1P. ile Lange? Zes en Negentigste a aargang. 1804. V R IJ A Gr 1 J U N I. Mr. A. P. DE LANGE, Stadsberichten. Gremeenteraad van Alkmaar. BURGERLIJKE STAND. Vergadering Woensdag 30 Mei 1894. NO. 66. Eerste blad. .UKMAARSOHE COURAAIT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per o maanden voor Alkmaar O,SOfranco door het geceele rpk f 1, De 3 nummers f ©,Ö8. Frfls der gewone Advertentlën: Per regel J 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3. Eene nieuwe verkiezing in dit district is noodzakelijk geworden. Onze afgevaardigdede heer mr. W. van der Kaay werd tot de regeering geroepen. Zijn mandaat werd ter beschikking der kiezers gesteld. Hij wenscht het gebruik te volgen en vraagt geen vernieuwing van dat mandaat. Het ambt van minister acht hij niet wei met het Kamerlidmaatschap vereenigbaar. De kiezers staan thans voor eene geheel nieuwe keuze en voor de vraag aan wien zij de behartiging van het landsbelang zullen toevertrouwen. Van den geruimen tijd voor voorbereiding beschik baar hebben de leidende personen en vereenigingen in ons district een goed gebruik gemaakt en zij hebben de voldoening, dat de strijd thans slechts loopen zal tusschen twee personeu en hij op eenmaal zal worden beslist. Eene herstemming een gewoon verschijnsel in den laatsten tijd in dit district zal door dat overleg verme den kunnen worden, wat voor de uitgeputte kassen onzer kiesvereenigingen zeker allerwenschelijkst mag heeten. De beide mannen door de kiesvereenigingen op den voorgrond gesteld zijn de heeren mrs. A. P. de Lange en H. J. Smidt. De heer de Lange is ons allen goed bekend, de heer Smidt is de oud-minister van justitie in het vorige kabinet, de voorganger van onzen oud-afgevaardigdeden heer mr. W. van der Kaay. Te kiezen tusschen beide hoogst bekwame mannen de een zoowel als do ander rijk aan kennis en ervaring, wordt den stemhebbenden aanbevolen. De kiesvereenigingen zijn al zeer gelukkig geweest in hunne keuze. Voor een uitnemend man als den heer van der Kaay, een waardig opvolger te vinden, was zeker geen licht te tellen taak. Dat zij er in geslaagd zjjn de twee genoemde heeren tot het aannemen eener candida- tuur te bewegen strekt haar dan ook tot eer. Waar wij volgaarne erkennen dat beide mannen de Kamer tot sieraad zouden strekkenschijnt ons de keuze tusschen hen voor ons district niet moeielijk. Van den heer de Lange weten wij dat hij het tegen woordige ministerie van ganscher harte steunen zal. Mèt de mannen van de regeering en de meerderheid der Kamer is hij bereid eene kiesrechtregeling te helpen tot stand brengen voor den gezeten werkman. Blijkens de Troonrede hebben de nieuwe ministers dit als hunne voornaamste taak vooropgesteld. Dit te verwezenlijken zal het hoofddoel van haar werken zijn. Om hiertoe echter te kunnen geraken heeft ook deze regeering, evenals iedere andere, eene meerderheid in de Kamer noodig. Zij moet die dus behouden en liefst zoo sterk mogelijk. Deze eenvoudige waarheid reeds moet voor ons de over wegende reden zijn, waarom wij' onze stem uitbrengen op den regeeringscandidaat. Van den heer Smidt, het lid der vorige regeering, wier plaats door de tegenwoordige ministers is ingeno men, kan men natuurlijk niet verwachten, dat hij met groote liefde hun in de hand zal werken. Het schijnt ten slotte daarom eenvoudig eeD vraag van practijk, wien wij thans naar den Haag zullen afvaardigen. Wij mogen niet medewerken, om het gevaar te doen ontstaan, dat ook deze regeering niet slaagt in het tot stand brengen eener afdoende kiesrechtregeling. En dat gevaar ontstaat en wordt grooter, naarmate wij de partij tegenover de regeering versterken. Voor ons bestaat er dan ook geen twijfel, op wien wij onze stem zullen uitbrengen. Wij weten van den heer dat hij ten volle bereid is, de regeering zijnen steun te schenken. Hem dus af te vaardigen, schijnt ons een daad van nuchter gezond verstand en practische politiek. TEHHIESINR HOOFDK1ESDISTRICT ALH1HAAK. Schagen. Den 29 is door de kiesvereeniging Burgerplicht" met algemeene stemmen tot candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer gesteld ae heer ■nr. H. J. Smidt. Heiion. De vrijzinnige kiesvereeniging heeft den heer ntr. A. P. de Lange candidaat gesteld voor de a.s. Kamerverkiezing. Het r. c. verkiezings-comité, bestaande uit de hee ren J. A. van den Bosch, Th. J. Schrader, N. Goes, A. Conijn Az P. Th. IJpma, J. Goes en G. T. M. van den Bosch, dat na de Kamerontbinding krachtig de can- didatuur des heeren van der Kaay steunde, besloot ook thans weder op ie tredenom de verkiezing te bevor deren van den heer mr. A. P. de Lange. Het noodigde den heer dr. P. J. P. Vermeulen, hoofdredac teur van >de Tijd" en lid van de 2e Kamer voor Hel mond, uit, in eene bijeenkomst vau r. c. kiezers, op zondag, den 3, deze candidatuur te verdedigen. Ook de heer S. Zuurbier van Spierdijk, wien eene can didatuur was aangeboden geeft per advertentie zijnen r. c. partijgenooten den raad de verkiezing van den heer mr. A. P. de Lange te bevorderen. Schermerhorn. De heer J. v. T. is weder begonnen met persen van groen veevoeder volgens het stelsel-Bertels. Dat dit, op de rechte wijze uitgevoerd, voor de landbou wers voordeelig is, is genoomden heer den afgeloopen winter gebleken. Het vee at het voeder met graagte bleef in uitmuntenden staatgaf veel melk en terwijl andere boeren met hooigebrek te kampen hadden had hij overvloed van voedsel voor zijn vee. Bergen. Door den veldwachter is aangehouden een persoon in de uniform van marinematroos, die aan den garnizoens-commandant is afgegeven. Op telegrafisch bericht van den Helder is bericht, dat hij sinds l'/2 jaar uit den dienst was ontslagen, waarop hij in hechtenis is gebracht. Bij beschikking van den minister vau binnenland- sche zaken is o. a. de heer F. H. Delachaux benoemd in de commissie van af te nemen examens in de fransche taal. Zondag, den 3, zal in de remonstrantsclie kerk alhier als voorganger optreden de heer P. H. Hugen- holtz Jr., voorganger der Vrije Gemeente te Amsterdam. Evenals in 1893 zjjn dit jaar aan de Cadetten school 50 plaatsen ter mededinging opengesteld. Het schriftelijk gedeelte van het in verband daarmede af te nemen examen zal op 12 en 13 Juli a.s. te's-Gra- venhage, Breda en Arnhem plaats hebben. Het geneeskundig onderzoek der adspiranten gaat daaraan, in deze gemeenten, onmiddelijk vooraf en wel op 11 Juli zoo dit aantal gering en ook op 10 Juli zoo dit aantal groot is. Zij die bij dit onderzoek voor den militairen dienst ongeschikt worden bevonden, kunnen zich aan eene her keuring onderwerpen, waartoe op 16 en zoo noodig in den voormiddag van 17 Juli alhier gelegenheid zal worden gegeven. In afwachting van den uitslag dezer herkeuring kunnen de adspiranten, die zich daarvoor aanmelden, aan voormeld schriftelijk gedeelte van het examen deelnemen. Na afloop dezer herkeuring neemt het mondeling ge deelte van het examen, en wel in den namiddag van den 17 Juli, een aanvang, waartoe de adspiranten in ploegen verdeeld, worden opgeroepen. Voor elke ploeg duurt het examen l'/2 dag. De commissiën voor het instellen van het geneeskundig onderzoek en voor hei, examen zijn samengesteld als volgt Commissiën voor de keuring der adspiranten: te Breda: de dir. off. v. gez. 2e kl. Hoogeboom (tevens voorzitter) en de off. v. gez. Ie kl. Quanjer en De Haan te 's-Gravenhage: de dir. off. v. gez. 2e kl. Bijlstra (tevens voorzitter) en de off. v. gez. Ie kl. dr. Pronk en dr. Hal bertsma; te Arnhem: de dir. off. v. gez. 2e kl. Van Eyk van Voort- huysen (tevens voorzitter) en de off. v. gez. Ie kl. dr. Staub en Paré: Commissie voor de keuring der adspirantende dir. off. v. gez. 2e kl. Pbilipsen, benevens de off. v. gez. Ie kl. Zeehuizen en Plantonga Examen-Commissie Lid en Voorzitter: de majoor Doornbos van het 4e reg. infanterie. Leden (tevens exa minatoren) de heer Jacobs, leeraar aan de Rijkskweek school voor onderwijzers te Maastricht (rekenkunde)de le luitenant Epkema, leeraar bij de Kon. Mil. Academie (meetkunde); de le luit. Pfeiffer, leeraar bij de C. S. (stel kunde); de heer dr. II. W. Waalewijn, ieeraaraan Rijks H. B. S. alhier (natuurkunde); de kapitein Engelbrecht (aard rijkskunde); de heer Vethake, oud-directeurder Departemen tale Nutschool to' Breda (geschiedenis); de heer Zuidema, leeraar aan de H. B. S. te Haarlem (nederlandsch); de heer Verkuyl, leeraar bij de Kon. Mil. Akademie (fransch); de heer Luyten, leeraar aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers te Haarlem (duitsch); de heer van Raven horst, leeraar aan de Rijks H. B. S. te 's-Hertogenbosch (engelscb); de heer Cock, leeraar aan de C. S (teekenen). Secretaris: de le luit. de Graaf, godet. bij de C. S. Plaatsvervangende ledeu de kapitein Heinsius (geschie denis en aardrijkskunde;) de lector Leopold, hoofd van onderwijs in do letterkundige vakken aan de cadetten school (Nederlandsch en Hoogduitsch;j de le luit. Cbbens, leeraar aan de cadettenschool (rekenkundestelkunst meetkunst, natuurkunde en teekenen dc heer van Beek, leeraar aan de cadettenschool (Fransch en Engelsch). Tengevolge van het in de jongste raadszitting ge nomen besluit waarbij de gemeente Alkmaar het benoo- digde terrein ter beschikking stelde wordt nu reeds op Maandagden 11, in het Café Central, aanbe steed het voor rekening van de Noordhollandsche Ver- eeniging Het Witte Kruis te maken gebouw ten be hoeve van eene ontsmettlngsoven op „Klein Har gen", alhier, gelegen aan de oostzijde van het Kanaal tegenover de Alkmaarsche IJzer- en Metaalgieterij. De aanwijzing voor den bouw zal ter plaatse geschieden op Maandag den 4 des middags te 12 uur, door den heer G. Looman. Dat deze oven hier ter stede gevestigd wordt en op die wijze de gelegenheid tot volledige en weinig kostbare ontsmetting van allerlei goederen die dit voreischen zoo onmiddelijk onder ons bereik komt hebben wij naast het gemeentebestuur, dat gereedelijk be reid werd bevonden tot afstand van den grond aan de ijverige bemoeiingen van het alhier gevestigd departement van bovengenoemde vereeniging te danken. De heer J. Fits, onderwijzer aan de openbare tweede tusschenschool alhier, heeft voor zijne benoeming tot onderwijzer te Hillegom bedankt. Op initiatief van het departement Alkmaar der Neder landsche Maatschappij tot bevor dering van N ij verheid, zal, in vereeniging met het departement Alkmaar der Nede rlandsche Maatschappij tot bevordering der bouw kunst in het voorjaar van 1895 gehouden worden een wedstrijd voor handwerkslieden voor Alkmaar en omliggende gemeenten met eene daaraan te verbinden tentoonstelling. Aangemoedigd door het voorbeeld van andere gemeenten van ons landwaar dergelijke wedstrijden zulk een uitnemenden uitslag hadden heeft de commissiehiervoor benoemd niet geaarzeld daartoe over te gaau. Echter zijn hare krachten niet toereikend om zelfstandig het doel te bereiken. Daarvoor is de steun noodig van ieder, wiens hart warm klopt voor den alkmaarschen werkman en zoekt genoemde commissie zich te verzekeren van do medehandteekening van een breeden kring van mannen van allerlei richtingechter één in de overtuiging vau het nuttig streven en gezind tot medewerken. Hun naamgeldend als bewijs van ingenomonheid met het voorgenomen plan moet kracht bijzetten aan de circulaire, welke binnenkort in Alkmaar en omstreken zal verspreid worden. Dat men voor dit nuttige doel gaarne den iuvloed van naam en betrekking leene moge de commissie dezer dagen ondervinden nu eene daartoe strekkende uitnoodiging bij de ingezetenen dezer stad rondgaat. GEBOREN. 30 Mei. Petrus, z. van Antonius Korver en Margaretha de Lange. 31 Grietje, d. van Cornells Johannes Denneman en Jansje van der Laan. Johannes Adrianus, z. van Arie Pool en Neeltje Groet. OVERLEDEN. 30 Mei. Johannes de Swart, 69 j. en 8 m. Christianus Joannes Karstel, 67 j. No. 5. Voorzitter de Burgemeester A. Maclaine Pont. Tegenwoordig 15 leden. Afwezig de heeren J. C. Vonk en J. de Lange C.Jz., wegens uitstedigheid. De Voorzitter opent de vergadering, waarna 1. de notulen der vorige vergadering gelezen en goed gekeurd worden. 2. Deelt de Voorzitter mede dat van den Raad van Administratie der Maatschappij tot exploitatie van wa terleidingen in Nederland over 1893 eene som van 1590,47 ontvangen is, zijnde 20° 0 van de bruto op brengst boven 18000 deze storting overtreft de ra ming met 390,47. Voor kennisgeving aangenomen. Zijn medegedeeld de sedert de vorige vergadering inge komen stukken. Van Gedeputeerde Staten. 3. Brieften geleide van het goedgekeurde raads besluit tot voldoening van een nader subsidie uit de ge meentekas aan het gasthuis over 1893. 4. Besluitdat de gemeen te-rekening over 1893 uiter lijk 31 Augustus 1893 ingezonden moet zijn. Nos. 3 en 4 voor kennisgeving aangenomen. Van Burgemeester en Wethouders. 5. Brieften geleide van het op 29 Maart opgemaakte proces-verbaal van kasopneming. Voor kennisgeving aangenomen. 6. Brieften geleide van het verslag omtrent den toe stand der gemeente over 1893. Voor kennisgeving aangenomen bet verslag wordt gedrukt en aan ieder lid zal een exemplaar ter hand gesteld worden. 7. Verslag van het op 23 Mei aan de gemeentelijke instellingen van weldadigheid en het R. K. weeshuis ge brachte bezoek. Gat bezoek gaf geone aanleiding tot het maken van aaumerkingon alleen deelden regenten van

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 1