E e m n e 8 die ala voorzitter der Eerste Kamer den voorzitterstoel bekleedt, benoemd de heeren Engelberts, van Lier, Bnlt- man, Magnéleden van de Eerste Kamer, Seret, van den Berch van Heemstede, Gnyot en Cremer, leden van de Tweede Kamerom de ministers te ontvangen en nitgeleide te doen. De heer R o 11minister van buitenl. zaken, spreekt nit^de volgende openingsrede: Mijne Heeren „De Koningin-Wednwe, Regentes van het koninkrijk, heeft ons opgedragen deze zitting van de Staten Generaal in naam der Koningin te openen. „De nitslag der jongste verkiezingen voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, raadzaam geoordeeld om tot eene bevredigende regeling van het kiesrecht te komen heeft het vorig Kabinet aanleiding gegeven tot het verzoek van zijne taak ontheven te mogen worden, en het minis terie, dat in zijne plaats met de leiding vatn 's landszaken werd belast, ziet zich daartoe geroepenj als gevolg van buitengewone verkiezingen met het oog op een bepaald staatkundig vraagstuk uitgeschreven. „Bij de bepaling der taak, die het nieuw opgetreden bewind zal hebben te vervullen, staat regeling van het kiesrecht op den voorgrond. Die regeling zal wil zij aan rechtmatige wenschen voldoen, op breeden grondslag moeten worden gebouwd en behoort, naar het oordeel der regeering, voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal de Provinciale Staten en de Gemeenteraden gelijktijdig te geschieden. „Eene herziening der wet op de personeele belasting reeds lang in uitzicht gesteld, is te méér noodig gewor den na de invoering van de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten. „Eene nadere regeling van de verhouding tusschen de rijks en gemeentefinanciën gepaard met wijziging der bepalingen omtrent belastingheffing door de gemeenten is mede te beschouwen als een dringende eisch des tijds, waaraan zal moeten worden voldaan. „Aan deze hoogst gewichtige, ofschoon beperkte taak, wenscht de Regeering in het bijzonder hare krachten te wijden. Andere ontwerpen van wetgeving zullen mede, naarmate 's lands belang dit vordertworden voorbereid en ingediend, waarbij echter rekening zal worden gehou den met de-noodzakelijkheid dat daardoor hetgeen inde eerste plaats moet worden afgedaan, niet worde vertraagd. „Moge, onder Gods zegen, onze gemeenschappelijke arbeid strekken tot heil van het vaderland. Door de Koningin-Wednwe, Regentes van het Koninkrijk, daartoe gemachtigdverklaren wij deze zitting der Staten-Gene raal, in naam der Koningin, te zijn geopend''. Na het uitspreken dezer rede verlaten de ministers de zaal en wordt de vergadering gesloten. Eerste Kamer. De Voorzitter aanvaardde den 16 het voorzitter schap met de volgende korte toespraak Mijne Heeren „Het vertrouwen van H. M. onze geëerbiedigde Ko ningin-Regentes heeft mij opnieuw goroepen uwe zittingen te leiden. Buitengewone omstandigheden waarvan deeigenlijke oorzaak nog niet openbaar is, hebben deze buitengewone zitting noodig gemaakt. Ik vlei mij ook in het vervolg op uwe voor mij onmis bare medewerking te mogen rokenen. Ik verklaar het voorzitterschap te hebben aanvaard". Na toelating en beëediging der nieuw gekozen leden de heeren mr. C. Pijnacker Hordijk en J. E. N. Schim- melpenninck van der Oye en afdoening der gewone huis houdelijke zaken, ging de vergadering tot nadere bijeen roeping niteen. Tweede Kamer. Vergadering van den 16 's namiddags 3 uur. De tijdelijke voorzitterde heer v. d. Schrieck' opent de vergadering en zegt, Mijne Heeren Als oudste lid van deze vergadering valt mij de eer te beurt d6ze eerste bijeenkomst weder te leiden. Van ganscher harte roep ik u bij den aanvang dezer zitting een oprecht gemeend welkom toe. De omstandigheden welke tot de ontbinding van de voorgaande Tweede Kamer der Staten-Generaal geleid hebbenen de daaruit voortgevloeide gebeurtenissen staan u te levendig voor den geestom daarop thans te behoeven te wijzen. Voorzeker betreuren de herkozen leden van dat deel der Wetgevende Machtevenals ik de afwezigheid van menigeen onzer vroegere mede-afgevaardigden. Doch ik meen te mogen zeggendat diezelfde heeren met mij hopenja vertrouwendat de voor het eerst in deze vergadering zitting nemeDde leden hunne voorgangers niet alleen opvolgen maar in 's lands welbegrepen belang geheel en in alle deelen vervangen zullen bij het volbrengen der ons nu wachtende werkzaamheden. En bij dien arbeid moet de meest stellige overtuiging steeds onwrikbaar vaststaan dat het onze onafwijsbare plicht is en blijft met onvermoeibaren ijver met de volkomenste toewijding en met de nauwgezetste onpartijdigheid te trachten Neêrlands rechten zoodanig te doen zijn dat daardoor tot het wezenlijk welzijn van het ons zoo innig dierbaar vaderland alleszins on in de ruimste mate bijgedragen wordtonze eedons geweten vorderen dit gebiedend. blechts door aldusen met eene iederen tegeostand trotaeerende vastberadenheid te handelen kunnen en ook zullen wij onze rechten en vrijheden ongekreukt handhaven en tevens beantwoorden aan bet door onze medeburgers in ons gesteld vertrouwen. De Alwijze schenke ons Zijn daarvoor onmisbare voorlichting. Met onbegrensde dankbaarheid opwaarts ziende voor het mij opnieuw geschonken zoo groote voorrecht van in dezen toestand op mijn hoogen leeftijd eene plaats te kunnen en te mogen innemen aanvaard ik mijne zeer tjjdelijke betrekking. Ik herhaal daarbij de uit den grond des harten voortkomende wenschen waarmede hier steeds ten ondnbbelzinnigste ingestemd wordtdat het God behage mogeHare Majesteit onze zeer geëerbiedigde Koningin Weduwe Regentes te blijven ondersteunen in het volbrengen van H.D. zoo uiterst gewichtige hoogst moeilijke en omvangrijke taak en voor Hare Majesteit zooveel voortreffelijk belovende Koningin Wilhelmina de meest gunstige ontwikkeling in alle opzichten te doen voortduren tot heil van haar zoo bjj uitnemendheid getrouw en liefhebbend Nederland." (Applaus.) De voorzitter stelt daarna de ingekomen geloofs brieven der leden gekozen in de districten Groningen tot Amsterdam, in handen van een commissie, bestaande uit de heeren de Beaufort (Amst.), Kerdijk en Mutsaers, aan welke commissie tevens worden verzonden de bezwaar schriften tegen de verkiezing te Eisten de geloofs brieven van de leden, gekozen in Amsterdam tot Veghel, van de heeren van Delden T. Mackay en Veegens, aan welke commissie tevens verzonden wordt het adres be trekkelijk de verkiezing te Beverwijk. Beide commissiën worden uitgenoodigd in een den 17 's namiddags te l'/j uur te houden vergadering verslag uit te brengen zullende na beëediging der leden worden overgegaan tot het opmaken van een candidatenlijst voor het voorzitterschap. De vergadering wordt hierop gesloten. Verkiezing Tweede Kamer. Den 15 is gekozen tot lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Utrecht de heer J. N. Bastert, con servatief, oud-lid der Kamer en oud-minister van water staat, tegenstander van Tak s kieswet, met 1542 stemmen; de heer A. Brummelkamp, a. r., voorstander van die wet, had 556 en de heer H. A. van Beuningen, lib., mede voorstander, ond-lid, 396 van de 2503 gefdige stemmen. Het aantal kiezers bedraagt 4366. In het hoofdkiesdistricht Haarlem, de heer mr. A. J. W. Farncombe Sanders, lib., voorstander van Tak's kies wet, met 1221 stemmen; de heer jhr. mr. A. P. C. van Karnebeek, lib., tegenstander, bekwam 864 van de 2100 geldige stemmen. Het aantal kiezers bedraagt 2707. Te Deventer is den 13 eene door bet ongunstige weder niet druk bezochte «groote nationale protestver gadering" tegen den uitslag der algemeene verkiezingen voor de Tweede Kamer gehouden. Een twintigtal vereeni- gingen uit verschillende plaatsen waren vertegenwoordigd. Nadat de heer van Zindoren Bakker, uit Opsterland, het doel der bijeenkomst had toegelicht, voerden achter eenvolgend vier sprekers het woord, hoofdzakelijk om te betoogen, dat het kiesrecht door de parlementaire socia listen als een voornaam middel wordt beschouwd om de bestaande maatschappelijke toestanden te verbeteren. Ten slotte werd de volgende motie aangenomen De groote nationale meeting van arbeiders op Pink steren Zondag 13 Mei te Deventer: «verklaart zich ten diepste beleedigd door de over winning der tegenstanders van finale kiesrechtuitbreiding bij de jongste Kamerverkiezingen «waarschuwt de heerschende klasse, het volk niet meer te tergen, door een uitbreiding van het kiesrecht vol gens ontwerp-Tak van Poortvliet tegen te houden «en roept de arbeiders van Nederland op, zich krachtig te organiseeren. om het kiesrecht te veroveren en het, na zijn verovering, in hun eigen voordeel te gebruiken". Den 12 is te Weesp aangehouden zekere J. Bos 30 jaar. wonende te Weosperkarspelter zake van den avond te voren een valsch bankbiljet van f 100 te heb ben gewiselddat later bleek een uitknipsel te zijn van het Nieuwsblad van Nederland dat onlangs een afdruk van een bankbiljet had uitgegeven. Bos had in zijne portefeuille eene aanteekeningKrausse, zincograaf, Hee rengracht en de naam van Lientalsmede eenige bijzon derheden, dienstig voor het maken van bankbiljetten en nog f 96.85 op zak. Bij kon. besluit vau den 12 Nr. 24 is aan den heer mr. W. van der Kaay, op zijn daartoe te kennen verlangen, eervol ontslag verleend als raadsheer in het gerechtshof te 's-Gravenhage. Den 13, des morgens, is nabij Winschoten de blik sem geslagen in eene woning, welke in korten tijd met den geheelen inboedel afbrandde. De Koninginnen vertrekken den 31 naar Tarasp in Zwitserland, om daarna te Soestdijk terug te keeren. Den 18 wordt de groothertogin van Saksen aldaar verwacht. Den 13des morgens is te Twello de bliksem geslagen in de boerenhofstede van de wed. Kempen welke afgebrand is. Een paard twee koeien en een geit kwamen in de vlammen op. Den 15 is in het hoofdkiesdistrict Franeker ge kozen tot lid der Prov. Staten van Friesland de heer P. Peereboom burgemeester van Bolswardlib., met 889 st.de heer Kuhlman a.r., bekwam 236, de hoer de Witte a.r., 103 st. Den 15, des avonds, is in eene villa te Hilversum een begin van brand ontstaan bij het aansteken eener petroleumlamp in de zitkamer, waarna de vlam tegen de zoldering sloeg, met kleederen gedoofd door de tegen woordigheid van geest van de kinderjuffrouw en de werk meid die deuren en vensters toelieten in strijd met den raad van eene der dienstboden om alles open te zetten. De liberale kiesvereeniging «de Grondwet'' te 's-Gra venhage heeftna verwerping, met groote meerderheid, van een voorstel om zich van een candidaatstelling te onthouden, nu voor lid der Kamer herstemd moet wor den tusschen een katholiek, bestrijder van het ontwerp Tak, en een liberalen voorstander van dat ontwerp, met 44 van de 72 stemmen tot candidaat gesteld den heer mr. J. G. S. Bevers, tegen 27 stemmen op den heer J. M. Pijnacker Hordijk. Eén stem was blanco. Eenige leden hebben in dezen uitslag, dien zij in strijd met het reglement achtenaanleiding gevonden tot het nemen van hun ontslag. Amsterdam. Den 12 des avonds is in de Tweede van S windenstraat een in aanbouw zijnd huis ingestort, waarbij slechts één werkman licht verwond werd. Op den eersten Pinksterdag vervoerde de Amsterdam- sche Omnibusmaatschappij 25000 personen tegen 78000 in 1893 en op den tweeden dag 100000 tegen 110000: de Havenstiombootdien8t op beide dagen 12654 tegen 22449 en de Gooische Stoomtram 6314 tegen 5700. Het dividend der Nederlandsche Bank over 1893 is den 15 bepaald op f 89, tegen f 75 in 1393. Tot direc teur in plaats van wijlen den heer H. van Eeghen werd benoemd de heer J. H. A. A. Kalff. Van het ge- heele winstcijfer groot 3,221,573,56"', komt aan den Staat een bedrag van f 1,347,751,71. Den 21 is de inschrijving geopend op 277 5 pets. pre ferente aandeelen a f 500 tegen 100 pet., van de Naam- looze Vennnootschap Oostersche Handeïsvereeniging ge vestigd te Amsterdam. Den 16 zijn twee van de zes voor onderwijzeres ge- ëiamineerden geslaagd nl. de dames T. Briefjes van Bergen en A. Th. Kellner van Haarlem. Haarlem. Den 16 des nachts is een begin van brand ontstaan bij H. van Nielkleermaker, aan het Klein Heiligland. De bewoners werden met moeite door de politie gedeeltelijk door overklimming, gered. De werkplaats en het beneden achterhuis zijn gedeeltelijk uitgebrand. Bedankt voor het beroep naar de geref. gemeente alhier door ds. A. de Vliegh te Renkum. Oudendijk. Bij herstemming is tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer P. Hoek Spaans Pz. met 27 stemmen de heer J. Kramer Jz. verkreeg er 12. Oudorp. De heer H. L. Kniphuisen is beroepen bij de remonstrantsche gemeente te Oude-Wetering. Schermer. De heer A. Weeder, cand. tot den H. Dienst te Wognum, heeft toezegging van beroep ont vangen van de ned. herv. gemeente te Driehuizen en Zuidschermer. Behagen. Den 15 is vanwege de zwemvereeni- ging aan de Wiel de badtent weder opgezet. Door drie personen werd dien dag het eerste bad genomen. IJmuiden. Den 14 is een Amsterdammer, die aan de pieren kwam visscheu, bij vloed in het water gevallen en verdronken. Den 14 des avondszjjn alle rijtuigen van trein 66 te Akkrum ontspoord, waarschijnlijk ten gevolge van eene uit.buiging der railsdoordat een overstelpende regenbui den 13 gevalleneen reeds penigszins zwak punt van den weg geheel ondermijnd had, persoonlijke on gelukken hadden niet plaats. De gezondheidscommissie te Schiedam heeft in her haaldelijk voorgekomen gevallen van worstvergiftiging aanleiding gevonden het publiek te waarschuwen tegen het gebrnik van ongekookte worst. Bij de jaarlijksche groote harddraverij op de korte baan te Groningen van ingespannen paarden, om prijzen van f 400 en f 200 is den 15 de prijs van f 400 ge wonnen door Sador van den heer D. Florijn te Rotterdam en die van f 200 door Tabora II van den heer C. F. Reilingh te Groningen. Obdam. Benoemd tot gemeente-veld wachter de heer E. Schouten, Spierdijk. Opmeer. Tot lid van het dagelijksch bestuur van de banne is gekozen de heer A. Groot, Hoogwoud. Schermeer. Op de vergadering van de hier ge vestigde afdeeling der Hollandsche maatschappij van landbouw, den 16 gehouden, waren 16 leden tegen woordig. Nadat de vergadering door den voorzitter was geopend, werden de notulen der vorige vergadering vast gesteld en de ingekomen stukken, na eene kleine bespreking, voor kennisgeving aangenomen. Door den heer K. Govers werd verslag uitgebracht van de besprekingen, die op de vergadering van Hollands Noorderkwartier zijn ge houden. Als afgevaardigde naar de algemeene vergade ring der Maatschappij die den 11 Juli a.s. te Gouda zal worden gehoudenwerd benoemd de heer V. Schoen en tot diens plaatsvervanger de heer C. de Goede. De punten van beschrijving lokten niet veel discussie uit besloten wordt de aanneming der eerst opgegeven pnnten te bevorderen en voor de overige den afgevuardigden vrij mandaat te verleenen. De op het convocatiebiljet aange geven lezing over coöperatieve voorschotbanken en spaar kassen kon wegens afwezigheid van den inleider niet doorgaan. Het voorstel tot het houden eener afdeelings- tentoonstelling werd mot groote meerderheid verworpen. Nadat op voorstel van den heer Hartog het beslait is genomennogmaals op verbetering der botermarkt te Alkmaar aan te dringen, werd de vergadering door den voorzitter op de gebruikelijke wijze gesloten. De Vereeniging tot bevordering van vreemdelingen verkeer voor Utrecht en Omstreken zal van 20 Augustus a. s. tot 1 October d. a. v. in hot Gebouw voor kunsten en wetenschappen aldaar, een tentoonstelling van oude schilderkunst houden, welke zal bestaan uit eene afdeeling schilderijen van oud-hollandsche meesters, bijeengebracht uit particuliere kabinetten en eene afdee ling schilderijen van oud-utrechtsche meesters, verzameld uit particuliere kabinetten binnen- en buitenslands en waar dit voor de volledigheid noodig blijkt, aangevuld uit verschillende musea. Zeer belangrijke toezeggingen, zoowel uit ons land als uit het buitenland, zijn der com missie reeds gedaan, zoodat het succes dezer tentoon stelling is verzekerd. Het programma zag het licht voor "het 47e neder- landsch Candhulshotidkundig Congres, van 11 tot 15 Juni van dit jaar te Utrecht te houden. Het is te verkrijgen bij den eersten secretaris, den heer mr. W. Th. Grothe van Schellach (Oudkerkhof 35), te Utrecht. Onder de ter gelegenheid van het Congres te honden feestelijkheden behooren eene internationale harddraverij en een concours hippique. Het uitvoerend comité der internationale bak kerij tentoonstelling verzoekt ons te berichten, dat op de bepaling van het reglemont, volgens welke alle inzendingen Maandag 16 Juli a.s. des morgens vóór 9 uur aanwezig moeten zijn, een uitzondering zal worden ge maakt voor bakwaren, van inzenders buiten Amsterdam. Deze kunnen uit het geheele land 's morgens per eerste trein nog verzonden worden en zullen, voor zooverre zij aan snelle waarde-vermindering zijn blootgesteld, dan toch nog denzelfden dag, en wel zoo spoedig mogelijk, aan het oordeel der jury onderworpen worden.

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 3