N ederland. FBWHRIJh. Senaat. Den 21 is met 244 tegen 10 stemmen het wetsontwerp goedgekeurd regelende de oprichting van vereenigingen voor landbouwkrediet. Kamer. Den 22 was aan de orde de kwestie, of de wet op de syndicaten ook toegepast moet worden op de werklieden in dienst van den Staat. De socialistische afgevaardigde Millerand stelde eene motie voor, waarbij der regeering uitdrukkelijk gelast werd te zorgen dat ook voor de werklieden in dienst van den Staat de toepassing der wet van 1884 werd verkregen. De regeering weigerde zich met deze motie te voreeni gen de conservatieve afgevaardigde De Ramel stelde daarop eene andere motie voorwaarbij de regeering werd uitgenoodigdgeen onderscheid te maken tnsschen de werklieden in dienst van den Staat en die der par ticnliere nijverheid. Ook deze motie werd door de regeering bestreden zij stelde voor, over te gaan tot de orde van den dag zonder meer. Dit voorstel werd met 265 tegen 225 stemmen ver worpen. Toen de uitslag der stemming bekend werd, verlieten de heer Casimir Perier en de overige ministers de zaal onder het gejuich van de uiterste linkerzijde en de socia listen, die riepen: »Leve de sociale republiek! Leve de Commune!" Het centrum was blijkbaar in de war. Na het vertrek der ministers bleef de zitting zeer be wogen. Millerand sloot zich aan bij de motie van De Ramel, en deze werd met 251 tegen 223 stemmen aangenomen. Toejuichingen bij de rechterzijde.) De radicaal Deville stelde voor, de zitting tot den 24 te verdagen de Kamer besloot ten slotte, de eerstvol gende zitting op den 28 te honden. De rechterzijde stemde grootendeels met de radicalen Wegens de aanneming der motie-De Ramel begaven de ministers zich naar het Elysée, om den president der republiek hunne aanvraag om ontslag ter hand te stellen SPAAJB. De zes ter dood veroordeelde socialisten te Barcelona betrokken bij de ontploffing in den Liceo- schouwburg zijn den 21 ter dood gebracht. Zij weiger den', naar de vermaningen der aalmoezeniers te luisteren en toonden niet het minste berouw. Een spoorde zijnen zoon bij het afscheid nemen aan, hem te wreken. TWEKDÜ KAMER. De volgende wetontwerpen zijn ingediend tot 1. onteigening van eigendommen, noodig voorde ver betering van het groot-scheepsvaarwater van Leeuwarden naar Harlingen 2. goedkeuring van don afstand aan de gemeente 's-Gravenhage van een gedeelte van den tuin van het koninklijk paleis aldaar en van de sloot tusschen dien tuin en den Prinsessenwal, welk ontwerp in de vorige vergadering onafgedaan was gebleven 3. voorziening in de dekking van het nadeelig slot der algemeene rekening wegens de staatsontvangsten en uitgaven over 1891. Na dekking van dat tekort zal van de opbrengt der geldleening, aangegaan tot een bedrag van f 44.932.591.35, tot dekking van tekorten over latere dienstjaren nog be schikbaar blijven f 13.120.032.485. 4. vorhooging van de begrooting van Suriname en van hoofdstuk X der staatsbegrooting voor 1894 met f 30000 tot aanschaffing, op Curasao, ter vervanging van den onbruikbaar geworden kolonialen schoener Nickerie, van een nieuw vaartuig voor het onderhouden eener ge regelde verbinding van Paramaribo met Albina en de kustdistricten en voorts voor inspectiereizen, verschillende diensten op de rivieren enz. De afgekeurde schoener Nickerie kan gebruikt worden voor magazijnschip tot berging van olie, verf, teerpek enz., waardoor de aan bouw van een magazijn, waaraan behoefte bestaat, on- noodig wordt. en zich ijlings van zijne natte kleederen ontdaan doch hij kon er niet aan denken, zich ter ruste te begeven. Hij voelde wel dat op dit oogenblik niets verder van hem was, dan slaap. Hij trok zijne kamerjapon aan en begon langzaam op en neer te loopen. Hoezeer hij ook zijn best deed om tot kalmte te gera ken, het wilde hem niet gelukken. Het was ook waarlijk te veel geweest, wat er in deze laatste uren over zijn hoofd was heengegaanHij voelde zich als een schip breukeling op de golvende, woelende zee zijner aan doeningen heen en weer geslingerd Waren het inderdaad slechts een paar uren geweest Al deze heftige gewaarwordingen en schokken binnen den korten tijd van slechts weinige uren Deze koortsige spanning vóór en gedurende de opvoering van zijn stuk deze hemelsche vreugde op het oogenblik van de besliste zegepraal dit kostelijke loon voor al zijne arbeid deze zoo overrijke schadeloosstelling voor al de dagen van be zorgdheid en twijfeldit zaligmakende besef, den rechten weg te zijn ingeslagen en thans met moed en zelfver trouwen naar het hooge doel te mogen verder streven, en daarop de terugslag de wroeging over zijne valsche verhouding tot de arme Martha, de onoverwin nelijke drang om de vreugde van dezen avond met de sympathieke, de vurig geliefde Leonie te deelen. En daar, in die schitterende feestzalen, de bevrediging der gekit telde en gestreelde ijdelheid, het genot van zich in een uitgelezen gezelschap gevierd te zien, en het geluk van zich bemind te wbten door de beminde En toen en toen het onbegrijpelijke, het ondenkbare, het onmoge lijke Het plotselinge verscheuren van den band, die op dit oogenblik vaster dan ooit scheen geweven te zjjn Leonie's afwending van hem, die haar toch geen onver togen woord bad toegevoegd die haar dankbaarder ver eerde en hartstochtelijker beminde dan ooit Dit alles woelde, warrelde door zjjn brein als eene op gezweepte zee. Hij wist niet waarheen zich te wenden, waaraan zich vast te klampen. Hjj voelde slechts eenen sterken drang om tegen do vijandige machten, die op hem aanrukten, te strjjden, te worstelen om zich te weren, De bevolking der provincie Frieslandwelke op 1 Januari 1893 bestond uit 167.380 mannen en 168916 vrouwen samen 336,296bedroeg op 1 Januari 1894 167.406 m. en 168.798 vr., samen 336.204. De bevol king van Leeuwarden beliep 30949 Weststellingwerf 15280 Opsterland 14727, Schoterland 14166, Tietjerk- steradeel 14089 Wonseradeel 13070 Wjjmbritseradeel 11970, Sneek 11426, Achtkarspelen 11169, Dantumadeel 10662, Smallingerland 10381, Harlingen 10302 en Leeu- warderadeel 10146. Door het bestuur van het Nederlandsch Gymnas- tiek-verbond, gewest Noordholland, zal van Zondag 8 tot en met Woensdag 11 Juli a.s. eene groote gewestelijke gymnastiek-uitvoering worden gegeven, met daaraan ver bonden wedstrjjden en wel op een deel van het Koloniaal Museum in den Hout te Haarlem. Des Zondags mu ziek op het terrein door het gemeentelijk muziekkorps. Voorts bestaat het plan, op Zaterdag 7 Juli 's avonds door de stad een fakkeloptocht te houden. Het gemeen tebestuur heeft zijne medewerking toegezegd en zal waar schijnlijk het bestuur en de regelingscommissie ten Raad- huize ontvangen. Tot zetter van 's Rijks directe belastingen is benoemd: te Oostzaan de heer Jan Onrust Pz.; Schellinkhout de heer Klaas Houter Jz.; Sjjbecarspel de heer Cornelis Glas Wieringonde heer Albert Russolman Wognum de heer Lourens Appelman; Wormer de hoeren Klaas Woud Ez. en Leendert van der Laan. Volgens het jaarverslag van den hoofdingenieur, be last met het toezicht op den dienst van het stoomwezen, over 1893, waren op 31 December 1893 hier te lande in gebruik 9162 stoomketels, geplaatst in 3911 fabrieken, 484 watergemalen, 1336 zeeschepen en rivierbooten, 1286 locomobielen, stoomkranon enz. en 248 tram-locomotieven. Er werden 22370 inspectiën verricht, tegen 21744 in 1892 en 21415 in 1891. Bij het onderzoek leverden 60 stoomketels dadelijk gevaar op, zoodat het gebruik daar van tijdelijk moest verboden worden400 stoomketels leverden indirect gevaar op en moesten hersteld worden £919 stoomketels hadden kleine gebreken en 4879 stoom ketels waren zonder gebreken. Er kwamen geene onge vallen ter kennis van de ambtenaren voor het stoom wezen. Te Warder is tot hoofdingeland van den polder de Zeevang gekozen de heer A. Nooij Az., aldaar. Zij, die deel willen nemen aan de eind-examens der Hoogere Burgerscholen met öjarigen cursus in Noord holland, moeten zich vóór 27 Mei schriftelijk aanmelden bij den voorzitter der commissie van examen, met opgave van a. de voornamen voluit geschreven b. tijd en c. plaats van geboorte en d. de school aan welke zij onderwijs ontvangen en zoo zij geen leerlingen eoner school zijn, aan welke school zij het schriftelijk examen wenschen af te leggen. Den 17 des morgens is in eene sloot bij de van Stolkstraat gemeente Hillegersberg het lijk gevonden der 54jarige weduwe Bregaart, die bljjkens de op het lijk duidelijk zichtbare verwondingen vermoord moet zijn geworden. De officier van justitie te Rotterdam verzocht opsporing en aanhouding van zekeren Mar- tinus Kuipers28 jaar oud ook wel genaamd Mat- thausdie verdacht wordt van dien moord te hebben gepleegd. Hij logeerde den 13 met die vrouw in een logement in de Schavensteeg te Rotterdam. Te Oude water is deze aangehouden en van daar naar Rotterdam overgebracht. Den 17, des avonds, is te Scheveningen eene boot, welke gebruikt werd voor kustopneming nabij het het kanaal der waterverversching, in de branding om geslagen, ten gevolge waarvan een der twee daarin ge zeten mannen verdronken is. Bij kon. besluit van den 18 is de heer jhr. mr. J. Roëll te 's-Gravenhage, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het college voor de zeevisscherijen. Den 18 werd in den gemeenteraad van Schoterland het kohier van den hoofdelijken omslag voor 1894 vast gesteld tot een bedrag van f 43,234,965, belastbaar in komen f 667,600 en percentage van 4.2 tot 7.88 pet. Den 19 was op de derde reeks van f 230,000 der zich te redden. Maar telkens weder greep iets overmach tigs, iets demonisch hem aan en stiet hem in den maal stroom terug. En dit overmachtige, dit demonische nam voor hem de gestalte aan van eenen zoetelijk glim lachenden, schoonen man, die hem tegelijk bespottelijk toescheen en geducht. Hij zag hem overal dien Vallini. Hoezeer hij ook trachtte zich in Leonie's gemoed te ver diepen, het raadsel van hare plotselinge afwending op te lossen steeds was 't het fatale, glimlachende aange zicht van Vallini, dat zich onbeschaamd op den voorgrond drong. En als hij, terugdenkende aan Leonie's onver klaarbare handelwijze, zich radeloos afvroeg»Hoe is het toch denkbaar dan schetterde in zijn oor de wonderbare klank eener menschelijke stem, die met een *Dreimal hoch hem op deze vraag het antwoord gaf. Wat had dit alles te be teekenen Hij wist het maar al te goed. Hij wist dat deze dag, die een der gelukkigste van zijn leven was geweest, hem ten slotte het bitterste leed gebracht hadLeonie was voor hem verloren, onherroepelijk verloren Met eenen diepen zucht liet hjj zich in den armstoel voor zjjne schrjjftafel vallen. Hoe zou hij zonder Leonie kunnen leven, werken Thans eerst, nu hij haar ver loren had, werd het hem duidelijk w a t zij voor hem geweest was hoe zij de ziel, het doel, de prikkel was geweest van zijn gansche bestaan. In haren naijver, dien hij als de uitdrukking harer liefde iets hemelsch had gevonden, had zjj hem geenen vertrouwde, geenen vriend, geene vriendin, geen onschuldig genoegen gegund. Zij had hem geheel voor zichzelve willen hebben en hij had zich geheel aan haar gegeven. Vervreemd had zij hem van het arme meisje, wier gemoedsrust hij zoo wreed had verstoord. Alles, alles was zij hem geweest. Zij had hem gemaakt als tot eenen onmondigen knaap, dien zjj aan het schorteband harer liefde geleid had waarheen zij verkoos. Zij had zich aan hem vastgeklampt en hij, hij was er gelnkkig in geweest, en had in het fiere besef, deze heerlijke vrouw gewonnen te hebben, niet ge voeld hoe zij hem licht en lucht benomen had. Wordt vervolgd. 31/, pets. geldleening der gemeente Leeuwarden groot f 624.000ingeschreven voor f 1.031.000 waarvan f 483.000 van pari tot 100 */4 pet. Den 17 waren alle Kamerleden, die hunne instemming met het anti-revolutionair program, hetzij vroeger, hetzij thans, te kennen hadden gegeven opgeroepen om zich samen te stellen als anti-revolutionaire clubof om althans te beraadslagen over de wenschelijkheid om tot zoodanige samenstelling over te gaan. Opgeroepen waren de heeren van Alphen, van By landt van Dedem, 't Hooft, Kuyper, Lucasse, de Savornin Loh- man, 2E. Mackay, Th. Mackay, Seret en van Limburg Stirum. Tot dusver gaven aan die uitnoodiging alleen gevolg de heeren van Bylandt, van Dedem, Lohman, M. Mac kay, Th. Mackay en van Limburg Stirum. Deze heeren hebben besloten wederom als anti-revolutionaire club op te treden en kozen tot voorzitter den heer Lohman en tot secretaris den heer Th. Mackay. Den 20 is het in eene vergadering van socialisten te Losser tot eene botsing gekomen tusschen den bur gemeester met zijne veldwachters en de vergaderden waarbij van revolver en sabel gebruik gemaakt werd. De veldwachter Straatsburg kreeg een kogel in den schouder en de socialist Tentelink van Enschedé een sabel houw. De marechaussées te Enschedé werden ontboden en vertrokken onmiddellijk te paard daarheen. Den 21 zijn verscheidene personen in hechtenis genomen waar onder zekere Roelofs die in het bezit van een revolver werd gevonden. De burgemeester van Losser kreeg een schot door zijn jas en een landbouwer werd in den voet getroffen. Den 21, des nachts, is te Dieren een 25jarig man, op weg naar huis, aangevallen door een persoon, die hem zoodanig verwondde dat hij aan de gevolgen overleed. Bij kon. besluit van don 21 is 1°. aan dr. R. J. Fruin, met ingang van 18 Sept. a.s., eervol ontslag verleend als hoogleeraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Rijksuniversiteit te Leiden, met dankbetuiging voor de door hem gedurende vele jaren bewezen diensten 2°. tot hoogleeraar in de faculteit der letteren en wijs begeerte aan de Rijks-universiteit te Leiden benoemd, om onderwijs te geven in de vaderlandsche geschiedenis, dr. P. J. Blok, hoogleeraar aan de Rijks-universiteit te Groningen 3°. aan dr. Blok voornoemd, eervol ontslag verleend als hoogleeraar aan de Rijks-universiteit te Groningen, met ingang van den dagwaarop hij zijne lessen als hoogleeraar aan de Rijks-universiteit te Leiden zal aan vangen. De bevolking dor provincie Overijsel, die op 1 Ja nuari 1893 bestond uit 154028 m. en 148480 vr., samen 302508, was op 1 Januari 1894 geklommen tot 116166 m. en 150358 vr., samen 306524. De bevolking van Zwolle was 28310, Deventer 24072, Kampen 19119, En schedé 17586 en Hengeloo 11907. Den 20 des avonds is in het Mastbosch bij Breda brand ontstaan, die, aangewakkerd door den hevigen wind, in korten tijd een ernstig aanzien kreeg. Meer dan vijf bunders bosch zijn vernield. Den 23 zijn door trein 323 tusschen de stations Vorden en Zutfen drie koeien overreden, behooreude aan den beer Lysen te Almen. De trein ondervond geen vert raging. De bevolking der provincie Groningen, welke op 1 Januari 1893 bestond uit 137.747 m. en 141.650 vr., samen 279.397, was op 1 Januari 1894 geklommen tot 139.053 m. en 142.917 vr., samen 281.970. De bevol king van Groningen was 58554, van Slochteren 10710 en van Veendam 10510. De arr. rechtbank te Utrecht heeft een postbode van Amersfoort op Woudenberg, die zich schuldig ge maakt had aan verduistering van f 112,40, en wel door vervalsching van een postwissel, groot 12,40, en van eene kwitantie, groot 100, zijnde de driemaandelijksche betalingsrol van den pastoor te Achterberg, en tegen wien door het Openbaar Ministerie één jaar gevangenisstraf geëischt was, veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf, met verandering van den tijd, in voorloopige hechtenis doorgebracht. De Staten van Znidholland zijn ter verkiezing van een lid der Eerste Kamerin de plaats van den heer van Gennep, opgeroepen tegen 12 Juni. Ged. Staten van Utrecht hebben aan den gemeon- teraad van Amersfoort te kennen gegeven, dat, nu de Raad is terug gekomen op zijn in 1886 genomen besluit ten aanzien van de verbetering van den toestand der rivier de Eem hunnerzijds ook geene pogingen meer zullen worden aangewend om tot die verbetering te ge raken. Bij kon. besluit is, met ingang van 1 Juni 1894, benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Vught, de heer P. Rentmeester, thans commies der posterijen van de derde klasse te Helmond, vroeger te Alkmaar. Akersloot. In een gezin in deze gemeente heb ben zich bij alle hnisgenooten verschijnselen van vergif tiging vertoond. Allen zijn eenige dagen ernstig onge steld geweest en er moest geneeskundige hulp ingeroepen worden. Als waarschijnlijke oorzaak der vergiftiging geeft men op het eten van leverworst. De heer H. G. Oldeman heeft toezegging van beroep ontvangen van de ned. herv. gemeente te Ouwerkerk (Zeeland). Amsterdam. Den 21 is een 15jarige knaap aan boord van de Admiraal van Wassenaer bij het strijken van het marszeil door het breken en vallen van een strop zoodanig aan het hoofd verwond, dat hij kort daarna overleed. Den 22 werd nit een der vijvers van het Vondelpark het lgk opgehaald eener jonge vrouw, die in een bij haar gevonden briefje het voornemen te kennen gaf zich van het leven te berooven. Zij was dienstbode in het Binnen- Gasthais. Den 22 zijn vijf van de zes voor onderwijzeres geëxa- mineerden geslaagd, n.l. de dames J. H. C. Stoutjesdijk en A. M. J. Rijk te Haarlem en H. B. Diekerhoff, W. H. Parker Verboom en G. H. Lina, allen alhier. De Senembab-Maatschappij keert over 1893 6*/u pet. dividend uit, nadat de verliezen op de laatste exploitatie rekeningen, ten bedrage van f 296,630,91, afgeschreven waren.

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 2