HANGEND MOS. No. 62. Zes en Negentigste Jaargang. 1894. WOENSDAG 23 M E I. Feuilleton. Roman uit het Berlijnsche leven. Uk HAAI! sent; COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag, en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers 0,06. Prijs der gewone Advertentie» Per regel O,ld. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer3 Vergadering van den Bond van liberale kies vereenigingen in het kiesdistrict Alkmaar. Den 20 vergaderde genoemde Bond, bestaande uit de kiesvereenigingen te Schagen Barsingerhorn Wierin- gerwaard en Haringcarspelin het Noordhollandsch Koffiehuis te Schagen tot het opmaken van de lijst van candidaten voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. De voorzitterde heer Backx opende de vergadering met te herinneren aan de eervolle onderscheiding den heer van der Kaay ten deel gevallen, waardoor in dit district een nieuwe vertegenwoordiger moet worden ge kozen. Hij noodigde de aanwezigen uit, hunne candidaten op te noemen, opdat aan de afdeelingen eene lijst daar van zal kunnen worden overgelegd. Van den heer J. Br e eb aart Cz. van Kolhorn was een schrijven ingekomen, waarin hij de Candida tuur van den heer mr. J. A. Levy, aanbeval, die reed3 vóór zes jaren de candidaat van den Bond was en ook van de kiesvereeniging Wieringerwaardtoen nog niet bij den Bond aangesloten. Het politiek program van den heer Levy schreef de heer Breebaartis ook ons program. Men weet, wie de heer Levylid van het hoofdbestuur van het Nut van 't algemeen is, de man die zeide te walgen van de politiek van do Standaard, wat hem zijn zetel kostte. Dat de heer Levy tegen het ontwerp-Tak zou zijn noemde do heer Breebaart een praatje zonder grond. Do heer van der W oude ondersteunde de candi- datuur-Levy, niet alleen op grond van zijne bekende be ginselen in zake kiesrecht, maar ook als voorstander van leerplicht, afschaffing van de plaatsvervanging, instelling van arbeidsraden, verbetering van de verhouding tusschen rjjks- en gemeentebelastingenz. Ook de heer Koomen van Kolhorn, verklaarde volkomen mot deze eandidatuur te willen meegaan en ondersteunde haar ten sterkste. De heer J. Winkel van Schagen verdedigde en be val de eandidatuur van den heer mr. H. J. Smidt, afgetreden minister van justitie, aan. Toen in eene huis houdelijke bijeenkomst zoi spreker onlangs door eenige personen uit dit district gehouden, de candidatuur- Pierson ter sprake was gebracht en deze daarmee in kennis was gesteld, had de oud-minister verklaard voor een moge lijke eandidatuur te zullen bedanken, maar het oog gevestigd op den heer Smidt. De Bond is voor een finale kies rechtuitbreiding en moet uaarom ook een candidaat stel len die mede dit beginsel is toegedaan. Wien zou men nu beter tot candidaat kunnen stellen dan een lid van het vorig ministerie, oen mandie als Levy ook voor eene betere regeling der verhouding tusschen rijks- en gemeentebelasting is, enz. In eene bijeenkomst, donderdag j.l., van besturen van kiesvereenigingen van verschillende richtingen, bleek ook de heer Smidt de eenige candidaat te zijn, door allen op één na, gewild. De heer Koomen achtte juist den heer Smidt niet den meest gewenschten candidaatomdat de uitersten zich voor hem donderdag j.l. hadden laten vinden. De liberale Bond moet zijn steun niet zoeken bij anti-revo- 26) DOOB PAUL LINDAU. 0-0 HOOFDSTUK IX. Toen Martha met de uiterste behoedzaamheid de deur van de kleine slaapkamer opende, hoorde zij de regel matige ademhaling harer moeder, die reeds va3t inge slapen was. Moeder 1" riep zij met half luide stem. Geen antwoord. Martha kende den gezegenden slaap der oude vrouw; zij wist volkomen zeker, dat hare moeder niet vóór den morgenstond ontwaken zou. Zachtjes sloot zjj de deur, keerde in de huiskamer terug en schreef met groote letters op een stuk papier: »Maak u niet ongerust, beste moederIk moet volstrekt even uit. Op zijn laatst om één uur ben ik weder thuis. Ik heb u niet willen wekken. Later vertel ik u alles. Ge zult mij wel niet wantrouwen. Martha." Zij legde dit pa pier op de meest zichtbare plaats onder de petroleum lamp, zoodat in het onwaarschijnlijke geval, dat de oude vrouw mocht ontwaken en naar hare dochter omzien haar oog terstond er op vallen moest. Vervolgens trok zij haren regenmantel aan zette haren hoed op, voorzag zich van den huissleutelen verliet zoo stil mogelijk hare woning. De aanhoudende regen had de straten op dit nachtelijk uur waarop het Unter den Linden gewoonlijk nog vrij levendig is, bijna geheel ontvolkt. Martha schreed haastig voort, zich onder do opgestoken parapluis onnoodigerwijze lutionairen en radicalen, maar bij de gematigd liberalen. De uitbreiding van kiesrecht werd weer op den voor grond gesteld. De heer Koomen vroeg waarom dat nu weer geschiedde. Hij meendedat het program van den Bond jnist niet gebiedend voorschrijft, dat zijn candidaat zoover als Tak moet gaan en achtte het beter een man als Levy aan te bevelen die ook bij de gematigd libe ralen gezien is en wiens eandidatuur kans van slagen heeft. De heer Backx bracht in het midden, dat de radicalen donderdag verklaard haddenwel met de candidatuur- Smidt te willen méégaan al zagen zij ook liever den heer Treub gesteld. De anti-revolutionairen hadden zich niet beslist uitgesproken, maar hij meende zeker te kun nen verklaren, dat zij den heer Levy in geen geval zou den kiezen. Hij achtte de candidatuur-Smidt daarom moer aanbevelenswaardig. De heer van Kluijve, van Schagen beval nu de eandidatuur van den heer J. li. T. Kronenian van Wie ringerwaard, aan. Den heer Groneman achtte hij een man bij velen in het district bekend hij is een land bouwer en een uitstekend spreker. Sedert de laatste jaren is de liberale partij in ons distriet verdeeld den heer Groneman noemde spreker een candidaat, die meer een heid in de partij zou brengen, zoowel in het zuidor- als noorderdeel zijn velen voor hem. Dat sommige kiezors den heer van der Kaay niet wilden steunen, lag niet aan principieels bezwaren, maar alleen daaraan, dat zij hem als den vertegenwoordiger alleen van Alkmaar beschouw den. De heer Groneman nu zou z. i alle liberalen meer tezamen brengen. Hij is wol niet voor finale kiesrecht uitbreiding maar dat zijn vele liberalen hier ook niet. Hij is gematigd liberaal eu in de gegeven omstandig heden zeer aanbevelenswaardig, meende sprekor. De heer Meijer Drees bestreed de candidatuur-Groneman omdat hij een der onderteekonaars is van het strooibiljet, dat de candidatuur-van der Kaay aanbeval. Daarom kan hij de candidaat van den Bond nooit zijn. De Bond zou zich daarmee zelf in het aangezicht, slaan. Tot op zekere hoogte meende de heer V a n K 1 n ij v e, dat dit waar kou zijn, maar geheel waar niet, oudat vele leden van den Bond niet met het ontwerp-Tak kunnen méégaan eu daarom, andere bezwaren ter zijde stellende, den heer Van der Kaay liever zouden gestemd hebben, die 3 jaren geleden met zijne bekende denkbeelden toch wel de candidaat van den Bond was. De heer Drees wees nog op de motio, indertijd door den Bond in zake kiesrecht aangenomen, welke motie hij uitlegde als togen den geest van den heer Van der Kaay te zijn gesteld. De heer Van Kluijve noemde die motie zeer vaag, omdat er alleen in gezegd werd, dat de Bond den wensch uit sprak, dat de Kamer zou medewerken met de regeering tot afdoening der kieszaak. Die motie sprak toch niet van geheel meegaan met Tak. Het program van den Bond zegt ook alleen, dat uitbreiding van kiesrecht wordt verlangd binnen de grenzen van de grondwet en niet tot zoover de grondwet toelaat. Daar kan ook de heer Grone man zoowel als de heer Van der Kaay dit program ondor- teekenen en candidaat van den Bond zijn. De heer W i n- nog verbergend. Niet ver van den Brandenburger Thor werd zij door eeneu haar tegenkomenden heer aange sproken. Zij begreep hem niet en ging verder. In den donkeren, stillen Thiergarten, waar slechts het eentonige ruischen van den regen zich hooren liet, werd zij angstig. Zij versnelde haren pas zoozeerdat haar hart heftig begon te bonzen en de adem haar schier verging. Zoodra zij de Vietoria-straat insloeg, voelde zij zich weder wat kalmer. Reeds van verre zag zij hoe de woning der Welsheims door zijne schitterende verlichting bij het overige van de donkere straat afstak. Zij bleef tegenover het huis waarvoor eene lange rij equipages en huurrijtuigen had post gevateenige oogenblikken staan. Zij zag het matte licht in den geheel met bloemen opgevulden hoek zij zag den glans der gasluchters in de salons; doch tevens ook zag zij tot hare bevreemding de vensters open en zij verwonderde zich dat de zoo feestelijk getooide ver trekken ledig schenen te zijn. Slechts éénmaal zag zij eene schaduw snel voorbijzweven blijkbaar die van eenen bediende. De zeer eenvoudige verklaringdat het gezelschap thans in de aan de achterzijde gelegene eetzaal vereenigd moest zijn schoot haar niet door het brein. Zij stak nu de straat overwrong zich heen door de smalle opening tusschen de achterwielen van een rijtuig en de koppen der paarden van een anderen trad vast beraden door de openstaande deur. In het ruime, helder verlichte portaal was het aangenaam warm en rook het naar bloemen. Toen zij eenige scheden gedaan had en juist de breede trap wilde opklimmenhoorde zij een luid gelach on handgeklapde glazen van vroolijke gasten rinkelden tegen elkander; zij hoorde *hoch" roepen en daarna het toostgezang aanheffen: Hoch soil er leben Het koor werd onzeker. En nu viel er eene heerlijke tenorstem in en deed het Dreimal hoch met verwonderlijke kracht en helderheid door de zaal schetteron Onwillekeurig bleef zij op de onderste trede staan en luisterde. Nog tweemaal hoorde zij die betooverend schoone stem. Toen rinkelden wederom de glazenen onder een algemeen gejubel werd er lang en luid geklapt. k e 1 meende, do geschiedenis dier motie in aanmerking genomen, dat zij dit niet zouden kunnen doen, ten minste de heer Groneman niet. Ook meende hij dat de heer van der Kaay niet met de regeering had meegewerkt in de Kamermaar haar had tegengewerkt wat de motie volstrekt niet verlangde. De heer Koomen meende dat de heer Groneman bij velen in het zuiderdeel van ons district niet do gewenschte candidaat zou zijn. De heer Backx betwijfelde of er wel eenheid zon verkregen worden in de liberale partij door het stellen van de candidatuur-Groneman. Hij had een bezoek ge had van een leider der liberalen te Alkmaar, die samen werking wenschte, maar die verklaarde, dat er dan iemand candidaat gesteld moest wordendie niet voor finale kiesrechtuitbreiding was. Den heer Groneman noemde de heer Backx een vergoder van den heer van der Kaay en door hem in de Kamer te brengen, zou er een tweeden van der Kaay in komen. En of het gros van de kiezers te Alk maar den heer Groneman zou kiezenbetwjjfelt spreker zeer. Eenheid zou er daarom door deze eandidatuur ook niet verkregen worden. De heer Groneman is voor den Bond, waarvan hij niet eens lid is, te conservatief, waarom de heer Backx de eandidatuur vau deze heer Jacob Zijp Hz. te Wieringerwaard aanbeval. De heer Grone man zal nooit in iugrijponde zaken tegenover den heer van dor Kaay staan de heer Zijp is vooruitstrevender en daarom volgens hem meer aanbevelenswaardig. De heer Koomen achtte eene eandidatuur van een ingezetene van dit district niet gewenscht. Hij zou liever zien, dat men iemand nam buiten het districtbv. een man als Levy.» De heer Backx vond dit ook raadzamer. Wijl nie mand meer een candidaat wenschte voor te stellen, zal het navolgende grostal aan de afdeelingen worden ge zonden, waaruit eene keuze kan worden gedaan Mr. H. J. Smidt, die bij voldoenden steun een ean didatuur verklaard heeft te willen aanvaarden Mr. J. A. Levydie verklaard heeft mede een eandidatuur te willen aannemen J. L. T. tironcmanwiens toe stemming nog zal worden gevraagd en J. Zijp Hz., die zich bereid heeft verklaardzich eene eandidatuur te laten welgevallen. De heer Winkel sprak den wensch uit, dat aan de candidaten het program van den Bond ter teekening zal worden voorgelegd, wat dan ook zal geschieden. Nadat de voorzitter nog in overwoging had gegeven of men met het stemmen in de afdeelingen niet zou wachten tot het bekend is wat den 21 in eene verga dering te Alkmaar van liberale kiesvereenigingen bespro ken zou zijn waarover nog eene kleine discussie werd gevoerd, kon de vergadering worden gesloten. De opening van het proces-verbaal der stemopnemingen is bepaald op zondag, 27 Mei. Niet meer dan een 20tal leden van den Bond woonden de vergadering bij. Ook te Alkmaar hield men voorbereidende bespre kingen omtrent candidaten voor deze verkiezing. Het bestuur der Centrale Liberale Kiesvereeniging had vertegenwoordigers van de liberale kiesvereenigingen Martha klom langzaam do trap op. Do in de kleed kamer geposteerde bediende stond voor de gesloten deur der eetzaal, waaruit een verward gegons van opgewonden stemmen naar buiten drong. De man had eveneens naar het gezang geluisterd. Thans hoorde hij het meisje en wendde zich tot haar. »Ochzou u mij even kunnen zeggen", sprak Martha zacht, »of mijnheer Hall ook hier onder de gasten is?" »Ja zeker." »Dank u." Toen zij zich omkeerdehoorde zij hoe er een glas met luid gerinkel in stukken sprong. Zij greep naar haar hartalsof ook daar iets gesprongen ware. Jean keek haar wel ietwat vreemd namaar hij was een veel te goed gedresseerde heerenknechtom zich lang over iets te verwonderen. Martha was zoo kalm, zoo bedaard, dat zij zelve zich er over verbaasde. Zij voelde alleen eene doodelijke mat heid. Eerst sleepte zij zich langzaam een paar huizen verder tot onder een gaslantaren. Hier haalde zij haar beursje te voorschijn en telde haar geld na. Gelukkig Zij had nog eenen thaler bij zich. Terstond keerde zij om, nam eene droschke en liet zich naar de Brtiderstrasse rijdennadat zij den voerman den gevorderden prijs vooruit betaald had. Terwijl zij daar in die rammelkast dooreengeschud werd overdacht zjj hetgeen er gebeurd was en hetgeen er verder moest gebeuren met koele nuchterheid. Slechts haar verstand arbeidde. Haar ge voelsleven was volslagen afgestompt. Ongemerkt, gelijk zij heengegaan was, keerde zij weder iu hare woning terug. Do aan hare moeder geschreven missive lag nog onaangeroerd onder de petroleumlamp. Zij zette hare natte parapluie in het portaal, ontdeed zich van hoed en mantelen trok hare geheel van het nat doorweekte schoenen uit. Voor dit een en ander had zij ongewoon veel tijd noodig. Na elke boweging moest zij eenige oogenblikken rusten om hare volslagen uitgeputte krachten weder een weinig te verzamelen. Zij verscheurde het blad, dat voor hare moeder bestemd was geweestlegdo een ander velletje voor zich op de

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 1