w 1 Buitenland. N e d er land. in dit district nitgenoodigd tot eene vergadering op maandag den 21 in het lokaal Harmonie. Ons blad heeft voor die vergadering geen nitnoodiging ont vangen zoodat wij het daar verhandelde als niet voor openbaarheid bestemd zullen beschouwen. Dit achten wij echter niet het geval met eene n aver- gadering, onmiddelijk na afloop van de eerste in het zelfde lokaaldoor verschillende ter eerste vergadering aanwozige personen echter niet in qualiteit, gehouden. Op die bijeenkomst werden als candidaten genoemd en besproken de heeren mr. A. P. de Lange, mr. H. J. Smidt, J. L. T. Groneman en mr. J. A. Levy. Den 22, 's avondsvergaderen de liberale kiesvereeni- ging »E e n s g e z i n d h e i d'' en de politieke kiesver- eeniging V o o r n i t g a n g" en donderdag, den 24, de Centrale Liberale Kiesvereeniging tot het stellen van eenon definitieven eandidaat. BELC1IE. Den 18 is te Antwerpen de groote ver- nisfabriek van de heeren Claessens en Cie. geheel afge brand. De kelders waarin zeer gevaarlijke vloeistoffen bewaard werden zijn door de brandweer onder water gezet. DUITOCHIiAIÏD. Het mijnwerkerscongres te Ber lijn heeft den 17 over den wettelijk vastgestelden acht uurswerkdag gestemd. De engelschen stemden met 30 stemmen tegen 10 de franschen, belgen en duitschers met algemeene stemmen voor. In het geheel stemden 78 afgevaardigden, vertegenwoordigende 1,050,000 mijn arbeiders voor en 10 afgevaardigden, vertegenwoordi gende 120,000 mijnwerkers, tegen den wettelijken vast gestelden achtuurswerkdag. Het amendement-Calvignac »het congres houdt vast aan het besluitgenomen op het congres te Londen betreffende de wettelijke vaststelling van den achtuurs werkdag voor alle mijnwerkers zoo onder als boven den grond", werd daarna aangenomen. Tegen stemden de vertegenwoordigers van 120,000 engelschen, vóór de af gevaardigden van 30,000 engelschen, 122,300 dnitscbers, 100,000 oostenrijkers, 100,000 franschen en 70,000 belgen, samen 492,000 mijnwerkers terwijl de afgevaardigden van 445,000 engelschen zich van stemming onthielden. Omtrent een voorstel van drie belgische afgevaardigden, volgens hetwelk de arbeidgevers verplicht zouden zijn den arbeiders schadeloosstelling te betalen voor ongeluk ken, welke dezen in de mijnen overkomen zijn, ongeacht de wijze waarop het ongeluk gebeurd is, merkten de engelschen op, dat het voorstel niet duidelijk genoeg op gesteld en schadeloosstelling voor alle ongelukken te verregaand was Aan eene commissie werd opgedragen de redactie van het voorstel te wijzigen. Een voorstel der engelschen betreffende een verbod op den arbeid van vrouwen in de mijnen van alle lan den, zoowel onder als boven den grond, werd met alge meene stemmen aangenomen. Pruisen. Het Huis van afgevaardigden heeft bij de tweede beraadslaging over het Dortmund-Rijnbanaal artikel 1 met 186 tegen 116 stemmen verworpen, waar mede de voordracht gevallen is. De daarbij behoorende voorstellen voor de afzonderlijke gedeelten van het kanaal zijn mede verworpen. FRANKRIJK. Het honderdjarig bestaan der po lytechnische school te Parijs is herdacht. De anarchist Henry is den 21, des morgens te 4 u. 10 m., ter dood gebracht. Er viel niets bijzonders v 3or. Kamer. Art. 1 van het wetsontwerp, waarbij be paald werd, dat de doodvonnissen niet meer in het open baar voltrokken zouden worden, is den 19 met 267 tegen 232 stemmen verworpen. Bij de behandeling van dit ontwerp kwam de afschaffing der doodstraf weder ter sprake. Met 353 togen 150 stemmen is die straf ge handhaafd. ITALIË. De Kamer heeft eene voorgestelde motie, waarbij inkrimping van het aantal militaire rechtbanken werd verlangd, na bestreden te zjjn door minister Crispi, verworpen met 140 tegen 76 stemmen. Den 21 is de begrooting voor oorlog goedgekeurd met 229 tegen 198 stemmen. SIOORWEQEA. Het Storthing heeft alle ingediende voorstellen tot invoering van evenredige vertegenwoor diging bij staatkundige verkiezingen verworpen. Van socialistische zijde was een adres ingekomenwaarin gedreigd werd, dat men geweld zou aanwenden en des tafel, en staarde op het witte papier. Herhaaldelijk nam zij de pen tusschen de vingers doch zij was zóó zwak dat zij nauwelijks schrijven kon. Hare handen vielen slap langs de zijden en met den rug tegen de leuning van den stoelliet zjj het hoofd met den zwaren haar- last achterover zinken. Bij elke ademhaling kwam er uit hare wijd geopende lippen een ratelend, rochelend geluid, dat zich bij korte tusschenpoozen tot eenen harden, drogen hoest verscherpte. Van tijd tot tijd drukte zij hare vlakke hand tegen hare borst. Eindelijk echter vermande zij zich en nu schreef zij bedaard met haar kalm regelmatig groot schrift welks forsche trekken niemand achter dit zwakke handje zou hebben gezochthet volgende »In den nacht van 30 September op 1 October 1873 yLieve Hugo! »Ik geef u uw woord en uwe vrijheid terug. Ik kan de uwe nooit worden. Later wanneer ik kalmer ge worden benzal ik u mijne redenen tot dit besluit zeg gen indien gjj ze van mij hooren wilt. Voor het oogen- blik is het 't bestdat wij elkander niet zien en niet spreken. Martha." Zij schreef het adres en nam den brief, zonder hem nog te sluiten mee naar hare slaapkamer. Wordt vervolgd. noods een algemeenen opstand zon uitlokkenzoo hef algemeen stemrecht niet werd ingevoerd. De voorzitter stelde voor het adres wegens den aanstootelijken vorm ter griffie neder te leggen. Aldus werd besloten. OOSTENRIJK-HONttARI JE. Het handelsver drag met Rusland is den 18 te St. Petersburg geteekend. In het hongaarsche Huis van afgevaardigden werd de regeering den 19 heftig aangevallen door den heer Ugron over de kerkelijke wetten. De minister van justitie herhaalde met klem de reeds vroeger afgelegde verkla ringen. De beraadslaging werd gesloten verklaard en de stemming tot den 21 uitgesteld. Dien dag is het wetsontwerp naar de Magnatentafel terug gezonden. SPANJE. De Hooge Krijgsraad te Madrid heeft het doodvonnis tegen vijf der anarchisten te Barcelona be krachtigd. SERVIE. De Koning heeft eene proclamatie tot het Servische volk gericht, waarin hij met nadruk wijst op het ontoereikende van de grondwet en in sterke be woordingen de hartstochtelijke houding der partijen af keurt. Hij beveelt, dat de grondwet van December 1888 geschorst en die van Juni 1869 in werking gesteld zal worden. De Koning verzekerde het ministerie van zijn volkomen vertrouwen en bevestigde alle ministers in hunne be trekkingen. De minister Nicolejewitch nam echter zijn ontslag. In een tweede besluit op voorstel der ministers afge kondigd worden alle wetten betreffende de persde gemeenten en de verkiezingen voor opgeheven verklaard en Nicolaas Christach, oud-president van den minister raad, tot voorzitter van den nieuwen raad van State benoemd. Yelkowitch is tot vice-president benoemd, Babowitch, voorzitter van het Hof van Appèltot pre sident van het nieuwe hof van cassatie en Stephano- witch tot president van de Rekenkamer. FENEIFËTjA. Eene aardbeving heeft in dit Rijk zeer groote schade veroorzaakt, waarbij tal van menschen omgekomen zijn. De stad Langunillas zou zelfs geheel verdwenen en door een meer vervangen zijn. AEREEN1KBE STATEN. De Senaat heeft be sloten eene commissie te benoemen, ten einde een onder zoek in te stellen naar de pogingen tot het omkoopon van Senaatsleden en naar de suikerspeculatie's van deze leden tijdens de beraadslagingen over het tarief-ontwerp. Het Nederlandsch Rundvee-Stamboek. De afdeeling Noordholland van het Nederlandsch Rundvee-Stamboek hield den 21 hare 16e algemeene vergadering te Amsterdam. Uit het verslag over 1893 blijkt, dat de afdeeling op 31 December telde 11 begunstigers en 380 gewone leden; 121 aanvragen om keuring kwamen in 27 dieren wer den gekeurd. De ontvangsten bedroegen f 1205.281, de uitgaven j 894 82jzoodat het voordeelig saldo bedraagt 310.36|. Tot commissaris in de plaats van den heer S. de Jongh te Oudorp31 December 1894 aftredende en niet da delijk herkiesbaar, word gekozen de heer A. de Goede Czn. te Purmer. Als plaats der eerstvolgende Januari-verga dering werd aangewezen Amsterdam. Daarna werden besproken de punten van beschrijving voor de op 31 Mei e.k. te Goes te houden jaarlijksche algemeene vergadering dor Vereeniging. Den afgevaardigden werd opgedragen te stemmen tegen het voorstel der afd. Friesland om de kosten van inschrij ving in het stamboek te bepalen op f 2,50 per rund. Als amendement zal de afgevaardigde vooorstellen dat voor drie runderen niet meer zal gerekend worden dan 10. Instemming werd betuigd met de voorstellen der afdeelingen Groningen en Noordbrabant dat vanwege het hoofdbestuur getuigschriften beschikbaar zullen worden gesteld om te kunnen dienen voor uitreiking bij bekro ningen uitgeloofd bij veetentoonstellingen of keuringen. De afdeeling besloot zich te verklaren tegen het voorstel Noordbrabant om flinke promiën uit te loven voor de bestgekeurde melkstaten over 1895, zoo mogelijk met opgaaf van het vetgehalte. Den afgevaardigden werd een vrij mandaat verleend omtrent een voorstel-Zeeland, om ook vreemd en gekruist vee in het stamboek op te nemen evenals dit vroeger geschiedde vóór de intrekking dier bepaling d.d. 27 April 1886. Besloten werd te ondersteunen het voorstel van het hoofdbestuur om instemming te betuigen aan het ver zoek van de afdeeling Leiden en omstreken der Holl. Mij. voor Landbouw aan den minister van binnenl. zaken, dat bij uitbreken van mond- en klauwzeer en eventueel afmaken van het vee, vergoed worden de volle waarden, ook voor zieke dieren en bij eventueel bevel tot stallen van het vee alle kosten en schade zullen vergoed worden door den Staat. Bij de behandeling der begrooting werd beslotenten sterkste te bestrijden het voorstel van het hoofdbestuur om de bjjdragen van de afdeelingen aan de algemeene kas te verhoogen. Het hoofdbestuur beveelt als afgevaardigden-plaatsver vangers in het Nederl. Landbouwcomité aan voor den heer J. Breebaart Kzn., de hoeren jhr. P. J. J. Repolaer, te Dubbeldam en K. J. A. G. baron Collot d'Escury, te Hontenisse. De afdeeling sprak als hare meening uit dat het beter is buiten de voordracht om als plaatsver vangers aan te wijzen bekende noordhollandsche land bouwers. Een bepaald voorstel werd in deze niet gedaan De voorzitterwiens mandaat als zoodanig met deze vergadering was verstreken bracht nog dank voor het in hem gestelde vertrouwen, gedurende drie jaren genoten De heer Breebaart dankte den heer de Goede voor alles in het belang der afdeeling gedaanwaarna de vergadering werd gesloten. Het bestuur der Vereeniging van burgerlijke inge nieurs heeft aan de leden bekend gemaakt, dat aan de gehouden stemming over de al of niet wenscheljjkheid van de invoering eener octrooiwet in Nederland door 92, dat zij die invoering als gewenscht beschouwen, 24 leden achtten haar ongewenscht en 2 onthielden zich van een oordeel. Den 20 ia een jongeling uit 's-Gravenhage, die op de Staatsstoomtrambaan te Scheveningen van de tram sprong om zijnen hoed die afgewaaid was te grijpen deerlijk gekwetst door den wagen die een arm over reed. Hij werd na voorloopig goholpen te zijn naar het ziekenhuis overgebracht. De Hooge Raad heeft den 21 vernietigd het arrest van het hof te Amsterdam en het daarbjj bevestigde vonnis der rechtbank te Haarlem waarbij een zout- zieder te Edam tot j 4000 boete of 3 maanden hechtenis veroordeeld was wegens bedrog bij aangifte voor den accijns hij werd ontslagen van rechtsvervolging daar tijdens de aangifte de wet tot verandering van zoutaccijns, die in dezen werd toegepast, nog niet in werking was getreden. Eguiend aan Zee. Op de voordracht voor onder wijzeres aan de openbare lagere school zijn geplaatst de dames H. KamperAlmkerk M. W. Schreuders Kedichem en M. A. Anschiitz, Cats. Heerhugowaard. Ten dienste van den polder is bij openbare aanbesteding de levering opgedragen van eikenhout, voor f 393, aan wed. G. Gras, Zaandam grenenhout, f 571 82, aan T. en G. Gras, Zaandam; vurenhout, f 299, aan Lafebvre, Rijp, teer f 78, en spijkers, f 102.60, aan M. de Wild, Alkmaar; metselwaren f 188, en grint, f 2,37, p. kub. el, aan C. de Wild, Alkmaar. Nleawedlep. Den 20 zijn van Hr. Ms. Stoom schip »Atjeh," alhier, gedeserteerd twee matrozen, waar van een te Egmond aan Zee is aangehouden en door de politie naar boord overgebracht. De ander is in de rich ting van IJmuiden doorgeloopen. Zij waren langs het strand gegaan en hebben den nacht te Petten doorge bracht in een zich aldaar bevindende schuur en waren voornemens geweesthunne ouders te Sloterdijk en 's-Gravenhage te bezoeken. Kolhorn. De vorige week werd heel wat ansjo vis gevangen. Ook is de prijs iets hooger dan bij den aanvang dezer visscherij in dit jaar. Eene tweede zouterij wordt opgericht, de vereischte vergunning werd reeds aangevraagd en verkregen. De granen in de polders Waard en Groet staan uit muntend alles is veelbelovend. In den Waard polder werd heel wat vlas gezaaid, wat hier in jaren niet werd verbouwd. Het grasgewas gaat de laatste dagen niet vooruitmet de hooilanden gaat het nogmaar het vee eet in. Scliermeer. Den 21, 's morgens omstreeks 5uur, is de woning met timmermanswerkplaats, gelegen aan de Noordervaart, en toebehoorende aan den heer J. Kooi, geheel verbrand. Het huis werd bewoond door twee ge zinnen, en de brand is ontstaan bij de inwonende huur ders. Met veel inspanning is het gelukt de naastbijstaande houtloods en daardoor ook de nabijgelegen woningen te behouden. Behalve een linnenkast, een bed en de boeken van Kooi is niets gered kunnen worden; uitgezonderd het gereedschap van den knecht van Kooi was alles verze- kord. Toen de spuit van Schermerhorn ter plaatse kwam, was het gevaar geweken. Schagen. Den 19 vergaderde in het lokaalBlauw alhier de liberale kiesvereeniging van Schagen tot hot verkiezen van een bestuurslid in de plaats van den heer van Kluijvedie als zoodanig had bedankt. Gekozen werd de heer J. Winkel wion tevens de functie van voorzitter der kiesvereeniging en afgevaardigde voor den Bond werd opgedragen. St. Pancras. De heer P. H. Versteegpredikant bij de ned. herv. gemeente heeft bedankt voor het be roep naar Soesterberg. Amsterdam. Den 18 kwam onder voorzitter schap van den burgemeester ten stadshuize de com missie bijeen bedoeld bij art. 131 der gemeentewet ter besproking van het wetsontwerp betreffende eene grensregeling tusschen Amsterdam en de gemeenten Nieu- wer-Amstel, Sloten en Diemen. Ten slotte werd op voor stel van den heer Vas Visser besloteneene commissie te benoemen van 7 ledennadat met 33 tegen 5 stem men verworpen was een voorstel om eene commissie van 10 leden te benoemen en deze te splitsen in 3 deelen. Den 19 waren de heeren Dekker en Greger alhier voor f 162500 laagste inschrijvers by de door de genie gehouden aanbesteding van het maken eener kuilbatterij op het vuurtoreneiland bij Durgerdamgeraamd op f 177.000. Den 20 zijn uit Londen alhier aangekomen eenige vertegen woordigers van den bond van gemeentelijke en vrijwillige brandweerkorpsen die verschillende steden op het vaste land in Europa zullen bezoeken om zich op de hoogte te stellen van de daar bestaande brandweer. Zij brachten onder geleide van den commandant en den onder-com mandant der brandweer een bezoek aan het centraal bureau van de brandweer op den Oude zijds Achterburg wal aan de hoofdkazerne der brandweer op de Prinsen gracht en aan de kazerne aan de Ruyterkade. Verschil lende oefeningen werden tot hun genoegen uitgevoerd o.a. waren zij zeer ingenomen met den korten tyd, waarin men in staat is uit te rukkenéén keerbinnen 42 seconden na het oogenblikwaarop alarm gemaakt werd en de andere keer binnen 31 seconden. De drijvende brandspuit Jan van der Heijde gaf te haren aanschonwe op het voorplein water. Ten slotte werd een bezoek ge bracht aan den stadsschouwburgalwaar aangetoond werd al hetgeen gedaan is om brandgevaar te voorkomen en bij voorkomenden brand dezen zoo spoedig mogelijk te blusschen. De weduwe van der Lindendie een drogistwinkel bewoont in de Palmdwarsstraat bij de Palmgrachten haar inwonende zwager, werden den 20 beiden ongesteld en waren brakende, toen de vrouw van een buurman van hen, door den mede inwonenden zoon van genoemde we duwe gewaarschuwddat zijne moeder zoo naar was en dringend hulp noodig had de woning binnentrad. Het bleek dat beiden na het gebruik van thee ziek waren geworden en dat de hond die van de thee ge snoept had ook ziek was geworden. Dadelijk dacht zij aan vergiftiging en na de zieken eenigszins geholpen te hebben, werd den zoon opgedragen, dr. A. J. Quanjer te halen. Deze vertrok, doch kwam niet terug en toen de buurman bij dr. Quanjer ging onderzoeken waar hij bleef, bleek de zoon daar niet geweest te zjjn. De ge-

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 2