HANGEND MOS. Zes en Negentigste Jaargang. 1894. ZONDAG 20 MEI. N ederland. Telegrafische Berichten. Feuilleton. Stadsbericiiten. Roman uit het Beriijnsche leven. NO. BI. Eerste klad. ALkMAARSCBE COURANT Deze Courant wordt Dtmsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar/ 0,80; franco door het geheele rjjk 1, De 3 nummers f O,O0. •«KL* Prys der gewone Advertentlëm Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: TWEEDE KADER. Den 22 zullen, na afloop der openbare zitting, onder- socht worden de weder ingediende wetsontwerpen tot heffing van provinciale belastingen in Friesland. Verder zijn ingediend wetsontwerpen tot: 1. wijziging der begrooting voor binnenl. zaken, dienst 1893; 2. wijziging der begrooting van uitgaven vau de Alge- meene Landsdrukkerij voor 1893 3. bekrachtiging eener provinciale heffing in Groningen 4. afwijking van de regelen der gemeentewet omtrent plaatselijke belastingen ten behoeve van de gemeenten Hoorn en Edam. In de den 16 gehouden vergadering van de club uit het vooruitstrevende gedeelte der liberale partij is in het bureau gekozen de heer Cremer, zoodat het bureau thans bestaat uit de heeren Borgesius, Veegens en Cremer. Den 16 des nachts is te Winschoten de boeren woning van den heer Geertsema te Vriescheloo afgebrand, waarbij eenige runderen in de vlammen omkwamenook ging 180 in geld verloren. De bewoners hadden nog juist den tijd zich half gekleed te redden. Den 17 zijn te Winterswijk drie jongens, waarvan de oudste 17 jaar was, nit één huisgezin, bij het baden verdronken Vermoedelijk zijn zij in eeue diepe kolk in de beek bij de spoorbrug geraakt. Te Bakel bij Helmond is een postbode in hechtenis genomen iu wiens woning verscheidene voor het biunen- en buitenland bestemde brieven in beslag werden genomen. Bij onderzoek is geblekendat de kleederendoor jongelieden op een der Pinksterdagen gevonden in oen boschje nabij den Amsterdamschen weg te Arnhem, welke met bloed bevlekt schenen te zjju waardoor het ver moeden ontstond dat deze kleeren met de Jong in be trekking stonden aldaar waarschijnlijk achtergelaten zijn door een kermistroep. Ter verkiezing van twee leden der prov. staten van Friesland zijn iu het district Dockum uitgebracht vacature, aftredende in 1895, geldige stemmen 2468, waarvan op F. C. Wiesenhaan, (lib.) 1168, D. J. de Groot, (anti-rev.) 956, D. G. Reitsma, (synodaal) 271, alzoo her stemming vacature, aftredende in 1898, geldige stemmen 2477, waarvan op mr. A. J. Andrae (lib.) 1208 G. Meijer (ant.-rev.) 977, M van Bruggen (synodaal) 234; alzoo eveneens herstemming. Amsterdam. Den 18, des avonds te ongeveer halt tien, is een felle brand uitgebroken in de stoom- loonhontzagerij der firma Rijmenam en van Achterbergh aan de stille zijde van den Overtoom, welke voor een paar jaren geheel verbouwd was De fabriek is met den aanzienlijken voorraad hout afgebrand door den grooten voorraad krullen en spaanders leverde de brand, die door den feilen noordoosten wind krachtig aange wakkerd weid, een prachtig gezicht op. Van de fabriek zijn alleen de vier muren, het machinehuis en de schoor steen blijven staan. De achttien werklieden, die op deze fabriek werkzaam waren, hadden te 9 uren het gebouw verlaten. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. De eigenaren waren beiden te BusBum. Spierdijk. Naar aanleiding van het ook in ons blad overgenomen bericht, dat door den minister van waterstaat afwjjzend is beschikt op het verzoek, om hier ter plaatse een halte-station te "estigen, deelt men ons van bevoegde zijde mede, dat eerst vrijdag, den 11, het desbetreffend adres verzonden on tot heden daarop geen beschikking nog gegeven werd. Het bericht omtrent de afwijzing is dus geheel uit de lucht gegrepen. Diploma A voor de zuivere toepassing van het correspondentieschrift en vertrouwdheid met het systeem „8tolzse-Wéry" werd verstrekt aan: mej. J. Meden- bach, z. b., 's-Gravenhage en aan de heeren A. L. Klerk de Reus, len luitenant der inf., 's-Gravenhage en W. J. Steinbuch, len luitenant der inf., s-Graveuhage diploma B tot het geven van onderwijs in de stenographic vol gens het stelsel »Stolze-Wóry" aan de heeren J. Hoek, hoofd eener school, Oosterwijtwerd en H. Willemstein, boekhouder, Oud-Beierland. Over do proefschriften van een candidaat voor diploma A en een voor diploma B moest afwijzend worden beschikt. Zaterdag 19 Mei. Verkiezing Tweede Kamer. DELFT. Gekozen jhr. mr. G. J. Th. Beelaerts van Blokland (a.r.) met 1120 van de 1977 stemmen. Mr. W. M. H. Boers (lib.) had 657; mr. H. A. van de Velde (a.r.) 195 stemmen DOOR PAUL LINDA U. 25) Hngo was er werkelijk ontroerd van, toen hij al deze heerlijkheden aanzag en daarbij bedacht dat Leonie's liefde voor hem dit feest had aangericht. Sidderend drukte hij haren arm, die op den zijne rusttevast tegen zijne borst en Leonie fluisterde hem zacht in het oor wat hij zooeven juist gedacht had »Ja, mijn lieveling dat alles heb ik voor jon gedaan Ik ben zeer gelukkig!" »Ik ookl" riep Hugo, met eenen hartstochtelijken zucht »Nu, bederf mij dan ook mijn geluk niet door voor elke kleinigheid zoo overdreven te bedankenfluisterde zij verder, terwijl zij voor de bronzen groep stonden >Zie, dit heb ik voor je laten komen. Plaats het in je kamer en ah je het aanziet, denk dan aan den avond van je eersten triomf en aan mij Hngo kon geen woord uitbrengen. Hij schudde het hoofd en keek Leonie met eenen blik vol teerderheid aan. >Bevalt zij n, deze Omphale? vroeg Welsheim, die naar hen toe gekomen was en schik had in Hugo s ver rassing. Ook hij dempte zijne stem»Niemand behoeft te weten dat ik mij deze kleine grap veroorloofd heb Neen, neen, beste vriend, geen woord van dank Maar mooi is zij, niet waar? Neen werkelijk, ge moet mij niet bedankenZet het ding in uwe kamer, als eene herinnering aan uw eerste succes en aan ons Het gezelschap had ondertnsschen plaats genomen, en ouder het sonpeeren heerschte de vrooljjkste stemming. Helloo. Benoemd tot rijksontvanger de heer J. van Barneveld, thans te Diever. Zondag, den 20, zal in de evang. lnth. kerk als voorganger optreden de heer J. van Loeneu Martinet, predikant te Santpoort. De 20jarige K, wonende in het Vijvertje, die den 16 met zijn vader bezig was aan het perceel van den wagemaker J., aan den Achterwegverloor bij het naar boven brengen van een mand mot steeuen, zijn eveuwicht en viel inet den ladder naar beneden. Hij kwam terecht op een handwagen waardoor zijn val gebroken werd. Toch bekwam hij nog ernstige kneuzingen; hij werd onmiddellijk naar zijn woning gebracht. Dezer dagen stond een zware boom. achter de Gevangenis alhier, van boven ln brand. De plantsoen- opzichter en de politie hiervan verwittigdslaagden er in het vnur spoedig te dooven. Men vermoedt dat jongens, een nest in dien hollen boom willende uithalen, daarbij lucifers hebben gebruikt, waardoor dat nest in brand is geraakt: ongeveer 1 el lengte is van den,boom verbrand. Door de politie werden de vorige week een twin tigtal processen-verbaal opgemaakt, ter zake van plant- 9oenbeschadiglng. De beide zwanen, die men geregeld in de Sin gelgrachten alhier zag zwemmen, zijn sinds den 13 spoorloos verdwenen. Vermoedelijk zijn zij gestolen. Het onderzoek, door de politie ingesteld, heeft tot heden tot geen resultaat kunnen leiden. De Tijd meldt, dat, naar dat blad uit de beste bron vernam, de heer mr. Walter, de hem voor Alkmaar aangeboden candidatuur voor de Tweede Kamer niet zal aannemen. In den loop der volgonde week zal weder een be roep gedaan worden op de ingezetenen ter verkrijging van bijdragen voor het 9choolteest, dat jaarlijks door de zorgen van de afdeeling Alkmaar der Vereeniging Volksonderwijs aan de leerlingen der openbare scholen (uitgezonderd die der meisjesschool) wordt gegeven. Het voornemen bestaat, op Maandag 2 Juli aan de jongste leerlingen, ten getale van 498, een feest te geven op de speelplaats van iedere school en op Woensdag 4 Juli, des namiddags te één nur, met de oudste kinderen, ten getale van 669, den gebrnikelijkon tocht naar Schoorl te maken. Gaarne vestigen wij de aandacht op de volgende cijfers, welke duidelijk aantoonon hoe uitstekend dit schoolfeest werkt op het schoolverzuim. Alleen leerlingen die in een vol jaar niet meer dan drie keer verzuimd hebben, komen voor dat feest in aan merking. Vielen iu het jaar 1885 slechts 600 kinderen in de term3n daarvoor na dien tijd is dat getal gestegen tot 798 in 1886 936 1887 925 1888 964 1889 1033 1890 1081 1891 1082 1892 1072 1893 en thans tot 1147. Mogen vele ingezetenen zich geroepen gevoelen door het schenken van bijdragen deze nuttige zaak te blijven steunen Door het Stedelijk Muziekkorps zullen den 20, des avonds ten O1/, ure, in den Stadshontde navolgende stukken worden uitgevoerd: 1. »Tambour-marsch", nit »d. Zwillinge" v. R. Genóe en L. Roth; 2. »Le fils de la nuit", ouvorture van Joh. M. Coenen3. »Les myrthes", wals v. Johann Strauss; 4. Fantaisie op motieven nit de opera Maritana" v. Wallace 5. »Onvertnre" van de opera »Le poéte et le payaan" v. Fr. v. Snppé; 6. Fantaisie op motieven nit de opera »Lakmé" v. Léo Délibez; 7. a »Sérénade" v. Ch. Gonnod, b »To- réador et Andalonse", du bal costumé v. A. Rubinstein 8. »Erinnernngsblatter", potpourri v. L. Stetefeld. Tegen één uur, toen het ijs opgedragen was, stond Wels heim op en tikte tegen zijn glas. Hij was een goed tafel redenaar. Hij sprak vlot, bondig, duidelijk, en vond steeds een paar gelukkige wondingon, die den lachlust wekten. Heden avond ging het hem bijzonder goed af. Op eiken volzin volgde een lnid gelach, en allen stemden jubelend in met den toost op den jongen, hoog begaafden dich ter, op Welbeim's goeden vriend, dr. Hugo Hall. Terwijl de glazen der gasten rinkelend tegen elkander stietenverhief zich aan eene hoektafelwaar jonge lui een clnbje gevormd hadden, het toostgezang: *Hoch soil er leben, hoch soil er leben".... De jeugdige toon aan gever had daarbij echter te hoog ingezetzoodat men de beide slotmaten niet meer halen kon. Men besloot daarom terstond bij het tDreimal hochtot den stonten sprong in hot lagere octaaf. Nu echter viel Vallini met zijne volle kracht in en liet de laatste tonen door de zaal schetteren met znlk eene helderheidvolheid en fraaiheid van klank dat allen elkander getroffen aankeken. En ten tweede en nog eens ten derden male weer klonken deze wonderbare tonen zoo vol en rond, zoo glanzig en krachtig zoo lenig en frisch als zij ooit nit eens zangers mond te voorschijn kwamen. Een jubelende triomfkreet, een zinnelijke vreugdegalm.... kortom het was iets onbeschrijfelijk pakkendsdat de gasten die opgestaan waren, onwillekeuiig dwong het hoofd een weinig terug te werpende lippen te openen en met verbaasden blik dezen koenen herautdezen zingendon roeper in den strijd aan te staren. Ten derden en laatsten male schalde Vallini's *Dreimal hoch De anderen waren als verstomd. Hij stond daar, met de hoog opgeheven rechterhand het champagneglas zwaaiend; en terwijl hij den laatsten, hoogsteu toon van zinbedwelmende schoonheid lang aanhield en nit het for tissimo tot een fluisterend piano liet wegsterven, blikte hij onafgebroken met eenen vurigen, hartstochtelijken, schier angstverwekkenden blik naar Leonie, die met geopenden mond al zuchtend ademde en hem als gehypnotiseerd aanstaarde Nogmaals stieten de glazen vroolijk tegen elkander. En zoodra zij geledigd waren, brak er een algemeen bravo-geroep los, vergezeld van een luid en langdurig handgeklap. »Wil je niet met mij klinken?'' vroeg Hngo zacht, met iets verwijtends in zijnon toon. »0 ja antwoordde Leonie; en terwijl zij als nit eene bezwijming ontwaakte, greep zij snel haar glas en stiet het zoo heftig tegen dat van haren minnaar, dat het in stukkou sprong en de wijn schuimend op het tafelkleed werd uitgestort. »Dat brengt golnkzeide zij met een gedwongen glimlachje, zonder dat zij er in slaagde hare bevangen heid voor het scherpziende oog van haren vriend te ver bergen. Glück und Glas, wie schnell bricht daszeide Hugo, onder den indruk van een angstig voorgevoel. Leonie vond hierop geen antwoord. Zij was nog steeds als betooverd. Nog steeds klonk in haar oor die wonder bare toon, die haar als met eenen electrischen slag ge troffen, die haar overweldigd, die haar gekluisterd had. Zij voelde hoo die man daar ginds haar aan eenen vreemden wil onderworpen had, hoe die man haar als een gebieder beval al zijne kwastigheden te vergeten en hem te bewonderen. En zij boog zich gehoorzaam voor de overmacht van dezen ouweerstaanbaren toovenaar. Zij verdroeg zijnen driesten blik, zonder hem terug te wijzen zij beantwoordde zijn glimlachen zij moest tel kens weder naar hem hoenzien. Zij had de heerschappij over zichzelve verloren. Zij deed het zonder neiging, ook zonder huichelarij maar eeuvoudig omdat zij het moest. Zij was vergoten dat Hugo naast haar zat, en zij bemerkte ook niet hoe ernstig en peinzend hij geworden was, en hoe zij beiden, die elkander altijd iets te zeggen haddon, sinds geruimen tijd volslagen stom geworden waren, terwijl alles in het rond praatte, schertste en lachte. Plotseling hoorde Leonie zachtjes aan haar oor: »Ik geloof dat het tijd is om de tafel op te breken." Het was Welsheim, die achter haren stoel gekomen was om haar dit toe te fluisteren.

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 1